Rond de Wereld Landbouw 6f- Onderlinge Bijstand L De Eendrachtige Broederliefde De Liefde eener Dochter er er Arme Visschers KEURING Til SpmptiN, a Tuna, a 1918 Hoenoerkweek t vermaard is door zijn goed bier sito bij vriend De Vuyst op de steenweg, men begrijpt in Hel- dergem ook al wie er den wa ren volksbeschermer is, dit blijkt klaar dat men reeds in een twintigtal huisgezinnen het minnelijke portret aantreft van onzen acht baren heer Baron. En zeggen dat er daar nog zulko dwaze tippen zijn die de banen onveilig maken, door er te midden in ijze ren staken te zetten met gevaar voor men- schen en dieren, is er dus geen recht niet meer voor ne braven werkman. Wij zegden het deze week nog met te spreken over konijnen, het bedrog en de valschheid en zal nooit aan de wereld vreemd zijn. Alla, er komt daar 'ne mensch van 't manhaftig Herdersem naar 'tstad om patatten te koopen. Vooraleer t'huis heen te gaan steekt hij 120 frank in den zak, gaat in eenen stal wat slapen, en hij is zij nen spaarpot kwijt. Men zou tegenwoordig zijnen kofferfort mogen overal meedragen. Van dees week wierd de boetstraffe lijke rechtbank van Antwerpen ingenomen lijk een fort. 't Was 't proces over den door kapten strooien hoed door majoor Aalbrecht 't was er een herrewerre d'ecn waren met de majoor en d'ander tegen. d'Uitspraak en zal maar binnen acht dagen zijn. Wij zullen er melding van maken. Op de Kastanje vesten zijn de nieuwe lanteerns gedeeltelijk geplaatst, 't Is ereene klaarte alsof er wel vijf kletskoppen per bec auer gloeiden. De Keizerlijke Plaats heeft nu d'air van nen brusselschen bolvar. Wat zal 't zijn als de twee lusters ook eens zullen g'illiomineerd zijn. Voor 't slot, Chaleken met een be richt uit Ninove. 't Is nogeene aardige no velle. Eene beenhouwersvrouw, herber gierster, in haar eigen huis gemaltraiteerd, omdat ze voor de vier sloebers die haar bedreigden geen hesp en wou gereed doen. Alla de wereld springt op krukken. Zou die kloddevrouw van '11 comeetdaar voor iets tusschen zijn Als 't zoo waar, o die zee- merreminne, die alzoo onzen wereldbol onder 't nat zet, konnen wij ze doen jalen met er een oogsken op te pinken 'ten zou nie lang duren. Intusschen nen haitelijkcn knik voor al onze lezers en medewerkers. SlEOEMED. Zondag II. grepen in deze bloeiende afdeeling van den Katholieken Werkmans kring de jaarlijksche verkiezing voor den helft van het Bestuur en de eerste alge- meene verplichtende vergadering voor het jaar 1910 plaats. De verkiezing werd buitengewoon tal rijk bijgewoond. De vergadering integen deel had een weinig te lijden door de sa menkomst in den Volkskring op Schaar beek, waar talrijke leden deelmaken van voornoemd ziekenfonds. Na eenige woor den van opbeuring en dank aan de aanwe zigen verleent de heer voorzitter Hendrik Van de Velde het woord aan den secreta ris C. De Kegel, die melding maakt der re keningen van in- en uitgaven gedurende 1909. Voor afwezigen en anderen die er zou den aanhouden de rekening nog eens na te zien van dichte bij, deelen wij hier op verzoek van het bestuur de samenvatting mede der ontvangsten en uitgaven tijdens 1909 ONTVANGSTEN Van de werkende leden eereled:n Intrest der obligatiën Spaarbock (Staat) intrest (Stad) Toelage der Provincie Inkomgelden Boeten 2412,60 145>°° 45 32, SS 47.55 75.UO 51,00 ii»5o UITGAVEN Betaald 767 dagen aan 1,25 95^.75 218 1,00 2lK,00 10l °>75 «0.25 aan Apothekers 555»°4 Dokters 619,70 den Bode 171,10 Drukwerk 52,95 Besluurkosten 3,75 Te samen uitgegeven fr. 2659,64 VERSCHIL Ontvangen 2820,53 Uitgegeven 2659,64 Te samen ontvangen fr. 2820,53 9. Mengelwerk van De Dageraad Bragg sloop op de teenen rond, tiok de gordijnen van de glazen deur dicht, draaide het licht der lamp neder en na derde dan t bed van zijn meester, waar voor iiij zich deelnemend nederboog. /ij zullen dadelijk om eenen ge neesheer zenden, mylord, sprak hij zacht. Mijnheer Soutwark zal er een van Athene brengen, ik heb geen bijzonder geloot aan die Grieksche geneeshceren. l)e graaf werd uit zijn lichten slaap wakker, opende de oogen en zag met verwondering en nieuwsgierigheid rond. De hooge witte muren met hare prach tige beelden, de eenvoudige maar smaak volle meubels, de onberispelijke orde en reinheid vormden een aangenaam con trast met de arme hut des wijngaarde niers, waarin hij korten tijd gerust, en de nog grootcre ellende in t roovershol waarin hij drie maanden had doorgebracht. Waar zijn wij. vroeg hij met zwakke stem In het eenzaamste huis van geheel Griekenland en misschien van de ge - heele wereld, mylord, antwoordde Bragg. Wii kwamen door een hollen weg in dit huis. dat geheel door bergen ingesloten schijnt. Geene straat voert hier naartoe, zelfs geen rijweg. Maar schoonc parken zijn om t nuts dat van eene veranda omgeven, midden in de wijngaarden ligt. Hier moet een rijke Griek wonen. In elk geval zult gij 't hier goed hebben, mylord. Er werd geklopt en de huishoudster trad binnen, met een keus waarin een geurig warm vocht en twee glazen op een presenteerblad met warmen drank Ztj plaatste alles op eene tafel en sprak in de landtaal tot den knecht, die haar ech ter niet verstond, waarop zij naar bed Boni fr. 160,89 Bij het sluiten van het jaar 1908 bezat de Een drachtige Broederliefde een kapitaal van 4310,62 hetwelk heden stijgt tot 4471,51 fr. en geplaatst is alsvolgt op einde 1909 Geld in renten 1504,12 Geld ter Stadsspaarkas 1032,55 Geld ter Staatsspaarkas 1129,11 Overschot in geld 205,73 Te samen fr. 4471,51 Deze uitslag wordt luidruchtig toege juicht en goedgekeurd. De sekretaris bedankte de leden voor het vertrouwen dat ze in hein en in zijne vrienden van het bestuur stellen, vertrou wen dat ze heden morgen nog vernieuw den, door ze allen zonder uitzondering met eenparige stemmen te herkiezen. Hij bedankte bijzonderlijk al de leden die binst het jaar, door ziekte genoodzaakt waren met hem in handeling te komen, voor de regelmatigheid waarmede ze te werk gingen, wat ten zeerste den last van zijn ambt heeft verminderd. M. Moyersoen eerevoorzitler, bedankt bijzonderlijk den secretaris voor zijne edelmoedige werking. Niet alleen in ons ziekenfonds is hij on verpoosd werkzaam geweest de laatste lijden, maar wij mogen liet zeggen, zon der hem te vleien, alsdat hij de persoon is die op gebied van Onderlinge Bijstand, in stad en omliggende het meest heeft tot stand gebracht. Nog dezen namiddag wa ren wij gelukkig hem aan te treffen in het Vrouwenziekenfonds, wiens oprichting wij aan hem hebben te danken. M. Moyersoen wenscht ook al de leden geluk voor hunne algemeene bijtreding bij de Herverzekeringskas. E. H. Noterman voegt een woord van dank, bij al het reeds gezegde voor den voorzitter M. Van de Velde, die samen met den secretarig de spil is waarop de maat schappij zoo onwankelbaar draait. Hij voegt er ook een woord van lof bij voor het zoo belangloos als soms moeilijk werk der commissarissen, 't Is grootendeels aan den ijver dier waakzame mannen dat wij den vooruitgang heden avond aangestipt hebben le danken. In volle vriendschap dronken de man nen nog eene lekkere Aalstersche pint, zich verheugende op den groei en den bloei hunner inrichting. O. Algemeene vergadering van het Vi ouwenziekenfonds «De Eendrachtige Zusterliefde» Zondag namiddag greep deze belang rijke bijeenkomst plaats in de groole zaal van den katholieken Werkmanskring. Rond de 500 leden waren opgekomen. Na eenen welgemeenden welkomgroet aan haar machtig ledental, verleende de ijverige voorzitster, Dame Achille Eeman, het woord aan de onvermoeibare schrijf ster, jufv. Sidonie Volckaert, die rekening gaf over het verloopen jaar 1909, en ver volgens eenige punten van inwendihe orde opklaarde, noodzakelijk voor den goeden gang der zaken en het belang der leden. M. De Kegel wordt door de Voorzitster verzocht eenige woorden tot de vergade ring te richten over de Pensioenkas. Deze laatste dringt bijzonderlijk aan op het punt dat men in '1 Ziekenfonds en Heiverzekering slechts betaalt tot 65 jaar. 'tls daarom dat ieder vooruitziend werk man zich bij de Pensioenkas moet laten inschrijven, om na dien ouderdom nog te kunnen blijven voortgenieten. Vervolgens doet M. R. Moyersoen al de ging. Ik heb u een versterkenden drank en water gebracht, mylord, zeide zij t-.t tot lord Quecnsbom. Dit zal u verlich ten. Laat u door uwen dienaar met dit beste geneesmiddel wasschen. Ik heb van mijn vader veel geleerd, die geneesheer in Corinthe was. Ik heb vele jaren mijn meester en mijne jonge meesteres, de be dienden en 't werkvolk in alle ziekten met goed gevolg bijgestaan en hoop ook u te herstellen. Zoodra gij u beter ge voelt, breng ik uw avondeten. De graaf dankte' haar en de vrouw vertrok. Bragg wiesch de gezwollen ledematen van zijn heer en weldra bespeurde deze eene geheele, hoewel slechts oogenblik- kc-lijkc vermindering van pijn. Zoodra dit klaar was, kwam de huishoudster met een theeblad vol keurige spijzen, die den bedlegerige zoowel als den dienaar heer lijk smaakten. Daarna kwam een meisje om de tafel af te nemen. Hierna maakte Bragg zijn heer het toilet, richtte hem met 't kussen op en bereidde hem voor om gezelschap te ontvangen. De heer des huizes zal zijn ga>t weldra een bezoek brengen, zeide hij. Gevoelt gij u wel genoeg hem te ont vangen. Zeker, heer graaf. Daar ik van zijne gastvrijheid op zoo buitengewone wijze gebruik maak. ben ik blijde hem mijne dankbaarheid te kunnen uitdruk ken. Weldra scheen dc huishoudster met de boodschap, dat haar heer zoo vrij was den vreemden gast een bezoek te brengen, als deze wel genoeg was hem te ontvangen. l ord Quecnsbom antwoordde, dat hij blijde zou ziin haren heer te zien en eene minuut later trad dc huisheer bin nen. De lamp brandde donker, maar toch kon lord Queensbom zien dat zijn gast heer iemand met een voornaam voorko- was, edel gebiedend van wezen, hoe wel met droefgeestige tint. die tijd of gewoonte op zijn gelaat had gedrukt. voordeelen uiteen der onlangs gestichte Herverzekermgskas, en spoort tie leden aan zich zoo spoedig mogelijk er te doen bij aansluiten. M. De Kegel verzoekt den vrouwenbond het voorbeeld te volgen van de Zieken- beurs der mannen, en allen zonder uitzon deringdeze heilvolle stichting - De Her verzekering bij te treden, 't Is voor uw welzijn en voor dit uwer huisgezinnen. Om 3 1 2 ure ging de vergadering uit- In Frankrijk en verbetert het geen spierken, onder geen enkel oogpunt. Het laatste brokje vrijheid van onderwijs is er naar de maan. Voortaan zal de regeering het recht hebben haren neus te steken tot zelfs in de boeken der vrije scholen, die onderhouden worden niet het geld der lief dadige christenen... Dat is nu het land van Vrijheid, Gelijkheid en Broederlijkheid.... of de dood zegden de tirannen van 1790. Hetzelfde geldt voor wat de geeste lijkheid aangaatNadat men ze zoover mogelijk heeft afgesteld en weggejaagd, worden de overblijvenden nog aile moge lijke injuren aangedaan.... Eu intusschen wordt er geroofd en gemoord, gelijk ten tijde van de bende, van Cartouche. In Griekenland loopt den Staatswa- gen geen een beetje op wiclkes. Er is d mr een militaire club die elk wil over 't hoofd zien, tot zelfs den koning... Het gaat zoo ver dat eroneenighcid is ontstaan tusschen officiers van 't landleger en deze van het zeewezen... Men vreest dat er burgeroorlog zou kunnen uit voortkomen. In Turkije Zit Joos iu de Staatskas... Er zijn daar nog millioenen schulden, ten gevolge van den oorlog tegen Rusland, in 1878... Daaraan ziet men de droeve gevol gen van oorlog al die kloeke jongens, iu hunne schoonste levensjaren vermoord, en de landen zelf voor jaren en jaren in den diaprastis... Libera nos Domine. In Spanje heeft koning Alfons het dekreet onderteekend, waarbij genade ver leend wordt aan degenen die opgesloten zitten voor de onlusten te Barcelona... Och heeft onzen Goddelijken Zaligmaker ons het voorbeeld niet gegeven van toegeving? Nadat de Joden Hem al die schrikkelijke pijnen en vernederingen hadden doen on derstaan en Hem aan het kruis hadden genageld, riep Hij nog tot zijnen hemel- schen VaderHeere, vergeef het hun De koning en de koningin van Bul- garië zijn dees wt\k 111 Rusland toegeko men en werden er met veel complimenten ontvangen door den Czar en zijne omge- visg... Maar is al dien tialala wel geiiicind, zoudt ge denken Ge zijt er wel meê Dag Nelle, zei dc man, en hij stak zijn vrouw onder 't ijs, ge kunt dan weerko men als 't zomer is In de Engv-rhe Lordskamer heeft koning Edward dees week de gebruikelijke troonrede uitgesproken... Na den gewonen wierook gebrand te hebben over den gang der staatszaken en de vriendschapsbetrek kingen met andere mogendheden, heeft de koning er op gewezen dat er naar midde len zou moeten uitgezien worden, 0111 de staatsschulden gedekt te krijgen, daar de laatstgestemde belastingen er ontoereikend voor zijn... Bah zei Kobe Knol, wat komt ge spreken van schulden* weet ge wat mijne oude schulden betaal ik niet, en de nieuwe laat ik oud worden.... Maar met al dat is er in Engeland spraak van een heele hervorming, bijzooverre dat er vrees is dat 't ministerie er zou kunnen mee omvertui- melen... Ze zullen toch wel ander ministers krijgen, dat ze maar gerust zijn Waar gaat men naartoe met al dien eeuwigen regenIn Frankrijk zijn op ver- scheide plaatsen nieuwe overstrooiniiigen ontstaan... 't Is waarlijk bedroevend, en wie weet wat ér de gevolgen zullen van zijn. Als er maar geen ziekten uit voortkomen Ook zag hij dat het geen Griek was. maar in het gansche voorkomen en het wezen meende hij een landsman te her kennen. Toen bewaarde mijnheer Stran ge eene terughouding, die den graal met verwondering en verbazing trof. Mijnheer Strange drukte zijn medelij den uit en vroeg naar den toestand des zieken. I lij sprak rieksch en lord Quecnsbom antwoordde in deze taal, dankte voor de vricndelijhcid en drukte de hoop uit dc gastvrijheid niet te lang noodig te zullen hebben. Het strenge gelaat van den huisheer helderde op. toen hij op zijn gast ne- derzag. iels ir. het gevoelvolle gelaat en de donkere oogen schenen hem diep aan te doen Hel scheen herinneringen in hem op te wekken die jaren lang ge sluimerd hadden want zijne lippen sid derden onder den vollen knevel. Gij zijt welkom in mijn huis. zoo lang gij wilt blijven, mylord, sprak hij vrien delijk en beleefd. Ik ben een arme klui zenaar en al wat "ik u verzoek is, dat gij mijn huis verlatende, mijn naam en mijn bestaan vergeet. Beveel tot aan uw vertrek over -geheel mijn huishouden. Wilt gij uwe verpleging aan mijne huis houdster overlaten, dan kan ik u eene spoedige herstelling voorspellen. Ik zal uwe aanbeveling gaarne vol gen en naar hare voorschriften mij ge dragen, sprakde graaf. Na enkele oogcnblikkcn van samen spraak ging mijnheer Strange weg. zien de dat de smachten van den zieke weer de overhand kregen hij verontschul - digde zich en zond dc huishoudster om tien zieke met raad en hulp bij te staan. Door haar toedoen kon lord Queensbom den geheelen nacht rustig slapen, maar toen hij den volgende morgen ontwaakte gevoelde hij zich ellendiger dan te vo ren en de geheele bekwaamheid der huis houdster reikte niet verder dan om hem eenige verlichting te verschaffen. Lord Queensbom. die zag. dat de minste be weging hem cent- groote pijn veroor - zaakte en ziine ziekte langdurig zou wor den. wapende zich met geduld. Bragg schoof hei bed aan het venster Als de zee soins wufte baren Opzweept uit haar dollen schoot Moet dc schaamte visscher varen. Want de zijnen missen brood. Wen de golven aklig klotsen En een brommig klagen loozen, Wil de visscher 't stormen trotsen Dat er gromt in waterhoozen. Wijl het tenger huikje slibbert Door liet suizig, wilde nat, Stuuu de slumperden hij glibbert Door hel schuim dat ziedend spat. Wen het bruisen nimmer woedt. Waar is onze visscher heen Neergestegen met den vloed In de kolk der zee, beneên Waar een vrouw en kindren wccncn Is bij nacht de boot gestrand Wie zal moeder hulp veilcenen. Nooit komt vader meer aan land - Nog 1 en zoon rest, in den nood, Die de schuit bemannen zal Onweer en gevaar zijn groot. Maar toch (link steekt hij van wal Dc ifiiL'i Gouverneur der Provincie brengt ter kennis der belanghebbenden dat die keuringen vastgesteld zijn op de volgende dagen, plaatsen en uren Dinsdag I Maart. Moorsel, dorp, om 9 ure; Hofstade, dorp, om 2 ure (comiCe Aalst). Donderdag 3 Maan. - Caicken, dorp, om 9 ure; Wetteren, dries, om 1 ure (co- mice Wetteren). Schoorisse, dorp, om 9 ure; Sl Maria- Hoorebeke, dorp, om 2 ure (cornice St Maria-Hoorebeke. Zaterdag 5 Maart. - Eecloo, dorp, om 9 ure; Bassevclde, dotp, om 2 ure (cornice Eecloo.) Ëf 6? SI'AD BRISSEL. Dc paardenmarkt heeft een buitengewonen - bijval genoten. De Zuidlaan was ditmaal te klein om de prachtige dieren, welke uit alle hoe ken van Brabant, de provincie!» Antwer pen, Henegouwen en Oost-Vlaanderen ge komen waren, te perken. Volgens de of- ficieele lijsten waren er meer dan dui zend paarden tegenwoordig. En tusschen dit merkelijk getril, vond men er om zoo te zeggen geen enkel dier van middel matige waarde. De paardenmarkten te Brussel onderscheiden zich overigens door het groot getal paarden van eerste keus, welke men te zien krijgt. Baarden voor grof- en lichtgespan, welke de han delaars der Brusselschc omgeving dage lijks gebruiken. Dc hooge Duitsche handel maakt er telken male groote aankoopen onder de dieix-n van ganseh eerste klasse. Zeer aanlokkende verwijderingspremiën wor den op elke markt uitgereikt. De naaste mi kt zal den Zaterdag 12 Maart plaats hebben. Nu men wederom op t einde van -d#,, winter mag gaan rekenen en men van tijd tot tijd eenige schoone dagen krijgt, Dopen de hoenderkweekers met voldoe ning op den hof en zien naar hunne kakelende hennen met een ware vreugde. Doch, zij beginnen al op iets anders ie peinzen, ze zouden al willen eene kloek zetten. Hoe vroeger hoe liever, zeg den ze. want het zijn juist van die kie kens. dat we wat geld trekken en op 't achterjaar en in den winter voorzien ze ons nog van eieren. Zoo is het ook, de vroege kiekens worden duur verkocht op onze markten en als de vroege jonge hennen leggen, dan worden dc eieren gewoonlijk goed betaald. Dus, heeft men wit moeite met de vroege kiekens, men ziet, dat men ruimschoots vergoed wórdt. Maar om in het uitbroeden van eieren en legde 't kussen zoo, dat zijn heer half opgericht, de bergen in de verte en t omringende schoone landschap als mede een gedeelte der n taste omgeving .m .t huis zien kon. Juist onder't ven ster lag de bloementuin \an Miss Stran ge. waar de schoonste rozen in over - vloed biociden. Hier bracht Aleksa in de schoone dagen meerdere uren door en daardoor ook kwam zij dezen dag zon der le denken, dal haar iemand zien kon. i Was reeds laat in den namiddag. De graaf lag rustig op zijn kussen, zijn gc laat was bleek en door pijn vertrokken Eensklaps schrikte hij, want hij hoorde lichte voetstappen en eene slanke, lieve gestalte huppelde 't venster voorbij. Aan haar arm hing een bloemenkorfje, waar in zij de prachtigste rozen neerlegde. Heur haar glansde als goud in den roo- den gloed der avondzon, haar tecdcr en zacht gelaat, met de rozige wangen was half naar den toeschouwer gekeerd en toen zij van struik tot struik liep en overal de schoonste bloemen uitkoos, en - »tns achter een bloeiende struik geheel door rozen was ingesloten, geleek zij eene nimf of de godin der bloemen. De graaf herkende dadelijk zijne red- -ter uit 't hol. het brave, dappere meis je. dat het gewaagd had tusschen Rinal- dini en ziju offer te treden. Bragg, riep hij zacht, kom hier, zie. De bediende kwam en keek uit. - Wie is die jonge dame. Bragg? vroeg de graaf haastig en opgewonden. Ik weet 't niet. mylord, luidde liet antwoord van den bediende. Zij moeten in dit huis wonen sprak de graaf. Treed terug. Bragg. Zij moet niet merken, dat wij naar haar zien. Uc denk dat het de dochter van onzen geneesheer is. Zij vertoont zich met de zelfde waardigheid, die haar kenschetste >egde h" er tot zich zelf sprekende bij. Wie mag dat geheimnispaar zijn, dat zv> edel en waardig is, en van 't gan sche menschdom afgesloten leeft Hij beschouwde Aleksa, zoolang hij haar zien kon en vergat zijn lichamelijk lijden in de bewondering harer schoon- goed te lukken moet men eene menigte punten in achten nemen, (die men zoo gauw over het hoofd ziet), zonder de welke men maar eenen Hauwen uitslag mag verwachten. Om met orde van za ken vooruit te gaan laat ons achtereen volgens spreken a) over het nemen der eieren tot het uitbroedenb) over dc keuze eener broedster en hare verzor ging c) over de plant welke men aan de broedster geven zal. I »e eieren die dienen moeten om uit gebroed te worden, mogen niet te oud zijn boven de 20 dagen worden ze ge woonlijk al- te oud aanzien. Hoe ver- scher ze zijn hoe beter, want in zulke eieren is de fokkel of kiem het klockst. t Is-hier ook misschien de gepaste plaats om eens te herinneren dai liet nu den oogenb|ik is om hel hoenderras te zui veren. Neemt du- geene eieren van bas taards of mengeling, maar hebt gij eenen iiaan van het goede ras met een of meer icnnen. tracht ze bijeen te stoppen en an die ciers te broeden zoo zult gij heel rap uw ras zuiver hebben. Hebt gij zelf het ras niet tracht het u aan te schaffen bij eerlijke hoenderkweekers die u niet zullen beJriegcn. Doch, hier op gelet in dit geval wanneer die eiers ver- erJ of verzonden geweest zijn, legt ze niet seffens onder de hen, maar luit ze 24 uren rusten, zoodat alles stil is van binnen in het ei of anders zou het u ait i moeten verwonderen, dat ge maar weinig kiekens hebt. Ik zeil ben zoo gevaren ik ging eieren halen van zwarte minorca s, bij den heer Cobbaut v-oi Aalst. .Daar het Schoon weder was reed iK per velo. Alles werd goed uit gepakt en verzekerd tegen breukc en weg was ik naar huis. '.een enkel ei w is er gebroken. Seffens dc kloek ge nomen en óp de eieren gezet Zij wer den regelmatig bezeten, doch op 13 ei eren had ik nauwelijks drie kiekens. Zulks dient om u te bewijzen hoe sleclu liet is van geroerde eieren te laten be broeden maar nu heb ik naar school ge weest en eenen ezel schupt nooit twee maal tegen dezelfde stecnen. Bij het uit kiezen der eieren neme men noch de grootste noch tie kleinste, maar houde liefst de middelmaat. Regelmatig gevorm de eieren, noch te dik noch te dun van -< help en die men goed afgekuischt heeft ziin de best geschikte eieren. Zoo komen wij aan ons tweede punt Eene goede broedster moet zacht van aard cn stand vastig wezen, het is te zeggen blijven donróroeden. Onder de hoenders, welke w.j hebben, zijn de .Vlechelsche koekoe ken de beste broedsters. Men lette goed •>p dat de broedster gezond weze en niet geplaagd worde van het ongedierte; an ders zal zij niet gerust zitten. Verders zal men de kloek voorzien van eten en 'linken en ter harer beschikking eene - -m van badplaats zetten niet ver van liet nest waar zij zich van tijd tot tijd eens kan gaan spoelen. Tot het broeden bezigt men somtijds kalkoenen maar door gaans weg zijn ze te lomp. Over het maken en keuze der plaats voor het nest valt er ook het een en het ander te zeg gen. Kijken wij eens oplettend het nest na van eene hen die haar zelf gezet heeft. Welk is de plaats Hoe is het nest Zij heeft eene eenzame en stille plaats uitgekozen in haag of kant en de i-ir ren liggen in een weinig uitgehold ne-t op wat gras. Dit .dienc ons .tot les io het vervaardigen van het nest. Zorgt d u g:j eene geruste plaats hebt waar het dier niet gestoord kan worden van katten of honden en maak het nest liefst op den grond niet eene kleine holte en leg er wat hooi in en zorg vérders dat bij het plaatsen der kloek zij goed op het nest blij vie Ziedaar eenige punten die dienen in acht genomen te worden bij het broeden en waar min of meer de goede uitslag van afhangt. IWEIN. Nieuw Zeelandsch Vlas Wij lezen in Tcepmannia dat van het nieuw Zeelandsch v las ongeveer 100 va riëteiten in Nieuw Zeeland voorkomen. Sedert dc vezel van deze plant op de wereldmarkt gevraagd wordt, wordt deze 'k aangeplant. Men gebruikt daartoe de worteluitl.inpers en slechts bij uitzonde- dering hei zaad. I >c voortteeling ge schiedt derhalve langs ongeslachtclijken weg. De plant wordt gesneden op 5 a 6-jarigen leeftijd en de vezel heeft dan hcid en bevalligheid. Zoolang zij in den tuin bleef, dacht hij aan haar alleen, toen zij echter, nadat haar korfje vol rozen was, vertrok en voor zijne blik ken verdween, viel hij bleek en zwij - gend in zijn kussen terug. Een weinig later kwam de huishoud- -ur met het avondeten en eene vaas nut de schoonste rozen binnen. Beide plaatste zij op de tafel naast het bed. Wacht eens even, sprak de graaf haas tig zijn gezicht werd gloeiend rood >en hij de bloemen nam en begeerig haren verkwikkenden geur inademde. - Hoe schoon zijn deze rozen. Gij zot zeer opmerkzaam goede vrouw. De rozen zijn mij^liever dan het eten. De huishoudster glimlachte, zeide ech- ter' ntet, zooals hij verwacht had, dat de rozen door eene andere hand geplukt waren. - Zeg mij toch, sprak de jonge graaf weer, hoe is de naam van mijn vriende- I ijken gastheer. Ilij heet Mijnheer Stassos, luidde't kort bepaalde antwoord. - I- liij een Griek - Neen. mylord, hij kwam uit een vreemd land, ver van hier, maar van waar, weet ik niet. Gaarne had de jonge graaf nog eenige vragen aan dc vrouw gedaan, betreffende het meisje, dat hem uit"* de handen der movers bevrijd had. maar zijne kiesch- licid hield hem^daarvan terug. Uren lang dacht hij ""daarover na wie dat meisje zijn mocht, en in den slaap droomde hij van haar. Den volgenden avond had hij het ge noegen haar vader te zien en met zijn avondeten kwam een tweeden ruiker ro zen. Hij geloofde, dat de jonge dame hem de rozen gezonden had. ofschoon de huishoudster den schijn aannam als kwam het geschenk van haar cn toen Bragg zich om 't eten naar de keuken had begeven en de graaf dus alleen was drukte liij de rozen met teederheid en eerbied aan de lippen.

De Dageraad | 1910 | | pagina 2