NI N O V E. Volksboekcrij. Kosteloos Concert-Voordracht Liberale Werkmanskring. De Pensioenkas. Turnclub Ilelp u zelve Naar Jerusalem. Geeraardsbergen. Een nobele Rekenplichtige. Baldadigheid. MOORSEL. Ons Bureel van Weldadigheid. Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboe kerij van bet Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk, eerste deur rechts als men binnen komt. Eene lijst van nieuwe werken zal zondag verschijnen en dan bij den ka- taloog worden gevoegd. Ingericht door het Willemsfonds Graaf van Egmont, Zondag 1 April 1906, ten 6 uren 's avonds. Kosteloos voor iedereen. .Zang en Muziek. Voordraeht, door Pol ANRI, letter kundige te Gent. Onderwerp Het ver plicht Onderwijs. Morgen 11 MAART, in Concordia, Schoolstraat, ten 6 uren 's avonds .Luisterrijke Vertooning door de Too- I neelafdeeliug Voorwaarts voor de Leden en eene huisgenoote. Gewone voorwaarden. Programma z Moederplichtdrama in een bedrijf door P. Van Assche. Zoo fopt men Pierperlijn,, blijspel met zang in een bedrijf door J. P. Queeckers. Twee hanen en eene henne, blijspel met zang in een bedrijf door H. Van Peene. Mejuffer Coppieters van Gent en de Symphouie Door Eendracht Groot verleenen hunne medewerking,. Zondag, 18 Maart, van 3 1/2 tot 4 1/2 lure namiddag, storting bij M. Richard De Stobbeleir Café du Commerce Groote Markt. De lijfrent- of pensioenboekjes zullen ter inzage liggen van al de belangheb- fcendea. Lokaal Concordia 0 Schoolstraat. Op Zondag 25 Maart 1906, zijnde Halfvas ten Groot Gemaskerd en Verkleed Dansfeest •den vrienden en kennissen aangeboden^ Na middernacht, uitloting van eeue Koste- Aooze Tombola. De nummers tot de trekking recht gevende «tillen uitsluitelijk aan gemaskerde of ver- kleeie personen, bij hunne intrede, door het Bestuur overhaudigd worden. Er zullen ook nog schoone prijzen gegeven «orden -. 1 prijs voor de schoonste groep 1 a 0 het s koppel 1 0 den schoonst verkleeden Heer •1 O 0 de 0 Dame Woensdag 14 en Vrijdag 16 Maartgewone öefenstonden. Woensdag 21 MaartAlgemseneVergade ring Voor het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, JSeim. Steleman. Corn, van Branteghem Zoo ik er afkwam vrij en vrank, lk mochte zeker wel uit dank, Paternosterend langs de baan, Hecht naar 't heilige Rome gaan, Op bloote voeten ter bedevaart. (Reinaard De Vos, IV" zaug.) Twee onzer notabelen hebben deze week de bedevaart ondernomen, niet naar Rome, maar naar het Heilig Land. Bij hun vertrek hebben ze ons de stellige be lofte gedaan, ons hunne reisindrukken over te «einen om alzoo onze stadsgenooten toe te laten in verbeelding de lauge reis mee te makeu en al de wedervaringen moe te beleven, welke boetvaardigheid en kristeno barmhartigheid imo doen te gemoet gaan. Moge hunne devote zelfopoffering zegen brengen over onze stad. Toekomende week dus mogen wij ons reeds aan eenen eersten brief verwachten. Een belangrijk artikel uit Nioore is ons te laat toegekomeu. Zooals onze lezers woten heeft de liberale partij van Geeraardsbergeo altijd groote op- offeriugeD gedaan om haar onderwijs te onder steunen, wij denkeu het onuoodig alles aan te halou wat zij deed om de vrije middelbare scholen in't leven te houden, scholeu die zij stichtte na den val der liberale partij in 1834 eu wat zij heden nog doet voor 't onderwrjs van het volk. De Liberale Jonge Wacht zot de oude traditie voort, jaarlijks richt zij een groot feest iu voor den schoolpenning, en de boDis al barer feesten worden regelmatig aan goede werken geschonken, want in tegenstel ling met andero maatschappijen heeft in de Liberale Jonge Wacht van Geeraardsbergen nooit een banket plaats. Dit jaar beeft zij de medewerking ingeroe pen der l'aufareumaatschappij Orpheus a onder de kundige leiding van M. Jules Lemoiue en vau den tooucelkring Voor Eer en Kunst hetgeen aan de Liberale Jonge Wacht toelaat, met de welwillende medewerking van uitste kende lieihebbors een waren kunstavond in te richteu op Zondag 18 Maart 1906, om 5 u. in Stadsschouwburg. Ziebier het uitgelezen programma van dit hoogst aanbevelingswaardig feest, ook hopen wij dat alle liberale vrienden huu steun aan den Schoolpenning van Geerardsbergen zullen breugeD door talrijk de Prachtvertooning van 18 Maart bij te wonen. Liberale Jonge Wacht van Geerardsbergen onder het Eere-Voorzitier van den heer D* Nestor VAN HEGHE. Groote Arondetond ingericht in Stadsschouwburg, Steeostraat Zondag 18 Maart 1906 um 4 1/2 ure juist met de welwillende medewerking van Mevrouw Van de Kerokhova, eaugleerares te Aaletj Mijnheer Jan Van Steenwinkel, baryton; Mijnheer Van den Drieesche, cornetiet, le prijs van het Koninklijk Conservatorium vau Gent Mijnheeren Edinond en Leon Hooghuys, pianisten Het Fanfarenjzenootschap Orpheus 0 onder de lei ding van fi. Jules Lemoiue J)e Tooneelkring Voor Eer en Kunst ouder het bestuur vau M. Uyriel He Bontridder, eu de .Zangafdeeliug der Liberale Jonge Wacht, -onder de Jeiding van M. Emiel De Moor. PROGRAMMA: 1. Orphée: a) Alte kameraden, march e Autcichienne X, b) Les Fauchenrs, ouverture Baudonck 2. Les Noces de «Jeannette Opéra-Comique en un acte de Victor MasBé. 3. M» Van. den Driessch.© t a) Solo de oonoours p. cornet k pistons E. Anthiome h) Solo de concours p. oornet a pistons J. Forroatier 4. KIESRUMOER in één bedrijf door -5. •6. Blijspel met zan; Pr. Van >1. "Vim den Di-iessehe i Cavatine et Variations pour cornet a pistons sur Béatrice-di-ïenda de Arbon. La I?éri-Oolle Parodie de l'opérette d'Offeubach, musique dérangée par Léon Boques. Kostumen Delen uit Brussel Piano van het huis L. Hooghuis, Geerardsbergen. NAMENS HET BESTUUR De Sekretaras, De Ontvanger, Bamuël FIöCHLOWITZ. Désiré DE RAUW. De Onder-Voorzitter, De Voorzitter, Ftranz CRUSENER. Pierre DE BLOCK. Prijzen der plaatsen -Gestoffeerde zetels 2 fr niet v 1.50 fr. Balkoen 1 tr. Laatste plaats 0.50 fr. Dag Jan Baptist 0 Salut ventje tot later 0 Wat zou men douken van eenen burgemees ter-winkelier die te Herdersem in de Klei- 6traat twee dagwand land zou huren, en ze dun aan Moorselsche kiezers aan een civielen uren prijs uitverpacht? De Moorselaars op dat land en iu zoo'n conditiën huo brood niet kuouende winnen zouden dat land afzeggen, omdat ze aan den winkelier niet willen ver plicht zijn en den burgemeester bedankeu voor zijne goede goedheid, zooniet, ze worden ver oordeeld tot eeu of meer jaren dwangarbeid. En zulks zou uiod dau te Moorsel heeten Voortaan met te strijden en te werken \oor de belangen der werklieden. Al la I Alla gij moogt zoo onnoozel niet doen ventje, dat zonder bril te willeu lezen. Als de baron de la Bethune Leo, hei lig zal verklaard ziin, zal men ter zijner eere ook eene litanie moeten opstellen, waarin zijne voorspraak bij den Heer met ronkende titels gepaard, door al de financiers, beheerders van naamloo- ze maatschappijen en nobele schepenen van geldwezen zal aanroepen worden. Heer, ontferm u onzer. Hoer, verhoor ons. en dan tot den nieuwen financie-lieilige. Put van spaarzaamheid bid voor ons Toren van zuinigheid, id. Star der financen, id. Toevlucht der eerlijke ontvangers id. Vat vol comptabiliteit, id. Om de wille van de boni's die gij altijd in kas hebt gehad, bid voor ons. Om der wille der rekeningen die gij al tijd zoo nauwkeurig hebt nagezien, bid voor ons. Om der wille van de kas enz. enz. Om der wille van de leeningen die enz. Om der wille van de opcentiemen die gij, enz. Dm der wille van de krot die... enz. Ja, die litanie zou niet dommer zijn dan vele andere en vermits de financiers en tutti guanti nog geen patroon hebben tenzij misschien St. Guldemont, wiens historie ik niet ken, zou de dag vau den nieuwen heilige fel gevierd worden op den verjaardag der veroordeeling van Van den Bossche. Hulde, aan de zorg zaamheid 1 We lezen iu de klerikale gazet Denderbode het volgende Maandag on der de eerste Mis zijn twee gemasker de schoeljes iu onze St. Martiuuskerk gegaan en gingen aan 't zingen. De eene was als bakkersgast gekleed. Dan trok ken ze naar de kapel der E. E. P. P. Jesuïeteu, Brusselschestraat, stampten op de deur roepende A bas la calotte 1 zoo wordt ons verzekerd. Naar 't schijnt is men cp 't speur der helhonden. Weet ge hoe de geschandvlekte gazet dat artikeltje betitelt Liberale baldal digheid 11 Denderbode heeft gelijk zulke feiten te noemen baldadigheden, wij noemen hbt ook zoo, eu de daders verdienen op de vingers te krijgen. Maar liberale baldadigheid, daarop roepen wij de aaudacht der Justicie, daaruit blijkt dat Denderbode of zijn re porter de daders kent of herkond heeft anders zou hij niet weten dat het libe ralen waren. We wenschen dat de schuldigen ont- dekt en gestraft worden of het liberalen of klerikalen zijn. We zijn in den laatsten tij 1 en zelfs sedert jaren er echter aan gewend, zul ke baldadigheden te zien plegen door klerikale belhamels. Waren 't liberalen die een priester wilden b«p..., Dender bode.Waren het liberalen die een hei ligenbeeld met drek bevuilden Waren het liberalen die een priester in beelte nis verbrandden en er voor gestraft wer- den enz. enz. Neen, dat was klerikaal werk. I Wat er van zij we zullen de daders niet pogen te onttrekken aan hun ver diend loon, tot welke partij ze ook be- booren, indien de feiten gebeurd zijn die Denderbode verhaalt. Maar zie, zoo zijn die klerikale krib belaars, al het slechte dat bedreven wordt door onbekenden noemen zij libe raal werk en de grootste schelmen, de walgelijkste misdadigers verdedigen zij als 't maar klerikalen zijn. Wij zeggen Slecht is slecht en goed is goed, Of het vriend of vijand doet Vergeten we niet, dat meer dan eens beiligscbenderijen met inzicht door klerikale helhonden (gelijk Denderbode dat noemt) bedreven werden, om de schuld ervan op de liberalen te kunnen leggen. De vertooning zal eindigen voor het ver trek der laatste treinen in alle richtingen. Al de zetels genummerd zijnde kunnen ze voorbe houden worden, men hoeft slechts er het be- Btuur van te verwittigen door het bedrag der plaatsen op te zenden voor Zondag 18* Maart. Dehjjzondere Briefwisselaar vau 'tVolks- etemmetje schreef Zondag laatst dat Zijn spel mislukt is Iu de Ree Te vergeefs zochten wij naar de herberg, de zaal of het lokaal «de Ree» onmogelijk zoo een uithangbord op Moorsel te viuden. Wel kennen wij z In St. Rochus bij de w* Van den Steen. In de Groenpoort bij de w* Meert-De Vos. 't Lokaal de Jonge Garde bij Ëenoit Baert. Iu 'iGoed Leven bij Alf. Van Malderen. Iu den Kruiwagen bij Jan Van Brempt. In de Vier Winden bij Fr. Van Brempt. In 't Visschei shuis bij L. Vermoesen maar In de Ree dat vonden wij niet Einde lijk ontmoeten wij Jan Baptist met eenen groote rol ouder den arm, Ah 1 daar zie, dat is onze man. Hewel Jan Baptist kunt gij ons niet zeg gen waar de herberg In de Ree is, waar zijn spel mislukt is? Ja zeker, autwoordt J. Baptist, zie ik heb hier een plau dat ik bij Ivo gekocht heb eu waarboven to lozen staal. Plan der zaal In den Ree op te bouwen in de Nieuwstraat te Moorsel op het verkocht Armgoed. En waarvoor moet dat lokaal dieneD Wel sukkel, weet ge dat uiet, daar moet men met het politiereglement de govleeschde duivels buitendansen Een enkel voorbeeld zal, hopen we voldoende zijn om de verhevene, sublie me, we gingen bekans zeggen, heilige comptabiliteitskunde, van den prins der rekenplicktigheid te bewijzen. De Smedt de Nas-yer, en Leo de la Bethune zijn er een koppel van twee de eene in 't groot de andeie in 't klein Napoleon le Grand en Napo Leon le tout petit. Napoleon de Groote minister van finan een bad gouden napoleons te kort. Om poem te slaan besliste bij dat in 't ver volg de groole steden de vermeerde ring van hun deel in 't gemeentefonds niet meer zouden krijgen dan na tien jaar. Napoleon de kleine schepen van finan een van Aalst, die ook napoleons te kort heeft op zijn budjet, ging bij den grooten Napoleon smeeken om hem niet dieper in den krot te duwen. Op het gesmeek van M. de Bethune besliste M. de Smedt, die schamotee- ring nog eeu jaar uit te stellen zoodat de stad Aalst de verhooging zal beko men waarop ze recht had die andere steden onrechtvaardig wordt ontno men. En in zijn orgaan laat de snuggere fi nancier, de Napoleon der gemeente fi nanciers uitbazuinen: 15000 fr. voor Aalst gewonnen 111! Precies lijk de man die door een schelmscbe truk op het punt staat 15000 franken ontnemen te worden en die bet gevaar ziende, tot den dader zegt, laat me mijne duiten en neemt maar die van anderen, zou juichen ik heb 15000 fr. gewonnen. De stad Aalst bekomt slechts waarop ze recht beeft eu waarop M. Bethune gerekend had. En op die wijze wordt men groot man en merkwaardige finan cier. Maar M. De Blieck begrijpt dat niet. Zeker M. Bethune verdient de litanie. Laat ons bidden. Weldadigheid Liefdadigheid, welke edele, welke zoetluideude woorden in den mond van hem die het hart op de ware plaats draagt De noodlijdenden helpen en bijstaan, Hunne onverdiende ellende lenigen, verzachten Huu troostwoorden toe sturen on hun tevens, door stoffelijkon onderstand den bitteren last des levens zoo min zwaar, zoo min gevoelig moge lijk makon dat moet de hoofdrol we zen van een wel ingericht weldadig heidsbureel Aan bet hoofd van zulke menschlia- veude instelling dient er dan ook eerst en vooral een man te zetelen van door en door goede inborst, van vriendelij- ken, gezolhgen omgang, een mar die medelijden voelt met het ongelukkig lot zijner arme medebroeders, een man die voelt wat lijden, wat ellende, wat ontberingen zijn Eu, o bittere spo'.ter- nij De behoeftigen van Aalst hebben bet onberekenbaar geluk bier als Voor zitter van het Weldadigheidsbureel te zien zetelen M. Clemens Van de Putte, de onverzaad'oare drukker van het stadsbestuur, de man wiens ingewanuen reeds van spijt trillen, wanneer bij be merkt dat bet schoteltje, waaraan hij voor drukwerk zoo lange jaren en zoo gretig heeft gelikt, allengskens begint ledig te geraken. M. Vau de Putte, de trooster dor verdrukten, de beleefdheid in persoon, welke vloeken de tegenstrijdigheid Welke wraakroe- dende zondu De stad Aalst die dit jaar 79272.57 fr. zal moeten opleggen om de noodlijden den onderstand te verkenen, heeft voorwaar eenen goeden keus gedaan. Inderdaad, liet volgende kan als wel sprekend staaltje dienen van de edele gevoelens waarmede zulke mannen te genover hunne ongelukkige stadsgeno ten bezield zijn

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2