NI NO V E. Voor Taal en Vrijheid. I>e Pensioenkas. Association Congolaise et Africaine OEOIX ROUGE Sous-Comité d'Alost Grand Concert Artistique MARDI 20 MAR3 1906, au théatre de la viile Turnclub Help u zelve Kosteloos Concei't-Yoordrachl Naar Jerusalem De Krot-Oorlog. Voor het officieele Onderwijs. LAF! Orakelpantoffels. In onzen Gemeenteraad. Uit Moorsel. Op sta dsschouwburg Zomiag 18 Maart 1906, om 6 ur«u 's avonds stipt, met de in cKwerkiig vaii Mevrouw Roels- Fauconnier, Mi-juffer Marie Gallet en den Symfouiekring Door Eendracht Groot b opvoering van het groot ge schiedkundig drama De Krankzinnige van Leide in drie bodrijven en vier tafereelen door K. Ondebeet. Zondag 18 Maart van 10 tot 10 i|2 u. zullen er nog voorbehoudeue plaatsen te bekomen zijn in het lokaal De Graaf van Egmont, mits opleg van 25 centie men en opvertoon der kaarten door den bode ter hand gesteld. De nummers der voorbehouden plaatsen zullen op diezelfde kaarten worden geschreven. Dringend verzoek geene voorbehouden plaatsen voor verschillende huisgezinnen te doen nemen. Zondag, 18 Maart, van 3 1/2 tot 4 r/2 ure namiddag, storting bij M. Richard De Stobbeleir Café du Commerce Groote Markt. De lijfront- of pensioenboekjes zullen ter inzage liggen van al de belangheb benden. HE LA PROGRAMME DU donnó le avec le concours de M#n' E. Petijon, Cantatrico des Concerts d'Anvers M.M. Tondeur, Baryton, Frofesseur de Chant au Conservatoir© de MonB Théo Mahy, Frofesseur de cor au Conservatoire Royal de Bruxelles H. Randour, Haut.boïste, l*r prix aveo distinc tion du Conservatoire Royal de Bruxelles E. Embain, Hautboïste, lcr prix avec distinction du Conservatoire Royal de Bruxelles L. Llénard, Ha utboïste, Prix d'exellence du Conservatoire de Mons J. Godart, Ténor, Prix d 'excellence du Conser vatoire Royal de Bruxelles Alfred Maby, Organiste. Lauréat du Conserva toire Royal de Bruxelles F. Petijon, Pianiste Edd Loiseau, Chanteur de genre, Diseur de Salon Piano de la maison Erard Harmonium de la maison L&uweryna Le programme ent des plus intéressant et vu le but humanitaire de la lête nous enga- geons vivement nos concitoyuns a assister nombreux k ce Concert artistique. Lokaal Concordia b Schoolstraat. Op Zondag 25 Maart 1906, zijnde Halfvas ten Groot Gemaskerd en Verkleed Dansfeest den vrienden en kennissen aangeboden. Na middernacht, uitluting van eene Koste- looze Tombola. De nummers tot de trekking recht gevende zulleo uit8luitelijk aan gemaskerde of ver- klee le personen, bij hunne intrede, door het Bestuur overhaudigd worden. Er zullen ook nog schoone prijzen gegeven worden 1 prijs voor de schoonste groep 1 a het koppel 1 den schoonst verklecden Heor 1 b b de n Dame Woensdag 21 Maart om 8 1/2 uren 's avonds Algemeene Vergaderiug, met als dagorde r Onze aanstaande feesten, Halfvasten Bal, ïtepetitiëu. Voor het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Jteim. Steleman. Corn, van BrantegUm. Ingericht door het Willemsfonds Graaf van Egmont, Zondag 1 April 1906, ten 6 uren 's avonds. Kosteloos voor iedereen. Zang en Muziek. Voordracht, door Pol ANRI, letter kundige te Gent. Onderwerp Het ver plicht.Onderwijs. Milauo, 14 Maart 1906. Waarde Dender galm, Iu naam des Vaders, en des Zoons en des H. Geesies Amen. Wij beloofden ute schrijren. Hier zijn wij l Het zal menig Ninoviet verwonderen dat wij voor onzo reisindrukken de gastvrijheid van uw geeërd blad inroepen. Maar iedereen kent ons als twee brave, vre delievende, voor 't oogenblik zeer katholie ke jongeDS. Konnen wij ons tot den Dender richten, die, toen wij Ninove verlieten, eene ware arnachistentaal voerde Hoe vindt ge die Denderdie, onder voor wendsel het socialism uit te roeien, zich gansch het programma der socialen toeeigent en preêkt als Auseele destijds? Van den anderen kou er natuurlijk geen spraak zijn. Maar genoeg politiek gepraat en van onze reis gesproken onze bevaart, wil ik zeggen. Geeft geen acht op mijnen stijl, hoor Ik laat mijne pen maar loopju currente calamo Weet ge dat de keus van ons pelgrimspak een oogenblik gedreigd heeft heel ons plan omver te werpen. Verbeeld u, toen ik Gust ging uitroepen voor hot vertrek dat hij daar stond met een rofliuuen tabbaard vol oesterschelpen aan t lijf, met breedgerauden vilten hoed en pel grimsstaf met kalebas I Zijn aardig buikje, maakte waarlijk droet figuur. Na laug zeggen en zagen speelde hij dit carnalgewaad toch uit. Hij heelt zoo weinig goeste, die Gust 1 Wij vertrokken dus op ons alledaagsch. Maar onderweg zijn we van gedaante veranderd, en nu zien we er uit als oude globe-trotters, t geen ons niet belet innig doordrongen te zijn van de verhevenheid onzer zending.Wij hebben maar èèu doel Wij bidden en bedevareD voor onze dierbare geboortestad. Fro ar is et focis Wij zijn thans te Milaan. Ge verstaat dat we zoo direkt naar het H. Land niet gevaren zijn Wij willen den weg zeer traag afleggeu om ons zondig lichaam aan menigvuldige kastijdingen te onderwerpen, en naar Christus wil, door ons lijden, zijner ver diensten deelachtig te worden Zoo zullen wij eenige dagen met gekookte erwten iu onze schoeisels, iu Milauo ronddo len. Pas waren wij hier aan het Staeione Ferrovie Nord aangekomen, of Gust sprak van een stukje panetlonc te gaan eten. Hij spreekt al tijd vau eten, Gust Ik hield mij te vreden meteen ^glaasje chi- aniiseen wijntje dat zich drinken laat. Na ons wat opgefrischt te hebben in ons Ho tel, hebben we den ganschen dag in de stad rondgedwaald kerk in, kerk uit. Bidden hebben wij er niet veel kunnen doen, onze gids raasde ons, zoDder adem balen, al lerlei zonderlinge histories in de ooren. Morgen zullen wij een gebed ol twee meer storten. Op dit oogenblik komt Gust mij halen om naar de Scala te gaan. Zie, ik schrijf hier maar eenvoudig eene bladzijde af uit mijn notaboekje; Dome of Kathedrale kerk Zeer hoog, 148 meters lang, 88 in. breed, 60 m. fagade (Van biDnen) merkwaardig beeld van den H. Bar tholomew, draagt zijn vel op den arm, met de aanhangsels erbij. S. Marco gotbische stijl. Italiaansche vrouwen zeer godvruchtig. Zwart haar- zwarte oogeu Kruisteeken bewaarde mij van kwelling en bekoring. S. Maria del Carmine Kruisvormige kerk beminnelijke madona. Gust trekt gedurig aan mijn jas. Hij wordt ongeduldig. Overigens die bezoeken aan al die kerken zullen u zoowel als mij vervelen. Binnen een kwaart uurs begint de Scala ▼ertooning. Ik, voor mijn deel zou liever mijne afgemat te leden op bet boetbed der arme zondaars gaau uitstrekken. A propos, wij logeren in bet Grand Hotel de Milan. Di primo cartello, hoor 1 Tot toekomende week, dan zitten wij wel licht in Rome. Een handdruk JEFO. Op welke gronden steunt bij zijne bewering? j Op geene andere dan op booze inzichten Wij wedden zelfs, dat hij in den grond zijner j christelijke ziel overtuigd is dat hij liegt en des te laffer is zijne daad. Maar in zijne blinde dolheid, niet wetende wien hij bijten zou, poogt hij een ambtenaar te treffen, dio zooveel gemeens beeft met Den der galm als wij met Recht en Vrede. Hoe laf III Daar staat hij de oorlogsheld, Napo-Leon le Petit, op een berg van geborsten kassen, verminkte stadsverslagen, gewonde fcudjetten, op de stads-berrie rondgedragen, gebroken, gekwetste en manke redevoeringen, bij over ziet bet financieel Waterloo zijner stad met eene wreede uitdrukking van toorn op het Sinds de katholieke partij haar nieuw blad. De Denderhier in t licht heeft gezonden, hebben wij met haar coed gevonden ons zoo weinig mogelijk om Rechten Vrede te bekreu- 1 nen# Zoo ontsnapte hem sinds eonigen tijd de gelegenheid zijn zwadder op deftige lieden to spuwen en stil aan was zijn gorgel vol geraakt van venijn. In een antwoord aan den Denderbehan delden wij over veertien dagen de werksta king der sletseumakers. Daarin was spraak van het nieuw tarief dat eenige weken geleden in de fabriek De Clerq opgedrongen werd. Om der wille van het smeer likt Rechten Vrede de zolen van M. De Clercq z'n galuchen en bij 't hooren van dezes naam sprong hij recht 't Was eene gelegenheid om zijne volgeprop te keel te ontlasten, en door een sensatie-arti kel eens de aandacht te trekken van al dege nen die hem verlaten hebben. Men kont het gehalte der scnsatieartikelen vau Recht en Vrede Zij behelzen geen bespreken van gedachten I en princiepen, maar enkel onbeschoftheden en lage, gemeene persoonlijke aanvallen. Recht en Vrede duidt als schrijver van ons artikel ovbr de werkstaking, en verder 1' ap péiit vieut en maugeant, van al onze arti kels in Dendergalm een Professor aau der l Staatsmiddelbare school, We hebben aan onze lezers reeds medege deeld dat eenige personen, burgers en werk lieden, die het wel meenen met het volk, het gedacht hebben opgevat hier ter stede een bond tot stand te brengen waarvan het doel zou zijnde officieele scholen der stad op stoffelijk en zedelijk gebied te ondersteunen. Die bond, we zijn er van overtuigd, zal veel goeds en nut tigs kuunen verrichtten want aan oud volk en bijzonderlijk aan onze werkersklasse ontbreekt het aan degelijk onderwijs, aan grondige kennissen die 'i verstand doen ontkiemen en den geest ontwikkelen het onderwijs vormt de gedachte en leert redeoeeren; hij die onder wijs heeft genoten zal niet slaafs en gedwee alles aannemen en gelooven wat andereD hem willen wijs maken zijn ontketende geest en zijn ontwikkeld verstand zal bij raadplegen, en dan ook zal hij vrij beslissen wat zijn doen en laten, zijn rechten en zijn plichten zullen zijn. Een degelijk onderwijs doet vrij redeneren, vrij denkeD, en voor die vrijheid moeten voor oordeel en bijgeloof den weg ruimen want niets weerstaat aau de helderheid van een vrij rede- neerenden geest. Onderwijs dus is een schat en 't is ook wel de eerste en voornaamste plicht van hen die kinderen hebben, ze ter school te zenden waar ze de noodige kennissen zullen verwerven die hen den levenstrijd min lastig zullen maken. Een voorname plicht ook is't, het kind naar die school te zenden waar zijn jeugdig ver stand, zijn ontkiemenden geest de beste en meestgeschikte kennissen zullen opdoen om er een vrij man, een redeneerend persoon van te maken, de officieele school, dit is de Staat en de stadsschool, waar gediplomeerde onderwij zers les geven, is daartoe het beste geschikt en daarom zal Dendergalm immer die school voorstaan en verdedigen Aangenaam was het on3 dus ook do stichting te mogen aankondigen van een Bond onder de kenspreuk De verdedigers van het officieel onderwijs b Het doel ervan is edel en uit al onze krach ten zullen we er aan medewerken. We laten hieronder het ontwerp der stand- regelen volgen die in eene later te bepalen vergadering bepaaldelijk zullen besproken en vastgesteld worden. Abt. 1- De Maatschappij heeft voor doel, het bevolken der officieele scholen de leer lingen stoffelijke en zedelijke hulp te verlee- nen. Abt. 2. Alle personen hetzij vrouwelijke of mannelijke die het officieel onderwijs genegen zijn kunneD zich als lid laten inschrijven mits eene jaarlijksche bijdrage te storten van ten minste één frank deze bijdrage mag men per maand of per drie maand laten ontvangen. Abt 3. Een Bestuur samengesteld uit elf leden, het beheer der Maatschappij op zich ne mende zal van rechtswege over de in kas zijnde gelden beschikken. Dit Bestuur gekozen door de leden voor twee jaren, zal jaarlijks bij de helft ia algemeene vergadering iu den loop der maand Juni her kozen worden de aftredende leden zijn her kiesbaar. De Bestuurleden zullen in hun mid den een Voorzitter een Onder-Voorzitter, een Schatbewaarder en geheim Schrijver kiezen. Abt. 4. Het Bestuur zal alle maatregelen nemen tot het bereiken van het Maatschappe lijk doel, verders beslist het over alle onvoor ziene gevallen, en zal jaarlijks op de Alge meene vergadering verslag geven over de gel delijke toestanden en den loop der zaken. Gij allen dus vrienden, die het nut beseft van het onderwijs, gij die immer streefdet naar volksontvoogding en lotsverbetering van den nederigen zwoeger, ge zult allen u als lid van den bond laten inschrijven opdat hij in zijn edel streven zou lukken. We doen een warmen oproep tot al onze liberale vrienden, overtuigd dat ze in grooten getalle hunne bijtreding zul len sturen op bet adres van den heer Jean Marcel schoenmaker T/S, schrijver. Hij brengt den verrijker voor het oog. Ginder ziet hij duizenden verdwijnen in de rotteringen der bergemeerschen, duizenden neervallen op de wallen der vischmijn, dui zenden verzwinden in onderaardsche goten, duizenden sneuvelen op de beruente brug der zuchten, duizenden met geraas en gekerm verzinken in de wijdgeopende muilen van slok kers en ratten. En met donderpiepeide stem, roept hij tot de drommen die hom omringen Canonniers a vos pieces II in 't Vlaamsch Aalstenaars schiet af !l En ze schoten af de Aalstenaars, vele dui zenden Leopolds en nog duizenden, die altijd voort neertuimelden in de holle straat der Waterloo-kas 1 Daar staat hij hoog eD droog en ver van ons goluk en zijn arendsblik doorpeilt de uiterste hoeken en verborgenheden van het krotslagveld. Victoire 1 juicht hij, victoire Vive les Francs et les Boni-sapeurs II Want duizenden geleende drommen stroomden op het slagveld toe, het gerucht en geweld huuner aankomst deed de aarde dreunen. Maar de gloriezon was ondergegaan en de geleende drommen werden weeral verzwolgen in de onmeetbare afgronden van het Krotwaterloo Een zijner luitenanten begeerig naar macht en grootheid, zette zich aan 't hoofd van meer dan honderd-duizend Leopolds en vluchtte er mee weg verre van het Krotslagveld. Victoire, riep Napo-Leou le Petit weer I Victoire II Canonniers a vos piècei II Aalstenaars schiet af 11 Eu de Aalstenaars schoten weer af, Duizen- don Leopolds verschenen op 't slagveld, maar sneuvelden even gauw. Daar hielp geen af schieten aan De slokkers, de ratten, de plun deraars zegevierden, alles verzwond in de af gronden, iü de rotteringen, in de goten, in de vuile holle straten in de zwarte duisternis, in de muilen der slokkers,die zelfs geen been lie ten liggen van al de gesneuvelde Leopolds. Toch riep Napo-Leon le Petit, nog Victoire I en Viveut les Francs et les Boni-sapeurs 1 Niets was er nog rond hem dan vernieling en verwoesting, benevens eene bende slokkers en vraatgierigen, niets moer dan krot eu ar moede en heel alleen stond hij daar Dog steeds te kraaien van Victorie en Boni 1 Nog eens riep hij Canonniers a vos pieces I Aalstenaars schiet af l Maar de afschietors waren vermoeid, ze be merkten, dat al hun goeden wil, maar lamlen digheid was geweest, ze bemerkten dat ze deerlijk belogen en bedrogen werden en in stormpas naar Napo-Leon le Petit loopend schopten ze ledige kassen, verminkte versla gen, gewonde budjetten en manke redevoerin gen uiteen, zoodat de erop staande veldheer nog steeds roepend Victorie 1 Boni 1 met zijn Rnillfihfifinan naar omlaaz tuimelde voor al- Het blijkt dat M. Clemens Van de Putte, de nooit verzadigde drukker der stad, toch zoo veel belang schijnt te stellen in 'torakel van Lebbeke, vermits hij alle weken aan zijne lezers een paar zijner pantoffels opdischt Se dert de Volksstem, zijn onderkruiper, op 90.000 exemplaren wordt gedrukt, is waar lijk de arme drommel zoodanig beteuterd en uit zijn lood geslagen, dat hij zich het recept niet meer herinnert van een kostelijk gerecht. Arme lezers van den zieltogenden Denderbode getroost u echter het zal aan mij niet liegen. Wel kan ik mij voor het oogenblik met zijn on- noozel gezeever over pantoffels niet bezighou den, maar ik beloof u echter dat ik u steeds op de hoogte zal houden telkenmale M. Clemens zijne gepeperde rekeningen van drukwerk bij heer stadsontvanger zal innen. Joseph D* BiiIec*. spillebeenen naar omlaag tuimelde voor tijd Een rat kwam er nog snuffelen maar liep van armoede weg 1 Vrijdag avond was er zitting van den Gemeenteraad. M. A an der Schueren Btelde voor een wensch uit te brengen ten voordeel© van het verplicht onder wijs. Dat voorstel werd verworpen, rechter-tegen linkerzijde. De klerikalen verafschuwen 't volks onderwijs. Hoe dommer de menschen blijven, hoe meer kans de klerikale hebben ze te misleiden. In ons volgend nummer geven wij het volledig verslag der zitting. Verleden Zondag hebben de zeer eer waarde heeren Pastoor en onderpastoor van op den predikstoel propaganda ge maakt voor ons blad. Om de waarheid te weten kunnen de de Moorselaren niet beter doen dan Dendergalm te lezen, dat de lezing van de Volksstem de deftige mensoben niet kan behagen is te begrijpen men vindt er niets in dan uitdrukkingen als vuil, smerig, enz. enz. te walgend om te her halen. De zeer eerwaarde predikanten spre ken wel van vreemde galmen, maar daarmede bedoelen ze ons blad niet, ze bedoelen hun eigen zeiven, want ze zijn hier van overgewaaid men weet niet van waar en ze zingen veel iu vreemde taal. Al die sermoenen raken ons niethet zou sommige priesters beter passen hunne zending van naastenliefde te ver vullen, de leering van Jesus te verkon digen, de rechtvaardigheid voor te staan, dan zich met dingen te bemoeien welke hen niet aangaan, Tot Zondag

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2