OVER GELD. Mijn Hoekje BEELDEN VAN DEN TIJD De Fan fare de Sini-Ja fisvrienden Ernest ClAES Bij dit nummer is een Bijvoegsel. KLOKKENKLANKEN. Neringdoeners STAD EN OMLIGGENDE NINO VE. Appel Ier re-Eychem DENDER WINDEKE. MEERWEKE. ONS MENGELWERK. Mijn Gebuur. Last heb ik er teel niet van. Hij zegt me altijd vriendelijk goeiïn dag hondi x'n vier kinderen braaf uit mijn hotmaakt nooit eens ruzie om m'n kond die 's nachts heeft gejankt dat hooreti en zien verging en. last not least komt nooit iets leenen. Als gebuur.,.. een goeie dus. Anders is >e nogal behebt met 'n jammerlijk laisser-aller dat de andere gebaren soms doet zeggen u God schept den dug en Pier trekt er door Of't eigenlijk zóó erg is. heb ih wel nooit willen gelooven. En toch rustig 't huis Ik ben m n van niet Ik las dien Donderdag avond dagblad, ioett een luid geschrei in m'n gebuur. me opschrikken deed. nieuwsgierig van aard. maar de jammerkreten die bleven aanhouden, maakten me toch eemg- sins ongerust. En 'k ben gaan zien,... l vtri ik (linnen i/üulag t jGttgsic kif ld huilend pp den vloer. Z n kleertjes stonden in brand. Op den grond er neven lag 'n doos stek jes, waarmet de kleuter waarschijnlijk had ge speeld. De drie andere stonden er weenend en jammerend rond. Ik doofde niet zonder veel moeite de kronke lende vlammen uit. De arme dreumes was even wel reeds deerlijk verbrand. a Waar is je moeder, kleine vroeg ;k toen aan 't wiste. Naar de cinema schreide ze snokkend. En je vader Met met moeder paar snikken in. klonkt het tusschen een Thuis greep 't blinde ongeluk met ruwen klauw, eeb arm onschuldig kindje en.. vader er. moeder zaten tn de cinema. Ik had wel willen meèweenen met die u ineo- xele schaapjes. BLANCO. den tabak te verkcopen aan wie men wil, hij zou minder kosten. M* HARTOG zegt dat de mogelijke uitvoer van tabak in Belgie gekweekt nul is. De feiten bewijzen bet. Dan wanneer men van af het ontstaan onzer leuze gewerkt heeft tot den uitvoer onzer produkten, bij zoo ver dat men het moeten verbieden heeft is er nog geen blad tabak uitgevoerd. M* BOLOGNE trekt de aandacht der Commissie op de grondige noodzakelijk heid van een gelijkvormig regiem voor alle Belgen. Er mag geen spraak zijn van verschei dene systemen te overwegen zooals het geldt van planters of van fabrikanten. Van den anderen kant, met aan den planter de volle vrijheid te geven van over zijn tabak te beschikken zooals hij wil, moet bet niet verborgen worden dat de vreemde tabak er zich gauw zal mede Wat de fiscus betreft, zij mag aan dit voorval niet overgeleverd worden, want de belasting moet net verkochte produckt weergeven, maar het is te begrijpen wat al moeilijkheden een systeem van waarde zou opleveren. De planters stellen zich voor dat de fabrikanten de alleenverkoop van tabak hebben. Dit is een grove dwaling gezien er zich fabrikanten bevinden onder de plan ters. In der waarheid, is er in het voorhan- dig geval geen alleenverkoop maar eene mededinging tusschen planters en fabri kanten. De planters stellen zich zonder reden voor dat de fabrikanten zich veree nigen ten hunnen nadeele ;voor het oogen- blik is er een niet verkoop van tabak die sommigen toeschrijven omdac de inland- sche tabak niet -neerverzorgd isals vroeger Dat men er op lette indien het toezicht der inlandsche cultuur verzwakt, wordt het bedrog onvermijdelijk. Dit is onmoge lijk met het systeem der banderols, door het parlement aangenomen in 1919. Vervolgt. seerde kolenreeksen reeds gedaald met vijf en twintig frank. Niks te veel bij. 't Leven is al duur ge noeg. Spijtig maar dat die afslag juist moet komen voor het zomertiidperk. Enfin, 'tls altijd bete*- iets dan niets. Kostelijk. Te Londen opde bloemententoonstelling die dezer dagen ingehuldigd werd, staat een bloem die de bagatel kost vanl70.000f. *t Is een orkidee, zoo groot als 't binne- ste van een hand en van een teeder witte kleur. De bloemist die ze exposeert heeft er zoo maar vijf jaar aan besteed en mannen van 't vak beweren dat het de volmaakste bloem van dit soort is. dat tot nu toe werd gezien. Een beroemd schilder heeft opdracht gekregen om van dit kostbaar bloempje een konterfeitsel te maken. Van zelf. Mevrouw X...— Maar wat doet ge toch, opdat uw meid 's morgens de eerste zou opstaan, Mevrouw V.,.Heelemaal niets, Z'is verliefd op den melkboer. En ze staat wel vanzelf op. Karnaval. Iedereen kent die periode. Maar wat wel minder zal bekend zijn. is de oorsprong van deze vermakelijkheden. Welnu,karnaval is van oud-heidenschen oorsprong. Hij is ontstaan in Griekenland, in vroe ger eeuwen natuurlijk, err was bedoeld als een godsdienstig feest voor den afgod Bachus, Naarmate dat het kristendom de heiden- sche beschaving verdrong hadden deze verkleede dansen.dat was het immers eerst geen redenen van bestaan meer. Maar, waar Onze Lieve Heer zijn Kerk heeft, daar heeft de duivei zijn kapel....En de zwarte droes heeft er dan voor gezorgd dat karnaval is blijven bestaan. Boksen. Slecht nieuws voor de liefhebbers van bokssport. Dempsey, is dezer dagen, zes maal ach tereen aan de hand moeten geopereerd worden, ten einde een bloedvergiftiging te voorkomen. De geneeslieeren zeggen dat hij er ai zal door komen, maar ze vreezen toch dat 't amen en uit zal zijn met boksen. Burgemeesters. De Minister heeft flink door gewerkt. Daariwaai we voor een paar weken meldden dat ér nog zeshonderd tal benoemingen achterwege waren, kunnen we nu reeds mededeelen dat er slechts nog tweehon derd vijftig burgemeesters aan te stellen zijn. Het schijnen wel de moeilijkste gevallen te zijn. maar eerlang toch schikt, men met alle benoemingen klaar te komen. Te rap voorbij. Poefkens is ziek geweest. Langzamer hand is hij aan de beterhand geraakt. Zijn dokter heeft hem nu aangeraden.alle dagen een uur per voituui te rijden.En Poefkens rijdt geerne per voituur. Ze vertrekken den eersten dag en de koetsier legt de zweep op de paarden, zoo danig dat het rijtuig in vollen galop er van door gaat. t Halt, halt schreeuw Poefkens». Zo» rap niec. Als ge zoo blijft rijden zal dit uur te rap voorbij zijn van die edele vrouwen gezien te hebben, niet in den grond gaat zinken van schaamte over uw laag artikel, dan zijt ge nog slechter als een vrsch die twee maand te rotten lag. Het walgt me mijnheer Fribderik dat ge met uw fantasie zoo leugenachtig uw \verklieden wilt opde hoogte brengen van I wat er zooal in de wereld gebeurd.Per mitteer me dat ik even brutaal za! zijn, 1 maar ik zeg U Mijnheer Friederik, ge zijt een groot leugenaar. En ik wil U dat bewijzen. Heel het verhaaltje over die oude vrouw, dat rijke klooster, die koperen cent, komt niet uit liet werkelijk leven, maar is gezogen uit uw duim. Want.... ik daag u uit, ons die arme vrouw en dat riike klooster waar ze een koperen cent geven, aan te duiden. Ik ben er van nu af aan stellig van over tuigd dal U dat niet kunt En nu wil ik LT ook een raad geven. Als 't waar is wat men mij eens van mijnheer Friederik heeft gezegd dat hij een ernstig socialist is, die het met de opleiding en de ontwikkeling van zijn voik goed meent, leer dan asjeblief toch eerst een beetje uw taal. 't Is armzalig hoor man, net zooals het armzalig pensioentje. SNUFFELAAR. Het Popuherenhof loopt ten einde. Ditmaal hebben we iets lekkers, dat door al de lezers van De Denderklok m.t ge noegen zal gelezen worden. Het is nl. van den gevierden vlar mscher schrijver die ons reeds zoovee! n ooi's gat. Ernest Claes is door zijn bei uns in Deutschland De Witte Kik: en tal van andere meesterwerken, genoeg zaam bekend, dan dat we daar langer zou den over uitwijden. We twijfelen er geensztns aar of het nieuwe leuke en humoristische werk za.' bijzonder welkom zijn. De Redaktie. Echt gebeurd. TooneelEen statie. Veel volk voor het winket waar de kaartjes worden afgeleverd Een olïrciertje, 'n piepjong snotneus met een tiental haartjes onder den neus, komt de statie ingeloopen. Hij duwt alle man op zij en roept, waarschijnlijk dacht ie voor 'n paarnonderd piotten te staan. Louvain... 2eclasse. Militairrrrrrr De menschen zijn er door geërgerd. Iedereen moet op zijn beurt maar gaan en allemaal zijn ze geerr.e gediend. Een werkman, duwteveneensde menigte weg, komt ook tot voor het winket en roept insgelijks, terwijl hij het toontje van ons kapiteintje nabootst Leuven.,. 3' klas.... Metserrrrrrr Iedereen lachte en onze snotneus droop met roode kakei. af. De Kelen. 't Schijnt dat de Belgische Koolmijnen stock maken. Van den anderen kant wordt er beweerd dat de prijs der steenkolen tot honderd frank op een ton zullen verlaagd worden, In zekere mijnen is de koers der geklas- Ford. In Amerika is er een proces geweest, vanwege den fiscus en dit in zake het be talen van belastingen van zekere deelge- nooten der firma Henry Ford, de groote uitvinder van het automobieirijtuig vaa dien naam. Tijdens dit proces is er aan 'tlicht geko men dat Henry Ford, voor het oogenblik, zoowat een vijftig miljard Rank rijk is, waarvan er een miljard in speciën. Spijtig maar dat Ford geen suikernonkel van mij is. Middenstandsbeweging De hoofdzetel van den Kristen Lands bond van den Middenstand, die vooralsnog te Brussel is gevestigd, zal eerlang over gebracht worden naar Mechelen, m de Statiestraat, nummer 4'.',. Plet is een prachtig gebouw dat tot dit doel werci aangekocht. Bravo:..Teeken dat de Middenstandsbeweging leeft en strijdt. Op het spoor. Poefkens houdt van gelijkheid. Voor alles en voor iedereen. Dat is heel mooi, trouwens. Verleden week stapt hij in een compar timent van den trein binnen. Op ieder bankje zitten drie personen. Poefkens gaat zitten en kijkt dan eens ernstig rond. Tiens zegt hij, daar zitten ze maar met drieën en hier met vieren En Poefkens.... gaat aan den anderen kant zitten. Uwe medeburgers koopen voor duizenden in de groote stad, wat Gij ter plaatse even deugdelijk en veel voordeelïger leveren kunt. Houdt de kooplustigen hier,door passende reklaam in ons plaatse lijk blad. Onder die rubriek, fantaseert een zekere Friederik, in het socialistisch"Reeht en Vrijheid uit ons Arrondissement een leugen-verhaal over een oude arme vrouw die°bedelt aan een rijk klooster, er eer. koperen cent ais aalmoes krijgt en haar verontwaardiging daarover uitschreeuwt. Friederik die eveneens verontwaar digd is over deze lage handelwijze van de rijke nonnen en aan de arme vrouw een betere aalmoes heeft geschonken (sic) knoopt aan die fantasie een heeien hoop beschouwingen vast, de eene a! lager dan de andere en waaruit genoegzaam blijkt hoe de socialisten niet tegen den gods dienst zijn. Op zijn bureel, heeft die Friederik in een katholiek blad inschrijvingslijsten ge vonden voor nieuwjaarsgiften van den Paus en zegt daarom nu Wees ver zekerd. dat dit rijk klooster in heeft ge- teekend, voor meer dan één cent, want dien armen paus heeft het meer noo- dig dan die arme ouderlinge, die moet le ven met haar armzalig pensioentje Afgezien van den haat tegen den Paus die daarin ligt, zou Mijnheer Friederik over dat pensioentje lie\'er niet zwijgen.. want dat het zoo armzalig is, zal hij wal best weten dat het vooral aan de socialisten te danken is. Mijnheer Friederik sluit zijn ahoekje met deze woorden Neen, neen, de christelijke liefdadigheid is erg vergeten in de rijke kloosters, daar is het al wat binnen komt, gaat er niet meer buiten, en met arme drommels heb ben ze geen medelijden meer Ons rijk is van deze wereld niet, ieeren ons wel de paters en' nonnen, maar in afwachting dat ze den hemel hiernamaals bekome*, zorgen zij voor een goed leven hier op aarde en vagen rijn hun botten aan hunnen armen -nedemensch, die smeekt om een stuk brood En als 't verkiezingstijd is. schreeuwen die scheinheilige leugenaars hun longen kapotWij zijn tegen den Godsdienst niet. Godsdienst is privaatzaak Maar.... eerst en vooral k Al wat er in gaat, komt er niet meer buiten zegt ge, mijnheer Friederik. 2ijt ge soms ook niet een van die socialisten die vuur en vlam spuwen, als ze over dag een klooster zusterken tegenkomen, maar s avonds hun dochters sturen naar die kloosterzus- terkens om er degelijke huisvrouwen van te maken in de kook- en avondscholen, die door die rijke kloosterzusterkens (sic) gratis voor niemendalle worden bezorgd. De kristelijke liefdadigheid is er ver geten in de rijke klooBters zegt mijnheer Friederik. Mijnheer Friederik, als t U soms lust, kom dan eens een der volgende dagen, eender wanneer naar het bureel van ons blad, een van ons redacteurs zal met u eens medegaan naar een hospitaal, waar zieke en oude menschen verzorgd worden door die kloosterzusters, en als ge dan na al de liefde en de toewijding KATHOLIEKE Oudstrijders-Vereeniging. Heden Zondag,te 10 1[2 ure, algemee- ne Vergadering in het gewoon lokaal. Op Zondag1 27, om 5 uur, en Maandag 28 Februari, om 7 uur, geeft de rnanne. lijke Tooneelafdeeling Willen is kunnen,, in den Kristen Werküedenbond, TWEE TOONEELFEFSTEN. Men zal opvoe ren De Bloeiende Nacht, een droom in 1 bedrijf, en Smidje Smee, luimig Od Zondag 27 Februari, om 9 uren, GEKOSTUMEERD BAL, in de keizer kosteloos aangeboden aan de Eere- en Werkende leden der Koninklijke Harmo nie "Eendracht,, en de Zangrnaatschappij gemengd koor, Eendracht en Lief dadigheid,,. Worden alleenlijk toegelaten de eere en werkende leden met hun huisgezin der beide voormelde maatschappijen. Niet gekostumeerde zuilen onmeedoogend geweigerd worden. Alle personen die niet ten minste twee dagen voor het bal lid zijn van een der maatschappijen zullen streng geweigerd worden, zelfs al waren zij door een ltd der bovengenoemde maatschappijën op geleid. Burgerlijker) Staijd van 10 tot en met 16 Febr. 1927. GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN René-Mauriis Van Landuyt, 22 j. kleer maker met Maria-Amelia De Cooman, 21 jaar, z. b. Remi Mensaert, 30 j. aardewerker, wo nende te Denderhautem met Maria-Elisa Victorina-Irena Van der Kelen, 2H j. land bouwster, wenende ic Niuove. Leonaruus-Arthur Steenhout, landbour vver met Irma-Justina Duym, 23 j. fabriek- wei kster. Jozef Hemmeryckx, 20 j. fabriekwerker met Maria Geeroms, 28 j. zonder beroep. OVERLIJDENS Carolina-Antonia De Mol, zonder be- I roep, fiSj. echt. van Modest Evenepoe!, Purchtstraat. Lodewijk De Smet, "Ij. rustend statie overste, ongehuwd. Dreefstraal, 50. Sylverius Van Bossuyt, 75 j. zonder be roep, wed, van Virgenia Van Malderen, Gehuchte Eene. Delphina Stevens, 81 j. zonder beroep, ongehuwd, L"vendelstraat, 32. Een kind order de 7 jaren. Op Zondag 20 Februari 1927. in de ruime zaal van den heer Schutyzek, aan de statie Prachtige Tooneelavond gegeven door de Scruten Rovers van Ninove. Op het Programma DE RECHTE WEG,grootNederlandsch Tooneelspel in 5 bedrijven. DE TWEE LUSTIGE BOERKENS, Kluchtspel in éen bedrijf. Tusschen de bedrijven muziek en zang, We twijfelen er niet aan of gansch Ap- pelterre en omliggende zal op dit Tooneel- feest tegenwoordig zijn. Het is een echt buitenkansje daar De Rechte Weg in Ninove een prachtig suc ces heeft genooten. Dat niemand ontbreke. zangspel plaatsen 5) bedrijven, en 2 fr. Prijzen der De Nieuws KOLEN Goed nieuws zijn afgeslagen, en ver dere merkelijke prijsvermindering worden algemeen verwacht. Volgens wij uit de beste bron vernemen, heeft het gemeentebestuur van Ninove, dan ook besloten de TARIEVEN van de Electrische Verlichting en Drijfkracht in verhouding met den afslag der kolen te verminderen. Gebrek aan Pissvnen. Dat hier in Ninove te weinig openbare W. C. bestaan dat heeft reeds meerdere vreemde reiziger moeten ondervinden. Zelfs inwoners der stad kunnen hier- door in moeilijkheden verkeeren. Zoo heeft over weinige dagen M.Gustave, om zes uren 's avonds de muur van een privaat huis der groote plaats voor een W. C. moeten nemen. Daar den heer Deurwaarder zich van daar rechtstreeks naar de Liberale Kring heeft begeven, denken wij dat hij zijnen vriend, de Heer Burgemeester, over deze noodwendigheid is gaan spreken of is er soms in de Cercle Liberale ook geen W.C. Filcus. Dezeweek heeft men in De Kroon,, bij Mijnheer Van Droogenbroeck-De Wit, een solo-slim gespeeld, met de tien hoogste troeven en een derden van den aas. De gelukkige speler was den Heer Paul De Mont, den Sympathieken schrijver van Het Geding van Onze Heer,, en meer andere welgekende tooneelstukken. Hij was zoo in den schik met zijnen Solo-Si.imdat hij terstond beloofde, in zijn eerstkomend Tooneelstuk de mede spelers te typeeren, met natuurlijk Mijn heer Achiel de SUPER-AS der bazen ach ter zijnen toog daarbij. Wij hopen dat de Première van dit stuk in Ninove zal gespeeld worden, en zijn zeker dat men dan volk zal moeten weigeren. i Zondag 20 en Maandag 21 dezer, tel kens te 5 ure geeft de Studiekring Hoo- ger Or in de Parochiale Zaal een bui tengewone filmvertooning met begeleiding van muziek en zang. Op het programma verschijnen stukken van hoogste waards en edelste strevingen. De tit°ls luiden I- TREURSPEL VAN LOURDES. 2 Komiek Keizer Zig-oto. Bij ongeloovigens en Godhaters, zoowel als bij overtuigde katholieken vonduLour- des Treurspel» een ongehoorden bijval. Menschen van D... en omliggende, die niet alle dagen de gelegenheid hebt zulke filmen te zien maakt er gebruik van om u eens deftig leerrijk en flink te vermaken. De prijzen der plaatsen 4 en 3 fr. kun nen niets anders dan bevallen. De zaal is goed verwarmd. 't Succes zal dan ook niet achterwege blijven. Met betrek op het artikel verschenen in Dt Denderklok op Zondag 13 dezer, heb ik het genoegen aan de inwoners van Meerbekeen Neygem te laten weten, dat de onder handelingen,om de verbeteringen waarvan sprake te bekomen, sedert lang gaande zijn, en dat wij nogmaals aan hooger hand hebben aangedrongen, zooals blijkt uit onderstaanden brief, gericht tot den Heer Hoofd Ingereur. den 15 dezer. Mijnheer de Hoofd Ingeneur, Verleden jaar hebben de Heeren Rich. Van Snick, gewezen Burgemeester te Meerbeke, en Alberic De Proost,Schepene van Openbare Werken te Neygem, de eer biedige vrijheid gehad Ued. er op te wijzen en Ued. opmerkzaam te maken van den slechten toestand van het velo-pad op 't grondgebied van Meerbeke en Neygem. Wel is waar is er dan wat verbetering gekomen door de twee personen gelaft met de putten te vullen en de velo boopen te doen verdwijnen. Heden ontvang ik «De Denderklok weekblad uit Ninove, waarin een artik»l verschijnt mpt opschrift Neygem betrek kelijk het rijwiel pad in kwestie, en dat ik mij veroorlof in mededeeling te zenden. Ik moet er natuurlijk den inhoud van bevestigen. Het rijwiel pad gelegen op de Staats- baan Ninove-Hal, beloopt slechts tot on geveer vijf kilometers met verbinding aan de Brabantsche grens, waar de velobaan prachtig is, en gemaakt van graveel en makadam. In naam van den Gemeenteraad van Meerbeke, druk ik dus den wenscb uit dat Tot hiertoe hebben we ons imordicus vastge houden aan den stelregel, dat echt geld ten allen tijde aan zijne bezitters, de volle tegen waarde verzekert van de gelever de arbeid of het geleverde goed en hebban als voorbeeld ge geven het weekloon van een arbeider, nl 15O I-rank, overeenkomende met den prijs van eene zekere hoeveelheid levensmiddelen - bier - cigar en en schoenen. We lubben het in znlken engen vorm voor gesteld, opdat iedereen zou kunnen begrijpen wat geld eigenlijk is. Hel is natuurlijk een feit, dat de 1 ïO Frank die de fabrikant betaald heelt, niet de verzekering meedragen, eeuwigdurend de zelfde hoeveelheid levensmiddelen, bier. ei- garen en schoenen te betrekken want. door ge brek aan leer bv. kunnen de schoenen duur der worden, of omgekeerd door eene uitvinding van nieuwe machienen, die schoenen in vijf maal minder tijd vervaardigen, zullen deze be ter koop werden. Zoodanig dat de werkman in het eerste geval, het zonder schoenen zou moe ten] stellen, en in het tweede geval er twee oj meer paar zou kunnen betrekker. Tegen dergeliike schommelingen kan ook het echte geld, dan'den naam geld werkelijk ver dient, de aanspraak op goederen niet bescher men Wat de 150 Frank meedragen is met de onveranderlijke hoeveelheid goederen maar we een zeker teil nemen we bv. het millioenste deel van de aanspraak of goederen die of dit oogen- blik voornanden tijn. Uit millioenste dee. Kan nu eens grooter dan eens kleiner zijn, naar gelang de grootere of geringere voortbrengt „1 bet land, doch in een staat waar werkelijk echt geld in omloop i>. zijn deze schommelingen van zoo weinig belang, dat men daarmede in de praktijk nauwelijks rekening dient te houden^ Om" bij ons voorbeeld te blijven, verzekert de I5O Frank aan den arbeider steeds het millioenste gedeelte van de blijvende aanspraken op goede- Fen. Heel anders is het gesteld, me: het schijn- geld waar de meeste landen mede gep.aagd zijd. Dit >*eld vermeerdert de aanspraken op goederen zoo willekeurig, dat onze arbeider reeds binnen korten tijd, niet meer eén millioenste, doch ,:1 naar den graad van willcKeur, no£ slechte een tien millioenste of een twintig millioenste van alle aanspraken: dus een tiende of een twintigste van de hem rechtmatig bezit. toekomen-ie koopkracht De zaken blijken over 't algemeen kalm te zijn De Staatsfondsen brokkelen hier en daar al, alhoewel de vermindering van discontorente ter. hunnen voordeele zou moeten uitvallen V\ el- licht er in deze rubriek verkocht om in meer speculatieve waarden te steken. De rienschen zim voor 't oogenblik met zulke speelziekte be hebt, dat men niet meer van vaste zekere waar den moet spreken, maar alleenl.j.. van I tivaux Gewoonlijk geneest deze ziekte na eemge ge voelige klappen. In de Banken springt Fond. Extréme Orient van g'ifX» op 1447.') Frank De Yzerenweg aan deden zijn prijshoudend. Er is wat meer vraag naar Yzcr en Koolwaarden. Kolonialen zakken hier en daar. Veel vraag nar.r Caoutenouc, niettegenstaande de voorraden tn Londen steeds vermeerderen en de prijs heel rlauw is. in

Denderklok | 1927 | | pagina 2