Weekblad tot verdediging der belangen van Boer, Werkman Staatsbediende Katholieke WcrknjaoSkriQg vai) Aalst, lokaal Zoomstraat ■e,M) op Zondagen 6, 13, 20, 27 en JVIaandagen 7, 14, 21, 28 Maart 1910 Derde Jaar, Nufttimer 63 6 Maart 1910 door de TurnafdeelingSTEUN GEEFT MOED Twee brokjes Geschiedenis OP TOURN Uitgezonderd Belangrijk Bericht LA BERICHT 5 centiemen het nummer DE DAGERAAD Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 1 jaar, 2,00 fr.; of alle 3 maand 0,50. Men schrijft in bij den uitgever en in alle postkantooren des lands. Voor 't buitenland is de prijs 4,50 fr. per jaar. OPVOEDING WELZIJN VAN HET VOLK VERSCHIJNENDE DEN ZATERDAG UITGEVER Ron). Vao Haüwe, Botermarkt, Aalst GODSDIENST MOEDERTAAL ONDERWIJS Annoncenprijs per drukregel Gewone, 0,15; dikwijls herhaalde, bij overeenkomst vonnissen 0,50; reklamen 0,75. - Alle briefwisseling, behoorlijk geteekend vrachtvrij te sturen vóór dinsdag, aan den uitgever. OPVOERING DER VERMAARDE Gordijn: des Zondags om 3 uren en des Maandags om 5 uren namiddag. Bureel telkens eene halve uur vroeger. Christene Vlamingen snelt in machtige drommen naar Aalst, het Viaamsch Oberammergau. Niet éen lezer, propagandist of medewerker van onzen Dageraad mag verwaarloozen dit heerlijk schouwspel van het Bitter Lijden te komen bewonderen. Z PRIJZEN DER PLAATSENVoorbehoudene (zetels) ,'i,50; Eerste rang 2 fr.; Tweede rang i tr. Kaarten op voorhand te bekomen alle dagen, ten lokale Klein Gent Nieuwstraat, 80. Aalst OBERAMMERGAU Wij ontwaren in een boekdeel, geschre ven doorben E. H. Rommel over de Pas siespelen van Oberammergau In het jaar 1633 heerschte inde om streken van Oberammergau eene schrik kelijke pest, zoodanig dat er op 3 weken tijds 84 inwoners stierven, waarschijnlijk het derde deel der toenmalige bevolking. In deze pijnlijke beproeving, kwamen de voornaamste ingezetenen van het dorp te samen, en besloten eenpariglijk alle tien jaar het Passiespel te spelen. Van stonden afstierf er geen een inwoner meer, alhoe wel er nog velen met al de teekens dier ziekte besmet bleven. Ziedaar dc oorspioiig; dtoi goUvi uv.m!g^ vertooningen welke alle tien jaar in het ver afgelegene gebergte, door duizenden en duizenden worden toegejuicht. AALST Wij lezen in het weekblad De Volks stem 10e jaargang, n° 460 van 2 Janu ari 1904, betreffende de aanstaande opvoe ring der Passiespelen in onze moederstad in voormeld jaar In ons vrije België zweeft er den dag van heden, niet eene lichamelijke ziekte, zooals over honderde jaren bij de Tyroler collegas onzer Turners, maar wel eene theatrale, intellectueele pest. 't Is om een zeker protest aan te teekenen tegen die verkankerde opvoeringen, in den aard van Ces Messieursin menige schouwburgen onzer groote steden, dat onze ieverige jeugd met de meeste belangloosheid, zich aanbiedt en geene moeite spaart om den meesten luister en christelijke vlijt te wij den aan het Goddelijk spel dat op ons Viaamsch volk zoo'n diepen indruk naliet in 1901. OnzeTurnclub geeft dus een stichtend, geloofsbelijdend feest. Ook niet éen gods dienstig hart zal er ontbreken; jammer ge noeg dat de goddeloozen, die dagelijks door hunne vuile geschriften en walgelijke opvoeringen, den geest des volks onteeren, niet eene dier zieltreffende tooneelen ko men bijwonen. Voorzeker, in een oogen- blik van ten top gedrevene bewondering, zoo meermaals uitgelokt door de heilige toestanden waarin Christus, zoo kundig voorgedragen door onzen vriend en waren kunstenaar in dit vak, M. FRANS VAN ERTVELDE, verkeerd, voorzeker riepen ze samen met den bekeerden Vondel De schoonste roode rozen groeien op geenen Griekschen bergh. O neen; Maar op den kruisbergh hard van steen, Daer Jesus hooftquetsuuren vloeien Van heiligh, van onnoozcl bloet. Mogen wij er de geschiedenis van ge- looven Eenerzijds uitboeting voor lichamelijke teisteringginds in het verre Tyrolerland, en anderzijds zielsverheffing te midden eener intellectueele pest die België dreigt te verwoesten, zouden de ingeving zijn der uitvoering van Passiespelen in Oberam mergau en Aalst. Ze zouden liever met de dagen van den Vasten den kruisweg gedaan hebben, zeg den ze zoo, zonder min of meer. We konden maar niet begrijpen vanwaar dit plotseling ommekeer,... en vroegen de reden. 't Was wel wat stout, maar die zich niets riskeert en heelt niets, zei de boer en hij riskeerde zich eene kriek. De reden, Mr de Dageraad Void Wij hebben beslist met onze familie dees jaar direkt naar Oberammergau te gaan. Zoo, madam Ik kari verstaan dat men ginder de Passiespelen speelt, in de bergen, daar zijn het allemaal heilige menschen, maar in Aalst, quïd boni Alosto? Wat kan er in Aalstal veel goeds te berde gebracht wor den Madam kent Wiiti ->rr dan nntr y»nr hare medeburgers aan t achterpoortje te zetten. Men had ons gevraagd Dageraad, zoudt gij ook niet wat propaganda maken voor de Passiespelen Zeker, en waarom niet En wij gaven er verscheidene schoone artikels over, en gingen zelfs zoo ver, er eens voor optourné te gaan, voor de aan beveling der kaarten. Voorgaande week vroegen wij nog aan iemand die ons stellig beloofd had te ko men zien. en dan nog wel op den eersten rang plaats te nemen, of we nu de kaart mochten bestellen bij M. Karei en.... tot onze groote beteutering was 't een refuus. Daarbij, als ge d'affichen en de post kaarten ziet, wat kan de restant al veel beteekenen. Bovendien, 'k en zou daar niet geerne met kou voetjes gaan zitten. En Madam spreekt van naar Obe rammergau te gaan zien. Daar is 't in opene lucht, zulle Madam, in trek, regen, wind en al wat ge wilt. Zorg dan maar voor 'nen goeien poêle cadémadam, en als ge met heel 't huishouden gaat, voor 'nen straffen familieparaplu, zulle madam. Ja, en ziet dat de rammelaars van uwe acteurs er zich doorslaan, zulle Mijn heeren dat de toeschouwers Christus niet bisseeren, lijk in 1904.... zulle En wij hadden ons pas. Denzelfden dag ontvangen wij onzen Bode van het H. Hartaflevering Maart, en zijn niet weinig verbauwereerd, er een artikel in te vinden, waarvan Madam ons het resumé had opgedischt. Maar... wij la zen wat verder als Madam.... die wellicht de scherts van 't stoopke van M.Karei niet kon verdragenen het boekje dan neerlei. Om aan Madam te betoonen, even als aan al deze die over de Passiespelen den Bode slechts gedeeltelijk lazen (en daar door wat tegengoesting ervoor moch ten opgedaan hebben), dat de schrijver van voornoemd artikel ze volkomen goedkeurt en het streven onzer jeugdige mannen aan moedigt, laten wij hier hettieffend slot van zijn artikel (wel is waar wat slaand en zal vend) volgen. Eenieder leze het met aandacht Vooreerst, goede lezer, herinner u hoe al de kunsten Christus loven en veree ren. Waarom het tooncel uitgezonderd Of vermindert men den eerbied voor den keizer, als men een keizer voor - stelt 'k Weet wel, vele meenen, dat II. M. Personen en zaken enkel in de kerk thuis behooren of zelfs in het hei ligdom van eenieders hart. Die heden het oratorium van Tinei Katharina al ongeschikt vinden voor den schouwburg hadden wellicht vroeger, toevallig in stemmende met de Protestanten, ook aan Vondel het tooneel ontzegd. Onder voor wendsel dat Jesus God is, willen zij niét gedenken dat Hij tevens mensch werd en als mensch mag voorgesteld worden. Och kom Als men in de processie het kindeke Jesus verbeeldt, dan voel ik mij aangedaan, zelfs als de kleine omkijkt en zijn rol wel eens uit het oog verliest omdat ik door de onnoozelhcid van het kind heen de Onschuld zelf aanschouw; en als ik een man in dc volle kracht der jaren het zware kruis zie slecpen door de straten eener West-Vlaamsche stad, erger ik mij niet aan de vertoo ning. maar herdenk, ontroerd, den wa ren Kruisdrager. Hoe zouden wij dan onzen Zaligma ker aan verschuldigden eerbied te kort doen, waar wij uit den mond van kunstenaar zijn eigen woorden, diep ge voeld, hooren uitgalmen, ze met liefde opvangen, en ze diep in ons hart schrij ven waar wij de schoonste daden van zijn leven vroom zien nabootsen, Hem zien spreken en lijden, ^eeselen en kro nen, sterven en verrijzen. Dc plek die de goeden niet vero veren, wordt door de slechten ingeno men schreef Dr. Schaepman. Indien reeds iedere ernstige poging tot het ver edelen van het tooneel recht heeft op aanmoediging, dan mag hier voorwaar onze steun niet ontbreken. Daarom juich ik Mr. den Deken van Aalst toe, die tot het Passiespel besloot als tot een middel oil het Leven van Onzen Goddelijken Meester aanschouwe lijker te maken en hier te Aalst juicht iedereen mee. Wie weet of onverschilligen en lau- wen uit bloote nieuwsgierigheid toege- >neld, bij het aanschm wen en doorvoe len van het lijden des Heercn. hun on verschilligheid niet gaan afschudden en weer een echt christer leven aanvatten; of zondaars niet plots uit den doodelij- ken slaap der zonde ^schieten In alle geval zullen de trouwe christenen tra nen storten van aando tiing en een za ligen indruk meedragei.het buitenvolk biizondTcrn Yolion iïJtlUS beter verstaan en 'k ben zeker dat dc preeken van dezen vasten trouwer zul len worden -gevolgd. Al de KOijSteo loVto ei> Vereereij CbriStCiS Bode van het H. Hart, Maart 1910. amen met den schrijver van dit ar tikel bewonderen wij liet verheven ge loof van zijnen makker, die voor een meesterstuk van schilder- of beeldhouw kunst, waarmede soms de onbekende hand eens zich-zelf-vcrloochenenden kloos terling, de kapel zijner heilige verblijf plaats versierde, gaat knielen om er het bitter lijden zijns Heercn te overwegen. Gansch zijne ziel heeft de nederige kun stenaar in de afbeelding der Martelaars- baan zijns Meesters gestort, zoodanig dat ze nog meer tot bidden wekt dan het drietal overschoone afdruksels der Kruis weg-statiën van St lozefskerk te Brus sel, door Ernest Wante," welke wij in den Bode aantreffen.. Wanneer wij voor dc propaganda van ons blad onze Vlaamse he gemeenten door- loopen, en dat wij een vroegen morgen groet gaan brengen aan het eenvoudig dorpskerkje, onder welks eeuwenoude ge welven nog zooveel ghdsdienstmin komt schuilen wat wij dan ook niet onver schillig aanstaren, is dc ongekunstelde godsvrucht van nog menigen grofgespier- den landman, benevens zijne kloeke gade, die bijzonderlijk den Vrijdag, alvorens de landijen te gaan beploegen of bezaai en. vooraleer den dagelijkschen arbeid aan te vangen, er den tijd afdoen, om. naar oud voorvaderlijk gebruik en chris tene zeden, gezamentlijk met hunnen Za ligmaker den weg zijner martelie te be treden. O wij weten bet wel de omlijs tingen waarvan de inhoud hem het lij den des Heeren verbeelden, hebben wei nig of geene kunstwaarde. Van kinds gebeente. hoorden wij die goede lands lieden zeggen, dat dc Kerkfabriek ze te danken had aan een inboorling der ge meente. die heel jeugdig deze had ver laten en thans groote schilder was in den vreemde. Wie weet komt di. groote man zich niet terug daar vestigen... en begiftigt hij niet eens den tempewaar hij het II. Doopsel ontving, met een meesterstuk, dat aan zijn geprezen genie moet eigen zijn geworden. In afwachting blijven die brave lieden bidden, en met overtuiging bidden, aan den voet der veertien tafereelen van het lijden Christi, die tedert hunne prilste jeugd het voorwerp hunner godvruchtige oefeningen waren. ft\ 4 Waarom bet tooocc Bode van h t H. Hart. Maarl 1910 Sedert de eerste stonden, dat onze verstandvermogens al het edele der zen ding, welke de OK-rammorgauers zich sedert eeuwen voorschrijven, namelijk de tienjaarlijksche uitvoering van het bit ter lijden Onzes Heeren, begrijpen moch ten, hebben wij in verbazing gestaan voor het doel hunner onderneming en de onovertrefbare middelen, waarmede ze dit eerste telkens trachten te bereiken. Immers, wij lazen het meermaals in de verslagen welke de bladen over die uit voeringen mededeelden, geen land. en bovendien geen plekje zooals Oberam mergau, leent zich beter om als natuur lijk schouwtooneel te dienen tot die zoo prijsbare vertolkingen. Voegt daarbij zooals de Bode hel zoowel zegt: Dit katholieke Tyrolerras, sterk en schoon als .hun rotsen en valleien; «Gek -iJ zij Jesus-Christus den reiziger toeroe pend geen Christusbeeld voorbijgaande zonder den gepiuimden hoed op te lich ten die Oberammergauërs die sedert 3 eeuwen, van vader tot zoon, van kinds been af, werk en gebed slechts onder breken om hunne veriooningen voor te bereiden... Laat dit alles overheerschen door eene overlevering' gesteund op de i.Ain-. -e-. neer. «l - 'p. - ringen dreven, en van de eerste pogin gen der Tyrolers in 1633, om zoo te zeggen, schiepen, wat onze tijden er mo gen bewonderen.... en wij naderen het onberispelijke... Wij gingen zeggen t is de volmaaktheid. Doch helaas Zij is van deze wereld niet. fif 't Was op een killen winteravond van 1901, den 15 December, 's maandags, Aangeprikkeld door al het goede dat wij van de EERSTE OPVOERING der Pas siespelen, te Aalst, hadden hooren spre ken, waren wij de rangen gaan vervullen der talrijke nieuwsgierige Aalstenaars, waarvan liet getal wel verdubbeld was. in vergelijking van daags te voren. Talrijk waren dezen die bij gebrek aan plaats mochten huiswaarts koeren. Daar vangen de gezalfde Spelen aan. en naarmate zij Vervolgen, en voleinden wordt de toeschouwer onwillekeurig mee gesleept door de zoo afwisselende en zoo welgeplaatste locstanden. Nooit hadden wij durven veronderstel len, dat onze volksjongens, aan wier hoofd nog de nooit genoeg gewaardeerde Lodewijk Teirlinck stond, het zooverre hadden durven wagen. Wij stonden in bewondering voor de EERSTE PROEVE van het Goddelijk Spel, lijk de trouwe landsman, biddend voor eens 's meesters proefstuk, in zijne dorpskerk, als men van op het verhoog afkondigde, dat het bestuur aan den wil van het volk gehoor had gegeven, en dat de Passiespelen den Woensdag voor de derde maai zouden uitgevoerd worden. 't Was een bijval voor onze volksjon gens En wat zagen wij niet over zes jaar. Wat verbeteringen hadden wij alsdan niet aan te stippende vermeerdering van personeel, de aanwinst van betere uitvoerderseene trouwe tooneelschik- king, meer passende schermen, een mach tiger en meer ontwikkeld koormeer vertooningen, enz.; en bovendien niet alleenlijk toeschouwers van Aalst en om liggende, maar uit ganscb onze kiesom schrijving. Wat zal 't nu zijn Lijk de eenvoudige landsman den groe ten schilder verwacht, die in zijne kin derjaren zijne eerste talenten wijdde aan de verheerlijking van het Lijden des Za ligmakers. en voor den tempel zijner ge boorteplaats eenen kruisweg vervaardigde, waarin hij, hoe onvolledig nog, heel ziin kunstvermogen stortte, lijk dien Meester daar erwacht wordt om er eens als nieu wen blijk van christene verknochtheid aan zijnen godsdienst, een meesterstuk te tooveren, zoo eigen aan zijn vermaard genie, zoo branden wij van ongeduld om de aanstaande passiespelen van Aalst te mogen gaan •begroeten, als apogee van al wat er op dergelijk gebied tot hiertoe is voortgebracht. De herhalingen, welke wij reeds meer maals bijwoonden, geven ons reeds eene doorschijnende schets van al het groot- sche dezer onderneming. Ook niet alleen uit het omliggende en het arrondissement zal men toestroom en om de vermaarde Passiespelen van Aalst te komen bezichtigen. m aar van gansch den lande door, volgen de vragen naar kaarten, de eene dc an dere op, en mag men van nu af aan ver zekerd zijn dat op de 8 vertooningen de groote feestzaal zal kroppend vol zitten. Wie zou ooit durven denken hebben, dat die grondsteen in echt christen zin zoo onwankelbaar dóór onze volksjon gens in 1901 gelegd, de vesting zou ge worden zijn, waarop weldra, met Gods hulp, het Vlaainsche Oberammergau zal schitteren als de helderste ster. De vertolkingen van Maart moetende voltooiing ervan zijn. Des morgends gespijsd door het Li- chaam des Heeren, aan den voet van het altaar, waar Deze berust, wiens pijnlij ke loopbaan ze 's avonds voor het voet licht gaan brengenhet harte gevoed door het Bloed des Ongeboorne, wiens lijden en strijden ze zullen weergeven, moet onwillekeurig het spel der mede werkers door eene geheime kracht bij gezet worden, welke de genade iods alleen vermag mede te deelcn. (1) t is omdat wij overtuigd zijn van al het grootsche, al het schoone, al het leer rijke der Passiespelen van Aalst, d it wy - ven lii^tmfan I; -- V-- dringt, durven neerschrijven. Christene Vlamingen, snelt in mach tige drommen naar Aalst, het Vlaainsche Oberammergau Niet een lezer, propagandist of mede werker van onzen I lagcraad mag ver waarloozen dat heerlijk schouwspel van het Bitter Lijden te komen bewonderen. Wij ook zullen er zijn en twijfelen geen oogenblik of M. Karei die den schrijver van het artikel van den Bode kent, gezien het zoo langdurig inter- vicuw met hem, zal ook niet nalaten hem, benevens ons, eene uitnoodiging, tils reporter te sturen, ten einde beiden in de gelegenheid te stellen een schoon verslag in ons aanstaande nummer en hij in het Aprilnummer van den Bode over de Passiespelen van Aalst te kungen plaatsen. DE DAG 11 ter sfwr- (1) Zondag II. werd in al de Missen tenskerk van op den stoel der waarheid aft digd, dat er op den dag der eerste vertojpfng der Passiespelen, om 7 ure eene H. Mis zal opgedragen worden met algemeeneCommunie, voor aide deel nemers. Wij laten het geëerd publiek weten dat, indien er duizendc toeschouwers hunne aankomst reeds hebben aangekon digd, deze verschillige dagen hebben ge nomen. zoodat er zoowel op de eerste als op de laatste dagen nog genoegzaam plaat sen beschikbaar zijn. •Bijzondere treinen zullen ingericht wor den in alle richtingen op tramlijnen en spoorbanen. Van Geeraerdsbergen, Ninove, Aalst, van Sottegem, Burst. Haeltcrt, Aalst, van Londerzcel, Opwijck, Aalst, v van Assche, Aalst, van Oordcgem, Aalst Kaarten zijn te bekomen in het lokaal v Klein Gent Nieuwstraat, Aalst. De speciale trein naar I.onderzeel, in gericht op Zondag toekomende, zal ver trekken uit Aalst-Noord, om 8 ure 06 's avonds, en in alle tusschenstatiën stil houden. (Aankomst ie Opwijk om 8,32, te I.onderzeel om 8,56 ure.). Het locatie-bureel is open in het lo kaal Klein Gent», Nieuwstraat, Aalst, tot Zondag middag. Daarna zal het overgebracht worden naar den Katholieken Werkmanskring, Zonnestraal. Men leze met aandacht >nze lezers worden vriendelijk ver zocht indien hun blad niet regelmatig toekomt, indien zij verhui/en of verplaatst worden, indien /ij het blad niet meer verlangen, of gelijk welkt verandering er zich moge voordoen, dit bekend te maken aan den postbode of in het post- bureel hunner gemeente zelve. Dan komt die verandering in het post- bureel van Aalst toe, dat er ons op zijne beurt van verwittigt. De nieuwe abonne's mogen zich recht streeks tot den uitgever wenden.

De Dageraad | 1910 | | pagina 1