NINOVE. De kwestie der Stadsverlichting voor de Openbare Opinie Fini derrière Hoogmoed Klerikale bilan. Klerikale Mouchards Al wie, zolder vooringenomenheid, do be raadslagingen heelt opgevolgd, die in den emennteraad plnats grepen over den geldolij- en toestand onzer stad, moet thans ten stel ligste overtuigd wezen van deze onbetwist en onloochenbare waarheid Onze stadsfi nanciën staan allerslechtst en het te kort bestaat werkelijk 1» l)a ontkenningen van don achtbaren Sche pen van Financiën die de spaarzanmhoid aan- preokt en terzellder tijd bevestigt, datzijo be stuur een waar toonbeeld van zuinigheid is, kunnen voortaan niet meer als ernstig bc schouwd worden. Wij bobben immers op af doende wijze getoond dat hij er ternauwernood iu 8laagtziju gewoon budjet met eenige fran- Icen boni te sluiten door uitgaven op het bui tengewoon te brengon waarvan do gestadige noodzakelijkheid alle buitengewoon karakter nitsluiteu. Wij hebben tevens bewezen dat men er slechts in gelukt het algemeen budjet in evenwicht te brengon met nooit bereikte, her senschimmige ontvaugsten te voorzien, voort komende vau het verkoopen van gemeentegron den die aangekocht waren geweest met het geld der leeningec. Wij hebben ook doen zien dat, indien de verkoop van die goederen zich waar lijk kon verwezenlijken zooals men hem bij het opmaken van het laatste budjet voorziet, wij ons, na verloop van 3 jaren voor een jaar- lijksch dc-ticiet vao 65,000 fr. zouden bevinden of voor 3 maal 65,000 ir. is gelijk aan 195,000 traaken, 'tzij de veronderstelde waarde waar op d'hger Schepen van Financiën de te koop liggende stadsgronden schat. Deze toestand kan niet ontward, niet verhol- on, niet \oorkomen worden en dat blijkt laar, duidelijk, en onvermijdelijk aan al wie zich door de politieke driften niet laat verblin den. Vast en zeker wacht het Schepencollege en kel den vervaldag der verkiezingen van 1907 af om dien toestand bekend te maken. Vallen deie kiezingen voor hen goed uit, dan zullen eij verplicht wezen nieuwe lasten te heffen val'.eu wij slecht uit, zooals alles het voor spelt, dan zullen zij aan hunne tegenstrevers den last overlaten dezen verwarden, ingewik- kelden boel klaar te spinnen en de financiën weer op stevigen voet te brengen. In 1899, voor de verkiezing, bezong bet Bcbepeucollegie, in een geestdriftig verslag, den bloeionden toestand onzer stadsfinanciën. En zie.... pas hadden wij die verkiezing ach ter den rug of het deed door hare meedeiheid eene vermeerdering van opcentiemen stemmen die thans ongeveer 70.000 fr. per jaar opbren gen. Die zelfde verrassing staat ons te wach ten en daaromtrent bestaat er niet de minste twijfel, want er moeten, kost wat kost, nieuwe inkomsten verwezentlijkt worden, dus ziju nieuwe belastingen onvermijdelijk. Dat deze nieuwe, toekomstige lasten buiten- gewoou hatelijk en weinig volksgezind zullen wezen, boeit hier niet gezegd to worden. Vruchteloos zullen de lastenbetalers zich afvra gen waar al het geld verbleven is. Men zal bun wel te zeggen hebben, dat het Bureel der Wel dadigheid alle jaren meer en meer opslorpt. Het verontwaardigde volk zal in dat Welda digheidsbureel slechts eene partijdige instel ling zien, die weigert aan do wettige manda tarissen dor stad rekening over hare werk zaamheden te geven, eene instelling waarover er vele klachten geuit worden eu waarvan de gebrekkige inrichting voldoende iu 't oog springt. Nochtans, volgens miju oordeel, bestaat er voor de stadskas van Aalst eene schoone kans, eeno gepaste gelegenheid om uit dien doolhof te geraken waariu zij zoo onbezonnen is ver dwaald. Den 8 Mei 1912 vervalt het kontrakt dat ons mot de maatschappij van het Gasgesticht ver bindt. Wat staat er ons te doen Ofwel de stad op nieuw te verbinden, voor een termijn van 30 jaar, met de verlichting weer toe te vertrou wen aan eene Maatschappij, ofwel, vastberaden den slier bij de horens te pakken en te zeg gen Wat andere steden kunnen en reeds hebben bewerkstelligd, dat kunnen wij ook I.. Laat %ns, onder vorm van Regie, de verlich ting zeiven uitbaten Deze week nog heeft in de Kamer, minister De Smet de Naeyer gewezen op de voor- deelen die er bestaan voor de steden die zelf hunne openbare diensten uitbaten. Ik beu overtuigd dat de Regie der Gas, voor on'.e stad, niet alleenlijk eene onverwachte hulpbron, maar voor onze financiëu eene ware redplank zal wezen.Ook is het wel verstaan dat dil hoogst belangrijk vraagstuk, in bet alge meen voordeel nauwkeurig moet onderzocht ;u besproken worden, buiten alle persooulijk belang en vooral buiten alleu partijgeest. Dergelijke kwestie mag noch katholiek noch liberaal heeten. Zij is immers vau te groote en te algemeeue aangelegenheid. Ook doe ik eene warmen oproep tot allen, die zullen geroepen zijn om baar te bespreken, om dit te doen op eene openhartige vrijziuuige eu waardige wijze en zonder politieke vooringenomenheid. Vau dit standpunt uitgaande, beu ik overtuigd dat 't scbspencollegie ons niet verplichten zal de ze vraag zoo maar op staauden voet te bespro ken eu derwijze allo ernstige besraadslaging onmogelijk te makeu. Oveiigeus wij hebben den verei8Chten tijd voor ons en in dergelijke gevallen is het geraadzaam dat 't volk vooraf gaandelijk volkomen en dergelijk ingelicht wezo. Daarom ook stel ik mij voor, in eene reeks artikelen, dit vraagstuk verder onder zijne verscheidene oogpunten te bespreken. Joseph DE BLIECK. Gemeenteraadslid. M. Woeste, die bij 't naderen van den dag der afrekening, den sclirik om liet harte slaat, stiet maandag laatst, 7 Mei, in de Kamers (Beknopt verslag, bladz. 781) den volgendan wanhoops kreet uit 't Is waar dat wij in zake van politiek ons programma hebben verwozenlijkt doch wij moeten lelioudenverbeteren en verhinderen. Dus de klerikale partij beeft vol strekt geen programma moer, zo moet nog enkel behouden verbetoren en ver hinderen en M. WoeBte kraait er bij dat is genoeg om eene groote partij iu 't leven te honden. Behouden, verbeteren en verhinderen, zegt de noodlottige man. Wat De voorrechten die zij hebben moe ten ze behouden de 2, 3 en 4 stemmen, alle plaatsen eu bedieniugeu enz. Verbeteren, de positie hunner kroa- furen, de kiesbedrog-wetten, om beter te kunnen knoeien, de politieke macht der pastoors enz. Verhinderen dat ooit de gelijkheid voor de wet zou beerschen geschreven in de Constitutie verhinderen dat de rijken zoowel als de armen huune plichten zouden mooten vervullen, ver hinderen dat ooit eene antiklerikale meerderheid zou kuunen tot stand ko men. Schoon programma, voorwaar 't is 't programma van al wie een nagel heeft in do kerk Hebben is hebben en krijgen is de kunst I! DE RIDDER. M. Frangois De Clercq, provin ciaal-en gemeenteraadslid, is vereerd geworden met het Rid derlijk Kiuis van Leopolds Orde. (Heel de Katholieke peis... van Ninove.) De klerikale regeering, om de diensten te beloonen bewezen door sommigen aau het land en door anderen aan de katholieke partij en baar eiude voelende naderen heeft bij de duizenden gedekoreerden er over eenige da gen nog een honderd duizend bij gedaan. M. De Clercq viel in den hoop. Op den Burgtdam werden onmiddelijk de buizen bevlagd. De babbelzuchtige nieuws- dragers liepeu van deur tot deur, en 't kon er uiet rap genoeg uit M. De Ciercq is Ridder benoemd, M. Francois is chevalier van 't Order van Leopold 1 Als ge bun vroegt, waarom dan keken ze u aan als drooge baringen... Ze wisten 't uiet Dat is du ook maar bijzaak. 't Bijzonderste is dat M. Francois ridder is, tot spijt vau wie 't benijdt I Iu 't teit nu, dat meu hem met dit kruis vereerd beeft, hebben ouzo katholieken een a reden gezien om hem op hunne beurt ook te vereeren met serenadeu van muziek en zang. Praalbogen werden voor zijn buis opgericht, de lampionskeus die voor kapitein Charel had den gereed gelegen, werden voor papa te pas gebracht, en om zijnen naam voor hot Nage slacht te bewaren, heeft een Ninooische poëet de harp gegrepen en den nieuwen Ridder in verzen gestoken. Ziehier hoe de bard zijne heldendaden be zingt Komt makkers juicht nu allen Woest nu verheugd van geest Laat vrij een lied weerschallen Zingeu wij om te meest. Verleden zaterdag voegde men er bij Tot wo op elkander vallen, Drinken wij als een beest Wee8t wakkere gezellen Vreugd vol, en aarzelt niet Laat than3 vrij opwellen Uit het hart een dankbaar lied Mijnbeer De Clorq is Ridder Waarom V Dat weet ik niet Luistert nu, de Dichter is door echt katho lieke gevoelens beziold Werd hij bespot bespugen Door 't vuil geuzen gespuis Heden is hij guviokeu Door 't gulden Ridderkruis Waar hij tot belooning Mede werd vereerd Door zijn Vorst zijn Koning Hoera voor onzen Heer. Broeders laat ons niet meer dralen Wijlons tegenlacht 't verschiet Laat ons 9amen blij ophalen Voor Mijnheer een dankbaar lied Die het Kruis wist te behalen Hoe waardoor Dat weet men uiet De slotstroof is het meest beduidend Het is niet lang geleden Dat hior den werkmansstand Verdrukt werd on vertreden^ Door hem als fabrikant W ij moesten 't werk dan staken Door loonsvermindering Maar uu zal daarop waken Ons Vakvoreenigiug De kristcne Vakvereeniging was ook het voorwerp der bijzonderste redevoeringen die uitgesproken werden op de drinkpartij waar mee de Ridder Zaterdeg avond zijn werkvolk vergastte. Het ridderazoontje wilde van de gelegenheid gebruik maken om met zijn advokaten ver standje, de christene pantoffelmakers eens zacbtekens in de doekskeus te knoopen. Hij hief eerst Pater Rutten in «le hoogte, he melde dan do vakverceniging op, boloolde ze eeuwig bij te staan en te verdedigen, deed de glazen nog eens volschenken, en verklaarde, in eene gloed volle slotrede dat hij er wilde deel van maken Maar hij werd heel beleefd bedankt voor zijne goedheid 1 De Kristeoe pantoffelrn ikers konnen hem missen. En vader en zoon stoudem met 'nen laugen neus te kijken, Pater Rutt-n en de Vakvereeuiging inwendig naar alle dui vels weuschende, zooals do andore katholieke baaskeus het iuidop en meer dan luidop had» den gedaau. De Ridder on zijn zoon hadden dus niet racer kans als Pater Van Lui, die ook werd af gedankt. Hoewel christen stellen de pan toffelmakers toch niet veel vertrouwen iu pas tors en paters. Het onthullen van den omzendbrief van Monseigueur Pier Gooseos heeft bewezen hoe gegrond hun wantrouwen is. Bij aartsbisschop pelijke veimaniog worden de priesters uitgo- noodigd de 10! te spelen van spioonen en ver klikkers, en op namenlijsten aan te teekeneu wat ze op eiken inwoner to zeggen hebben. Men mag-de pantoffelmakers geluk wenscheu dat ze over die iiteron ti nken net zooals wij dat men ook zonder hen door de wereld kan gei aken Maar in alle geval, M. De Clercq is ridder, en weet hij niet waarom, de zoontjes kunnen toch maar zien, dat :.e 't in hunne houding la ten blijken, dat ze geene kleine cafés meer frequenteren, en dit zo in 't vervolg hun nen naam leeren schrijven met een kleine d De hooveerdigeu treft men niet aan onder de meest ontwikkelden en be gaafden der menscben, niet onder de genen die wezenlijk talent en verdiens ten bezitten en daarom niet noodig heb- benzicb optedringen of zichjtls gekken aan te stellen neen, de hooveerdigeu (meestal lieden, die vlagen van krank zinnigheid en geestverbijstering heb ben) belmoren lot de min ontwikkelden, tot die soort van wezens wier vorming ruw en primitief is gebleven, omdat ze blijven liappreu is aan een onoverkome lijke hinderpaal, aau een leemte in de geestvermogens. De hooveerdige, of anders, de groot- heidswaanzinuige wil schitteren boven zijne omgeving, hij wil eene belangrijke rol spelen, hij wil, dat veler oogen op hem gevestigd zijn, hij wil opgemerkt en bewonderd worden. Veel liever zou bij eerste lokker of opschreeuwer zijn bij een barakkentroep, dan eenvoudig en ijverig lid eener ernstige maatschap pij- De hooveerdige is klerikaal, of demo- kraat of socialist, of liberaal en zal desnoods volgens tijd en omstandighe den anarchist zijn, ais hij maar aan het hoofd mag staan, als hij maar de kans heeft zich door de gogos als eene be langrijke personage te doen beschou wen eu aangapen. Men hoort hem bijwijlen tieren en roepen zonder de minste reden daartoe te hebben, meestal over dingen die de leemte in zijne verstandvermogens hem niet toelaten te heseffen hij zwaait daarbij met de armen en slaat met de vuisten op tafel evenals een minder broeder die op den preekstoel te drei gen staat met hel en verdoemenis.... die in zijne verbeelding bestaan. Nu hemelt hij de aDarchie op en de heilige inkwisitie, een uur later is hij collectivist, een uur later dondert hij tegen de progressisten die in 1884 de oorzaak waren vau don val der libera len, een half uur nadien zit hij met do christen demokraten plannen te smeden om huune partij tot macht en groot heid te brengen en 's andei daags is hij aan 't pororeeren bij de socialisten. Hij zendt brieven met de vleet en ge- teekend of ongeteekeud, ze zijn alle in dezelfde gebrekelijke bombasttaai geschreven. Men vindt hem aau het schrijven in 't een of ander koffiehuis rap, rap als hing het lot der heele menschheid er van af, geheimziuuig als de sfiux en toch zóö, dat ieder zijne handelwijze opmerken moet, dan draagt hij zijn brief naar de post en een tijdje nadien ontvangt iemand van degenen, die hem aan 't schrijven hebben gezien een laDgen boterham, waarin uiteen wordt gedaan dat er.... verandering is in de lucht. Soms schrijft hij aan hooggeplaatste personen, dan kunnen al de aanwezi gen het aires zien, de briof wordt ge sloten met vee' zorg) maar komt nooit in eeno brievenbus terecht. De hoog moedige pocht zooveel mogelijk op zijne betrekkingen met groote mannen, met partij hoofden, hij kent de gehei men der ministeries eu de gedachten zoowel van De Trooz als vau Vander- velde. Het spreekt van zelts dat er bij den grootheidswaanziunige geene spraak kan ziju van overtuiging, vermits hij gewoonli jk na iets gezegd en bevestigd to hebben een uur later juist het tegen overgestelde zegt. De grootheidswaanziunige is maar gelukkig wanneer hij paradeeren kan, als een buiteugowoou wezen. Zijne kwaal verergert van maand tot maand en moet futaal uitloopen op een volle dig vorstaudelijk ten ondergaan, want hot is te vreezen dat ze ougeueosbaar is, gelijk de meeste hersenziekten. De kiezing is nabij nog slechts twee weken scheiden ons ervan. Wij houden er aan een kort overzicht te geven van hetgeen de klerikalen hebben ten uitvoer gebracht op de 22 jaren dat zij aan het bewind zijn 1. Ze vei hoogden den soldatendicust van 9 tot 13 laar 2. Ze behielden al de vorige lasten en stem den er nog 190 millioen bij 3. Ze lieten de onderwijzers schandelijk in den Steele, broodroofden er duizenden die ge trouw waren gebleven aau hunnen eed, en veranderden de gemeentescholen in koe-, paard- en zwijneDStalleu ze ontredderden op verschrikkelijke wijze het volksonderwijs 4. Ze brachten 't budget van oorlog van 54 tot 80 millioen frauk 5. Ze gaveu oorringen, kalk en medaliëu voor do koeien eu de bonden der boeron 6. Ze gaveu 150 millioen aan den Congo 7. Ze wierpen 88 millioen nutteloos weg voor de forten der Maas 8. Zestemden deeerlooze kieswetten 3 en 4 stemmen, 30 jaren ouderdom voor de ge meente, enz. 9. Ze beroofden bij de 100 duizend werklie den, die uit Frankrijk 40 tot 50 millioen zui ver geld brengen, van hun stemrecht, met de kiezingen to doen plaats grijpen op een tijdstip dat zij uit ons land zïju 10. Ze vermeerderden de openbare schuld met 1/2 milliard 11. In 1885 verteerde België 380 millioen; in 1904 verteeren de klerikaleu 500 millioen 's jaais of 120 millioen meer 12. De klerikalen stemden de loi-wet en het Vergunningsrecht, eene der slechtste wetten die er bestaan, daar zij niet gelijk is voor iedereen 13. Zij vermeerderden met 40 millioen de alkoolrechten 14. De klerikalen stemden voor 30 millioen rechten op de eetwaren, waardoor de werken de klas het meest getroffen werd 15. Zoo slecht kenden de klerikalen toestand van het land, dat er tijdens hun bestuur ver- schillige gewapende oproeren plaats hadden, die 't leven kostten aau ongeveer 200 personen en waarin meer dan 1500 menscheu gekwetst werden 16. Zij hebben de lasten vau burger, boer eu werkman opgeslagen 17. Zij stemden honderden millioenen voor nuttelooze forten. En meer, veel meer bewijzen zouden wij nog kunnen aanhalen, welke getuigen zouden van hun slecht bestuur. Welnu, verdienen zulke slechte bestuurders nog uwe stem, kiezers Neen niet waar Ook zullen alle verstaudige lieden in de kiezing stemmen voor de kandidaten der anti klerikale lijst. Wij weten bij ondervinding te Aalst hoe de verklikkerij is ingericht door de klerikalen, hoe al degenen die niet trek ken aau de slavenploeg geboycotteerd worden en op geen slag werk, noch een centiem profijt, rekenen mogen van eenig openbaar bestuur. Die verklikkerij is ingericht op bevel onzer politieke bisschoppen. In zittiDg der Kamers, den 4 Mei, hield M. Des tree lezing van den volgenden brief, door den aartsbisschop van Mechelen, monseigneur Goosssns aau al de geeste lijken gezonden. In de groote parochiën, moet men tot eene verstandige verdeoling van den arbeid geraken, tot eene sterke regeling van al de hulpbronnen waarover de herders boachikken. Hier dient de spreuk toegepast Divide et im- jierar. Om de orde in zijne parochie te brengen, zou de pastoor de posten onder zijne verschillende helpers verdeden. De parochie moet ingedeeld worden iu twee, drie, vier, vijf secties eu voor iedere wordt een onderpastoor aangeduid, die over dia afdeeüug vau paro-

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2