Torpedos. Veevoedering. llun Programma. De doode hand. Anarchie. H it gevaarlij-ste wapan dat min liadon- daajrs ter zee kan gebruiken, is de torpedo, bijzonderlijk als hij go^ouden wordt door een ©nderzeosch vaartuig. Het heerlijke slagsc' ip heeft menigen storm doorworsteld, en zegepralend aan menig ge- wel I het hoofd geboden alle gevaar schijnt voorbij, de zee is rustig en do haven is reeds in 't eic'it. Op?ens, met helsch gedruisch, doet eene outplofiing gansch het ge^aarto beven, en men ziet eeno donkere schimmo van de zee weg vlieden. 't Is een on leraardsch schip dat eeu torpedo gezonden heeft. Oiis liberaal vaartuig, heeft zich ook heer lijk gedragen geduendo do woelige maanden van kicspropaganda die verloopen zijn. Slag op slag, heelt het geantwoord aan de aanval len zijner tegenstrevers. Eoqo hoop bleef hun over do torpedos. Ziet gij van 's morgens tot's avonds, on« verpcnscl en onvermoeid, die zwavtc gedaan ten langs do straten trekken, vaa huis tot buis, van hut tot hut, zonder eeu over te Bchrikkelen. 't Ziju de kloriknla onderzeesche booten, 't zijn do politieke priesters, die, in do onmogelijkheid verkeerende ons programma te weêrhggen, en ons in open aanzicht aan te randen, trac iten in 't donkere en in 't duistere od8 torpedos af te zenden, om ods schip te doen zinken. Eu wat zoggen zij daar, aan die arme. be drogene lieden, wier onwetendheid en iana- tism zij uitbuiten ■\Ye6ideggen zij ons programma Vertellen tij aau die arme, gefsnatiseerdo wroeters, dat zij slechts eeu enkel stemmeko verdienen dat hunne kinders geene geleerdheid noodig heb ben dat het rechtveerdig is dat hunne jongens soldaat wordon dat hun oude vader eu moe der gemakkelijk kan loven met 18 ceutiemen d ings Wel noen, zij zwijgen daarover, zij zwijgen dat zij zweeten. Do arme man kan niet lezen, eu daarbij, kon hij lozen, men heeft rondurn hom zooveel gezorgd, dat niet een enkel vrij zinnig brief ke of drukwerk iu zijne handen is geraakt, en dat hij bijgevolg blindelings ge le )fi al hetgene men hem wijs maakt. Eu wat maakt men hun wijs Ilfilsche leugen en laster I Dezer dagen zagen wij eenen onderpastor, een werkmansbuis verlaten dat wij wel ken nen, en met wier inwoners wij vertrouwelijk omgaan. Wij op onze beurt tradeu binnen. De vrouw xvas alleen t'huis met twee kleine kinderen. Ehwel, vrouw, de onderpastoor is hier goweest Jawel, mijnheer, voor de stemming. Eu wat heeft hij al verteld Och, mijnheer, ik wilde er eerst niet naar "luisteren. Ik zegde hem, 't is al politiek, en do vrouwej hebb n daar geen bemoeiens mede. Ga en zeg uwe zaken anu mijueu man 't is hij die stemmen moet, eu hij kent dat alle maal boter dau ik. Ja maar, neen, uw m3U, die is zco wat. ja, ja, een braaf mensch voorzeker, een zeer braai meussb... rnuar bij, is iu hot genootschap niethij gaat nog dik wijls naar de liberale horberg zie, wat ligt er da ir op tafol foei 1 De Dendcrgalm 1 Wel, vrouw, wat denkt go toc'a 1 Zoo oene slechte gazet I oene gazet die schrijft tegen den pms, en tegeu de bisschoppen, de gazet vau de framasso;i8 en van den duivel Ja, ja. vrouwmeu8Cb, kijkt maar iu mijn aange zicht do gazet vau deu duivel Om zulke slechte dingen te schri, ven, moet men bezeten ziju van S»tan en eeno ziele hebben zoo zwart als pik. Allen, die zulke gazetten lezen, zijn voorzeker voor allo eeuwigheid ver doemd, eu zi) zullen branden iu het diepste der hoi. Vrouw, viouv, ga toch iu uw hert en p.'ist op God, eu op uwen man, en op uwe Kleine kiuderxes zou let gij toch willen dat die ouuoozele schaapjes, die gij toch zoo geerne ziet, daarvoor altijd zouden moeten liggen branden iu dat schrikkelijk vuur Zeg ]i t ir.aar aan uwen man, geeft hem maar een Berm3eu,en herhaal hein maar 't gene ik hier gezegd heb. Er zit nog misschien wat religie iu Zog hem van eens to overpeizen hoe hot gaal in Frankrijk, waar men de kerken sluit, do huilige hostiën outeert, de priesters gevan gen steokt, do paters cu do nounou verjaagt en den waren godsdienst zoo schrikkelijk vervolgt, terwijl de f.amassons, en slecht xnanuevolk on vrouwvolk, overal meester zijn cu alles to zeggeu hebbou. Wilt gij ni?t dat zulks hier geboure, zeg het wel aan uwen iuau dat hij er op denko, dat hij toch nooit zijne stem geve aan die slechte liberalen, die vervolgers van God en vau de Kerk Ehwel vrouw, wat zegt go daarvan? Het sermoen vau den onderpastor scnijut al niet veel eflkc gemaakt te hebben Och koere neen het, mijnheer. Over tijd van jaren hadden wij daar naar geluisterd, maar sedert hebben wij veel geleerd. Als Mr. Keus moest gestemd zijn, beeft men ook al dat ga wel i gedaan, eu gt schreven, en geroepen cu getierd dat hij een slecht mensch was, een framassou, eeu socialist eu wat weet ik al. I«c keu al die g route woorden niet. maar wat ik weet is; dat dc menschen onder elkander zeg den 'tGnat te ver, en m.tal hun schrijven en wrijven doen zij meer kwaad dan goed. En ik hoor integendeel van Mr. liens uiets zeggen da.i goud. Hij is het die voorstelde to vergoe- dou to stellen voor de schade door de ouwe deis geleden. Ilij spreekt en werkt aanhoudend voor do belangen vau werkman en laudbou.vor, zegt mijn man. De torpedo van het onderzeesch schip, 't is to zeggen de laster van den heer onderpastor was hier mislukt. Maar nochtans, in hoeveel plaatsen luistert men niet naar zijne woorden. Dij hoeveel menschen is het al geen evangelie dat van zijne lippen rolt, en hoeveel brave on- noozele buitenlieden laten zich niet bedriegen door zijne leugonachtige woorden. Om de slagschepen van de torpedos te be vrijden, hebben de zeelieden lorpedoweerders gebouwd, en die vaartuigen volgen ge iu rig de torpedo «verpers op het spoor, o n hunne pian« nen-te verijdelen. In de twee jaren die ons van de stem ming scheiden, moeten wij allen, liberalen, de rol spelen van torpsdowcerders. Wij moeten van huis tot huis, deD onderpastor op zijne stappeu volgen en de waarheid paan vertellen waar hij do leugen verspreid beeft. liet groot argument der domme politieke priesters, die niet zi30 dat door hunne uitzin nige wijze van handelen, zij wederwraak op hun hoofd trekken, eu niet besefien dat op de noodlottige dag vaa hunner, val, zij door hun eigen schuld, do eersto slachtoffers zullen zijn, 18 dit hier De liberalen willen den godsdienst vervol gen, de kerken sluiten, de kloosterlingen ver bannen, den priester iu 't gevang werpen, ge lijk men doel in Frankrijk Welnu, wij liberalen, wij torpedoweerders, moeten antwoorden Priesters, clie zulke dingen beweertgij liegt. Wij willen den godsdienst niet vervol genivij willen de kerken met sluiten wij willen de kloosterlingen niet verbannen wij willen de priesters in gevang niet werpen cn in Frankrijk wil men dat evenmin als hier. Vrienden liberalen, dit is het ordewoord. Do toeBtand is overheerlijk ons schip vaart vast en stevig de wind blaast vol iü onze zei len de haven is in 't zicht wij ziju op het puut aan te landen, nochtans, tot het laatste oogenblik, als 't u belieft Alleman op 'tdek, do oogen opöD, de ban don veerdig, eu God bohoede ons van de tor pedos 1 hare schoonste democratische verken en in- richtingen te lasteren en te beschimpen. Op deze wijze, door zulke ellendige midde len, werd een groot doel der werkersklas ran do liberalo partij losgerukt, op 't oogenblik dat de liberalen het groot werk der hervor ming van-het onderwijs hadden aangevat op het oogenblik dat het democratisch stelsel van de bekwaamheidskiezers kwam ingevoerd te worden, hetwelk, zelfs ondanks eu tegeiodeu wil van Frère-Orbau, na verloop van eenige jaren, (noodzakelijker wijze moest leiden,) ter eener zijde, tot het algemeen verplichtend onderwijs, ter andere zijde tot het algemeen stemreoht, gesteund op de bekwaamheid op 't oogenblik eindelijk d it de liberalen vastbe raden do deur openstelden voor de afscbaf- fiog vaa de menschonteerende plaatsvervan ging en voor de invoeriug van den persoonlij ken dienstplicht. Dezelfde verdachtmakingen, dezelfde laster werden tegèn de liberale partij door de radico- progressiston en door de s icialisten verspreid, toen deze hunne propaganda naar don buiten brachten. Wat niet weinig bijdroeg om do liberale partij langs den uitersten linkervleugel vele aanhangers to doen verliezen, was het over moedig liedje, tot vervelen» tos herhaald, dat men met het klerikalisme al spoedig zou ge daan inakeo, en uu tour de main eens dat do macht eD invloed van de liberalen voor good gebroken waren. Er zijn er velen van onze vrienden die het zelfde gelooiden. Helaas, liberalen cn socia listen, na twse-eii-twintig jaren lang het hate lijk klerikale juk gedragen te hebben zijn van al deze illusie,i tehuis gekomen. Hebben wij in 1901 en nu zondag 27 mei het klerikalisme oenen fermen klop toegebracht, wij worden niettemin gewaar dat hot nog zoo gemakkelijk niet is den grootsten hinderpaal, dia alle volksgezinde hervormingen tegenhoudt omver te werpen. Hoo grooter en machtiger do liberale partij wordt, hoe spoediger nochtans zal deze ver- wensebte hinderpaal omver liggen. Ziedaar wat men gedurig overal de werklieden moet vour oogen leggen, ziedaar wat zonder eenige voorbehuuding moot verkondigd worden door al de volksviieuden en de vernieling wensohen der klerikale dwingelandij. De Voedingsweerde. De weerde van een veevoeder kan door verscheidene omstandigheden ge wijzigd worden. 1° Hoe rijker eene voederstof is, dat wil zeggen, hoe grootere hoeveelheid eiwit, vet en koolhydraten zij inhoudt, hoe beter zij zal verteren, en, men mer- ke het wel op, het verteerbare alleen is van weerde. 2° Het bewaren, het samenstellen, het toedienen der rantsoenen, enz. heeft zeer veel invloed op de verteerbaarheid op de voedingsweerde. Dit alles leert ons het dier zelve, dat door ons behan deld wordt. Als algemoenen regel mo gen wij aannemen dat de voeders die door onze huisdieren liet liefst benut tigd worden, die zelfs dagelijks meer en meer aantrok vinden, ook het bost verteren en daarom ook de winsige- vendste zijn. Immers, iets wat niet of moeielijk verteert, brengt stoornis in de spijsverteringsorganen teweeg do dioron toonen zich wantrouwig voor die voeders en laten zo langzamerhand on aangeroerd staan, ten uadeele van hun nen onderhoud en nog meer ten nadeelo van deu landbouwer. 3® De goede verhoudiug waarin de eiwitstoffen, vet en koolhydraten zich in de voedermiddolen bevinden, is ins gelijks van groot gewicht bij de ver teerbaarheid, dus bij de weerde. Wan neer wij van rijkheid, van goede ver houding, van aangeuainen smaak gewa gen, komen de suikervoeders zeker wel in aanmorking. De dieren zijn er op verlekkerd, immers, deskundigen ge wagen steeds van do groote verteer- banrheid der suikerBtof. Rantsoenen waarin de suiker eene voorname plaats inneemt, zijn altoos welkom. Niet zonder eenige wrevel, stollen sommige socialistische tolkea vast dat vole kiezers, die naar het socialisme overhelden, tot de liberale partij teruggekeerd ziju. Daar is iets van. Edoch, indien het getal stemmon van de liberale partij zoodanig aau- gegreeid is, danken wij deze vermeerdering ook, voor eeu groot deel, aan de kiezers die naar hot klerikalisme overhelden, eu die ook tot ons zijn teruggekeerd. Wij winnen soldaten en aanhangers bij, zoowel rechts als links. De aanwijst links t- ekent zich het m 'est af in de steden. De aanwinst rechts komt me.stvan don buiteD. De liberalen, vijf-en-twintig jaren lang ge hoond eu gelasterd door de klerikalen, komen nl meer eu meer terug in de guust en in het vertrouweu, zoowel van de landelijke als vau de arbeidende bevolking. De klerikalen om zich op te werken als zelf standige partij, hebben het noodig gevonden de liberale partij, iQOWelin hare leiders als in Wij hebben in een voorgaande num mer opgegeven hoeveel kloosterpaleizen men iu de provincie Luik aantreft. Ziehier eene niet minder beteekenis- volle opgave voor de stad Antwerpen alleen. Zij geeft treffend het gevaar weer van de uitbreiding der kloosterplaag en van de verschrikkelijke macht der doode hand. Er zijn in de stad Antwerpen niet minder dan 67 kloostervereenigingen gevestigd, verdeeld als volgt 15 mannenkloosters met 278 paters 52 vrouwenkloosters met 1141 non. 1" wijk 2* 2' 1) 4e 7) 5® 77 7° 7) 8° 77 9e Ti 10® 7 Totaal 1419 kloos terlingen. De waarde der kloosters te Antwerpen wordt geschat als volgt fr. 1,400,000 fr. 7,365,000 fr. 5,040,000 fr. 1,520,000 fr. 1,196,000 fr. 7,486,000 fr. 398,000 fr. 2,537,000 fr. 2,058,000 fr. 210,000 Totaal fr. 29,210,000 Zegge negen-en-twintig milUoen frank. En er worden nog ten allen kante kloosters bijgebouwd'! Onder deze kloosters is er eeu dat niet minder dan zestien duizend en een ander dat niet minder dan twee-en- twiutig duizend vierkante meters op pervlakte telt Indien de gebouwen en gronden alleen eene waarde van op zijn minst genomen 29 millioen frank vertegenwoordigen, hoeveel moeten zij ni t bezitten in an dere eigendommen, staande op naam van strooien mannen, en verder iu roe rende en onroerende goederen, actiën, hypotheken, meubels, kunstvoorwer pen, enz. Misschien wel tien maal zoo veel. Begrijpt gij nu waarom de dom pers nooit geld te kort komen als het kiezing is En zeggen dat die lieden nog gedu rig aan 't schooien zijn en dat zij belofte van armoede godaan hebbon. Onder de 1419 kloosterlingen die do stad Autwerpen bewonen, zijn er meer dan drij honderd van vreemden oor sprong. Tnsschen deze vreemdelingen zijn er een groot getal die onderwijs geven en de plaatsen ingenomen hebben waaraan monig kind van ioverigo kleine bur gers en werklieden een deitig bestaan hadde kunnen vinden. De anarchie is eigenlijk eene leering van droomers, van zeer menschliavonde wijsgeeren, die verre boven de aardsche werkelijkheid zweven met den geost en wier doel het is de menschen zooverre te brengen op de baan van het goede en de deugd, dat misdaden, vijandschap en haat onbekend zullen zijn dat er onder al de menschen slechts liefde en broederlijkheid zal heerschen waardoor alle straf, olie gezag, leger, gerecht enz. nutteloos zou worden. Maar degenen die men nu anarchis ten noemt ziju zoo onschuldig niet, het ziju integendeel schelmen van de gemeenste soort, die de vernieling wil len van alle oppergezag door de moord, de koelbloedige, berekende moord van al wie eenig gezag uitoefent. Het ziju geene menschen meer, de anarchisten, 't ziju wangedrochten. Moteo Moral, wou de jonge koning en koningin van Spanje dooden. Waar om Wat hadden ze misdaan Iu de oogen der anarchisten is 't voldoende dat iemand koning weze om deD dood teverdienon. Noch jeugd, noch goede inzichten, noch braafheid worJen in aanmerking genomen. Weken op voorhand wordt de moord beraamd. De moordenaar en zijne me deplichtigen bereiden de bom, de uit voerder wordt door het lot aangewe zen en Mateo Moral trekt naar Madrid om bruid en bruidegom te dooden. Hij huurt eene kamer met balkon, iu de Groote 6traat, betaalt op voorhand, verbergt hot moordtuig iu een bloemen- ruiker en werpt het naar het vorstolijk paar juist als de stoet ouder zijue vens ters doorrijdt. De jonge vorsten bekomen geen let sel maar hun rijtuig eu de blanke klee deren der schoono bruid wordeu be smeurd met hot bloed van talrijke doo den en gekwetsten. De anarchist heeft de vlucht geno men als een lafaard, hij heeft van do verwarring gebruik gemaakt om uit de stad te komen, zelve niet wetend welke de uitslag zijner laffe mis laad uiag zijn, zelve gekwetst aan do hand door de vernielende dubbele bom. Mateo Moral beeft dus zijn doel niet bereikt, da dood van Alfons XHI en zijner jonge ecktgenooto Ena van Battemberg, maar bij hoeft een twaalf tal weerlooze menschen vermoord eu er velen iniu of meer gevaarlijk ge kwetst. Wat hadden dezen hem mis daan, welke was iu zijne oogen hun misdrijf Hij kent wellicht geen enkele van di o slachtoffers en dat maakt de mis daad nog gruwelijker, want onder de nieuwsgierigen kondon zich ook de ouders bevinden van den moordenaar zolve, zijn oom, zijne bloedverwauten. Vooraleer zich t9 zelfmoorden, heeft Mateo Moral nog eon staaltje gegeven van anarchistische monscheidiefdo Hij vermoordde, de agent die hom ont dekt had eu schoot zich daarna een kogel in het hoofd. Iladdo Mateo Moral Alfons XHI kunnen dooden, wat zou hem dat heb ben geholpen. Ejn andere koning had- de dezen opgevolgd eu de zaken haddon vorder huuuon gewonen loop genomen. Die aanslag zal ongetwijfeld aanleiding geven tot eene reeks internationale maatregelen tegen anarchisten-moorde naars. De geschiedenis leeit ons, dat er ten allen tijde koningmoorders hebben be staan, die met een of ander doel voreten en opperhoofden door eene moord uit deu weg trachtten te ruimen. De H. Geschiedenis vertelt hoe Ju dith iu het kamp en de teut van Holo- fernes droug en den veldheer verrader lijk vermoordde. De koning van Spanje Eilips II stelde het hoofd van Willom vau Oranje op prijs, deze werd vermoord door Baltha zar Geeraard, die zijue absolutie voor die moord op zak had en wiens familiQ tot den adellijken staud werd verheven 1584.

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2