NINOVE De spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Beminde parochianen... bidt Leerplicht. De brievendragers. Nooit teleurgesteld. Eene Zeeramp. De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules EENS Bal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egmontlokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. TE SOTTEGEM den tweeden Dins lag van elke maand ten 9 uren 's morgends, bij M. Achiel De Mulder-Francois, aan de Statie. TE NINOVE den derden Dinsdag van elke maand ten 9 uren 's morgends, in het lokaal van den Liberalen Burgers- en Werkmansbond bij M. Firmin Le- clair, op de Markt. TE HERZELE den vierden Woensdag van elke maand, ten 10 uren 's morgends bij Me We Droeslioudt, aan de Statie. TE GEERAARDSBERGEN te zijnen huize, al de dagen des jaars, uitgezou- derd de hierboven vastgestelde zitdagen en de dagen, op welke zijnen plicht als volksvertegenwoordiger hem elders zouden roepen. Iedereen, arm en rijk, werkman, burger, landbouwer, neringdoener, nij- veraar of handelaar mag zich in volle vertrouwen tot M. Jules RENS wenden. VAN AALST Bureel van Kostelooze raadplegingen. Benevens da maandelijkscho zittingen van onzen'acbtbarcn volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in den Graat van Egmont, (grauwen steen), grooto markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde manuon in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopens alle zakeD. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingen zijn ganscb kosteloos. DE LANDPACHT. En de groote laudbouwer beeft zich ook over de wet op den landpacht erg te beklagen. Een geval onlangs gebeurd Een pachter had in zijn boerderij eeoe moe ras droog gemaakt, Tien jaar lang had bij er al de afbraak en den grond ingevoerd welke hij zich in de naburige stad had kunnen aan schaffen. Wagens en paarden had hij daaraan versleten, zelfs een zijner beste paarden was in de mopras verzonken. Maar door zijn onver poosd werken was de modderpoel in eene schoone weide veranderd. De eigtn »ar was zeer vergenoegd over dit moester-werk maar vond dat de pachter nn ook pacht over de nieuwe weide kon betalen. De pachter weigerde stellig. Er ontstond twist eu de eigenaar beteckende opzeg aan den pachter. Deze wendde zicb tot het gerecht en eischto de terugbetaling zijner verschotten. En de rechtbauk zond hem wandelen met de proceskosten op den rug. Is dit geene schande Is die wet niet tegen den pachter, ganscb in het voordeel van den eigenaar gemaakt Om land Daar behooren te bereiden, bemes ten, beploegen, bezaaien of beplanten en het eene vruent naar wensch te doen voortbren gen moet de pachter bet minstens één jaar lang in banden hebben. Is bet niet wenscheüjk en billijk dat de eigenaar, zelfs iDgeval van pacht zonder kon- tiakt, gehouden weze 1° opzeg te beteekenen aan do voortduring van deu pacht een jaar op voorband, opdat ook de pachter den tijd bob be zicb elders van land te voorzieo. 2° Dat hij aan den pachter de verschotten terug bet ale die aan den grond eene meerdere waarde hebben gegeven. Van een liberaal Staatsbestuur alleen mag men de vei wozelijking van deze wenscbon ver wachten. Al de katholieken nochtans schijnen niet de verbeteriugen die we vooruit zetten, kort en goed vau do baud to wijzen. Wel is waar, de massa der klerikalen vindt dat alles nu onverbeterlijk is, en men slechts moet trachteu het zóó to behouden. Maar anderen zijn voor oordeel, nu de Kieziug aaustaaude is, dat men zich toch niet zonder p;ogramma voor bet kiezerskorps kan aanbieden. En die komen in zake van landpacht nu ook met een a programma van verbetering voor den dag, waaruit eenvoudig blijkt, dat al wat wij hooger aanklaagden, volkomen gegroud is Voor de rest zullen de beloften van wege die Heei klerikalen de buitenlieden niet lan ger misleiden. Wat vertrouwen zal men stelleu in die pro- grammas van verbetering, verschijnende eene maand voor de herkiezingen, en uitgaaade van eene partij die 20 jaren lang de macht en de gelegenheid bad al de veranderingen in te voeren die ze goed vond Welke lotsverbetering mag de kleine boer verwachten vanwege de klerikale partij, die er alle belang bij vindt, hem te zien bukken en buigen naar den wil en willekeur vau pas toor en kasteelheer Landlieden schopt moed Ziet hoopvol de Kiezingen van Mei te gemoet die de heer schappij der klerikalen zal knakken, en aan de Volksgezinde liberale partij zal toelaten eerlang die zedelijke banden los te maken die ge thans zoo hard voelt drukken bij het naderen van eiken Kerstdag De klerikalen weten niet meer wat uitvinden om de meuschen in slaap te wiegen. De Kamorkiezingen zijn aan de deur 6D zij verschijnen voor het kiezerskorps zonder hot minste programma, veree- nigd in niets en verdeeld in alles Zon der politieke richting, zonder tucht, zonder eendracht, staan zij tegenover de ingerichte liberalen, die overal nauw vereoaigd ten strijde trekken, met het schoonste volksgezind programma dat ooit bestond. Ziende dat hunne haring niet meer braadt bij het volk, komen zij wederom voor den dag met het oud versleten lied je dat de liberalen, moesten zij wederom meester worden, den Godsdienst en de priesters zouden vervolgen. Zij schuifelen en zingen dit deuntje op alle maten en alle tonen en uit alle predikstoelen klinkt het Beminde parochianen, leest en bidt opdat God het land beware tegen de aanvallen der vijanden van het katho liek Geloot n Ja, kiezers, leest en bidt Opdat de rijke zouden blijven 3 en 4 stemmen behouden en de arme men- schen een. Werklieden, leest en bidt Opdat de belastingen die berusten op de eetwaren, zouden blijven bestaan. Huisvaders leest en bidt 1... Opdat uwe zonen den ransel zouden mogen voortdragen en naar het slagveld gezonden worden en opdat de zonen der rijke barons zouden mogen voort te huis blijven. Leest en bidt, Herbergiers Opdat gij het zware vergunningsrecht zoudt mogen betalen. Boeren, leest en bidt Opdat men toch de grondlasten niet zou verminderen en opdat gij geen haasje zoudt mogen doodschieten, zon der een maand of zes in het gevang te vliegen. Landbouwers, leest en bidt Opdat M. de Baron nog een beelje uwe pacht zou opslaan. En gij ook, oude afgesloofde wroeters. leest en bidt Opdat de liberalen u toch geen pen Bioeutje zouden kunnen geven een franksken daags, in plaats van de te genwoordige aalmoes van 9 centen Ja, gij allen leest en bidt... en stemt voor de liberalen Alle verstandige meuschen, onverschillig van welke partij zijn dus 't akkoord over d^ze puuten 1* Let onderwijs is een groote factor van voorspoed en vooruitgaug, 2" de ouders moeten huane kinderen laten onderwijzen 3*de wet moet degenen, die hunnen plicht vergeten, plichtsvervulliug dwingen. Alle beschaafde landen van Europi zijn ons in dat opzicht voorbijgestreefd en we moeten het tot ouzo beschamiug bekennen, het ver standelijk peil der bev» Iking in de nabarigo landen is hooger dan dat van ons volk. Ons volk is niet min werkzaam, het is zoo begaafd, het heeft zooveel aanleg als de andere volke ren, ja, wellicht meer maar het onderwijs is min Is er een enkel land, waar het Staatsbestuur er aau denkt den leerplicht waar die bestaat af te scbaffeu gelijk dit zeker het geval zou wezeu iudien do wet dor verplichting slecht ware. Het naburig laud waar deu leerplicht het laatst werd ingevoerd is Holland. Sedert dien hebben verschillende partijen de meer derheid gehad in de tweede Kamer, de wet op het ouderwijs is gewijzigd en veranderd, maar de leerplicht blijft en zal blijven, omdat die beantwoordt aan eene noodwendigheid en in geenen dcele strijdig is met de gezonde begrip pen over de vrijheid. Weldra, MM. zal ons volk op het terrein der verstaudelijke ontwikkeling voor de ons omringende volkeren moeten onderdoen, wat zeg ik, al wie zonder vooroordeel wil rondzien, zal bemerken dat die minderheid zich reeds veropenbaart. Onze Vlaamscbe landbouwers, breyg ik hier de hulde welke hen de wereld door wordt ge bracht het zijn de taaiste, do werkzaamste en zoryvulgdigsteveldarbeiders weiseer bestaan, de Belgische koolmijners, smeden, glasblazers hebben hunne weerga niet voorden arbeid en die allen viDden gemakkelijk bezigheid in den vreemde waar ze dan echter betrekkelijk klein loou winnen voor zwaren en moeilijken arbeid. Integendeel zien we in al de werkbuizen van Belgie waar niet de tware arbeid, maar ver stand, overleg en oordeel hoofdzaak zijn, onze belgi8che werklieden verdringeu door Frac- sche, Duitscbe en Engelsche arbeiders, ik zou u vele nij verheidsgestichten kunneu opnoemen om zulk8 te bewijzen. Onze arbeiders, ik zeg het oog eens, ziju voor het werk niet slechter dan gelijk welke vreemde, maar wat er out- breekt is het onderwijs, de geleerdheid die eeue waarborg is van het arbeiden met oor deel, met verstand. In de bureelea van verscheidene Werkbeur zen in Duitschlaud moet de werkman zijn vraag naar werk op een daartoe bestemd bulletiju schrijven, opgeven voor welk werk hij geschikt is, welke zijne bekwaamheid is, waar hij gewerkt heeft enz. Op 100 werklieden die zich in de bureelen aanbieden zijn er geene 5, die hun bulletiju niet behoorlijk kunuen invullen, die met met zorg hunne bekwaamheid doen gelden. Beproef dat bier eens, als 't u belieft. Ge zult dan kunnen oordeelen over de waarde van het onderwijs in Belgie. Wilt ge een even treffend kontraktGaat bij gelegenheid, van Brugge naar het Hol land8Ch steedje Aarduuburg. In Aardenburg zijn meer boekhandelaars dan te Brogue, te Aardenburg vindt ge io bijna alle drankhuizen de zoogezegde leestafel, waar eik plaats neemt die verlaDgt de laatste letterkundige produk- ten te lezen. Het verschil der volksopvoeding langs deze en geen zijde der grens, springt dadelijk in het oog en pleit niet ten onzen voordeele. Welnu wil Belgie niet ten achter blijven, willen we, dat ons volk in den struggle for life op individueel eu nationaal gebied op gewassen zij tegeu andere volkereu, zoo moe ten wij bet voorbeeld onzer naburen volgea en den leerplicht in onze wetboeken schrijven. En er is hier geen spraak van gezindheden, belijdenissen of partijen, er is hier spraak van een grondbegin de ouders zijn verplicht hunne kiuderen een goed onderwijs te bezor gen. De leerplicht telt aanhangers onder alle par tijen en onlangs nog werd een wensch ten voordeele van het verplichtend onderwijs in den gemeenteraad vau Brussel aangenomen met algemeene stemmen katholieken inbegre pen, behalve 2 onthoudingen. Dit zegt genoeg dat dergelijke wensch kan bijgetreden worden door allen, zonder, dat iemand daarvoor een duimbreed van zijne overtuiging of gezindheid hoeft af te wijken. We kennen sedert lang de argumenten der tegenstrevers van het door de wet verplicht on derwijs. De leerplicht, zeggen zij, maakt in breuk op de vrijheid van den huisvader. Maar als de wet de ouders verplicht hunne kinderen te mishandelen, als de wet den kinderarbeid regelt, maakt ze dan geene inbreuk op de vrij heid van den huisvader De beperking der vrijheidis immers noodig als het de bescher ming geldt van het leven en de toekomst der kleinen eu zwakken. Die wet zeggen andere tegenstrevers zal veel nadeel doen aan arme werkershuisgezinnen, waar de oudste kinderen veel hulp verschaffen met op de jongere te passen, boodschappen te doen oi vader aan den arbeid te helpen en al dus het inkomen te vermeerderen. Ik beken, dat het sommige gezinnen hard zou vallen, de oudsten van 10,11 of 12 jaren te moeten missen gedurende een gedeelte van den dag, maar het moet sommige gezinnen nog harder vallen kinderen te moeteu missen vau 15,16 en meer jarea, die bij gebrek aau opvoe diug en onderwijs, doen hetgeen velen hier te Aalst plegeu namelijk, hunne ouders verlaten om hier of daar op kwartier te gaan een ban deloos leren te leiden, en den weg te volgen der schande en tuchteloosheid. De leerplicht zou bezonderlijk eone slechte zaak zijn, zeggen de tegenstrevers van het ver plicht ouderwijs nog, voorde kleine laudbou- wers wier kinderen in oogst en zaaitijd door het verrichten van lichten veldarbeid zoo uut- tig zijn als een volwassen werkman. Maar eene wet gelijk die op den leerplicht wezeu zou, is nooit absoluut. In Holland b. v. zijn er verschillende schikkingen waarbij het verplicht schoolgaan kan opgeheven worden b. v. bet onderwijs wordt te huis gegeven het schoollokaal is te ver af gelegen enz. er kunnen ook verloftijden gegeven wordeu, naar gelang de omstandigheden. Het verleenen der verlof tijden wordt door bezondere verordeningen ge regeld, en daarbij worden de belangen der landbouwers niet vergeten. Van het onderwijs hangt den voorspoed van ons land ea van ons volk af en een ernstig on derwijs voor al de kiuderen is maar mogelijk door den leerplicht. J. VAN OPDENBOSCH. De familievader die op den buiten woont heeft die niet dezelfde lasten als die van de stad. En, meer nog, do dienst op den buiten is niet meer wat hij was vóór eenige jaren. Bijna al de buitengemeenten hebben twee brietuitdeelingen voorbeen was er maar eene en dan kon de briefdrager zijn ontoereikend- loon wat vergrooten met 's namiddags wat land te bebouwen of een stiel uit te oefeaen. Er moet opgemerkt worden dat de hoogste traktementen van 1600 en 1100 franken slechts op het papier bestaan, want de stedelijke fac~ teurSi moeten gemiddeld 120 fr. per jaar af staan voor de pensioenkas en die van den bui ten 80 franken. De klerikale minister zal zeggen Maar ik heb veel gedaan voor de facteurs sedert 20 jaren heb ik 1900 facteurs meer benoemd eu heb aldus het werk vau elk vermiuderd. a Daarop zullen wij antwoorden dat de tour* née8 der facteurs door dit feit zijn verkleind geworden en dat alzoo de kleine winstjes be staande uit nieuwjaarsdrinkgeld, premies, enz. van ten minste 35 tot 40 teu honderd vermin derd werden. Iu een woord du3 de klerikale minister heeft 't loon der facteurs verminderd. Erisdus veelte doen voor die brave die naars. Vooreerst de briefdragers van stad en buiten op gelijken voet plaatsen hen eene merkelijke loonsverhoocing toestaan. Zoomen het maximum met 400 fr. vermeerdert, het geen niet overdreven is, zal men het minimum met 200 fr. moeten verüoogen, eu snelleren g verleenen, want den dag van heden gaan de verhoogingen voor de facteurs nog langzamer dan de kreeften. Iu geval op 27 Mei een antiklerikaal minis terie aan het bewind komt, en zulks valt niet meer te betwijfelen, zal het zich onmiddelijh met die belaugwaardige dienaars moeteu bezig houden. De brievendragers worden in twee reeksen verdeeld die der steden en die van den bui ten. De eersten kunnen aan 't einde hunner loopbaan een maximum van 1600 franken be reiken, den tweeden 1100 franken. Waarom dit verschil De regelmatigo wijze waarop in onze dagbladen plaatselijke gevallen zooais de volgende bekend ge maakt zijn, boezemt ons hier te Aalst noodzakelijk belang iu. Er ia geene wijk onzer stad, die niet ver tegenwoordigd werd, ook is het met belang dat wij wekelijks een altijd plaatselijk geval bestatigen en zulks verdient het grootste vertrouwen. MrG. Soheerlinck, 62 Leopoldatraat te Aalst, zegt ons Ik leed sedert vijf jaren van zoo scherpe nier- pijuen, dat het mij dikwijls onmogelijk waB te buk ken noch te zitten, dag en naoht was ik rusteloos, mijn water waa rood en troebel, de middelen bleven zonder uitslag en ik voelde mij verkwijuen ik was moei- en hopeloos, toen mij een vriend van de Fos ter Pillen voor de Nieren sprak, en verkooht bij Mr De Valkeneer, apotheker, en ik beproefde ze op mijne beurt. Eindelijk had ik hot zoolang gezochte middel ge vonden, want na zeB dagen begon ik reeds eene beter nis in gansch mijnen toostand te gevoelen, eu na veertien dagen was ik teenemaal hersteld, ik beu zeer tevreden over zulk eenei» onverhooptou uitslag en wil die pillen zeer rechtzinnig aanbevelen. Ik verklaar liet bovenstaande waai' en veroorloof U het kenbaar te maken. Eisoh wel de echte FoöterPillen voorde Nieren waarvan de kraohtdadigheid algemeen bekend is; ze zijn éénig in hunuo soort laat IJ bijzonder geen namaaksel met eeuen min of meer gelijken naam in de plaats stellen. Men kan ze in alle apotheken beko men tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozeu of vrachtvrij per post met hel bedrag der som te zenden aau het Algemeen Depot voor Belgiö Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 50 Goudenbergstraat, Brussel. Waoht U voor namaaksels eiBch het handteeken James Foster op elke doos. D. G. A. 13. Het Belgisch schoolschip Comte de Smedt de Naeyer, is den 19 April laatst in de golf van iGascogne vergaan. Drie en dertig van de opvarenden zijn met 't schip door den afgrond verzwolgen 26 hebben zich kunnen redden en zijn deze week in België terug gekeerd. Uit al de getuigenissen blijkt dat het water langzaam in het schip is gedron gen, dat eene der pompen brak en dat de stoompomp niet wilde werken. We brengen hulde aan de nagedach tenis der ongelukkige slachtoffers dezer wreede ramp, zij die den dood vonden iu de golven zijn als mannen van eer gestorven de kapitein Fourcault, week geen minuut vau zijne plaats, gaf zijne bevelen met krachtige stem, ten einde te redden wie gered kon worden en met zijn schip zonk bij in de diepte onder 't rooken eener laatste cigarette. Anderen nog gedroegen zich als hel den, bleven tot bet laatste oogenblik onder de orders van den kapitein, alle gevaren en den dood trotseerend om het leven van anderen te redden, officieren, matrozen, leerlingen, de aalmoezenier, priester Cuypers bleven aan de zijde van deu kapitein en vergingen met hem. Dat het vaderland de namen di> r hel den vereeuwige. De 26 geredden werden na lang rond gedobberd te hebben op hunne boot, door het zeilschip Dunkerque, varende naar Hamburg, opgenomen vanwaar te Dinsdag laatst naar Belgie zijn te ruggekeerd. Waaraan is de oorzaak der ramp toe te schrijven De zee was woelig maar niet ontstuinig, de bemanning deed gansch heuren plicht, uit alles blijkt, dat de ramp te wijten is aan een gebrek van het schip zelve,

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2