Stoom koffi ebrander ij KANTPAPIER m Spoorwegnieuws AALST AAN DE BOUWERS Het beste ZWART Wwe De Kegel-Corael Alt Yolckaert en Zuster Kinn oadsncbsidiag on»« Bisithoppeiijkt Kilste School Eene billijke vraag Benoemingen. Onderlinge rereeniging der materieel- schonwers van den Belgischen Staat De Gheestraat BIJ DE HOUTMARKT Alle soorten koffie Koffie met Premiën Briefwisseling Bond der Staatsbedienden vanHaaltert LIJKREDE Het Kind. Politieverordeningen op de Vastenavonddagen ZOKKEN met zooien bij de Wed. DE KEGEL-CORAEL C. PANNEMAN k'Üeine kiekens Kantwerksters, let gced op het adres N. 65 HlIBnHHHB Kunstglaswerken G. COFFO, BwiSSELSCHESIRAAT, AALST Handel in Sigaren en Sigaretten '-J - HON. TA.HHE Belangrijk Bericht GROOT MEUBELFABRIEK Huis Jean LirtPENS Bmsslsttatmt (foititmü 8, AALST. Magazijn van SCHOENEN in allen aard Waakt zander te verpoozen, hloode stervelingen, Di.cii vreest de Godheid nie:, o schuchtere enkelingen, Want wis ted u de Dood, en geen der hemelingen Kwam onbeproefd tot Hem, den Heer der zaalge kringen Welle C. 'tKint. Wij vernemen met veel genoegen dat de heer Frans De Beul van Aalst, leerling van St-Martensgesticht, het exaam van orde klerk aan het beheer van ijzerenwegen met goed gevolg komt af te leggen. Onze beste gelukwenschen aan den jeugdigen stadsgenoot 1 aan onzen beminden heer Minister Hel- leputte. Er wordt sedert acht dagen in de reizi gersstatie geweldig geklaagd over hel ver trek van sommige vroege treinen. Eerst en vooral zij vertrekken met vertraging, zoodanig dat er jongens waren die er in Schellpbelle hunne correspondentie door kwijt waren. Ten tweede de verwarming der treinen Iaat veel te wenschen. Wij ver nemen uit goede bron dat er niet in den helft der wagens chauffretten lagen. De oorzaak van dien ongelukkigen toestand zou voortkomen, door de afd inking van hoogerhand, vati twee werklieden. Zou on ze goede heer Minister daar a. u. b. willen een ernstig Onderzoek voor bevelen, en zorgen dat dien betreurenswaardigen maatregel zoo spoedig mogelijk ingetrof ken worde Op de lijn Aalst-Schellebelle klaguf de werklieden met reden, dat zij hun 28 da gen rust niet en hebben waarop zij jaar lijks recht hebben. Waarom deMinisterieele besluiten miskennen Zij klagen ook over den aftrok. Als zij 2 uren verlof vragen, worden zij er drie af getrokken, nochtans men beiaald per uur, men kan dus per uur aftrekkeu ook. Ook de wachterswoningen laten veel te wenschen, bij zooverre als het regent en men achter de stoof is gezeten, men zich van eenen regenscherm moet bedienen. En zeggen dat het op die plaats is dat die menschen hunne wieg moeten plaatsen. Tot Burst aan barreel 26 heeft men we kelijks betreurenswaardige voorvallen van kortzichtige personen, die zouden willen dat de cabienwachters de voorgeschrevene reglementen van het hoogcr bestuur onder de voeten trappen, en zoodoende op korte dagen aan de deur worden gezet, zij bren gen het zooverre dat zij voorbeeldige be dienden, scheldwoorden toe brengen al hoewel deze zeer rechtvaardig te werk gaan. De wachters hebbep geen ander doel als alle man te bevredigen, zoowel de chef der statie als nen burger of een bedelaar. Het is nochtans van algemcene bekend heid, dat als wanneer de barreel gesloten is, het wel is omdat er eenen trein in 't zicht komt. dus zijn de inkomseinen veilig en kan of mag men niets meer veranderen op straf van verzending. Zijn aanneembaar verklaart tot de bedie ning van ordeklerk, de heeren Fr. De Beul en Van Mulders Oscar van Aalst. Bekomen hunne vaste benoeming. D'Haeseleer Frans van Welle als rijtuig poetser in Brussel-Zuid. Van Geert J. B. van Aalst, als locomotiefkuischer alhier. Huylebroeck Alfons van Lede als hand werker in Schaarbeek. Ascoop Adolf van Erwetegetn is geroe pen als voorloopige lader in Manage. De volgende brief is door het toedoen van voornoemden bond, gestuurd aan al de Volksvertegenwoordigers Mijnheer, De materieelschouwers der Belgische Spoorwegen, nemen de eerbiedige vrijheid uwe welwillende tusschenkomst te verzoe ken bij het hoofd van hun Departement, ten einde zijne Excellentie te smeeken hun nen bezwaarlijken toestand zoo onevenre dig met de belsngrijke diensten die hun ten laste vallen, te willen onderzoeken. Eerst en vooral wenden wij ons tot de wervingswijze. Het is bewezen dat de schouwers uitgelezen agenten zijn, verko zen tusschen de meest geachte en best ge schikte tot het uitoefenen van dit ambt, die eene zekere geleerdheid bezitten en de kunstmatige kennissen waarvan ze blijken moeten geven voor eene onderzoekscom missie. Wanneer ze tot dit ambt worden toege laten, zendt men ze met volle betrouwen naar de verschillige schouwposten van het net, ten einde de volmaakte in staatstel- ling van het bollend materieel met het oog op de dienstverzekering zoowel voor reizi gers als voor koopwaren, te verzekeren en te onderhouden. Bij kwestiën van verwisseling met de vreemde en ingewilligde Maatschappijen evenals met de samenvoeging der bijzon dere verbonden aan het net van den Belgi- FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1/4 kilo en 1/2 kilo PR1JS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO schen Staat, verrichten zij vooreenstemmig met de afgevaardigden voor hoogerver- meldc Maatschappijen en der bijzonderen, eene strijdige schouwing van het geleverd en hersteld materieel, ten einde de belan gen van het Beheer te beschermen. Nochtans, een der gedeelten, en niet de minst belangrijke hunner zending, is de gerustheid van het vefvoer der reizigers te verzekeren, met bijzonderlijk te waken op de regelmatige werking der toestellen van den /rein Westeughouse waarvan al de rij tuigen 't een door 't ander, zijn gewapend, en dank aan dewelke het is toegelaten zon der gevaar, te bollen met eene duizelige snelheid, verzekerd zijnde desnoods deze te kunnen overmeesteren, die snelheid te beteugelen, of aan den motor eenen nieu wen, heviger gang in te prenten. Het spreekt van zelf dat alle onoplettend heid, gelijk iedere achteloosheid, hoe ge ring zij ook wezen, in dergelijke omstan digheden spijtige gevolgen kunnen na zich slepen, en zien erge ongevallen te weeg brengen, die de reizigers in gevaar stellen en den schouwer rechtstreeks doen vallen onder de toepassing van art. 422 van het strafwetboek. Het betaamt dus als logisch te achten, Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, dat dergelijke verantwoordelijkheden niet ge noegzaam beloond worden, bijzonderlijk wanneer men overweegt, dat die agenten genoemd met een maandloon van 100 fr. er slechts 96 trekken dat hun verwijl tot bevordering van 4 tot 5 jaar minimum is, onzeker het maximum van 150 franken te kunnen bereiken, zelfs niet op den ouder dom van pensioen. Ten gevolge van dit alles smeeken zij U de wenschen van hun rekenboek te zien vaststellen als volgtloon minimum 120 fr. en maximum 180 fr., het loon te zien ver- hoogen alle 3 jaar, gelijk hunne collegas der geburelanden, met dewelke zij in be trekking zijn door de verwisseling van het materieel. Deze kleine verbetering zou maar enkel het gevolg zijn van wat vroeger is gedaan geweest voor de agréés en de brigadiers- serre-freins, die te allen tijde gelijk gesteld waren met de schouwers voor wat het loon betrof en werden aanzien op denzeffden voet dezer laatste. In de hoop, M. de Volksverteg., dat ge, in navolging uwer vroegere handelwijze, aan de verbetering van het lot der schou wers, zult willen meewerken, met deze hun ne eischen te willen onderwerpen, bieden zij met hunne voorbarige dankzegging de uitdrukking van hunnen diepsten eerbied. Het Bestuj Aan den heer Opsteller van De Dageraad, BEDANKING der Vakmannen van den Staat op den brief van den 25—12—1909. Verschoon mij zoo lang gewacht te heb ben, om het antwoord van onzen achtba ren vriend M. L. dc Beihune te beantwooi- den dit komt door zekere omstandighe den. In den naam van al de stielmannen van onzen depót, kan ik niet nalaten onze hartelijkste dankbetuiging toe te sturen aan M. de Bethune over de verkleefde ge voelens welke hij ons betoond heeft, met onze briefwisseling van 26 December, in aanmerking tc nemen en deze bij onzen Minister van spoorwegen kenbaar te ma ken, ons vast belovende de zaak der vak mannen krachtdadig te ondersteunen, zelfs bij de achtbare volksvertegenwoordigers van ons arrondissement (zonder ééne uit- zonderidg). Wij van onzen kant vragen natuurlijk niets beter dan onzen toestand te zien bloeien, daar wij al vele jaren verdrukt en vernederd geweest zijn, en dat er van geen stielman of vakman spraak is, hetzij in de Volkskamer, hetzij aan het beheer der spoorwegen; men zou zeggen, dat er geen vakmannen bestaan. (Deze zijn omtrent 12 1300 in getal). Ik geloof wel, dat het jaar 1910 zal strek ken tot bloei en welvaart van al de vak mannen, met geheel hun huisgezin. De vakman is de man der praktijk. Zon der de PRAKTIJK is de THEORIE niets waard 1 Waarom de vakman dan niet in evenre digheid betaald? Zijn ze niet even achtens waardig Waarom een hongerloon aan den vak man Steunende op de goede gevoelens en denkende in 't kort eene blijde tijding te vernemen, bieden wi] u, Mijnheer de Op steller, met onzen vurigsten dank, in naam van al de stielmannen van onzen dépót, onze beste groeten aan. Een Paswerker van den Staat. o Zondag 16 dezer was het algemeene vergadering in onzen bond. Het eerste jaar van ons bestaan werd gesloten. 1909 was een jaar van geluk. Daar ma dame de Dood of mijnheer Accident in onze rangen niet maaiden, sluit onze kas, ondanks onze kleine bijdrage (25 centie men per maand) met een schoon boniken. Nieuwe leden werden ingeschreven en aanvaard. Onze werkbroeder Camiel .Van Impe, (tusschen haakjes gezegd, een denker en werker van eerste gehalte) hield eene schoone aanspraak, tot doel hebbende onze bijdrage te vergrootcn ten einde aan de leden grootere hulp in verscheidene geval len te kunnen geven. Het voor en tegen werd druk besproken en toen er wel gek.apt en verbroederd was, dronk men ccn glas, men p.... nen plas en men liet de zaak zoo als zij was. Immers om alle gedachten tot volledige rijnheid te laten komen, besloot men op voorstel van den voorzitter eene vergade ring aftewachten vooraleerverandering aan onze statuten te brengen. Op algemeen verzoek drukken wij de uitgesproken door Dr. VAN DER HAE- GEN, van Ninove, bij de onthulling van het monument op het graf van de slacht offers der dubbele moord van Neder- hasselt. Geachte Toehoorders, Niet zonder ontroering bevinden we ons heden op het kerkhof van Ncdeihasselt. Immers, wij zijn hier géschaard rond twee graven, die ons eene der wreedste dramas herinneren, welke ooit op den grond van onze Vlaanderen gepleegd zijn, en de opschudding en de veronlwecrdiging teweeg ge bracht hebben, geheel het land door. Indien we gehoorzamen moesten aan ons innigste hartsgevoel, dan kwamen we hier alleenlijk in dezen „renvoudigen tempel vtxjr Gods altaar onze gebeden "storten tot lafenis der zielen der ongelukkige slacht offers, want in zulke droeve omstandigheden zijn het gecne woorden die de smart lenigen van de diepbeproefde bloedverwanten, het gébefP alleen geeft troost en is voordeelig aan de overledenen. Doch het indrukwekkende kruis dat hier met zijne strenge kracht op dezen doodenakker oprijst, gebiedt ons eene korte toespraak voor twee onschul dige vrouwen, die onder zijne schaduwe de ruste des doods genieten. Ginds, op eenen kleinen afstand van hier, ligt een der schilderachtigste hoeken onzer streek; hij draagt met recht den dichterlijken naam van Vogelen zang. Want, zoodra het sombere jaargeiijde met zijn ruwe wintervlagen verdwenen isde velden met een groen weelderig kleed zich getooid hebben, be- pareld met ontelbare bloemen die den aangenaam- sten wierook uitwasemen, dan komen talrijke ge vleugelde orgels in het sierlijke loover der boomen zich vestigen, om den lof van den Schepper van dit heerlijk landschap te zingen, en hart en ziel worden naar omhoog getrokken aoor 'i gehoor van dit liefe lijke Vogelenkoor. Daar, onder 't lommer van dit prachtig boomen- rijk.daar huizen eenige deftige .andbouwersfamilien, die de overleveringen der voowiaders In eere gehou den hebben de getrouwheid/aan de zuivere zeden en het onwankelbaar christen geloof van 't Vlaam- sche volk. En tusschen hen bevond zich een geluk kig huisgezin, dat de achting van iidercen genoot, daar de werkzaamheid en een onberispelijk gedrag ,r de schojnsle sieraden van waren. Omer De Gelas, de zoo diepbeproefde man in de zen laalsten tijd, groeide er op in vrede en in vlijt. Van in zijne kindsche jaren, bewerkte hij de vel den om zijn dagclijksch brood te verdienen, en pas jongeling geworden, trok hij zwoegen onder den laaicnden hemel onzer Zuiderburen, om zijn lot te verbeteren hij maakte verscneidene jaren deel van die heldhaftige arbefdersploeg.die men de «Fransch- mans noemt, en waarover de beroemde Fransche schrijver Franfois Coppée, zulke prachtige bladzijde nederschreef, om hunne taaie werkzaamheid en hunne stalen wilskracht te roemen. Wanneer Omer man geworden was, verkoos hij eene kloeke Vlaamsche boerendochter, Marie Goes- sens. tot bruid ze droomden van geluk en voor spoed. en de goede God beloonde hunne zuivere liefde, want Hij schonk hun een kroost van vier blo zende kinderen, die hunne blijdschap uitmaakten en voor wier toekomst ze hunne werkzaamheid gin gen verdubbelen. Hoo schoon echter, hoe aange naam het hem ook scheen te leven en te werken in den schilderachtigen Vogelenzang, hij wist dat hij beter kon; zijn kloeke lichaamsbouw en zijne wils kracht vergden nog meerder streven. Hij wist, dat er verre, verre van zijn vaderland over den Oceaan, een ander werelddeel zich uitstrekte, dat rijkdom men schenkt aan mannun die ontwikkeld zijn en kloeke armen bezitten. Hij deinsde niet achteruit voor die onderneming van tijdelijk huisverlaten daar hij een ideaal bezat door zijn werk wilde hij voorspoed voor zijn geliefd kroost. En hij nam het besluit naar Amerika tc trek ken, daar waar er van zijne familieleden reeds de vruchten plukten van hunnen zuren arbeid. ('t Vervolgt). Het kind is des vaders mededinger in de liefde der moeder. De tooverkracht waar door een huis in een thuis wordt ver anderd. Een kleine atlas die de geheele wereld der huwelijksvreugde en last op zijne schouders draagt. Een geopende knop aan den boom des levens. De beste bevorderaar der schoonste eigenschap van de vrouwelijke zelfverloochening. Een in boorling van alle landen die toch de taal van geen enkel spreekt. De onbewuste be middelaar tusschen vader en moeder en het brandpunt hunner harten, een niettg wezentje wiens vriendelijke lach aan de engelen doet denken. De zonnestraal des huizes die de sombere wolken der zorg verdrijft. Het zoetste door God geschapen wezen waaraan Hij slechts vergat vleugels te geven. Een uitvinding om de menschen wakker te houden. Datgene wat hel huis gelukkiger, de liefde sterker, de handen werkzamer, de nachten langer, de dagen korter, de beurzen lichter maakt, het ver leden doet vergeten en de toekomst lich ter doet zijn. Dat alles is een kind. Het is toegelaten verkleed en gemaskerd zich te vertoont n des Zondags, 's maandags en 's dinsdags der vastenavondddagen. alsook den opvolgend n Zondag telkens tot middernacht. Het is verboden aar de getnaskerden wapens of getuig waardoor zij iemand kunnen hinderen of be- zeeren; vermommingen te gebruiken die de zeden of godsdienstige overtuigingen zouden krenken mili taire oi geestelijke kleederen aan te trekken ge sprekken te houden, liederen ie zingen of druksels uit tc dcelen dewelke iemands eer of de goede ze den zouden kunnen kwetsen. Alle gemaskerde of verkleede pet soon zal, op het eerste verzoek van een politlebedknJc, dezen moe ten vergezellen naar het politiebureel om zich al daar ie laten kennen, en de inlichtingen te geven die hem zuilen gevraagd worden. Het is uitdrukkelijk verboden un eenieder zeden- schendende of ontuchtige liederen te zingen De Burgemeester der Stad Aalst verwittigt het publiek dat het verkJeedt-n en maskeren slechts toe gelaten is op Dinsdag 8 Februari a. s. tot midder nacht. De politie is gelast mei de strenge uitvoering op dien dag van het reglement op het ophouden van herbergen de politiestraffen zullen kunnen treffen de personen die na êcn uur's tnorgends van den vol genden dag zich bevinden in huizen waar men drank schenkt. Aalst, den 17 Januari 1910. De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts. De bestkoopste gevlochten zijn te bekomen, in alle kleuren Kapellestraat, 10, Aalst PRIJZEN Vóór mans 1,95 fr. het paar; vrouwen 1,60; filletten 1,30; kinderen 1,05; kleine kinderen 0,95. te bekomen, vangroote afbraak voortko mende een overgroot getal oude holland- sche pannen, ouden steen, arduine dorpels, deuren en ramen, plancher, brandhout enz. Zich te bevragen bij £10VENIERSTRAAT 41 AALST zijn ten allen tijde te bekomen bij K. MEERT, veearts Lede. is te verkrijgen te Aalst, Keizerlijke Plaats, 65, bij den drukker van De Dageraad ENCADREMENT V T R A U X D'A R 7 Bijzonder -werkhuis van alle soorten van glas in lood en koperin alle kleuren en stijlen. Alles wordt er zelf afgewerkt. Huis van goede bediening. Kerkstraat 26 AALST. MARKTEN AALST, zaterdag -Eieren de 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 6,00; viggens 60è70't koppel; Ajuin per 1O0 kilos 7,50; roomboter 2,80 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 23,00. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 22,75. Katoen meel 24,00. Gruis 13,75 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLnCHT. Varkens te koop ge steld 2826, aanfr. 0,98 tot 1,14. Beesten te koop gesteld 2307. Ossen, aan fr. 0,78 tot 1,00stierei»0,60 tot 0.88koeien. 0,52 tot 0,78. Kalveren te koop 986, fr.0,90 1,05 1,20 Gent, markt van 15 tot 21 Jan. 174 ossen, 0,64 k 0,88. 129 koeien 0.54 i 0,80. 165 kalveren 1,10 1,38. 1179 var kens 1,00 a 1,20. Marq >c d--poser I Grdeiwtrd inait LA GLANEU >E DE ZANTuTBR F O u i I no L' iSEL ARE Op Zaterdag 5 Februari aanstaande, opening van een groot en prachtig Meubelmagazijn. Alle soorten -r^n prachtige nieuwe meubelen en buiUtn- gewone schoone occasies. DE ROUCK, gebroeders 17, Kapellestraat AALST (Oud gekend huis L. De Smet) retht- over de Koophandelsrechlbank. Bijzonder groote keus van allé sóórten meubels stoelen, zetels, spiegels, snij- en draaiwerk. matras sen, ressorts, in een woord al wat den meubelartlkel betreft AA Gewaarborgd stevig werk cn droog hout. Prijzen bniten alle cencufCïftto. HUIS VAN VERTROUWEN 6. KIECKENS-REMORY Nieuwstraat 60, AALST Specialiteit van wolle sargiën. Bijzonde re lage prijzen voor voortverkoopers. PROEFT PETIT BBURRE PAREIN VAN ANTWERPEN Huis van Vertrouwen, gesticht in 1875. Prachtbottienen van alle maaksel. Bijzonderheid van Turnschoeisels en van Schoenen op maat. Getten. Footbaüschoenen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Badschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blókken Blokleeren in 't groot en in 't kléin Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3