Avontuur van een gendarm BEELDEN VAN DEN TIJD KLOKKENKLANKEN. Twee Schapenhokken STAD EN OMLIGGENDE Nh\0 VE. A ppelterre- h ychem MOTIE. Bij dit nummer is een Bijvoegsel. Uitstalling-Prijskamp Hoe Pierjan den Du vel he zwoor. Burgerlijker) Starjd van 24 tot en met 30 Maart DE ZON. Als de wolken hooge regentorens in deze maanden van strijd tusschen Leven en Dood .Zomer en Winter even openscheuren, dan komt zc cr al eens doorspetttren en heur weldoende warmte kruipt al even over den De -weiden groenen en in de hoven, of langs de wegen,zwellen de botten van hagen en toornen. In den perelaar zit een merel reeds en kwinkeslaal zijn zotte ionen.En de zon, ze lekt en ze kust-al wat er roert op de herlevende aarde en ze belooft, al monkelen nog. ie warmen en te stoven in verdere dagen. Ik houd van zon en licht en 'k loop er blootshoofd in, over de groote straat, heele- viaal overgoten met gouden klaarte. M n bloed slaat in breeder gulpen en 'k geloof dat op mijn gezicht, de blijdschap te lezen staat over de komende heerlijke zonnedagen. 't Herleeft al in mij en rond mij. De menscken die voorbijgaan ook. Ze loopen niet meer ingeduffeld in hoog- losgeknoopte jassen of warm gedraaid in bonte pelsen. Zc hebben een tippeken van de zon gezien enwie houdt er niet van Zon Dit jaar- zoo zeggen zij die 't weien kunnen- zal de zon het meest ultra-violet kleurige stralen uitzenden en de geleerden beweren dat deze stralen een verbasend sterke geneeskundige kracht bezitten. Dat is een zeer verheugende tijding en we zijn zoo blij, om de vele zieke en zwakke mens then, die van dit buitenkansje zullen kunnen genieten. We kijken op naar t zon- neken, fletsch nog 't is waar, maar dat er toch al hangt 't dunkt me dat het lacht en aan 't vechten is met dikke wolken- kan ten, ze vansenrijt,- ze openscheurt en opcnjaagt.En we zijn blij dat het wint, dat het nog meer winnen zal en den hcmelvloer schoon zal vagen en heelemaal in t blauw, zacht azuurblauw, schilderen. De zon. Ja... dat is 't Leven, 't kerwor dende, 't vernieuwende Leven. Maar denken we wel eens aan de Almo gende Goedheid die ons de zon heeft ge schonken r We gaan, of beter, we looper, we ijlen door 't leven, zonder ommezien. We zijn blij dat de zon straks zegevierend over de- aarde zal schijnen, We zijn overmoedig in die zon te mogen loopen en van heur leven wekkende warmte te genieten Maar.,., w'en denken niet eens aan den goeiïr. God, die ze ons heeft geschonken. Ze is er... en we meenen dat 't alzoo moet zijn En nochtans, in ons hart zou moeten jubelen het hooglied van dank en liefde vcor Hem die eens de zon heeft geschapen en ze ons nadien gegeven heeft, }Ve zijn ondankbaren. We juichen om de gift. de zon, en geven om haar Gever, den Schepper, niet. BLANCO. De Aprilvisch. Iedereen kent het gebruik van, op 1 April, iemand te verzenden, of een kwakkel uit te strooien die door de men- schen dan genoemd wordt Aprilvisch Vanwaar ons dit oud gebruik is bijge bleven, valt moeilijk vast te steller, maar erwordt algemeen aangenomea dat het een overblijfsel is van oude zeden en gebruiken eigen aan de vroegere heidensche afgo dendiensten. Het is een feit dat het gebruik in zwang is in heel noord Europa, Ierland,Duitrchland vooral, alsook in Frankrijk, Italië (far calandiino) en- naar missionarissen ons mededeelen, ook in Indië. Voor wat DuitschlanJ betreft, ik meen dat we hier afgaande op de spreekwoorden misschien wel tot een geschiedkundige op lossing zouden kunnen komen. Men zegt in 't Duitsch immers «in den April Schic- ken% wat letterlijk beteekent In April zenden Welnu, dat komt hiervan voort. In de XV eeuw, raakte de Duitsche Land dag die toen te Augsbourg verblijf hield, het voorstel aan om een nieuwe Duitsche rr.unt in te voeren, of beter het munten- stelsel te veranderen. F.r werd overeenge komen dat de bespreking van dit voorstel zou plaats hebben op 1 April. Seffens be gonnen veel finantiers een eweldige spe- kulatie en steunden deze op gemelden datum van 1 April. De Landdag evenwel verdaagde de bespreking tot op een lateren tijd van 't jaar en alzoo verloren die finan tiers- tot groot genoegen van 't volk veel geld. Vandaar dan ook dat men ie dien tijde en ook nu nog in Du.uschland zegt In den April schicken Een begraven vliegtuig. DicLt bij Gheluwelt. daar waar eertijds een deel van het Belgische Front was op gesteld, was een werkman bezig den grond om te graven en vond, tot zijn groote ver bazing, heel» stukken van een vliegtuig. Hij groef rond de ontbloote stukken de aarde weg en bracht alzoo gansch het vliegtuig dat maar weinig is beschadigd, aan de oppervlakte. De motor ;s nog zoo goed als ongebezigd en voorzeker staat men hier voor een machine dat ingegraven werd. liever dan het aan den vijand te moe ten overgeven. Tot nu toe is men er niet in geslaagd vast te stellen tot welke nationaliteit het tuig behoort. ga. Op het onderste gouden kruis. gedeelte staat een Van nu af aan dus kunnen we zien,welk arbeidsveld de nieuwe Bisschop met apo- stolischen ijver zal bewerken. 't Is door 't Geloof en door de Liefde dat hij trachten zal. tot een moreelen vrede te komen, die meer dan ooit noodzakelijk is geworden. De Eereteekens van den nieuwen Bisschop Het is om de gelukkige gebeurtenis van het bevorderen van Mgr.Coppieters te vie ren dat zijn parochianen, oud-parochianen en medeburgers besloten hebben hem de volgende eereteekens te schenken De priesters van Aalst en omliggende een gouden stat. De parochiën van Aalstden bisschop pelijke!! ring en mijter. De inwoners van I.okeren: een koor- mantel Deze van Overmeire Een kelk. De kloosters van Aalst de bisschoppe lijke gewaden. De priesters van den cursus van Mgr. Coppieters het gouden kruis. heeft een handen en Belfast en Een kurieuze wedding. Een oud car.adeesch officier wedding aangenomen om. op voeten, den afstand tusschen Dublin, af te legger.. Dat is zoo wat lod kilometer. De laatste berichten over dit zonderling geval, melden dat de officier reeds in Dundalk is aargekomen, wat op ongeveer 85 kilometer van Belfast is gele gen. en alzoo dus teeds den heltt var. den weg heeft afgelegd. Om het schilderachtige van deze onge wone manier van reizen nog te verhoogen, heeft de officier een geit medegenomen die in een karretje is gespannen en waarop het noodige om te kampeeren is geladen. Ge moet goesting hebben TE KOOP 1 jaar oud. bij de Wed. VEKLH, Steenweg naar Aalst, 7(i. WEVERS Wevers goed op de hoogte van het vak worden gevraagd Inlichtingen ten bureele van het blad. Op Zondag 3 April, SCHIETING bij Gustaaf van Paepegem, Geeraardsberg- schestraat. Begin om 2 uren. .Maatschappij van Onderlinge Bij stand, De Vereenigde Werklieden tot Hulp van Malkaar. Al onze leden worden vriendelijk ver zocht de ALGEMEENE VERGADE RING bij te wonen op Zondag 3 April te 1 uur namiddag bij M' Eug. Van Cau- wenberg, (In de Keizer). Dagorder Rekening 1926. Mededeelingen-Besprekingen. Verhcoging bijdrage geneeskundige dienst Bespreking bijdrage Primairen dienst. Herziening der Statuten. Kiezing Sekretaris. Vernieuwing van 't bestuur. Geiien de belangrijkheid dezer Verga dering rekenen wij op eene talrijke op komst. Het Bestuur. te Bond der KroostrUke Gezinnen Gewestelijke Afdeeling Aalst. Op Zondag1 10 April aanstaande 10 uur, wordt in de Meisjesschool een VERGADERING gehouden voor alle Huisvaders en Huis moeders, die meer dan vier kinderen heb ben of gehad hebben, ook voor alle andere personen die de beginselen van den Bond bijtreden. De heer VAN ACCOLEYEN, algevaar digde van het gewestelijk comiteit Aalst, zal handelen over doel en werking van den Bond. en vooral over KINDERTOE SLAG, zoo voor arbeiders als voor ambte naars en bedienden, prijsvermindering op de spoorwegen,\erzachtir.g van militairen dienst voor de talrijke gezinnen, vermin dering der belastingen naar verhouding van het aantal kinderen, woningnood bij de talrijke gezinnen, studiebeurzen, strijd tegen de onzedelijkheid" De eerste stap. Zeg, hebt ge geen rigaret voor mij Zoo Ik dacht dut ge niet meer rookte Ik heb den eersten stap al gedaan. Ik koop er geen meer. Ouderdomspensioenen We vernemen dat het vraagstuk der perequatie van de ouderdomspensioenen door het Departement van Geldwezen zal onderzocht worden. De Regeering is akkoord over de groote lijnen van het ontwerp. Naar gelang het inkomen van den belanghebbende zal de verhooging beloopen van 350 tot 720 fr. De voorziene uitgave bedraagt lUO mil joen frank. Op de redaktie van ons blad kwam vol gende mededeehng toe, die we graag in- iasschen De Vlaamsche Landsbond voor Katho lieke Vrouwen en Meisjes, in bestuurs vergadering van Maart jl. overwegende dat Belgis na acht iaar nog geenc amnestie heeft willen verleenen aan de politieke veroordeelden. overwegende dat het wetsvooritel V an Cauwelaert en Cs de politieke veroordeel den uitsluit die onder den oorlog of na den wapenstilstand in een der vroeger vijandige landen eene openbare functie aanvaard hebben. dringt ten zeerste aan bij elk iaamsch Volksvertegenwoordiger dat hij ai het mogelijke zou doen opdat hooger vermeld wetsvoorstel ten spoedigste ZOU gestemd worden, maar dat geen enkel politiek veroordeelde om welke reden ook, zou uitgesloten zijn. besiuit deze motie te sturen aan alle Vlaamsche Volksvertegenwoordigers en alle Vlaamsche bladen. Zelfde dag. te 1 1(2 ure namiddag, de meisjesschool, te POLLAERE. Zelfde voordracht en zeilde spreker te Appelterre-Eychem. als spieren uitoefent en dus de borstkas ver lengt. Door het steunen wordt de ruggraad hevig naar het binnenste der borstkas ge bogen en bij het hangen naar buiten, het steunen verminderd den afstand der val- sche ot losse ribben, terwijl het hangen hem vermeerderd. Zij zijn dus voordeelig voor het in- en uitademen, het steunen dring de schouder bladeren tegen den rug en verengt ze met de ruggraat.Het hangen verwijdert ze ervan. Het steuren verwekt dus altijd het te genovergestelde uitwerksel van het hangen Voor de harmonischeontwikkeling van het lichaam is de steun zoo onmisbaar als het hangen, en wij gebruiken dan ook de bar ren, omdat zij het best geschikste toestel zijn voor de steuncefeningen. Buiten de harren is cr geen enkel toestel waarop men zoo spoedig de strekkende spieren der ar men kan ontwikkelen, de borst vergrooten en de schouders verbreeden, het is het toestel dat voordeeligst werkt op de mis- vormheden van den rug. of het vooruit schieten der schouderbladeren. Het is ook aan de barren dat men de beste en natuur lijkste overgang heeft tusschen de gebogen steun en gestrekte steun. Evenals de barren hebben ook al de an dere toestellen hunne waarde, de ringen, het rek, de klimkoordan,werken op hunne beurt voordeelig op de hangspieren, en zooals hooger bewezen werd, is het han gen even zoo nuttig als het steunen, inge val van brand of andere ongelukken, bij voorbeeld zullen de Klimoefcrringen bijzon der wel te pas komen en dikwijls groote diensten aan de samenleving kunnen be wijzen. Ik acht het onnoodig al de uitwerkse len van elk toestel in het bijzonder aan te halen, ik geloof wel dat allen met mij eens zullen zijn om het nut en de noodzakelijk heid der turntoestellen voor het weten schappelijke turnen te erkennen. Ik eindig dan met den wensch het turnen op goeden voet te zien invoeren, het za! voor de samenleving in het algemeen de beste vruchten afwerpen. C. DE DEYN, Turnleider. Bcuwen. :t Schijnt dat de Regeering van plan is een leening uit te schrijven, ten bate van de Nationale Maatschappij voor het bou wen van goedkoope woningen. Een probaat middel. Pier Zegt v. v. v. Vriend, ik st...st..«. st....stotter nogal erg, w..w...w...weet ge g...g...geen middel. Pauw Jawel. Mond houden. Het grootste Orgel. Te Passau in de kathedraal staat het machtigste orgel van de heele wereld. Het groote instrument waarin de nieuwste vin. dingen van de orgelbouwkunst toegepast zijn, bevat tweehonderd registers en vijf klavieren. Waarschuwing. De goevemeur der Nationale Bank M' Franck, waarschuwt alle geldbezitters, om zich niet te laten vangen aan waarden <:an speculatieven aard. Het is een verschijnsel dat in alle landen den rentevoet vermindert en gevolgentlijk is het dus veei zekerder vaste waarden te koopen, dan zich te wagen aan gevaarlijke operaties waar te veel spekulatie aan vast is. De Bril. jantje ziet dal grootmoe, 'n bril opzet om de gazet te lezen. Grootmoe, waarom zet u 'n bril op als u de gazet wil lezen Omdat alzoo de letters vergrooten, manneken. Twee dagen nadien, zegt grootmoe aan Jantje dat ze hem een stuk lekkere taart gaat afsnijden en de kleine roept uit Eerst uw bril opzetten, grootmoe. MGR. Coppieters. De leuze van Mgr. Coppieters is Fide et Caritas Een Gentsch kunstenaar,den heer Henri Coppejans, heeft de wapens van den nieu wen bisschop geschilderd.Het azuurblauw veld van het blazoen is in horizontalen zin doorsneden niet een zilveren band. waarop drie roode rozen staan (caritate). In hei bovenste aeel van dit blazoen staan de Grieksche letters Alpha en Ome- TE BRUSSEL Gendarm,politieagent en taxivoerder In de maand November laatst is er den ger,darm-wachtmeester Dupont een leelijk avontuur overkomen. Hij was in burger- kleederen. Aan de Noordstatie stapte hij in een taxi en deed zich naar huis voeren, nabij de H. Kruisplaats. De taxivoerder eischte 00 ir. De gendarm weigerde dien overdreven prijs te betalen en begai zich naar het kommissariaat der H. Kruisplaats er eene klacht in te dienen. De taxi- voerder volgde hem met zijn auto en tel kens de gendarm de straat overstak tracht te de autovoerder hem te overrijden Op de H. Kruisplaats reed de auto wel 15 me ters op het middenplein achter M.Dupont Op dit oogenblik k wamen drie agenten uit het kommissariaat. De gendarm zag dat de taxivoerder een hunner iets in de handen stopte. De agen ten trokken partij voor den cutovceroer, grepen den gendarm vast en telefoneerden naar de gendarmerie dat Dupont dronken was. Eerst ten 1 lj2 ure 's morgends werd deze los gelaten. Hij begaf zich onmidde- lijk bij zijne oversten, die vaststelder dat hij niet drenken was. De officiers der gen darmerie stelden een onderzoek in. s An derendaags kwam de autovoerder in de gendarmerie aan MDupont verontschul digingen aanbieden. Deze gebaarde daar mee de zaak stil te laten en troonde de autovoerder mee naar de mess. waar hij hem vroeg En hoeveel hebt ge den agent in de handen gestopt Twintig frank, antwoordde hij, dat is zoo de gewoonte Dit werd gehoord door een tiental gendarmen, die Donderdag zijn komen getuigen voor de rechtbank. De politieagent Janssens werd veroordeeld tot maanden gevang, 2(JO0 ir. boet en 10 jaar verbod van uitoefening van een openbaar ambt. De voerder Libion kreeg 9 maanden gevang en 700 frank boot metonmiddelijke AVONDFEEST. Og ZATERDAG 0 April a. s. te 7 1/2 aie 's avonds wordt de Katholieke Oud-Strijders er hunne famieleden een avondfeestje, onder \oim van gezellig samenzijn, aangeboden inde bovenzaal van "De Keizer ...Muziek zang en klucht zullen afwisselen. De Katholieke Oud-Strijders houden dien avond vrij. Kristen Werkliedenbond van Ninore m. z. w. d. Christelijke Vrouwengilde. Op Palmzondag, 10 April, noodigt de Vrouwengilde al de leden der aangesloten afdeelingen van den Kristen Werklieden- bond uit tot het AVONDFEEST ingericht ter eere der plechtige communiecanten, wier ouders lid zijn van eene afdeeling.De leden der Vrouwengilde en hunne kinderen die nog naar school gaan. alsook de leden der K A J afdeeling Lentemeisjes hebben kosteloozen in gang. alle andere betalen 50 centie men tot dekking der onkosten. PROGRAMMA L) Aanspraak van Z. E. H. Dekri.. 2") Overhandiging van eene gedenke nis der Vrouwengilde aan de plechtige communiecanten 3*) Voordracht met lichtbeelden over Goeden Vrijdag. ■I') Zang en tooneel door de afdeeling der Lentemeisjes, De Denderlehc 5' Tusschenin muziekstukken door de symphonie CreccnJo Deuren open te (j 1 2 uur Begin te i u. Namens het bestuur De Voorzitster, Mevr Achiel De Feyter-Walravens. N. B. Stocler. worden kosteloos vcy- behouden voor de plechtige communiecan ten en hunne ouders met ov»rige kinderen. aanhouding. Katholieke Middenstandbond. Ter gelegenheid van Witten Donderdag tusschen de Winkeliers-Leden van den Bond. In Bestuurzitting van 2'.' Maait jl. werd er besloten tot het inrichten van een UIT STALLING-PRIJSKAMP tusschen de Winkeliers van den Bond. De volgende prijzen zullen toegekend worden Fr. 150, 100, T5, twee prijzen van 50 fr.drie van 25, 15, en 10. Een volstrekt geheime jury zal belast zijn met het toekennen der punten. Verdere inlichtingen zullen aan de deel nemers door persoonlijke kaarten worden verstrekt. Toekomende week naeer daarover. HET BESTUUR. Een kijkje naar ae Tramkaai. Er is reeds meer clan twee maanden een stads- riool (rooster) versluist, is het voor het fatsoen, dan mogen ze het nog maar zoo laten, de Tramkaai is daarmede nog schooner gesteld. (Ingezonden). GEBOORTEN Mannelijk 1 Vrouwelijk 2 HUWELIJKEN geene OVERLIJDEN S Maria De Coster, 28 j. z. echtg. van Cornelius De Deyn, Burchtstr. hospitaal. Vertelling. Daar leefde eens. maar 't is lang gele der.-, in een dorpken.twee lieden die ma kelden in koeien. De eene hiet jan Pier- patijn en de andere Nold chalk. Ze koeiselden en ketsten elk op zijn eentje de pachthoeven af, beklapten en bekladden iel malkanders naam en faam en poogden elkaar- den strot af te steken. Maar al pioederenbleven zeploederen z en geraakten er eens van tweeën niet bovenop en ze zaten in nauwe schoenen, daar de vreemde kooplui van dag tot dag een bete dieper beet in den koek die zij elkanderen betwistten. Op nen zekeren avond, zat Jan in de Pioen de herberg van Door Kempe, bij eenepinte bier die droevige dingen te bepeinzen. Het was hem aan te zien dat dien dag niet a) te vet was geweest, want zijn ste vige koopmansstok stond scheef tusschen zijn lammoeie beenen en hij dubde clroe! te moede. li Draait de commercie nog entwat Jan." vroeg Door. Bah, 't en stoelt niet al te zeere, nen slechten tijd overigens... Alles slabakt zoo een beetje tegen woordig... i'. Terwijl ze zoo aan praten gingen bonkte nen zwaren stap in den achtervloer en wie zoo 't gelooven ?Nold Schalk stak de deur open. Hij zag er lichtekens aangeschoten uit. Goeien avond eikendeen zei hij. Meteen schoof hij zijn verlepte vilthoed naar zijnen nek en liet gemakkelijk op nen stoel ploffen, vlak tegen over Jan Pierpa- tijn. Tap ons een pint Door;voor mij eene voor Jan eene.... en anders zijt ge pot - verdekke toch te gierig om er eentje door te spoelen voor U ook eene 1 bestelde Nold. Jan zijn verstand stond er bij stille. Was dat nu om met hem te gekken dat Nold trakteerde, of om te toogen dat zijn kommercie draaide en hem alzoo te dee- ren Of?...? Het bloed joeg naar zijn hersenen en miek hem koleirig en 't en scheelde niet veel ol hij schoot nijdig tegen Nold uit. Maar Nold zat daar zoo permantelijk-ernstig voor hem, dat hij zijn koleire kalmde en wachtte... Jan zei Nold. ik moet 'nen keer ernstig met u praten, over ernstige dingen.... maar eerst de keele vrijge- spoeld.,.1- en zijn pinte omhoog tronende: allee, op de gezondheid mannen Gezondheid Gezondheid En ze gulpten alle drie hun glas half ledig. Toen hernam Nold Jan, merkt ge niets aan mij Jan bekeek hem verbaasd en ver bijsterd en hij geraakte bijkans in goeie luim,om t aardige van de vraag en Nolds waarachtig en ernst. Bah, ja ik antwoordde hij,t dat g'een druppelken op hebt En merkt ge anders niets ver volgde Nold onverstoorbaar. Niets Merkt ge niet en hij fronste de wenkbrauwen en tikte met zijn vinger op zijn voorhoofd, merkt ge niet dat daar iets achter schuilt.... dat daar een ontwerp li^t gesmeed, ontzaglijk, grootsch...? Nolds ontzaglijke woorden werkten Jan die een goed en vroolijk hart had zoo sterk op de lachspieren dat hij felle moeite moest doen om in geenen luiden lach te schieten. Maar Nold vervolgde Ja, Jan, nu houd ik'nen vetten vogel in mijn garen... maar hij klauwt en klampt er zich zoo sterk aan vast. dat er twee mannen noodig zijn om hem zijn greep 't ontsluiten... en 'k heb nu het ont- werp gesmeed dat ik en gij dat gingen doen... wat zoudt ge daar van denken (Vervolgt) in 515

Denderklok | 1927 | | pagina 2