WOONHUIS Bedreigingen. Gevoeligheid. Jan Van Rijswijck. Altijd Aalst. Koninklijke Harmonie. Aleiboom-Kermis. Van alles wat. Sirop Pcc'onJ»l De Pratere BURGERLIJKE STAND. APOTHEKERSBOND ZONDAGRUST. Openbare verkooping. CAMPAGNE J. Van Opendenbosch Hector Michiels-De Backer Chambre garnie a louer, TE HUREN Te huren terstond Maison Vendre, ou a Louer De steeneu zijn daarenboven afgerond, en laten tu83chen inalkaoder wijde gapingen. En, groot zijn de ongemakken die daaruit spruiten. Bijna allen hebben wij ze ondervon den. Ziehier wat M. L. Durand-Claye, hoofd inspecteur de Bruggen en Wegen, besluit uit een nauwkeurige studie Een steenweg, waar de kasseien bolvor mig worden, is uiterst slecht (détestable) voor de beweging, vooral voor die der rekenden, die allerlastig doorschokt worden. Hij biedt meer weerstand aan het vervoer aan dan een gelij ke weg. Eindelijk, hij is moeielijk on lastig voor paarden, wier hoef alleen met moeite of een bol vlak kan ïusteu, en vooral dan, wan neer dit v!ak glibberig is, het zij dat bet gepo lijst werd door wrijving der wielen, het zij dat het met een dunne laag modder bedokt is. Ook moeten wij er nog op drukken dat bree- de voegen tusschen bolle steenen natuurlijk vergaai-plaatsen zijn van organische smetstof fen, die daar verteren, een hoogst schadelijken invloed kuunen oefenen op den algemeenen gezondheidstoestand eener stad. Ileti8 mogelijk dat onze architect zich op de hoogte houdt van al wat wegen betreft. Nochtans, wanneer men twee straten door loopt in men bij na overtuigd van hot tegen overgestelde. Ander puntWe zijn nieuwsgierig hoe on ze groote bouwmeester zijn plan zal trekken, achter de Mijlbeeksche kerk, waar men ge stadig aanvult met vette klei Komt er daar ooit een kasseibevloering op ze zal ook een be- •xendans doen na elke regenvlaag. We zullen daar later wel op terug komen. Allo 1 M, Lowie, die tooh ook weleeus onzen Dendergalm durft lezen, zal misschien nog wat geld kunnen uit de kas krijgen (zou er nog zijn om Serahen zijn hutsepotmannekens •eens de etadswogen wat gelijker te doen bren gen. En, wat het grondig verbeteren en vernieu wen aangaat, daar zullen de kiezers ons toe komend jaar wel zelf mee belasten. ABLAC. Als er bedreigingen worden gedaan komen se immer van de klerikale kopstukkeu. Pastoor Keesen, nu senator, schreef in den tijd aan den koning Eu, sire, wanneer den scepter u uit de r handen zal vallen, rekent dun niet op ons katholieken we zou len u niet helpen. Den 7 Mei riep Woeste in de Kamers uit Het land tv eet zeer tv el, heeren liberalen dat gij geen daq aan 't beivind leunt blt}~ ven zonder de hulp der socialisten... En moest ge tegen alle verwachting zegevie- a -« renvan ons, calholieken moogt ge geen steun verwachten. Er is geen nood van, dat de liberalen hulp zoude verwaebten van Woeste, de noodlottige mau. 't Ware eene ramp voor het land. Maar ook zonder die hulp kan het programma der liukerrijde verwenlijkt worden. De plaaten zijn gevoelig aan de verandering v&u temperatuur de dieren aan de goede of slechte behaudeling -van wego hunne meesters, iedereen is min of meer gevoelig aan het lij den van zijnen evenmensch en zal in de mate zijner krachten dit lijden trachten te heelen of te verminderen. De klerikale partij heeft ook haren gevoeli- gen kant. Haar programma 1 Dit ligt haar niet nauw aan 't harte en dit zal ze naar gelang de omstandigheden wel wijzigen of wegmoffelen. Hare politieke eer 1 Daaraan houdt ze miuder -dan de duivel aau zijne huid. Aan het aartsvaderlijk geloof der voorou ders! Daar zou ze wel graag aau verzaken, wen de oude Karei schijnt kristener geworden is dan de gewezen liberaal De Smedt De Nayer. Ja lieve lezer, ge zondt het niet raden, maar een geparfumeerde gazet, die we om haren reuk eu haar fijn proza niet graag iu handen van kinderen zien, heeft zich laatst een kreet .des harten laten ontsnappen. Redt, zoo smeekt het, redt ons geloof en..... onzen geldzak. En dat is 't .1 En daarom ook zullen de kiezers op 27 Mei -zeggen. iBhjtft van onze centen eu onderhoudt uwe scholen, uwe inrichtingau van allen aard, uwe iorten met,uw geld. Wij vonden het volgend artikel in 19fc verdienstelijke Hollandsche tijdschrift De Prins en vonden 't zoo goed dat het waarlijk onze lezers berooven ware het hun niet mede te deelen, Het volge dus, met dank aan den llollandschen confra ter Een Bpanne tijds van drie kwart eeuw heeft misverstand, oneenigheid en twis ten uit don weg geruimd tusschen onze zuidelijke naburen en ons en thans leven wij, Nederlanders, gelukkig met hen in hartelijke verhoudiugeu en bestaat er wederzijds loyale deelneming in olkan- ders leven en werken. Daarom ook hebben wij met leedgevoel kennis ge- nomen van het aftreden van den heer Van Rijswijck, burgemeester van Ant werpen, een zeer verdienstelijke en be minde persoonlijkheid. Antwerpen, de aanzienlijke Belgische koopstad, is een soort voorportaal van Zuidwestelijk Nederland eu door nauwe handelsbe trekkingen zoowel als door goede vriendschapsbauden met ons verbonden wat er omgaat, leven wij dagelijks mede. Groot is het verlies dat do stad, in het geheele Vlaamsehe volk door het heengaan van haar eersten Magistraat lijdt, een verlies, dat te pijnlijker is, omdat eene chronische krankheid hem daartoe noopte. Hij had gehoopt heiling te vinden iu een langdurig ver blijf buiteu de stad, maar het mocht helaas niet zijn gestel is te zeer on dermijnd, zijne krachten hebben te ïeel geleden, dan dat hij met de nauw gezetheid, den ernst en de toewijding, hem gedurende zijn gansche leven eigen, zijn hoog ambt naar behooren zou kuauen vervullen. Jan Vau Rijswijck als zoodanig is hij algomeen bekend voltooide op schitterende wijze zijne studiën aau de Universiteiten van Liuven en Brussel, promoveerde in de Rechten in 'tjaar 1876 en vestigde zich als advocaat iu zijne geboortestad Antwerpen in 1881 volgdo zijue verkiezing tot gemeente raadslid, in 1889 werd hij wethouder van onderwijs eu bij den dood van Leo pold De Wael in 1893 volgde hij dien als burgemeester op. Van zijn vader Jan Baptist heeft hij dichterlijke gaven overgeërfd had hij tijd kunnen vinden pm het oor te leenen aau de Btem der Muzen, dan zou hij veel schoons heb ben het licht doen zien maar hij heeft ons ruimschoots schadeloos gesteld door de paarlen vau welsprekendheid, waar mede hij zoo weldadig wist te schitte ren 1 Het proza werd in zijn mond poëzie de Vlaamsehe taal was zijn lie velinge hij heeft er voor geleefd en gestreden, maar die verheffing van eigen taal sloot geen engheid in zich integendeel, met de vlotheid en lenig heid van tong van den vreemdeling sprak Hij diens taal, althans wat het Fransch, het Duitseh, het Engelsch en het Noorsch betreft. Vau Rijswijck is gedurende meer dan 13 jaren de trouwe on onbaatzuchtige beschermer geweest van de belangen der stad, die hij bestierde hij is bovendien geweest de wilskrachtige, zelfbewuste kampioen in den Vlaamsclien strijd, begaafd met een oratorisch talent dat zijne toehoorders in verukking bracht zijue taal was vloeiend, zijn beelden waren rijk, de vlucht zijner denkbeel den ging hoog zijn woord had iets opwekkends en geestigs en iets buiten gewoon sympathieks. Op het jongste congres te Dordrecht muntte hij uit in voordracht maar hij was bovendien een uitnemend penvoerder en stylist. Van Rijswijck is eene persoonlijk heid, die door zijne hoedanigheden buitengewone populariteit verworven heeft ondanks de agitatie, die in Ant werpen op politiek gebied nu on dan haerscht, heeft hij, tot de liberale par tij behoorende, de genegenheid van alle partijen, en dus ook vau zijne staatkuudige tegenstanders gewonnen. Aan den vooravond van eene nieuwe caudidatuur voor de volksvertegen woordiging moest hij die wegens zijn gezondheidstoestand prijs geven zijn schranderen geest, zijne energie, zijn lichaamskrachten heeft hij gansch en al gegeven aan 't geen naar zijne over tuiging hot algemeen belang bevorder lijk kon zijn. Het is inderdaad bedroevend, dat oen dergelijk staatsburger op nauwelijks 53 jarigen leeftijd het gewicht vau zijn ambt niet meer kan dragen De stad Antwerpen en de geheele Vlaamsehe bevolking zullen iu dankbare gedach tenis houden, wat Jan Van Rijwijck voor haar beiden heeft gedaan. CONCERT van Zondag 20 Mei om 11 1/2 ure onder het besluur van Mr R. LENS8ENS. 1. Marehe de Concert O. V. D. H. 2. Euryauthe. Ouverture. Weber. 6. Tanubaüser, fautaisie R. Wagner, arr. par lvessels. 4. L'hirondcllo, bluette pour flüte. Gobbaerta. eoliate 31. R. Rreyuaert. 5. Coppclia, fantaieie» L. Deslibef, 't Is hetgeen er do waarde vau uitmaakt, de bewij zen die wij wekelijks iu deze kolonueu drukken ko men altijd uit Aalst, want wij stellen vertrouwen iu hetgeeu ouseen buurman zegt eu al dio plaatselijke bewiizeii geven, zonder twijfel, rodeu tot overwegmg aau ue meusnbeu vau hier. Mmc 31. Walgraef, 8 Petrus Couckstraat te Aalst, zegt ons Sedert zeejaren leed ik vau vreeselijke uier- pij ueu, zij beletteu mij s nachts te slapeu eu iederen morgend stoud ik vermoeider op dan daags te voren, ik bad overvloedige zweetiugeu, ik was soms zoo ziek, dat het mij zeer lastig was het kleinste werk te doen, niettegenstaande vele middelen volharden mij ne pijnen altijd 't was een marttlingechap ook toou men mij de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr De Val keueer, apotheker, aanried, aarzelde ik niet ze te gubroiki n. Do uitslag was zeer gelukkig want na vier dagen was ik verlicht en den twaalfden dag was ik gausch genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te maken. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzekerd U dan dat het welde echte «Foster Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U vooral voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam want ge zoudt den gewensehteu uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen togen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozeu of vrachtvrij per post met het bedrag der som te zenden aan het Algemeen Depot voor lielgieEn- gelsohe Apotheek, Ch. Delacre, 50 Coudeubergstraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels eisch het handteeken James Foster op elke doos. D. A. J5. Dó meiboom-kerm is gelukte dit jaar buiten mate goed, dank zij den ijver van don Voorzit ter M. Fr. Van Oudenhove eu zijne feestcom missie. 't Was ook zoo een hemelsch weer zacht eu zonnig. De Moleustraatpoort slikte van volk en de neriugdoeners zullen een goeden dag hebben gehad. Het concert gegeven door de Oude Garde onder leiding van M. Ferd. Coeseus, muziek- overste bekwam voel bijval, die ten volle ver diend was. Faust en Fête a Bord werden bezonderlijk wel uitgevoerd eu de toejuichin gen van het publiek ontbraken niet. Een prachtige bloemtuil werd den knappen muziekoverste aangeboden, terwijl de muzie kanten die hulde aan huuuon chef bekrachtig den door het uitvoeren der Braban$oune. Voegen wij er bij dat M. Frans Van Oudenho ve, do Fanfareu maatschappij een nieuw in strument heeft aangeboden. Onderwijs. Iu 806 gaf Karei de Groote belangrijke kapitularien (wetsvoorschriften) uit betreffende du inrichting van 't ouderwijs. Iu 1906, dus 1100 jaren later bekampen de klcrikalen het Staatsonderwijs en doen alles wat iu hunne macht is om de goede scholen ten onder te brengen. Onweders. Sedert acht dagen wordt Bel- gie geteisterd door eene reeks onweders» die overal rampeu eu ongelukken hebben veroor zaakt Heele kolommen zouden we moeten vol schrijven om al de gekende onheilen op te sommen Ankers werden verwoest, honderden boomen tot splinters geslagen, overstroomin- gen hebben te Leuven en helders muren weg geslagen, gebouwen vernield onberekenbare schade veroorzaakt, eu vele menschen werden doodgeblik8emd. Ook ons arrondissement heeft ruimschoots ziju deel gehad, het onweer wo *de bezonder lijk over Ninove en omstreken, een meisje werd dood gebliksemd te Oultre, een vader en zijne twee zonen werden ook getroffen, doch niet doodelijk, te Ninove, paarden en koeien werden gedood enz. enz. Waarlijk het zomerseizoen begint maar slecht eu belooft weinig goeds. Soldaten. De troepen welke den 8 Mei te Aalst waren, zullen hier vrijdag eerstkomende terug zijn uit het kamp. Ounoodig te zeggen dat zij van wege de Aalstersche bevolking op een goed onthaal mogen rekenen. HOEST Indien gij uwen hoest volkomen in 24 uren wilt genezen, zonder bedwelmen de middelen NEEM DAN (BORSTSIROOP) met kleurlooze teer en tol ïbalaem 2 fr. den gr. flacon in alle apotekea. Ook te bekomen te Aalst bi; Apothe kers Callebaut Botermarkt, De 'aikeneer Esplanade. BRONCH IET Van den 11 tot den 18 Mei Jp- GEBOORTFJiX Mannelijk 10 Vrouwelijk 5 HUWELIJKEN. P. Abbeloos, landb. met J. Steenhout, landb. C. Boel, landb. met C. De Saedeleer, zb. A. Weileman, tw. met M. Casteur, br. P. Lambertin, smid. met A. Ue Wit, tw. F. Weileman, tabakb. met J. Vercammeu, zb. J. Cautaert, soldaat, met M. Dumont, k leer ui. OVERLIJDENS. B. Van Gyzegem, wö De Rouck, zb. 63 jaar. Gasthuisstr. A. Ver bes tel, zb. 22j Eiiand- straat. M. Bruyndonc.x, zb. 18 j. Burght. J. Van Helsuwé, w* Van der Biest, zb. 83 j. Leopoldstr. H. Van Lierde, telegraadrag. 17j. Pieter Coeckstraat. 1 kinderen onder de 7 jaren. ZONDAG 2o MEI zal de dienstdoende apotheek De Wabi^ Korkstraat, al— leen open blijven Eg beginnen van 12 uren 's middags. De Notaris BRECIvPOT, te Aalst, zal op Dijnsdag 22 Mei 1906, om 3 uren namid dag, ter herborg Den ouJeu Hort n bij Gus- taaf Coen, te Aalst-Mijlbeke, ouden Dender- moudschensteouweg, open baarlijk verkoopen Eene Hofstede te f Aalst-Mijlbeke, Dompel- straat, groot 9 areu 90 centiaren. Bewoond door Joseph Van den Steen. Bij dadelijke uitwinning. OPENBARE VERKOOPING van een onlangs nieuw gebouwd met afhangenden Grond, TE OKEGEM. Do Notaris VAN OUDENHOVE verblijvona. ts Demlerhautcin, daartoe benoemd bij bevelschrift ver- leeud door mijnbeer de Voorzitter dor Burgerlijke Rechtbank, zitting houdende te Audenaarde, zal te gen Felix Éylenbosch-Winters handelaar en kiude- ren vroeger tn Okegem thans wouende te Brussel, en naar luid van artikelen 90 en volgende der wet van 15 Oogst 1854 iu 't openbaar, «an do meestbiedende verkoopen Eem'gen kcop Een onlangs nieuw gebouwd sterk woonhuis mot afhangende en medegaande Grond, gestaan en gele gen te Okegem omtrent het Dorp, groot iu oppervlak te 24 areu 54 centiaren, eu gekend bij kadaster sectie A nummer 38f, palende oost de steenweg, zuid Fran cis De Vrieudt, west d'heer Vau den Haute, noord 31. Jan Covens. Onmiddelijke ingebruiktreding. Enkele Zitting VRIJDAG 1 JUNI 1606, om 3 uren namiddag, tor herberg van P. Van der Speeten, te Okegem, dorp. 3Ieu kan kennis nemen van het kohier van lasten der verkooping eu alle audero inlichtingen bekomen ter studie van den genoemden Notaris Van Ouden hove. A louer pour 3, 6 ou 9 anuóes, uoe Campagne siluées, a ERPE, a 7 minutes do la Gare «Vijf Huizen et de la halte du tram vicinal. Cette propriété comprend Maisou d'hahitation toute neuve, ayant nu Rez-de-Chaussée Salon, salie A manger, bureau et cuisine a l'étage, cinq chambres a coucher et deux mansardes pour bonnes Magsifique Jardin d'uc demi hectare, avec verger eu plein rapport buanderie, écuries pour 2 chev&ux; remise pour voitures et garage pour automobile. Conditions ties avantaueuses. S'adresser A Mr Jules VEItBRUGGHEN, brasseur a Erpe. Papier en Boekhandel, Schoot- en Burealbohoeften. Eenig depot voor Aalst der vermaarde Universal correspondence Pen van de firma Natowitz en O1" te Antwerpen. Bemint uw profijt In 't Groot en Klein Buis van "Vertrouwen Merken H. M. MAGAZIJN VAN Machien-Moteur Ossenvoot on Cylinder Oliën. Beste witte Oliën voor Naai-Breimachioneu en Velos. Vaste Vetten (Graisses Consistante) Kleetstoi (Odherents) vooi het leer. Wagensmeer, Blauw en Geel. Vaartstraat, N* 12, AALST. avec ou sans pension dans maisou bourgeoise, au centre de la ville. Bureau du journal. 8choone Huizen met Hof gelegen op de Albertlaan, Huurprijs 250 fr. 's jaars. Voor do conditiën zich to wenden tot M. DE WOLF, Albertlaan ul bij M. A. DRUCK. Statiestraat. udie van den Notaris BRECKPOT te Aalst. en zeer schoon Itentouiorshuis, to Aalst, Albert Liénartstraat. ayant J ar din, pouvant Bervir pour maisoa de Cornaieroe, ruu de la Liberté, 17, Alost.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 3