NINOVE. 2!stf .laar. Nummer 13 Zondag 1 April 1006. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen: [Eeklamen75centiemen j per drukregel LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs i; 4 fr 50 voor den buiten voorop betaalbaar Kosteloos Concert-Voordracht Volksboekerij. Een en ander over de slacht offers der Overstroomingen. Klerikale liefdadigheid. Naar Jerusalem Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore W i Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Handschriften worden niet terug gezonden. Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. 4 fr. voor de stad AALST 31 MAART. Ingericht door het Willemefonds Graaf van Egmont, Zondag 1 April 1906, ten 6 uren 's avonds. Kosteloos voor iedereen. Zang en Muziek. Voordracht, door Pol ANRI, letter kundige te Gent. Onderwerp Het ver plicht Onderwijs. Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot li 1/2 uren voormiddag kos teloos hoeken bekomen in de Volksboe kerij vau het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmont Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopoldstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk,eerste deur rechts als men binnen komt. Denderbode van Donderdag lest blaft als een bleekershond omdat we de handelwijze van den Burgemeester aan klagen nopens het inzamelen der giften voorde overstroomden. We hebben dus het recht niet er op te ■wijzen dat men zoo maar in eens, zon der een enkele oproep aan de bevolking te doen, de politieagenten als gewone bedelaars, van deur tot deur zend, ten einde de hulp af te smeken voor dui zenden ongelukkigen we hebben het recht dus niet af te keuren dat de bur gemeester het niet noodig achtte voor zoo een edel, zoo een menschlievend werk, een gemengd komiteit te vor men, samengesteld uit personen van al le gezindheden en van alle standen, ten einde door tusschenkomst van dat ko miteit een dringenden oproep tot alle Aalstenaars te richten aaospraak te maken op hunne gevoelens van naasten- liefdë opdat iedereen zijn milden pen ning zou jonnen tot ondersteuning van tallooze diep beproefde lieden, tot leni ging van wee en smart. Wie weet, daagde er dan niet eene schare edelmoedige burgers en werklie den op, die het op zich hadden geno men, die hulp bij de inwoners af te sme ken, en zoo doende een bewijs hadden gegeven dat men hier nog in Aalst edele zielen en medelijdende harten aautreft. En 't was dus ons recht niet, volgens Dendervodde, cr op te drukken dat haddo de Burgemeester zoo gehandeld men op eene mildere gift bij velen, op eene meerdere opbrengst in 't algemeen had mogen rekenen. En omdat we die nalatige handelwij ze van onzen Primus laken, omdat we luid op roepen dat de Burgemeester en al zijne slipdragers, knapper en rapper en ook met meer behendigheid te werk gaan wanneer het geldt de eene of ande re politieke deugenieterij te benaan, O 1 zie, geachte lezer, daarom willen wij de politiek in deze zaak mengen daarojn ziin we fanatieke duiveljagers mannen onder een ongelukster geboren, ezels, domkoppen, en wat weet ik al. En denkt ge dan toch, heer blaffer, dat de Aalstersche bevolking uw ge meen gezwets voor komptaute munt zal aannemen. Twijfelt ge er dan nog aan dat alle ernstige lieden de daden en werken der kliek niet genoeg kennen om met ons niet overtuigd te zijn dat onze stadhuisbazen alleen thuis behoo- ren wanneer ze hunne politieke tegen strevers kunnen schaden of als ze de eene of de andere politieke heldendaad kunnen begaan.- Om een edel en schoon werk op bree- de en onpartijdige wijze te verrichten, daartoe, Mijnheer, zijt gij klerikale huichelaars hier te Aalst, onbekwaam. Haat en nijd, maken u razend en we zijn zeker dat ge in een aanval van dolheid, u nog al eigen, het artikel in Denderbode hebt uitgebraakt. Ons laat het gausch onverschillig en 't zal ons niet beletten, als protest tegen de onbehendige handelwijze van den Burgemeester, de door ons bij vrienden eu keimissen verzamelde hulp gelden ter hand te stellen aan hen die beter dan al de onmodoogende, trage en gevoolloozé onderstands-komiteiten, de smarten en ellenden van duizenden ODgelukkigen op degelijke wijze weten te lenigen. Wat uwe aanhalingen betreft waarin ge den heer Prokureurs des Konings mengt, we behouden ons het recht erop weer te komen, nadat we kennis zullen genomen hebben van het schrijven dat, deze achtbare magistraat u, zooals ge zegt, tot inhiBSching heeft gestuurd. We zijn verzekerd dat de heer Proku- reur u eens duchtig op de kneukels zal lokken want al uw schrijven aangaande deze zaak bevatte enkel lastertaal en venijnige aantijgingen. In ons volgeud nummer zullen we de lijst afkondigen van al degenendie zonder op het bezoek van politieagen ten te wachten hunnen penning hebben gestort, tot ondersteuning der rampza lige slachtoffers. Douderdag morgen waren in eene wij k onzer stad twee dametjes op wan del en bezochten de arme huisgezinnen Tot eene vrouw die een bon kreeg voor een brood, richtte een der twee dametjes het woord in deze voege Vrouwken, wij hebben vernomen, dat ge 's Zondags, met uw man de her. berg bezoekt vau X. die man is van ons gedacht niet., en wij hebben orde van den pastoor..! We kennen de naam van eene dier twee fanatieke kwezels, die aldus lief dadigheid plegen zonder hart, met het doel brave menscheu te schaden eu te broodrooven. Roma, 15 Maart 1906. Waarde Dender galm, Zijt ge ooit van moestieken gebeten geweest? Neen Mijn kameraad wel 't Schijnt dafdie soort protestanscfie vliegen liet bijzonder op de kristene bedevaarders gemunt hebben, en dezeu morgen had Gust, och arme, oen gezicht ais lag hij met de mazelen. Hij bad zich te bed gelegd zonder den moestiekenscherm te gebruiken, denkende dat dit toestel dienen moest om hollandsche kaas te bewaren. Dit lotgeval ergerde hem te meer, dat de Paus ons heden een verhoor wilde verleenen. Wat heeft het loopens gekost om die ver- hoorbiief te bekomen Wij hadden nochtans geen mangel aan recommandaties. Want ik, door mijn herhaaldelijk solliciteeren, ken den weg in onze ministeriëa. Maar ik vraag mij af, moest Christus eeus terug komen, eu zich in 't Vatikaan aaubieden, hoe Hij door de glim- meude hellebaarden der pauselijke wachten zou onthaald worden, Hij die, als arme duivel, zich toch geen audiëntiebrief zou kun nen aanschaffen Wij hadden ons goed voor deze plechtigheid voorbereid. Ik heb nog al moeite gehad met Gust, om hemde protokol van 't Vatikaan in te stampan. In 't hotel, op mijn ledikant gozeten, deod ik hem de drij diepe buigingen maken en dan... mijne voeten kussen. Hij deed dat zoo lomp en plomp, en 't voe ten kussen kon hij maar over zijn hart niet krijgen. Die doktors zien overal microb°u. Enfin, bij eene zevende repetitie, kon het er door. Wij trokken dus naar 't Vatikaan, het ge vang van den H. Vader doch kwamen er te vroeg. Z. H. had p is ontbeten en moest eerst zijne morgendwaudeling doen. Dit was ook maar redeiijk. Als men zoo 'nea ganschen nacht op nat stroo geslapen heeft, mag men wel. wat Tersche lucht gaan scheppen. Wij zagen Pius X met een wip in de por- tentina stappen, eene soort draagstoel, waar mee de sediarü hem door eeüigo zalen zijner armtierige woning droegen Eerst door de Raphaëlzaal, langs de aardrijkskundige gaan derijen door de kamer der tapijtwerken dau door 't salon der kroonluchters en men daalde eindelijk deu grooten eeretrap af tot aan de Pauluspoort. Hier dekte de H. man zich met oen rood kapsel en verdween in een rijtuig. Op heel dien doortocht was hij vergezeld door een echten stoet vau suisseu, edele wach ten, officieren en kamerheereu. Wij kwamen vau achter, lijk de boereu van Clabbeek In die stoet zag men niet anders dan zwarte en roode uniformen Duisternis eu bloed, murmelde een vreemdeling nevens ons Gust wou hem te lijf gaan Het rijtuig van den H Vadft, vergezeld van lakeien en wachten te paard, verdween tusscheu de palmboomen eu platanen in de richting der Augelicapoort. En wij stonden daar elkander aan te gapen. Pius had ons zelts geen goedeu dag gegund. Gust richtte zich tot een der wachten en vroeg schuchter waar eigenlijk het gevang van den Pu us mocht zijn Die Gust is zoo naïef als een onderpastoor- ken 1 Een uur lang mochten wij al de rijke zalen vau 't Vatikaan doorloopon, meer dan eens moesten wij ons de oogeu bedekken voor al die vrouwelijke naaktheden geschilderd op gewelven. Wij werden, ten leste, sueeuwblind bij zion van al dat marmer, purper eu goud. En waarlijk, men zou zich in 't paleis wanen van oen nieuwen Pootius Pilatus I Daar klonk op eens een elektrische bel. De Paus was bereid ons te ontvaDgen. Gust maakte zijne buigingen tamelijk wel, plaatste zich op handen en voeten, en kuste, met lange tanden, de dikke met peerlou eu zilver beladen pautofels. De H. Vader onderzocht lang yorsQhen* de blikken onzeD jas. Ik begreep niet wat bet beteekenen mocht. a Men heeft in uwe geboortestad de ge woonte, sprak Hij eindelijk met eene godd3- lijke'stem, als men plooien iu zijne jas heelt, ze door deu Paus te doen uitstrijken. In mijn huishoudkundig museum bewaar ikr een glazen klok, het pauselijk strijkijzer dat mijn doorluchtig voorganger, Z. H. Leo XUL daartoe gebruikte. Ik deed den H. Vader begrijpen dat zijne» Onteilbaarheid zich vergreep... Des te beter, zei Pias X, zeg me daa- oens even hoe het heden staat, iu Laad vam Aalst, met onze kristene Democratie V Hij dacht dat ik nog altijd kristen demo- kraat was, de Onfeilbaro 1 Ik zei dat de omstaudigheden, het burge meesterschap.... Hij viel me in de reden Ha 1 Dit burge meesterschap hebt gij op onkristelijke wijze» elkander betwist Hoovaardigheid heeft u, niet alloen een» tijdelijke niotige burgemeesterssjerp doen ont snappen, maar u met het wreed verlies be dreigd van de goddelijke gratie, de hemelsei© glorie, het eeuwig loon I Uw tegenwoordig Burgervader bekleedt met waardigheid zijn ambt. En geloovigeu of ongeloovigen, wij zijn alien kinderen van één zelfden Vader. Hem vervolgen is de wet krenken van kristene broe derliefde. Zijn ambt begecren is zondigen tegen Gods geboden. Uw plicht als christen is de twijfelacbtigen dour goedeu raad te helpen tu voor hunne zaligheid te bidden Gust wist niet me ir waar hij stood. Wij koanen vertrekken zei de stadhouder van Christus. Buigend schoveu wij achteruit, zonder ons temogen omkeoren. Giistliep ver ward 'uen stoel omver. Wat heelt die Gust mij al bloed doen zwee-. ten 1 Wat verstand, mompelde Gust, toen wij buiten waren, heeft Rij vau de Ninoofsche, politiek En dat vind ik ook I Bij 't heengaan, hadden wij *1 geluk metfc den Sekretans van Plus, kardiuaal Soraphino> Vanuutelli te kunnen spreken Wij vroegen hem of het wel waar kon zijn* dat de Paus het niet al te breed heeft V Hij deed ous spoedig zijn Budjit uiteen Dc H. Vader besteedt. 2.500,000 fr. iu 'tjaar voor 't onderhoudt zijner armzalige woning. 500.000 voor 't onderhoud van kardinalen* en gezanten. 1.500.000 aan geschenken en al moezen. 1.000.000 aan onvoorzieue uitgaven en* 1.500.000 als toelagen aan de katholieko senp-- len van Rome. Gust vroeg seffens of er voor de papscholeu* vau Niuove niets over was Maar 't en kon er niet af 1 Pius heeft jaarlijks die zeven mjllioeneni meer dan vandoen Eb wel, als u gewillige armoede doo* Christus, onzienlijk Hoofd der H. Kerk, aau-1 geprezeu word., ik gelouf dat het zienlijk Hoofd er met zwier zijne stadhouderlijke pan-, toffels aan vaagt. Eu als ge 't wel nagaat, wordt het pauselijk voorbeeld gevolgd door al[ de apostelkens en disciepjlkens van Onze Moe der de II. Kerk. Oh Hier begrijpt men waarom wij al walt ons duor die H. Kerk voorgehouden wordt, vastelijk moeten geloovon en belijden Wij hebbeu er genoeg van. Wij gelooven, nog alleen aau God, maar aan de papen met Morgeu brengen wij oen bezoek aau de stac( eu reizen dan voort naar Napels. Wij zenden u de pauselijke heuedictie, hoarl Met achting. JEFO. Het Bestuur van het Stedelijk Ui^lpfond^ togen de werkeloosheid brengt ter kennis vau de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voorde ra iaud April 1906, vastgesteld is op zestig per honderd (6ü p. ,/°j. Voor vrou wen en leerjongens is de bijleg bepaald or veertig per honderd (40 p. °J9). Daar het Bestuur beschikbare middelen be zit, zullen de verg.oediugeu voor iaugdu;ig$ werkeloosheid insgelijks uitbetaald wo,riiyn. (Reglement van inwendige-on dieustorde. art. 43 tot 5$.^

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1