Het Populierenhof (lOUlilHIldfj Petras DB VLEMINCK-DE MONT Tooneel, srf)Pp E. Perdaens=De Jonge BOUWMATERIALEN Em. CASSIMAN-VAN LANDUYT WEEGBRUG 1 SPRKEKiniAAD 178 LAVENDELSTRAAT, NINOVE spreekdraad 178 MEERBEKE. Aankoop van Goud en Zilvermunt. Het bloeiende Davidsfonds. MEKAMIEKE SCflAVERU EN ZAGERIJ Specialiteit van Pichpin en Amerikaansche rooden deel Hoek der Graanmarkt en Despauteerstraat, Hinove. Alekanieke Ververij Nieuwwasscherij ''IN DEN REGENBOOG,, Brusselstraat, 9, Ninove. Tel. 127 Gegol/dc en platte Piaten Schaliën geplaatst bij AKU ST DE MONT-WILLEMS Landbouwers neemt aandacht l If nis DRl-WÉ-JÉLIE, Ninove. is zij er in geslaagd Zondag de twee velodieven te knippen. Het zijn de ge- naamdtnA.l emmerman van Denderwin- deke en R. De Coninck van Denderleeuw, beiden zonder vast» woonst. Zij hebben volledige bekentenissen afgelegd, alsook den naam doen kennen van den persoon aan wien zij het gestolen rijwiel verkoch ten en die wist dat het van diefte voort kwam. Beiden werden in verzekerde be waring gezet en Maandag gevankelijk naar Audenaerde overgebracht. Beiden verden veroordeeld tot 4 jaar opsluiting in een bedelaarsgesticht. Pensi oenkassen en Onderlinge Bijstand- ZONDAG, 23 Januari, vergadering voor ai de leden dezer twee maatschappij en, onmiddeüjk na de Hoogmis opde zaal van 't klooster. DAGORDE Verslag over de pensienkassen Mededcelingen over de pensioenwet Verslag over den Onderlingen Bij stand. Mededeelingen en bespreking van het nieuw tarief der geneesheeren. Die vergadering is zeer belangrijk niet a'leen voor de leden, maar ook voor alle ouderlingen, werklieden, kleine burgers en werkgevers. Het Bestuur. DOOP een misverstand in het plaatsen van het achterlicht op eer boomezel die den steenweg van Brussel kwam afgere den, is de auto van den heer Stevens J uies van Ninove, in volle vaart op dit rijtuig gebotst. Gelukkiglijk zijn er geen persoonlijke ongevallen te betreuren, maar de auto is zesr beschadigd, en is voor verscheidene dagen buiten dienst gesteld. 1. 2. 3. 4. De Nationale Bank van Belgie vraagt ons wat volgt mede te deelen Krachtens de beginselen vastgesteld door de munthervorming brengt de Na tionale Bank van Belgie ter kennis van het publiek dat, in overeenstemming met en bij toepassing van de Koninklijke Be sluiten van X en 25 Oktober 1920, vanaf 20 dezer, en tot nader bericht aan hare winketten te Brussel, in haar bijhuis te Antwerpen en in hare Agentschappen buiten de hoofdplaats de bijzonderste goudmunten zal aankoopen. De koopprijs is de volgonde Goudstu kken van 20 fr(Latijnsche Unie) aan 27 belgas, of 130 fr. 50. Goudstukken van 10 fr. (LatijnscheUnie) aan 13 belgas 05, of 68 fr.25. 1 Engelsch pond, aan 34 belgas 45, of 172 fr. 25 1[2 Engelsche pond 10 shil lings aan 17 belgas 22, of 80 fr. 10. 20 marken Duitsshland aan 33 bel gas 70, of 108 fr. 50. 10 marken Duitschland aan 10 bel gas 83, of 84 fr. 25. Tot nader bericht koopt de Bank ook Belgische zilverstukken aan de volgende prijzen Zilverstukken van 5 franken, aan 2 belgas 20, of 11 franken. Zilverstukken van 2 franken, aan 0,82 belgas, of 4 fr. 10. Zilverstukken van 1 fr, aan 0,41 belgas, of 2 fr. 05. Zilverstukken van 50 centiemen, aan 0.20 belgas, of 1 frank. Mengelwerk van 'De Dender klok 3 Oorspronkelijke Novelle door D. nacht naar huis en de menschen op 't dorp wisten ook al te vertellen dat Fons Krau- wels 'ne leutigen jongen was geworden bij der. troep. Vroeger zagen zij hem nooit in een herberg, nu was hij er de eerste en de laatste en den heelen namiddag en nog wel de wildste van de heele bent. Wat Boer Geert bizonder tegenviel, was dat Fons kameraad was geworden met .Ré van de Weef Verhoeft. 'n drinkebroer van de ergste soort, die meer dan eens zijn moeder had afgerammeld en nu in de stad werkte, waar hij veel geld verdiende en er bijgevolg ook veel verbraste. Toen Ceert op een Maandag-morgen, aan Fons daarover had uitleg gevraagd, kreeg hij tamelijk bits ten antwoord «dat hij toch geen kind meer was en dus niet meer moest aan 't leizeel gehouden wor den Geert, die van zijn kinders zoo'n antwoord niet gewend was, had daarop krampachtig naar een stoel gegrepen, maar Dolf en Liesken hadden hem zoo angstig Alle houtmateriale ten behoeve var aannemers, schrijnwerkers, enz. Maken van mouluren voor kaders in eik en gewonen deel op alle aan- wijzinge n. enz. enz. Magazijn open van 7 i^ure tot 6 ure 's avonds. - Zondags op aanvraag alle inlichtngei\ te bekomen. Verzorgd werk Spoedige Bediening Lage Prijzen HUIS VAN VERTROUWEN. Overgroote keus van behangpapier in alle prijzen Te verkrijgen alle soorben Glas, Venicaaren, encadneenboufc en kaders voor porfcrefcfeen, enz. Hij gelast zich bijzonder voor Hout* en Marmerschilderingen bezien, dat hij den stoel verre van zich stiet en grommelend naar buiten trok, om eerst laat in den voernoen terug te komen en zwijgend zijn bezigheden begon te ver richten. Sedert dien dag was het er koud gewor den in de groote keuken, die anders zoo gezellig kon zijn. Boer Geert sprak maar tegen Fons als 't om werk te doen was. Dolf, die van dag tot dag zieker werd en niet meer buiten ging, had meélij met zijn vader en met zijn jongste broer die hij toch graag lijden mocht en Liesken deed stille- zuchtend heur dagelijks werk. En nu was 't weeral elf uur geslagen en nog was Fons niet thuis..,.. Niemand en sliep op 't hof. Ze lagen der allen meê be zig en Geert voelde 'tstormen in zijn harte: stormen om zijn kind dat zich zoo ver vreemde van zijn vader en van zijn heele familie stormen om den troep die zijn zoon, z'n Fons, zoo had veranderd. Maar dat moest eindigen. Morgen vroeg zoo hij toonen dat Boer Geert nog meester was, dat Fons maar te trekken had zooals hij stuurde. Dat moest, dat zou veranderen. 'n Tijdje nadien knarste 't achterpoortje. Daar was hij. Boer Geert luisterde met Van schrijvers en uitgevers. Het Dorpsgeheim door Alfons Maes. Drama in 3 bedrijven, 7 mannen, 2 vrou wen. Uitg'ev. A. DERAEDT-VERHOYE Roeselaere, Oos'.straat, 60. Prijt 3.00 fr. plus 30 0[0 tijdelijk verhoog. Albert VANDER LEENEN, hoofd- redakteur aan Ons Toonvel uit Halle, schreef over dit stuk Het Dorpsgeheim is van een pakkende tragiek. Het ontroert en werpt de gedachten open. Het is een zedenschets van de huidige maatschappij, met ai haar wee en ellende, lijk Eeester Blommaert (één der personnages van het stuk) het zegt omdat het peil der zedelijkheid thans zoo laag gezonken is. In eenige onder cenige zingt Aif. Maes va.i zijn eigen werk u Ik heb langs mijn voetpad een blomken zien staan en Vanderleenen getuigd terecht van hem dat dit blomken zal geweest zjin dit der tooneelJitteratuur om den Volke En zoo is het inderdaad. Aifons Maes is een volksschrijver. Zijn kunst is echte volkskunst. Geen wonder dan ook dat al zijn stukken den meest verdienden bijval bij het volk genieten. Het Dorpsgeheim is ook weer in dien aard en behoudens het doorgaans ruwe in handeling, mogen we van het stuk getuigen dat het bij ons gewoon tooneelpubliek wel zal inslaau. D. l il lev hand In koop, aan zeer voordeelige prijs, prach tige meubelen voor eetplaats, in eikenhout kunstig gesneden. Sta tiestraat, 51Ninove. ingehouden adem. De keukendeur piepte., en een weinig daarachter hoorde hij Fons hotse-botsend den trap opkomend. Geert moest zich geweld aandoen om niet uit zijn bed te vliegen. Strompelend hoorde hij zijn jongste naar zijn kamer wankelen, waarvan de deur meteen smak werd toe geworpen en dan werd het stille in het groote huis... Fons sliep zijn roes uit. Dolf beefde kocrtsachtig-ziek in zijn bed Liesken weende heete tranen en Boer Geert, mon- pelde, razig-keerend in zijn legerstee Dat moet, dat zal veranderen. 4. Liesken was al bezig met 't vuur aan te leggen, als vader Geert zwijgend in de keuken trad. Hijteekende 't meisje een kruisken op 't voorhoofd en zag met een heur roodbe- kieten oogen. Toen voelde hij 'tbloed naar zijn hoofd slaan en met een stemme,waar in al de stomme razernij "lag, dis hij dien heelen langen nacht had opgekropt, siste hij bevend Niet weenen om hem hé kind dat is hij niet waard... Zenuwachtig paffend aan zijn pijp, ging hij buiten en bleef op den lochting —o Kuiscb ia 48 uren BIJHUIZEN Aalst, Leopoldstraat, 2. Brussel, Georges Leclercqstraat, 101. Denderleeuw, Plaats. Denderhautem, Molenstraat. Geeraardsbergen, Grootestraat, 01, Herne, Kapellestraat. Nedérbrakel, Plaats. Neighem, Plaats. Ternath, Plaats. Vollezeele, Plaats. Men haalt en besteld ten huize. Rouw in 12 uren. Men verft en kuischt aan de meest voordeelige prijzen Alle Kleedingstukken hoeden, mutsen, pelsen, tapijten, drape- rijen, gordijnen en stores, zetels, sargiën, enz. Altijd 20 Oio beterkoop dan elders. GROOT KLEIN ONDERNEMER Koeipoortstraat, 2, Ninove. voor hangars en schuren. voor dakbedekkingen. Ciment, Kalk, Pannen, Steen, Buizen, Latten, Faience, Rhijnzand, Gravier Zand per wagon of kar. VOORDEELIGE PRIJZEN, Draagkracht 15.000 kg. "IN DE STEf\ rechtover de Statie te NINOVE. Dit toestel laat toe ALLE VRACHTEN en BEESTEN nauw keurig te wegen en terzelfder tijd een kBartje af te drukken met aanduiding der gewichten. Den Landbouwers, Handelaars en Voerlieden der streek warm aanbevolen. Voor het kweeken uwer viggens en mettens, voor het vetten uwer kalveren, gebruikt Eischt het Merk HET LIGGENDE KALF staan turen in den licht-blauwen hemel die verre weg deinde in de opkomende klaarte van den nieuwen dag... «Goeien morgen» drentelde Fons schuw de keuken in en ging met 't gelaat naar den muur gekeerd, aan tafel zitten. Dag Fons deed Liesken in een snik en goot koffie. Is vader er niet opperde hij. Hij gaat net de deur uit... misschien de stallen in.. 'n Tas koffie Neen, danke Boer Geert trad binnen,koppig-zwijgend ging hij voor 't venster staan. 'n Kop warme koffie, vader en Lies ken reikte hem een kop over. Boer Geert bekeek 't weer 't meisje, zag weerom die rood-beschreide oogen en voelde ook weer die kwellende razernij in zijn keel wriete- len. Zeg eens kerel en zijn stemme klonk hard en ruw. 't Wordt tijd dat dit spelleken hier verandere, he man. Als ge Zondag om 9 uur niet thuis zijt, zai ik er mij eens meé moeien. Verstaan Vader... Zwijg maar al... en als ik ooit kan we. ten dat ge met dien zatlap van een Réf een voet verzet* dan... zoo waar als ik Geert heet, kunt ge maar zien dat g'er hier uittrekt.» En Geert draaide zich weer naar 't venster. Fons bromde iets van niet blijven duren en ging in 't waschhuis, waar hij een handsvol water in zijn gezicht smeet dat hij proestend openwreef over zijn moe de oogen. waarin de zattigheid van giste ren nog te lezen lag. Boer Geert slurpte zijn koffie uit. Zie maar dat ge binnen een kwa&rts uurs op den Kraaiberg zijt. 't Mest ligt er al van Woensdag... t is tijd dat we't in rijden Fons en antwoorde niet, als vader al de deur uit was. Zwijgend begon hij te eten en keek nu en dan eens naar Liesken, als wou hij heur iets zeggen. 't Meisken trippelde bedrijvig over en weer en scheen geen acht te slaan op Fons maar in heur harte weende ze hevig om hem, want, niettegenstaande zijn laakbaar- gedrag van de laatste weken, hield ze toch zooveel van Fons. Daar kwam de zieke in huis. Hij zij stille goeien dag en slofte traagjes naar zijn zetel, waar Liesken hem een kop warme melk bracht. Vervolgt. Kr is een wonderlijk ding gebeurd in 't Vlaamsche land Het Davidefonds, dat in ly2,"> zijn 50 jarig jubilé vierde, en dat reeds 3O jaar te voren aangekondigd werd als verouderd, dat Davids fonds heeft na zijn gouden jubilé bewezen .wg het jongste te zijn onder aile organismen die op zijn gebied werken. Ziehier cijfers ten bewijze Vóór Uen oorlog telde het ruim l2 000 leden uit de groote ramp redde het er amper 7 <XK), M DRUWE en Cie N. V. doch einde 25 was dit aantal geklommen lot ruim I3 3OO, en einde 2fi ging het met vluggen stap naar de 20.000 toe Toen stond het reeds met ongeveer i30 plaatselijke afdeelingen. Op welk gebied deze vereeniging beweegt, is algemeen bekend. De katholieke Vlaamsche bladen kondigen geregeld korte verslagen af over de werkzaamheden der plaatselijke afdee. lingen. Ziehier trouwens hoe dit gebied vast gelegd wordt in art. der statuten De ver- eenigipg wendt alle passende middelen aan ter ber iking van dit doel (nl. volgens art j, de alzijdige ontwikkeling van net Vlaamsche volk en de bevoidering van de Vlaamsche belangen), o. m. uitgaven vaa boeken en liederen, boe kerijen, voordrachten, muziekuitvoeringen, feest avonden, leergangen, studiekringen, aanmoedi ging van jonge verdienstelijke letterkundigen, prijzen ter bevordering van de beschaafde schrijf en spreektaal, enz. In bijzonderheden te treden laat het bestek van dit artikel niet toe. 't Is trouwens niet noodig er op te wijzen dat, gezien de laatst- vermelde werkzaamheden meer in 't kader vallen der plaatselijke afdeeling, zij in des te grooteie male kunnen uitgeoefend worden naarmate de afdeeling meer leden telt en dus sterker staat. Alleen zij er op gewezen dat de Davidsfonds- afdeelingen b. v. van de sterkste steunpilaren zijn van net Vlaamsche Volkstooneel. Laten wij dus slechts wijzen op de werking die meer speciaal in de bevoegdheid valt van het Hoofdbestuur, nl., naast het steunen en richten der plaatselijke wetkzaamheden, he^ uitgeven van boeken. De leden van het Davidsfonds betalen aan hun plaatselijke afdeeling minstens j0 fr. 's jaars op sommige plaatsen is 't enkele franken meer dit ten voordeele der plaatselijke werking, want onder een of anderen vorm komt dit geld terug aar. de leden, met woekerintrest Het Hoofdbestuur ontvangt daarna 7,50 fr., en voor die bijdrage bezorgt het aan de leden, zsnder meerdere onkosten voor hen, zjin boekenuit- gaven Wie gaarne een flink boek leest, en geen lid wordt van het Davidsfonds, ziet zijn eihen belang niet in Aet Davidsfends is katholiek, en 'tisVlaamsch Doch anderszins is het niets dan eer. cultureel organisme, dat wars is van alle poiitiek. dat er buiten en er boven staat, dat voor 't weeae gedeelte van zijn doel handelt, in rechtvaar, dikheid en liefde, naar de innerlijkheid en de eenheid van zijn wezen katholiek, Vlaamsch. Paarom is het Davidsfonds, zijn de plaatselijke Daviisfondsafdeelingen vereenigingen die open staan voor alle katholieke Vlamingen van goeden wil, tot welke schakeering van vlaamschge. zindheid zif ook behooren. omdat ze aan den ingang alle politieke bedoelingen moeten aan kant zetten, en in den schoot zelf, in liefde tot Vlaanderen ea pns volk, slechts moeten, slechts mogen werken aan cultureele ontwikkeling. U, die deel uitmaakt van het Vlaamsche volk wenscht het Davidsfonds te bereiken U, die wil medewerken, al was 't door een. voudig lidmaatschap en instemming met ons programma, om dit ten uitvoer te leggen, om ons doel steeds naderbij te kamen Draal niet, doch maakt van «tonden aan van uw inschrijving een afgedane zaak. Onze kenspreuk worde ook tie uwe Voor Godsdienst. Taal en Vaderland. kalflaclina Ö£K?S£

Denderklok | 1927 | | pagina 3