BE Zalig en Gelukkig Nieuwjaar STAD JMXOVE Mfaove 30 December !9fl. Tweed« Jaar Nr 53 Prijs per nummer 25 centiemen. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad ft. LyYSTIRSIAft-t.IMAEItI Aan al onze Lezers en Lezeressen Het SooiaUbtisoh oadenrijeead personeel Woensdag 9 en Vrijdag II Januari 1929 telkens om 7 uur 's avonds. in de Cinema Central ten voordeele der Middenstandsmutunliteit Dq Belastingen in België Landbouwbelangen Belgische Schoolsehepeu. I NiMwjsviaewMs VOOR HET KANTON NiNOVE Postcheekrekenlng (R. Liiysterman n» 1862,54) Abonnementsprijs 3 maanden fr. 3,50 6 maanden 6,50 1 jaar 12,50 II ilHHBggWIgg Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. EZN Een heel jaar is weer voorbij Het heeft zoo ldng geduurd en toch ook zoo kort Want wat doet een jaar anders dan even open en toegaan, alles wel be schouwd natuurlijk, en wat lijkt ons de voorbije nieuwjaarsdag maar net als aan gisteren Lang is een jaar voor wie zijn tijd niet weet te gebruiken, lang en vervelend voor wie zijn plich ten niet begrijpt, lang en vervelend en zonder einde voor wie op 't laatst ervan met geen batig slot zoo op zedelijk als op lichaamlijk gebied, kan sluiten. Maar kort is het integendeel yoer wie nevens zijn rechten ook zijn plichten ziet oprijzen en er met voor achteruit gaat, voor wie zijn tijd niet nutteloos verspild maar ieder minuut aanwendt in 't voordeel van de eindregeling En zooals een ernstig en dege lijk zakenman op 't einde van 't jaar zijn inventaris opmaakt, zoo is het zeker niet ongepast dat de eenling dat ook doe Zoo hebben wij ook gedaan Wanneer wij dezer dagen de lange "j nummers van De Denderklok even hebben opengeslagen en htt inventaris hebben opgemaakt van alles wat we hebben verwezenlijkt of getracht hebben te verwezen lijken dan mogen we zonder boffen luidop zeggen, en met fierheid, dat waar de uitslag niet altijd de verhoopte was, toch immer en altijd een flinke dosis goeden wil is tot uiting gekomen. In geen enkel nummer hebben we de fiere spreuk Katholiek, Vlaamsch- en Volksgezind ver loochend. Spijts alles en allen, spijts vijand en vriend soms, heb» ben we immer naar de waarheid gestreefd, zoowel waar het er om te doen was voor kleine zaken van lokaal belang lijk onze ge meentepolitiek, als voor deze van meerderen omvang, lijk bijvoor beeld de lang onstreden Amnestie. Op een tekort van onzertwege willen we terloops zelf wijztn Dat De Denderklok niet altijd belangrijk is ja soms om 't ge liefde slagwoord van sommige te gebruiken nogal flauw. Het zijn nu juist die betwisters niet die ons dit hoeven te zeggen. Dit weten we best van ons zelf en als die luide schreeuwers, wiens woord helaas veelal is als de klank van een ledig vat, ons blad wat minder Flauw mochten wenschen, dan staat voor hen een plaatsje open en kunnen ze gerust en bijvoorbaat gedankt ook eens aan 't schrijven gaan. Nu ligt de taak op de oner varen schouders van een paar jongeren die er hun vrijen tijd moeten insteken en dan veelal nog in den rug worden geschoten van eigen volk Gelukkig dat ze 't spreekwoord kennen La entique est aisée... Het past ons even wel dit te kort in de mate van 't mogelijke te doen verdwijnen maar dat loopt niet van een leien dakje. Daarvoor hoeft iedereen 't zijne te doen. En terwijl we hier nu toch over spreken, is het mis schien gepast om even te wijzen op de meerdere belangstelling en hulp die vanwege de buitenge meenten kan uitgaan Wat tot hiertoe is bereikt in het kanton is lang niet voldoende. Te veel nog zijn er die onver» schiliig toekijker en afzijdig blijven van onzen strijd.Te veel zelfs van deze die door hun ambt of hun roeping de eerste zouden moeten zijn om ons den steun en de hulp te verleenen waarop we voor de goede zaak van hunnent wege, ontegenzeggelijk recht heb ben. En dat kan eerst en vooral gebeuren door een flinke propa ganda voor ons blad door het aanwerven van nieuwe abonnés, door het insturen van bijdragen die voor iedereen belangrijk kun nen wezen. Nu vooral bij 't Nieuwe jaar geld dezen stelregel nu de strijd voor de deur staat, voor den- welke geen handen te veel zullen zijn Wanneer ieder zijn steentje bij brengt en iedereen zijn plicht beseffe en uitvoere, dan gaan we met dit jonge jaar wis en ze ker naar een schitterende zege praal wat we dan ook als wel- geroeendenNieuwjaarswensch van daag uitdrukken. Woensdag heeft het socialistisch onderwijzend personeel, te Brus sel, in het socialistisch Volkshuis, zijn Nationaal congres gehouden. Peters, de algemeene secretaris, drukte er zijn blijheid over uit dat de socialistische Jonge Wach ten een protest hadden aangeno men tegen elke toelage aan het vrij onderwijs, alhoewel zooals de liberale minister Janson in zijn politieke rede heeft bekend, de helft der schoolgaande kinderen in België vrije scholen bezoeken. In de namidd igzitting heeft Peters gezeid dat de centrale van onderwijzend personeel aan gesloten is bij de onderwijzersin- tercationale, die zelf deel uitmaakt van de internationale van Moscou* En dat is zoo waar dat op het congres een 'vertegenwoordiger van Rusland, Appieteyne, het woord heeft gevoerd, dat hij er het sojetregiem heeft verheerlijkt en de onderwijzers heeft opge roepen de eendracht (met Moscou) niet te verbreken. In de bespreking zijn leden te gen de handeling van Moskou opgekomen maar dat neemt de groote beteekenis van het feit niet weg, zooveel te erger dat door die aansluiting bij Mos cou, de socialistische georganiseer de onderwijzers in ons land een bulletijn van de Russische Fede ratie ontvangen, iets wat letterlijk in het verslag over dien Congres dag te lezen staat. o opvoering van Buitengewoon succes in de beste Schouwburgen onzer groete steden. Evenaart en overtreft zelfs de Zwansbaron die zulken grooten bijval hier ter stede mocht genieten. Beste Lezer Een abonnement op De Dek- derlkol kost slechts 12,50 frank Hebt U dat niet over voor de Katholieke Zaak Het beheer van financies voor ziet voor het jaar i929 de vol gende opbrengsten van de recht- streeksche belastingen Grondlasten, 4-30 miljoen mo bilaire taks, 900 miljoen beroeps taks, 640 miljoen supertaks, 435 miljoen belasting op de meubels, 18 miljoen personeele belasting op dienstboden en paar den, 2 miljoen 250.000 fr. taks op de autos en andere motor- of stoom voertuigen, 84 miljoen taks op de gewone voertuigen, 10 mil joen taks op de vermakelijkhe den, 70 miljoen taks op de spe len en weddenschappen, 50 mil joen taks op de opening van herbergen, 20 miljoen. De toldienst voorziet eene ont vangst van 1 miljard 874 miljoen het enregistrement, meer dan 3 miljard 333 miljoen de vaart- gelden, 23 miljoen 750.000 fr. Uit de praktijk. 3e Les. In dit artikel bespreken wij de hulp- bemestingen per hectare, als deze in ronde getallen door eenen goeden boer toegepast werden. Weideboomgaard 975 kgr. slak en 650 kgr. sylviniet. Met evenveel sylviniet als slak en 250 tot 300 kgr. zwavelzuren ammoniak bij ware de bemesting nog te gering geweest. Weiden: 165 kgr. zwavelzuren am moniak, 500 kgr. slak en 330 kgr. syl viniet Nog zooveel zwavelzuren ammo niak en slak, en minstens evenveel syl viniet als slak ware beter geweest. Tarwe 115 kgr. zwavelzuren am- moniak en 325 kgr. superfosfaat, 35 kgr. zwavelzuren ammoniak «n 275 kgr. superfosfaat meer, en 300 kgr. chloor- potasch daarbij ware voortreffelijk ge weest. Rogge 325 kgr. superfosfaat. 't Ware wenschelijk geweest 275 kgr. superfosfaat, 125 kgr. zwavelzuren ammoniak, en 300 kgr. chloorpotasch bij te voegen. Haver: 130 kgr. zwavelzuren ammo niak, 600 kgr. slak en 400 kgr. sylyiniet 600 kgr slak en 800 kgr. sylviniet ware beter geweest. De hoeveelheid zwavel zuren ammoniak was nagenoeg goed. Klavers500 kgr. slak en 400 kgr. sylviniet 1200 kgr. slak en minstens evenveel sylviniet ware volstrekt niet te veel geweest, benevens 76 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak. Aardappelen275 kgr. zwavelzuren ammoniak, 400 kgr. superfosfaat, en 130 kgr. zwavelzure potaach. De hoe veelheid zwavelzuren ammoniak mocht nog iets hooger zijn, en er mocht gerust 800 kgr, superfosfiat en 300 kgr. zwa velzure potasch toegepast gewerden zijn. Voederbeeten 440 kgr. zwavelzuren ammoniak, 480 kgr. superfosfaat en 600 kgr. sylviniet. Kene dubbele hoeveelheid superfosfaat en sylviniet ware volstrekt niet overdreven geweest. Rapen in roofbouw 250 kgr. zwa. velzuren ammonnk en 3'25 kgr. super fosfaat. Met 200 kgr. chloor potasch bijgevoegd, ware de bemesting nagenoeg onberispelijk geweest. Wordt vervolgd. Intensiever. toelage, om een derde schoolschip uit te rusten, maar de zaak leed ditmaal finan cieel schipbreuk. Een vierde poging, waarvoor door Frère Orban met een Schot scha firma onderhandeld werd, leverde cok niets op, Een proef met de aviso VtlU fAm rt bleef ook zonder uitslsg en toen duurde het tot in 1905 alvorens een Belgisch schoolschip zee koos. Wie op de hoogte wil blijven van den politieken toestand in onze stad en in ons kanton, abon- neere zonder uitstel op De Den derklok. Op 30 December zal het 25 jaar gele den zijn, dat te Antwerpen de Associa tion Maritime a werd opgericht, dieo.m. tot doel had het bouwen en in bedrijf nemen van een Belgisch opleidingsschip waaraan onze scheepvaart op dat oogen- blik groote behoefte had. In 1905 koos de Compte dv Smet de Nay er zee, waarvan het tragische lot bekend is en werd later vervangen door L'Avemr, die in de a. s. Lente naar Antwerpen terugkeert, bij welke gelegenhaid de verjaringsfeesten zullen gevierd worden. Wie echter zou denken dat de Ctmte de Smet de Nayer het eerste Belgische school schip was. heeft het mis voor. Het eerste Belgische schoolchip was het in 1830 uit geruste Fransche zeilschip Oriental, dat met tien kadetten aan boord, die evenwel gered werden, bij Valparaiso verging. Meer dan 25 jaar later rustte de Oos- tendsche reederij Van Cuil den driemas ter Leopold als schoolschip uit. Dit schip verging eveneens in de Straat van Magellaan. Slechts een der opvarende ka detten bleef geapaard. Een Antwerpeche rederij kreeg dan een Aan den inkom vaa Int dorp slTtid eene herberg. Ik 't Hmdelthtsis, walk* zeer druk bezocht werd. De slaakt baas •n de zwaarlijvige bazia waren «ia ën praakzaiae measchen es het bier wei er smakelijk. Geaever was er ia de achterplaats, goedkoop en goed, hoewel uit een geheime stokerij. Alle spelen gingen er mee: kaarten, bakschietcn, vloerbollen, vogelpikkaa en nog meer. Het was er tevens winkel, een soort bazaar waar alles voorhanden was wat er op den buiten noedig ie voor 't da gelijks verbruik van menschen en dieren kleerstoffen, huisgerief, landvellen, vee voeder en wat weet ik al. De baas kocht alles op, kiekens konijnen, gevogelte wild. oude metalen, enz., soodat zijn huis de zoets inval was voor alle soorten van volk. Hij gaf daarbij mild krediet en eischte geen woekerintresf. Tweemaal |had het schip een kindje aan wal gezet een meieje, de wenech van moeder en hst jaar nadien, een jongen de begeerte van vader, De drukke bezigheden hadden nedien de havea versperd. Of er daar jaarlijks een mooi sommeken naar de spaarbank ging. De kinderen moesten vanaf drie jaren op de kostschool tot hun achtiende. Toen bleven zij te huis tot de onderstand hun- ner ouders. De herberg kreeg een piano en werd herschapen in Café ChmnUnt het magazijn, een auto, voor de klanten aan huis te bedienen. De vloed der for- tuin zou nu nog met rssser schreden gestegen zijn ware de lader blijven leve* Deze wist zijn zeon ia teugel te houden maar eens, hij weg, veranderden de za ken. l)e jongen werd nachtuitzitter, dronkaard en verwaarloosde aldus zijn zaken. Hij had een herborg gevonden waar hij gansehe nachten koekeloerde bij Margrietje, Deze wee ganach zeilsteen voor hem maar trok •oie grof geld uit zijn zakken Grietje was toch zoo een fijn meisje, met schalzsche oogjes, zest stemmeken, zachte handjes, verstandig hoofdje, lachend geziekte en teergevoelig hardje die van aijn lichthoofoigheid ge- bruik maakte om hem rond den kleinen vinger te winnen. Wat moeder hem ook vermaande, be rispte, in tranen smeekte, het wss boter aan de galg. Do brave, teerdere vrouw, de reuzin van vroeger, had er zooveel ver- driet en hertzeer van, dat zij twee jaren na haar echtgenoot onder de groeae sargie ging rusten. Broeder en zuster kwamen t'akkoord van de zaken te laten gaan lijk voorheenzij gouden een dag of twee op de week een werkvrouw DENDERKLOK NIEUWJAAR MOTTIGE

Denderklok | 1928 | | pagina 1