B De Huishuurwel. Eerste Jaar Prijs per nummer 25 centiemen. Ninove 20 Februari 1927 Katholiek Vlaamschen Weekblad R, LU.YST ER M A N- LEW ft f R E Ninove en zijne Kerk. LANDBOUWERS TABAKTEELDERS Postcheckrekening 1802,54 VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 0 maanden 6,50 1 jaar 12,50 D rukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. (Vervolg) Want daar komt het ten slotte toch op neer Voor iederen stand wel aflijnen, dit zijn Uw rechten, maar ook dit zijn Uw plichten. En de na-oorlogsche toestanden zijn niet altijd uitgegroeid uit een welbeseffen van het woordje plicht Zeker, iedereen had den mond vol met die eene sylbe recht Iedereen de oorlog had natuurlijk veel oogen geopend wou hebben datgene waarop hij recht had of scheen te hebbenEn van plichten werd dan ook bitter weinig gesproken. In de werkliedenbeweging voor al is die stand scherp tot uiting gekomen. We raken hier nu juist de essentie van het verschil tus- schen de kristene vverkliedenbewe- ging en de socialistische. De roodjes met hun hatelijken kreet van Rood of geen Brood spraken van niets anders meer dan van «DAT KOMT ONS TOE» en er is een tijd geweest dat dit gezegde het ontstaan heelt mee gebracht van de communistische fractie in de socialistische rangen. Want, alhoewel het socialisme van-even-na-den-oorlog, al bitter weinig bekommerd was cm wat de plichteu waren van den werkman, tegenover de andere standen van dewelke hij voortdurend zijn rech ten opeischte, toch waren er een zeker getal ontevredenen die von den dat het nog niet erg genoeg was, die in ons land een trouwe kopij wilden in 't leven roepen van de werkdadigheden van Mosko- wa Daar waar onze heerlijke kris tene werkliedenbeweging steeds steunde op den wereldbrief« Rerum Novarum predikte het socialisme niets anders dan den hatelijken klassenstrijd. Het is overbekend hoe het socialisme altijd en nog heeft gekampt en getracht om vooral den Middenstand den ge nadeslag toe te brengen. De Bur- ger, de Middenstander was de woe kerplant van de Samenleving. ZIJN schuld was het dat het leven duurder werd, omdat HIJ het was die de prijzen der levensmiddelen opjaagde, omdat HIJ het was die woekerde op het zweet van den werkman. Dat was de onzin die uitgekraamd werd in de socialis tische bladen, die gebazeld werd op alle roode meetings. Dat vooral in onze na-oorlogsche maatschappij de burger hetlastdiei was geworden, daarvan scheen het socialisme geen de minste notitie te nemen en dat het vooral de kleine burgers waren die bij massa's geruineerd werden na de bloedperiode van HMI-iN, werd maar systematisch over het hoofd gezien. Van de kristene werkliedenbe- weging, Goddank, hoeven we dit niet te zeggen. De kristene werk lieden hebben begrepen dat de werkman van heden de midden stander van morgen is, en dat in een welgeordende samenleving die beide standen nauw met elkander moeten samenvoelen, omdat ze IN het leven, VAN elkander en Mb L elkander moeten leven. De Middenstanders benijden het den Werklieden niet, dat dank zij hun heerlijke syndikale beweging het lot van den werkman merkelijk jo verbeterd. Trouwe bewijzen daarvan zijn, de veelvuldige ele menten die gesproten zijn U't mid- denstandsfamiliën en heel hun leven opofferen voor de werklie denbeweging. En omgekeerd ook verdragen de kristene Werklieden goed dat er een middenstandsbeweging is, dat er uit dit kamp wordt gezocht naar een levensverbetering, omdat in tegenstelling weer met het socialisme in plaats van klas senstrijd, aan de basis van de kristene beweging ligt, de standen verzoening en de samenwerking tusschen alle elementen van het maatschappelijk gebouw. Wat benevens de klassenstrijd ook nog het verschil uitmaakt van de kristene vverkliedenbevvegmg met de socialistische, zal voorzeker zijn de godsdienst. Laat de socialisten leugenachtig schreeuwen en roepen dat Gods dienst privaatzaak is, dat zij niet tegen den Godsdienst zijn. Die wol venmentaliteit in schapenhuid is genoegzaam bekend dan dat er een oogenblik aan de waarheid van hun gezegde worde geloofd. Ze' zijn niet tegen den Gods dienst. Maar ze bezwadderen en bevuilener de bedienaars van, spot ten met al wat heilig is en sleuren door den modder heel onze kriste- lijke levensopvatting. Ze zijn niet tegen den Gods dienst, 'maar lijk het verleden jaar is gebeurd zingen ze, bij hunne manifestaties in afwisseling met de Internationale - spotten der wijze het Ave Maria En Godsdienst is privaatzaak, maar talrijk zijn ze reeds de arme sukkels die, wanneer ze op hun uiterste lagen, baden en smeekten om een priester en tot antwoord en troost niets anders dan spottende gezichten te zien kregen van man nen die hun een lijst voorhielden waarop het zwart op wit geteekend stond Ik wil zonder pastoor be~ graven-worden. Godsdienst is trouwens geen privaatzaak. Godsdienst scheuren we maar niet uit ons leven, zooals een blad uit een boek. Godsdienst moet de grondslag zijn van al ons doen en laten, omdat we schepse len zijn en alzoo verplichtingen hebben tegenover onzen Schepper. Als dusdanig is het socialisme dan ook gedoemd om te verdwij nen. Een eerste symptoon daarvan is reeds de groeiende winst van het communisme dat maait in de roode rangen en steeds meer en meer aanhangers vindt. Als dus danig is het socialisme hier een zeer voorbijgankelijk teeken, dat stellig heden of morgen zal ver dwijnen. Alleen de kristene werklieden beweging is geroepen om te ieveren voor het lot van den werkman, Alleen zij zal weerstand kunnen bieden aan alle strikken die den werklieden kunnen gespannen worden. Alleen zij kan met ernstige kans op welgelukken den strijd om den broode aanbinden, omdat ze geteekend is met het Kruis, omdat ze geleid wordt door het Kruis, omdat ze cp de basis van den zoo schoonen Rerum Novarum- brief de kiistelijke naastenliefde niet over 't hoofd ziet. Veel diende er nog gezegd over de werklieden-beweging. Ai het voorgaande zijn slechts enkel oppervlakkige beschouwingen, die los uit de pen zijn gevloeid. Ik gezag er wel eens meer en beter over schrijve. Laat me, om over dit deeltje dan te zwijgen en in verband met wat ik hierboven zei over het Kruis, eindigen met die simpele woordekens, die bedoeld zijn als een wenkenalseenwensch: En laat ons dan die wensch doen dragen op al de gezinnen der samenleving en in 't hijzonder op al deze van den werkliedenstand, dan en dan alleen kunnen we ver trouwen op een lotsverbetering onzer arbeiders en alzoo op het ontstaan van een beteie en schoo- nere maatschappij. (Wordt voortgezet). (Vervolg Art. 21. Elke belanghebbende wordt, hetzij rechtstreek^, hetzij "nadat hij door den einenaar in de zaak betrokken werd, als tusschenkomende aangenomen. Art. 22. De staat van het perceel wordt aan den eigenaar en aan de tusschen- komenden bij deurwaardersexploot getee kend Die beteekening geldt als opvordering en het bestuur mag het vast goed zonder verdere formaliteiten in bet bezit nemen. Indien, na een aanmaning var, den eige naar of van een tusscher.komend persoon, die beteekening niet gedaan wordt binnen vijftien dagen en indien 1 et vast goed niet bewoor d wordt b'nnen een maand na de beteekening. is het bestuur vervallen van het recht van inbezitneming. Art. "23. De vergoeding, aan den ei genaar en aan de andere belanghebbenden verschuldigd, wordt bepaald volgens het gemeen recht. Het gemeentebestuur mag den vorm van het opgevorderde goed niet veranderen. Het gemeentebestuur magclen vorm van het opgevorderde goed niet veranderen. Het gemeentebestuur moet.wanneer zijn bewoning een einde neemt, de vaste goe deren herstellen in den staat waarin zij zich. bevor.den toen het die in bezit heeft genom en Art. 24. Zoo de bewoning niet geëin digd is bij het verstrijken van den termijn vastgesteld door de beslissing tot opvorde ring. heeft ce eigenaar het recht, dertig dagen na een aanmaning,den aankoop van het vast goed door het gemeentebestuur te eischen of de vrije beschikking daarover ti rug te nemen. Hij heeft hetzelfde recht, te rakener,van den datum waarop het vastgoed onderhet beheer van het gemeen recht terugkeert, indien de bewoning niet geëindigd is na een opzegging drie maand te voren aan liet gemeentebestuur. Art. 25.De akten en ovet eenkomsten betreffende de uitvoering van 't recht van opvordering, voorzien bij deze wet,worden kosteloos opgemaakt ten overstaan van den burgemeester handelende in naam van de gemeente. Art 2t). Al de akten, vonnisen en arresten betreffende de regeling van de ver goeding worden kosteloos geregistreerd, A,t. 27. In elke gemeente kan door het college van burgemeester en scheper nen eer. commissie ingesteld worden, wel ke gelast is de in de gemeente beschikbare ooiigelegenheden op te sporen, e, een I jst van op temaken, deze steeds bij le houden en daarvan aan het gemeentebe stuur er. aan de belanghebbenden kennis te geven. Zoo noodig, lokt de commissie de uitae- tening van bovenbedoeld opvorderings- recht uit. Art. '28.He beteekeningen der uitvoe ring van de bepalingen var. dit hoofdstuk- moeten ter post aangeteekemlen briet wor den gedaan. HOOFDSTUK V Algemeene bepalingen. Art. 29. Ieder gedeelte van vast goed verhuurd als onderscheiden huisvesting, zal, met het oog op de toepassing van de bepalingen dezer wet. afzonderlijk worden behandeld. Art. 30. De onderhuurders hebben te genover den voornamen huurder al de rechten, bij deze wet voorzien,zoowel wat betreft de beperking der huurprijzen. Bij vertrek van den voornamen huurder blijft het voordeel der verlenging aan de onderhuurderstegenover den eigenaar toe gekend, indien de onderhuring niet verbo den werd. Dit geldt ook indien de eigenaar, zelfs stilzwijgend afgezien heeft van het in de huur bedwongen verbod. Vanaf het vertrek van den voornamen huurder, hebben de onderhuurlingen, te genover den eigenaar, de rechten en ver plichtingen van een huurder. Bij vertrek van de onderhuurders kan de verhuurder opnieuw beschikken over de 'lokalen welke de voorname huurder hun in onderhuur had gegeven. De huurpiijs van het vast goed wordt verminderd, gelet op de waarde van de door den huurder in gebruik genomen lokalen. Het bedrag van den huurprijs wordt, bij betwisting, door den rechter bepaald. Art. 31. Het uitdrukkelijk ontbindend beding.opgenomen in de huurovereenkom sten die verlengd zijn of kunnen verlengd worden, wordt geacht niet te bestaan, tot dat zij ophouden onderworpen te zijn aan de toepassing dezer wet. Art. 32. De geschillen, waartoe de toepassing dezer wet aanleiding geeft, be- hooren, doch alleen in eersten aanleg tot de bevoegdheid van den vrederechter van het kanton waar het vast goed is gelegen, zelfs in geval van geschil over den titel. Evenzoo neemt hij kennis van alle ge schillen gegrond op het huurcontract,wan- neer die geschillen samengaan met eene betwisting voortvloeiende uit de toepassing dezer wet, met uitzondering van die be treffende het verbreken van een arbeids overeenkomst rnet bedienden of werklieden Het beroep wordt aangebracht voor een rechter, lid van de rechtbank van eersten aanleg, aangewezen door den Koning en uitspraak doende buiten elke tusschen- komst van het openbaar ministerie. Het optieden van pleitbezorgers in be roep is niet verplichtend gesteld. Hun eereloor. komt niet in aanmerking voor de taxe. Vervolgt. niet als blinden te midden al die opeen gestapelde schoonheid mogen staan schoonheid waarin onze voorouders hun diep geloof en hun machtige liefde uit zongen voor Hem dien Hemel en aarde niet kunnen bevatten schoonheid die ge tuigt van doorvoelde waarheid en ver heven betrachting schoonheid die de spontane uitbloei is van 's menschen hoo- ger willen en begeeren. Laat ons dan met 'n kruiske uit het marmeren wijwaterbekken dat ook van kunstenaarshand getuigt, afscheidt nemen van dezen grootschen tempel, die de ver eeuwiging is van 't christelijk leven der onzen blijven we er aan verknocht en waken we erover, opdat ons nooit verwij tend en vernederend in de ooren klinke Waar is der oudren fierheid nu ge varen Lor. (Vervolg en Slot) 'tVermnardste wellicht van al hare kuns t werken was de piedikstoel; 'k zeg was want ongelukkiglijk is hij ontvreemd ge worden en stelt nu zijn pracht ten toon in d i St. Pieterkerk te Leuven, alwaar hij niettegenstaande gansch uit zijn kader gerukt, de algemeene bewondering blijft afdwingen. Dit prachtstuk door jan Bergé vervaar digd verbeeldt langs de voorzijde de be keering van den 11Norbertus, langs de achterzijde die van Petrus 't eigenlijk gtstoehe is een groote rots, waaruit twee pahnboomen opschieten die 't gewelf schragen dat met zwevende en buitelende engeltjes is omgeven. Nevens de kerk, langs den Evangelie kant is er een tamelijk groote kapel, die nu deels als doopplaats, deels als bewaar plaats dienst doet, maar vioeger hoofd zakelijk bestemd was om de offers en git ten ter eere der twee patroons te bergen. Die kapel, met houten beschot omgeven, draagt op hare wanden nog sporen van erg verweerde schilderijen die 't portret van den H. Norbertus en van den li. Au- gustinus weergaven, en twee mirakels afbeeldden" Nog lang zou er kunnen uitgevcijd wor den over de altaarveisiering, over de mis gewaden en andere kerkbenoodigdheden 't weze echter voldoende aan te duiden dat dit alles in niets voor de algemeene vei siering moest onderdoen iwel integen deel. want de onkosten ervan beliepen tot 70.000 gulden) en dat in den loop der tijden nog menige merkwaardigheid dien schat kwam vergrooten. Dit kort overzicht vols. -".t ongetwijteiu reeds om te besluiten dat we terecht over onze parochiekerk fier zijn en dat we Aan de Heeren van het Kanton Ninove en Dendervallei. Vervolg. Onder dit opzicht is het misschien niet onnuttig te herinneren, dat, van af de wer king na den wapenstilstand, voor het vaststellen van het fiscaal regiem op de tabakken, een ander systeem clan dat der bandeletten aan de fabriekanten aangebo den is. systeem waarvan de uitdrukking zich weervindt in eemverslag van den heer Senator de Mévius, neergelegd in het Senaat. Maar de Nationale Vereeniging der Tabakken toonde zich daarmede niet over eenstemmend die eindelijk de bandeletten deed aannemen. Het bewijst dus, dat verscheidene fabri kanten het systeem zouden willen zien verwijzen welke zij eenige jaren geleden aanbevolen hebben, terwijl dat, de plan ters van hunnen kant een regiem zouden wilien zien herleven gelijk dit welke be stond in 1883 en welke overvloedig weer legd werd. De voorkeuren in de tabakwe reld zijn zeer veranderlijk. In alle geval van spreken, moet men reden verstaan en aannemen dat er ver scheidene belangen te vereffenen zijn Bijge volg, indien de planters hunne wenschen niet volledig zagen verwezenlijken moeten zij zich onderwerpen de fabrikanten zullen insgelijksch toestemmen het problema grondig te onderzoeken en zullen de be spreking doen zonder eenige vooringeno menheid. Om in de zaak dieper in te dringen, zou het belangrijk zijn te vernemen wat er zou veranderen aan den tegenwoordigen toe stand, in vooruitzicht van betere verkoop van de tabak in veronderstelling dat het stelsel door de planters geeischt zou aange nomen worden, 't is te zeggen dat de bela sting per plant zou gesteld worden.zoowel voor de verbruiktaks als voor de accijns rechten en dat de belanghebbende vrijlijk over zijne oogsten zou mogen beschikken. Wat zou hij er mede doen Aan wie zou hij hem verkobpen. M" CORNIL. Hij zou hem verkoopen aan de (abrikant. M. ROSIER terugkomende op de vraag gesteld door den Heer Voorzitter aangaan- de de bestemming van den geoogsten tabak houdt er aan te bewijzen dat hij de belan gen der verbruikers voor het minste zoo- veel ter harte neemt als die van de plan- tets. Aan de nijverheidsinrichtingen die hij bestuurt is een talrijk getal werklieden vastgehecht, gevestigd te Erasr.es Buisse- nal tn omliggende.Deze werklieden zouden niet beter vragen dan tabak in bladeren rechtstreeke bii den planter te mogen koo- pen dit is hun belet, gezien de verkoop van onbewerkte tabak niet mag geschieden dan aan de handelaars en aan de fabri kanten. Waarom tl deze tusschenkomsten op leggen, welke men in andere domeinen verwijderd, zooals dat van het graan Men moet de pij prooker zijn voorraad laten opdoen van tabak die hij kent en waarvan bi; de hoedanigheden kan schat ten hij zou de tabak in bladeren koopen en zou lit m snijden zooals hij hem noodig heeft. M* GRAVELLE doet insgel jkseen op roep in het voordeel van den vrijen verkoop van dep tabak. Indien het toegelaten ware DEHBERHLOH STANDEN L x\ n 1 /I fi 4- n »-v* n d 11 O tl llSJSJfJ LVL1J rv <U1 IJ. CL L lUlllOliU VttH O, Gelukkig de gezinnen, Waar liet heilig Kristi-Kruis, 't Schoonete plaatsken mag bekleeden ln het ned'rig werkmaashuis O, gelukkig zijn diegene, Die steeds liefdevol en trouw Heel hun leven laten leiden Door het kruisken op de schouw O EN r o

Denderklok | 1927 | | pagina 1