Links en Rechts Samenspraak Huidige toestand te Messina Alludon Van dees week komen de abonnés binnen 'lijk op tweeden Paasch- dag 's avonds de regendroppelen op den kalsei. Onze mannen slapen niet. Hulde aan Lede, Burst, Aygem en Ninove voor die onafgebroken propaganda ten voordeele van den Dageraad. Uit Bambrugge laten z'ons per telefoon weten, alsdat met den Hoogdag nacht ge kende kwaaddoeners met groote kalsei- steenen de waaierruiten bij Vict. Danckaert hebben uitgesmeten. De stukken vlogen binnen huize tot tegen de kelderdeur. En op dit lieflijk parochieken is op Woens dag der Goede Week eene voorwacht van zwaluwen gezien geweest, 't Was met vol orkest dat zij hunne oude woning kwamen bezoeken. Wel, daar is nu op 't on verwachts 'nen onbekenden koerier. Wees welkom, vriend. Mijnheer, ik kom aan den Dageraad een proefnummer vragen voor onzen nieuwen Heer Pastoor van Ressegem die wij zoo luisterrijk hebben ingehaald. Gansch onze gemeente is zoo tevreden van den nieuwen Herder. ledereen stond stom over het prachtig geluid op den toren, 't Was alsof er met vier klokken gelijk geklingeld werd zoo plechtig en statig. En nochtans Ressegem heeft maar één klok. Maar onze slimme smid had er zich mee gemoeid en bracht telkens met 'nen houten hamer den tweeden slag te weeg. Vivan den carillonneur de Ressegem Zijl gij wijs of zijt gij zot Hebt geen koffer zonder slot zei Spinol en hij zette 'nen grenjel op eene kaffédoos. LEDE zendt ons samen met al zijne nieuwe abonnés een pakje nieuws. Dat is gewonnen Op Paaschavond moet het er gespannen hebben t'Aalst in de kerken. Ne Ledenaar van Overimpe gaat naar Aalst te biechten.. Eerst in St-Jozefs- kerk... te veel volk. Vandaar naar St-Marten... rooten, roo- ten, zonder einde... Bij de Pa ters-Jezwieten, ook niet ge kort. Hij komt terug naar Leé-kerk... een uur geduldig opgeschoven en toch gelukt. Aan de Drie Gapers, niet ver van de statie te Lede, bloedig gevecht Woensdag avond. Ze zeggen dat de brokken aan de muren hangen, en ook dat de ba- tailjeurs in kwestie aan hun proefstuk niet zijn. 't Was vader Van Drics- sche en zoon, uit d'Helle, tegen Jeppen Vermeiren van Overimpe. Deze laat ste is op 4 of plaatsen ge stoken, den arm afgesla gen en nadien in 'nen gracht geworpen. M. Dok tor Rubbens, die ook op den Dageraad g'abonneerd is, heeft hem verzorgd... Jeppen zijn vrouw en zijne 5 kinderen zullen aardig opgekeken heb ben als z'hem alzoo per vigilant zagen naar huis brengen, 't Parket heeft er geweest. Tusschen doen en wat te zeggen Zijn veel dingen t' overleggen Geeraardsbergen was Zondag in feest met de inhaling der vlag van de Breydelszonen. 't Is een prachtig kunststuk... Na de wijding ter hoofdkerk begaf de stoet zich naar de turn zaal, waar eene plechtige zitting plaats greep. De heer Gobbers, ondervoorzitter deri gilde, opende de samenkomst met 'n treffende rede. waarin hij het verleden des krings en de werkzaamheid deed uitschij- E nen. M. Moyersoen, van Aalst, voerde er het woord, evenals M. Aalbrecht Van Hecke die in eene gloeiende aanspraak de toe hoorders wist te vervoeren tot het toppunt van het enthousiasme. De E. H. Onder pastoor Schelstraete sloot de vergadering met een welgeplaatst dankwoord. Wij vernemen ook nog, dat er in de Walen, al waar hij in eene steengroef werkte, 'ne ze kere Flament is aangehouden, geboortig van Gisjbargen hij zou gelijk naar zijne zijne vrouw moeten geschoten hebben en heeft haar gelukkiglijk gemist. En zeggen dat ze dat kwalijk nemen Menschen, ondersteunt de drukpers, de goede drukpers. Onthoudt het al de dagen van uw leven Het puntje van een vlugge pen Is 't felste wapen dat ik ken. De Pontstraatpoort t'Aalst heeft het met tweeden Paaschdag mislukt, 't Gaat daar dikwijls tegen met den regen. De witte rokjes en bleeke broekskens en heb ben niet kunnen floreeren 'ne mensch lacht er mee, maar 't is toch seffens een groote schade voor de neeringdoeners op 't steenweg. Het muisji- dat gedurig bijt Doorknaagt een kabel mettrr tijd. Dat is een van de schoonste spreek woorden, die er al uitgevonden zijn. Ook zal Dageraad al doen wat mogelijk is, om het in praktijk te stellen, om voor onze dierbare bevolking al te bekomen wat re delijk en mogelijk is. Wij beginnen aan onzen Tombola met Paascheieren ons zoo mil dig geschonken door de klokken die van Romen komen. Alzoo is 't gegaan Wij hebben zooveel nummers als abonnés in 'nen hoogen hoed gesmeten en gelot. Nummers 18, 903, 417, 49S, 6 en 762 heb ben prijs. Wij zien in den boek der abon- nenten en vinden nevens die nummers de volgende namen De Cooman Nicodemus, pikeur, Burst. Delafortrie, Molenstraat, Aalst. Peynsaert René, Steentje, Lede. Souffriau J. B., herb., Denderhautem Van Vaerenbergh J. B., gepensioeneerd veldwachter, Eretnbodegem. Witterzeel Frans, te Welle. Proficiat aan de winnersZij worden verzocht hunnen prijs bij den uitgever, Landbouwersbond, Botermarkt te doen af halen. Aan elk de goede comportentie. SlEGFBJito. PENPERHAU 7° IJ kin ff van Maten en Gewiclften. Eenige weken geleden ontvingen al de handelaars onzer zoo volkrijke gemeente, als winkeliers, handelaars in kruideniers waren, verkoopers van ellegoederen, her bergiers, vleeschhouwers, uitzetters van sterke dranken, enz., eene uitnoodiging. Ge zult nu misschien denken dat het aldus opgesteld was Gij wordt dringend verzocht Ued. met uwe maten en gewichten aan te bieden ter ijking, in het Gemeentehuis van Dender hautem ofwel in een of ander groot en schoon lokaal der gemeente waar gij uwen handel uitoefent. Ge zijt deerlijk mis, heer Opsteller. Al die brave lieden, ten minste 200 in getal, moesten zich voor de heeren kijkers aanbieden ter zaal van Mijnheer Leclair, oude gendarmerie te NINOVE, Markt en dit onder de straffen als naar rechte. Is het niet hartverscheurend, daar die honderde brave neeringdoende menschen, in dien bitteren en snijdenden koude, ge laden met balancen, gewichten [en basculs, te zien optrekken naar die fameuze keuring en dit om plezier en gemak te verschaffen aan twee heeren ijkers, welke te schoon zijn zich in 't midden eener zoo volkrijke gemeente te begeven, en daar het publiek ten dienste te staan En al die lieden moeten zich minstens eene geslagene uur ver, geladen als last dieren, met kortewagens en andere voertui gen, naar de stad begeven, en daar uren en uren wachten en opschuiven, aldaar hun geld verteeren en dan eene grove uur ver met dien gekeurden bazar naar huis terug keeren. Is dit redelijk is zulks niet waardig van den Congo Wilt gij eens een afdruksel van Dageraad zenden, naar den achtbaren heer Minister wien de zaak aanbelangt, en naar onzen zoo braven heer Gouverneur; ik hope wel dat die mannen met dit zoo verouderde en schandige spel zullen gedaan maken; want ik ben overtuigd, moesten zij de verwen- schingen gehoord hebben der belangheb benden, zij hadden de heeren ijkers het sjopke van hunnen neus afgeknipt. 2° Tabakteelt. Denderhautem is eene gemeente, welke de beste en meest geschikte landerijen van zachten en goeden aard bezit voor de teelt van den tabak, eene der meest voortbren gende nijverheidsvruchten van onzen Land bouw. Maar onze teelers zijn achteruit in de bemesting, in den aanleg, in 't kennen der gronden, in de wijze van bewerken en be mesten of te vetten, enz. En nochtans bloeit hier de beste, de smakelijkste tabak der omstreken, en zon der iemands grond te verachten, durf ik Ued. zeggen, dat Appelterre, Denderwin- deke en Pollaere op het punt van goeden grond zouden onderdoen. Mag ik Ued. allerdringendst verzoeken de aandacht van onzen zoo wakkeren en braven volksvriend, den onvermoeibaren heer Louis de Bethune, op dit punt te roe pen Hij zal wel dapper eenen landbouw- leeraar in ons midden zenden, om aan onze tabakteelers alles goed aan te leeren, eenen bond van fabakplanters te stichten, en al dus eene nooit gekende welvaart onder ons volk te verspreiden door de uitbreiding van een'vak, vormende een groot gedeelte van onzen nationalen rijkdom Mag ik onze boeren zeggen, dat alles kort en goed zal klaar zijn Ued. genegene, JANUS. Goeden dag Mil. Dag Dageraad. Hoe is t'Erembodegem. Allerbest. En in de Leuvestraat. Nog beter. Hoe is 't geweest met de Paasch- dagen Alles is wel afeeloopen met die eerste heldere lentedagen was er veel volk op gang. Zoo hebben de bazen geen kla gen gehad. Neen, er is nog al wel verkocht. Mil hoe staat het met d'hoppekee- sten Ze blijven altijd duur ze staan nog aan 2fr. en half en zullen waarschijn lijk metvtel meer afslaan. 't Is een geluk voor den Boer, Mil, als de veldvruchten dier blijven, 't Is spijtig genoeg dat de schoonste vrucht onzer velden, de hop, aan eenen spotprijs moet afgestaan worden. Zwijgt er at. Dageraad, als 't met en betert, als er geene wetten komen om den hopboer te redden is d'hop fottu Ja eene wet op de brouwerij is noodzakelijk en als men geene inkom- rechten kan slaan waarom eischt men niet van Duitschland de inkomrechten op de Belgische hop af te schaffen. Dan ware er meer rechtvaardigheid en ge lijkheid in de concurrence. Onze hop is niet slechter dan de Duitsche hoppen. Wij hebben 't gezien met d'Exposisje van Berlijn. Ja, Mn, wij hebben er veel eerste prijzen behaald, en de gouden madolje van Benom Troch In kort wordt hij tnomphantelijk gevierd 't Is t'hopen met al die moeite en die devooren die langs alle kanten gedaan worden om d'hop te verbeteren, dat er toch wat verzachting zal komen in den toestand der hopboeren. InErem- bodegem zijn er eenige boeren die een dëel kuilen gaan uitroeien en vervan gen door tabak. De tabak is en goei vrucht die sedert eenige jaren veel opbrengt, 'k Wensch u een welgelukten kauler ta bak, Mil. Tot wederziensen de compli menten aan Jean, Felix en de gansche familie. Pc Mtiilplaag i& daar De muilplaag is bestatigd geweest in de volgende plaatsen (De vette cijfers duiden het getal besmet te stallingen aan de andere cijfers het ge tal aangetaste dieren h beteekent hoorn vee, g geit, s schaap, v varken.) Provintie Antwerpen.Berbaer, 1, 44 h.. Bevel, 2, 8 h., 3 g., 8v.Bouchout 1, 7 h., 2 v.,Cestel, 1,13 h-, 17.,Heyst-op- den-Berg, 1,5 h., 3 v. Itegem, 1, 10 h., 2 g., 4 v., Kessel, 114 h., Lier, 17 h-, 1 v. en Rijmenan 1, 5 h., 6 v. Totaal 9 gemeenten, 10 stallen, 113 h.; 5 g.; 53 v. °rovintie Brabant. Wemmei. 11 h. 9 v. Totaal 1 gemeente, 1 stal, 11 h., 9 v. Oost-Vlaanderen. Aalst, 2, 15 h., 4 v,; Buggenhout, 1, 5 h.;Lebbeke, 2, 10 h.; St- Giliis, 16 hSchoonaarde, 1, 14 h.2 v. en Dendermonde (markt) 1 h. Totaal7 gemeenten, 7 stallen, 51 h., 6 v. Algemeene Optelling Gem. stall, hoornv. schap. vark. Antwerpen 9 10 113 5 53 Brabant 1 1 110 9 Oost-Vl. 7 7 51 0 6 17 18 175 5 68 De besmetting in dezestallen is te wijten onlangs invoeren in ons land, langs het douanenbureel van Meersel, van dieren komende uit Holland. Den 6 en 9 Maart is de besmetting insge lijks bestatigd geweest in de lokalen van voornoemd bureel53 dieren zijn terug ge stuurd geworden naar Holland. Ziehier hoe de itaüaansche advokaat Caretta, die zich de zaken aldaar aantrekt en in 't geheel geen katholiek is, over den toestand spreekt Men is op dit oogenblik te Messina juist zoover als den 1 Januari, zegt hij. De hulp in geld en levensmiddelen zouden voortaan nutteloos en misschien zelfs noodlottig zijn omreden van de werkzaam heid der dappere Messiniërs, die nadat zij tevergeefs de hulp van het ministerie hadden afgewachtbesloten hebben held haftig en hopeloos eenieder te missen en ter plaats nieuwe kleine handelscentrums hebben geschapen. Het is een nieuw huishoudkundig leven dat hier geboren werd de te late en on verstandige tusschenkomst der liefdadig heid zou dit kiemend huishoudkundig le ven storen en dooden, hetwelk de eenige hoop op verrijzenis is der vernielde stad. Het gouvernement heeft maar eene zaak meer te doen het weghalen dei puinen en het oprichten van barakken bespoedi gen. Maar men durft van de bureelratterij niets verwachten. De eenige goede zaak welke zij gedaan heeft, is de onmiddellijke herstelling der waterleidingen. Maar de geesel van het stofeen verblindend en verpestend slof dat opvliegt bij den min sten wind is verschrikkelijk. Men mist het minste systeem van gezondmaking een laffe reuk stijgt op van de verpeste aarde, vooral de heete achternoenen in het kamp der St-Martinusplaats. De ge zondheid is nul. De naakte houten barak-

De Dageraad | 1909 | | pagina 2