Klerikale broederlijke liefde. M. Woeste en het vrouwenstcmrecht. De Feeslen te Toerkonje. Nieuwe liberale zegepraal. Woesle, een man van karakter. Een verachtelijk woord. 1896 Turnclub 1906 Help U Zelve Aalst GROOT BAL Vaii alles wat. het verkeerd te zeggen en in praktijk toe te passen, dat de grootste dieven, de beste politieagenten worden, dat de grootste schelmen do beste gezagvoer ders kunnen zijn, en zoo verder. We kunnen ons niet verbeelden, dat het goede herders zijn, die wel het klued van den herder dragen, en nu en dan in vreemde taal woorden van vroomheid, vredo en eenvoud prevelen, maar verder handelen als wolven, def tige menscheu aanranden, gretig zijn naar gold en goed, haat en nijd in het harte dragen, en vol hoogmoed den scepter willen zwaaien over de goheele wereld. Hij die zijne vrouw minacht, zijn hui-gezin verwaarloost, zijno plichten jegens zijne kinderen verzuimt en zijn tijd verspilt daar, waar zijne plaats niet in, hoeft het recht niet in het openbaar van deugd en plicht te komen spreken zijn woord moet valsch klinken voor alle die hem kennen, en tot hem zou de boer ook zeggen Wat wilt gij het volk den weg des hemels toouen, gij die den weg naar Hehélgem niet kout, en opmer kingen maken, die zwaar op de maag zouden vallen. We hebban or reeds dikwijls op ge wezen zij die aanhoudend bet voor beeld geven van politieke oneerlijk heid, vervalschingen, schelmerijen van allen aard, gewennen het volk aau het minachten van eerlijkheid en deftig heid, 't volk begrijpt niet waarom men in het eone meer eeriijk zou moeten zijn dan in het andere, ze redeneeren overigens niet verkeerd, men brengt het volk van den rechton weg en wij hebben er belaas reeds vele voorbeel den van gehad. Wie anderzijds in het openbaar leven eone rol wil vervullen moet ook als pri vaat mensch het hoofd kunnen verhef fen, op zijn faam als buiger, als huis vader, als handelaar en als mensch moet geen viek kleven, of men zou hut. recht hebben hem toe te roepen Zwijg uwe woorden zijn niets waard, zoo ze gelo genstraft worden door uwe werken. Zondag stak een kerel, die ik ken, zijne vlag uit voor de processie, nadat hij zij ne vrouw deerlijk hnd geslagen met de lans van den vlaggestok en een tijdje lator zat diezelfde kerel te redeneeren over geloof en godsdienst, over cate chismus en christelijke liefde Gij die leiders wilt zijn vau het volk, die bet volk den weg des litmels wilt too uen, vorgeet het antwoord van de boer niet, het zou u wel eens kunnen toege past worden. De bisschoppelijke Patrie van Brugge schrijft Als priester Daens de demokratio wil loten varen, zal zijne loopbaan op zachte on eerbare wijze een einde nemen zoo niet, zal nog meer stoffelijke en zedelijke elleudo zijne uitkomst zijn. Dit wil in andere woorden zeggen dat de godvruchtige verdedigers eener religie van vrede en liefde aan pastoor Daens den hon gerdood voorspiegelen indien hij niet op houdt de schelmerijen Yau de klerikale partij aan te klagen. En zeggen dat die kerels ons leoren dal Jezus op 't kruis gestorven is, al biddende voor zijne vijanden Religie met kleiikalisme gemengeld, steunt anders niet meer dan op bedrog, omkooperij en broodroof M. Woeste heeft aan een opsiellor van bet Franscb pastoorsblad La Croix verklaard dat hij zeer te vreden is over de kiezingen van 1906, maar, voegde bij or bij, wanneer de katholieken zul len gedwongen worden het algemeen stemrecht te verleenen, zullen zij het ook toestaan aan do vrouwen, ten einde de antiklerikale stemmen te versmach ten onder de kwezelstemmen. M. Woeste, ondanks zijne Kamer meerderheid, voorziet dus het oogen- blik dat de openbare opinie hem het algemeen stemrecht zal afdwingen. Hij is ongerust, omdat hij overtuigd is dat hij niet laug meer aan de rechtvaar dige eischen van de meerderheid der Belgische kiezers zal kunnen weerstaan. Want in meerderheid zijn de anti klerikalen (dit word door onbetwist bare cijfers hewezon), trots het ellendig meervoudig knoeikiesstelsei od de tal rijke vervalschingen waaraan de gods vruchtige gemeentebesturen zich plich- tig maken. Het is slechts dank aan eene onvol ledige en b -ilriegelijke evenredige ver tegenwoordiging dat de dompers den baas spelen. Met het zuiver A. S. zou spoedig aan dien toestand een einde komen. En het zuiver A. S. is in aantocht I M. Woeste wil den slag weren die een eerlijk samengesteld kiezerkorps hem onvermijdelijk toebrengen zal. Daarom wil hij de meervoudige stem- meu van pastoors en pators, die aan zijne partij nu den doorslag geven, ver vangen door duizenden stemmen van nonnen, begijneu en kloosterlingen. De wil van het arbeidende volk zal alsdan onderdrukt worden door le gioenen uietsdoende kwezels. Wij zijn nog zoo ver niet, M. Woeste. Da boeren waren vergaderd in het schoollo kaal van 't klooster dat tot tooneelzaul was in gericht het was er somber gelijk 's avonds in de kerk als de eene of andere pater proêken komt over de hel, den duivel en de eeuwige verdoemenis. 't Was klerikale meeting 1 De pastoor had op den preekstoel de geloo- vigeu van geheel de parochie vermaand, op de vertooning «niet te ontbreken en op klokslag acht werd de gordijn weggeschoven... de mee ting begon. Het tooneel verbeeldde het Combism de gruwelen welke in het antiklerikale Frankrijk tegen den godsdienst, den heiligen godsdienst en zijne priesters werden gepleegd. Men zag er door beelden verbrijzelen en vertrappen, meu8chen vermoorden in Gods tempel en mid delerwijl de stem van den priester op drama tische, lameuteerende toon God aanroepen en de sidderende boeren do ijselijkste rampen voorspellen, indien in Belgie de antiklerika len de meerderheid zouden behalen. Frankrijk is rot De republiek is verdoemd I De voortzitter Falliéres is een duivelsjong Do ministers zijn belliouden En dat alles werd op kaarten gedrukt en ter verdodiging van het Belgisch klerikaal goevernement aan do buitenkiezers gezonden. De kiezingen zijn voorbij. Het klerikaal wanbestuur vau Belgie, zal nog een paar jaren voort kruipen, en ous slechte wetten trachten op te dringen. Acht dagen na de kiezing hebben er groote feesten plaast te Toerkonje, niet ver van de Belgischen grens, en aan die feesten nemen deel Het duivelsjong Falliéres, voorzitter der rotte Fran8che Republiek, die helhonden honden do ministers van Frankrijk enz. enz. De Voorzitter kwam te Toerkonje zonder eenig govolg, zonder al den ambras die onze klerikale ministers maken als ze zich eens de moeite geven een feest bijtewonen dio slech te Voorzitter, gekleed als eenvoudige burger, drukte zelfs de hand van den machinist van den trein waarmede hij was aangekomen, al dus toonende dat hij waarlijk de demokrati soke, antiklerikale Voorzitter is van de auti- klerikale Fransche Republiek, waar de schei ding van Kerk en Staat werd verwezenlijkt zooals ze ook beslaat in de Republiek der Vereenigde Staten vaD Amerika. Wat denkt ge nu, hebben de klerikalen ge daan, hebben z ede zoogezegde duivelsjonge- ron, helhonden enz. uitgejonwd Oh! verre van daar. Klerikale maatschap pijen juichten M. Falliéres toe, priester Lemi- re drukte hem do baud en vergezelde hem in de stad. Meer nog, namens het klerikaal goevorne- meut van Belgie, toog de goeverneur van Henegouwen naar Toerkonje, om den Combis- ten-Voorzitter der Fransche Republiek en de hoop uit te drukken, dat Frankrijk onder zijne vrijzinnige en demokratische leiding nog lang voort8treven op de baan van vrijheid en vooruitgang Ziedaar geheel do historie van het Combism. Het Combism werd uitgevonden door de kle rikalen en uitgebuit door de Belgische ka- dodders, om de eenvoudige tnenschen te be driegen en ze aldus voor de slechte kandidaten te doen stemmen vau het slechtste goeverne ment, dat ooit in Belgie heeft bestaan, het goevernement der vier eerloosheden, het goe vernement van jener I De Turnclub Sparta van Ninove nam deel aau de feesten en heeft zich op turnge- bied, voordeolig ouderscheiden. De leden heb ben er kunnen zien hoe schandelijk de kleri kalen lagen telkens ze gewag maakten vau de gebeurtenissen in Frankrijk. Zondag, 10 Juni, waren de kiezers van het kanton Fosse3 geroepeu te voorzien in de ver vanging van twee katholieke provintieraadsle- den, alle twee overleden. Do kaudidaten van het anti-klerikaal ver bond bekwamen Mr. Lalieu 9,337 en Mr, Jacquet 9,258 stemmen. De klerikalen bekwamen Mr. de Pierpont 8,547 en M. Liesens 8,605stemmen. De klerikalou worden dus geklopt met GOO stemmen meerderheid en verliezen twee zotels in den provincieraad. Zij gaan overal den berg In eene OLdervraging over de kiezing van 27 Mei zegde de heer Woeste n Vroeger noemde men ons Bewaarders, heden zijn wij katholieken. Die verande ring van uithangbord is onze reddinc geweest. Ik was er tegen, 'k beken het. Hewel, 'k bad mij bedrogen M. Woeste heeft het nog al dikwijls mis. In 1870 verdedigde bij het zuiver algemeen stemrecht. Ik heb mij bedrogen zegde. In 1898 bestreed hij krachtdadig bet meervoudig stemrecht, daar hij meende dat het niet voordeelig zou zijn aan zijne politieke vrienden. Heden verdedigt hij het met hand en tand. Ik had mij bedrogen I Iu 1899 kwam bij geweldig op tegen de Evenredige Vertegenwoordiging hij dacht dat de invloed zijner partij er onder lijden zou. Sedertdien heeft hij ondervonden dat zij die ook redden kan en hij heeft de E. V. lief gekregeu. Ik had mij bedrogen Wat nu wonderbaar is, dat is dat een par- tijaanvoorder als Woesto, die zich standvas tig bedriegt over bijzondere punten met minachting neerziet op de leden der reek terzijde, die het durven bestaan eene per soonlijke meeuing te hebben, als M. de Lants- heere en die hij dan zoo maar afzweept als ze eenig initiatief durven toonen. Een volzin des te verachtelijker daar hij zoo onverwachts uit de pen vloeide, staat te lezen in de Brusselsche briefwisseling van den Courrier de L'Escaut. De briefwisselaar van dat klerikaal nlad zegt over priester Daens Die ongelukkige afgedwaalde priester, kon, daar hij geheel van geldmiddelen ontbloot is, geen stemmen omkoopen. Heel het klerikaal cynism ligt in dien vol zin, die verdient te worden bewaard door d# politieke geschiedschrijvers der toekomst. Die ongelukkige priester die niet rijk ge noeg is om stemmen te koopen. De verachting welke uit die woorden spreekt geeft de volle maat van de zedelijkheid der klerikale partij. GROOT TURNFEEST met persoonlijke prijskampen (Ile Deederverbondsfeest) op Zondag le Juli 1906', (1° Kermisdag), om 3 1/2 u. namiddag, op hel Esplanadeplein. o Aan dit feest, ingericht door den Turnclub Help u Zelve ter gelegenheid zijner X® Verjaring, en met de tusschenkomst van het Gemeentebestuur, zullen de volgende Turcver- oeuigingen, deelmakende van den Belgischen Turnbond, hunne medewerking vorleenen 1. Turn vereen iging Sparta Ninove 2. Turnkring La Grammentoise Geor- aerdsbergeu 3. Turnkring Le Bluot Lessen 4. Turnkring Rust RoeitSt. Pieters- Jette 5. Onpartijdige Turnkring Mortsel 6. Gijmnastische Volksmaatschappij Gent j 7. Gentsche Turnvereeniging Gent 8. Vrijheidsliefde's Turnaldeeling Gent 9- Van Crombrugghe-Genootschap Gent 10. Vriendschap Gent, 11. Turnkring Recht en Vrede Sint Amand8berg 12. Turnkring Geluk in 1t Werk Gent 13. Turnkring Voor Geest en Lichaam Lokereu 14. Turnkring Werken baart kracht Sint Gilles Denderoioade 15. Turnkring Moed en Volharding Zele. Andere kringen nog zullen aan den optocht deel nemen met eene afvaardiging en het vaan del. De Fanfarenkring Les Amis Constants Van Aalst, zal het feest opluisteren. Algemeen Programma l Zondag X Juli. Om 2 1/2 nren namiddag Vergadering op het Statieplein ontvangst der deelnemende kringen, Om 9 3/4 uren namiddag Optocht door de stad, latins de Albert Lié- nartstraat, KapeMestraat, Molenstraat, Groote Markt, Lange-en korte Zoutstralen, Ktizer- lijko Plaats, Nieuwstraat, Groote Markt, Leopoldstraat, Esplauadepieiu. Om 3 1/2 uren namiddag Op het Esplanadeplein Groot Turnfeest a. Optreden en opstellen. b. Reeks gezamenlijke vrije oefeningen, met begeleiding van muziek. c. Groepoefeniugen door de kringen van bet Dendcrverbond d. Groepoefeningen door de leerüngen-af- deelingen e. Groepoefeningon door de audere deelne mende kringen Reeks gezamenlijke oefeningen g. Prijskampen voor Hoog-wijd-spriügen met de groote plank, en polsstoksprinsen. h. Aftocht naar het lokaal, alwaar de ont vangst zal geschieden, en de premiëntrekking, alsook het overhandigen der prijzen aau de overwinnaren. VOOR HET BESTUUR De Voorzitter, Corn. VAN BRANTEGHEM. De Schrijver, De Bestuurder, Beim. STELEMAN. Kar. MlCHiELS. STAD AALST Liberale Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WEKK. o— Kermis Dinsdag 3 Juli 1906, in deu ruimen I10F en zaal CONCORDIA Schoolstraat. en V eldleest tea 9 uren 's uvonds, Orkest van 20 Muziekanten Het Buffet zal voorzien zijn van lekkere Spijzen en Dranken. Den Hof zal schitterend verlicht zijn door do Acétyléne. Ingang vrij voor iedereen. Inkomprijs 20 centiemen. Duivelezak. Hoeveel geld zou onzè stadskas wel kuuuen inhouden vroeg een las- lenbetaler aau een andere. Onmogelijk zulks te zeggen, was het antwoord, duivelszak is nooit vol. Koelen zonder blazen. We zeiden het reeds voor laug, laat de fanatieken ia Frankrijk roepon en schreeuwen, tot moord on revolutie ophitsen wegous de scheiding van kork on slaat, dat zal wel koelen zonder bla zen. De bisschoppen hebben eene vergadering gehoudeu te Parijs en daar hebben ze beslist de wot aan te nemen en al de priesters te ge bieden zich aan de wet te onderworpen. Zij hebben wellicht het werk gelezen, Lier vortaald eu uitgegeven door P. VanSckuyien- berg De Kerk eu ouzo Eeuw wainu de voordceleu van de scheiding van Kerk eu Staat worden uiteengezet. Eeesten. Zondag 10 Juli zagen wij hier de wielrij ders aunkomeu die deelnamen aan den loopstrijd Geut Oudenaarde-Aalst-Dender- moude-Gent. Doodlooperij zou men zulke loopstrijden moeten noemen want daarin is niets verede- lends, noch opbeurends meer, en 5t wordt tijd dat de wet zulke beestighedeu verbiedt. Geene loopstrijdeu meer dau met de bepaling, dat hij die bij Je aankomst de minste kneuzing he elf of het bewustzijn verliest, steun zou uoodig hebben om twiutig meters verre te gaan en daar met duidelijke stem te antwoorden op de hem gestelde vragoD, buiten prijskamp zal ge sloten worden eu verbod zal krijgen geduren de dat jaar nog aan welkdanigen velo-loopstrijd deel te nemen. Als men zu'.ko dingen ziet, is 't nog wel de moeite waard over deu raid van Oostende te spreken. Concurrencie. Men vertelt ons, dat een huwelijksdienst in de kerk van Mijlbeek 100 franken minder kost, dan in de kerk vau Sint Martiuus. Honderd franken sapristi, dat is geen brok om iu de goot te smijten voor ïemmd die in 't huwelijksbootje stapt, 't Schijnt zelfs dat leepo gasten reeds van de occasie hebben ge profiteerd. Wij hopen, dat pastoor Oordje-dood van Mijlbeek ons dankbaar zal zijn voor de ye- klaam, die we voor zijnen winkel makoQ hjj ons in zijn latijn niet zal vej-getsjh

De Dendergalm | 1906 | | pagina 2