Turnclub Help u zelve Kosteloos Concert-Voordracht Zitting van den Gemeenteraad LokaalConcordia Schoolstraat. Op Zondan 25 Maart 1906, zijnd* Halfvas ten Groot Gemaskerd en Verkleed Dausfeest den vrienden en kennissen aangeboden. Na middernacht, uitloting van eene Koste- looze Tombola. De nummers tot de trekking recht gevende zullen uitsluitelijk aan gemaskerde of ver- klee ie person-n. bij hunne intrede, door het Bestuur overhandigd worden. Er zullen ook nog schoon© prijzen gegeven worden 1 prijs voor de schoonste groep 1 hot koppel 1 b den schoonst verkleeden Heer 1 b de b Dame Voor het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Reim. Steleman. Corn, van Rranieghem. Ingericht door het Willemsfonds Graaf van Egmont, Zondag 1 April 1906, ten 6 uren 's avonds. Kosteloos voor iedereen. Zang en Muziek. Voordracht, door Pon ANRI, letter kundige te Gent. Onderwerp Het ver plicht Onderwijs. van 16 Maart 1906. Orde van den dag 1. Gemeentekas. Driemaandelijksche reke ning. 2. Gemeentebelasting Rollen 1906. 3. Grondrente Aflossing. 4. Spaarkas Rekening 1905 Begrooting 1906 5. Kerkhof Grondafstanden. 6. Waterloopen. Verlegging van een deel vau den waterloop N° 30 en overvouting aan den Brus8elschen steenweg. 7. Openbare Vervoerdienst door Automo biel tusschen Aalst en Geeiaardsbergeu. .8. Burgerlijke Godshuizen. Verkooping van boomen. Aflossen van rente. Verkoop van grond in Kerrebroeck aan den Staat. 9. Bureel van Weldadigheid. Verkoop van grond in Kerrebroeck aan den Staat. 10. Kerkfabriek Rekening 1905. 11. Lager Onderwijs Inrichting School reglement. Toevoeglijke lijsten van leerlingen rechthebbende tot de kosteloosheid. 12. Wegenis. Aanwerving voor de verbree- ding van den Kleinen Bolleweg. 13. Openbare Worken. Kasseiding en stich- ton van voetpaden. De heer Burgemeester opent de zitting ten 5 1/4 uren 's avonds. De Sekretaris geeft lezing van 't ve: der vorige zitting 't welk zonder opmerkingen wordt aangenomen. M. de Bethune. Geeft verslag over de veri- rificatie der driemaandelijksche rekening van het 4e kwartaal van 1905 (goedgekeurd). M. de Bethune. Verklaart dat er door M. Da Blieck een factum is uitgedeeld over het ver slag door spreker rondgezonden op voorstel van den Raad. Hij zegt dat M. Do Blieck veel misgingen heeft begaan en om de gansche zittiug over dit punt niet te moeten innemen, stelt hij voor daar in andere zitting op te ant woorden. Ook verklaart M. De Blieck in dit factum dat mijn verslag op stadskosten is ge drukt, dat gebeurt bijna ieder jaar en dit is door de meerderheid van den Raad goedge keurd geweest. M. De Blieck. Ik houd mijne cijfers en be weringen staan en heb niet willen bedoelen in mijn factum dat uw verslag op stadskosten werd gedrukt aangezien het door Rechterzijde tegen linkerzijde was gestemd, maar de redo- voering door u nadien uitgesproken was er bijgevoegd, dit is niet zeer behendig handelen maar ik twijfel aan de woordeu niet van den H. Schepen en ik hoop dat men nauwkeurig de kosten der beiden factums zal scheiden. Wat aangaat de mi3singen die ik weder zou begaan hebben dit beweert ge wel maar dit boeft ge te bewijzen Meer als ooit houd ik volstrekt mijne ziuswijze staan, de cijfers kun nen niet liegen, de stadskas is in de krot Iudien ik, in de eene of andere kleine bijzaak ©me missing zou begaan hebben, zult ge dit ti bewijzen hebben ik wacht. Gedurende lange jaren behandelt ge zeil die cijfers, gij plaatst ze waar gij wilt, gij versteekt alles zooveel mogelijk. Beken dus dat uwe taak gemakke lijker is dnn de mijne. lu uw antwoord lokt ge ons uit tot tegenspraak en als wi_; tegen spreken dan zijn wij domkoppen en kleine kin deren Ik verwachtte mij aan meer van u ën gij moet volstrekt zien dat al ernstig antwoord onmogelijk is om zoo onbehendig to antwoor den. Onze finantieele toestand is buitenge woon slecht (De H. Burgemeester schudt ont kennend) M. De Burgemeester waarom dit ontkennen, waarom nog langer willen verdui ken hetgene eenieder klaar ziet. Wat er ook van zij, ik ben bereid aanstonds de bespre king weder aan te gaan. M. de Bethune gij zijtde meester van het debat weder te openen ik ben aan uwe orders. M. de Bethune. Zegt ook bereid te zijn en er iu eene andere zitting op terug te komen. NI, de Burgemeester. Verklaart dit incident gesloten en geeft lezing van een brief van M. Van der Schueren waarin deze verzoekt aan den Gemeenteraad een wenscb te stemmen voor het invoeren van het verplichtend onder wijs. Hij verzoekt dit puut gozamentlijk te bespreken met punt 11 dat over het lager on derwijs handelt. 2. punt. Gemeentebelasting Rollen 1906. 3. puut. Grondrente Aflossing, worden zon der opmerking aangenomen. 4. punt. Spaarkas Rekening 1905. Be- grootiug 1906. M. de Bethune. Geeft verslag over de reke ning en begrooting. M. De Blieck. Vraagt de rekening te mogen zien. M. de Bethune. Ik heb ze juist in 't dubbel. M. De Blieck. Ik zal ze gaan nazien op het sekretariaat. punt. M. Meert Schepen. Zegt dat er kwestie is van een waterloop te verleggen die nu dnor de Schietbaan loopt. M. Leveau. Zou meD dit water niet kunnen brengen in de beek die daar dicht bij is. M. Meert. Zegt dat deze er te ver afligt. De punten 5, 6,7,8,9 en 10 worden goed gekeurd na de opmerkingen gedaan door MM. Leveau en Van der Schueren. M. Van der Schueren. Terwijl er spraak is van verkooping van grond op Korrebroek aan den Staat, roep ik de aandacht van 't Col legia van Burgemeester en Schepenen erop de wateren te doen verdwijnen, die op Kerre- broek blijven staan en de oorzaak zijn van t bederf van het drinkbaar water in die wijk. Alle jaren breken er iu dit gedeelte der stad, besmettelijke ziekten uit, die de noodlottigste gevolgen voor de bewoners na zich slepen. Hij dringt aan opdat hot Collegie de noodige maatregelen zou nemen en den Staat haude- lend zou doen optreden, in 't belang der open bare gezondheid. M, De Burgemeester. Zegt dat het Collegie reeds dikwijls heeft aangedrongen bij den Staat. M. de Bethune. Zegt dat de waterloopen zullen gekuischt worden met 't begin van t goed weder. M. Van der Schueren. Waterloopen kuischeu is niet voldoende, het water blijft onder de brug staan eu kan niet wegloopeD, de.bruj zcu moeten verhoogd worden. M. de Burgemeester. We hebben hetzelfde doen opmerken en moest de Staat zijn werk voltooien, hetzelfde zou plaats hebben aan den Deudermondschensteenweg en Denderstraat, indien die straten moeten "crlaagd worden. M. Van der Schueren. Het is dan een plicht aau te dringen om dit te vermijden. M. Leveau. Men zou den anderen weg kun nen beuuttigen die vroeger gediend heeft, met die helling te doen verminderen. Dan ten minste zou men die wateren kunnen doen ver dwijnen die daar nu blijven staan en zou debe- volking van die wijk alle jaren aan die droeve ziekten niet zijn blootgesteld. Daar moeten krachtige middelen voor gebruikt worden en om die menschen van die ziekten te bevrijden zou de baau ten minsten 50 centimeters moe ten opgehoogd worden. Verders doet hij opmerken dat de ingenieurs van den staat zich daarin bedrogen hebben en vraagt aau de heeren Burgemeester en Sche penen, of zij de noodige maatregelen al geno men hebben, om met het Bestuur van Bruggen en Wegen te onderhandelen over het verbod van aan de Stadskaai op het Vaartplein nog te mogen lossen. Ik woon sinds 40 jaar aan de Vaart en ik heb nooit gezien dat er langs den kant der loskani een schip door de brug is doorgevaren en nu op eeos maakt de maatschappij van den Den der zich daar meester van en verbiedt er nog schepen te laten lossen. De stad heeft altijd het uitbaggeren betaald alsook het onderhoud der Kaai M. de Burgemeester. Bevestigt de gezegdens van M. Leveau en belooft zich met de zaak bezig te houden. 11. punt. Lager Onderwijs. Inrichting Schoolreglement. Toevoegelijke lijsten vau leerlingen rechthebbende op de kosteloosheid. M. De Hert schepene van onderwijs. Geeft verslag over een brief door den Gouverneur gezonden aangaande 't verslag ;hem door het schoolopzicht overgemaakt en waarin er spraak is, van eene 3* klas voor de avondschool der Moorselbaan aan te nemen de klassen goed te kui8chen voor de openbare gezoudheid. In de school van M. Van Sioay 25 nieuwe lessenaars bij te maken en zoo langzamerhand de oude te vervangen. In de nieuwe school der drie Sleutelstraat is er ook eene klas overbevolkt. De deken heeft beloofd er eene klas bij te voegen, ook nog 2 klassen in de aaogenomene scholen der Moorselbaan die ook overbevolkt zijn. Volgens de geniale schepen van onderwijs zou meu iu de gomeentessholen het middel moeten volgen dat men in de aangeDomcno school gebruikt heeft de hoogste klassen zijn te weinig en de laagste overbevolkt, welnu men heeft de laagste laten opschuiven (wat subliem gedacht hein llij prijst dit stelsel aan om aan de gemeen tescholen waar de klassen ook overbevolkt zijn volgens spreker z*lf geene te moeten bijvoe gen. De overbevolking der gemeentescholen is te wijten aan zekere magonieke werking. Vaantjesman. Door dwang door de liberalen M. de Schepen. In de school van Juffsr Van Geeteruyen zouden er drie klassen moeten bij gevoegd worden, maar de school is te oud, men zou drie klassen kunnen maken voor de bewaarschool laugs den kant van het stads- magazijn, nnar men krijgt geene subsidien voor bewaarscholen en het gedacht van ons ware langs den kant der Houtmarkt een twee de io te richten, Hij stelt voor dit te verzenden naar de sectie. Wil de minderheid niet komen. M. De Blieck. Zult ge de sectie bijeenroe pen, dan zal het de eerste maal zijn sinds wij hier zijn dat er eene sectie bijeen kom. NI. De Hert. Er is nog niets belaagrijks ge weest om eene vergadering der sectie te hou den. M. De Blieck. Zegt maar rechtuit dat er geene gehouden worden. Gij verwijt ons naar de sectie niet te komen en ge bekent zelf er geene te houden. Af. De Hert. Do school van M. Van Sinay is ook overbevolkt, de minderheid weet wel op welke manier. Er zijn nu al 9 klassen en er nog bij maken dat ware te veei. Men zou de stad in twee om schrijvingen kunnen verdeelen. De eene van den overkant des Denders (over de vaart zou den Daar de Binnenstraat gaan, de andere naar de school der Kat. Af. De Blieck. Is dat wettig Af. De Hert. Ja dat gebeurt j)ok elders. Af. Leveau. Dat is niet waar. Dat ware de menschen dwingen hunne binders naar scho len te zenden tegen huu gedacht. Af. De Blieck. Zoudt ge niet willen zoeken naar de oorzaak beer Schepen, waarom de ouders van neven de school der Binnestraat hunne kinders naar de Kat zenden, 't is wel omdat ze daar een beter ouderwijs ontvangen dan bij M. Van Renteghem. Af. De Hert. De school verbetert. Vaantjesman. Indien er geenen dwang ge pleegd was, zouden de ouders hunne kinders naar die school zenden. Af. De Hert. Dank aan magonieke streken. Af. Leveau. Magonieke streken is altijd uw uitvlucht8el. Als Voorzitter van den Libe ralen Werkmanskring zal ik altijd het onder wijs der gemeenteschool aauprij zen, omdat ik overtuigd ben dat het onderwijs daar beter gegeven wordt, dit is mijn recht maar ik oefen geenen dwaDg uit. Af. De Blieck. Zegt dat er in de Gemeen teschool een onderwijzer is die bij het geien van zijn onderwijs in de avondschool, zegde a!s er een moord gebeurt ze door liberalen en socialisten werd begaan. Hij roept er de aan dacht op in van den heer Schepen en hoopt dat bovengemelde onderwijzer die waar schijnlijk een kazakdraaier is en naar een beter plaatsje dingt zulke stommiteiten aan zijue leerlingen niet meer zal opdisschen. Af. Leveau. Dringt nog eens aan en doet opmerken dat meu het recht niet heeft de ouders te verplichten hunne kinderen naar scholen te zenden tegen hun gedacht, dat is dwang. Vaantjesman. Sticht ook scholen. Af. Leveau. Uwe scholen worden door den Staat onderhouden. De aangenomene scholen trekken jaarlijks meer dan 8 millioen uit de Staatskas. Vaantjesman. Met ons geld. Af. Leveau. Met het geld van alle man. We zijn voor het nationaal onderwijs. Ik vraag de stemming over die verdeeling. Vaantjesman. Raast voort. Af. De Blicck. Maar antwoordt toch op degene Diet, hij meent zeker dat hij hier op het banket is der Harmonie. Af. De Hert. Stelt voor een jaarlijkschen wedstrijd in tc richten tusschen de leerlingen der hoogste afdeeling der gemeente- en aange nomen scholen, en daarvoor belooningen aan de bekroonde leerlingen uit te deelen welke zouden bestaan in spaarboekjes. Af. Leveau. Heeft M. de Schepen er aan ge dacht dat er leerlingen zijn die 2 a 3 jaren in dezelfde afdeeling zitten en andere maar een jaar. Zou men deze in geeDe 2 catogorien kunnen verdeelen. Het voorstel wordt verzonden naar de sectieD. Het voorstel over de verdeeling der stad wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 7. M. Claus stemt met de linkerzijde. Bij het stemmen zegt de Vaantjesman. Ik stem zes keeren ja De heer Leveau Voorzitter van don Libera len Werkmanskring. En ik stem honderd dui zend keeren Neen Af. de Burgemeester. Het woord is aan M. Van der Schueren. nieten, omdat ze al te jong de school verlaten. Het is voor de ouders een heiligen plicht hunne kinderen te doen onder wijzen daar waar de ouders dien plicht niet vervullen, moet de staat tusschen komen, de weerspaunigen dwingen hunne afstammelingen het verstandelijk voedsel te laten verschaffen, en aldus te beletten, dat ze opgroeien tot straat- loopers, bedelaars en soms nog erger. En 't gebeurt maar al te dikwijls, dat de kinderen aan zich zeiven overgelaten tot misdadigen opgroeien. De opgaven welke meu vindt op bladzijde 288 en volgende van den Rechterlijken kalen der zijn daaromtrent welsprekend en bedroevend. Aan de linkerzijde, (Gelach). Vaantjesman. Ja aan dwang. M. Leveau. Wat wilt gij spreken van dwang. NI. De Blieck. Op dien kerel moet gij niet antwoorden laat hem maar zeggen, Mijne Heer en Sedert eenigen tijd is er in geheel ons land een groote beweging ontstaan ten voordeele van het verplicht onderwijs, en bij die beweging hebben zich man nen aangesloten van verschillende par tijen. Het invoeren van den leerplicht ware geene politieke nieuwigheid, maar wel eene maatschappelijke en nationale hervorming. Belgie is een der zeldzame landen van Europa waar het onderwijs niet verplicht is. Het getal ongeletterden is verschrik kelijk, maar kan het anders? 130 000 kinderen bezoeken geene school, ont vangen geen onderwijs, en van degenen die ter school gaan, zijner 80 °/0 die maar een zeer gebrekkig onderwijs ge- Alle kinderen hebben recht op onder wijs wat meer is, onder de armen vindt men zoowel als onder de rijken, zeer begaafde geesten, die thans voor do sa menleving verloren gaan, omdat ze door de schuld van nalatige ouders, de eerste ontwikkeling, het eerste onder wijs moesten missen. Waarom die be gaafde geesten niet aanmoedigen en de baau der toekomst voor hen niet vrij maken. We zien in naburige landen, daar waar het verplicht onderwijs bestaat kinderen van werklieden en armen door hunne geleerdheid den hoogsten trap bereiken in de samenleving en de hoogste waardigheden bekleeden het is noodig dat ook in Belgie dat middel ter beschikking worde gesteld van de duizenden die nu van alle onderwijs be roofd blijven. We weten wel, dat niet allen zich verheffen kunnen tot de hoogere stan den, maar het onderwijs is het krach tigste middel om de ongelukkigen op te beuren uit de zedelijke en stoffelijke el lende, waarin zoovelen door de onwo- tendheid zijn gevallen. Daarom M. M. heb ik de eer de vol gende dagorde neer te leggen, welke ik u voorstel aan de wetgevende Kamers te zenden De gemeenteraad van Aalst drukt den wensch uit dat de wetgevende ka mers zoo spoedig mogelijk eene wet zouden stemmen waardoor de ouders verplicht zouden worden hunne kinde ren het eerste onderwijs te geven of to laten geven, 't zij ten hunnen huize, het zij in eene school naar hunnen keus. Reeds vele gemeenteraden van Belgie hebben dergelijken wensch gestemd, en talrijk zijn de katholieke raadsleden die er ziek bij aangesloten hebben» In ons arrondissement zelve is het goede voorbeeld ons gegeven, door de raadsleden der gemeente Idegem waar de wensch ten voordeele van het ver plicht onderwijs, met den heer Van der Taelen burgemeester en bijgevoegde volksvertegenwoordiger, aan net hoofd de eenparige toetreding bekwam. Ik hoop dat wij hier in Aalst het ook allen eens zullen zijn over deze belang rijke hervorming. Af. Moyersoen. Wil doen uitschijnen dat de beweging die ontstaan is voor het verplichtend onderwijs voorkomt van liberalen en socialis ten. Hii is het eens met M. Van der Schueren dat 't onderwijs moet goed ingericht worden. Het verplichtend onderwijs zou den school dwang voor gevolg hebben, er zou geene vrij heid meer bestaan, het onderwijs zou ongods dienstig zijn ten men zou alle subsidiën aau de katholieke scholen ontuemen. Daarom is hij tegen het verplichtend onderwijs dat het middel niet is om de ougeleerdheid uitte roeien. Spreker valt uit op hetgene in Frank rijk gebeurt. Kan het verplichtend onderwijs hier toege past worden zonder de ouders bloot te stellen aan gevang of boete, neen. In Duitscbland kan dit zijn maar in Belgie niet. Verder handelt hij over katholieke scholen hier te Aalst gesticht en doet weer eigen lof stinken. Hij stelt tegenover de dagorde van M. Van der Schueren eeue andere. Af. Van der Schueren. M. Moyersoen be grijpt mijne dagorde niet. Hot heelt voor doel de verplichting van het ouderwijs, maar niet een bepaald stelsel. Uw doel is het volk in do onwetendheid te laten. M. Moyersoen spreekt van ongodsdienstig onderwijs. Welnu in al de gemeentescholen wordt godsdienst aangeleerd. Hij heeft dus het recht niet te beweren dat er in Aalst goddelooze scholen bestaan. Ook heb ben de ouders het recht het onderwijs aan hunne kinderen te laten gaven in eene school naar hunnen keus. Af. Moyersoen. Vraagt aan M. Van der Schueren ot hij voorde subsidien aan katho lieke scholen verleend zal st'mmcu iu geval hij als volksvertegenwoordiger wordt be noemd.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2