NI N O V E. De Olievlek. Een vuilvlek meer Beroepsonderwijs. Neemt, leest en oordeelt. Klop Ze krijgen Openbare Schuld. bekommerd heeft, nog eer er socialisten waren. Doch het is weinig bekond en bedoel de brochure behandelt het eenigzins oppervlakkig. Daarom willen we er nog eren bij stil staan. Wat heelt dus de liberalo partij voor de werklieden gedaan 1. Zij heeft de octrooien afgeschaft, waardoor de levensmiddelen aanzienlijk in prijs verminderden, o. a. het vleesch en voo'»*1 'jet brood, dat in 1850 fr. 1.op per kilo kostte. De octrooien bestaan in het republi- keinsche Frankrijk nog altijd. 2. Zij heeft de barreden afgeschaft. 3. Zij heeft de Schelde vrijgemaakt. 4. Zij heelt den vrijhandel ingevoerd. 5. Zij heeft het kosteloos volksonder wijs uitgebreid en de scholen voor vol wassenen gesticht. 6. Zij heeft het gemeentefonds inge richt. 7. Zij heeft de kleine erfenissen van erfenisrecht ontslagen. 8. Zij heeft in 1850 de spaar- en lijf rentkas ingericht. 9. Zij heeft in 1851 de wettelijke erkenning van de maatschappijen van onderlingen bijstand gerereld. 10. Zij heeft in 1859 de verplichting van het werkboekje afgpschaft en de werkrechtersradon ingericht. 11. Zij heeft iu 1861 do wet op de werkmanswoningen gemaakt. 12. Zij heeft artikel 1781 van het burgerlijk wetboek afgeschaft, dat de verklaringen vau een werkman tegen zijn baas voor de rechtbank niet ont vankelijk verklaarde. 14. Zij heeft de artikels van het bur gerlijk wetboek afgeschaft, waarbij aan de werklieden het recht van vereeni- ging en werkstaking op zware straffen ontzegd was. Vergeten we daarbij niet dat bij ieder van deze hervormingen de liberale par tij steeds de klerikale partij op haren weg gevonden heeft om ze alle te dwarsboomen en om te voorspellen dat ieder het voorteeken was van de schrik- kelijkste staatkundige en maatschappe lijke omwentelingen. Wat hebben do klerikalen in 22 jaren alleenheerschappij daartegen kunnen plaatsen 1. De wet op de dronkenschap. 2. De vergunuingswet. 3. De wet op de daghuur van mili ciens en vrijwilligers. 4. De wet op de werkongevallen, die de boeren ruineert én de visschers uit sluit. 5. De pensioenwet met de aalmoes van 9 cents daags. 6. De wet op de straatliedjes. 7. De wet op de Zondagrust. Dat is alles. En in den historischen «toet, verleden jaar te Brussel, hebben ze g«on nndero merkwaardige feiten uit de gescv;ejen;g van jjef onafhankelijk Belgie te h',[,nnoren gevonden dan drie daden van liberaV» ministeries 1. Do inrichting der spQorwcgen. 2. De vrijmaking der-Schelde. 3. De afschaffing der octrooien. Zooals elkeen hadden wij, bij het vernemen dat Mr De Clercq ridder benoemd was der Leopoldsorde, ons atgevraagd, waarom Daarom maakt M. De Clercq zich boos, rn r.iet wetende te zeggen waarom, antwoordt hij ons, schuimbekkend boos, met scheldwoorden. Nu, wij dringen niet verder aan. Wij doen alleen opmerken dat zijn smaad schrift geteekend is ne katholieke werk man. Die hoeren weten altijd 't werkvolk te ge bruiken als er vuil werk te verrichten valt Naar wij vernemen heeft Dender nu zij ne aanvraag gedaan om deel te mogen maken van de congregatie der cbristene vuilvlek- jes. Men weet dat de leden van dit broeder schap, waaronder Recht en Vrede van Niuofe, Zondagblad van GeerardsbergeD, Den- derbode van Aalst, enz. zich ten doel stellen door hunne walgelijke taal de eerlijke liedon afkeerig te maken van den paptmwiukel en zoodoende do range n van het liberale leger te vermeerderen. Van daar den vooruitgang, dien wo bier in ons arrondissement, twee jaren geleden, door deu uitslag der Kamerkiezing vaststelden. Misschien,'tware zonde, maar mis schien zal de dag van beden, 27 Mei, het hun al te klaar doon zien misschien, 't ware zonde, maar misschien zullen onze triomf kreten het hun morgen al te klaar doen hoo- ren 1 Wat er otk van zij, 't schijnt dat de aanne ming van Donder in de congregatie niet op wielkens zal loopen. Er is oppositie van wego Rechten Vrede die beweert de monopolie van de vuilblektaal voor Niuove te bezitten. In afwachting zullen onze vrienden de uit werksels der Vuilvlekjes-congregatie kun nen komen waarnemen zondag avond en maan dag in den Liberalen Kring, Dreefstraat. De telegrammen met do uitslagen der Verkiezin gen van de verschillende arrondissementen zullen aldaar toekomen. Het is buiten kyf dat ons land, wieDS bevolking en nijverheid zich op verba zende wijze uitgebreid hebben, vertier wegen moet zoeken wil het geene ver. schrikkelijke crisis te gemoet gaan Niet te vreden ons hunne grenzen te sluiten en zelf de voortbrengselen, die ze vroeger bij ons aankochten, te ver vaardigen, gaan onze naburen in over- zeesche landen onze nijveraars eene doodende mededinging doen. Van eenen anderen kant worden onze nijverheids-en handelssteden over. stroomd door vreemdelingen, welke er de best bezoldigde bedieningen komen bekleeden, aan 't hoofd staan van be langrijke gestichten en ondernemingen terwijl onze jongelingen, niet minder begaatd, met moeite aan eene betrek king geraken. Men beweert wel eens dat de Belgen weinig lust voelen tot uitwijking, dat ze te zeer gehecht zijn aan de plaats, waar ze hot levenslicht zagen, liit 't oog verliezende dat de feiten zulks tegen spreken. De duizende Vlaamsche land bouw werklieden die jaailijks naar Frankrijk gaan wroeten om vrouw en kroost ol ouders te onderhouden de steenbakkers, die tot in Busland bun bedrijf gaau uitoefenen de visschers, die do zee trotseeren om ellendig be staan te verschaffen aan de hunnen zijn het treffend bewijs dat de Belg niet aar zelt te gaan daar, waar hij werk en brood vindt. De Mot droeve oogen zien de burgers de uitbrei ding aan, die dag aan dag de kloosla,olievlek in België neemt. In 1846 waren erin België 779 k]003V:rs. met 11680 kloosterlingen in 1900 waren 2501 kloosters, met 37.905 kloosterlingen. 2501 kloosters, waarvan ten minste 2000 eene doodende concurrentie doen aan den han delaar, don boer en den werkman 30.000 Idoos terlingen op 't miust genomen die samen werken om de korst brood den armen lasten- betaler nit den mond te balen. En wilt go woten hoe de kloosters er toe ge raken de schatkist te bestelen Zij vermaken bij giftakte, in hun leven, aan andere kloosterlingen de goederen van het klooster en komen er aldus toe niet 13,80 per honderd successierechten te betalen gelijk iedereen, maar slechts 6,75 p. b. als over- schrijvingrecht, wat maakt voor een klooster ter waarde van 690.000 fr., de kolossale som van 42.300 fr. die zij aan de schatkist ontste len. En zoo breidt de doode hand zich uit en wordt het bestelen der schatkist gedaan en gedoogd onder de oogen van den Wetjever. ware oorzaken van het gevaar dat onze nijverheid bedreigt liggen in onvoldoende onderwijs. Ongewa- pena u,oet men bezwijken in den le vensstrijd en ia dien toestand bevindt zich de o .ergroota meerderheid van ons volk. Olhneolle statistieken leeren ons dat in 1902 öp 91699?, kinderen in- u-oJoT u de lah'ere scholen er bjpaajd verlaten hebben, ^dBr 1^9956 of 85 poi honderd met een onvolledig onderwijs. Binnen weinige jaren zya het grcntste j ervan min of meer ongeletterden die werktuigelijk het aangeleerd be'dritf zullen uitoefenen, i&aar onbekwaam zullen wezen eenige verbetering aan de wjirktyijze toe te brengen 0f met den vooruitgang mede te gaan. Men pocht op de beroepschol.n, die men sticht. Zeker zijn er dergelijk en die geroppon zijn om onschatbare dien sten te bewijzen, doch dikwerf stoot men er op koogergenoemden hinder paal Onvoldoende voorbereiding. Be- roep8sckolen stichten is wel wanneer de leeraars op de hoogte hunner taak en de leerlingen door een degelijk lager onderwijs voorbereid zijn om de lessen met vrucht te volgen. Het lager onder- vrijs is immers de grondsteen, de basis van alle onderricht en de manier, waar op bet in de platte landsche gemeenten en kleine steden is ingericht, met over bevolkte klassen, onregelmatige sohool- bijwoning en vroegtijdig te huis blij ven is een beletsel tot bet bereiken van bevredigende uitslagen, tot de beroeps opleiding van den werkman. Wanneer men daarentegen ziet hoe in andere landen reeds lang de verplich te schoolbijwoning is ingevoerd, vol maakt door het volgen van adulten- vak-en beroepscholen, dan mogen wij verwonderd zijn, dat wij den strijd nog zoolang volhouden. Het zal de taak zijn van het toeko mend Liberaal Bestuur onze bedreig de nijverheid te redden door de vorming van ervaren werklieden, meestergasten enz., door de inrichting, niet van scho- leu die geldlclopperijën zijn, maar van een degelijk lager en beroepsonderwijs. Herioneren wij bier in enkele woorden hoe de Fransche wet op de kerken luidt Art. 1. Frankrijk verzekert de vrijheid van denkwijze vooralle burgers; vrijwaart de vrije uitoelening vau alle godsdiensten, al leenlijk vallen de buten daarvan op de Kerk zelve. Art. 2. Do Staat kan geldelijk tussehen- komen in de uitgaven van aalmoezeniers in dienst der gevangenhuizen, weldadigheidsge stichten, enz. Art. 3. E 'n inventaris zal gemaakt wor den der eigendommen berustende iu de ker ken toebebooreade aan den Staat, de pro-in- cie en de gemeente, alsmede de roerende en onroerende goedereD. De inventaris zal opge maakt vorder, tuBschen een daartoe aangesteld persoon "an den Staat en een vertegenwoordi ger der Kerk. Artikels 4 tot 10 bepalen dat de Kerk die eigendommen kosteloos mag gebruiken zoo lang zij wil on er zelfs geld mag mede win nen. Alleenlijk mag er niets van verkocht of weggeschonken worden. Alles moet aan en in de kerk blijven. Wie kan die wet onrechtvaardig vinden 7 De vijanden der Republiek hebben van roof endiefttil gesproken, toen het Fransch gou vernement deed overgaan tot de boedelbe schrijvingen der kerken. Handelde de regee ring bier niet veeleer in 't belang der religie zelve Zorgde zij er niet voor dat er nooit iets kon ontroofd of verduisterd worden. Het gouvernement zegde alles moet aan en in de kerk blijven. Maar het deed meer. Ver van de priesteis te vervolgen, zooals de legen de luidt, bepaalde in bet volgend artikel der wet Art. 11. De pastoors meer dan 60jaar oud en die 30jaar dienst hebben, genieten van den staat en voor heel hun leven een pensioen dat de drie vierden hunner jaarwedde draagt. Zij die meer dan 45 jaar oud zijn en 20 jaar dienst hebben, genieten voor bun leven laDg als pensioen de helft hunner jaarwedde. En om de iuscbrikkelijkbeid en edelmoodig- beid nog verder te drijven, voegde het nog in de wet Ve provincie en de gemeente mogen op de zelfde basis als hierbovenvoor al de geestclij hen pensioenen en looncn stemmen. Welke katholiek kan dat alles verkeerd vin den indien bij waarachtig en goad is ingelicht. Geen enkele I Maar de kerkratten en de klerikale propa gandisten brengen uit ki-statiek het volk, voor al de buitenmenschen, in dwaling. Zij spreken van religiovervolging, van kerkonthciliging, van prieBterverdrukking en weten dat ze liegen en lastoren. En tot wat heeft dit alles gebaat De Journal des Dèbats, bet groot parijzer dagblad gekend om zijne uitnemende matig heid in zake van politiek, heeit het voorzeid over drie weken Frankrijk wil van geen kle rikalisme telken male dat de reaelionnaire partijen bunnen toevlucht namen tot ophitsin gen en gewelddaden, telken male ook ver meerderde den afkeer welken het volk voor bet klerikalisme gevoelt. 't Is zeo ver gekomen dat er in Fraukrijk zelfs geene klerikale partij meer bestaat in de kiozingen van voor veertien dagen en de balotteeringen van veileoen zondag heeft het Frausche Volk zijnen wil laten ken nen en het heeft, onder zijnen machtigen hief het klerikalisme den kop verpletterd jPopittnm Voluntas Supprema Lex est Ue Wildes Volks is de opperste Wet! De teekenen die het einde der wereld voorspellen zijn te klaarbiijkend, om de oogen niet uit te steken van al wie nog aan den vinger Gods eenig geloof, of eenig belang hecht. Do fanatieke Bussen worden versla gen door de ongeloovige Japanners. Woeste wordt ontvangen op 't ban ket der Jonge Garde te Aalst als nen hond in nen porselein winkel. In min dan drie maanden worden tien kerken geheel of gedeeltelijk vernield door het hemelsch vuur ofte bliksem. Een troepken Aalstersche kwezels gaan naar Schorpenheuvel en zoozeer is God op haar vergramd dat heel Je streek rond Leuven door bet onweer wordt verwoest en de kwezels uren blij ven hangen. De dompers ondanks al hun geweld, hun gehuil, hunne aanhitsingen enz. krijgen in Frankrijk, in Engeland, ja heel de wereld door kloppingen, zooals zo er nooit hebben gekregen. De onfeilbare paus Pins X weet niet wat hij zeggen of doen moet met Frank rijk. In twee maanden tijde zijn meer dan vijftig priesters voor allerlei wanbedrij ven zelfs voor moordpoging voor het gerecht verschenen. De klerikalen krijgen in Frankrijk in de ballotteering eene davering, die hen voor altijd machteloos maakt. Eene bende klerikale Aalstersche snotneuzen gaan naar St. Gilles-bij-Den- dermonde, maken er volgens gewoonte veel van huiwen jan en krijgen er klop op hunnen pijpekop, dat 't stof in de geburen vliegt. Tot overmaat van ramp en tegen spoed worden er dan nog bij den kraag genomen en.... En ik vraag het u zijn dat geene voor teekens van het einde der wereld Al tijd klop en nog klop 1 God is de kle rikale valschheid moe en de vlassen- baard-biuderij vau de kerels, die sedert meer dan twintig jaren leven van be drog en stemmen dieverij. Ja, de klerikalen krijgen klop en ze mogen terecht jammeren We zijn verlaten van God en van de mensehen Zijn dat geene voorteekens van het einde der wereld, vraag ik nog eens Is het oogenblik niet gekomen om het dies tree, dies ïllcete zingen Dag van rampspoed en ellenden, Als des werelds loop zal enden Maar er is nog erger, de nagels in de kerk om mutsen aan te hangen zijn be- roest, de offerblokken zijn in waarde verminderd, vasten doet niemand meer, de pastoors maken politiek, de paters preeken niet meer dan voor den boe tiek, en de godsdienst is eene winkel waar geworden, die in des te schooner pakjes wordt besteld naarmate de klant meer betalen kan. Het einde der klerikale wereld is na bij. Zoovele klerikalen er zijn zoovele Anti-christenen zijn er, die volgens de voorspelling van Miss Diana Vaughan door Woeste aangehaald in de Kamers de toekomst dier verrotte wereld op haren blooten rug heeft laten schrijven door den groot-meester der klerikale horde met name Belzebub. Het einde der klerikale wereld is na bij, ja, niet alleen in Holland, Engeland en Frankrijk maar ook in Belgie, ook in onze Vlaamsche streken en 't is wel besteed. Zondag 27 Mei krijgen ze klop, den klop dien ze verdienen en 't Vaderland zal verlost zijn van eene slavernij, van een juk dat zoovelo jaren op het volk, het gansohe volk weegt en drukt, dan zal weer de vlagge wapperen, de vlag der vrijheid want dan zal het einduur der klerikale heerschappij hebben ge slagen. 't Is te wreed Men hoorttegenwoordig niets dan van malheuren Het einde der wereld is heel zeker nabr, jj6 ongeloovige Thomassen, die daaraan »»0g twijfelen verdienen gehan gen of Kerirf braakt te worden, Zien wij nu de schulden door onze bekwame regeerders gemaakt. Wij laten h6t woord aan den heer Le vis, katholiek volksvertegenwoordiger, die over eenige weken, iu naam van de middensectie, volgend verslag neerleg de der openbare schuld Ziehier Op 31 December 1884 was de schuld tot 1,768,022,048 frank geklommen, meteen jaariijkscho betaling aan intres ten van 81 millioen 824,024 franl{.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2