Zondag 11 Maarl 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST J8 Ier Annoncen Eeklameu75 centiemen per drukregel Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Nee spe nee metu. De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Geene tien op duizend. Luis en Mier. Twee maten en twee gewichten. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. 5) •-?- Gewone, 15 centiemen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALSÏ 10 MAART. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmont, lokaal der Liberale Associatie,.Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansboud bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij Ma W° Droeshoudt, aan de Statie. TE GEER.VARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens (le maaudelijksche zittingen van onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in deu Graat van Egmont, (grauwen steen), grooto markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zaken. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. Da raadplegingen zijn ganseh kosteloos. Geene tien op duizend kiezers van 't arrondissement Aalst keuren de mil- lioenen-verbrassing goed van de nutte- looze'forten. Gaat naar den buiten, gaat naar ge lijk welke gemeente van ons arrondis sement nergens, zult gij iemaDd ont moeten die in alle oprechtheid zeggen zal ik zou ook de 500 millioen ge stemd hebben voor die nuttelooze for ten. En toch, als de katholieke afgevaar digden vau het arrondissement in den ccrkel te Aalst vergaderden, stemden zij eene dagorde, die aan de heeren Woeste, De Sadeleer en Bethune vrijheid van handelen gaf in deze kwestie. 't Is waar men had de millioenenpil verguld, Woeste had bet toep'et te ver klaren, dat die millioenenverbrassing niets zou kosten aan het land en de aan wezigen stemden de dagorde van ver trouwen in die lekkepe gekozenen met pecparigheid. Hebt ge ooit eene grovere comedie geweten als die vergadering van afge vaardigden Wie zijn ze Wie benoemt ze Konion ze de meening uitdrukken van hunne geburen en medeburgers In 't geheel niet, ze worden aange wezen door den pastoor der gemeente en op voorhand weten ze, wat ze te doen hebben ten gepasten tijde in do handen plakken, toejuichen en knik ken. Velen van die afgevaardigden hebben geen woord verstaan van de redevoe ring van Woeste, maar hebben toch gestemd velen zelfs hadden van heel die kwestie der forten nog niet hooren spreken en hebben de dagorde goedge- kuikt om te doen gelijk een ander. Geen tien op duizend. De katholieke gazetten van Aalst schreven tegen de millioenverbrassiug. De katholieke werkmanskring juichte M. Beyaert toe, die hevig tegen de for ten sprak. Op 't banket van de bokkenrijders werd er tegen gesproken. Op 't. banket der katholieke harmo nie werd er tegen geprotesteerd. De katholieke gazet van Geeraards- bergen schrijft er nog hevig over en verklaart dat Woeste, De Sadeleer en Betliune hunnen plicht niet hebben gedaan. Geen tien op duizend kiezers zouden voor de nieuwe forten hebben gestemd. De vergadering der zoogezegde afge vaardigden was du3 eene comedie een valsche onwaardige comedie, gelijk er alleen gespeeld kunnen worden door klerikalen, die met hunne kiezers den aap willen houden. Geen kanon, Geen paard, Geen cent zullen de katholieken voor het leger nog stemmen, zoo beloofden ze en ze stemden, de forten van de Maas, zo brachten den diensttijd op 13 jaar, de uitgaven voor het leger zijn jaarlijks verscheidene millioen meer. En na al die valsche beloften te heb ben gedaan, na de kiezers misleid te hebben en bedrogen stemden ze tegen het voorstel van M. Jules Rens, liberale volksvertegenwoordiger van Aalst en zijne vrienden om 5 millioen franken toe te kennen aan de ongeluk kige landbouwers, die door de stormen geruwineerd waren. MM. Woeste, De Sadeleer en Bethune stemden daar tegen. Waar zullen we die 5 millioenen ha len, vroegen ze de middelen ontbre ken. Maar, MM. Woeste, De Sadeleer en Bethune stemden voor de nieu we forten Eer die nieuwe forten voltrokken zijn zullen ze meer dan 500 millioen kosten en nu hebben de heeren niet ge vraagd waar zullen we die millioenen halen. Dat zal ken niet beletten als de kie zing nadert weer met leugens en belof ten af te komen. Maar de kaart zal wel keeren, de landbouwers zullen die bolovers bun pak opgeven en VQQr dp liberalen stem men, Een luis had zich dik en vet gezoden aan 't bloed van anderen en lag daar nu lui en vadsig, zicb te koesteren in do zon, wenschend nog meer te genieten en zich nog vetter te kunnen smeren. Juist liep daar eeno mier voorbij, haastig en zoekend alsof ze haren weg had verloren. Zeg eens Mierken, zei Luis, willen we de wijde wereld iulrekken, in dit land is niets te geuieteo, alles is er mager en kaal. We zullen ons buikskon deugd doen aan al wat anderen smaken kan. Hier moet ge hard werken, al wat ge vindt en wint naar uw kwartier brengen, ge wordt leelijk bedrogen, door de bazeu vau Mierennest. Mierken liet zich door dien Luizenpraat overhalen en zoo werd het akkoord gelsoten. Ik ben, zei de Luis, niet zoo vlug te been als gij, dus moet ge mij op sleepstouw nemen en zorgen Mierken, dat ge mij aantrekt door dik en duo, anders zoudt gij in uw verderf loopen. Luis en Mier trokken op weg. Deze laatste zweette water en bloed om de vette Luis mee te sjouwen, om haar spijs en drank aan te brengen, en haar te verzorgen en op te passen.'t Bietje lachte de Mier vierkant uit, en 'tKevertje zei verontwaardigd Zeg, Mier, hoe kunt gij u zoo dom laten foppen, go werkt en zwoegt en de bloedgierige Luis slorpt alles op... Maar dan sprak de dikke Luis, Mierken, luister niet naar die slechte raadgevingen, Bie en Kever zijn duivelsbeesten, als ge hun nen raad volgt zult ge in uw ougeluk loopen, en de Mier zwoegde voort, de dikke Luis maar altijd voedend en troetelend. Als ze nu vele dagen hadden gereisd, als de Luis alles had opgezogen en opgesmeerd en de Mier zoo mager was geworden als een graat, kwamen ze aan eene beek. Mier 'k heb dorst, zei de Luis, haal me vau dat helder water. De beek was wijd en diep en de Mier, aarzelde. Als gij niet gehoorzaamt zei Luis, zult ge voor eeuwig verloren gaau. De Mier naderde de beek, rekte zich, beulde zich af, rekte zich nog meer, viel in de beek en verdronk. Nu weende de Luis dikke luizentranen, ze had nu niets meer om te teren en te smeren en haar geschrei weerklonk ver in 't ronde. Daar kwam nu nen Krekel en die vroeg Luis waarom grijs-de-gij Omdat Mierken verdronken is, zei Luis. Dan zal ik zingen zei de Krekel. En do Krekel zong en Luis grees, omdat Mierken verdron ken was. Daar kwam daar nu nen mol en die vroeg Krekel waarom zing-de-gij Omdat Mierken verdronken is. Dan zal ik wroeten, zei de mol. En mol die wroette, de krekel zong en Luis die grees, omdat Mierken verdronken was. Daar kwam daar nu nen hond en die vroeg Mol waarom vrroet-de-gij O''dat Mierken verdronken is. Dan zal ik blaffen, zei de hond. En de hond die blafte, de mol wroette, de krekel zong, de Luis die grees omdat Mierken verdronken was. Daar kwam daar nu nen ezel en die vroeg Hond waarom blaft-de-gij Omdat Mierken verdronken is Dan zal ik balken, zei de ezel, eu de ezel balkie, de hond blafte, de mol wroette, de krekel zong, de Luis die grees, om dat Mierken verdronken was. Daar kwam nu nen kwezelaar en die vroeg, ezel waarom balkt-de-gij Omdat Mierken verdronken is Dan zal ik bidden, zei de kwezelaar. Eu de kwezelaar bad, de ezel balkte, de hond blafte, de mol wroette, de krekel zong, de Luis die grees om dat Mierkeu verdronken was. Daar kwam daar nu een verstandig mensch en die vroeg. Waarom al dat gegrijs en gezang en gewroet en geblaf en gebalk en gemompel en van alle kanten klonk hetOmdat Mierken verdronken is. Welnu, zei hij, dan zal ik zorgen, dathet vlijtige Mierenvolk, niet meer het slachtoffer worde van do vette, vadsige Luia en hij zette den hiel erop en verpletterde de aUes-opsme-* reude Luis dat haar korpus openspatte en tot; vo 'dsei diende van de arme wormen. Nu was 't gedaan met geprevel, gebalk, ge blaf, gewroet, gezang en gegrijs. Do Mieren» hebben zicb sedert dien ook niet meer latea» bedriegen door de Luizen. Van Tirliliet, van tirliluit I Mijn vertelselken is uit Welnu, vrienden, de geschiedenis van de» Luis en de Mier, dat is do geschiedenis van de» klerikale partij en het Volk. Het volk moet arbeiden, zwoegen, zorgen-,, zonder ophouden, zonder einde. Het volk, (dat. is werfman, boeren burger) moet lasten be talen, plichten vervullen. De klerikale partij smeert zich dik en vet - alles voor de vriendjes, plaatsen, ambten en be- dieniugen alles voor de kreaturen werk, toe lagen, geschenken alles voor de klooster® voor de kerken. De kas is leeg (of wordt bestol len gelijk te Aalst) ratten en raven knagen en. wreten alles op, schijuheiligen en valschaard® rijven alles binnen. En als de Mier ('k wil zeggen het volk) twij felt dan roept de Luis ("pardon, 'k wil zeggen de klerikale partij) 't is voor 't geloof, 't is voor God I Zal het volk zich voort laten bedriegen en bedreigen zal het voortgaan mot nutteloos klagen? Het ziet millioenen verbrassen aan nuttelooze forten en 9 centen daags geven aan den afgesloofden werkman het ziet schatten verloren werpen inden peilloozen kolk rond Antwerpen en 5 armzalige millioenen gewei gerd worden aan de ongelukkige landbouwers. Er helpt geen klacht of gekerm meer. Er is maar een middel om van het alopsmerend klerikalism verlost te worden 't is bij do eerst komende gelegenheid, de klerikale partij te verpletteren met den kiesstempeldoor bij de eerstkomende gelegenheid te stemmen voorde liberalen Voor de welvaart van werkman, boer en hari ger. Voor de toekomst van het vaderland.. Waarom zou men zich tegen vei-, plichlend onderwjs verzetten en waar-- om verdraagt men zoo goed goedzak-, kig verplichtend soldaat worden Op 7 jarigen ouderdom zou de wetf van verplichtend onderwijs u zeggen Vader ik kom uw kind halen ?- Waarom Om het te leeren en te voeden alft gij dat zelf niet kunt doen. En die vader zou antwoorden ::ilfe wil het niot. Maar 13 jaren later komt de Shldgp. tenwet tot den vader zeggen Vader ik kom uw kind halen. Waarom Ik wil het naar zijn dood geleide^ het zal wellicht voor kanonnenvleesch bestemd zijn. En die vader zou antwoorden dat is braaf, neemt maar mijn zoon me. de Zeg, loopen er nog veel zulke ezela op twee pooten onder de zon Volgons de katholieken beweren JA Wij gelooven er niets van.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1