NI N O V E. 21ste Jaar. Nummer 17 Zondag 29 April 1906. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J g^oor den buiten voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen: Reklamen76 centiemen per drukregel Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Volksboekerij. Geheimmiddelen De besseins gereed Zetels te winnen te verliezen Men abonneert zicb op alle poetkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore 1*1* Hen maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Hand.cbi.ften worden met terug gezonden. Nee spe nee metu. Gewone, 15 centiemen AALST 28 APRIL. Wie aangename avonden wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 t/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboo- kerij van bet Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmout Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, LeopoidBtraat, de boekerij vindt men gemakkelijk,eerste deur rechts als men binnen komt. De boer wil bedrogen zijn is een alle- daagsche spreuk, aau iedereen bekend, en die nderdaad niet van grond ontbloot is. Men heelt maar te zien en na te gaan met welk ge mak vele landbousverB zich allerlei geheimmid deltjes laten ophangen, om te beseffen dat ze waarlijk menigmaal niet eer tevreden zijn, dan wanneer ze door den eenen of anderen zwende laar om den tuin geleid worden. Zooals wij het meer dans eens gezegd en herhaald hebben, de uitgebreide handel van de geheimmiddeltjes, vuor allerlei ziekten en kwellingen, zoo van menschen als van dieren zou niet bestaan indien er niet overal zooveel lichtgeloovige koopers gevonden werden, die een zoo gemakkelijke als winstgevende prooi voor kwakzalverij en bedrog vormen. Dat men overal lieden aantreft, welke op de onwetend- beid en op de vooroordeelen van hun mede- meuschen azen, om er profijt uitte trekken, is begrijpelijk genoeg, voor alwia weet wat al ijver en vernuft door de eeneu aau den dag ge- iegd worden, om ten koste van de anderen te ieven, maar dat is geen reden om zich maar altoos gedwee to laten foppen en bedriegen. Terwijl we dit schrijven, hebben we hier weer een paar geheimmiddeltjes vóór ons lig gen, die in Vlaanderen verkocht worden en bijval schijnen te genieten, is het niet bij den eenen, 't is bij den anderen. Er zijn altooB suk kelaars te vinden om er hunne zuurgewonnen centen aan te besteden. Kort geleden ontvingen wij van eenen vriend een pakje, van een wonderbaar voorbehoed middel/om de bevruchting bij koeion, merrien enz. te bevorderen inhoudende een bruinach tig zeer fijn poeder, dat op het zicht, evenmin als naar reuk of smaak beoordeeld, weinig te leeren geeft. Wij haastten ons dan ook dat on feilbaar middel naar het Staatslaboratorium te Gent, ter ontleding te zendon, met bet gevolg dat wij eenige dagen later, door do goede zor gen van den Bestuurder, M. Nyssens, het be richt ontvingen, dat bedoeld poeder uit niets anders bestaat dan uit fijn tarwegruis 1 Eu dat kost 75 centiemen het pakje, naar men ons verzekert. Daar een pakje zoo wat 25 grammen weegt, vindt men door een eenvoudige bereke ning, dat zulk tarwegruis. als onfeilbaar voor behoedmiddel verkocht, eigenlijk aan de boe ren geleverd wordt tegen omtrent 30 frank den kilogram 1 Menschen bedriegen is dus maar een weten alles komt er op aan te dur ven. Voor de landbouwers dis dat merkwaardig poeder niet kennen, zullen wij er nog bijvoe gen, dat het met 'nen liter bier moet gekookt worden en, na afkoeling, moet men 'bet een uur voor bet bespringen opgieten. Hat dier, dat zulk een kraebtigen wonderdrank in zijn lijf heeft, zal daa onfeilbaar bevrucht zijn. Men heeft bet maar te beproeven, als men eenige centen te veel heeft, om tarwegruis aan 30 frauk den kilogram té betalen I Een andere remedie, die wij eveneens on langs ontvingen en voor onderzoek naar bet Staatslaboratorium hebben gezonden dient om de luizen bij de dieren te doen verdwijnen. Er wordt op deu buiten nog al ijverig mede rond- geleurd, naar wij Dog oulangs vernamen, en ze wordt verdocht aau 25 ceutimun het pakje, 't Is voor niets I Bedoeld geueimmiddeltje te gen het ongedierte bestaat tooh uit wit poeder dat zeer goed gelijkt aan tarwebloem, met bet versouil dat 'tveel zwaarder is. Uit het scheid- kundig onderzoek, eveneens in het Staatsla boratorium te Gent gedaan, is gebleken dat het luizeupoeder eigenlijk niets anders is dan arsenikzuur of wat in volkstaal ratte- bruid. of ratievergift wordt geheeten. 't ls oen zeer vergiftige en daarbij zeer ge vaarlijke zelfstandigheid, die hel altoos zeer onvoorzichtig is in huis te bewaren. Meer dan eens werden er noodlottige ongevallen van vergittiging mede veroorrzaakt, 't zij door dien bet de huismoeder verwarde met tarwe bloem, om pap te maken voor de kinderen, 't zij dat er ue kinderen ergeus aan geraakten en bet opaten, zonder te weten met welke noodlottige zelfstandigheid zij aldus speel den. Ook misdadige gevalle» van vergif tiging werden niet zelden aau het misbruik van arsenikzuur toegeschreven. Het gewoon arsenikzuur, dat in den handel als rattekruid varkocht wordt, kost niet veel... ten zij wanneer men er snuifjes van koopt aan de rondleurders, die er natuurlijk 'nen goéden stuiver aan willen verdienen. In een prijscou rant, hier voor ons liggende, staat dat gevaar lijk vergift aan 75 cenlimeu den kilogram op gegeven, waarmede men allicht een houdertal -pakjes van 25 centimen het stuk kan maken, om net aldus ten minste 25 frank den kilo gram te doen opbrengen 1! Ziedaar weer een paar staaltjes van geheims middeltjes, waarvoor er op deu buiten steeds koopers bij de sleet gevonden worden, niette genstaande aide waarschuwingen tot vervelens toe, hier en elders gedaan, om de landbouwers tot meer soorziontigheid aan te maneu. Nooit iets koopen, dat men niet kent of waarvan de verkoopers de samenstelling zoeken te verber gen dat zou moeten de leus zijn van allen die hunne belangen beseffen en behartigen. Al die geheime remediëu en wonderbare middelen, waarmede den buiten wordt afgeloopen of die in de winkels verkocht, en in de annoncen van de nieuwsbladen met zoozeel loftuitingen wor den aanbevolen, bezitten veelal geen andere uitstekende hoedanigheid dan deze van de ver koopers als parasiten ten koste hunner klanten te laten woekeren. (De Landbode). P. DE CALUWE. De klerikalen zien met den dood schrik op 't lijf de kiezingen van 27 Mei naderen. Ze verliezen er letterlijk het hoofd bij en zelfs Woeste, de noodlottige man, is zoo beangstigd, dat hij op 't congres der katholieke kringen, te Oostende zijne vrees nogmaals lucht gat en er de hoop uitdrukte, dat de klerikalen toch altijd op den Senaat zouden mogen re- keuen.- De vrees der dompers is gegrond. Zij vormen immera geene partij meer, die de Belgen nog iets ernstigs aan te bieden heeft de klerikalen hebben geen programma. De klerikalen waren tegen de oorlogs uitgaven. De klerikalen gingen deu landbouw redden. De klerikalen zouden den schooloor- log in gchoolvredè veranderen. De klerikalen zouden voor den werk man zorgen. De klerikalen zouden de belastingen verminderen. Ziedaar hun programma 22 jaren ge leden. Wat hebben ze van dat program ma verwezentlijkt. Niets volstrekt niets zij heeft failliet gemaakt, die grrroote klerikale partij De oorlogslasten zijn vermeerderd, millioenen waarvan men 't einde niet ziet, hebben ze besteed aan forten en hebben doen stemmen voor nieuwe versterkingen. Het openbaar onderwijs is zoo goed als vernietigd, de schooloorlog woedt voort, de klerikale partijscholen kos ten millioenen aan 't land. Voor den landbouw werd geen enkele degelijke wet gemaakt medalien voor de bonden, oorringen voor de koeien... en voor de ongelukkigen die hunnen oogst zagen vernielen, voor de over stroomden geen duit. De millioenen worden verprost aan nuttelooze forten. De klerikalen hebben eeue slechte on gevallen wet gestemd aau de arbeiders 9 centen pensioen daags gegeven, de slechtst betaalde werklieden zijn die van bet klerikaal goevernement. Wij kregen van die klerikalen slechte wetten bij de vleet, vergunningsrecht, slechte kieswetten, slechte legerwetten, ontreddering van alle diensten, partij digheid in benoemingen, valschheid, bedrog 1 't Wordt tijd al die vuilnis eens in de goot te vagen. De bessems gereed Den 27 Mei moet heel dat boeltje gekeerd worden. De klerikalen hebben nu 20 stemmen meerderheid, welnu ziehier de kansen, welke de oppositiepartijen hebben om die meerderheid in duigen te smijten minimum maximum Luxemburg 0 0 0 Namen 2 2 0 Brabaut 3 4 0 West-Vlaanderen 3 0 Antwerpen 2 3 0 10 13 0 In de Blechtste voorwaarden 10 stem men te winnen voor de oppositiepar tijen en in de beste voorwaarden 13. 't Klerikaal ministerie om zeep 't Wordt tijd. 't Klerikale schip van De Smedt de Naeyer is lek en is aan 't ziukon. Daarop zal volgt de verwezelijking van het volgende programma 1. Verplichtend onderwijs. 2. Persooulijken dienstplicht, tot het minimum verkort. 3. Ernstige landbouwwetton. 4. Beteugeling van het kiesbedrog, algemeen stemrecht. 5. Een pensioen van 1 frank daags voor alle oud geworden werklieden. De bo88ems gereed Al wie vrienden heeft of familie in de arrondissementen waar het deu 27 Mei kiezing is, spore hen aau te stemmen voor de liberalen. 't Klerikalisra, met al zijne kwalen moet weg, in 't belang van burger, werkman en boer. DE LANDPACHT. Over eeDige jaren leefde hier in onze nabij heid een wakker en werkzaam boerken. Hij bewoonde zijn eigen hofstedekon met zijne vrouw het model der vlaamsche huismoe derzijne vier gezonde knapen, zijne drij koeien, zijne zwijnen en hoenders, achtte hij zich de rijkste en gelukkigste mensoh der we reld. Zijn land had hij in pacht van M* X...., een edel hooggeboreu heorachap uit de hoofd stad. Krik bij eiken valdag werd de pacinsom per postmandaat naar de Hoofdstad gestuurd, en twee vetto kippen ondernamen dezefde reis tot onderhoud der vriendschap. Hier dient gezegd dat M' X..., ook nooit bij ons boerken kwam zonder 'nen dikken kluit iu de handen van elk der vier bengels te du wen. Maar bij een dier bezoeken had hij do keunis gemaakt van Mr pastoor. Mr Pastoor had bij die betrekking alras zijne macht ea zijnen invloed voelen aangroeien en hij zou er ook wel bij gelegenheid gebruik van makeo. 't Werd Oktober en kiezing. M' pastoor deed zijne kiesrondo en trad de hofstede van ons boerken binuen. Hij sprak eerst van het weer, dan vaD de koeien en dan van kiezing. Ma wat haperen kwant het er uit Ik rekea dat gij ook met de goei zult doen Zeker hen ik met de goei n laohte 't boerken. Eu tegen de vijanden van onzen gods dienst s vervolgde de gezalfde kiesdraver. M* pastoor, zei ons boerken kalm, ik heb altoos mijne kristelijke plichten volbracht, maar godsdienst en politiële zijn twee 1 En in kwestie van politiek doe ik met de mannen van den rechten handel, en die IK als de ware verdedigers vau mijne belangen aanzie Die taal was ongelukkiglijk wat te vrank om aan deu zielenherder te bevallen, n Mr X wil, dat gij met oas doet 1 Klonk het gebie dend antwoord. 't kan niet zijn, Mr pastoor. 't is voor 't geloof... buigen of bersten l klonk het als afscheidsgroet, en de deur werd met gramschap toegetrokken. Daags voor Kerstdag zat de vrouw 's mor gens vroeg-in de dorpskerk te bidden. De pas toor naderde en zei baar bitsig Zeg aan uwen mau dat al het land van Mr X aan ande reu verhuurd is en dat hij zich wachten zou er nog een voet op te zetten, 't Was een mes steek in het hart der moeder. Geen land dus geen voedsel voor dieren, geen voedsel vooi' ben 1 Ons boerken liet zich zoo licht uit zijn lood biet slaan. Er is geen opzeg gedaan riep hij uitdagend, en wendde zich vol vertrouwen tot het gerecht van zijn Vaderland. Maar de rechtsgeleerdheid en de wet gaven hem ongelijk. De rechtbank verklaarde dat er geen opzeg noodig was l Een 'vriend kwam de beproefde familie tér hulp en deed hun afstand van een deel huur land. Maar de zwarte baud liet niet los. Men joeg den goedhartigen vriend schrik in. Een gemeene kerel had hem tusschen vier oogen gezegd dat hij niet vergeten mocht dat zijne dieren, zijne vrucaten, zijne gansohe fortuin buiten stonden. Deze lof hartige bedreiging deed hem zijn woord intrekken hij nam zijn land, alhoewel reeds bewerkt, terug. Ons boerke wendde zich weer tot het gerecht. En de rechtsgeleerdheid en de wet gavon hem ougelijk. De rechtbank verklaarde dat het bewijs van den afstand door getuigen gedaan niet aannemelijk was. Er waren papieren noo- dig en 't boerken had geen schriftelijke be- wijzeu. De spaargelden waren weldra uitgegeven, de dieren werden het een na het ander ver kocht, en 't zelfde jaar nog werd het hofste deken op rechtsbevcl, voor do proceskosten, aangeslagen. Do moeder verkween van ver driet, de gezondheid van deu vader werd er door geschokt. Nu trok de pastoor zich do zaalc niet meer aan. Hij was op eene grootere gemeente be noemd. 't Was voor 't geloof Buigen of bersten I Waarom heeft de regeering sedert lang geen veranderiugen gebracht aan de wet op het pachtkontrakt van lauddouwen. Er zijn in 't land van Aalst, zelfs in Vlaan deren, weinig landbouwers wier boerderij gunsch huu eigendom is. De boeren die geen land moeten hureu zijn er dun geaaid. De pacht van langoederen worlR er gewoon lijk gemaakt bij mondelinge ovpreenkomst alleen groote hoeven worden er bij «notarisakt of bij ooderhand8Che akto in huur gegeven. Die wet is tegen dei) pachter, gansch in het voordeel vau den eigenaar gemaakt en zij heeft noodlottige gevolgen. De katholieke re geering onthoudt zich ze-billijker en beter te maken omdat zij weet welke macht de katho lieke kiesverenigingen on de geeestelijkheid uit die wet kuLuen trekken. Met die wet houden zij onze buitenbevoU king onder den hiel 1 (Vervolgt).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1