Ze zullen van moed niet sterven. MOORSEL. Het uithangbord. Armengoed Moorsel Mededeeling. dachten doordringen, lo geesten ontwaken, eu de douiper veld verliest. Daarom zouj*n /.e liever zien dat hunne leuganbla ijes door den boer gulezen werden, om hem ongestoord maar zand in de oogeu te kannen gooieu, en zoo, door laag en list, den val van het papenbewind wat te vertragen. Onze Ninoofsche Dender riep verloden week ook alarm. Overal, schreef hij, in de treinen, in wachtzalen en openbare vergaderplaatsen b in herbergen en kroegeu sluipt de gezant van Satan het slechte dagblad binnen, wachtend op den ongelukkige die het zou b durven aanpakken, om als eene prooi naar zijnen meester te voeren. Tot zelfs n b de koopwaren die m n uit do stad mee- brengt, worden al dikwijls met opzet in aoo'u vodden gewikkeld Is 't niet om te barsten, den dag van heden onze buitenlieden nog als drijjarige kinderen te behandelen, bun bel eu vagevuur doen vreezen, wanneer ze in onze dagbladen zou den durven lezen wat al fouten en schandda den het katholiek gouvernement begaat Wat verder schrijft De Dender over onze pers Do vijanden van den katholieken gods- dienst begrijpen dat er voor hen geen be- b ter middel is om het kwaad veld te doen winnen en het geloof uit de haften te ruk- b ken. a Zegt, boeren, denkt ge dat uw geloof waar lijk gevaar loopt, wanneer gij iu onze dagbla* den leest dat de katholieken u de stuivers uit den zak gaan komen kloppeu om ze in de Autwerp8che forten te smijten *t Is nochtans altijd hun eerste en hun laatste - De Liberalen vallen de geestelijk heid en dan godsdienst aau De godsdienst de godsdienst Aau hoeveel kluchtspelers heeft de gods- dieust niet reeds tot masker gediend I Neen, wij bestrijden alleen het volksbeder- vend kleiikalism, eu door het klerikalism te bevechten, raken wij den godsdienst niet aan. Maar gij, klerikale huichelaars, blaast volk iu de ooren, dat gij den godsdienst verpersoonlijkt, eu dat we, door u aan te val- lèd, godsdienst en geestelijkheid vervolgen 1 En de geestelijkheid zelve doet zulks aan 't volk gelooven, om onder voorwendsel de rechten der H. kerk te verdedigen van op den predikstoel, poliiieice sermoenen te kunnen houden, eu de liberale dagbladen als slech te gazetten in den bau te kunnen slaan Maar uie banbliksems beginnen te verslij ten. Onze boeren weten wel dat de Libera len geen beeldstormers zijn en ze zullen eenvoudig de schouders ophalen, wanneer men hen zal doeu vreezen dat het toekomend liberaal goevernement zal kerken afbreken of brandstapels oprichten Neeude Liberalen hebben wa* anders te verrichten Ze willeu maar alleen onze arme landar beiders ophelpen en wat meer geluk en wel stand brongen onder het nederig dak van werkman en boer. Ze willen het onderwijs verplichtend maken oaidat in 't onderwas de bron van alle wel vaart ligt. De Liberalen willen de plaatsvervanging afschaffen van den rijke door den arme, wan neer het geldt het gemeene Vaderland ie*verdedigen. Ze willen gelijkheid en rechtvaardigheid in het kiesstelsel. Ze willen het aangroeien beletten der immer rijker wordende kloosters, midden onzer im mer armtr wordende buitenbevolking. De Liberaleo willen doeltreffende demokra- tische wetteu om 't lot der arbeiders eu land- houwers te verbeteren. En dit alles willen de katholieken niet Eu juist omdat de dompers die hervormin gen tegenwerken, tegen den wil en tegen het belang van burger, boer en werkman, juist daarom is het dat ze alleen hunne bladen door den boer zouden willen gelezen zien. Juist daarom is 't dat ze zooals b Be Ben der 8 tot de boeren zeggen b Neemt voor regel aan nooit iets te lezen waar gij niet zeker over zijt ot het goed is De Dender acht de boeiOD nog te dom om zelf te oordeeleu of iets goed of slecht is I Wij niet 1 Wij zeggen hun Leest liberale en katholieke gazetten en oordeelt tusschen beide. En gij, burgers der stad, standvastige le zers van ons blad, zendt elk gelezen nummer voort naar den buiten. De buitenlieden beginnen te lezen en klaar te zien, bij het licht der dagende Geuzenzon 1 Gallorum omnium fortissimi sunt Belgoe (van allo volkeren van Gallie zijn de Belgen de dappersten.) Zoo schreef de groote Cesar toen hij eeuwen geleden onze eerste volkstammen onder de Romeinsche heerschappij bracht. Telkens deze volzin onder de oogen komt van onzo groote mannen, die, reeds gedurende twintig jaren ons land met zoovee! wijsheid bestuurd hebben, zal hun gewis nog den boezem zwollen vau fierheid en van grootheid. In hunne verbeelding zijn ze reeds op een prach tig ros gezeten, het zwaard inde vuist en vallen in dichte gelederen den vij- aud aan, kappen en klieven, volbren gen daden van heldenmoed, worden eindelijk op het schild geheven eu als opperhoofd uitgeroepon. Ja, toch ze zijn hunne voorvaderen waardig, ze achten zich waardig afstammeling te zijn van Ambiorix of Boduognat. Daarom misschien stemmen ze nu, in de XXC eeuw, de forten van Antwer pen, niettegenstaande deze instellingen gansch nutteloos zijn voor een land als het onze, niettegenstaande ze geene manuen hebben om die versterkte plaatsen te bezetten, niettegenstaande onze vrijheid door het congres van 1831 verzekerd wordt. Daarom ook misschien vinden zij het uoodig een grrroot leger te bezitten eene wel gedrilde garde-civiek en pom piers op Kerrebroek en Schaarbeek. Daarom misschien galmen die heeren ook bij elke gelegenheid hunne vader landsliefde luidruchtig uit ze be minnen immers hun vaderland, ze zou den strijden voor God endoch ueèn spreek hun van geen soldaat wor den, ze willen forten, ja, maar ze wil len niet dat hunne zonen soldaat wor den, ze willen een leger maar willen niet dat hunne spruiten het geweer op de schouders dragen nevens onze jon gens en en avant marebe spelen. Zouden wij dus geene redenen hebben om te twijfelen aan de oprechtheid dier flauwe comediespelers. Ze stellen dus de loting in. Op alle maniereu trachten ze zich van den dienst dien het vaderland van hen verwacht te outslaan. Voor een dozijn en half honderd franken weten onze rijke bazen hunne zonen vrij te koopen. Anderen gaan zoo ver goddelijke diens ten bij te wonen, daarom speciaal inge steld door onze kadodders, om alzoo de gratie van den Hooge over hen in te roepen in deze dagen van vleeschlote- rij. Zoudt ge denken lezers, dat Cesar in zijnen tijd ook in ons land mannen aangetroffen heeft die zoo benepen van geest waren om de macht van de maan of de sterren in te roepen om geen sol daat te moeten spelen. De Almachtige kan zulke lieden niet aanhooren die het enkelijk gemunt hebbon op eigen belang en dit nog tot nadeel van anderen. En niettegenstaande dit alles zijn ze de eersten om te strijden voor God en Vaderland Wij zullen enkelijk zeggen zooals Hendrik Conscience in Baas Ganzen- don ck. O Kobe ik vrees dat ge van moed niet Bterven zult. Klopterop. Sedert «enige diigeu komen wij te vernemen dat er in Moorse! op.... 1905 op aandringen der JBrusselwerkers eenen Werkliedenbond werd gesticht. Art. 1. dier maatschappij luidt De maat schappij heeft voor doel de stoffelijke en ze delijke verbetering van den werkmansstand.b Zoodra was dia bond niet gesticht of sommige moorselscbe wijsgeeren vreesden dat dien bond een machtig middel was om Moorsel tot vrede te brengen.De werklieden gingen zich vereeni gen b eene edele poging tot welvaart en ge lukkig samenleven onder de lagere klas. b Maar halte la Dat willen de visschors van troebel water niet. Verdeeldheid, twist en tweedracht daaruit kan men zuigen, en dat moet Moorsel zijn en blijven. Eèn werkliedeu- bond op Moorsel, neen, dat niet men moest éen tweeden bond stichten. Aanstonds de jas aangespeeld. M. de Pas toor uitgenoodigd, de Fianschmans bijeenge roepen en eene vergadering belegd in de aan genomen school. Fiasco De vi3ch wou niet bijten. Dwang, ja dwang dat moest er komen. Men kon een twaalftal man bijeen trommelen en stichtte een tweeden werkliedenbond. Nu was men er Maar wat is het doet van dien bond Het lot van den werkman verbeteren hem ondersteunen in zijnen nood. Helaas Eou duister raadsel wantop 3 Februari laatst moesten de leden zich te vreden houden met Naderhand zalmen de standregelen kennen. Schoone Comedie eene maatschappij waarvan de leden niet eens weten waartoe zij zich ver- biaden. En langs om schooner in dit goed bestuurde Moorsel, men verkoopt U een per ceel armengoed en men zal het U leveren in 't jaar dat de uilen preekeu. Metf sticht eenen werkliedenbond en men zal u de standregeleu bekend maken daags na den Uilenpreek. Nu daarmede was de visscherswoede niet gestild. Men ging een artikeltje schiijven en aan Moorsel bekend maken dut de Witte partij eenen werkliedenbond had gesticht. Het was de lezing van dien rommelzoo die ons op in formatie na.tr Moorsel zonden daar vernamen wij van de Hoofdmannen der Witte partij dat zij uiets hoegenaamd met den werkliedenbond gemeen hadden. Dat de ontstane bewegiog een volksbeweging was en uitging zooals we hoo- ger zegden van ile Brussel werkers. Wat meer is wij kunnen verzekeren dat voor 't Werkvolk wit en zwart in Moorsel alleeu zeep is waar mede men baarden af doet, en zoo er koppen met open vizier ten strijden durven trekken, meu er bereid is, en die toereumakers cp een par tij tj en uitnoodigt. Maar wat ons lachen doet is dat men dien boud nu eens Witten bonddan eens Bond zonder politiek uoemt tegenover Den zwarten bond, den katholieken boud. Waarom ook niet in tegenstelling van dezen laatsten Libe ralen boud... of Daensistenbond... of Socia- listenbond gezegd. Wij zien met een echt genoegen dat Moorsel talrijke maunen telt, die opstaan uit hunnen winterslaap, die geen visschersaas zijn, def tige werklieden die vrij en vrank de toekomst bewerken zulke mannen groeten wij fier en noemen ons hunnen hoogachtenden broeder. Een hoedenmaker vestigde zich in de B....straat te R.... Het huis was mooi, de straat veel bezocht en den winkel had eene groote vitrien. Kent ge uw ambacht, vroeg hem een gebuur Ocb, zei Dompzoon, dat komt er niet op aan, ik heb in den tijd de schoenlapperij geleerd, maar 't voor naamste is klanten te krijgen. Natuurlijk, antwoordde de ge- buur, maar dan moet ge zorgen voor een goed, prachtig, veelbelovend uit hangbord. Op mijne klandizie moet ge natuurlijk niet rekenen, maar toch geef ik u den raad, uit gebuurzaamheid. Hoe min ge van den stiel verstaat, hoe slech ter de waren zijn die ge te koop biedt hoe meer bluf ge moet maken. 'k Zal niet mankeeren zei Dompzoon. Eenige dagen nadien, prijkte boven de deur van den discipel van Crispinus een prachtig uithangbord. Er was een gouden hoed op geschilderd en men las er op in letters versierd met de zeven kleuren van den regenboog Jan Dompzoon, hoedenmaker, maakt en verkoopt hoeden. Goed, sterk, schoon. Jan Dompzoon riep nu zijne vrienden bijeen en vroeg hun oordeel over zijn uithangbord. Bah, zei de eerste, me dunkt als er op uw uithangbord staat hoedenma ker het onuoodig is er nog bij te voegen dat ge hoeden maakt. Uw uithangbord moet zooveel mogelijk waar zijn of waar schijnen. 't Is waar, zei Jan het woordje maalct is er te veel, het moet er af. Wat mij betreft, zei de derde, als er op uw uithangbord, zoo een schoone hoed is geschilderd, schijnt het me be spottelijk toe er onder te zetten hoeden precies of de menschen te dom zijn om te begrijpen, wat de schildering zeggen wil. Dat 's ook waar, hernam Jan, hoeden 't is geheel nutteloos, 't moet er af. Ik geloof, sprak de tweede vriend, dat het belachelijk is op uw uithang bord te zetten, dat ge hoeden verkoopt iedereen weet toch wel, dat gij ze nooit voor niet zult weggeven. G'hebt gelijk, zei Jan, het woordje verhoopt is ook onnoodig, 't moet er af. Wat nog het ergste is, meende nu de andere vriend, ik vraag het u, wat be- teekenen de woorden goedsterk, schoon, onder een gouden hoed, is er iets beter, schooner of sterker dan goud. De menschen die het lezen zul len achterdocht krijgen. Sapristi riep Dompzoon, uwe op merking is nog de slimste vau al. Goed, sterk, schoon, moet er af, Maar nu zag de man met droefheid hoe mallonjig zijn uithangbord er zou uitzien als er bijna alles af moest en er niets meer overbleef dan den geschil derden hoed en zijn naam Jan Domp zoon. In dit moeilijk geval, dacht hij aan den gebuur, die hem eerst raad had ge geven en ging tot hem om uit zijne ver legenheid geholpen te worden. Deze luisterde met aandacht en vroeg Zijt ge van zin uwe produkten in uwen winkel en voor de vitrien uit te stallen. Ja, zeker, Welnu dan, zorg er voor, ook uw naam van het uithangbord te doen ver dwijnen, maar laat uwe vitrien vol- schilderen met gouden hoeden, met gouden letters uwe waren aanprijzende, laat er zooveel opschilderen, dat men er niet door zien kan wat er iu uwen winkel is. Waarom Wel als de menschen uwe schoen- lappers-hoedeu zullen zien, zal geen en kele binnenstappen, maar als ze binnen komen op 't zicht der gouden hoeden en letters op de vitrien, zorg dat het er donker genoeg zij om hen uwe slechte stukken op te solferen. Welnu, zie, die hoedenwinkel is het afbeeldsel der klerikale partij. De kle- rikalen hebben een uithangbord, waar op vele punten Btaan, die ze er zelfs een vooreen afvagen, om ze op de vitrien te zetten van hunnen winkel, en al dus al de leugens, deugonieterijen, valsch- heden, beloften enz. te verbergen, wel ke in dien winkel voorhanden zijn. Wee hem, die in den schoenlappers- hoedenwinkel treedt, hij wordt er be logen en bedrogen, al wat men hem op het hoofd past is slecht en gemeen, hij moet het duur betalen, eu terwijl men hem op zijn geld terug geeft steekt men hem pauzen in de hand. Godsdienst, eigendom, huisgezin, va derland, schrijven de dompers op hun ne vitrien en binnen is er niets dan af goderij, schijnheiligheid, grijp zucht, verachting voor het familieleven en 's lands wetten. De met goud beschil derde vitrienen verbergen een gemeene boel, waaraan geen verstandig mensch ziek snappen laat. Reeds meer dan twintig jaren worden ons allerlei afschuwelijke en kostelijke hoedjes op t hoofd geduwd de laatste heeft den vorm van forten en zal de ba gatel van 500 millioenen kosten. Maar de klerikale schoenlappers-hoe denmakers hebben zoozeer gelogeD, be dreigd, gescholden, bedrogen, dat hun- beste klanten er hunne goesting van krijgen en luidop zeggen 'tWordt tijd dat we ons vertrouwen schenken aan eerlijke lieden. a)opzeg Het jaar duizend negen honderd en vijfden drie en twintigsten December, ten verzoeke van de heeren René Muylaort, Frans Meskens, Lodewijk HendricLx en Jan Van Nuffel allen te Moorsel handelende iu hunne hoedanigheid van voorzitter eu ladeu van het Weldadigheidsbureel van Moorsel en krachtens art. 18 van bet proces-verhaal van openbare pachting in date 1 Mei 1905 voor meester Eeman notaris te Erpe behoorlijk geregis treerd en Victor Foucaert doktoor wonende te Moorsel. Heb ik* ondergeteekende Alfred Mahieu deurwaarderbeteekeud en verklaard aan M. Pieter Jan Moens landbouwer wonende te Moorsel, Statiestraat alwaar zijnde opzegKersavond aanstaande van Een perceel Land, Pastoorsveld te Moorsel, bekend bij cadaster sectie C nummers 396 en 397, groot '21 aren 70 centiaren. Terzelvertijd heb ik de betcekende partij gesommeerd.... donderdag vijftienden februari om elf ure voormiddag, ten einde erover te gaan tot het schatten der vetten en Waarvan akte kost elf franken 70 centiemen, (get.) Alf. Mahieu, Deurwaarder. N. B. De puntlijuen zijn de gewone tekst van een opzeg van land. b. aanzeg. Moorsel, den 14 Februari 06 Mijnheer P. Moens* Armbureel Wij hebben de eer UEd. te la- van ten weten dat gij hel land gele- Moorsel gen te Moorsel, Pastoorsveld, sectie C nummers 396 en 397 te n° 224 rekeuen van 15 dezer opnieuw voorloopig uioogt gebruiken de opzeg die gij ontvangen hebt wordt dus tijdelijk ingetrokken. Namens het Weldadigheidsbureel De Voorzitter, (get.) R. Muylaert. Een vraag die zich natuurlijk stelt Wie gaat er al de onkosten moeten dragen van dit opzeggen en verkoopen van het Armen goed Belastingschuldigen van Moorsel wee uwen porte-monnaie Wij komen later op rekeningen en begroo tingen der gemeente Moorsel terug eu houden onze lezers op de hoogte dier voorname kwes- tiën. Uit Moorsel-Steven den 19 Feb. 1906. Mijnheer, Als antwoord op uwe vraag of da Steven eene school gaat krijgen mag ik u zeggen dat het waar is. Wij gaan hier eene goede schuol hebben voor jongens en meisjes, wij komen

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2