Weekblad tot verdediging der belangen van Boer, Werkman Staatsbediende Nieuws in pakjes. De Passiespelen Derde Jaar, Nirtttmer 59 6 Februari 1910 kamer van Volksvertegenwoordigers De Post van Aalst Waar is 't Onze Politie Voor b<t Volk Bet feest der Hmfdïachters en Wachters. De Kamerkieziog te Dioant Gazetten praat DE DAGERAAD Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 1 jaar, 2,00 fr.; of alle 3 maand 0,50. Men schrijft in bij den uitgever en in alle postkantooren des lands. Voor 't buitenland is de prijs 4,50 fr. per jaar. OPVOEDING WELZIJN VAN HET VOLK VERSCHIJNENDE DEN ZATERDAG urroEVEB Ron;. Vao Naówc, Botermarkt, Aalst GODSDIENST MOEDERTAAL ONDERWIJS Annoncenprijs per drukregel Gewone, 0,15; dikwijls herhaalde, bij overeenkomst vonnissen 0,50; reklamen 0,75. Alle briefwisseling, behoorlijk geteekend vrachtvrij te sturen vóór dinsdag, aan den uitgever. De nieuwe tarieven in Frankrijk De belastingen op de Belgische Werkl eden Dinsdag heeft onze achtbare Volksver tegenwoordiger, de heer De Sadeleer, eene merkweerdige redevoering uitgesproken om de belangen van de Belgische Nijver heid en die onzer werklieden, die door Frankrijk bedreigd worden, eens te meer te verdedigen. Men weet dat de Fransche Kamer in groote meerderheid uit radikalen en socia listen samengesteld, op allerlei wijze onze producten en onze werklieden wil belas ten. Ziehier een beknopt verslag zijner rede voering DE HEER DE SADELEER. Dit debat was noo- dig, en levert een allergewichtigst belang op. 't Is reeds een vijftiental jaren dat in Frankrijk eene stroo- ming is ontstaan tegen onze werklieden. Eene stem ming der Kamer noodigde de Regeering uit de gunsttarieven af te schaffen, welke tot dan toe aan onze werklieden waren verleend op de spoorwegen van het Noorderdepartement. 't Is ook te dien tijde dat de belasting van inschrij ving voor de vreemde werklieden werd gestemd. Nog andere soortgelijke doch veel ergere voorstel len weiden toen ingediend. Onder andere trof een krijgsbelastingde vreemde werklieden daarbij kwam eene maandelijksche be lasting van5 frank; een derde voorstel trof de pa troons met eene dagelijksche belasting van 5 t. h. van het loon, aan vreemde werklieden betaald. Op 20 Februari 1894, voerde ik hier het woord om verzet aan te teekenen tegen die mn gelen van aard om de belangen onzer veld- en nijverheids- arbeiders erg te krenken. Ik zegde onder andere Ik weet dat veel klaarziende mannen in Fran krijk betreuren dat die weg wordt ingeslagen. Ik weet dat zij innig de aanslagen betreuren, die ach tereenvolgens gepleegd worden tegen het volken recht en de vrijheid van arbeid, en nog meer die on begrijpelijke verblindheid waarmede al de overleve ringen worden verloochend van gastvrijheid en vriendschap welke Frankrijk steeds jegens België aan den dag legde. Ik denk echier ook dat de voorstanders van die ontwerpen tegen onze landgenooten de politieke be langen van Frankrijk en vooral dezes economische belangen erg miskennen, indien ze denken dat zij aldus diensten zullen bewijzen hetzij aan defransche kapitalen, hetzij aan de fransche werklieden. Vol gens hunne redevoeringen immers en de toelichtin gen van hunne wetsvoorstellen zou het schijnen dat er hoegenaamd geen verband van wederkeerigheid zou bestaan iusschen Frankrijk en Belg.ë. Zij schijnen niet te weten dat er duizenden werk lieden en bedienden uit Frankrijk in België leven. Ze schijnen niet te weten dat er talrijke fransche handelshuizen in België zijn gevestigd.Ze schijnen ook niet te weten dat de handel van Frankrijk met ons land uiterst gewichtig is, dat de fransche invoer honderden inillioenen bedraagt en voor sommige dienstjaren een half milliard overtreft. Welnu, mijne heeren, indien men bij voordu- ring aldus het Belgische gevoel zoo diepbl jfl kren ken indien men, na de hinderpalen te hebben op eengestapeld tegen den invoer onzer waren, onze arbeiders zeiven wil verbannen, moeten wij niet voorzien dat er onvermijdelijk eene terugwerking tegen die vijandige handelwijze zal ontstaan Het oogenblik zal komen, en men zou ons natio naal gevoel niet moeten kennen om het te durven betwisten, het oogenblik zal komen dat de openbare meening in Belgie onze Regeering en de Kamers zal dwingen weerwraak tenemen op Frankrijk (Zeer wel ik geloof graag dat Frankrijk niet zal volharden op de baan welke het is opgetreden. Ware het echter anders, dan zou het eerlang blijken dat men den nationalen arbeidln Frankrijk op zonderlinge wijze wil beschermen. De dag immers dat België, gebruik makende van de wapens der wettige verdediging, op zijne beurt en de fransche landgenooten, én de landbouw- voortbrengsclen en eetwaren uit Frankrijk zou tref fen, en dan ook zijne fabrieksvoorbrcngselen, zijne stoffen, zijne zijdestoffen,zijne wijnen, 2ijne weelde artikelen en meer andere welke wij nog zoo vrij in ons land toelaten, waarvan de waarde ieder jaar honderde inillioenen bedraagt, dan zouden al die maatregelen rechtstreeks en hoofdzakelijk de fran sche werklieden treffen En zoo, mijne heeren, is die zoogezegde bescher ming van den nationalen arbeid waarop men .roemt en waarmede men de oogcn der Fransche werklie den verblindt, een tweesnijdend wapen dat onver mijdelijk hen zal kwetsen, hen die het tegen ons willen gebruiken. (Zeer wel De maatregelen werden in den beginne hoofdza kelijk genomen tegen onze nijverheidsarbcidcrs, maar zij treffen nog mi er onze talrijke V'anmsche veldarbeiders, en voorat die uit het arrondissement Aalot, die ieder jaar verscheidene maanden lang tij dens den oogst naar Frankrijk gaan werken. Nooit hebben de Fransche landbouwers het minste verzet aangeteekend tegen de diensten hun door onze Bel gische werklieden bewezen ;zij zijn steeds gelukkig geweest die moedige werkers te kunnen bezigen. Doch wat zai er later gebeuren indien al deze kwellende maatregelen genomen worden, indien het aldaar gewonnen loon moet dienen om hooge rech ten te betalen, dan zullen de werklieden den Fran- schen landbouw niet meer gaan helpen. In afwachting vestig ik de aandacht van den heer minister van buitenlandsclic zaken op den toestand; de Regeering moet zich het lot van onze arbeiders aantrekken. (Zeer wel. Zeer wel.) Graaf dc Merode, de toenmalige minister van bui- tenlandsche zaken, nam na mij net woord en ver klaarde dat hij de belangen onzer arbeiders kracht dadig zou verdedigen. Hij bestempelde zoo streng ais ik zelf de voorgestelde maatregelen die de arbei ders bedreigden. Hij meldde dat de Belgische Re geering verzet aangeteekend had bij de Fransche Regeering. De klachten van België werden goed onthaald daarom breng ik hulde aan beide regee- riugen, cn de voorstellen werden niet tot wet ge- ma ikt. Doch Itfden komen zij weer te voorschijn. Dc heer Di bunne zegde /rx ev» dat hel voorstel de veldarlx idiTS niét Dedocli. Het eerste yooistcl duidde eene streek aan, en betrof enkel arbeiders die aan de grens wonen, 't is waar, dat tijdens de beraadslaging de voorstellers zulks verklaarden. Doch de tekst die ten slotte werd gestemd is van toepassing op al de vreemde arbeiders die niet in Frankrijk wonen. Ik voeg daarbij dat dc teksl dt willekeur vrijen teugel laat. Belastingswetten moeten volstrekt nauwkeurig zijn. vooral wanneer zij meer dc vreem delingen dan de inboorlingen betreffen. Welnu, het voorstel heeft enkel eenen willekeurigen grondslag: het verschil tusschen het hoogere loon van den Franschen werkman en het loon van den vreemden arbeider. ik wensch d3t de protestatiën die onder ons ten allen kante oprijzen, goeden uitslag mogen bekomen en dat de Regeering krachtdadig in handen neme de belangen van onze talrijke landbouw--en nijver heidswerklieden en van de Belgische nijverheid zelve. Ik sluit mij aan bij de dagorde, die ikonderteeken- de en die luidt als volgt De Kamer, betrouwende op de gevoelens van vriendschap en genegenheid die Frankrijk en Bel gië bezielen, overwegende dat de in Frankrijk voor gestelde maatregelen tegen de Belgische werklieden en voortbrengselen, onze landgenooten terecht ont roeren, cn dat de stemming van die maatregelen eene diepe stoornis zou teweeg brengen in de be trekkingen, waaraan België zooveel prijs hecht, re kent er op dat de Regeering zich zal weten de tolk te maken van hare gevoelens bij de Fransche Re geering en gaat over lot de orde van den dag. Ik twijfel er niet aan of wij zullen deze dagorde eenparig stemmen. (Zeer wel.) De Kamer heeft die dagorde eenparig gestemd. De postbedienden van Aalst zullen ia de nanden wrijven immers de post is van eerste klas gemaakt. Wat in goed Vlaamsch wil zeggen :algemeene opslag vooral de bedienden. Proficiat, vrienden, gij verdient het. De Da geraad verheugt zich in dezeschoone verbetering. Zal het postkantoor nu ook vergroot en verruimd worden 't Is te hopen, 't Ware eene verademing voor de Dedienden en het publiek. het klein Tolleneerstraatje van vroeger Welke schoone verandering Nu is 't de schoone breede St-Camillus- straat, met hare fraaie en luchtige huizen, goede kassei en gemakkelijke bijgangen. Waarlijk ons braaf werkvolk zegt met reden hartelijk dank aan ons stadsbestuur, bij 't zien van zulke heerlijke werken't Is immers toch alles te zijnen voordeele en genoegen. Deze passende opmerking viel ons te binnen, toen we dezer dagen het laatste huis zagen afbreken, dat aan de Zoutstraat- poort de St Camillusstraatnog vernauwde. Eere zij ons stadsbestuur Van over jaren hebben wij onze stede lijke politie, bijzonderlijk met de baldadige vastendavonddagen, eene dubbele waak zaamheid zien inspannen. Sedert de stemming der wet Woeste over de onzedige liederen en slechte ge- zegdens, hebben wij die oplettendheid van wegens onze agenten en hunne wakkere hoofden zien verdubbelen, en 't is dank aan dien maatregel die de politie zoo stipt naleeft, dat wij sedert dien, die ongepaste wallcbakkerij van jaar t t jaar hebben zien afnemen. Hoe gering ook"het loon weze aan ons politiekorps toegestaan, hoeven wij ons van die manschappen op geene punten le beklagen. Hunne diensturen zijn talrijk, tegenover andere steden, en niettegenstaande den last van dien langdurigen dienst, bijzon derlijk met de vastenavonddagen, durven wij een oproep doen tot eenieder, om met die woelige week de lucht en de orde in onze stad te komen bestatigen. Wil men ons politiekorps geen opslag geven, men zou len minste dc dubbele waakzaamheid welke het in sommige om standigheden aan boord legt, eenigzins mogen beloonen. Wij eischen zulks niet van ons achtbaar gemeentebestuur, wij vragen het heel ne derig, om ons voorstel te willen onderzoe ken en er een gunstig gevolg aan te geven. Diiisfonis, sfieelijg Aalit ia Hoogcr Onderwijs Voordrachten met Lichtbeelden te houden in de Feestzaal vanhetLand- bouwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkens om 7 1/2 ure 's avonds stipt. Maandag 7 Februari. Naar den Noordpool, heer J. Goethals, stadsbouwkundige. Maandag 21 Februari. De gebroeders Van Eyck E. H. Stryaert, a.-tltnoezenier der Pupillenschool. Maandag 28 Febiuail. Aalsl, luer Tn. De Beek» r, 1- erauruHn de Siaatsmiddclbare School. Voor de pi-rs'-ncn die geen deel mnken van Daviilsfomis, is de ingangpiijs 0,50. Men kan ook kaarten bekomen aan 2 tr., voor al de Voor- dMoktea. PuikUitgelezen op alle manieren. Bui tengewone vertolking van gezangen, sym- phonie, tooneel! Veel, veel volk en schoon publiek wij bemerken bijzonderlijk MM. Leo Gheeraerdts, burgemeester, De Herdt schepene van Aalst, Baron Lodewijk de Bethune, plaatsvervangend volksvertegen woordiger, Aelbrecht Van Hecke van Sot- tegeni, verders de bijzondere burgerij van Aalst, 't Is met genoegen dat wij hooren zeggen dat het feest nen goeden stuiver opgebracht heeft voor het edel doel waar voor het in leven werd geroepen, name lijk voor het stichten van eenen studie kring voor weezen der hoofdwachters en wachters van het Belgisch spoorwegnet. Mogen wij echter, zonder men het euvel opneme, hier een klein opmerkingje doen gelden, dat volstrekt den goeden gang der zaken, hierboven vermeld in het duister niet zal zetten. Ja. Mogen we Waarom toch voor Vlaamsche jongens dit feest zoo zeer verfranscht? 't Is niet alleen 't gedacht van mij, maar wij verlieten na het feest den schouwburg en wij hoorden de vlaamsche vrouw van een onzer wachters zeggen Tot véér 't stiksken heb ik er weinig of niet van verstaan. (lngezi Op Zondagen 6, 13, 20 en 27 Maart en Maandagen 7, 14, 21 en 28 Maart, in den Katholieken Werkmanskring van Aalst. De katholieke partij lijdt daar nog altijd aan de tweedracht en aan de gevolgen der e enredige vertegenwoordiging. Groote moeilijkheden ontstonden vooreerst met de verbinding van het Arrondissement Di- nant met dat van Philippeville voor de Se- naatkiezing. Te meer was er reeds twist geweest in de katholieke vereeniging van Dinantzelf. M. Cousot kwam er vroeger op tegen de uittredende katholieke leden MM. de Mont- pellier en Delvaux. Hij gelukte er in met eenige stemmen meerderheid als candi- daat uitgeroepen te worden. In 1904 nieu we twist Baron Albert d'Huait, zoon van den héér Senator van Dinant, die reeds gedurende vier jaar lid der Kamer geweest was, kwam nu persoonlijk op tegen H. Cousot. De Poll werd betwist. Scheids rechters werden genoemd. Eindelijk bleef M. Cousot kandidaat. Nu verleden zondag was het weder Poll tusschen M. Cousot en M. d'Huart zoon. Deze laatste werd dit maal kandidaat uitgeroepen met 263 tegen 197 stemmen. Een blad schrijft dat M. Cousot niet meer aanhedeid is omdat hij de militaire wet gestemd heeftAl degene die met den toestand te Dinant bekend zijn weten dat dit volstrekt onwaar is. Sedert lang was de uitslag van den Poll voorzien. Een groot getal katholieken hebben tegen M. Cou sot gestemd omdat hij vroeger de plaats ingenomen had van een katholiek lid. Daarbij zijn M. d'Huart zeer populair in 't arrondissement. En voor wat nog de mili taire kwestie aaneaat, iedereen weet dat vader Baron d'Huart die Senator is en Voorzitter der katholieke vereeniging van 't arrondissement Dinant, den persoonlij ken dienst en de nieuwe legerwet warm verdedigd en gestemd heeft in den Senaat. Dit bewijst genoeg dat de kiezing daar op gansch andere redens gesteund is dan op de militaire kwestie I Mijn grootvader-zaliger zegde^zoo dik wijls Binst 'nen zomerschen dag en op 'ne winterschen avond wordt er zooveel verteld, maar gelooft het toch niet alles. Wikt en weegt eerst, en vraagt dan bij uw eigen zeiven af: Waarom spreekt die alzoo en die andere anders. En ik zou mijn grootvader mogen na zeggen Zooveel wordt er gedrukt en uitgegeven in gazet en schrift cn boek; maar gelooft het toch niet alles. Wikt en weegt eerst en vraagt u bij uw zeiven af Waarom schrijft die alzoo Artikels over godsdienst en politiek en meer andere zaken, worden natuurlijk in gegeven door overtuiging en strekking van den schrijver, en bijgevolg moeten zij beoordeeld worden en aangenomen als uiting van zijn gevoel, van zijne ziens wijze. En zooveel verschil is er, van persoon tot persoon, in het zien en het beoordeelen van gedachten en wetten en gebeurte nissen. Juist dien kant der zaak, welke de eene meest in het licht stelt en opheldert, zal de andere liefst ongezien voorbijgaan en ver zwijgen, misschien zelfs niet eens zien. Maar ik spreek nu niet meest daarover. Ik heb het meer te doen over nieuws berichten van ongevallen, rampen, gebeur tenissen, wonderheden en meer zulke din gen... Voor nieuws uit den vreemde zijn de groote gazetten en bijgevolg ook de klei nere weekbladen afhankelijk van agent schappen, die de voorvallen per telegraaf of telefoon overzenden. Die agentschappen zelf zijn niet altijd onpartijdig. Zoo is het zeker en duidelijk bewezen dat de nieuwstijdingen van den oorlog tusschen Japan en Rusland, met opgezetten wil ten voordeele van Japan en ten nadeele van Rusland door de Engelsche agentschappen overdreven werden. Het agentschap Havas, hetwelk wij zoo dikwijls vermeld zien in de groote dagbla den, is te wantrouwen voor nieuws over godsdienstzaken, want het is Joodsch. En nog niet enkel voor nieuws uit den vreemde, maar zelfs in het verslag over binnenlandsche zaken moeten wij eerst degelijk toezien en dan gelooven, en dan nog met mate en in rede. Ik heb al dikwijls uitgezien naar een voorbeeld om u dat diets te maken. Nu heb ik mijne gading gevonden in den Vlaamschen keikop. Een kind overreden. Ziehier de werkelijkheid Verleden jaar heeft de Duitsche kroonprins met zijnen auto een kind overreden. Hij reed door de Boomenstraat. Voor hem op reed eene bierkar, waarop achter een jongetje hing. De auto toeterde; het jongentje liet zich van den wagen glijden, maar viel. Of schoon de kroonprins onmiddellijk stopte, geraakte de kleine onder den auto. Hij werd naar het Hospitaal overgebracht. En nu volgt een verslag uit verschillende dagbladen, met verzonnen titels Neutraal Nieuwsblad (zoogenaamd neu traal) Gisteren reed de kroonprins per auto door de Boomstraat, toen plotseling een kind voor het rijtuig viel, hetwelk over den kleine heenliep. De toestand van den knaap is ernstig. Men lette er op wat wordt weggelaten namelijk hoe het kind onder den auto ge raakt is en dat de kroonprins dadelijk stopte. De Sociaal-demokraat (socialistisch) Gisteren reed de kroonprins met zij nen doodenrijde'r een kind omver. Het arme slachtoffer van kapitalistische roekeloos heid is waarschijnlijk reeds overleden. Maar wat geeft het, een arme kleine proletariër meer of minderd Hier ligt de roode verf een vinger dik op. De Vaderlander (hofblad) Gisteren werd Zijne koninkl. Hoogheid onze kroonprins het slachtoffer van een betreurenswaard ongeluk. Toen hij met zijn auto de Boomenstraat inreed, was vlak voor hem een bierwagen waarop achteraan een straatbengel zat, zooals dat meer ge beurt. Op heHoeterenvan den auto,sprong de kleine van den wagen, doch viel vlak voor den prinselijken auto. Z. K. H., die een ervaren menner is, stopte dadelijk. Doch 't was reeds te laat. Aanstonds deed de prins den kleine per auto naar het hos pitaal voeren, zond zijneii adjudant naar do ouders, en nam later inlichtingen over den toestand van het kind, dat hij op zijne kosten heeft doen verzorgen. De toestand geeft veel hoop. Hier is de kroonprins het slachtoffer. Commerciaal Nieuwsblad Gisteren reed dc kroonprins met zijn auto (merk Splendid Gorrel en C° 115 P S.) door de Boomenstraat. Een kleine jongen werd overreden, ofschoon Splendid zijn menner toelaat oogenblikkelijk te stoppen, wat dan ook gebeurd is. De bekende licht heid van het Splendid-merk is zeker oor zaak dat het ongeluk geen doodelijken af loop had. Dit bericht is eene bedekte cn goedbe taalde reklaam voor Gorrel en C°. Ik vraag nu is het lezen van dagbladen geene kunst, die moet aangeleerd worden? leder blad verft alle berichten met zijn eigen kleur, en daarom is het volstrekt niet eender in welke gazet gij de lijst der onge lukken en rampen leest. Den waarom van het zoo schrijven mag men nooit uit het oog verliezen. Jef Gasselman. De wetgevende kiezingen De kiezingen voor de vernieuwing van de kleine helft der Kamer, zullen plaats hebben den 7.ondag 22 Mei; 80 mandaten op 166 zullen moeten ver nieuwd worden. De kiezingen zullen plaats hebben in de provinciën Antwerpen, Brabanl, Wesl-Vlaan- deren en Namen. Zun aan de kiezing onderworpen 47 katholieken, 21 liberalen, i2 socialisten. De vijl ministers die van de Katner dcelmaken, de heeren Schollaert, De Lantsheere, Renkin, Liebaert en Dcl- beke moeten herkozen worden. Voor te beginnen deelen wij nen ar- rière garde mee uit de STEDE van GEE RAARD. 't Nieuws kwam ons toe zaterdag II. als de laatste nummers van onder pers kwamen. Er is ginder in den Dender voor bij de brug van Twee Acren een schip Je anne-Marie gezonken met drij duizend kilos kolen. Men mag het wel nieuws te voet noemen, maar wij deelen het mee voor deze die het nog niet weten. SANTBERGEN, wij gingen zoo dik wijls door die schoone parochie als wij naar Nieuwenhove trokken, welnu daar is een erge brand uitgeborsten in het oud kasteel der graven de Lalaing waar nu de fransche Paters op wonen. Eenige jaren geleden woonden wij in dit gesticht eens eene tooneelvertooningbij. 't Was er prach tig. Volgens wij ver nemen van Bastiaan, onzen rondreizenden correspondent, is gansch den linkervleu gel vernield, en zijn er twee Paters bijkanst in gebleven. Er is veel schade aan de kleeren der studenten die er inwonen. Die rampen zijn zeer te betreuren Doch als er niemand niet Zijn leven cr bij in en schiet. Die zijn het nog maar klein malheuren. Wel.charnitwee, wie zou 't gelooven wie dat er daar is Tistje van Oultre. 't Is eene eeuwigheid leCn man Zijt ge de parochie ontloopen?Oultre-Heerlinckhove met zijne dik twee duizend zielen. Wie en zou ze niet ontloopen Dageraad Er is gevochten dat er de brok ken afvlogen. Die ongeluk kige messen, en dien trai- terachtigen drank. Eenige jonge boeren hadden naar de wijkkermis geweest eni vielen bij den herbergier Lowie Van de Kasseyde^ binnen, en hadden er op nen ik en nen gij embras, zoodanig dat den ongelukkigen baas er met nen gebroken schedel uit hunne handen geraakte. Dezes bandieten zijn vandaar voortgezwansjeld, trokken om kassei en kareelstcenen en bombardeerden er Lowie zijn staminé me de. Als hun vandalenwerk tVinde was, trokken zij op en doorkerfden onderwege nog nen mensch die hen rustig voorbij gingen nog nen anderen die 't ongeluk had begaan van om hulp tedurven roepen, 't Wordt hier slechter dan in den tijd van Bakeland en Jan De Lichte. Is 't niet zoo Tistje. Onze confrater 't Nieuws van den Dag had meer dan gelijk, als hij van dees week in zijnen schoonen artikel de Mis daden in België, deed uitschijnen, dat de Justicie er met al die baanstroopers tegen woordig wat lichtzinnig over ging, even als met de vrijstellingen metnationale fees ten enz. En wat wij ook met hem zeggen, ziet het op tien keerener negen 11a, en men zal moeten bestatigen dat bij dergelijke personen er nooit veel godsdienstige op voeding heeft binnengedrongen. Scholen, scholen zonder God Maken "t kinderhartc rot. "t Zij eens vroeg, ot 't zij eens Iaat Dil bederf zich eens verraidt. Ja Dageraad, 't is wreed zei den uil en hij bezag zijnen oudsten. Ze vezelen al zoo iets stillekens over Nederhasselt ook, waar die wreede moord van Tavieken en vrouw De Gelas nog niet vergeten is. 't Schijnt dat er daar een leeg huis zou vrij willig in brand gestoken zijn. Er heeft veel danger geweest voor de woonst van den garde-chasse. Wij zijn kurieus Baptist wat daai zal van komen. Gaat ge langs Ninove over? Toch maar t'avond. Dan zullen wij de commissie met Charel- ken mede geven. Salu Tistjen en bedankt zulle. Geern gedaan, Dageraad. Met daar van Charelken te spreken. Nu is er iets gebeurd. En dan nog eene specialiteit. En waar gebeurd. Charelken had van zijnen vriend Camiel van Leeuw, met de laatste expositie twee eitjes gekre gen, een van den eersten prijs kroppers, en een |van den eersten prijs foogeurs. 'tWas leute in den Osbroek als hij daar mee thuis kwam, en ze werden bij nen^ vriend te broeien gelegd. Maar wat was de verwondering als daar Zondag 11. twee kleine kiekjes op het duivenhok werden ontmoet. Men oordeele over de verbabereering van Charelken als hij dit onmogelijk nieuws vernam. Dageraad wenscht zijnen goeden osbroekschen pro pagandist profisiat met zijnen onverwach- ten vooruitgang in denduivenkweek. Daar zijn de koeriers van LEDE per hondenmobil. Zij zijn daar met viecselijke tijdingen. Nen benk die uti den Oost was teruggekomen, wilde in eene heiberg der Romestraat een achttienjarig meisje met nen dolk doodsteken, en takelde de bazin

De Dageraad | 1910 | | pagina 1