K AHTPAPIER Stoom koffiebranderij Spoorwegnieuws Het beste ZWART AA LST Wwe De Kegel-Corael 7-C# LM Alle soorten koffie De Gheestraat BIJ DE HOUTMARKT Koffie met Premiën Sottcgcn; Benoemingen. Nog het Feest van den Bond van Werklieden en Burgers. Okcgcn? LIJKREDE bij de Wed. DE KEGEL-CORAEL EERSTE COMMUNIE Kantwerksters, let gced op het adres N. 65 MARKTEN Magazijn van SCHOENEN in allen aard trouw aan de groote katholieke grondbe ginselen. Hunne eer zal zijn aan de ver dediging dezer grondbeginselen, zooals het met M. Woeste het geval is, hun leven gewijd te hebben. Vereenigd onder de plooien der vrijheids- vlag zullen wij het strijdperk aangaan, en met deze vlag zullen wij overwinnen, zoo als wij er over 26 jaren mee overwonnen hebben. Hieronder deelen wij de woorden meé, die de heer Staatsminister Woeste als ant woord gaf aan de uittreksels der redevoe ringen van voornoemde sprekers geknipt Met fle twee redenaars, die wij ge hoord hebben, zeg ik dat wij eendrachtig ter stembus moeten gaan. Ik ben het op dit punt volkomen met hen eens. Maar ik zeg ook dat de eendracht maar alleen vrucht baar en afdoende zal zijn, voor zooveel zij. na de kiezing, in het Parlement blijken zal. In de militaire wet ben ik een der voorloo- pige overwonnenen. Zijn er bittere woorden uitgesproken, dan ben ik het nogmaals eens met M. Ren- kin om te zeggen dat zij moeten vergeten worden. Maar wat niet mag vergeten wor den, dat is de nieuwe militaire wet. Men heelt gezegd dal deze wet definitief is. Wat is er definitief in het leven, en bijzonder in militaire zaken Dat de militaire kwestie aan de dagorde blijve, en, indien God mij het leven gunt, zal ik mij beieveren om die wet te verbeteren. Dat noemen wij eenen ernstigen stap tot de Eendracht, en wij zijn er de wijze redenaars dankbaar voor. Wij mogen dus met zoete hoop de ze gepraal in Brabant te gemoet zien met Mei aanstaande. Mochten deze sprekende voorbeelden navolging vinden in al de kiesomschrijvingen, waar er dees jaar voor de Kamers strijd wordt geleverd. Mocht dit OVERAL het sein wezen van een nieuw tijdstip van vrede, van vruchtbare eendracht en van broederlijkheid in de ka tholieke partij i De Da^erAadT) FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1 4 kilo en 1/2 kilo PRIJS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO Waarde Dageraad, Nogmaals voelik mi] gedwongen een klein artikeltje te laten verschijnen, in ons geliefd weekblad, ten einde recht te bekomen voor de Vlamingen van Brussèl-Zuid. Wij hebben door het schrijven van den Dageraad reedsvlaamsche boeken bekomen, ook eenen vlaamschen ma chinist leermeester werd in de plaats van eenen waal benoemd doch dit heeft nog al moeite gekost, want de waal was al benoemd als dienstdoende leermeester, doch door het strijden der Vlamingen en door het schrijven van onzen Dageraad, heeft de waal de plaats moeten ruimen en onzen kandi daat zegepraalde. Nu moeten wij weder den strijd aanvangen, want onzen vlaamschen leermeester mag geene lessen geven de theorien worden gegeven door den waalschen leermeester en hij kent niet meer vlaamsch als een olifant latijn. Nochtans mets ware gemakkelijker dan de lessen te laten geven door een meester die de twee talen machtig is, zoo zou alleman tevreden kunnen ge steld worden; en bijzonderlijk dat den vlaamschen leermeester mets beter vraagt dan ons in onze taal te onder richten. Dat er kwaadwilligheid m het spel is kan niemand betwisten, want als er naar vlaamsche theorien ge vraagd wordt, krijgt men voor ant woord als er bevel komt van hoo- gerhand, dan zult gij er krijgen eerder niet, daaiuit blijkt klaar dat onze on middellijke oversten ons maar geven, hetgeen zij gedwongen zijn te «reven, door het hooger bestuur, en zij staan het* thans toe met een zuur gezicht te gen de goeste. De stelplaats van_Brus- sel-Zuia is geheel verfranscht, daar gansch het toezichtspersoneel waal is. Onzen werkhuisuieester die dadelijks zaken te verheffen heeft met Vlamin gen, kent geen het minste vlaamsch onze ondermeesters, schouwers, inge nieur, commis, 't is al koek van den zelfden deeg en daarbij komt het dat de vlamingen hier niets kunnen beko men, dan door te striiden met behulp van hunne vlaamsche bladen. Dus wij vragen dat de lessen gege ven worden door den vlaamschen leer meester, dan zullen wij de onderrich tingen waarvan wij nu mets verstaan, ons ten nutte kunnen maken zoo goed als de walen, en daar de bekomen pun ten in de theorien, alle dnj maanden overgemaakt worden aan het hooger bestuur, en er daar rekening wordt van gehouden in den wedstrijd voor machi nist, is het van het grootste belang voor de vlaamsche stokers onderwezen te worden in hunne taal. Wij durven hopen dat wij met behulp van onzen Dageraad en den vlaamsch- minnenden heer de Bethune zullen winnen wat wij willen, en wij willen recht. Een ridder der koolschup. Tusschen Aalst en Schellebelle zijn er gardebareels, die voor Kerstdag, veertien dagen den nacht gedaan heo- ben, en acht dagen naar Kerstdrg te rug véértien dagen den nacht. Dus van vijt weken vier weken den nacht. En voor hunne belooning heeft men hun twaalf uren zondagrust afgetrokken. Men ziet dat er altijd grieven te her stellen ziin. De Dageraad aanzie., het als een plicht de aandacht van den heer minister op deze fei'en te vestigen. In het lokaal bij Felix Breways Sta tiestraat, zullen erop Zondag 20 en 27 Februari de driemaandelijksche ver gaderingen plaats hebben. Naamafroe- pingen zullen gedaan worden, van de vereenigde spoorwegbedienden. Dus ieder lid zal moeten op een der twee zondagen aanwezig zijn. Wie zou af wezig zijn, zal het reglement toege past worden, 't is te zeggen boete. Is als vasten seingever te Brussel- Thurn en Taxis benoemd, Impens Lo- dewijk van Lede. Als vasten baanwerker te Esschene- Lombeek, De Schrijver Lodewijk van Teralphene. Zijn opgeroepen als voorloo- pige baanwerkers in Brussel- Noord- Van Schelvergem Jan Welle, D'Hae- seleer Alfons Esschene, Ganzemans Camiel Pamel, Van derSype Benoot Erpe, Van Damme Leonard Baardegem, Callaert J. B. id. Van Cauter Jozef Vleckem. Vleurinck Alfons Ayeem, Van Hoef Ivo Wieze, De Wolf Frans id. De Pauw Frans Moorsel, Ardyns Pieter id. Theys Alfred Iddergem, De Bruyn Richard id. Huvlebroeck Theo- phile Wanzele, De Brackeleer Grim mingen, Van de Velde Leo Zonnegem, Schollaert Adolf Smetlede, Baetens Dominique Kerkxken, De Schrijver Remi Denderleeuw, Mertens Stephaan Nieuwerkerken, Heysse Hendrik Aalst Vermeiren Hippoliet Lede, De Smet Alfons ld. De Backer Theofiel ld. Lanckman Alfons ld. De Pauw Remi id. Gebrek aan plaats heeft ons belet in het voorgaande jiummer een verslag te geven over de 25e verjaring der slichting van de eerste onzer stedelijke maatschappijen van onderlingen bijstand. Wij hebben dus slechts aan onze lezers de schoone redevoering medegedeeld, uit gesproken op het banket in de zaal van den katholieken Werkmanskring, door den stichter en ieyerigen voorzitter der maat schappij, den heer Alfons Willems. Deze redevoering geeft een 'geschied kundig overzicht van de 25 verloopen ja ren en de ontelbare moeilijkheden tegen dewelke de maatschappij te worsteldn had. Het feest van 30 Januari heefpbewezen dat het bestuur alle hinderpalen heeft we ten te overwinnen en dat de leden van den Bond der Burgers en Werklieden, ondanks het 25-jarig bestaan hunner maatschappij, altijd met denzelfsten iever en dezelfste werkzaamheid zijn bezield, als bij het stichten van hunnen bond. Het feest begon met eene communiemis aan dewelke een groot getal leden deelna men en tot de H. Communie naderden. Om 10 uur werd eene plechtige mis ge zongen; bijna al de leden hadden aan den oproep beantwoord. Welke aangename verrassing was het niet de ruime zaal van den Werkmanskring, voorde omstandigheid versierd, met meer dan 400 dischgenooten rond de tafels ge schaard, te bewonderen. De spijskaart was aanlokkend en de ta fel wel verzorgd, de spijzen met kunst be reid elk lid ontving ter keus eene lekkere flesch Bumy of De Gheest met eenn halve flesch Bordeaux-wijn. Een orkest, onder de leiding van M. Lenssens, die altijd zijn talent ter beschikking stelt van alle maat schappelijke werken, voerde gedurende het banket prachtige stukken uit. Ook heersch- te de grootste vreugde onder de leden die nog lange jaren het geheugen van dit feest zullen bewaren. Verschillige overheden hadden aan de uitnoodiging van het bestuur beantwoord. Men bemerkte aan de eeretafel nevens den heer voorzitter Alfons Willems, den heer Baron de Bethune,eerevoorzitier der maat schappij, de heeren schepenen De Hert en R. Moyersoen, de heeren doktoors De Naeyer, De Clerck. enz., Herman Bosteels, enz. enz. Na de schoone redevoering van den heer Willems, welke wij verleden zondag heb ben meegedeeld, nam de heer Baron de Bethune het woord om aan de vergadering de gezondheid voor te stellen van den hei r Willems. Wij laten hier de redevoering van den heer de Bethnne volgen Bij dit plechtig verjaringsfeest aanzie ik het als eenen plicht eenen heildronk voor te dragen aan der. heer Alfons Willems, stichter en voor zitter der maatschappij. Wij begroeten in hem eersten vooral de stich ter der maatschappij, deze die het goed gedacht heeft opgevat uwe maatschappij tot stand te brengen en die er in gelukt is te midden van talrijke en oneindige moeilijkheden zijn gedacht te verwezenlijken, en zijnen schoonen droom in eene levende werkelijkheid te veranderen. Men kan zich geen gedacht maken der moei lijkheden met dewelke de stichting van eene maatschappij van onderlingen bijstand gepaard gaat doch vooreen man met taaien wil en met de liefde zijns evenneasten bezield zooals onzen voorzitter het is, bestaan er geene hinderpalen wat meer is, de moeilijkheden hoe lastiger en zwaarder ook, prikkelden den voorzitter aan, om nog met ineer iever voort te werken tot het wellukken van zijn edel doel. Alfons Willems heeft niet alleenlijk een stich ter geweest, men mag zeggen dat hij mag aan zien worden als de schepper der maatschappijen van onderlingen bijstand in onze stad. Hij is het die in Aalst de eerste ziekenbond heeft gesticht, en die er de edele gedachten van broederliefde en wedetziidschen onderstand rond zich heeft verspreid. Op een oogenblik dat dergelijke maatschappijen bijna nog onbekend waren, heelt hij een machtig voorbeeld gegeven dat heden door een tiental andere maatschappij en nagevolgd is geweest en dat voor de werken de klas in onze stad, onderopzicht van zedelijke en stoffelijke verbetering de gelukkigste en be langrijkste gevolgen heeft gehad. Doch wij begroeten in Alfons Willems niet al leenlijk de stichter, maar ook nog de behendige voorzitter die gedurende een langen termijn van 25 jaren, de maatschappij met de grootste wijs heiden eene volkomene verkleefdheid en zelf opoffering heeft bestuurd, en haar in het midden van moeilijkheden en gevaren van allen aard, in den bloeienden toestand heeft weten te bren gen dien wij heden bewonderen. Gedurende 25 jaren heeft hij geene moeite ge spaard om zijn troetelkind te doen groeien en om den geldelijken toestand der maatschappij altijd te verbeteren. Ook wordt hij door de leden als een ware va der aanzien allen stellen het meeste vertrou wen in hem en zien in hem de weldoener der maatschappij. Moge de Almachtige God onzen beminden voorzitter al het goed loonen dat hij aan de maatschappij en aan de werkende klas onzer stad heeft veroorzaaktmoge Hij hem nog lan ge jaren aan het hoofd van den bond bewaren, tot den vooruitgang en het welzijn var. al onze werkende leden en tot den bloei der maatschap- pij. Wij sturen den achtbaren heer Willems he den cle uitdrukking onzer gevoelen van innige dankbaarheid, en drukken den wensch uit, dat wij binnen 25 jaren, allen met dezelfde gevoelens van broederlijkheid en wederzijdsche liefde be zield, den50 jarigen jubilé gezamenlijk mochten vieren, van onzen onderlingen bijstanden van onzen beminden voorzitter. (Toejuichingen/. Eindelijk werd nog eene schoone rede voering uilgesproken door den ondervoor zitter der maatschappij lot den heer Wil lems gestuurd en een kunstigen kader met het portret van al de bestuursleden werd hem in naam der maatschappij uit erken lelijkheid voor zijnen urjminouibaren ie ver en zijne onverpoosde zelfopoffering aangeboden. Op dit oogenblik barsten de toejuichingen losde zaal slaat recht en begroet onder een daverend handgeklap den achtbaren jubilaris. Door dit onverwacht huldebetoog diep bewogen antwoordde de heer voorzitter Willems met eenige woorden uit hel hart en beloofde in de toekomst nog al zijne krachten te pandete stellen der maatschap pij. Het feest zette zich dan voort en tot laat in den avond verheugden zich de leden in deze broederlijke vergadering. Eindelijk verlieten di- eenen na de anderen de zaal, gelukkig dezen schoonen dag te hebben beleefd en met den vasten wil meer en meer te blijven strijden voor den vooruit gang van den schoonen Bond van Werk lieden en Burgers. nen vatten. Ernstige,opwekkende, verheve ne liederen, lieten de toehoorders toe hun ne lachspieren een weinig rust te verlee- nen, en brachten de zielen tot in de hoo- gere sfeeren. De heeren Raymond Ver meiren en Maurice Van Overstraeten van Hamme, echte kunstenaars in zang en kla vier, hebben het publiek begeesterd en hebben het groot aandeel in het welgeluk- ken van het feest. Aan hen onzen rechtzin- nigen dank Aan den vriend Hector de Craecker wiens talent altijd indruk maakt op het volk, aan de vrienden Octaaf Goe- dertier en Triphon De Caluwe, die altijd op de bres staan om door hunne kluchtlie deren een feest op te luisteren, aan den dichtervriend Martin Hoste wiens edele ziel in zijne zoete verzen doorschijnt, onzen hartelijken dank en aan den echten kunst minnaar M. Notaris Soete die door zijne kundige begeleiding op klavier den goe den goeden uitslag van het feest verzeker de onze volle dankbetuiging. De liederavond werd gesloten door het zingen van den Vlaamschen Leeuw, welke al de aanwezigen rechtstaans medezon gen. God dank welgelukte vergadering Alles tot vereffing, tot veredeling, tot ontwik keling van ons volk. Men schrijft ons uit Woensdag 2 Februari werd alhier eene katholieke fanfaar gesticht. Onze welbe minde burgemeester Jan Vandenberg voer de het woord en werd geestdriftig toege juicht door de groote menigte, waaronder men ook den heer secretaris en de gemeen teraadsleden bemerkte. Het voorloopig reglement werd afgelezen en verscheidene eereleden aanvaard. Den 6 Februari greep de tweede verga dering plaats. Veel leden werden inge schreven. Er kwam ook nogal wel geld in de kas. Te dier gelegenheid was het overal wat feest in de parochie, 't Muziek van Teralfene kwam onzen burgemeester en den secretaris eene puike serenade ge ven en bij Jozef Brems, op de dorpplaats, werd het liedeke gezongen van den Smid. Zondag nacht, ten 11 ure, is er brand ontstaan bij Cyriel Segers, herbergier op de wijk de Beek. Er bestaat verzekering. LEPE. CbriStco Vlaanj&cb Verbood. Dinsdagavond heeft het Chr. V. V. eene algemeene vergadering gehouden. Al de overheden van Lede, zoo geestelijke als wereldlijke, hebben de vergadering met hunne tegenwoordigheid vereerd, goed voorbeeld. Deze maal was het een liederavond die onze 948 leden had uitgelokt naar de Be waarschool. In onze vroegere vergaderin gen was de ruime zaal vol, of omtrent vol, maar deze maal was zij te klein. En dat op een vastenavond Wat bewijst dat Dat onze bevolking den waren zin van Chr. V. V. begrijpt, en dat zij het deftig vermaaty verkiest, boven de slemperijen welke men op dinsdag, op onze buitengemeente ook de straten ziet bezoedelen. Niemand van al de aanwezigen heeft zijnen avond be klaagd, wat zeg ik, tegen geen geld zou men de genoten voldoening willen afstaan. Gelachen, ja daar is gelachen... geweend en geweend van lachen... eene waschkuip ware te klein om al de lachtranen te kun uitgesproken door Dr. VAN DER HAE- GENvan Ninove, bij de onthulling van het monument op het graf van de slacht offers der dubbele moord van Neder- hasselt. (Vervolg) 't Was een bitter afscheiden. Maria Goessens stond toe "t kostte haar veel verre van elkander verwijderd te zijn maar ze kende haren man te wel, zij wist met welke spaarzaamheid Omer te werk ging wan neer hij van Frankrijk wederkeerde, en dat hij over gelukkig was wanneer hij de vrucht van zijn zwoe gen die hij in 't zweet zijns aanschijns op de bran dende velden gewonnen had, in haren schoot kwam storten. En wanneer de dag aangekomen was dat Omer den Vogelenzang cn zijne familie verlaten moest, dan doet ze uitgeleide aan haren man 't was een wederzijdsch tranen storten, hij drukt in zijne ar men al wat hij op deze aarde liefhad en voor wiens toekomst hij zoo verre van lmis ging werRen. En de kleinen, ze streelen hem, zij kluisteren zich aan hem vast, vragen van niet lang weg te blijven. En hij de teergevoelige ziel, kan moeielijk zijn droefheid bedwingen iiij troost tien en belooft van weldra weder te Keeren met schoon speelgoed om zijne geliefden te paaien. Maria Goessens dacht aan liet gevaar dat eene iange reis kan veroorzaken en na nog eenige heve lingen aan haren dierbaren echtgenoot gedaan te hebben, verlieten ze elkaar. Ze toonde zich kloek moedig op dit i atste afscheidsuur en ze bleef lang met diep geschokt hart staren naar de bane waar zijn beeld in den nevel verdwenen was. 't Was wel een droeve dag, en zoo zien we in liet werkmansleven, van die hartelijke tooneelen: welke zij. die zich aan de vermaken der wereld verslaven, niet kennen of zich niet kunnen inbeelden om hunne wellusten niet te storen. In de geburen woonde een eenvoudig boerenmeis- ken, Octavie Van der Haegen, de dochter van den veldwachter Ze was een roosje rein en jeugdig In een weeiderigen grond. Ze bloeide kommerloos en vreugdig Bij de hjoemkens in het rond. C. X. Stil en werkzaam bracht zij hare jeugd over on der 't rustige loover van 't geboomte waar haar va derlijk huis verscholen ligt andere streken kende zij niet dan het bloeirijke dal, waar zij met noeste vlijt haar eerlijk brood verdiende; andere wegen be wandelde ze niet dan die der deugd, cn het kronke lende pad dat zich door de weelderige golvende vel den slingert naar liet prachtige bedehuis opgericht ter eere der Koninginne der Maagden. Octavie kwam Maria 's mart verzachten en ais ge trouwe vriendinne bood zij haar al wat een eenvou dig en teergevoelig hart schenken kon; zij beloofde de sombere eenzame nachten met haar overte bren gen, en als een goede engel kwam zij aan de nede rige sponde der kinderen waken. Die brave dochter gaf een blijk van ware verkleefdheid, diemen heden daags nog zelden tegenkomt. De lijd vloog voorbijze werkten, de beide gezel linnen, van als het morgenrood de muren hunner ka mer kwam tinten, en 't sluimerend leven uit de een voudige sponden der boerenwoningen doet oprijzen, totdat de zon hare dagelijksche ronde voltrokken had en de nacht onder zijne zwarte vlerken wederom de rust schonk aan hunne afgematte leden, en alle zorgen sust. En ze droomden, die eenvoudige zielen in hunnen sluimerlust van de toekomst ze zagen de dagen verminderen die hen nog afscheidden van den afwezige die zwoegde in Amerikas werkhuizen ze snakten in hunnen droom naar zijne terugkomst, ze zouden hem te gemoet trekken, hem omhelzen, hem bedanken want de vruchten van zijnen arbeid gingen weistand en geluk in hun huisgezin weder- brengen. O "t was een droom, eene echte begoocheling, want wie had gedacht of wie had kunnen denken dat die onschuldige schepselen gingen vallen onder de handen van laffe en harteloozc moordenaars. Immers, binst den nacht van 3 Juli kwam men aankloppen, en vol betrouwen en zonder eenig ach teruitdenken dat iels kwaads gebeuren kon, opende Maria Goessens de deur hater woning en wat die zonderlinge bezoekers kwamen eischen weetgij atlen. Men Kwam haren wettigen eigendom betwisten, roo- ven wal de goede God haar schonk om hare reine liefde le beloonen haar jongste kind O welken af schrik moesten de twee vrouwen toonen bij 't hno- ren van zulk eene vraag welk vreeselijk oogenblik voor die onschuldige schepselen wat bange zweet droppen moesten er van hun bleeke aangezicht val len, van angstig voorgevoel en slikkend boezemklop- pen bij 't zien van eene naderende cn afschuwelijke dood en jammerkreten stegen op toen de ellendige moordenaars hun harte toew rongen. maar hun droe ve gegil werd door geene hulpe beantwoord daar t verdween in 't zwarte donkere stil van den nacht. (Slot volgt) McdcbürgcrS I Waar vindt men de beste en goedkoop ste bottinnen en schoenen voor de 1* Communie Kapellestraat, 10, Aalst GROOTE AFSLAG Prachtige stoffen voor jongens en meisjes Dank aan eene overeenkomst met groote fabrieken, kunnen wij de prijzen 10 afslaan. Iedere kooper van een Eerste Commu niekleed mag een schoon geschenk kiezen. Ga zien naar de uitstallingen. J DELAFORTRIE Molenstraat, 11, Aalst. TE KOOP1000 kil. goed hooi, en eene schoone tweejarige volle geil. Bambrugge, Bareelhuis. is te verkrijgen te Aalst, Keizerlijke Plaats, 65, bij den drukker van De Dageraad. AALST, zaterdag -Eieren de 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 6,00; viggens 60 i 70 't koppel; Ajuin per 100 kilos 7,50; roomboter 2,80 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 23,00. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 22,75. Katoen meel 24,00. Gruis 13,75 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLECHT. Varkens te koop ge steld 2826, aanfr. 0,98 tot 1,14. Beesten te koop gesteld 2307. Ossen, aan fr. 0,78 tot 1,00stieren 0,60 tot 0.88koeien. 0,52 tot 0,78. Kalveren te koop 986, fr.0,90 1,05 1,20 Gent, markt van 15 tot 21 Jan. 174 ossen, 0,64 0,88. 129 koeien 0,54 i 0,80. 165 kalveren 1,10 1,33. 1179 var kens 1,00 1,20. Huis van Vertrouwen, gesticht in 1875. Prachtbotttenen van alle maaksel. Bij'zonderheid van Tumschoeisels en van Schoenen op [maat. Getten. Foot balIsc hoe nen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Badschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blokken Blokleeren in 't groot en in 't klein Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3