Weekblad tot verdediging der belangen van Boer, Werkman Staatsbediende IJSPEMELTJES Vereeniging De Passiespelen Derde Jaar, Nirtnmer 58 30 Januari 1910 5 centiemen het nummer De E. H. Cobbaut Ter herinnering Jatiifotds, afduliaj Aiht tl Omstreken Toestand van het fokken der Huisdieren 't Een en 't ander DË DAGERAAD Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 1 jaar, 2,00 fr.; of alle 3 maand 0,50. Mea schrijft in bij den uitgever en in alle postkantooren des lands. Voor 't buitenland is de prijs 4,50 fr. per jaar. OPVOEDING WELZIJN VAN HET VOLK VERSCHIJNENDE DEN ZATERDAG urroEVER Ron}. Var? Hatiwc, Bot*rrrjarkt, Ratst GODSDIENST MOEDERTAAL ONDERWIJS Annoncenprijs per drukregel Gewone, 0,15; dikwijls herhaalde, bij overeenkomst vonnissen 0,50; reklamen 0,75. Alle briefwisseling, behoorlijk geteekend vrachtvrij te sturen vóór dinsdag, aan den uitgever. Vereeniging is zeker wel het noodige stelsel van den dag geworden, en voorna melijk voor de mindere klassen, om zich te verdedigen tegen de kapitalistische coö peratieven. De feiten hebben eindelijk bewezen aan sommige geleerden, dat zij ongelijk heb ben, te beweeren dat het vormen eener vereeniging een voorbijgaande verschijnsel is. Zij hebben zich bedrogen, degenen die zegden dat de vereenigingen ten onder zullen gaan, ten gevolge van hunne groote winsten zelf, waardoor zij steeds nieuwe concurrenten naar de markt zouden trek ken, om deze te vervangen die ze opge slorpt hadden. Daadzakelijk hebben de vereenigingen nu afdoende bewezen, dat zij in staat zijn, om den bloei van de nijverheid in groote mate te benuttigen, zooals zij in staat zijn, groote tegenslagen beter te overkomen dan afzonderlijke ondernemers. Daarenboven hebben de vereenigingen afdoende bewezen, dat.zij reusachtige on dernemingen kunnen begaan, die honderde en honderde werklieden kunnen gebruiken; zelfs in ver van elkander gelegene inrich tingen van allen aard, tot in de kleinste bijzonderheden kunnen besturen, nog beter dan de afzonderlijke ondernemers hunne groote en kleine inrichtingen besturen, die bij elkander gelegen zijn. In werkelijkheid is de organisatie en het bestuurder vereenigingen op onze dagen, zoo volmaakt, zoo verbeterd, dat alles met de machien schijnt gedaan te worden; de bestuurders en toezichters worden in de vereenigingen aangespannen als de een voudigste arbeiders, en zijn ook gedwon gen hun ambt met de volmaakste juistheid op te drijven, daar het zoover gebracht is, dat het bijna onmogelijk is de beheerders te bedriegen. Verders hebben de vereenigingen bewe zen, dat zij den verkoopprijs hunner waren steeds zóo kunnen stellen, dat zij de groot ste winsten verwezenlijken, zonder mach tige concurrenten aan te trekken. Dat de vereeniging een blijvende iets, ecne bestendige, gevestigde inrichting is geworden, dat kan door niemand tegenge sproken worden. Het geschreeuw naar wet ten, om die groote coöperatieven, die den ondergang zijn der kleine neeringdoeners van alle bedrijven, uit te roeien, dat bij de kiezingen dikwijls zoo luiden overal weer klinkt, kan geen stand houden. In het algemeen mag zelfs gezegd wor den, dat degenen die de vereenigingen wilden doen doorgaan als een ingebeeld gevaar, het nu ééns zijn geworden, om ze als onbreekbaar te beschouwen. Onder de massa wordt over die groote vereenigingen gesproken, die de mindere klasse uitzuigen, alleen om eene zekere regeling of beperking te vragen, ten einde hunne macht binnen zekere grenzen te houden; maar dat ook is onzin. Wij heb ben de bewijzen in Amerika, hoe het be stuur handelend optrad, en haastig zijne stelling moest opgeven, wilde het zijne werklieden van den hongerdood bevrijden. Ten anderen behelst onze Grondwet de vrijheid van vereenigingen en maatschap pijen te vormen, zoowel voor groote als voor kleine. Daarom, het eenigste middel is, dat elk zich in zijnen handel ook veree- nige, en zoodanig dat iedere vereeniging tot in de kleinste zaken onafhankelijk zij, 't is te zeggen dat de vereeniging aan haar eigen alle krachten bezit, en dus aan nie mand anders mag afhangen. De geleerden beweren dat de vereeni gingen maar de heerschappij bezitten in enkele nijverheden, en zij houden stijf hoofdig staan, dat er nijverheden zijn die niet kunnen vereenigd worden, daar de vereeniging voor dezulken geene vruchten zoude afwerpen. Verscheide dier schrijvers houden vol, dat er tusschen de groot-nijverheid en den verbruiker altijd en eeuwig eene tusschen- klas van kleinhandelaars en klein-nijve- raars zal moeten bestaan; maar ondanks hun schrijven en beweren, zien zij stuk voor stuk verbrokkelen en hunne stelling verlaten. Steeds talrijker en sprekender worden de feiten, die ontegensprekelijk bewijzen dat de laatste stoot in dit proces zal be staan in het opslorpen van geheel den kleinhandel en klein-nijverheid. Daarom, lezer, de krachten der vereeni ging inziende, moeten wij bijzonderlijk, Landbouwers, tot het beslui' komen, ook O' zen toevlucht te nemen tot de vereeni- g: g. M..<ir laat ons zorgen dat Je veree nigingen zooveel mogelijk onafhankelijk wezen. Landbouwers, vereenigt u in alles zoo ver mogelijk, gij zult er de vrucht van pluk- jcen I Botha. Woensdag is onzer align vriend voorde eerste maal beneden gekomen. Goddank Wij namen die eerste gelegenheid waar om hein algauw eens te gaan bezoeken. Wij hadden hem ons voorgesteld ver magerd en krachteloos. Neen, lieve boerkens die zijne trouwe vrienden zijt, 't is nog altoos de E. H. Cob baut zooals hij u heeft verlaten. Enkel veel, veel rust heeft hij nog noo- dig. Hij moet nog heel stil klappen uit vrees van vermoeinis, en mag natuurlijk niet iedereen en nog niet lang ontvangen. Nu dat onze goede eerwaarde man be neden is, begint hij er moed op te krijgen, en zooals hij ons schreef, hij begint zelf al dokt oor te spelen. Hij rekent zoo tegen Paschen aanstaan de teenemaal hersteld te wezen, 't Is ook onze hoop. Mocht de Heer hem kloek en fel weerom aan zijne talrijke bezigheden terugschen ken voor het welzijn van de werkers- en boerenstanden, o God barmhartig wal zouden wij u loven en danken 't Gaat zoo in de wereld wanneer men frisch en gezond is, dat niets u hindert in den fleur van het leven, gaat men er door lijknen pijl uit den boog. Stillekens echter, wanneer wijdie de werkzaamheid van onzen eerwaarden vriend Alfons, van dichtbij mochten aan schouwen als wij hem, bijzonderlijk de laatste jaren, onvermoeibaardit breede veld als verpacht had, zagen doorploegen met eenen onverpoosden ijver, hebben dikwerf tegen elkander gezegd dat is te veel. Neen zoo iets kon niet blijven duren. Dit arbeidsperk was te uitgestrekt, om door eene menschenmacht blijven bewerkt te worden. Ja, wij herhalen het nog'twas teveel 's morgens en 's namiddags die klas met hare afmattingen en haren nasleep van af zonderlijke bezigheden dan die lessen in de Nijverheidsschooldie vermoeiende bereidingen van conferentiën en de lastige uitgalmingen ervan in vergaderingen en lesgevingen dit ontvangen en raadgeven onzer landbouwers en kweekers onver mijdelijk moest daar een noodlottig einde aan komen. 't Is eene les. Gewoonlijk wanneer er gezien wordt dat iemand van gorden wil is, en zich bereid toont te wroeten en te werken, laat men de zware taak meeren- deel op de schouders van hem alleen rusten. En er komt dan een dag, wanneer men er zich soms minst aan verwacht, dat die kloeke strever bezwijkt onder den over last... en wat ziet men dan gebeuren al die inrichtingen die hij in het leven riep, die hij van nabij bestuurde, waarvan hij alleen de ziel was, kwijnen nen zekeren tijd, om soms nooit meer hunne waarde van vroeger te bereiken. Helaaswij herhaalden het reeds dik wijls La moisson est grande maisily a peu d'ouvriers. De oogst is groot, maar 't getal werkvolk klein, en men zou er mogen bijvoegen: en als men soms eens eenen krijgt, doet hij met moeite zijn' veertien dagen uit. Wij herinneren aan onze talrijke lezers dat het morgen zondag is 30 Januari om 5 1/2 ure 's avonds, dat het Groot Kunst feest, onder de bescherming van H. K. H. de Gravin van Vlaanderen, ten voordeele der stichting van een studiefonds voor weezen, der hoofdwachters en wachters der staatsspoorwegen, plaats grijpt, ter Stgdi schouwburgzaal, Hopmarkt Aalst. (Q, Op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart, in den Katholieken Werkmanskring van Aalst. —O— Hoogcr Ouderwijs Voor b<t Volk Voordrachten met Lichtbeelden te hou Jen in de Feestzaal van het Land- houwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkens om 7 1/2 ure 's avonds stipt. Maandag 7 Februari. Naar den Noordpool, 1 Cr Is. st.j s mku: diyje. luuuiae 21 Februari, e gebroeuers Van Eyck t. H S- yaert. h 1I1.0. zenier derPupillenschool. .Maandag 28 Febiu iri. Aalst, neer Th. De Heek r, k-craar aan de Staatsmiddelbare School. V'our de personen die geen deel maken van Davidsfonds, is de ingangprijs 0,50. Men kan ook kaarten bekomen aan 2 ir., voor al de Voor drachten. in 1907 en 1908. (Uit het Officieel*Verslag). RCiud«rraS. ANTWERPEN. De runderstapel ver beterde overal op merkwaardige wijze; het fokken neemt greote uitbreiding, voorna melijk in zekere gedeelten der provincie Antwerpen. BRABANT.— Voortdurende verbetering van het vee men stelt vast dat het vee, zoowel onder opzicht van bouw als van innerlijke hoedanigheden verbeterd is. WEST-VLAANDEREN. Zelfde bloei ende toestand. OOST-VLA AND EREN. ld. HENEGOUW. - De Henegouwsche landbouwers streven over 't algemeen al len naar hetzelfde doelVerbetering van het vee. Te dien einde wordt alles in het werk gesteld. Men zoekt de goede spring- stieren op en onderwerpt ze aan een ratio- neele voeding. De gezondheidstoestand verbetert ook. Wedstrijden voor stallen zouden insgelijks den landbouwer aanspo ren om de grondbeginsels van de gezond heidsleer beter na te komen. Het veefokken is winstopleverend. De koeiteelt, welke de melknijverheid bevoor raadt, schenkt eveneens eene groote op brengst. Ook word> n de melkkoeien tegen hooge prijzen verkocht. LUIK. Merkbare vooruitgang in den toestand. LIMBURG. De runderrassen van Lim burg, het ras uit de ifcemstreek en het Kem- piscn ras verbet;--^n voortdurend, dank aan den gelukkigen invloed der fokkersyn dicaten, aaneen fvctere voeding en aan eene betere gezoti Jheidsinrichting derstal len. LUXEMBURG. Er is vooruitgang in vele streken, en de handelstoestand is zeer goed. NAMEN. De toestand is in de provin cie Namen eveneens zeer goed. De kosten voor het uitvoeren der provin ciereglementen betreffende de verbetering van het runderras zijn in 1907 en 1909 ge weest als volgt 1.907. Algemeen totaal der uitgaven 454,657.22. Aandeel van den Staat: 268,738.64. Aandeel der provinciën 185,918.58. 1908. Algemeen totaal der uitgaven 453,252.39 Aandeel van den staat 262,159.69. Aandeel der provinciën 191,092.70. Gedurende de jaren 1907 en 1908 heeft de Regeering talrijke toelagen verleend aan de fokkershonden. Deze toelagen bedragen 197,835 frank in 1907, en 205,086 frank in 1908. De wereldhandel in runderen wordt, voor de jaren 1907 en 1908 bepaald als volgt Invoer 1907, 74,007 1908, 75,731. Uitvoer1907, 13e; 1908, 208. Aangenaam ot nuttig Middel om het kiemen der zaden te bespoedigen. Bloemisten zoowel als liefhebbers heb ben immer maar naar middelen gezocht, om het kiemen der zaden te bespoedigen en zelfs, om de kiemkracht op te wekken van die zaden waarbij deze was ingeslui merd door al te lang aan de lucht blootge steld te zijn geweest. Wij hebben dikwijls gezien dat men zekere middelen aanbevool als b. v. het gedurende eenige uren baden der zaden in vloeistoffen, licht gezuurd door bijvoeging van chloorzuur, in zeer verdund zuurstofwater, enz. Wij hebben deze middelen niet beproefd, doch eene nota gelezen hebbende over den invloed van kalkcbloorzuur, besloten wij eens proef er mede te maken. De aangeduide dosis was 4 grammen per liter water. De duurtijd van het bad 10 uren. De proeven werden met een klein getal soorten onder welke de beste uitsla gen opgeleverd door oude zaden van vio la comuta. Bij deze laatste waren de proeven zeer afdoende, want tot tweemaal toe kiemden de niet gebaadde zaden niet, terwijl de met kalkchloor behandelde eene kieming daarstelden,diemen nabijkomend op ten minste 60mag begrooten. Het is buiten twijfel dat er middelen be staan die denzelfden uitslag zullen opleve ren. Het zou gewaagd zijn zich te uiten zonder ze beproefd te hebben, doch wij veroorloven ons het in den handel zijnde zuurstofwater (eau oxygènée) 12 maal ver dund (1 deel op 12 deelen water) aan te bevelen. Dit laatste zou kunnen beproefd worden op 1 10, 't zij 10 kubiekemeters zuurstof- water, op 100 kubiekemeters water, bij voorkeur regenwater. (Nos jardins etnos serres) Duizenden franken voor bloemen Op een kerstfeest dat de schatrijke mil- lioenbezitter, de Amerikaan Georges Kess- ler, in den wintertuin van het hotel Savoy aan 35 uitgenoodigden aanbood, waren de wanden der zaal met afgesneden bloemen versierd voor de som van 3250 fr.de rui kers, voor eiken genoodigde, geplaatst op het feestmaal, kosten 2525 fr. Dat maakt te zamen 5775 fr. op gemiddeld per aanzit tende persoon, ruim 158 frank Het eet maal kwam ic staan op 52.770 fr. of onge veer 1500 fr. per hoofd. Hoogere tuinbouwraad M. Schollaert, minister van binnenland- sche zaken en landbouw, heeft dinsdag morgend den hoogeren Tuinbouwraad, onlangs bij koninklijk besluit gesticht, aan gesteld. M. Schollaert was vergezeld van MM. Sauveur, sekretaris-generaal, en Vernieuve bestuurder van het landelijk ambt. De aan stelling had in het ministerie zelf plaats. M. Schollaert heeft het nut doen uitschij nen dat, onder oogpunt van de ontwikke ling van den belgischen tuinbouw, het oor deel kan hebben van een raad, samenge steld uit bevoegde mannen. De raad zal de voorgelegde wenschen onderzoeken of de aandacht der regeering inroepen op de kwesties die den tuinbouw aanbelangen. De raad, voorgezeten door M. De Smet, voorzitter der Syndicale Kamer van de Bel gische Hofbouwers, heeft vervolgens zijn reglement opgesteld, en besloten dat op de dagorde der volgende zittingen de kwestie zal staan der inrichting van de volksinrichting van den tuinbouw bij middel van voordrachten, alsook de kwes ties van den uitvoer van fruit en groenten, en van devervalsching der voortbrengselen bij middel Van fruit gemaakt. Al deze pun ten zullen door bijzondere kommissies on derzocht worden. De raad heeft dan de dringende kwestie van de nieuwe fransche toltarieven bespro ken en besloten in het voorstellen van maat regelen het voorbeeld van Duitschland te volgen, dat meteen bijzondere taks de tuin- bouwvoortbrengsels van 't Zuiden van Frankrijk treft. Oh die kleine Belgen Het blad de Russische Koerier, van St- Petersburg sprekende over den ekonomi- schen toestand van Europa, verklaart het volgende van België Wij spraken hooger van den voorrang van Engeland de plaats welke het kleine België in de wereld heeft weten te verove ren, zonder leger, zonder zeemacht, is nog verbazenderhet bekleedt in Europa den vierden rang met eenen buitenlandschen handel van 8 miljards 970 miljoen. Men valt onwillekeurig aan het droomen als men bedenkt dat de oppervlakte van België maar 2945 vierkante kilometers be slaat, bevolkt met 7.239.371 inwoners, (de bevolking van Londen envanSt-Petersburg te zamen.) Het heeft maar 7.300 kilometers spoorwegen, maar 2.300 kilometers be vaarbare waterloopen en eene koopvaar dijvloot, die niet meêtelt. Droeve zaak om vast te stellen: Rusland met zijne oppervlakte van 5,191,532 vier kante kilometers zijne 127 miljoen inwo ners zijne 88,400 kilometers bevaarbare waterloopen maakt eene slechte figuur on der de ekonomische Mogendheden van Europa. Het komt nauwelijks op den achtsten rang met eenen buitenlandschen handel van 4 miljards 480 miljoen, ver beneden de2en der groote landen van Europa en zelfs van België en Holland Over die hulde van het Russisch blad aan ons land mogen wij fier zijn. De buitenlandsche handel van België bedraagt 8 miljards tegen deze van Rus land enkel 4 miljards. Het verschil is dus de helft te onzen voordeele. Doch als men de berekening doet per hoofd, dan wordt het verschil oneindig grooter. Eens gerekend 8.970.000.000 frank verdeeld onder 7.239.371 Belgen geeft voor 1239 frank buitenlandsche handel per hoofd 4.480.000.000 fr. verdeeld over 127 miljoen Russen geeft 37 fr. per hoofd. Dat maakt dat de Belgen per hoofd 33 maal zooveel handel drijven als een Rus. Dat kan nog al schikken voor menschen die door een achteruitkruipersgouveme- ment bestuurd worden, nietwaar Bieënsteek Als men door een bie gestoken is moet het gebruik van koud water geheel achter wege blijven. Daarentegen moeten alleen warme omslagen gebruikt worden zoo heet als men het kan verdragen. Daardoor wordt op natuurlijke wijze de opzwelling en de ontsteking tegen gehouden, het bloed vloeit weer door de aderen, waardoor weer het vergif verdund en verdeeld wordt. Ook worden door de heete omslagen de poriën der huid geopend, waardoor verzachting ontstaat. Koude veroorzaaktsamentrekking, werkeloosheid en dood, warmte daarente gen beweging, bloedsomloop en leven. Dit moet men vooral in acht nemen in geval len, waar bijensteken erge gevolgen heb ben. De lijnvisscher kan zich een weerprofeet noemen, als hij een goed opmerker is. Als namelijk bij mooi zonnig weer de visschen niet aan het aas bijten of dit maar zelden aanraken, is met stelligheid of re genachtig weer te rekenen. Wordt het meer malen aangeraakt, zonder echter aangebe ten te worden, dan is het weder verander lijk. Vischt men evenwel bij slecht weder en heeft het geluk visschen te vangen, dan kan men op mooi weer rekenen en wel te stel liger en spoediger, hoe gulziger de visschen bijten. Aanelkendcen met het koud weder nen warmen groet uit het diepste van 't hart. Zondag gepasseerd, wij gingen naar d'eerste mis, en er viel gremeling van sneeuw. Als wij uit de kerk kwamen waren 't kolossale vlokken, 't Is r?n witten zon dag. In den dag 't smelt. Men heeft nen waggelachtigen gang.IsaUoo .cen we der om 's avonds zijn voetjes in de Catha- rinisten onder tafel te gaan steken, 't Heeft er in de perfektie geweest; eene welgevul de burgerstafel omringd van vlaamsche gulhartige vreugde. M. Baron de Bethune, Eerevoorzitter was er tegenwoordig, en M. de architekt Goethals ook. Een maatschappij die hooiden heeft Waarvan het narte jeugdig leeft Zal bloeien en in roem bestaan Neen nooit of nooit zal zij vergaan. Wat gezegd van 't prachtig Muziek- <•0$» feest, ter gelegenheid der prijs- dceling aan de leerlingen der Stedelijke Muziekschool. Er was ^^mij een volk. Spijtig dat de no- tabiliteiten zoo een weinig ach terblijven. Werd bijzonder op gemerkt Ik weet een lampken staan. Kin derkoor, met fraaie verzen van onzen dich- ter-schilder Petrus Van Nuffel met muziek van meesterPape. Aalst telt tegenwoordig mannen die naar eene groote toekomst zweven, zoowel op schilder- dan op toon kunst, als op gebiedjvan' dicht- als beeld houwkunst. Wij kunnen het niet genoeg zeggen, wij moeten die kunstenaars de hulde bewijzen die hen toekomt. Laudemus viros gloriosos, was de titel van den schoonen artikel over Baron Leo de Bethune zaliger. De brave man is van in September 11. al twee jaar dood... en men hoort er bijkanst niet meer van spreken, tenzij doorcenige bijzonderevrien- den... 't Gedacht van zijn monument op eene openbare plaats van Aalst, is nooit aangemoedigd geweest... Met dat woord monument uit te spreken, denkén wij op ons lief correspondenten Lobeliaken van de familie van 't nieuwskruid, die nog niet uitgeklapt is over de schoo- /js ne kruisplantingen van Ne- derhasselt op 't graf der bei- de vermoorden: Octavieken en vrouw De Gelas. D'ander week en hebben wij hem niet gezien, hij is te Ninove blijven haperen, in 't aiko- men van Neerhasselt, bij den E. H. Cobbaut. Hij was er nog niet bijgeraakt. Dit speelde hem wat in den koker, en daarmee vergat hij de pres sante commissie, hem van op den Voge lenzang mede gegeven, namelijk dat wij de schoone redevoering van M. Dokter Van der Haegen van Ninove op het grafj der beide martelaressen, bij dit plechtig oogen- blik uitgesproken, in haar geheel in Dage raad moesten overdrukken, 't Zijn wel wat vijgen na Paschen, maar wij voldoen gaarn de bevolking van alginder, die er aan houdt dit meesterstuk te bezitten en te be waren. (Men leze die heerlijke rede op on ze 3 bladzijde.) 't Geeft ons geen wonder als men dit leest, dat M. Dokter Van der Hagen over acht dagen afgevaardigde van 't kanton Ninove we'd gekozen bij den Katholieken Vlaamschen Bond. Zondag a. s. zou 'tjjaarlijks feest van onze bloemkoolmannen moeten plaats grijpen. Onze vtienden hadden er weinig moed op, sedert zij de droeve gebeurtenis vernomen hebben aan hunnen sekretaris E. H. Cobbaut voorgevallen. Er is eenparig inders over beslist. In plaats vin lijk naar

De Dageraad | 1910 | | pagina 1