OVER GELD. Struyvelt ts Ninove. BEELDEN VAN DEN TIJD LANDBOUWERS TA BA KT KLOKKENKLANKEN. IN ROUW. gocil ergens 7 U'rts een heelt iijd reeds dat ik se niet meer had gezien. Ik was anders in betrekkingen met Miesje. Ze werkte m de buurt van m'n bureau en menige morgen liepen we samen een eindje de straat op en spraken van koetjes en kalfjes. Ik had ze altijd gekend als een iets-wat lichtzinnig ding.- dat veel over mode wist te praten, heel preusch was misschien wel 'n tikje hoovaardigen met 'n paar groole oogen, die onder den rand van 'n lief hoedje fel konden schitteren, leuk de wereld tn keek. Anders in den grond heel braaf. Ze had altijd een frisschen lach om den mond en 'k herinner me niet haar eenmaal droefgeestig te hebben gezien. je snapt dan ook m'n verrassing als ik xs van morgenin rouw, op tnij zag aanloopen. Da-ag, stokte ze en drukte me even de hand. Mitsje, deed ik, wat is er gebeurd. Moeder, beefde haar zilveren stem metje en 'n pcar heldere traantjes biggel den over de reen bepoeierde kaakjes. Ik ben nou eenmaal niet heel sterk in troosten en toen ik dat schrijnende u>ee in die meisjesoogen zag, wist ik heele- maal niet wat zeggen, Hortend kwam er alleen uit Je moederkind.... Sinds wanneer? Voor 'n paar dagen begraven Molken... 'Ze was amper vijf en veertig jaar. Ik zweeg. We liepen tegeneen aan en 'n beetje van 't groote leed dat over haar lag, kwam over mij. 7 Is niet van ouderdom, weeklaagde Miesje verder en er was 'n poosje, nij pende stilte. Daaraan sie-je, besloot ze toen, dat het best is je plezieren mee te pakken zoolang je kan,... want als je dood bent is 't gedaan, We zijn van mekaar gescheiden toen. Zij glimlachte even. En ik voelde 'n pran gend meeltj met Miesjedie, bij de dood van hcur moeke, als troost niets anders had, dan dit ijzig besluit Het is best je plezieren meê te pakken, zoolang je kan, want als je dood bent is gedaan.» Arm Miesje. Blanco. altaarschikt.ing tot uiting komt. Alles immers centert er om de H. Eucharistie; voorafbeefding, belofte en instelling ervan worden om ter treffendste weer gegeven in de aangehaalde basreliëfs en de afsluitende Communiebank, die we even nader gaan bekijken. Zij is *n gedeeltelijk overblijfsel van deze welke vroeger de kruisbeul: van 't schip der kerk afscheidde, werd door meester Van der Haeghen vervaardigd en bestond uit acht afzonderlijke tafereelen waarvan enkel de twee eerste en de twee laatste meer in Ninowe te vinden zijn. Deze tafereelen stellen opvolgentlijk voor le De offerande van Melchisedech; 2e Abraham die Isaac wil slachtofferen-; 3° De otterbrooden en 't tabernakel der Oude Wet 4° De Ark des Verbonds in Israël teruggebracht en staan dus in onmiddelijk verband met het H. Sacrament, als voorafbeeldingen uit het Oude Testament, lijk hooger reeds werd aangeduid. 't Vervolgt. Aan de Heeren van het Kanton Ninove en Dendervallei. (Vervolg) vovdig, wat ten anderen voor heel het uitwendige't geval is. Zoo bijvoorbeeld is de voorgevel, in vergelijking met an dere uit dit tijdstip heel armtierig getooid en de talrijke logge steunmuren doen geen afbreuk aan de algemeene sober heid alleen de koepel op de viering (begin van 't koor) vermindert eenigzins de algemeene stijfheid. Binnen dus gaat men eerst volop van de echte barokkunst genieten. Niet dat de architectuur op haar zelf overdreven is, integendeel; de binnenschikking zoo als elders in Vlaanderen bii de gothisee- rende barokkunst is tamelijk sober, maar toch steekt ze niet af op de bekleeding die wellicht het meesteistuk is dier kunst hier ten onzent. Onwillekeurig wordt onze moderne kunstopvatting overrom peld door die zinnelijke bedwelming van schitterende kleuren, zwierige vormen en deklamatonische houdingen door dit levensuitspattende kunststrevender mees ters uit de 18e eeuw tot stand gebracht. Vooral het mobilier verdient onze aan dacht. 't Eerste kerkrneubel dat abt Vander Haeghen bestelde was het orgel dat rijkelijk versierd door figuren (spelende Ste Cecilia met zingende engelen, wa penschilden en allerhande snijwerk) door een mooi portaal geschraagd grootsch en indrukwekkend aandoet. Daarna dacht de abt aan 't voltrekken van het hoogaltaar, waarvan, spijtig genoeg, de kunstige marmere boven- plaat spoorleos is verdwenen. In 1728 bestelde hij bij J.-B. Vander Haeghen, beeldhouwer le Brussel, de houten hoog verheven hemel en het kunstig gesneden beeldhouwwerk dat boven het hoogal taar oprijst en de hemelvaart van Maria uitbeeldt; bovendien liet hij er twee halfverheven beeldhouwwerken aanbren gen die beurtelings de Samaritaansche Vrouw en Elias door de raaf gespijsd, vertoonen. Kort daarop werd het beeld houwwerk in marmer getrokken, zoodat zelfs de marmeren altaartrappen die vijf jaar vroeger aangelegd werden, harmo- niceerend met het geheel versmolten. In 1731 richtte Franciscus de Bouge van weerszijden het altaar een graftombe op, ter herinnering aan de overleden abten (Evangeliekant) en kannuniken (Epistelkant); van boven op die tomben rusten twee tilurende vrouwbeelden, twee Saturnussen met vleugels en twee geraamten die 't wapen der abdij en van den abt omringen. Langs iedere zijde vindt men cok nog 'n grooter halfverheven beeldhouwwerk, 't eene verbeeldend 't laatste Avondmaal, 't an dere het eten van het Paaschlam ;dcor Bergé). Hier dient terloops melding gemaakt van de diepe symboliek die door deze 2e Zibtlng. De zitting is open om 10 uren, onder het voorzitterschap van den heer Janssen, algemeen bestuurder der douanen en ac cijnzen. Al de leden zijn tegenwoordig, bij uit- zonderirg der Heeren Baron Ruzette, Baron de Moffaerts en Brusselmans, die zich verontschuldigd hebben. Mededeelingen van het bureel. M. de Voorzitter herinnert, dat in den loop van de laatste zitting, de kommissie besloten had bijeen te komen op 11 Mei, maar, volgens de opmerkingen van M. de Senator Mulhe, die voorzag dat verschei dene leden zouden afwezig zijn, was de zitting acht dagen verschoven. Van den anderen kant, verklaart M. de Voorzitter: 1) dat, om te beantwoorden aan het voorstel van M. baron Ruzette, het Minis terie van landbouw verzocht geweest is een harer bedienden aan te duiden om de Vergaderingen der Kommissie bij te wo nen om, er onder andere, de statistieke inlichtingen te geven, welke zouden kun nen belangrijk zijn om de debatten op te helderen, zijn te dien einde benoemd ge weest M. Carlier, staatslandbouwkundige, te Brussel, als wezenlijk lid en M. Simoens, staatslandbouwkundige, te Poperinge, als plaatsvervangend lid 2) dat volgens een rnededeeling gedaan in de eerste zitting M. Abel Delogne van Rochchaut (Luxemburg! aangeduid is om deel te nemen aan de werken, als afgevaar digde, der kleine tabakfabriekanten. °3) Dat M, Lempereur, afgevaardigde der Landbouwvereenigingen vereeni- ging op dewelke M. de baron de Moffaerts zinspeelde zich aangeboden heeft bij het Ministerie v-jn Financiën, ten einde de toelating te bekomen van de debatten te volgen. Deze vraag geeft geen aanleiding tot verwerping. Gebruik der talen. M. de Voorzitter zegt dat, indien men wenscht dat de voor gestelde punten aanstonds zouden verstaan worden door al de Leden, het bureel zich zal gelasten, aanstonds de uitgesproken woorden in franschen of vlaamschen tek6t weder te geven, en deze die zich gemakke lijker in het vlaamsch zouden uitdrukken hunne taai zouden gebruiken. M. Cornil houdt er san te zeggen.dat in de ef-rste zitting,hij zich geen tegenstrever verklaard heeft der voorschriften der land- bouwcooperatieven, die voor doei hebben, de in werking stelling der door de deel- makenden geoog.sten tabak, maar dat hij eerder heeft willen doen zien dat dit sys teem zeer moeilijk zou zijn, zelfs onmoge lijk te volbrengen, gezien de groote voor waarden, welke in het algemeen te vervul len zijn voor de tabakteelt, en de nederige geldmiddelen over dewelke deze beschik ken die zich met dit werk bezighouden, M. Hartog, van ztjntn kant, zou zijn voorstel willen verwezenlijkt zien, dat vol gens hem, afhangende van de r vreemde, om te voorzien in het grootste deel onzer tranen, de prijs van dezen voorraad groo telij ks weegt op ce houding onzer leuze, en dat, sedert dan de vervanging van ver scheidene tabakplantingen door graanzaa- ïngen belangrijke terugkaatsingen zou kunnen behalen. Op de opmerking van M. Hartog, ant woordt M. Cornil, dat de landen dienende voor de tabakteelt, niet geschikt zijn voor andere plantingen, ten minste in zekere streken. Met de in voeg* stelling dezer punten is hel verslag aangenomen. Vervolgt. Het plan bestaat evenwel een verbinding per autobus in te voeren... Dat ware toch al iets Voor onze marktkramers zou dat zijn groot nut hebben. De griepepidemie woedt nog steeds voort in bijna alle landen var. Europa. In Engeland zijn verscheidene scholen moeten gesloten worden, daar deze ware centra vanbesmettingwerden.D' overheid is dan ook tot het treffen van dezen maat regel moeten overgaan. Alhoewel niet in zoo'n erge mate, heeft ons land er toch ook nog van te lijden. Sommige menschen maken er absoluut niets van. üe ziekte is nochtans gevaarlij ker dan men zich over 't algemeen in beeldt. Het is daarom ook zeer wijs, var. zoohaast zich de minste symptomen doen gevoelen, aanstonds's dokters hulp in te roepen en zich te schikken naar zijn voor schriften. HIJ (met een zucht) 'k wenschte dat ik ergens een begraven schat wist liggen. ZIJ Maar man lief, ik ben uw schat. HIJ (met 'n grooteren 2ucht) Ja maar niet begraven. De socialisten hebben aan de muren der stad, aanpiakbrieven laten uithangen, om een voordracht aan te kondigen, of beter een voorlezing* De Fanfare de Jans-Vrien- den van den Vlaamschen Schrijver Ernest Claes. We juichen geestdriftig toe wanneer men den werklieden ook wil laten genieten van het mooie onzer Vlaamsche Letteren en ze hun eigen vlaamsche schrijvers wil leeren kennen maar wat we minder toe juichen, en integendeel stellig aan den kaak steilen, dat is dat die voordracht weeral eens oorzaak moet zijn van verre gaande kleingeestigheid of misschien wel van anti-godsdienstigheid van wege onze roodjes. Immers Ernest Claes heeft nooit geschreven De Fanfare de Jans- Vrienden (dat lijkt trouwens nergens naar) maar wel* De Fanfare de Sint-Jans- Vrienden En dat weten de socialisten en het voordracht-houdend heerschap ook wel, dat nochtans anders voor een zeer verstandig mensch doorgaat. Ze zijn tegen den godsdienst niet. maar dat simpele woordje SINTE steekt hun de oogen uit. Van de socialisten kun nen we dat nu nog begrijpen, maar van Mijnheer de Voord'achthouder,slikken we zoo n kleingeestigheden minder. Een ei weegt gemiddeld öu grammen. Welnu in de tweede weck van dit jaar. heeft een zekere Mijnheer Hauteclair uit Seraing-le-Chateay, een half dozijn eieren geraapt, die ieder minstens 100 grammen wogen. Er was zelf een bij van 110 gr. En 't schijnt dat het niet de eerste maal is dat die h^r zoo'n fenomenale eieren raapt Telegram van een Varkenskoopman. Liefste vrouw. Ik kom eerst morgen naar huis. De laatste trein neemt geen varkens op. Altijd over de elektriciteit in Ninove, kunnen we ook nog mede deelen dat de loonen die uitbetaald werden aan de stads- werklieden in dezen dienst, erbarmelijk zijn, om niet meer te zegden... Is 't niet wel De verlichting is duur Misschien wel de duurste van de provincie en de loonen van die mensch'"» die er aan werken in dienst der stad natuurlijk hoor zijn laag, veel te laag... Ons blauw-rood gemeentebestuur haalt er eer aan. Er zitten nochtans socialisten genoeg in die ze schermen er ten minste meê strijden'en lijden voor 'tloondcr werkmen- schen...' Als mijnen porte-monnaie maar gpvulr) is.... Trekt gij dan maar uw plan. In ons vorig nummer hebben we gemeld dat de jongste Burgemeester van 't land M' Saeys was, geboren den 21 Juli 1900 te Denderbelle. Sindsdien hebben de nieuwe benoemin gen er evenwe} nog andere aangesteld, die jonger zijn. Zoo, M- Jozef Hubert, Burgemeester van Irchonwelz. bij Ath. zoon van den oud- minister van Nijverheid en Arbeid,geboren den 23 April 1901 Nog beter, M" Nikolaas Léonard. gebo ren den 25 Mei 1901, en Burgemeester genoemd van Sluse, dichtbij Tongeren. Hij studeert thans nog y.ar. de Luiksche Hoogeschool. lie is lang leven trouwers traditie. Er zijn er al een paar gestorven op 96 jaar, een ander op 94 en een vierde op 84 jaar. Om tf eindigen noemen we ook nog de familie Moulin van Bous3u- Bergen waar moeder en acht kinderen het eerbiedwaar dig cijfer bereiken van 530 jaar. Aan al de lezers van i De Dender klok van harte zoo'n hoogen ouderdom. Joopke Jeps moet naar Brussel, 't Is de eerste maal dat hij met den trein gaat en als hij in 't station komt vraagt hij aan den bediende Hoeveel is't, meneere Twintig frank, heen en terug Wablief Twintig frank Zeg meneere.kunc'e da niet doen voor 'n frank of vijf beter koop... Hier wordt niet afgeboden, stomme rik zegt de bediende wrevelig. En Joopke Jeps kwaad om dat woordje stommerik Stillekens, manneken... Stillekens..:.. Ge moet nie peinzen dat gij die kaartjes alléén verkoopt.D'er zijn nog staties zulle. Als ge niet braaf zijt.ga'k op een ander en laat u zitten met uw marchandise. In Florentië(Italië) is men op ditoogen blik bezig met een grootsche filmtedraaien over het leven van Sint-Franciscus. De hoofdpersonen worden uitgebeeld door leden van den Florentijnschen Adel en de groote schrijver joannes Jörgensen heeft het scenario geschreven. Vijfhonderd ruiters van het Italiaansche Leger zullen de militaire verrichtingen houden voor het beleg van Assisië door de Pcrugianen. In het studio bevinden zich daarenbo ven een gansche menagerie vogels,honden en geiten en ook een ezel. Voor deze prachtfilm dieeen echt kunst werk zal worden, heeft men ook nog, op een groot stuk grond, tusschen wijngaar den, cypressen en oliifboomen, het mid- deneeuwsche Assisië herbouwd, met to rens, wallen, poorten en bruggen,alsmede de oude kathedraal van San Rufino. Oppassen is toch wel de boodschap. Een juffertje uit Tourcoing, uit F.ankrijk, werd onlangs verloofd met een officier uit het expeditiekorps van Syrië. Dezer dager nu kwam de officier in ver lof en bracht voor zijn aanstaande als ge schenk een syameesche kat mee.Voorwaar niet a'.ledaagsch. Toen op een dag echter,het juffertje aan 't spelen was met de syameesche kat,werd ze door het dier gekrabt De wonde, nietig op zich zelf, genas echter niet, maar ver ergerde voortdurend, zoodat een genees kundig onderzoek, ten slotte aan 't licht bracht, dat het dier met pestbacillen be smet was en deze had overgebracht op het jonge meisje. De zieke is natuurlijk aan stonds afgezorderd geworden. Die zal in 'tvervolg de cadeautjes van heur vrijer met een schuwen nek aanzien. Van kadeautjes gesproken Van lintjes en kadeautjes Houden de meisjes veel En voor een aardig ringsken, Schenken z'hun hartje heel. Dat later zoo'n kadeautje, Hun ongeluk soms is Daar denken nu de meisjes, Zoo weinig op gewis... Want 't is heel mooi, kadeautjes Maar 't huishouden blijft recht, Met Godsdienst en Vertrouwen En Liefde waar en echt. D. Uit vertrouwbare bron vernemen we dat er van het plan om de Stad Ninove met Sotbegem te verbinden door een elektrische tramlijfl, voorloopig niets terecht zal komen. De kosten van onteigeningleggen def lijn. e. a. zijn te hoog, beweert men, om ie kunnen opwegen voor het oogenbbjk althanf -met wat de verbinding zou op brengen. Ik sprak verleden week van rekords Iedereen yan ons weet dat t'.e meeste re kords opgeëischt worden door Amerika. Een van de flinkste rekords waarvan we reeds hoorden is nl. dit van den pachter Rueben Bland, uit de omgeving van Was hington, dieivier en zestig jaar oud is en vier en dertig kinderen heeft. Boer Bland en zijn vrouw zijn^allebei nog flink gezond en zijn, evenala zijn kinderen, welvarend. In alle landen worden er tegenwoordig honderdste verjaardagen herdacht en ge. vierd. Honderd jaar is lang, maar er zijn toph gevallen van lange jaren leeftijd, die ook verdienen dat we ze even opteekenen- Zoo is er een familie van vipr ^uaiers cn een broer, die te zamen 340 jaar oua zijn. Marguerite telt er 91Marie 85, Jozef 83 en Josephine 81. Te Ghoy. bij Lessen, op het pachthof Stoquoit wonen de vijf zusters Bnxée die samen 416 jaar tellen. De vipr eerste alléén, 90, 88. 84 en 80 hebben er samen 342. Twee van deze vijf zusters,zijn in den tijd- getrouwd geweest en hun dochters wonen bij hen in deze hebben respectie velijk .6T, 47 en 38 jaar,zoodat ze met hun achten by 1 'jaw oud zijn. In deze ïami- Donderdag 20 Januari 1.1., hebben de Katholieke Middenstanders van Ninove, voor de derde maal, de gelegenheid gehad, den heer Struyvelt uit Gent, in hun mid den te hooren. Ik zeg de gelegenheid gehad want voor wie een weinig vertrouwd is met dien flinken kerel en zijn werkdadigheid, zal het wel niet verwonderlijk zijn dat Mijn heer Struyvelt, zooals men gewoonlijk zegt de handen vol heeft en dus niet altijd gemakkelijk te krijgen is. Mijnheer Struyvelt en de Middenstands beweging in Oost-Vlaanderen zijn immers één.— Er wordt niet van de één gesproken zonder de ander te vernoemen en waar er van de laatste gehandeld wordt,is de eerste er steeds bij. Slaat een bladec ider het welk open en leest er de Midden standsbeweging in onze Provintie. Of er sprake zij van Noord of van Zuid,van Oost of van West van Üost-Vlaanderen, altijd ziet ge den naam C. Struyvelt. En alhoe wel zijn dagelijkschpn werkkring in Gent is, toch vindt men hem overal,voordrach ten gevend aan onze Middenstanders,han, delende over hun belangen met een toewij ding en een liefde en een kennis van zaken bovendien, die we toch zoo in hem bewon deren. Zijner een paar tientallen Midden standers bijeen,Struyvelt is in hun midden opwekkend en zaaiend het goede woord en het goede voorbeeld. Het is dan ook jammer geweest dat de Middenstandsvergadering van Donderdag, zoo weinig talrijk werd bezocht. Ligt dat nu aan het feit dat een vreemde tooneel- groep hier ter stee een stuk opvoerde, of ligt het nu aan een andere oorzaak, altijd zeker is het dat de Middenstanders dieniet op die voordracht tegenwoordig waren, VEEL gemist hebben. Mr Struyvelt moet ik U nog spreken van de warmte en de overtuiging van zijn gemakkelijk woord heeft die weinige belangstelling dan ook opgemerkt en drukte er zijn leed over uit. En dit leed Struyvelt is iemand die nog iets voelt voor Idealen deed hem mis schien wel harde waarheden zeggen. Het gaat niet op, binnen het beperkte bestek van een gazetartikei weer te geven wat spreker in zijn heldere, stevig-gedocu- menteerde voordracht den Middenstanders van Ninove voorhield Harde waarbeden, zei ik zooeven, gaf hij ons te hooren. En met recht en met reden. Met recht, want dat heeft hij door zijn liefde voor onzen Middenstand en met reden, want talloos zijn de hatelijke en lastige wetuitvoeringen die op onzen stand drukken,omdat wij Middenstanders er ons niet laten tegenvallen. Een kleine vergelijking van den Mid denstand, met den werklieden en met den boerenstand, deed den voordrachtge ver besluiten dat het ons eigen schuld is, indien er op dit oogenblik bij onze hooge Oomes, of de bestuurders van het land, niet naar ons wordt omgekeken. Wanneer, zegde hij, in de Kamers de vertegenwoordigers van werklieden en boeren den mond opendoen, dan weet iedereen die er naar luistert dat er achter die menschen respectievelijk drie en één miljoen inwoners staan, waarmee dan ook r.atuurlijk dient afgerekend, hn wanneer, zoo gaat Struyvelt terecht voort, onze ver tegenwoordigers die dan bovendien nog zoo weinig talrijk zijn voor onze be langen optreden dan schokschoudert men ginder even tn dan denkt men ais men het niet zegt. - Wie zijt ge. Wie verte genwoordigd ge. En ligt dat niet aan ons eigen zelf. En is dat geen werkelijke schande voor den Middenstand. Is de Middenstand,het heele land bekent het niet den heerlijksten stand den meest godsdienstigen, den meest so cialen, den meest vredelievenden en heb ben we dan niet al" plicht, ons even als andere standen der samenleving, in één macht te groepeeren eti te werken, te ijve ren opdat die schoone deugden van den Middenstand hun vruchten afwerpen voor ons eigen er. voor het gansche land. Middenstanders van Ninove, Midden standers van het kanton, zal er dan einde lijk iets aart 't roeren gaan in uw gelederen Zult ge dan toch eindelijk gaan begrijpen de prangende noodzakelijkheid en allen als een man op te komen voor uw eiger. wel zijn.Zult ge dan toch eindelijk gaan inzien die groote, die schrikkelijke verantwoorde lijkheid die op uw schouderen rust, tegen over uw eigen zelf,tegenover uw kinderen, tegenover uw familie, uw huisgezin. Zult ge gaan inzien dat ge alléén niets kunt, absoluut niets en dat het daarom heiligen plicht is georganiseerd te staan, sterk door uw goed recht, door het heerlijke van uw zaak en.... winnend wat is recht. Stilaan komt er toch wel wat beweging Mr Struyvelt deelde het ons ook meê en drukte er tevens op dat we de middelen die aangewend worden, tot heil van onzen stand, toch zouden helpen steunen en be nuttigen. Het middel bij uitmuntenheid, dat wel eerder een wapen is,ligt voorzeker in het wekblad De Middenstand En we doen—samen met den voordrachtgever een warmen oproep tot onze Middenstan ders, niet alleen tot deze van de stad,maar tot deze van gansch het kanton,van gansch den omtrek, cpdat ze zich met liefde dit kleine offer zouden getroosten een abonne ment te nemen op De Middenstand Het is uw, het is ons blad. Het strijdt,het vecht voor u, voor uw belangen, voor uw welzijn. Strijdt gij dan meê en wringt niet tegen. Vecht ook voor de toekomst van uw stand en van uw huisgezin. Nijpt niet op die arme tien franken waarmeê ge een abonnement koopt. Die tien frank komen u honderdvoudig weer,want zij dienen om den strijd voor den Middenstand te voeren Woekerinrest zullen ze opleveren en wan neer, na een afzienbaar tijdperk 'uw stand er zal staan zooals de andere standen van de samenleving, wanneer Gij ook Midden standers dezelfde voordeelen, dezelfde eer bied en hetzelfde recht op bestaan zult genieten,dan zult ge niet meerdenken aan dit zoo geringe offer van tien frank, maar blij zijn, dat gij ook iets hebt bijgedragen om van den Middenstand te maken, dat wat hij zijn moet. Eerlang komt Mr Struyvelt naar Ninove terug. Middenstanders. Katholieken komt luisteren naar het bezielende woord van dien voorvechter, van dien prachtkerel die iederen dag, ieder uur op de bies staat voor onzen stand en voor dc katholieke zaak. D. I r" EN Veler, zien in de vermeerdering der bankbriefjes geen al te groot kwaad, en redeneerei; als volgt als de Staat brieljes bijmaakt, dan maakt hij hier door een aantal nieuwe ruilhandelingen mogelijk. Er is meer vraag naar goederen, en dit dwingt de fabrikanten méér voort te brengen. Tegenover de groottre hoeveelheid geld komt er eene grootere hoeveelheid goederen. Feitelijk is er dus geene verandering. Veronderstellen we den Staat, die 1 miljoen aan geidteekens in omloop heeft en, op zekeren dag er I miljoen bijdoet. Wat zullen de gevolgen zijn Het nieuwe geld, dezelfde koopkracht hebbende als het oude, zal duurte teweeg brengen v.rmits er voor dezelfde goederen op de markt, het dub bel aan geld voorhanden is. Deze meerdere vraag naar goederen KAN pene boogere productie te weeg brengen. N* 1. Als de fabricantep en de ar beiders, tengevolge van de prijsverhooging zich tot meerdere arbeid laten bewegen. Maar het om gekeerde kan zich ook voordeen, Stijgende prij zen beteekent gewoonlijk meerdere winst, en als gevolg grootere daguren.En het gebeurt wel eens dat het gemakkelijk geld verdienen niet prikkelt tot meerderen arbeid, maar tot eene zekere ge makzucht verlokt. Het gevolg zou dan zijn dat er eene VERMINDERING, in plaats van vermeerde-

Denderklok | 1927 | | pagina 2