OVER GELD. Belastingen en Taksen. BEELDEN VAN DEN TIJD KLOKKENKLANKEN. STAD EN OMLIGGENDE NINO VE. Af tollonia's leest. DenderhaiUem. MEERBEKE. Mijn Vriend. Ratn de bevolking. Burgerlijken Stand van 27 Jan. tot en met 2 Febr. 1927 Prachtige toor\eelavond Drama ie Liedekerke. Hij hui a li: os wel ie graag is getromd en woont in een litf eken. Lawaaierig is hij nu juist niet, 'n pint drinkt, regelma tig zijn dagblad leest en op sommige tijd slij pen die teel kritisch kunnen zijn me! razernij en lot weenens toe zijn partij ie> dedigt. Want mijn vriend bekoort ook tot een partij. Hij is namelijk een volbloed katho liek. ais ik kent zelf moei gelooien. En dat doe :k ook Afijn vriend heeft ook een dochter, u Fleurige jonkheid zeggen de geburen. Schoon meisje, zeggen banaal de jon gens. Ik weet er nou juist niet zooveel van. Ik zceei alleen maar dat ze 'h twintig lenten telt. Toen ik dezen avond binnenstapte 't kon zoo~u.il 'n uur of zeven zijn zat vrigndachter de stoof, in 'n zetel, 'n uiltje te vangen. Z'n vrouw, aan den anderen kant van 't vuur, nut het hoofd in de armen, deed ook een '.rokje en de dochter lag met den kop cp tafel. Ik meen zelf dat zeronkte. Goeién avond Mijn groei had 't effekt van 'n emmer ijskoud water die over de slapenden uitge stort werd. 'n Avond klonk het terug en drie tnenschen-lichamcn rekten zich lui lang uit om den verdoovenden slaap tr ver drijven. Jasses menschen, hebben julie op dit uur. reeds vaak Deze nacht niet geslapen gaapte mijn vriend. Kiespijn gehad misschien infor meerde ik belangstellend Keec. We zijn naar 7 bal geweest Kaar t bal.... Waar was er bal Bij dc liberalen geeuwde zijn vrouw even. e En daar bennen julie.... Ditmaal kreeg IK 'n emmer water over 't hoofd. En met 'n gebaar op zijn dockier J Vat wil je? De jeugd moet ai 'n verzet hebben Dai is zoo. II faut que jeunessese passé. Maar dat jij, katholiek... bij de liberalen... Kctê. Dat snap ik non teek niet al te best. 't Moei zijn dat deze opmerking m'n vriend niet hetlemaal mei zielwant ie flapte er uit - Dat ons mannen dan ook maar wat doen voor onze jeugd. Dan hoeven we niet op n ander te. loopen. Maar ik vraag 'tje. ITa/ is er bij ons 't Anders zco gezellig avonduurtje was bedorven. M'n vriend het me door geeuwen en rekken beleefd verdaan dat ik hel af. trappen kon. Z'n vrouw sliep alreeds en 't kw am v:c v r da! z'n dochter minach tend de bovenlip optrok, voor iemand die zoon bekromp.:: .'ter. had als :k. Bianco. verkoopen. Wat aangaat de kleine planters fabrikanten die zeer talrijk zijn in de Den dervallei, die moeten tengevolge van de huidige wet even als de planters verdwij nen en vragen gezamenlijk met de plan ters dezelfde vrijheden en rechten. Men werpt op dat de inlandsche tabak ken niet verkocht geraken omdat men zou moeten betere kwaliteiten planten maar ik heb reeds bestatigd in de Dendervallei, dat de tabakken van de beste hoedanig heden, maar die maar een opbrengst van 4 kgr. tot 5 kgr. ten hoogste per 100 plan ten voortbrengen, het langst op een koo- per liggen wachten, gezien hun geringe opbrengst zouden ze moeten hooger zijn in prijs. Gezien, de tabak per 1000 tr. opbrengst genomen, aan de schatkist meer betaald voor accynsrechten als een onzer andere nijverheden zooals ijzergieterijen, glas blazerijen, enz. gezien al deze andere nijverheden vrij zijn, is het maar redelijk dat men ors den vrijen handel geve_ dat men ons bescherme tegenover de vreemde pijptabakken die maar dienen om onze inlandsche hun goede hoedanigheden te benemen gezien d;e niet geschikt zijn voor de pijp en dat men tevens zorge dat onze inlandsche tabakken van elke streek, onder hun echten naam zuiver en onver mengd zouden verkocht worden. Waarom zouden wij, gezien de goede hoedanigheden onzer inlandsche pijp tabakken die de vreemde ver overtreffen in aroma, smaak, fijnheid, enz. die niet kunnen zenden naar de vreemde landen en hun daar overtuigen dat hunne tabakken voor de pijp niet geschikt zijn en zouden zij niet even als wij. hier in Belgie, de cigaar van vreemde tabakken verkiezen boven de inlandsche, ook onze goede pop- tabakker. niet verkiezen boven de hunne hetwelk onzen uitvoer zou vermeerderen en veel zou bijdragen tot het heropbeuren van onzen wisselkoers. Wat aangaat de gronden waar tabak op gekweekt wordt, verloren zijn voor graan- zaaingen, dat is onwaar gezien het meer deren deel dezer gronden der Denderval lei die bestemd zijn voor tabak wel '2 3 niet geschikt zijn voor eenig ander cultuur en zeker niet voor graanzaamgen. indien deze gronden dan nog goed waren voor tarwe, dan ware het van groot beiang voor de schatkist, er tabak op te planten, gezien men voor het geld van de opbrengst van 1 hectare tabak, de tarwe en het strooi kan koopen van 2 tot 3 hec taren tarwe en Belgie met zijn kleine bodem en overgroote bevolking in zijn eigen bevoorrading van granen niet kan voorzien. Laat ons een vade-'andsch werk verrich ten, met aan de wenscht.. ran de over groote meerderheid onzer bevolking te voldoen er. hun den vrijen handel en be scherming te verleenen en te toor.en dat wij onze eigene voorbrengels lief hebben. 't Vervolgt. worden of gedwongen naar Rusland terug te keeren. Want,... met die Bolsjewieken is oppassen de boodschap. ZIJ. De man met wien ik trouwen zal, moet een man zijn die telt. HIJ. Bravo. Dan ben ik heelemaal wat u zoekt. Ik ben kassier in de bank Over Mode. In Parijs lanceeren zekere groote mode magazijnen, broeken voor de vrouwen, 't Schijnt dat het dezen keer wel zal door gaan en dat onze Eva's dochters voortaan niet meer zullen te herkennen xijn uit de mannen. Immers met hun kort-geknipte jongenskoppen en nu hun mannenbroeken zal 't allicht eenige moeite kosten om nog een meisje van een jongen te onderschei den. 't Is evenwel niet alleen de vrouwen die aan't gek worden zijn. 't Mannevolk heeft ook al een slag van den molen, Vooral in Engeland De kleermakers vervaardigen in Londen tegenwoordig pardessus voor 't mannevolk in roze, bleeke-blauwe,roode en groene stoffen. De hoeden van die hee- ren en hunne kousen zijn van een dito kleur. Heere God toch. Straks zien we ze nog wandelen met een handtaschje en met een fourrure. De wereld springt op krukken Ge moogt het zeggen. Hij had gelijk. Er is een woord in onze taal dat door den leeraar steeds slecht wordt uitgesproken. Dat is onmogelijk. Noem me dat woord u Slecht tegen werken der kommissie te bespoedigen, be veelt hij aan te handelen met zorg. Als de planters hunne verlangens uitgedrukt heb- ben.zal men het antwoord der fabrikanten mogen aanhooren. M. Ilaeiterman drukt zich uit als volgt Als Sekretaris van het Verbond der Tabakkweekers van het Arrondissement Aalst, wil ik uwe aandacht vestigen op de tabakteelt van Appelterre en Dendervallei. De tabakcultuur der Dendervallei is een i'amiliecultuur, dat wil zeggen dat eenieder daar bijna uitsluitend tabak teelt voor eigen rekening. Mer. vindt daar nog vele talrijke gezinnen, die met den vader aan het hoofd, eer. heel jaar arbeiden aan den tabak, en waar Ge vader, dank aan deze cultuur niet moet uitwijken naar Frankrijk en zoo met zijne vrouw medewerkt om hunne kinderen deftig op te brengen. Zij leven uitsluitend van de opbrengst hunner tabakken. Daar vindt men tabakvelden waar reeds 80 tot 100 jaren door ten en dezelfde familie tabak op gekweekt wordt maar nu zien deze bezorgde huisvaders met angst de toekomst te gemoet. De tabak, de eenige nij verheidsplant die ons nog over blijft in dé Dendervallei gaat ook verdwij nen. Wat gaat er van hem en zijn gezin geworden 't Hij gaat vrouw en kinderen moeten verlaten om elders werk te zoeken om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Op de 21 gemeenten waar men in 1913 tabak teelde, zijn er reeds een derde waar Bij de Socialisten. De algemeene uitslag van de raadple ging der federaties in zake deelneming der socialisten aan de regeering, heeft gegeven 173.000 stemmen voor de deelneming. 37,000 tegen en 12,000 onthoudingen. Duiischland en zijn Diplomaten De duitsche dagbladen hebben verleden week een lijst opgegeven van het bedrag der wedden die aan de diplomaten van het Duitsche Rijk in het buitenland worden uitgekeerd. De duitsche ambassadeur te Londen wint alzoo 135,000 Mark, deze te Rome 114,000 en te Parijs 321.000. 't Dunkt me dat het nog zoo slecht niet is voor eer. land dat door den oorlog ge- ruineerd werd. Om hun waarde in franken om te zetten j moet daarenboven elxe mark vetmenigvul- digd worden met 5,'.'7. zoodanig dat men verneemt dat M' Von Hoesch het ronde sommetje opstrijkt van 750,UOO frank. Muizenoveral. Bakersville in California wordt woordig geteisterd door de muizenplaag. Heele legers muizen bedekken het veld en de wegen, de straten en de dorpen. Op sommige plaatsen is het zoo erg dat zelf het verkeer gestremd is en de automo bielen zelf dikwijls moeten stoppen. Ver scheidene pachthoven daarenboven zijn heelemaal verwoest geworden door die kleine wreters. De overheden hadden eerst vergiftigd graan gestrooid «?ngs den weg waarheen de muizen trokken, doch zonder eenig ge volg. De bladen weten nu te vertellen dat er stikgas gebruikt wordt om de dieren te dooden... Gelukkig... 't Is in Califorr-ië en... nogai ver om te gaan zien of 't wel waar is. Boy au de la Mort. Alle soldaten van den grooten oorlog en ook wel menig burger die de bloedige frontstreek bezocht, kent den t Bovau de la Mort» gelegen langs den linkeroever van den IJZER.een weinig beneden Diksmuide Dezer dagen nu,^a^ te Caeskerke een vergadering plaats waaraan deei namen, verscheidene hoogere Officieren, Ambte naren van Bruggen en Wegen, van Finan- tiën en ook afgevaardigden van den Belgi schen Touring Club en den Dienst van Oorlogsmonumenten. Het ging er namelijk over het al of niet behouden van den Boyau de la Mort Na een lange discussie werd er toch be sloten dat den Boyau niet zoo opge ruimd worden en aan het nageslacht zou behouden blijven. Wij vir.den het maar redelijk. Er wordt zooveel geld vermoorscht om zaakjes in t leven te houden die bijlange niet zoo interessant zijn. De Boyau de la Mort is bovendien een stukje van 't leven onzer jongens aan het bloedige IJzerfront en als dusdanig mag hij zoo ir..<ar niet met een gebaar weggevaagd worden. Terugbetaling der verhooging van 3 0 o. Den belanghebbenden belastingplichti gen weze het ter kennis gebracht, dat de gehevene verhooging van 3 o|0,vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 28 Oogst 1926, hen in gevolge het nieuw Koninklijk Be sluit van 31 December 1926, zal terugbe taald worden, op voorwaarde 11 Dat zij hunne belasting, waarop die verhooging wierd toegepast (bedrijfsbela sting, belasting op roerende zaken, super- taxe, grondbelasting) hebben gekweten, aan hel bevoegd beheer, binnen de 15 dagen te rekenen vanaf het tijdstip waarop zij moest voldaan zijn (dit tijdstip eindigt in t algemeen ééne maand na de aflevering der uittreksels van het belastingen kohier). 2) Dat zij den Heer Bestuurder der Rechtstreeksche Belastingen en van "het Kadaster, verblijvende in de hoofdstad hunner provincie, een smeekschrift over zenden waarin zij de terugbetaling ver zoeken. Justicia. Leg ze mij daar. Klaas, wat wilt ge worden als ge een maal groot zijt. Koolmijner, mama. Koolmijner jongen tech..En waarom. Nou, dan zulien de menschen niet kun nen zien, als mijn hals niet gewaschen is. Burgemeestersbenoemingen. In het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt er steeds ijve de studie der dossiers voor de Burgemee stersbenoemingen. Er wordt ons medegedeeld dat er nog ongeveer zeshonderd benoemingen te doen zijn. Een heel karweitje nog. De Minister hoopt evenwel daarmee eerlang klaar te kujnen komen en de benoemingen aan geen tabak meer gekweakt wordt dan voor eigen gebruik in de andere, uitge nomen drie, is er reeds eene vermindering van «»0 0 0 vast te stellen en in Appelterre, Pollaere en Idegem zal er ook eene ver mindering van 20 tot 30 o o voer het jaar 1920zijn. Dit alles is toe te schrijven aan de wei van 20 Oktober 1919 door onze tabakplanters te recht de ongelukswet genoemd. Zij beneemt aiie vrijheid aan de plan ters en is gemaakt in het voordeel der groote fabrikanten, die als zij samen t' ak- koor i zijn, de prijzen stellen zooals zij willen gezien de planters aan htm moeten het Koninklijk werpen. Besluit te kunnen onder- Patiënt Dokter, ge moet me zeggen wat ik eigenlijk heb. Dokter Stel u gerust man. De statis tieken zeggen over de ziekte waaraar. ge lijdt, dat er op honderd gevallen, één ge nezing vastgesteld wordt.... Patient: Eilaas... dan is alle hoop verloren. Dokter Dat heb ik niet gezegd. Ik heb reeds regenen negentig gevallen van dien aard behandeld. Patiënt: En... Dokter: Alle negen en negentig ziin er aan bezweken. Gij zijt de honderste.. Dus. Tooneelltefhebber s. Ditmaal en jammer genoeg.('t Is anders nochtans niet de gewoonte) krabben de tooneelliefhebbers van Ninove en omstre ken deerlijk achteruit. Aalst had reeds zijn reuzensucces met Het Geding van Ons Heer van onzen stadsgenoot, Paul de Mont. Geeraardsbergen laat nu van zich hoo- ren met het Teeken des Kruises Wanneer Ninove misschien in kantonale samenwerking, waarom niet Bezwaren zijn er natuurlijk en veel. Maar er is toch middel om daar bovenop te komen. Waar een wil is is immers een weg. Het Bureel van den Kerkfabriekraad doet een oproep tot de edelmoedige be volking voor het uitzonderlijk geval van het herstellen der klokken. De tweede klok, verleden jaar gebarsten moet op de kosten van den klokgieter hergoten worden. Het herstellen echter der groote klok (1500 kilos), gegoten in 1803 en gebarsten in 1918, valt op ons en zal nagenoeg 16,000 fr. kosten, "wel te verstaan, indien het neerhalen, verzenden, hergieten en plaatsen var. de twee klokken te gelijker tijd kan geschieden. Het opschrift der groote klok zegt duide lijk dat deze door de parochianen geschon ken is wij durven dan ook verhopen dat de inwoners van Ninove de vrijge-igheid van hun voorouder» zullen navolgen. Elk geve wat hij kan Inschrijvingslijsten zullen ten huize aan geboden worden. Het Bureel der Kerkfabriek. Het feest wordt dit jaar gevierd op Zon dag 13 Februari, aanstaande, in de kerk %-anhet Hospitaal, te Ninove. Orde der goddelijke diensten Om 6 1/2 u. Mis met zang; Om 9 u. Pieihiige mis, ter intentie der eden van het genootschap van at H. Apol- lonia Om 4 u. Plechtig lof. Eene korte onderrichting zal gegeven worden in de twee missen. Op dien dag wordt het II. Sacrament ter aanbidding uitgesteld. Na de missen en hc' lof worat er ge zegend met de reliquiër. der H. Apollonie schreven leden, om de verkiezing van een bestuur te bespreken. Men besluit enkel een voorloopig bestuur aan tc stellen, dat zal propaganda voeren te Ninove en oyer pansch het kanton, en dat te gepasten tijde al de leden op een a'gemeene vergadering zal bijeenroepen om een définitief bestuur aan te stellen, waarin ieder gemeente zal vertegenwoordigd zijn. Het voorloopig bestuur is samengesteld uit Z.E.H. Deken, Eerevoorzitter Heer Alfons Hanssens, Voorzitter Heer Phi lemon Coppens, Schrijver-Boekbewaarder, Eerw. Heer Hertecant, Schatbewaarder. Wie begeert lid te worden, zende zijn inschrijving aan Heer Ph. Coppens, schoolhoofd, bisschoppelijk College, Ni nove. Bij de Katholieke Oud-Strijders. Zondag jl. gaf de pasgestichte Bond der Katholieke Oud-Strijders zijn eerste uit wendig teeken van leven en wel namelijk door een voordracht over Belgisch Congo, algewisseld roet het uitvoeren van kunst en volksliederen. Kapitein Aug. Bohcz, bestuurder der Legerpupillenscho® 1 te Aalst, is een knap voordrachthouder. Zijn voordracht was dan ook. niettegenstaande het streng we tenschappelijke van het onderwerpt vooral in 't 1 gedeelte van een ontwikkelend en leerzaam karakter. De heer M. Ariën, kunstzanger te Aalst, kaapte een heele brok welverdiend succes weg, waarvan er een ruim dee! terecht kwam aan de pianiste.Juffrouw De Decker Ciermaine. die heerlijk begeleidde. Vooral k De Vink met zijn blij-schaterend re freintje, sloeg wel in bij het publiek en De Schelde werd door al de toehoorders meegezongen. De bond der Katholieke Oud-Strijders verdient een pluimpje. Tijdens de oorlog stonden ze in de bioedgrachten. van den Ijzer en vochten voor ent stoffelijk leven, voor ons lichaam. Nu, na de oorlog, staan ze hier midden ors, en strijden nog, maar voor ons geeste lijk leven, voor onze ziele. Mooi zoo Oud- Strijders. Uw doel is heerlijk. Uw wil is mannenwil. Vooruit en hip, hip, hoera, voerden Katholieken Oud-Strijders-Bond. We vernemen dat andere voordrachten in 't vooruitzicht gesteld zijn. GEBOORTEN Mannelijk 2 Vrouwelijk 4 HUWELIJKEN Alfons Van Snick, 24 j. twijnder, met Suzanne Heymans, 18 j. fabriekwerster. Altons Herzeel, 35 j. voddenbewerker, wonende te Meerbeke, weduwnaar van Maria Loran, met Mathilda Persoons,38 j. z. b. wonende te Ninove, weduwe van Henri Pletinckx. OVERLIJDENS Francisca Pauwels, 52 j. x. b. echt. van René Scheerlinck, Burchtstraat. Joannes L)e Coster, 76 j. z. b. wed. van Maria Romdenne. St. v. Geeraardsb. 15. Felix De Temmerman, 56 j. herbergier, wed. van Victoria Vernailen, echt. van Maria Viersé, overleden te Selzaete. Joanna Wets, «S3 j. z. b wed. van Fran- ciscus De Jonghe. overleden te Melle. August Evenepoel. 62 j. z.b. ongehuwd Koeipoortxtraat, 7. Een Tombola. - De Soviets in Rusland schrijven tegenwoordig een tombola uit, die. we zijn er van overtuigd een kolossaal succes zai hebben. De tombola immers is van heel ar.der slach als deze die wij hier te lar.de hebben De eerste prijzen zijn na melijk vastgelegd in reisbiljetten en pas poorten waarmee de winners het bloedige Rusland mogen verlaten, iets wat al een heelen tijd lang verboden was. Het spreekt natuurlijk van zelf da; al deze die graag aan het sovietiegiem zouden ontsnappen, de kans even zullen beproeven om te zien of er geen dergelijk paspoort te winnen is. Als de winners nadien maarniet verplicht DAVIDSFONDS. - Afdeeling Niaove. Hertnrichtingsiergadcring van 2 Feb. 1 '.'27 Zeer talrijke opkomst. Na den welkoms- groet var. de.i Zeer Eerw. Heer Deken, komt Ee- Heer Van Nieuwcnhuvse, leeraar aan het College te Geeraardsber gen aan het woord en handelt in een diep doordachte, klare en boeiende voordracht met lichtbeelden, over het genadeoord van Lourdes (Frankrijk). Deze prachtige voordracht wordt een parig en warm toegejuicht. Eerw. Heer Van Nieuwenhuyse. ieveraar van het Davidsfonds, en schrijver-schatbewaarder voor de aldeeling Geeraardsbergen, steunt er terloops op, dat het Davidsfonds buiten en boven alle politiek staat en een essen tieel katholiek cultureel werk is. Hij wijst er ook op dat men er lid van wordt, mits 10 fr 'sjaars, waarvoor men recht heef op 3 a 4 boekdeelen. Z. E. H. Deken bedankte den spreker in eigen naam en in naam van het talrijx aanwezig publiek en drukt de hoop ui< E. H. Van Nieuwenhuyse nog menigmaal in ons midden te ziea optreden, Voor den ooilog telde de afdeeling Ninove 106 leden. Nu moet het getal ver dubbeld. Na de voordracht vergaderen de mge- Op ZONDAG 6 FEBRUARI 1927,in de ruime zaal van het Gildenhuis, dorp. gegeven door de meisjes der Adulten- school. Men zal opvoeren. MARIA VAN BRABANT of de zegepraal der onschuld. KAMER TE HUREN. Verders allerhande volksliederen. De echtgenooten Joseph Bulterys-De Brabander, wonende steenweg naar Edin- gen, ondervonden sedert eenigen tijd dat er spaargeld uit hurne gesloten kast ver dween De vrouw verdachtte haren man en vandaar ruzie >n 't huishouden. De man intengedeel ve.'dachUe een 1 l jarigen jongen uit de buurt die veel ten hunnent kwam oru de boodschappen te doen. Zon dag in den vooravond gebruikte Bulterys een list hij vertrok met zijne vrouw doch keerde terug en verdook zich. De jonge nietdeug die gezien had dat beiden weg waren, klauterde langs achter over een 2 1/2 meters hoogen muur, kwam zoo cp den koer, kroop dan door 't keldergat en geraakte zoo in de keuken, waar hij de sleutels wist liggen om de kast te openen. Bulterys die in de keuken zat heeft den nietdeug medegebracht naar de gendarme rie te Ninove. waar hij volledige bekente nis aflegde. Het ontvieemde geld bedroeg reeds verscheidene honderde franken. Jongeling zwaar gewond. Te Liedekerke, bij E>ender1eeuw,speelde zich in den nacht van Zondag op Maandag een vreeselijk drama af. Twee meisjes keerden van eene plaatselijke dansgelegen heid huiswaarts, toen zij, aan de kerk ge komen, door een groep jongelingen wer den'lastig gevallen. Een peisoon die daar toevallig voorbij kwam, zekere Emiel Lievens, 21 jaar oud, verontwaardigd over het brutale optreden der jonge gasten, nam de verdediging op der twee meisjes. betrekken. Dat gelukt hem echter in vollen ont vang. En wanneer hij er in slaagt, dan geschiedt dit op kosten van andere klassen der bevolking, b. v. ambtenaren, renteniers enz. Want men kan het feit niet wegpraten dat de nieuwe geldteekens beslag leggen op goederen waarop alléén het oude geld recht had. Door nieuwe geldteeken» te ver vaardigen belast de Staat een deel der bevolking ten bate van een ander. En dat zoo niet mogen zijn Het geld is een recht en zoo geen onrecht mogen worden. De Staat kan geen geld maken slechts geldteekens die dienen tot vergemakkelij king van het verkeer, en als de Staat geene dwaas heden doet, zijn er altijd evenveel geldteekens in omloop als er voor dit doei noodig zijn. Aanzienlijke verschuivingen zijn er in de beurs niet te bemerken. De koloniale waarden houden stand. Renten zijn hier en daar wat zwakker, geen wonder als men b. v. het aandeel 1 Jzerenweg 5 i2,50 irank kwoteert, dat er verkoopers in massa opdagen. Buurtspoorwegen blijven aan 55 fr. De banken alsook de trams en Electriciteit waarden houden zich goed. De fond. Railways en Electricité die over l4 dagen tot 3S8O frank gevallen was, klimt tot 477O frs. Metaal en kolen zijn nog zwak, alhoewel ver- schillige koolmijnen schoone dividenden aankon digen zoo b v. Marcinelles Nord, die 1200 frank kwoteerd geeft 15O frank brut of 1I7 frank net. Unis-Ouest de Mons kwoteerd 21-1;! frank en geeft I95 frank net. Voor de andere rubrieken is er niet veel verandering. Dc textielwaarden zijn in 't al gemeen beter. 1 Verleden week zegden we dat als de Staat ge.- bijmaakt, dit de goederen opbrengst kan doen toenemen, als fabrikanten er. arbeiders.tengevo.ge »an de prijsverhooging, néér voortbrengen. Doch slachtoffers maakt zulke geldpolitiek altijd. W ar.t wat heeft het te beteekenen, als de arbeider waar over w-c oeer I4 dageu spraken.in plaats van «oo als vroeger voor zijne 150 frank, levensmiddelen bier, laarzen en cigaren te ontvangen b. v. adeeo nog levensmiddelen encigaren krijgt en het zonde laarzen en bier stellen moet? Dat beteekent, da men hem een deel var de vruchten,van zijnen ge leverden arbeid met geweld ontnomen heeft. Hij zal natnariijk trachten zich .schadeloos te stel.en door loonopslag te eischen. B. v. 200 frank ten einde dezelfde hoeveelheid goederen te knnncn

Denderklok | 1927 | | pagina 2