De Dochter van den Graaf Landbouwnieuws - 3e Lastige foiijtsknekKi - Noch door de wet van '84, noch door deze van '95, noch door de eindjes wet van 1901 en volgende, werd hun de minste herstelling toegestaan. En nochtans, onze vrienden hebben in de Volkskamer eene meerderheid geteld, zooals zij er wellicht in de toekomst geene meer zullen bezitten. Niets, volstrekt niets voor de onontbeer lijke medewerkers in den rampzaligen schoolstrijd; alles integendeel zoo luidt immer voort het smadelijk ordewoord voor hunne vervolgers en belagers Voor de officiëelen voor opgedron gen meesters zonder leerlingen, voorziet de wet, (door de katholieken gemaakt), een prinselijk wachtgeld, met recht op ver hooging van pensioen, met recht zelfs tot de vaststelling van hun rustgeld, de som men mede te tellen, welke die heeren heb ben genoten, om zonder zending of toela ting Catechismuslessen te geven, waarvan zij zelve geen gebenedijd woordje geloo- ven. Wij betwisten de gegrondheid en de ge pastheid niet. der talrijke werkmanswetten, in de laatste jaren gestemd; wij stippen enkel een feit aan. Voor het zoo vaak we- derspannig en oproerig volk was er pensi oengeld in de Staatskas; doch voor de on derwijzers was er, ondanks hunne aange- worvene rechten op pensioen, ondanks hunne verdiensten en de hun gedane be loften, geene duit beschikbaar. Integendeel, gansch ten onrechte legde men de hand op de door hen gestorte gelden. Voor al de andere gemeentebedienden maakten onze partijgenoten eene bescherm- wet, doch voorde katholieke, aangenomen en aanneembare onderwijzers geene ge lijkheid, geene vastheid van bediening; on beholpen blijven zij aan hun lot overgelaten. Voor de weduwen en weezen der heeren Volksvertegenwoordigers Defnet en De Backer, stemden de katholieken, schier zonder beraadslaping, in een paar uurtjes tijd, een levenslang pensioen van 2000 fr., En na 24 jaren onafgebroken beheer, heb- ben onze hoofdmannen nog den tijd niet 12. Mengelwerk van De Dageraad De verstandige geest van Mathilda deed haar oogenblikkelijk begrijpen, hoe ge vaarvol de toestand was. Zij snelde tot haar peerd, sprong in den zadel en vroeg aan Jaak Wat hebt gij gezegd Hetgeen mij in den geest kwam. Ik heb onze zaak zoo goed mogelijk verde digd, maar ik was er niet op voorbereid een dergelijken strijd te doorstaan en ik vrees mij slecht uitgedrukt te hebben. Kom, kom De beste volzinnen ko men uit het hoofd gelijk Minerva, dat is heel gewapend. Zij reden weer den heuvel op en kwa men te midden van den beraadslagenden kring. Groot was de opgetogenheid. Het gezicht van Mathilda vervulde de opper hoofden wel niet met bewondering, maar toch staakten zij een oogenblik hunne be raadslaging, om haar met den grootsten eerbied te groeten. De gravin Mathilda Balero, zegde Jaak, brengt u hier de denkwijze van haren vader over de rol door Hongarië in den huidi- gen toestand aan te nemen. Een gevoel van eerbied doorliep de reien. Met belangstelling wachtte men af wat het jonge meisje zeggen zou. Recht op haar peerd gezeten, staarde zij met ernsti- gen blik rond, terwijl het hart geweldig in haren boezem klopte. Mijn vader denkt, zegde zij met een- voudigen ernst, dat wij onderdanen zijn van het Huis der Habsburgen, en dat wij deze moeten verdedigen wanneer zij wor den aangetast. Een goedkeurend gemompel was het eenige antwoord, dat vooreerst werd ge geven op dit kalme gezegde, dat door zulke schoone lippen werd uitgebracht. Een gevonden om een enkel onrecht tegen de Vaders der overwinning gepleegd, te herstellen. Men schijnt eerder beschaamd en bevreesd te zijn, hunnen naam in de Volkskamer te vernoemen Ach, wat ziet men zelden Trouwe met trouwe vergelden; Het goed met goed betaald. De liefde die liefde behaalt. Te recht mag men zeggen dat ondank 's werelds loon is Misschien zal men bijbrengen, dat de grootsche betooging van Mechelen, waar men de outslagnemers de pauselijke deco ratie overhandigde, de belooning der ka tholieken aan de helden van den schooJ- strijd daarstelde. Het ware meer dan dwaas zoo iets te willen vooruitzetten. Inderdaad, wanneer een of ander katholieke ambtenaar, om zijne diensten, zijne verkleefdheid en trouw aan ons heilig geloof, een onderscheidings- teeken uit Rome ontvangt, zullen daarom onze Belgische Wetgevers besluiten dat deze beambte, van af dat oogenblik, afziet van alle vroeger aangeworvene rechten op jaarwedde, pensioen, enz. Te vergeefs vragen wij ons af, waarom de jaren dienst van '79 tot '84 voor de ka tholieke onderwijzers verloren zijn en blij ven Het waren nochtans jaren van diensten, harde en openbare diensten Sommigen, om de niet-naleving hunner beloften, om hunne laakbare vrees van wat liberaal geroep en getier te verschoonen, schermen gestadig met het woord zelfop offering. Welke zelfopofferingIs het leven van den oprechten onderwijzer geene gedurige zelfopoffering? En zou er wel iemand dur ven veronderstellen dat men met een hand vol gelds al het goede kan vergelden door een ware volksopvoeder den lande bewe zen En indien de ontslagnemers van '79 nog hunnen persoon wilden geslachtofferd houden, hebben ze daarom ook het recht de belangen van vrouw en kinderen te slachtofferen veteraan echter kon zich niet bedwingen Balero heeft gelijk riep hij uit. Ja, zegde Jaak, de ware vaderlands liefde reikt de hand niet aan den opstand. Men dient zijn vaderland niet door om wenteling te preeken in het bijzijn van den vijand. Gij weet door welke noodlottige omstandigheden de onafhankelijkheids oorlog mislukte. Maar de toestand is de zelfde niet meer. Laat ons de heropwek king van het vaderland niet door onze eigene schuld bederven Reeds merkte men hier en daar onver borgene teekens van goedkeuring en het volk dat langzaam zich om den kring der beraadslagende opperhoofden had ge schaard, begon reeds luide die woorden toe te juichen. Mathilda hernam Dit zijn ook de denkbeelden mijns vaders. Hij vraagt dat men de wapens opvatte tegen Pruisen Eene algemeene toejuiching was thans het eenige antwoord - Eljen Eljen en Baleroriepen met machtige stem de talrijke vrienden van den magnaat. En daar deze kreet weldra in de menig te voortliep, bracht zij in eenige oogen- blikken gansch de Puszta in beweging en geestdrift. Nu sprak men van ook Balero tot volks opperhoofd te kiezen, opdat hij al de groe pen van heel de streek zou aanvoeren. Reeds werd dit voorstel ondersteund en toegejuicht, toen Mathilda door eene nieu we edelmoedige poging aangedreven^ an dermaal moed vatte en opnieuw de stem verhief Mijn vader is oud, zegde zijhij kan zelfs uwe vergadering niet bijwonen. Ik weet dat hij die zending niet zou aanveer- den. Het werd opnieuw stil in de rangen. Men durfde niet aandringen en elkeen overwoog in zich zeiven. De naam van baron Fresco was reeds Wat er ook gebeure, wij voorzeggen het met ons Vlaamsche volk Belofte is schuld, En die ze niet volbrengt, krijgt 'nen bult. ('t Vervolgt Verbond der Vogelteeltmaatschappijen van het arrondissement Aalst Zondag 28 Meert, om 10 ure, was er in het Brusselsch Hof, te Aalst, eene belangrijke vergadering voor de Kie kenbonden. Al de maatschappijen wa ren vertegenwoordigd; twee lieten zich verontschuldigen. Na eenige woorden van welkom, door den heer Voorzitter aan de leden toegestuurd, las de alge meene sekretans een puik verslag af, door hetwelk de bloeiende toestand der bonden en van het verbond besta- tigd wierd. Het Verbond telt honderde werkende leden; het <*af in 1908 tien plaatselijke tentoonstellingen. Het verslag wierd ter bespreking gelegd M. Louis Moernaut, van Hof stade, stelde voor het verslag met algemeene goed keuring te aanveerden. Dit wierd dan ook gedaan. Er had dan nog een kleine redeneering plaats van praktiek belang, aan dewelke de heer Ferdinand De Wit, de ieverige voorzitter van den alomge- kenden kiekenbond vanHofstade, deel nam en, namens de kiekenkweekers, goede gedachten vooruitzette. De heer Gaucquier, voorzitter der maatschappij De Sottegemsche Zwartekop stelde voor, de vergaderingen 's namiddags te houden. Dit voorsteld werd aan- veerd. De zitting wierd dan geheven, nadat de Voorzitter, in welgepaste woorden, de heer Secretaris als de ziel der werking voorgesteld en bedankt had. meer dan eens genoemd en men wist hoe moedig en onverschrokken hij was. Men wist ook dat zijn verstand, door eene voor treffelijke opvoeding sterk was ontwik keld. Hij was een vriend der boeren en op dit oogenblik had zijne houding in de ver gadering zelfs iedereen voor hem ingeno men. De wijsten zelfs hadden hem leeren hoogschatten. Een dier stroomen, zoo als men die al leen in vaderlandslievende volksvergade ringen ziet, doorliep de menigte. Alle blik ken vestigden zich op den jongen Magy- aar, die nog altoos sprakeloos, naast Ma- thitde te peerd zittende, zijnen blik over de groepen liet dwalen. Leve Fresco werd in een oogenblik door allen herhaald en zij, die het eerst door Mathilda begeesterd waren, riepen het luidsi. De andere hoofdlieden bogen het hoofd. Tegen eenen zoo welgemeenden en plotse ling opwellenden wensch was geen verzet mogelijk. De kiezing van baron Jaak Fres co beduidde sprekend, dat dit deel van het comitaat Oostenrijk en het Huis van Habsburg getrouw zou blijven. Het doel, met zooveel wijsheid en va derlandsliefde door de aanvoerders der nationale beweging beoogd, was bijna overal bereikt. De jongeling kwam eenige stappen vooruit, stak den rechten arm in de hoogte en met ingehoudene aandoening riep hij luid God bescherm Hongarië Vervolgens eenen blik op Mathilde ve stigend zag hij dat zij bewogen was. Hij gevoelde een nieuw vuur zijn hart door- woele.i en reed het eerst van allen den heuvel af. Volgens de overlevering was hij verplicht eenmaal in volle galop het plein rond te rennen. Hij gaf zijn peerd de sporen, snel de vooruit om dien plicht te vervullen en het volk juichte, op alle tonen den natio- nalen oorlogskreet aanheffende. Geroep, Aalst, Botermelkstraat. Zondag verleden is men overgegaan tot de branding der konijnen, voor den cours van 1909, zwaaiste gewicht» Het is spijtig dat de brandijzers zoo groot zijn; de plek tewege gebracht, is te groot en scnadigt ten allen tijde het schoon zicht. Het is te hopen dat die manier van doen, stillekens aan zal verlaten worden in al de maatschap pijen. Verbond der konijnenkweekmaat- schappijen van het arrondiss. Aalst. Verschelde aangesloten maatschap pijen hebben reeds bericht ontvangen van hoogerhand, dat hunne standrege- len goedgekeurd en wettig erkend zijn. De maatschappijen die ent bericht nog niet ontvingen, moeten zich met ver ontrusten. Alles is in regel en zal op tijd en stond bekend gemaakt worden. MARKTCN AALST, 27 maart - Eieren de 25 2,25; boter 99 tot 103; aardappelen 7,00 a 8,00; viggens 55 65 't koppel; Ajnin per 100 kilos 38,00; roomboter 3,00 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 20,50. Kod- zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 21,00. Katoenmeel 18,75. Gruis 00,00 Lijnzaad voor voeder 31,00. ANDERLECHT. Varkens te koop ge steld 2808, aan fr, 0,86 tot 1,00 Beesten te koop gesteld 203. Ossen, aan fr. 0,78 tot 0,96 stieren 0,58 tot 0.86 koeien. 0,50 tot 0,96. Kalveren te koop 888, aan fr. 0,85 1,00 1,15. Gent, markt van 27 maart tot 4 april 170 ossen, 0,67 h 0,92. 141 koeien 0,65 0,84. 147 kalveren 1,15 1,40. 1444 var kens 0,94 a 1,00. Paardenmarkten in April Brussel 13; Binche 16, Ciney 1 en 25; Luik 19; Tongeren 8; Fosses 12 en 24. gezang, vivats stegen allerwege in de hoog te als een stormwind, die alles in bewe ging brengt, wat zich in de nabijheid be vindt. Mathilda was naar Elisabeth gesneld en van haar peerd springend had zij de beide handen vanhare vriendin gegrepen zeggend: Hij is het... Jaak Zie hem daar na deren De jonge aanvoerder, die op dit oogen blik juist den voorgeschreven weg had af gelegd, kwam zich inderdaad tusschen de groepen zijner vrienden mengen. Gedurende eenigen tijd hoorde men niets dan een verward gerucht van samen spraken, over den aan te vangen strijd en over de hoop die men voor de toekomst des lands koesterde. De rneesten echter drukten hun genoegen uit, omdat zij de wapens mochten opvatten en den ouden hongaarschen roem met nieuwen glans mochten doen stralen. Hoe kan een Franschman bij het aan schouwen van zooveel betuigingen van moed onverschillig blijven? Ook liet Geor ge de Bréval, die al de bewegingen van Jaak gevolgd had, zich weldra door die krijgszuchtige gevoelens meeslepen. De beraadslaging was lang geweest en de zon neigde naar de horizon. Langza merhand gingen de boeren uiteen en her namen zij den weg naar hunne dorpen. Mathilda en hare gezellen bereidden zich om dit voorbeeld te volgen en den terugweg aan te gaan. De dag was reeds verre gevorderd toen zij te peerd stegen en nogmaals de puszta overblikten, die nu een geheel ander aan zien had gekregen. Mathilda hernam hare plaats aan het hoofd van 't gezelschap, naast Jaak. welke zij nog niet had geluk gewenscht. Zij was tevreden en zelfs gelukkig. Hare opwellen de gevoelens deden geweld om eenen vorm te vinden waarin zij zich konden lucht ge ven en toch bleef het meisje zwijgend naast Jaak rijden..., zij wist hem niets te zeggen.

De Dageraad | 1909 | | pagina 3