NI N O V E. Tabak en Hop. De dans begint. In Frankrijk. Waarheid of leugen. Menonkel's Notas. Land-en Tuinbouw, MOORSEL. Liberaal Programma. (Vervolg) De tabakteelt gaat ia ons arrondissement te nietgewoonlijk is de jaarlijksche opbrengst op einde December verkocht en geleverd nu half Februari ligt het grootste deel der laatste opbrengst onverkocht nog op de zolders. II. De Hop. De hoppeteelt ondergaat nog een droever lot; de<o vermindert van janr tot jaar en zal weldra in België gansch verdwenen zijn. In 1880 werden in Belsio 4185 hectaren met hop beplant, in 1900 nog slechts 2207 hectaren, en sedert 1900 vermindert de planting nog in eene gro-tere evenredighei l. De hopboer wordt, zooals de tab:»kplanter, door de katholieke regeering onrechtvaardig en schandelijk uitgebuit De vreemde hop komt in België binnen zon- dor rechten te moeten betalen, de deur staat hier open 1 Duitschland alleen voert bier jaar lijks 1,600,000 kilogr. in. En de Belgische hop is bijna iu alle landen der wereld, en ook aan de Duitsche grens, aan zware rechten onder worpen om er binnen te geraken. Daar is de oorzaak van den ondergang 1 Is het dan te verwonderen dat onze beste hop tot een spotprijs is gevallen. Overtuigd dat het hoogst tijd was, wilde men de Belgische hopteelt nog redden, stelden de lieeran Ad. Daens en De Backer in 1903 aan de regeering voor op vreemde hop een recht te heven gelijkstaande met dit waarmede de Bel gische hop is belast. Niet tegenstaande de merk waardige, heldere en gegronde toelichtin gen van den heer Daens werd dit wetsvoorstel verworpen. Natuurlijk 1 De katholieke volks vertegenwoordigers van ons arrondissement <ook stemden er tegen. Ten gevolge dezer stemming werd in April 1905, in het Natiepaleis te Brussel, door Mr. Woeste eene schelmsche komedie gespeeld 1 Do verwerping van het wetsvoorstel Daens had in ons arrondissement een toestand ver wekt welke men, voor M. Woeste, verontrus tend mag noemen. En M. Woeste zelf deed Aan de regeering een wetsvoorstel (namaaksel van het voorstel Daens) heffende op de hop 25 fr. per 100 kilogr. en op de lupuline 37,50 fr. en ol ketterij de toelichtingen die .zijn voorstel vergezelden waren grootendeels getrokken uit een verslag opgemaakt in 1903 in naam der Commissie vao Nijverheid, door onzen betreurden vriend den heer Beauduin, liberalen burgeineoster van Tbienen. En om het te verdedigen deed M. Woeste in de Ka merzitting van 12 April 1905, slechts eene be lachelijke kiesparade, aanhalende welke «diensten bij reeds aan Aalst bewezen had 1 en 01 huichelaar op 'toogenblik dat zijn laatste poging noodig was om zijn schip aan wal te brengen, liet hij hetzelve in den steek 1 Om millioenen in forten te versmachten kan hij de rechterzijde doen buigen en kruipen. Als een aaozieulijk deel onzer bevolking, de tabak en hoppeteelers moeten gered worden keert hij hen den m,' toe I Hij had nochtans voorde kiezing in manifesten gezegd dat voor de hopkweste de ministers moesten buigen oi bersten 1 Hi) verbrak erbarmelijk al zijn be loften 1 - Maar onze liberale Volksvertegenwoordi ger, M. Jules Hens waakte on, in zelfde zitting •van .12 April laatst, legde hij een amendement rneder vragende 25 fr. inkomrechten op vreem de hoppe 37.50 fr. op lupeline en eischte de «lemming. Al de katholieken, waaronder MM. Woeste, Bethunr. en Do Sadeleerstemden er te gen 111 Hoppeplanters door wie wordt gij verraden Dien dag heeft onze dappere vertegenwoor diger Bens in ons arrondissement veel sympa thie bijgewonnen. Hij hoeft, hopjjeplanters, de hopkwestie dus uwe toekomst in banden ge- noraeu. Stelt in hem uw vertrouwen, hij is het waardig, en laat hem begaan hij is daarvoor de man 1 Wij eischen en zullen krijgen Vrijhandel of gelijke invoerrechten. Tabakplanters en hopkweekers het hoofd omhoog 1 Doet aan de katholieke alleenheer- schers uwe macht voelen en strijdt met ons voor uwe rechten Ivon. Dp millioenendans voor de nieuwe forten begint. Voor het janr 1906 bedraagt het mil- lioenen getal reeds 82. En geon wonder dus, dot men wel dra de 500 millioen zal overtreffen, welke voor die nuttelooze forten door bevoegde mannen noodig worden ge acht. De afbraak der bestaande omheining zal millioenen kosten. Het daarstellen dor nieuwe omhei ning zal millioenen kosten. Do onteigeningen van grond zullen luillioeneu kosten. Dan het bouwen van 27 forten, tor- tins en rodoeten zal ontzaglijk vele millioenen kosten. En dan do nieuwe kanons, het nieuw materieel, enz. onz. Laat zo maar dorschen, zeggen de klerikalen, de boer zal 't al betalen. In Frankrijk wor 1 de scheiding ge stemd van Kerk en Staat, gelijk zulks lot groot genoegen van geestelijken en geloovigen bestaat in Amerika. De kerken en al syat zij bevatten worden door den Staat te beschikking gesteld der geloovigen maar de Staat bemoeit zich verder niet meer met de benoemingnn van bisschoppen, noch met het onderhoud en het aanstellen van Roomsche, protestantsche of jood- sche priesters gelijk het tot nu toe ge schiedde en gelijk het nog gebeurt in Belgie. Katholieke Senators vroegen tijdeus de bespreking der wet, dat er door den Staat een inventaris zou opgemaakt worden van het mobilier van elke kerk, dit zou latere geschillen onmogelijk maken en eene waarborg zijn, dat niets van hetgene tot elke kerk behoort, door oneerlijke lieden zou verduisterd worden. Dit werd gereedelijk toegestaan. Doch toen het opmaken der inventaris sen begon, hebben sommige priesters de geloovigen opgehitst, brave men- schen, die met al den vereischten eer bied het werk kwamen verrichten door de katholieke senators gevraagd, wer den door fanatieke dweepers mishan deld, met stoelen geslagen, gewond. Woeste tooneelen hadden plaats en dat op aanhitsing van priesters. Verscheidene bisschoppen hebben dat schandalig gedrag afgekeurd en thans ook heeft de paus bevolen, dat men do bedienden hun werk zou laten verrich ten. In 1879 zagen we in Belgie 't zelfde. Zij die de schoolwet stemden en teeken den, de machtigen, liet men schier on gemoeid, zij die de wet uitvoerden de onderwijzers en de ouders en kinderen die gotrouw bleven aan de goede scho len werden gebanvloekt, vervolgd, ge broodroofd onmenschelijk behandeld. Overal en altijd dezelfde. De artikelen der liberale gazetten, waarin beweerd wordt dat het huidig klerikaal ministerie lang genoeg geleefd heelt, daar het maar al te lang reeds des lands zaken, niet enkel onbehendig, maar tevens partijdig en willekeurig heeft bestuurd, ontsteken niet weinig de gal onzer klerikale tegenstrevers. Daar er een spreekwoord is dat zegt Het is alleen de waarheid die kwetst zoo moeten wij met zelfvoldoening be- statigen, dat alles wat door de liberale organen geschreven wordt, als onom stootbare waarheid kan en mag aange nomen worden. En dat is inderdaad zoo. Is het eene lengen, wanneer wij be weren dat het katholiek goevernement door zijne partijdige benoemingen, ge durende zijn twee-en-twintigjarig be staan, alle openbare diensten, zooals onderwijs, magistratuur, leger, enz. heeft ontredderd Is het eene lengen, als wij zeggen dat het klerikaal ministerie, aan het bewind gekomen onder den kreet Weg met de belastingen de openbare schuld meer dan verdubbeld heeft en om die schuld te delgen, lasten heeft gesteld op alle artikels van levensonderhoud Is het eene leugen, als wij schrijven dat onze meesters millioenen en mil lioenen verkwisten aan nuttelooze for ten en bewapeningen, terwijl er dik wijls gnen gold gevonden wordt voor de dringendste werken van openbaar nut Is het eene leugeD, als wij zeggen dat de kliek de Smet-de Naeyer en C'° het geld te grabbelen gooit aan priesters on kloosterlingen, terwijl het soms geen paar duizend franken over heelt om de karige dagloonen zijner bedienden te vorhoogen of om een behoorlijk pen sioen te schenken aan oude en afgesloof de werklieden Is het eene lengen, wanneer wij be weren dat onder het klerikaal bewind het verstandig en zedelijk peil der Bel gische bevolking op onrustwekkende wijze is gedaald, en men op den buiten overal de welingerichte, degelijke offi- cieele scholen heeft afgeschaft, om het onderwijs en de opvoeding der kinde ren to laten voltrekken in kloosterscho len, onder de leiding van onervaren, meestal ongediplomeerde paters en non- nekens Is het eene leugen, als wij beweren dat sedert de klerikalen het bewind in handen hebben, de bedelaarsgestichten te klein geworden zijn, dat de gevange nissen opgepropt zitten met kwaaddoe ners, dat het getal gendarmen is ver dubbeld en dat het aantal misdrijven gestadig toeneemt Is het eene leugen, als wij schrijven dat de klerikalen den geringen man alle plichten opleggen en hem terzelfder- tijd zijne onbetwistbaarste rechten ont zeggen Is het eene leugen, als wij verklaren dat elkeen in ons land, boer, burger, werkman, het katholiek goevernement beu is en naar het oogenblik sDakt om er zich van te kunnen ontmaken Neen, dat alles zijn geene leugens en daarom zullen wij het zeggen, schrij ven en herhalen, tot grooter ergernis en razernij onzer tegenstrevers. Nonkel Charles heeft een bezoek gebracht bij zijne zuster, Nonkel Charles heeft geen kinderen, maar hij ziet ze toch heel geeren En daar zijne zus ter juist moest uitgaan, vroeg zij hem of hij een uurken op klein Jefken zou letten.. Jefken is vier jaar oud, en Nonkel Charles schreef op, voor de grap, wat klein Jefken in den tijd van een uur zooal allemaal uitzette, terwijl hij er oplette... 1. Hij jankte eeD kwartier aan een stuk zonder ophouden. 2. Hij trok wel een half pond haar uit Non kel Charles zijueu baard. 3. Hii schreef met een houtskool op den muur van t salon, zoo hoog hij maar kon. 4. Hij ging op een kristallen vaas zitten de vaas brak. 5. Hij slikte zes bottinknoppekens in. 7. Hij stak moeders werkmandje met al wat er in was in 't open vuur. 7. Hij probeerde de kat met heuren kop in een melkpotteken testeken, en werd gewel dig gekrabd. 8. Hij probeerde om 'nen nagel door een blikken potteken te slaan, met den kop van de pop van zijn zuster. De pop heuren kop in siukken. 9. Hij kroop langs den sofa op de schouw plaat. Er afgevallen twee vazen kapot en een hoek van de sofa gebroken. Een groote buil. 10. Nonkel Charles geeft hem zijn stok hij slaat er twee ruiten mede uit. 11. Hij valt met zijn wit kostuumken in den koolbak kostuum bedorven. 12.Nonkel Charel is buiten de kamer naar speelgoed gaan zoeken. Jefken heeft in- tusschen het tapijt iu brand gestoken. 13. Jefken is onder de canapé gekropen bij wil er niet uitkomen, vooraleer Nonkel Charles hem den pot met confituur geeft. 14. Hij slabbert den pot met siroop leeg. 15. Hij giet een potteken nmlk in moeder haar sloffen. 16. Hij steekt zijn hoofd tusschen de spor ten van eenen stoel Nonkel Charles moet de sporten breken om hem los te maken. IJselijk gejank. 17. Jefken pist in zijn broeksken. 18. Hij ziet zijne moeder binnenkomen hij bloedt uit zijnen neus en scheurt zijn schoon kostuumken. 't Is toch 'nen lieven jongen 1 zegt Nonkel Charel. Eene raadgeving. De overvloedige regens die ons gedu rende geruimen tijd lastig vielen, zijn oorzaak dat menig graanveld een droe vig uitzicht vertoont ja, er zijn zelfs landbouwers die geene wintergranen vermochten te zaaien op zekere gron den, bijzonder omdat zij voor het ge span ongenaakbaar bleven. Die gron den, wij verstaan het wel, kunnen toch niet braak blijven liggen en zullen dus in de aanstaande lente grootendeel door de haverteelt worden ingenomen. De haver, nu wij er tocb van spreken, moet op betrekkelijk korten tijd eene groote ontwikkeling nemen en vraagt dus eene krachtige bemesting. De landbouwers die hunne mislukte wintergranen moe ten ODderrijden, en de anderen, die nog niet? op hunne te natte gronden hebben verricht, willen wij hier een woordje uitleg geven, nopens het zoo belangrijk punt der bomesting. Heeft de landbou wer, hij die gezaaid heeft, stalmest, me taalslakken en kainiet gebruikt voor zijne wintergranen, zoo durven wij hem gerust aanraden, zijn haverveld, zon der eenige meststof uit te strooien, ge reed te maken en verders te zaaien. Enkel diene hij er op te letten nog 2 a 300 kilo soda-nitraat per h. a. aan te wenden en dit in tweemaal, eene eerste maal bij het zaaien, eene tweede, na het wieden der haver. De landbouwer, wier den nog braak liggenzullen wel in de lente 5 600 kilo super- phosphaat en 200 k. chloorpotasch te gebruiken bij bet bewerken van den grond en dien voorts met de opgegeven hoeveelheid soda-nitraat te behandelen, zooals in het eerste geval. Die bemes- tingswijze heeft ons altoos de doelma tigste toegeschenen met haar bekwa men wij de schoonste uitslagen, waar van onze proeven in de tentoonstelling van Luik uitgestald, het sprekendste bewijs leverden. Wij vernemen dat de liberale volksvertegen woordiger Af. Bens deD heer Minister van binnenland8che zaken verwittigd heeft dat hij hem iu de Kamers zal ondervragen wegens de handelwijze van den Burgemeestereen schepen en de leden van H Armbureel der ge meente Moorselaangaande eene ver looping van onroerend goed toebehoorende aan eelvo armbureel We zijn benieuwd le weten of het aan zeke re gemeente- en armbestuurders toegelaten is de goederen van de instellingen, aan hun be heer onderworpen, zoo maar volgens hun goed dunken te verkoopen op eene bedekte wijze die strookt met alle regelmatigheid, en bijzon derlijk alsdan wanneer de Burgemeester en Schepen zelf en ook andere politieke vriendjes die zelfde goederen begeren aan te werven min dan de echte waarde. Wat er te Moorsel gebeurde is schande I Waarlijk om te handelen zooals die klerika le jannen daar gehandeld hebben met zekere armgoederen moet men beroofd zijn van alle begrip van kieschheid en rechtvaardigheid. Die voorbeeldige bestuurders denken dat er voor hen noch wet noch recht meer bestaat, doch ditmaal zullen ze zich in hunne meening wel bedrogen vinden. Hunne handelwijze kan of mag door de boo- gere overheid niet goedgekeurd worden, want die goedkeuring ware eene partijdige daad en tevens eene uitdaging aan de gevoelens van eerlijkheid en rechtvaardigheid der deftige be volking van Moorsel't ware ook een bewijs dat de bestendige deputatie zich weinig zou bekommeren met de intresten der ougelukki- gen die hunnen toevlucht tot het armbureel moeten nemen. We zullen onze lozers de redevoering van M. Rens alsook het antwoord van den heer Minister mededeelen. We komen ook later op die zaak terug. "Wij hebben meermalen getoond, hos onze tegenstrevers gedurig trachten met de grofste leugens de kiezers te misleiden. De klerikalen trekken uit het liberaal programma gevolgtrekkingen, welke er niet in te vinden zijn maar zij wachten zich wel aan hunne lezers wijs te maken wat er in dat zelfde program ma klaar en duidelijk te lezen staat teu voordeele van werkman, landbouwer en kleinen burger. Om ons hier alleen met den landbouw bezig te houden, ziehier welke wetten en hervormingen het liberaal progiam- ma bevat Herziening van het pachtkontrakt vermindering der rechten van den geld- vorschieter, met het doel het landbouw krediet te vergemakkelijken en uit te breiden Wettelijke bepalingen om aan den aftredenden landbouwer eene recht- veerdige schadevergoeding te verzeke ren om reden der verbeteringen, welke hij aan de landen toebracht Bepalingen bestemd om aan den land bouwer een langere pacht te verzeke ren in 't belaDg der goede beplanting en bezaaiïug Terplichting van voorafgaande op zegging voor de pachten zonder ge schrift Gezondheidsmaatregelen om de vee ziekten te voorkomen Verzekering van het vee en der land- bouwvoortbrengsel8, onder de bewaking der overheden Herziening der jachtwet, in den ziD eeuer betere en volledigere bescherming van de belangen der landbouwers Strenger toepassing der wetten op de vervalsching der zaden en meststoffen Vermindering, ten laagste mogelijk der vervoerprijzen van alle stofien en

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2