I BliltOEKSBAMv l BEELDEN VAN DEN TIJD KLOKKENKLANKEN. STAD EN OMLIGGENDE NINOVE. tv !i v Middenstands mutualiteit Burgerlijken Staijd Appellerrc-Eyc/iem Aspelaere Denderivindeke. Meerbcke Bij dit nummer is een Bijvoegsel. teïtÈOm- .'-w, •Ii Vi Vi-h .1 I I De zorgen voor morgen. Die hadden al een leventje geleid. Ze waren nu al 'n paar jaar getrouwd en iedereen hield ze voor een zeer gelukkig paar. Als de nunschen ervan spraken, dan wisten se steeds te zeggen dat daar de speel man nog altijd op 't dak zat, En in waar- he id, 't had er zoo den schijn van. Eén kindje had de goetlt God hun ge schonken. Dit werd geregeld iedere week één keer bij haar moeder gebracht, die er dan moederlijke zorg voor droeg, terwijl papa en mama naar cinema of theater waren. Hij had een behoorlijk inkomen en 't kon er dus gemakkelijk vanaf. Alle grilletjes van zijn schattig vrouwken waren voor hem een wet en alsoo kwam het dat er breed geleefd werd, dat er niet werd omgekeken naar 't verleden en dat er nog veel minder gedacht werd aan den komenden morgen. Pier en Jan, enfin de man op de straat, vertelden soms wel eens dat z'er niet wijs uit geraakten hoe daar met 't geld werd omgesprongen, dal het toch van de wind en de storm niet binnen kwam, dat ze toch al niet meer konden dan anderen, dat daar ergens ietsmoest onder schuilen, en wat weet ik al meer..,, maar je weet bij onder vinding dat je den volksmond met stoppen kan. Soms schrikte zij wel eens als ze aan mogelijke rampen dacht die toch ookop hen konden neerkomen, maar dan fleurde ze dadelijk weer op, als ze r man hoorde zeg gen Nou, nou,... de zorgen voor morgen, vrouwtje En nu was ie morgen gekomen. De mor gen en de zorgen.... Twee volle maand reeds lag hij mei slepende kwaal ie bed. En nu vandaag liet zijn patroon hem weten, dat voortaaa zijn loon niet meer zou worden uitbetaald.. Daar stond ze nu, de zwakke vrouwen voor haar grijnsde het verveerlijke monster dat ze 't Noodlot noemde, maar dat etgen- lijk maar 'n beproeving was van God, dat eigenlijk maar het kruisken voor hun huisken was, lijk we 't allemaal hier te dragen hebben. De ziekte was in huis, mei al heur ellen den en bracht de armoe mee.... En d'armoe verjoeg de liefde en zaaide tweedracht. En als er tweedracht in 'n huisgezin heerscht, dan weti je even goed als ik,dat t Ongeluk er hoogtij viert. En nu dacht ze, de arme, soms wel eens ttrug aan heur vroeger leventje, dat ze anders had moeten inrichten, maar waar boven ze geschreven had, in grillige letteren t De zorgen voor morgen De morgen was er nu, in al zijn afgrij selijkheid en de zorgen drukten loom en zwaar. Had ze toen nog heur geloof gehad, had ze neg kunnen bidden, had ze nog kunnen betrouwen op Gods barmhartige goedheid, dan had ze troost en steun gevonden, waar ieder kristen mensch die vind. Maar hun kenspreuk De zorgen voor morgen had ze ook van den weg naar dt kerk afgetrok ken. De kerk was toch maar 't toevluchts oord voor kwezels en kleingeestigen. Zij, ze hadden se mei noodig. Hun kerk, hun god, win hun overmoed, hun onbezonnen heid, hun a?li k enspreuk. Toen begeet' ze de waarheid, de volle waarheid, van wat heur meesteressen op school vroeger haar steeds gezegd hadden..: T"^ duurzaam geluk in een huisgezin t \ff-rr gebouwd op de basis van het k, Vo/'Nu bezuurde ze bitter wat zt 4 den wind had geslagen en liep geuékt onder 'i wrange lijden. Arme wouwBLANCO. Een oud ninoofsch liedeken. Op 't Gaigeveld Stond een beeld, Bij al wie loog, Verloor h«t oog. En het rad en het vuur En het staal en het zweerd Was voor den oneerlijken weerd. Dat is er voorzeker eentje dat door de kinderen niet meer wordt gezongen en dat waarschijnlijk aan veel groote menschen ook wel zal onbekend zijn. Kindervraag. Janneken Tante, wat zou Onze Lieve Heer wel aanvangen met al de pateekes en de suikerbollekens.die op 't einde van de wereld,in de pateekeswinkels zullen blijven liggen. Het wettelyk uur. Het staat nu officieel vast dat,bij tenuit voerlegging van het koninklijk besluit van 22 Februari 1920, de wettelijke tijd, in den nacht van 9 op 10 April aanstaande, met een uur zal vervroegd worden. Een nieuw Senator De Provinciale raad van Oost-Vlaande- ren, wordt, onder voorbehoud van de gebeurlijke toepassing van dit besluit,tegen Vrijdag 1 April, bijeengeroepen, om over te gaan tot de verkiezing van een vervan gende Senator voor ridder de Ghellinck d'Elseghem Nog- een oud deuntje. Bij 't inhalen van den haan (dat is liet laatste voer zingen deoogsterste Jddergem en omliggende dorpkens.'t volgende liedje: Wat heeft de haan verdiend Twee stoopen en een pint, Om naar huis te gaan, Alle gelijk, jou. Koekeloere haan, 't Laatste voer is op de baan Om naar huis te gaan, Alle gelijk, jou. Vaderlijke zorg. Vader, vader.... onze jef heeft in zijn vingers gesneden met uw scheermes. Vader Watte, watte er is toch zeker niks aan mijn scheermes. Goedkeuring. Er wordt in onze streek nogal veel ge sproken over Borgt-Lombeek en de ge meenteverkiezingen aldaar op 10 October 1920. Iedereen weet hoe erg het er daar toeging, 't Was er te doen tusschen de Witten en de Zwanen,feitelijk katholieken en liberalen. De liberaHn die in de minderheid ge komen waren.hadden een klacht ingediend naar de bestendige Deputatie van Brabant, strekkende tot het vernietigen van de kiezing. Het heeft lang geduurd eer de kiezing dan ook is goedgekeurd. Eindelijk is het ervan gekomen. De goedkeuring wordt nu bevestigd. Maar of 't daarmee zal uit zijn met vechten... Het verkeer met de buitengemeenten Wij vernemen dat naar allen schijn ge durende de maand Mei e. k. zal begonnen worden aan het verbreeden van de kasseide op Denderhautem. Zooals iedereen weet bestaat het plan om de straat tot op twaalf meter te ver breeden. Wij gelooven dat het hoog tijd is. Als er nu een automobiel langs de straat rijdt, moeten alk fietsers die hem voorbijkomen van nun rijwiel stappen, anders loopen ze gevaar aangereden te worden, zoodanig smal en... slechtgekaiseid is die weg. Hoe dikwijls A. Iedere maal als mijn vrouw tegen mij opspeelt, leg ik vijf centiemen op zij. Dat doe ik al van als we getrouwd zijn,dat is nu zoo wat 'n vijftien jaar geleden B. En... A. Hewel, nu ben ik miljonr.air. Een nieuwe mode. Weeral eens. Is er iets dat meer ver anderd dan de mode. Nu loopen de damen en iuffrouwen in Londen, abemaal met een hondje op de straat. Dat is niks nieuws zult ge me zeggen, dat doen ze al lange jaren. Inderdaad.maar wat er wel nieuws is... het hondje in kwe stie draagt nu aan den hals een parelsnoer dat soms tot duizenden frank kan kosten, al naar gelang de eigenares van het dier. min of meer bemiddeld is. Dit halssnoer is bovendien versierd met een kostelijke damenhorlogie, zoodat ma dame maar heur bond te bekijken heeft, om te weten hoe laat het is.,. Ge moet toch maar Engelschman zijn hé. 't Eenige dat we weten Wat deen ze nu met de parelsnoeren van een hond die verloren loopt. Ik geloof dat die beesten nog een goede commercie zullen worden voor de str. .tloopers. Dompers. In Parijs worden tegenwoordig sermoe nen gepredikt door beroemde katholieke redenaars, priesters en paters. Deze ser moenen werden dan door uitzendingsta tions van radio.over heel Europa gezonden En dan komen de socialistische leiders scheinheilig zeggen dat de katholieken, 't volk onder den domper houden, als er gebruik gei. aakt wordt van de allernieuw ste uitvinding op wetenschappelijk gebied. Ge moet maar durven. Een schildersrekening:. Kobus Klatpotter, schilder van naam, die leefde in de jaren 1700, werkte aan herstellingen in de kerk van Rottepetotte- eem. Toen hij daarmee klaar was en de paatoor hem zijn rekening vroeg, stuurde Kobue hem volgende epistel 1' De X Geboden verbeterd en vernist fr, 130 2* Een niew lint gezet aan het hoofddeksel van Pilatus 41 3* Een nieuwe staart voor den haan van Sint-Pieter 24 4' De goede moordenaar op het kruis gehecht 50 5* De meid van Kaiphas gewasschen 7 O' De zon verguld en de maan gezuischt 18 7* Sarah een paar nieuwe oorbellen aangedaan 20 8. Nieuwe laarzen gemaakt voor Tobias 20 9' De ooren van den ezel van Balaan gckuischt 0 10. Het hoofd van Goliath verdikt en zijn beenen achteruit gezet 12 Totaal fr. 328 De pastoor van Rottepetottegem was heel tevreden. NINOVE De Aandeelhouders der Burgersbank. van Ninove. worden vriendelijk ver zocht, de jaarlijksche ALGEMEENE VERGADERING te willen bijwonen, welke zal plaats hebben in de zaal van Mijnheer Eugeen Van Cauwenberghe, Burrhtstraat, n° 9, Ninove, op Zondag" 20 Haart, ten drie uren stipt. DAGORDE Verslag over het 8e dienstjaar Goedkeuring van den bilan en de winst en verliesrekening Ontlasting te geven aan den beheer raad en den toezichtersraad Vei kiezing der uittredende leden Verschillige. Het Bestuur. Aide leden der Middenstandsmutuali- tf ;t worden uitgenoodigd tot het bijwonen der JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING die zal gehouden wor den, op Zondag 20 Maart, a.s ,om 2 uur, zeer stipt, bij M. Achiel VAN DROO- GENBROECK, Groote Markt, alhier. Dagorder Verzlag der werking over 1920 Goedkeuring der rekeningen over 1926 Mededeelingen over briet der ge- neesheeren Besprekingen. Het Bestuur. Over eenigen tijd had men ten nadeele var. Jan Var* Guyse, wonende Burgdam, wasehgoed gestolen. Men iieeft nu een ge deelte van den was gevonden onder een af dak aan den karreeloven op den steenweg naar Aalst. Gemeenteraadszitting, van 9 Maart. I. Eedaflegging-aanstelling. Heer Adv. De Clercq. II. Gemeentekas. Proces-verbaal van na zich.t III. Taks op stoomketels, Rekiamatien. Deze worden aangenomen terloops wordt door een lid den wensch uitgedrukt dat aan den gemeenteraad in 't fransen ge- schrevtn brieven niet meer in asnmerking zouden genomen worden. De schepene Van den Steen doet opmerken dat de raad dit recht niet bezit. IV. Taks op rijwielenWijziging. Aan genomen. A. Middelbaar onderwijs. Begroeiing 1927. Den hec Burgemeester vraagt de goedkeuring. Den heer Van Maldergem vraagt de verzending naar de commissie. De katholieken.zegt spreker.niet vertegen woordigd zijnde in den beheerraad,hebben deze begrooting nog n;et kunnen onder zoeken. De heer Adv. De Clercq steurt de zienswijze van zijn katholieken collega. Schepene V.d.Steen sluit zich ook bij deze verzenaing aan. VI. Middelbaar Onderwijs. Nieuwe Re gentes. Wedde Aandeel der stad. Goed gekeurd met 7 stemmen en 4 onthoudin gen. De katholieken onthouden zich omdat zij niet vertegenwoordigd ziin in den e- heerraad. VII. Nijverheidsschool. Begrooting L'27 Aangenomen. VIII. Lager Onderwijs. Verlofdagen. Aangenomen - IX. Leening van 19-1-1921.Consolidatie Aangenomen. X. Gemeentekrediet. Aflossingsfonds. Stichting. Op voorstel van den heer Adv. De Clercq naar de commissie verzonden. XI. Concessien op het kerkhof. Aangeno men. XII. Elektrieke verlichting. Prijs. Sche. pene V.d.Steen verklaart dat de stad zal verplicht zijn de prijs van den elektriek te verhoogen. De heer Adv. Le Clercq klaagt er over, dat de katholieken reeds meermalen eene klare uiteenzetting van de elektrische ver lichting gevraagd hebben, doch nimmer voldoening hebben verkregen. De Burge meester zegt dat dit zal geschieden, waar op dit punt verdaagd wordt. XIII. Commissie van Openbaren On derstand. Btgrooting )927 Verzonden naar de Commissie. XIV. Stadsbegrooting 1927. Verzonden naar de Commissie. XV. Taks op Honden. Paarden. Onin bare posten. Schepene V .d,Steen zegt dat dit al personen zqn die om de eene of andere rede zich aan dien taks willen ont trekken. Daar het totaal maar eene goede 300 fr. uitmaakt, stelt hij de algemeene kwijtschelding voor Verscheidene leden deelen deze meening niet en er wordt be sloten de zaak verder te onderzoeken. XVI. Wedderegeltng. Staatspersoneel, Nadat er op zekere heerschende mistoe standen, bijzonderlijk voor wat het perso neel van 't stadhuis aangaat, gewezen was. wordt dit punt met algemeene stemmen geedgekeurd. XVII. Lager Onderwijs. Benoemingen. A) Schoolhoofd met klas COM BEL, socialist, 7 stemmen V.d. Brempt, libe raal. 4 stemmen B) Onderwijzer DE BRUYN. socialist 7 stemmen. C) Schoolhoofd zonder klas, met 8 uur les per week voor de Meisjesschool M. RENE BUY DENS, 7 stommen Juf. G. De Mil, 4 stemmen. D) Onderwijzeres Juf. J. VAN LIER- DE, 11 stemmen. E) Voorloopige Onderwijzeres Jufvr- V. VLAENDEREN, socialiste, 7 stem. men. Zooals onze lezers uit t verslag der bovenvermelde zitting zullen bestadigd hebben, waren er verscheidene benoemin gen in 't onderwijzend personeel onzer ge meentescholen te doen. Hier hebben onze. eer lij ke? en onpari ijA ige bestuurders nogmaals getoond dat be kwaamheid en opoffering niet in aanmer king mogen komen, daar waar het er om gaat één hunner creaturen te bevoordceligen Immers voor de jongensschool waren er voor schoolhoofd slecht wee candidaten, twee in deze scholen dienstdoende onder wijzers. De Heer Comhel, socialist, en V.D. Brempt, liberaalDeze laatste volgens vroegere gedane verklaringen van den Heer V.D. Steen, schepene van Onderwijs, was de bekwaamste, de ijverigste, altijd zeker de meest offervaardigste onderwijzer onzer gemeentescholen Voor een rechtzinnig en onpartijdig mensch scheen den Heer V.D. Brempt dus aangewezen om deze plaats te bekleeden, vermits zooals hierboven vermeld, er slechts twee candidaten waren, en van deze twee, hij naar getuigenis van V.D Steen de bekwaamste was. Alhoewel geen deel makende van de inspectie der scholen durf ik hier toch zon der vrees van tegenspraak verklaren dat de Heer Comhel, slechts drager is van één eenig diploma, dit van lager onderwijs, terwijl de Heer V 1). Brempt drager is van verscheidene diploma?, aller, met onder scheiding verkregen. Dit alles wisten onze zeven cartelmannen, niet tegenstaande ai zijne bekwaamheid, moest de Heer V.D. Brempt het onderspit delven, en werd den Heer Comhel, socialist, tot bestuurder ver kozen met 7 stemmen, J liberalen, 3 soci alisten. tegen 1 katholieken aan Van Den Brempt, liberaal. Belangen van onderwijs, bekwaamheid van den meester, dit alles heeft hier dus moeten ruimen om den politieker te be- loonen. Immers den Heer Combel vrocuer katholiek is nu sedert eenige jaren, 't en tijde hij hoopte dat de socialisten hier de volstrekte meerderheid gingen behalen volbloed so, :alist, propagandist geworden, en vermist hij nu bestatigd dat de roodjes hier nooit deze volstrekte meerderheid zullen bezitten, en hij dus nooit den Bur- gemeestersluier za! mogen omwenden, alhoewel hij Combel- een beste vaderlan der is, alhoewel hij volgens ziine eigene verklaring nooit zijn liet vaderlands instel lingen heeft in gevaar gebracht of toe medegewerkt, de socialisten beginnen hier nu in Ninove met de liberalen naar den prijs van vaderlandsliefde te kampen. als het hunnen zak aangaat u, heeft hij nu als belooning om al zijne diensten aan V. D. Steen en O- bewezen deze gunst geeischt en verkregen. Onze liberalen de bijzonderste verdedi gers van 't officieel onderwijs, alhoewel tegen 3 hebben slaafsch hun hoofd moeten bukken, en den Heer V D. Brempt moeten opofferen, zij hadden hier nu nochtans alle voordeel ir handen. hier konden zij aan een hunner partijgenooten. immers V. D. Brempt is een uitgesproken liberaal, die zijne zienswijze voor niemand verschuilt, en sedert lange jaren werkend lid is der liberale fanfare eene rechtvaardige be vordering verleenen, al zijne titelwezen hem tot deze plaats aan. wat de katholie ken raadsleden dan ook willen herkennen hebben, en tusschen twee politieke tegen strevers voor de bekwaamste gestemd hebben. Zulke benoemingen bewijzen aan al wie onpartijdig kan oordeelen dat onze groote liberalen zii die de rechtvaardigheid en eerlijkheid verpersoonlijken,naar de woor den van M' Emiel bereid zijn alles toe te geven aan de socialisten, om toch een blauwen Burgemeester te behouden, tittel die sommige lieden toch zoo gaarne dra gen. siuier d;e zij toch zoo lief hebben, sluier die hun toelaat soir.s eens in Brus- selsche patriotische middens te kunnen of willen sciiitteren. sluier die hier in Ninove alle eerlijke iieden zal doen walgen, als er nog wat meerder licht over al hunne ge heime konkelfoezerijen zal geworpen zijn, siuier the hem verplicht op bevel zijner roode bondgenooten in eigen lieven per soon voetstappen bij zijnen partijgenoot aan te wenden om ziine candidatuur in te trekken. Fons. Davidsfond*. - Afdeeling Ninove. Na de herinrichtingsvergadering van 2 Februari 11. waar de Eerwcerde Heer Van Nieuwenhuyse, leeraai aan het Col lege te Geeraardsbergen, optrad met zijn boeiende voordracht over LourdesfFrank rijk) kregen we Maandag avond weeral eenige aangename uurtjes te slijten. Zeer Eerw. Heer Deken, Eere-Voorzit- ter van de afdeeling, stelt de optredende heeren aan het talrijk en uitgelezen publiek voor. Eerst hooren we onzen stadsgenoot, Heer A. De Quick, eerste Baryton aan Vlaamsche Opera le Antwerpen, die ons, door Heer Dr Lievens goed met piano be geleid, met overtuiging en zoo wonder schoon zingt Mijn Moederspraak, van P. Benoit. Vlaanderen van R. Veremans. Onze reeds befaamde Ninovieter valt een dankbaar en geestdriftig applaus te beurt, die dan ook niet weerstaan kau er nog een liedje of twee bij te voegen. Dan komt Eerw. Heer Al. Walgrave, letter kundige,brief wisselend lid der Vlaam sche Academie aan het woord. Juist is spreker aan den gang of de toe hoorders erkennen in hem den vurigen GEZELL E-VEREERDER, dan befaam- den GEZELLE-KENNER. Dadelijk wijst, Eerwaarde, op het wei nige dat hij inéén enkele voordracht over Gezelle kan zeggen. Het leven en de wer ken van Gezelle vergen immers een volle- digen leergang hoe, zou dan anderhalf uurtie kunnen volstaan Cezelle was de dichter, de Vlaming, die de werkelijkheid ZAG en daze ziende en in zich opnemend, gaf hij ze als poëzie m zijn gedichten terug... Gezeile leefde mede met het lieden, met de menschen wier leed, vreugde en liefde hij bezong in zoo menig vers, in de simjiele cn roerende zieldichtjes, in de soms diep aandoende gelegenheidsgedichten, waarvan E. H. Walgrave er ons vele, zoo gevoelvol voor las En terwijl Voordrachtgever sprak, over de wisselwerking bij Gezelle tusschen de werkelijkheid en zijn dichterschap, kwam over ons de wijding van het mach tige zieleleven. dat Gezelle in zich droeg en waarvan zijn geschreven poëzie de ver hevene getuigenis is en voor alle eeuwen blijven zal. Sprekers woord en de manier der door hem voorgedragen gedichten, werkten ont- roeiend en begeesterend tegelijk op de toehoorders, waarvan velen wellicht nooit de verre horizonten vermoed hadden die de kennis van Gezelle's leven en werken openen. Om te eindigen, zegt spreker, dat 1930, L>0" jaar van Gezelle's geboorte, voor ons, Vlamingen, een prikkel zijn moet, dien verdienstelijken man als mensch, als pries ter en als dichter beter te leeren kennen. Hij hoopt dat Gezelles werken in een prachtuitgave samengebracht in 1930, gansch Vlaanderen door zal verspreid en gelezen worden. Waarna H. Walgrave warm wordt toegejuicht. Heer A, DE QUICK zingt ons dan nog Philips Van Aktf.veldi van Gevaert. Het Kkkkske van te Lande van A. De Boeck en dog meea',., waarvoor hij nog maals een groote ovatie ontvangt. Heer Alfons ITanssens, Voorzitter der Afdeeling Ninove, deelt eenige inlich tingen mede van het hoofdbestuur, be dankt in naam van het voorloopig bestuur al degenen die medewerkten tot het wcllukken van het feest en biedt Heer A. De Quick, voor zijn kunstig optreden, een prachtigen bloemruiker aan. Eenieder zal er van overtuigd zijn dat onze jeugdige afdeeling al het mo gelijke doet om de bescheiden hulpmid delen waarover zij beschikt, haar leden te bevredigen en in haar omgeving vlaamsch leven te wekken. Het betuur rekent daarom op de hulp en de ijverige propaganda van al de leden. C. N, B. IJver het ledental en boeken za! toekende week iels worden mede gedeeld. van |0 tot cn met 16 Maart GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 2 HUWELIJKEN Edgar Gettemans, 18 j. metaalbewerker met Marcelina Coppens 21 j. fabriekw. OVERLIJDENS August De Cooman, 88 j. geneesheer, oud burgemeester der stad Ninove. wed. van Maria Eliaert, Biezenstraat 14. René De Mol, 82 j\ z. b. echtg. van Amelia Wachtelaer, Edm. De Deynstr. Severinus Treutens. 76 j. z. b. ongel:. Burchtstraat Hospitaal. Pieter Vanden Berghe, 7] i. t># weti van Catharir.a Dierickx, echtg. van Maria Coppens, Herlinckhovestraat. Joanna Van Raffelghem, 56 j. z. b. ongehuwd, Dreefstraat 39. Maria De Deyn, 55 j. z. b. echtg. van Leopold hertin.overleden te GentfCoupure op 3 Maart 1927. SOLO-SLIM. Ter herberg van Benoit De Decker, Vijfhoek, werd Zondag 13 Maart 'n solo- slim gespeeld door den heer Leopold Van Pachterbeke, met zeven klavers van 't aas, plus de vijf en de vier, een derden van harten aas er, koeken aas. De medespelers waren Benoit De Decker en Van Brantegem Oscar. ONDERWIJZER. Gebeurlijk twee. Wettelijke jaarwedde. Aanvragen aan het Gemeentebeatuur voor 1 April 1927. Op Zondagen 20 en Ti Maart, Luisterrijke Tooneelavonden ge geven door de Tooneelmaatschap- pij Eendracht baart macht in de oude Gemeenteschool. Begin om (j uur. Eene plaats van ONDERWIJZER in de Gemeenteschool van 't centrum is open. Aanvragen te zenden aan den heer Bur gemeester voor 30 Maart 1927. Jaarwedde volgens het wettelijkniinimum. Luisterrijk Avondfeest gege ven door de Kath. Turngilde, op Zondag 27 Maait, in de ruime zaal van 't Klooster. Begin om uur stipt. BB - V V.4 J I 1

Denderklok | 1927 | | pagina 2