Leerplicht. MOORSEL. In Memoriam. Uit uwe zakken, Lastenbetalers I! Negentig duizend vier honderd twintig franken. Portretten. ae Elke weet even zoo goe»l ala wij dat'vele ouders zeer nalatig zijn ik bestatig, zonder bij de oorzaak der nalatigheid stil te blijven, maar 't is zoo. De meeste11 begrijpen het nut en de waarde niet van bet onderwijs en geveu zich niet de uii ist-moeite om huu kro -st e-»n schat na te laten, die ze zei ven niet hebben bezeten eu niet kunnen waardeeren. 't Is oprecht treurig te moeten bcstatigen, dat io Belgio in de 20* eeuw, nog bijna 20 ten honderd der lotelingen van alle onderwijs zijn berooid, ten gevolge van den toestaud welke wij daar hebben blootgelegd. En dat is niet alles, onder de 80 ten honderd welke zekeren graad vau onderwijs hebben ge noten, zijn er nog een aarftal wier verder we ten zich bij bet werktuiglijk lezen bepaalt, omdat ze te vroeg van de school bleven en nog te jong zijnde om belang m verstandelijke din gen te stellen, geen beboette hebben gevoeld van huQue kuudighedeu iet3 te benuttigen of ten goede te brengen. Ai wie de gelegenheid beeft gehad met de werkeude klasse om te gaan weet, dat voor talrijke ouders de eerste communie de uiterste grens is van den sc.iooltijd, velen zelfs zenden hunne kinderen slechts daarvoor naar de school, omdat ze geen last zouden hebben, van het catec usmusleeren, dat bij de Eerste Communie behoort. Eens de eerste communie gedaan, ziet men dezen niet meer terug eo slechts het kleinste getal blijven nog een ot twee jaren ter school. Wilt gij ouderzooken welke den ouderdom is der leerlingen die voorgoed de school verla ten, ge zult verbaasd staan, en pijnlijk getrof fen door het feit, dat het grootste getal de f2 jaren niet bereiken. Dan zijn do begrippen nog niet genoeg ge vormd, nog niet vast genoeg, elke verdere oefening houdt op en er blijft van het geloer de na een paar jaren weinig of niets meer over. Maar bij die, al zij 't ook met moeite een volzin aaneen kau brengen en zijn naam kan zetteo zoo goed of zoo slecht bet ook gaat, wordt gorekend bij de Balgen die kunnen lezen en schrijven, Een algemeen onderzoek over den yraad van onderwijs onzer werklie den van 14 jaren en meer zou, denk ik, een zonderliug licht werpen op den toestand. We zullen natuurlijk hier Diet gewagen van verschillende leervakden. Nemen wij aan, dat eon man, die goed lezen kan en behoorlijk schrijven en daarenboven de 4 hooidbewerkiu- gen vau bet rekenen verstaat een voldoende lager onderwijs heeft geuoteu dau nog durf ik verklaren, dut in Belgie 50 0/° der bevol king boven de 14 jaren geen voldoeude lager onderwijs bezit. Niet alleen het te vroeg wegblijven van de school is eeue oorzaak van dezen staat van zaken, ook het veelvuldig schoolverzuim. Het schoolverzuim is eene groote kwaal en zij is met de gewone middelen, welke de onderwij zers ter hunner beschikking hebben, niet uit te roeien. Het onregelmatig bijwonen der les sen veroorzaakt het personeel der lagere scholen ontzaglijk veel last en arbeid De onderwijzer geeft eene les, 15 ten 100 der leerlingen ontbreken, de les moet hernomen worden of de afwezigen moeten achterblijven, 's anderendaags ontbreken 15 ten 100 andere leerlingen, zoo wordt het onderwijs ondanks de meesters verwaarloosd en zoo levert het dan ook de gewenschte uitslagea niet op. Ik zeg dat «Ie toestaud bedroevend is aan nemende dat het onderzoek naar den graad van onderwijs der lotelingeu eras'ig zi|, dat degenen welken uien aangeeft als kunnende lezen, schrijven en rekeuea dat inderdaad op voldoende wijze kunnen, ziehier de uitslag der |aatsto jaren te Aalst 1900 1901 1902 1903 L. S. R. 226 228 184 243 L. S. 9) 16) 4) 5) L. 2) 56 6 63 10) 61 2)41 Ongeleerd 52) 41 47) 34) 282 291 245 284 Onderwijs (1) onbekend 2 2 3 AU we de uitslagen nemen van bet noodza kelijk oppervlakkig onderzoek der loteliogen vindt mon le Aalst voor de vier laatste jaren der verschenen stadvorslagen nog ruim 20 ten 100 lotelingen die geen of een zeer gebrekkig onderwijs bezitten. Als de toestand, zoo is in eeue stad ven 30000 inwoners boe is het dan gesteld met het overige van het land. Ik borhaal nog, dat onder de loteliogen aangegeven als kuunende lezen, schrijven en rekenen er nog een groot getal zijo, wier oa- Oerwijs gebici onvoldoend is. Dat bewijst jaar lijks hot examen dat men miliciauen doet ou dergaan wanneer ze onder de wapens worden geroepeD. Dat examen is ernstiger, dan dat der lotelingen, aan welke men gewoonlijk vraagt kant ge schrijven enz. Welnu da dwaze antwoorden, door de nieu we soldaten gegeven, op de eenvoudigste vra- han van rekenkunde, metriek stelsel, gezond heidsleer, natuurkunde enz. enz. zonden doen lachen, indien het niet zoo treurig ware. Ik herbal het, die droeve toestand is het gevolg van de nalatigheid der ouders io het vervullen vau dep heiligsten huuuer plichten, de zorg voor het goed onderwijs I. het niet ter school gaan 2. het verzuimen van talrijke lessen 3. het te vroeg wegblijven van de school, ft vervolgt.) JVan Opdenbosch. (1) L. S. R. wil zoggen Lotelingen die kun nen Lezen, schrijven en rekonen, L S, die slechts kunnen lezou en schrijven, L. die eukel kunnen lozen. Dinsdag 17 April is alhier begraven de Heer Jan Caudron Doctor in geneeB- heel-en vroedkunde. Nooit zag men in onze gemeente zooveel volk bij eene ter aarde bestelling. Om 9 ure trok de fan faren maatschappij in korps naar het sterfhuis, gevolgd door de leden van den Tooneelkring Jan de Meer en van de veeverzekering de Verbroede ring waarvan de Afgestorvene de voorzitter was. De lijkstoet voorafgegaan van ver- schillige rouwkronen, laatBte huldebe- wijs aan den diepbetreurden doctor, tel de ruim 900 man. Het lijk werd gedra gen door vier strijdbroeders des overle denen de Heeren Fr. De Smet, Cam. Moens, Fr. Leemans en Cam. De Vos eu was omringd door twee Comiteitsle- deu der Fanfaren De Heeren Francis. J. Ball en R. De Rop en twee van wege de Veeverzekering de heeren L.Vermoe- sen en J. Bapt. Saeys. Onder het spelen der doodmarsch, trok men ingetogen ter kerke. Op de gaDscho baan zag men Diets dan tranende oogen en zuchtende har ten. De vrouwen, moeders vooral ween den heete tranen, die biggelend over hunne wangen rolden. Versteenden al leen waren niet bewogen bij deze plecb tigheid. Bij alle weldenkende inwoners had men de vlag half-top geheschen en sloot men bij het voorbij trekken de vensters ten teeken vaD rouwe. Eenige fanatieke dompers blad-keerders dacb ten te moeten uitschijnen. Wat kan men zeggen van eenen bladkeerdor al wordt hij ook pilaarbijter, hij is en blijft een gewetenlooze waarop men enkel met verachting kan Dederzien. Ook M. de Onderpastoor gaf een blijk van broederliefde volgens de leer hier te Moorsel in voege. Al de bijzondere ingezetenen der ge meente, alhoewel tot de politieke partij van Dr Caudron niet belioorende waren ter plichtvervulling bij de offerande te genwoordig. Een alleen, schitterde door zijne afwezigheid. Het werd hem veel lof gesproken. Het is echter de eer ste maal niet dat zijn edel karakter blinkt boven al de klaarheid van zijn verstand. Na eeue offerande van 25 minuten werd de dienst voltrokken en men bracht het lijk ten kerkhove. Hier wer den verschillige lijkreden uitgespro ken. M. AlfoDS Van Malderen Comiteits- lid der fanfaren las eene afscheidsrede in naam der maatschappij. In klaroen treffende bewoording deed hij Dr Cau dron als Comissie lid kennen Hij, het roer der maatschappij die zoo dikwijls door zijne vaderlijke tusschenkomst kleine huishoud olijke veten wist te slechten, om daarna met nieuwe ophef de Jonge Gardete doen bloeieD. Twee kroneu werden dan ook uit er kentelijkheid van wege die maatschap pij op het graf neergelegd. Eene tweede lijkrede sprak Mijnh. Schram uit. Hij de boezemvriend van wijlen Dr Caudron, heeft, hem dan in eenige woorden willen herdenken als vriend en als voorzitter van den too neelkring a Jan de Moer. Die weinige woorden waren voldoeude om iedereen te doen wateroogen bij dit indrukwek kend vaarwel. Volgde de lijkreJe van M. De Gols in name der veeverzekering. Deze maat schappij door den diepbetreurde ge sticht, had te kampen tegen politieke dweersdrijvers, die trachtten dit werk te vernielen. Maar Dr Caudron was volksvriend en alleen verplichte eu op geruide leden verlieten de verbroedering om die van Scheurmakers te volgeu. Nog hedeu telt die maatschappij een veel grooter getal leden dau de afge scheurde. Het waren dan ook warme blijken van genegenheid die M. De Gols bezielden bij de herdenking van haren Voorzitter. Ora te eindigen hoorden wij, Mr. Michiels van Brussel. Het vaarwel van dezen Heer trof ons diep. Het was eene ware hulde van dankbaarheid. Mijnh. Michiels heelt aan den overledene zij ne genezing, vau eene verouderde eu langdurige ziekte, te danken. Van alle geneesheereu verlaten, leerde hij Doc- ter Caudron kennen aan wien hij dan ook zijne gansche herstelling verschul digd is. Die treurige plechtigheid sloot met het spelen eener afscheidsmarsch door de fanfaren L)e Jonge Garde Elk verliet diep ontroerd den dooden akker. Het was 1 ure namiddag. Al dat volk verspreidde zich in de herbergen op de dorpplaats, waar men niets anders hoorde dan rouwklachten en gesprekken over den menschen- vriend. Dr Caudron behoorde te Moorsel tot de witte partij. Eenige zijner politieke tegenstrevers, nijdige dompers spits ten de ooreu bij bet uitspreken der lijk reden en konden zich niet wachten de nagedachtenis des geneesheers te bezoe delen. De slimste onder al die helden, hij die in alles politiek zoekt, kon zijne uitbrakingen niet weerhouden, en vond dat al die plechtigheden alleen politieke propaganda was tegen de toekomende kieziug. Hadde het ventje, zooveel ver stand gehad ala baard aan de kin, hij hadde dergelijke opmerkingen voor zich gehouden, en dan ook van een vreemde Heer het gepaste antwoord niet mouten hooren Zoudt gij uwe vrouw misschien zonder klok of klepel in den grond stampen, Ziedaar, hoe een domper de lijkplech- tigheden verstaat. Ziedaar ook een nieuw bewijs door dsn domper zelf ge geven, dat de Godsdienst het masker is waarachter hij zijne huichelarij ver bergt. Man, met uw edel en rechtzinnig karakter, zoudet gij niet beter doen, aan de inwouers van Moorsel te laten weten, uit wat recht men in de aange nomen school vacantie gaf van den Maandag middag voor Paaschen tot Woensdag ua beloken paaschen, terwijl het schoolreglement zegt dat die vacan tie begint op witten Donderdag tot 's Maandags na beloken paaschen. Wij willen de herdenking aan Docter Caudron 's begrafenis niet vermengen met andere weerleggingen. Wij zullen die bewaren voor ons volgend nummer. Dan geven wij wat snippel, opgeraapt uit den bek vau zwarten haantje-pek. fleer Aalst, 26-4-06. Uitgever Ik verzoek U het volgendo in uw eerstko mend nummer op te nemen als antwoord op een artikel, in uw blad - De Deidergalm ver schenen, den Zondag 22 April 1906 eu waario ik persoonlijk word bedoeld. Mijnheer Van Opdenbosch, Ik wensch U geluk ouidat gij zoo schrander geweest zijt de grove taalfout te ontdekken, welke ïu mijne postkaart, volgeus te vin den is. Ik ben zeker dat ai de offioiëole onder wijzers die, zooals gij, hun onderwijs en hun ne opioeding in eeue officië.le normaalschool genoten hebben, nu eens «oor goed overtuigd gaan zijn dat er uit de katholieke normaalscho len niets auders komeu dan lompo onbeschol- terikken, die nog te dom ziju om huoue moe dertaal behoorlijk te schrijven. Nu, gij moogt eerust zijn ik zal in 't vervolg de eindletters mijner woorden wat klaarder sohrijveD, bij zonderlijk als zij door U moeten gelezen wor den. Wat nu de bron aangaat waar ik mijne in- lichtiugcn geput heb, 't en is niet bij een lid vau uw comiteit dat ik te rade ben gegaan (1) mijne vrienden verzekerden mij U te hebben hooren beweren dat er in de jongensschool der Moorselbaan ongediplomeerde onderwijzers zijn. Hunne getuigenis, wat gij er ook over donket, is mij meer waard dau die van een an der. (2) Wat aangaat bet gehoorzamen aan een ho vel, ik verzeker U, M. Van Opdenbosch, dat er bij ons zulke dwangmiddels niet moeten ge bruikt worden, en ik bekreun mij al bitter weinig om de scheldwoorden die mij door gewezen officiëulen opvoeder der jeugd, naar het hoofd geslingerd worden. Nochtans zal ik U eene vraag stellen als gij onzo school in 't publiek aanrandt, hebben wij dan hot recht niet in 't publiek eene bi ook dat ik er trotsch op ben en gelukkig te vens, omdat ik mijn onderwijs en mijne opvoe ding io eene aangenome normaalschool geno ten heb, want daar leert men wat beleefder zijn, dan gij het te mijnen opzichte in uw ant woord gedaan hebt. (5) Gegroet. N. B. Gelief bij het drukken van dit opstel zorg te drageu, dat er geen enkele letter noch rusttoeken weggelaten worde. J. Pieyns. Bestuurder der jongensschool Moorselbaan. Aalst. (1) M. Pieyns sprak een lid van het comiteit aan op de Moorselbaan, twee dagen na de meeting, om hem te vragen ol ik vau zijue school had gesproken en deze zegde hem de waarheid Neen, geen woord. (2) Die vrome opvoerder hecht meer waarde aan leugens dan aan waarheid, zoowel als zijne vrienden die de meeting bijwoonden. (3) Meester Pieyns begaat twee zon den tegen den H. Geest de welbeken de waarheid bestrijden eu hardnekkig zijn in zijne boosheid. Wat helpen kaars en bril, als de uil niet zien en wil. Maar ik kan immers van zulke lieden niets beters verwach ten. Absolve te, meester, ik vergeel hetu. (4) Een wonderlijke christen, voor waar, die de school zijner collega's, de lievelingsschool noemt van logeknech- ten. (5) De klerikale opvoeder, die mij en andere deftige inwoners in een wal gelijk strooibriefje uitschold voor fra- massons, lafaards, menschen tot alle boosheid in staat, geeft les van beleefd heid En de onderteekenaar van boven bedoelde vuiligheid beweert eene goede opvoeding genoten te hebben Heere der heeren wat ellende J. Van Opdetibosth, De klerikalen beweren dat zij de steunpila ren zijn van hunne partijscholen. Welnu lastenbetalers vau Aalst, zie hieron der het lijstje der sommeu aan die partijscho- eu besteed en die wij letterlijk afschrijven, uit het budjet der stad, voor het jaar 1908 Jongens 1 Moorselbaan fr. 10.590.00 id. Avondschool 750.00 id. Huisvesting 300.00 2 St. Camille fr. 13 900.00 id. Huisvesting 300.00 3. Meuleschette fr. 12.470.00 id. Toelage leerg. fransch 425.00 id. Huisvestiug 300.00 fr. 3.650.00 4 Driesleutelstraat Meisjes 1 Geeraardsbersche straat id 2 SI. Jozefslraat id. Bewaarschool 3 Moorselbaan id. id. Langestraat id. Achterstraat id. fr. 6.880.00 Bewaarschool 3.000.00 fr. 9.407.50 2.500.00 fr. 7.4f0.00 3.000.00 300.00 fr. 3,960.00 1.720.00 fr. 3.940.00 2.187.50 Bewaarschool Huishoudklassen Bewaarschool Bewaarschool Andere uitgaven ongeveer Totaal fr. 85.420.00 5.000.00 opene postkaartopdat iederoeo het weten zou den uitleg uwer woorden te vragec Valt gij ons opentlijk aaD, wij ook zullen U opent- lijkmot dezelfde maat meten. En dat uoemt gij lompe onbeschoftheid, die men slechts ver wachten kan van klerikale opvoeders Zijn dat woordeD in den mond van eeuen zoo geleerden man iemand beknibbelen over hetgene gij zelf doet (3) Gij zegt verder dat wij met uwe centen be taald worden, jniat gelijk onze officieële col lega's, maar gij vergeet erbij te voegen dat onze jaarwedde in vele punten merkelijk van de hunne verschilt, ou dat do lastenbetalers van do stad aardig zouden staan zien, moesten al de katholieke scholeu in eveuredigheid zoo veel kosten als de officieële. Om te sluiten, Mijnheer Van Opdenbosch, verzeker ik U dat ik te veel cnristen bon om gelijk welken mijner officieële collega a te j minachten of te verachten (4)ik verzeker U 90.420.00 De lastenbetalers van Aalst, doppen af voor de mildheid der klerikalen, In 1906 betalen we 91 duizend franken op centiemen meer dau in 1898. 't Is te zeggen dat de opbrengst van da nieuwe opcentiemen geheel besteed wordt aau de klerikale scholen. Niet waar, lezers, de klerikalen onderhou den hunne scholen met hunne centen P En onze wijze stadsbestuurders hebben zelfs het recht niet den voet in die scho len te zetten 111 In naamlooze strooibrieven en plak brieven laten de klerikalen aan de be volking weten, dat zij in de ezelskop pen die in den Graaf van Egmont de betrekkelijke onwetendheid in ver schillende landen voorstellende, de por tretten hebben berkend hunner vijf gekozenen van Kamers en Senaatdie op elk voorstel tot het invoeren van den leerplicht balken zullen in koor bin 1 haan tot verdediging der domheid. Zij herkennen hunnen vergulden ezelhunnen ezel die stadskast enz.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2