Stoomkoffieb ran der ij KANTPAPIER 9*1 HMü' Spoorwegnieuws Het beste ZWART AALST Wwe De Kegel-Corael De Gheestraat Alle soorten koffie Koffie met Premiën Aan den heer Minister Helleputte. Briefwisseling DuMais, ifdssüa» Aibi a Oastiekes Voor bet Volk Erkende Onderlingen-Bijstind-Haatschappij MONSTER-TOMBOLA Kerk van den H, Jozef Naamlooze Maatschappij bij de Wed. DE KEGEL-CORAEL Belangrijk Bericht Josse V1NCK EERSTE COMMUNIE Kantwerksters, let goed op het adres N. 65 MARKT6N Magazijn van SCHOENEN in allen aard eene lengte van ruim 3 m. Het Nicuvv- Xcelandsch vlas vertoont veel overeen komst met Manilla hennep, is evenwel veel minder sterk. De vezel moet door afschrappen van het bladmoes bereid w arden om Jat er nog geen geschikte midlines voor bestaan. Het gouverne ment doet echter alles om de cultuur aan te moedigen en heeft hooge prijzen uitgeloofd voor eene geschikte ontvezel- machicn. I )e vezel wordt gebruikt voor de bereiding van touw- en boekbinders garen en komt in den handel in ver schillende kwaliteiten voor. In 1908 be droeg de uitvoer voor 900,000 pond ster ling. In 1907 is .eene wet aangenomen waarbij controol wordt ingesteld op de uitgevoerde vezel. Voldoet de vezel niet aan zekere nauwkeurig omschreven ei- schen. dan mag ze niet worden uitge voerd. Middel om twee hanen in een kot ie houden - I-en raad aan allen, die verlangen 2 hanen te hebben in hun neerhof en die strijdlustige vogels te beletten elkander te bevechten. Daartoe is het voldoende van, bijvoorbeeld met een wollen lapje, een band te maken tusschen de ponten van den grootste der twee hanen, der wijze dat men het dier niet doe lijden, en hem toelate te gaan maar niet be lette te loopen. liet dier, dut zich overmeesterd voelt loopt kalm en onderdanig rond tusschen kieken -, zonder twist te zoeken aan den medeheer van deze. Als na eenige dagen, de haan zijn baud zou breken, is het niet meer noo eig dezen te vernieuwen, lletgewensch- te uitwerksel is bekomen. De haan is zoo vredelievend geworden dat de an dere, de kleinste, hem kan naderen in alle zekerheid en s raffeloos aan zijn oor cocorico kan zingen. Een Reuzenroos. Deze werd gevonden in de wouden van het larid der Sham, dus in noorde - I jk Birmanië. Wijlen sir Henry Collett, die ze ontdekte, noemde ze Rosa gigan teer en bracht er z.idcn van naar den botanischcn tuin van Kew. Deze zaden kiemden en een der rozelaars verkreeg buitengewone afmetingen in de gematig de serre, zonder ooit bloemen te geven. liet park van Albaury te Guilfort.be- zit eenige dezer rozelaars. De bloemen zijn wit of lichtjes geel getint en hebben 10 tot 15 centimeters doormeter, liet schijnt, dat de/e roos in Manipour en in westelijk China wordt aangetroffen. Wat éen tarwekorrel kan opbrengen. In 1775 wilde M. Miller, bestuurder van den Plantentuin van Cambridge, door proefneming bestatigen. welke de graad van vruchtbaarheid der tarwe is. Te dien einde zaaide hij, in Juni 1775, een enkele tarwekorrel in een wel voorbe - reiden grond. Den 5 Augustus verdeelde hij de verkregen bos in 18 stukken hij herplantte elk dezer. Den 30 September maakte hij er 57 paarten van en her- pootte ze opnieuw. Eindelijk den 25 Fe bruari 1777 werden deze 57 bossen nog maals verdeeld in 500 gelijke en met het oog op- den oogst, uitgeplant. De oogst werd gedaan in de eerste dagen van Augustus en leverde 21,109 aren op, die 575,480 korrels bevattende, die ge zamenlijk het gewicht gaven van 21 ki los 286 gram. o Het voederen van gevogelte. Onze bezigheden stellen ons dagelijks in de gelegenheid tebestatigen, hoezeer de kickenshouderij zich op de buiten, op de hoven en villas uitbreidt. Wij zien terzelider tijd hoezeer er ge- mist wordt tegen de goede gepaste voe ding der kiekens. In het algemeen moeten wij zien hoe zeer de eigenares van 't hok, met het zelfde is ingenomen, niet alleen om de opbrengst der eieren maar tevens ook uit liefde voor de dieren, het neerhof is wel een harer liefste uitspanningen. De be kommernis strekt zich wel zoo ver uit, dat zij meer nadeelig wordt dan voor- deelig. Te dikwijls krijgen de kiekens eten, te onafgewisseld is de voeding en de «verdrevene troeteling schaadt langs weerszijden. Eerst en vooral is de eierpmduktie schier nul, want wij kennen plaatsen waar 30 jonge kiekens zijn, welke te genwoordig nog geen twee eieren per dag geven. N iet enkel is de opbrengst onbeduidend maar bovendien zien wij er altijd zieke dieren. I >eze krijgen dagelijks den afval der rijkvoorziene tafel en de kiekens zijn ov-Tvet van gestel, zij krijgen de eene na de andere- geraaktheid en stervenj t is vooral gelijk er reeds vroeges i- opgewezen, de ongeregelde, te sterke vleeschvoeding. welke in hooge mate schaadt aan het hoenderhok. >m clie reden zouden de lieve dame tjes wat beter de voedingsleer moeten kennen om meer eieren te garen en hun ne gevleugelde lievelingen niet onwe- lend hun ieven te verkorten met ze dooi de voeding vroegtijdig te doen sterven. o Het lang leven der in sekten. Sir John Lubock, de geleerde Engel- <che natuurkundige, deelt eenige geval len van lang leven bij de insekten mee. Een mier. door hem in gevangenschap gehouden, en zorgvuldig tegen elk mo gelijk ongeval beschut, stierf na den ou derdom van 15 jaren bereikt te hebben; het is het langste bestaan dat men tot heden heeft waargenomen. Een andere van dezelfde soort (rosse mier) bereikte een ouderdom van 13 j. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft benoemd Onderpastoor: te Dvnderwindeke, den Eerw.Heer De Proos'idem te Rupelmonde te Rupelmonde den eeriv heer De Ryck idem te Tluelrode te Thiolrode. den eerw. heer Van de Velde, idem te Denderwindeke te Aalst in O.L.Vrouwkerk Mijl- beke), den eerw. heer De Mets, idem te Burcht te Burcht den eerw. heer De Letter, idem te Dender belle. FIJNE KOFFIE IN PAKKEN van 1/4 kilo en 1/2 kilo PRIJS-COURANT EN STALEN OP EERSTE AANVRAAG, GRATIS EN FRANCO Bij den diciisl van weg en weikca be staat er eenen omzendbrief die klaar en duidelijk zegt, alsdat de ploegwerkers die meer dan 5 kilom. van hunnen post verwij derd zijn, een verplaatsingsgcld moeten ontvangen. Bekomen zij dat? Neen! Noch tans op de lijn Aalst-Schellebelle en Aalst- Audegem zijn deze werklieden bijna het gehecle jaar buiten hunnen post, zoo komt het dat zij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moeten sterk werken met eeni ge stukken brood en eene kan vervrozen koffie. Slaven zeg ik, terwijl de hooge be dienden en ambtenaars dikwijls groote zakgelden ontvangen voor eenige kilome ters buiten hun bureel te gaan, hierop dient bezonder de aandacht getrokken te wor den van onzen achtbaren heer Minister. Er dient nochtans opgemerkt dat de ploeg werkers der sectie van Brussel Noord en deze van Kortrijk bijloon ontvangen voor op de vreemde te gaan werken. Dus het zelfde bestuur nog altijd twee maten en twee gewichten. Op de eene plaats moedigt men aan en op de andere is men teleurge steld, dus vragen de mannen der sectie van Dendermonde loon naar werk, terwijl deze Vlamingen goed hun stuk staan. Ploegwerker. Ter statie Aalst is het genoeg zijne rechten te eischen om zich met het sig nalementsblad te zien bedreigen. Het is ten allen tijde het verraderlijk wapen geweest van hen die misbruiken tracht ten te verduiken en hunne gunstelingen te bevoordeeligen. 15e uiterste wcnsch van 't hcdcndaagsch bestuur is,- dat ie dere bediende, zoowel de kleinste als de grootste zijn recht hebben, dat iedereen zijn werk zelf verrichte en zich niet ver.i:»rlove zich tot anderen te wenden. Deze handelwijze heeft voor gevolg an dere bedienden in hunne rust-, verlof dagen en tusschenpooz.cn te krenken. Wij hopen, dat deze weinige regels den dienstdoenden fonctionnaris zullen doen nadenken en voor gevolg zullen hebben, bedienden, die hunne rechten eischenhun door de onderrichtingen toegekend, niet meer voor antwoord zul len krijgen - Je pourrai le signaler au No. 2. Sa, vdenden, laat ons zingen Een lied van hulde en dank, Omdat hij ons altegaar Een loon geeft, schoon en grooL Hij heeft ons nu gegeven Het eèl famiiieloon, Dat 't harte doet herleven Minister dat is schoon Na lijden komt verblijden Een spreekwoord, immer waar Na donkre droeve lijden Verrijst de zonne klaar Laat ons Hellepntte loven Den Minister braaf en goed Dat Gods zegen van hier boven, Storten zou op 't geen hij doet. Moorse!, L. Van Ransbeek. Vergadering der Staatsw erk- 1 eden van Denderleeuw De samenkomst in ons vorig nummer reeds afgekondigd, welke moest plaats hebben op 6 Maart a. s. is onbepaald uit gesteld ten gevolge der onuilstclbare bij eenkomst der verecniging van oud wapen broeders, op zelfden datum, waarvan vele onzer leden deelmaken. (yy^ Algemeen Briefdragersverbmd van België. Op Zondag 27 Februaril910, zal er eene provinciale vergadering plaats heb ben, «mi 2 14 uren stipt nanoen, voor de groep van Oost-Vlaanderen, in de ruime zaal Willem Teil, Bagattenstraat, Gent. Aan de dagorde staat het volgende 1Verslag van den schrijver. 2. Verslag van den schatmeester. Benoeming cener toezichtscommissie. 3. liet nut der vereeniging. 4. -De loonkwestie. 5. De diensturen en de nachtrust. 5. De boventallige briefdragers. 7. Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid dezer ver gadering. rekent het bestuur op de aan wezigheid van talrijke makkers. De wissel wac hters van de posten Z cn V, alsook de seinwachters van ka- bien 4 der statie Denderleeuw drukken hunne ontevredenheid uit over het on rechtvaardig stelsel dat hier bestaat voor hetgeen de verdeeling der driemaande - lijkschc premiën betreft. Sedert eenige maanden heeft men hun volkomen uitgesloten in deze verdceling, ze vragen en niet zonder gegronde re dens dat ze op denzelfden voet zouden gebracht worden als hunne collega's de seinwachters van kabienen 1, 2 en 3, alsook de wissel wachters van post X, "t is te zeggen, dat men hun zou loo- ncn naar evenredigheid van hun werk, passeeren daar zooveel treinen niet of zijn de rangeeringen daar zoo talrijk niet, dat men hen ten minste laat tus- schenkomen in voornoemde premieën in evenredigheid van de werkzaamheden, maar niet volkomen uiisluite zooals het nu gebeurt. Ze vragen, dat de I >ageraad eens ern stig zou willen tusschenkomcn bij den heer" Minister Helleputte, opdat er een spoedig einde zou komen aan dit on rechtvaardig stolsel. Mijnheer de Dageraad, Ik kom u het volgende nieuws mede te deel en Zaterdag 19 dezer is de genaamde II. Gillent, machinist in den depot te Brus sel-Zuid, door eenen trein verrast en doodgereden, 's avonds, tusschen 6 en 7 ure, terwijl hij zijn werk ging herne men. De man was reeds 67 jaar oud, is sedert 42 jaar in dienst en komt nu zoo cltoevig aan zijn dood. Ik vind dat de Staat vroeger die mensehen hun pen sioen zou moeten geven en niet meer zou mogen toelaten nog te werken. Eene vraag namens onze ware vrienden van Brus sel-Zuid, en die er. veel zal aanbelan gen. kondigen wij zeer volgaarne af, en zullen er trachten voldoening aan te krijgen Mijnheer de Dageraad, lk kom u te vragen of gij de goed heid niet zoudt willen hebben deze zaak eens te onderzoeken. I let is nu reeds drij jaren dat ik aan den Slaat ben en reeds twee jaren als voorloopige stoker benoemd. De twee eerste jarc-n heb ik altijd coupons voor mijne vrouw gekregen, en nu mag zij geen meer hebben omdat ik niet vast benoemd ben. Ik vind dat toch geheel wonder, dat zij daar nu geen recht meer aan heeft. En nochtans, iemand gelijk zij, die 68 kilometers verre van hare ouders woont, heeft ze toch wel noodig om van tijd tot tijd eens hare ouders te bezoeken. Want om zulke reizen tebetalen, dat is zeer lastig voor een werkman. Ik denk dat M. de baron de "Bethune die de ware verdediger is der staatsbe dienden, de goedheid zal hebben, ons daarin te helpen opdat wij weer. die coupons bekomen. De ware vrienden van Brus Benoemingeni Zijn a 's wisselwachter genoemd iu'Brus- sel-Thurn en Taxis. Meuleman Evarist van Wanzele. Bosteels Rufijn van Baardegem. De Wever Pieter van St-Catharina-Lombeek. Hertsens Remi van Gijsegetn. Hertsens Alfons id. Dierickx Pieter Jan van Baerdegem. Van der Spie gel Prosper.van Leeuwergem. Als vaste baanwerker in Brussel-Noord. De Bisschop Jan van Teralphene. In Brussel-Thurn en Taxis Verleysen Jo zef van Erembodegem. Als voorloopigen handwerker in Schaar beek De Leu Gustaaf.Denderhautem. De Bruyn Gustaaf id. Als voorloopige baanwerker in Brussel- Noord. Deelens Frans van Cherscamp. In Aalst. Dierickx Theophiel van Gysegem cn Dierickx Alfons. De heer De Pril Alfons ordeklerk te Mei- relbcke is aangenomen in de hoedanig heid van klerk van 3C klas. kan niet ernstig genoeg gesteund wor den, daar het niet in acht nemen dier regelen de toekomst van vele ziekenkas sen bedreigt. I >e kwestie der volksver zekeringen, heden meer dan ooit bespro ken, wordt hier ook kortbondig behan deld. Eindelijk worden in het laatste hoofd stuk zekere wenschen uitgedrukt, wier vervulling voorzeker heel veel zou bij dragen om al onze werken van vooruit zicht een machtigen vooruitgang te ver zekeren. Dtt bondig overzicht zal iedereen doen beseffen dat het werk van Eerw. Heer Eeckhout eene groote leemte aan- uit. Men heeft het reeds terecht het Vade-mecum genoemd voor alle in richters en beheerders van mutualiteiten Wij roepen de gansch bijzondere aan dacht van alle leiders en propagandisten in zake van pensioen- en ziekenkassen op dit zoo nuttig schrift waarvan de pfrijs in het bereik is van eenieder. Wie op De Onderlinge Bijstand be geert in te schrijven zendc eene aan vraag naar het Sekretariaat van den Lands bond, Perkament straat 16, Brussel. Prijs per eksemplaar20 centiemen; per 100 eksemplaren 15 fr. Voor alle bestellingen van min dan 10 eks- plarcn, gelieve men dit bedrag in post zegels bij deze aanvraag te voegen. O— Noogcr Onderwijs Voordrachten met Lichtbeelden te hou Jen in de Feestzaal van het Land bouwershuis, Keizerlijke Plaats, Aalst, telkens om 7 1/2 ure 's avonds stipt. LAATSTE VOORDRACHT Maandag 23 Februari. Aalst, lieer Th. De Becker, leeraaraan de Staatsmiddelbare School. DE GEWEZEN WEESJONGENS met de goedkeuring der bestendige deputatie van den provincialen raad, en der Gemeente- overheid, ten voordeele barer Underl. bijstand- kas, het stichten van een Invaliedenfonds en eene Licfdadigheidskas. GROOTE PRIJS 1000 FR. en andere geldprijzen. Bovendien eco groot ge tal r.uttige en kostbare voorwerpen. Prijs per lot10 centiemen Alle Zondagen van den Vasten, om 4 ure meditatie op het bitter lijden van den Zaligmaker, door den E. P. Athanasius, capucien. Op Witten Donderdag en Goede Vrijdag om 8 ure 's avonds. De Oijderlipge Bijstand door E. H. A. Eeckhout, onderpastoor te Gent. AI degenen, welke de leergangen der sociale week te Leuven in September II. volgden en de les bijwoonden van Eerw. Heer Eeckhout over onderlingen bijstand, wachtten niet ongeduld naar het oogenblik dat deze in druk zou ver schijnen. Ze is verschenen. Eene schoone bro- chuur van 50 bladzijden. I >e lof van dit werk is niet meer te maken. Hij werd plechtig uitgesproken op het Congres der katholieken te Me- chelen door uitstekende vakmannen en die lof werd uitbundig bekrachtigd door dezen welken het voorrecht genoten de les van E.IL Eeckhout bij te wonen. s De Onderlinge Bijstand werd ge schreven voor degenen die meer dan oppervlakkig de mutualiteit en hare rol willen leeren kennen. Na een vluchligen blik over den on derlingen bijstand in het verleden ge worpen te hebben onderzoekt de schrij ver in het eerste hoofdstuk wat de on derlinge bijstand is, wat hij vermag op stoffelijk, zedelijk en sociaal gebieddc tusschenkomst der openbare machten en der eereleden eene levensvraag voor de mutualiteit wordt besproken. Het tweede hoofdstuk geeft ons dc vol ledige en hoogst belangrijke geschiede nis der mutualiteit in Belgiëwij zien er het ontstaan en de ontwikkeling dier talrijke werken van onderlingen bijstand die reeds zulke schoone vruchten voort gebracht hebben pn zooveel belovend voor de toekomst zijn. De inrichting der maatschappijen van onderlingen bijstand wordt in het derde hoofdstuk besprokende zoo noodzake lijkc grondregelen om ernstige en vaste maatschappen in te richten, worden klaar aangeduid en op dit belangrijk punt Nut des Volks, te Moorsel Dc gewone algemeene vergadering zal plaatshebben op Maandag 7 Maart 1910, om 4 uren namiddag, bij de Wc Gr. Van den Berghe. DAGORDE 1. Verslagen van den Beheerraad en van den Toezichlsraad. 2. Goedkeuring van de balans en van de rekening van winsten en verliezen. 3. Benoeming van eenen beheerder in vervanging van M. J. Van den Bossche, uittredend lid (herkiesbaar). De Secretaris, De Voorzitter, Fr. LION. A. REYNTENS. Medeburgers Waar vindt men de besteen goedkoop ste bottinnen en jc iMenv jor de 1€ Communie Kapellestraat, 10, Aalst Ik ondergetcekende bericht het geacht publick dat ik mij van heden kom te vesti gen als boodschapper tusschen Aalst en Brussel. Twee afreizen per dag. Mij aan uwe geërde orders verwachtende noem ik mij Uw Dif.naar, St. Janstraat 38en 42, AALST P. S. Men lette wel op het adres. GROOTE AFSLAG Prachtige stoffen voor jongens en meisjes Dank aan eene overeenkomst met groote fabrieken, kunnen wij de prijzen 10 afslaan. Iedere kooper van een Eerste Commu niekleed mag een schoon geschenk kiezen. Ga zien naar de uitstallingen. J DELAFORTRIE Molenstraat, 11, Aalst. Tc koop Velo, bijna nieuw. Voor conditiën zich te bevra gen bij den uitgever onder letters C. A. Men vraagt Kindermeid voor 's Zondags alleen. Zich te wen den bij den uitgever. Een witte naaister vraagt werk voor twee digcu ter ve Hen smidsgast vraagt werk indien mogelijk te Lede of omstreken. Voor beide vragen zich te wenden bij den uitge ver. .Men vraagt: ten leermeisje voor de kleermakerij, Geeraards- bergsche steenweg 143. Tc bekomen Bij Ch. Pcnneman Hovenierstraat Deuren, ra men. hollandschc pannen, balken tot 8 meters lang, eiken ribben en kepers, enz. enz. is te vetkrijgen te Aalst, Keizerlijke Plaats, 65, bij den drukker van De Dageraad. AALST, zaterdag —Eieren dc 25 2,75; boter 87 tot 99; aardappelen 6,00 6,00; viggens 60 d 70 't koppel; Ajuin per 100 kilos 7,50; roomboter 2,80 de kilo. VEEVOEDERLijnkoeken 23,00. Kool zaadkoeken 19,25 (per wagen). Lijnzaad- meel 22,75. Katoen meel 24,00. Gruis 13,75 Lijnzaad voor voeder 40,00. ANDERLtCHT. Varkens te koop ge steld 2826, aanfr. 0,98 tot 1,14. Beesten te koop gesteld 2307. Ossen, aan fr. 0,78 tot 1,00stieren 0,60 tot 0.88koeien. 0,52 tot 0,78. Kalveren te koop 986, fr.0,90 1,05 1,20 Gent, markt van 15 tot 21 Jan. 174 ossen, 0,64 0,88. 129 koeien 0,54 0,80. 165 kalveren 1,10 1,33. 1179 var kens 1,00 a 1,20. Huis van Vertrouwen, gesticht in 1875. Prachtbottienen van alle maaksel. Bijzonderheid van Tumschoeisels en van Schoenen op maat. Getten. Footballschoenen en benoodigheden. Kapellestraat, 10, Aalst GALOCHEN in CAOUTCHOUC, merk La Balance Hadschoenen, Gymnastschoenen, Fransche en Inlandsche Blokken Blokleeren in 't groot en in 't klein Zokken, Galochen met houten zooien. Herstelling van Galochen in Caoutchouc. MEN AANVAARDT ALLE REPARATIE

De Dageraad | 1910 | | pagina 3