JEF CONTENT 21ste Jaar. Nummer 19 Zondag 13 Mei 1900. Nee spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr 50 voor den buiten voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Pnjs der Annoncen Eeklamen76 centiemen j per drukregel Niet per Internationale trein Per express Volksboekerij. Pc Pensioenkas. Maatschappij van gewezen en huidige Onderofficieren en Karporalen der Burger wacht van Aalst. BERICHT Aan de Nagedachtenis mijner lieve Zuster Dó spreekuren van M. Jules RENS. Liberale Associatie Bureel van Kostelooze raadplegingen. De Kiezingen in Frankrijk. mensQhen die naar huis keerdeo, Men abonneert zich op alle poetkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan hot blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. 4u-Handschriften worden niet terug gezonden. I 4 fr. voor de stad Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. mishandelen, ja, dooden, ontheiligden zeiven hunne kerken door hunne schan dalige houding, deden naar soldaten en gendarmen met steenen en vuilnis wer pen enz. Ed de uitslag De achteruitkruipers van alle kleur en geur hebben op den eersten toer 24 zetels verloren, zij hebben nog slechts 170 vertegenwoordigers tegen 410 antiklerikalen, en de balloteerin gen zullen hunnen tor-stand niet ver beteren. H"t- Fransche volk heeft de antikleri kale politiek goedgekeurd de pastoor in de kerk, de burgemeester op het stadhuis en weldra zal men zien dat Paus en bisschoppen de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk zullen aan nemen, gelijk ze die hebben aangeno men in Amerika. Ook de werkstakingen zijn zoo goed als geëindigd. De anarchistische en kle rikale kuiperijen en opruierij hebben schipbreuk geleden, de kiezing is voor bij nu vallen ze stil. We zegden het immers Weest gerust, dat zal wel koelen zonder blazen. De af koeling heeft verleden zondag plaats gehad. Onze gewezen medeburger M. Aug. Cor- nand, thans nij veraar te Vilvoorde, een onzer flinkste partijgenooten, steeds getrouw aan zijne overtuiging en aan zijne partij zond ons het hiernavolgend artikel, dat we tot ons spijt in ons vorig nummer niet hebben kunnen op nemen. Verleden Zondag kwam M. E. Vandervelde te Vilvoorden eene voordracht geven over het collectivisme. Zooals altijd hield de spreker zijno toehoor ders onder den invloed vau zijn welsprekend woord. Maar deze maal heeft hij eene groote ver wondering onder diezelfde toehoorders ge bracht door hun een collecti' isme voor te hou den dat maar weinig gelijkt op dat, welke de socialistische sprekers ons tot hiertoe rieden kennen. Ed wij verstaan heel licht, dat liberalen, die men hoegenaamd niet kan verdenken van naar het socialisme over te hellen, hebben kunnen verklaren dat het collectivisme, zooals het hen aangepredikt werd door M. Vander velde, niets schrikwekkends inhield en dat zij niet begrepen waarom zij dit üieuw collectivis me niet zouden kunnen aankleven. Want, volgens Gezel Vandervelde zullen er altijd werkers en nietsdoeners zijn, dronk aards en gematigden, vorstandigen en domme rikken do volstrekte sociale gelijkheid kan niet beroikt worden, noch de kleine eigendom afgeschaftwat voor gevolg medesleept dat do advokaat-8ocialistisclie afgevaardigde, zelfs in eenen socialistisohen staat, de noodzakelijk heid moet aannemen van het bestaan eener burgerij en zelfs van eene zekere aristocratie of koogeren stand. Het collectivisme van den leider der socialis tische linkerzijde zou alleenlijk bestaan, in dien men zijne voordracht van verleden Zou- dag moet gelooven, io het beletten van hot bij eenscharrelen van groote fortuinen en iu hefc uitbuiten door den Staat ten voordeele van do collectiviteit, van zekere nationale rijkdom men, zooals de koolmijnen der Kempen, waar van de waarde, zegt men, tot 80 miljards be loopt. Ziedaar een soort van collectirisrao dat tei» minste eeD beetje redelijk begint te worden. Ook begrijpen wij dat zekere socialisten, ook toehoorders verleden Zondag, niet alleen groote verwondoriug lieten blijken, maar ook eene zekere ontevredeubei J. Ncveus ons waren er die met een zeker spijt verzekerden dat kuu - groote citoyen zulkda- nige theorie niet zou durven gaan verkondigen te Bergen en dat hij te Charleroi zeker zou uit gejouwd worden, moe3t hij het durven wagen, daar zijne voordracht van Vilvoorden te her halen. Ons gedacht gaat zoover niet. In deze laat ste tijden, en bijzonderlijk sedert de kiozingen van 1904, is het Belgisch socialisme veel wij zer geworden. Meer en meer laat het zijne re- volutionuaire strekking varen, alsook hetgeen er min of meer utopisch in zijne collectivische leer gelegeD was. Het komt op zijne sappen een weinig terug, daarin wijselijk gedreven door te talrijke misrekeningen en door de ver moeidheid, die 22 jaren klerikaal bestuur op het gansche land doen wegen. De kiezers wenden zich meer en meer van eene partij af die hun wonderen heeft beloofd en hun slechts eeno verlenging heeft veroor* zaakt van een klerikaal beheer dat nog altijd duurt, terwijl men het in 1884 slechts eeu kort bestaan toekende. Om die ontegensprekelijke afbrekingen te beletten, zullen de socialistische leide-s aap hunne soldaten eeno taktiek en zulke wapeqa moeten opleggen, die hen nader en nader het liberale leger zal brengen. Eu veeleer dan aristocratisch hunuo troepeq te doen reizen in eenen internationalen trein, tot het veroveren van onmogelijke doeleinden, zouden zij verstandig handelen, gelijk de li-* beralen, heel democratisch een eenvoudige ex pres-trein te nemen, zonder voorbehcu lep plaatsen noch slaapwagens om rechtstreeks, en zonder gevaar van oDtriggeling of gesp in-* breuken, het Algemeen Stemrecht, den Alge- meenen Dienstplicht en Verplichtend Onder-» wijs te veroveren, 't is to zeggen, het verwe zenlijken van een programma rijk aan d mo- cratischo gedachten en aan heilzame beloftoq voorde toekomst van ons land. AALST 12 MEI. Wie aangename avomlon wil doorbren gen met nuttige, leerzame en verma kelijke lezingen kan alle zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag kos teloos boeken bekomen in de Volksboe kerij van het Willemsfonds, gevestigd in den Graaf van Egmout Groote Markt, te Aalst. Men gaat vrij binnen langs de poort, Leopo'idstraat, de boekerij vindt men gemakkelijk,uerste deur rechts als men binnen komt. De vierde storting van 1906 voor de Pensiooukas zal dezo maand bij uitzon dering plaats hebben den vierden zon dag, dus den 27 Mei van 3 1/2 tot 4 1/2 ure namiddag, in De Vier Winden bij Mr Jaak Van der Linden, Eerelid der Maatschappij. Reis naar den Oever en Schilderachtige Streken van de SeinoB den 2, 3, en 4 Juni niet een abonnementskaart vau vijf datjen. Vastgesteld in de algemeeue vergadering vau deu 29 April laatst. Prijs fr. 20.25 buit-n het abonnement alle onkosten inbegrepen. De leden de.velko niet betaald hebben voor Zondag 20 dezer worden aanzien de reis niet mede te maken. De Voorzitter, J. COPPENS. Hot Bestuur der Fanfarenmaatschappij, Les Amis Constants heeft het genoegen de vrienden te berichten, dat er in het lokaal der Maatschappij, Zaal Concordia eene klas van notenleer (sollège) geopend is Do lessen worden gegeven den Dinsdag en Zaterdag van iedere week, telkens van 7 tot 7 1/2 uren 's avonds. Deze lessen zijn gansch kosteloos De liberale jonge vrienden, die muziek wil len leeren, kunnen zich laten inschrijven in Concordia, of hij den secretaris der Maat- sehappij Cokn. VAN BRANTEGHEM. N. B. Zaterdag avond te 9 ure stipt Concert- Repetitie waarop al de eereleden zijn uitgenoo- digd. Novelle. 13. Eene nieuwe Ramp. Heel wat tijd is heengegaan. De schuur van den Herzeel is weg en een nieuw huisje heeft de plompe, 8terke, ouwe hut van Jef Coutont vervangen- Wat is hier gobeurd Op een avond in het najaar is de schuur af gebrand in debut, die er aanhing, is eveueeus de prooi der vlammen geworden. Met levensgevaar heeft Jef, in zijn slaap ver rast, zijn blinde zuster uit het patattenkamer- ken gehaald en haar nedergezet bij het talud, onder het boutgowas dat de bron overgroeide. Enkel wat huisraad en eenig schoenmakers- alm heeft de gebrekkige jongen gered en voor er voldoeude hulp opdaagde stortte het dak in. Radeloos liepen de boerenjongens rondom den vuurpoel, do eene raadde dit, de andere wilde dat en niets werd gedaan. De vrouweu kermden och I ach och ermen I eu eilaas en steeds heviger blaakte de gloed..,. Meetje Stevens kwam toegcloopon... Aan De liberale volksvertegenwoordiger van ons arrondissement, M. Jules RENS zal zitting houden TE AALST den eersten Zaterdag van elke maand ten 10 uren 's morgends, in den Graaf van Egniont, lokaal der Liberale Associatie, Groote Markt. VAN AALST Benevens de maandelijksche zittingen van onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, Mr. Jules RENS, zullen er ten bureele der Libe rale Associatie, in deu Graaf van Egmont, grauwen steen), groote markt, alle Zaterda gen, van 10 tot 11 uren 's morgens, heel bevoegde mannen in rechterlijke zaken ten dienste staan van de liberale vrienden van den buiten en van de stad, om raad en inlich tingen te geven nopeDS alle zaken. Iedereen mag er zich in volle vertrouwen wenden. De raadplegingen zijn gansch kosteloos. De klerikalen hadden vast gehoopt, dat de kiezingen van 6 Mei een triomf zou ten geweest zijn voor de klerikale partijen in Frankrijk en dat dio triomf voor hen een heilzamen invloed zou geoefend hebben op de kiezingen van 27 Mei in Belgie, waarvan het lot van het klerikaal ministerie afhangt. De klerikalen beweerden dat de schei ding van Kerk en Staat door de groote meerderheid der Fransche bevolking zou afgekeurd worden, ze koesterden zelfs de hoop het Republiekeinsch re- geeringsstelsel te zien verdwijnen en vervangen worden, door een reaction- nair koningdom. De schandelijkste middelen werden voor de kiezing gebruikt om het volk tot oproer en revolutie te brengen, anarchisten en klerikale royalisten werkten samen om de werkstakingen te doen voortduren, om geweiden bui tensporigheden te doen plegen ten ein de aldus de regeering in een moeilijken toestand te brengen. Bisschoppen en pastoors wierpen zich in den strijd der partijen, ruiden de ge- loovigen op,deden nederige ambtenaars 't werk zei ze, emmers bijgehaald en ge- bluscbtLamme en Tone haalt gij met u beiden den brandbaak... Allo, jongens, kloeke brave knapen van Roesbeek, handen uit de mouwen en gstoond dat gij mannen zijt 1 Meetje kon ze grijpen in 't harte Bij haar lieve, klare stem sprongen ze allen zoo groot ze waren uiteen en werkten en bluschtenen krabden en zwoegden lot ze ein delijk meester waren van 't vernielend ele ment. Hoort nu allen, zei Meetje, hoort nu eenige oogenblikkjes toe... De menschen van Roesbeke zijn braaf en moedig eu waard te wandelen onder Gods lieve zonne, ik zeg u dat, ik, Bella StevensVan nacht hebt gij gedaan wat ge doen kost en dat is wel Maar twee arme schapen zijn nu, vlak voor den WiLter dak Zouden wij niets doen om dat ongeluk te verzachten r Willen wij dat de menschen van Roesbeke, naar Christus' woord hunne nrtne broeders liefhebbon Ga voort, Meetje, tce, ga voort De duivels bouwden in een nacht de groote schuur van 't hof Te Wijngaard Wij zul'en niet doen wat de boozo geesten konden, maar wij kunnen op tweeofdrio da gen, als wij allen malkaar helpen, een hui- zeke bouwen voor Jef en zuster Ja, ja, bravo, Meetje Er is niet veel werk dees tijd van 't jaar Elk steekt een hand bij, elk geeft iets een stuk hout, een balk, een deur, een raam, stroo, latten of wat ook dienen kan... Morgei vroeg beginnen wij en do vreemdelingen die Zondag zullen komen zien zullen niet weinig verwonderd zijn een net, nieuw huizeken te vinden io plaats van een ronkende puinhoop. Ze zullen zeggen Wat brave, doorbrave zie len hier wonen ia dat gobuchtjo bij de Mole- beek... Is 'i afgesproken Ja, Meetje, klonk het van alle zijden... Tot morgen in de vroegte. Komt Jef, komt Wanneken, arm kind, voor u is er kost en slapen in Meetjes huis... Ze is nu weg de hut, waarin uw wiegje stond, waariu vader en moeder beminden, liefdon, leefden en stierven. 't Is eon hard gelag, maar God beproeft en slaat ons met rampen en verdriet om ons op te leiden tot een booger beter leven... Schreit maar eens ontlast uw ziel, uw hart en daarmee uit Aan haar kloeken arm bracht Bella het blinde meisje de 6traat op en fluisterda woor den vau hoop en troost in haar droefschreiend gemoed Jet'mankte, zonder gaffel, rampzalig voort achter hen en keek ora, alle drie stap pen, maar hij zag niets dan eon luoht als inkt en hoorde nog enkel nu en dan het geroep van Een nieuwe hut rees als bij tooverslag uit den grond... 't Was een lust te zien hoe oil? wedijverde, arbeidde en bijbracht. Meetje zelf lachte en klapte verstomd in heure handen, Ilebt gij dat van zijn leven gezien?» vroeg zij en zij juichte om die mooie, aardige zaak dertig jonge, stevige boerenjongens die werk-, ten aau den opbouw van een hut En dat ging, dat avanceerde en 't was schoon, rein, gerieflijk... Meetje had zo allen willen omhel zen O wat flinke, goede jongens, riep ze uit niet waar, Jef; niet waar Wanneken Gij zult als prinsen wonen... Neen, de bouw, meesters uit de stad kunnen hot niet beter.... Ja, ruimer en schooner was het nieuwe huis, dat bekenden de twee oogelukkigen luide j maar nooit toch zou zo hun zoo duurbaar won den dan de hechte, ouwe hut door deu brand vernield. Als zij er geïnstalleerd waren en de gebaren vertrokken, alleen dus met hun heiden, daq werd het hun te moede of waren zij verhuis 1 naar een verre, vreemde streek, waar zij nictg meer vonden vau 't none dat huu ecus zoo nauw aan do borst lag. Maar zij stoften tegen do buren, want zij begrepen, ofschoon zij het niet gebeteren kon den, dat hunne ontevredenheid een leelijke ondankbaarheid was tegenover de menschen, die hen zoo mild en zoo broederlijk hadden gehoipen, (Wordt Yoortgoaot).

De Dendergalm | 1906 | | pagina 1