BE Schoonheidskoninginnetjes CONGO DE HEL Nfnove, 2 Maart 193Ö. Katholiek Vlaamschen Volksgezind Weekblad R. LIIIYSTERMAN-I.CMAIRE Leagtegraad 58* Breedtegraad 55-38' Landbouwbelangen De belachelijke zijde Onzedelijke zijde VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekenin^ (R Luysterman et 1862,54)m n Handelsregister Aaist n- 1093 f Abonnementsprijs 3 maande:. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel dikwijls te herhalen gens overeenkomst 1 fr. vol- Het is er ons, in deze bijdrage, niet om te doen, hier bittere woorden van nijd en haarklieverij neer te pennen, maar waar de eeae prijskamp voor •choonheidsWoninginnetjes. nog maar pas van de lucht, reeds vervangen wordt en opgevolgd door een andtre, vinden we het wal eens noodig even te wijzen op wat we eanerzijds kunnen noemen den btlathelijken kant van deze wedstrij den en anderzijds den onstdelijken kant erven. Om deze specifieke eigenschap van alle «choonheidswedstrijden voldoende in t licht te stellen, moeten we eerst even nagaan waar het werkelijk om te doen is en hoe die prijskampen eigenlijk wor den ineengezet en uitgevoerd. Eene of andere vereen ging de goede bedoeling van deze inrichters lsten we maar even buiten kijk l rijgt, om de eene oi andere reden, het idee onder de meisjes een wedstrijd uit te schrijven ten einde vsst te stellen wie onder oog punt van schoonheid bost kan vooropgesteld wordtn als prototype van het ras. Te dien einde wordt er een oproep geplaatst in de bladen en er wordt aan de exemplaren van het zuakke geslacht die meenen voor dezen schoonheidswed- strijd in aanmerking ie kunnen komen, gevraagd om een portret te willen bin nensturen. Uit de aldus ingestuurde fotoreeks wor den tien mooiste (sic) uitgekoien en tus- schen de tien mooiste-volgers-portret kiest een jury dan de schoonste uit die dan den officieelen titel krijgt sis zijnde de mooiste vrouw tan haat ras. Laat ons nu eens even al d.*ze op eenvolgende verrichtingen onderzoeken- Eerst en vooral ligt het voor de hand dat niet alle meisjes die mooi zijn hun foto binnensturen. Daar zijn Goddank nog serieuze ouders op onze dagen, die fier genoeg zijn op hun kinderen om ze niet als de eerste de beste merchandise tentoon te stellen, zoodat we mogen zeg gen dat aan dien prijskamp reeds een voornaam deel van de vrouwelijke be volking wordt uitgesloten. Daarenboven is er nog sen ander dee' vrouwelijke elementen die, al kijken ze nou juist riet zoo nauw, naar den zedenlijken of den onxedelijken kant van die kampen, bun foto n et zullen binrenaturer. ^mwille van hun natuurlijke bedeesdheid of om dat hun vrouwelijk schaamtegevoel Goddank ook 1 nog geen schipbreuk heeft geleden in de alledaagsclie wereld, sche wrijvingen. Alzoo moeten we noodzakelijk beslui ten dat van bij de uitschrijving reeds een ganich bijzonder gedeelte meisjes worden uitgesloten. Anderzijds worden dergelijke prijskam pen ook uitgesshreven voor een nog bepaalde kategorie van vrouwen, nl. voor deze die niet minder dan zestien en niet ouder dan vier en twintig jaar zijn. Waar- om deze beide uitersten Wie kan dit verklaren Kan iemand wie hij ook aij beweren dat het juist binnen die beide ouderdom» is dat de mooiste vrouw aal worden gevonden Waarom mag een meieje van 2D niet meer meedingen Dat is een raadsel waarvan de oplossing wie en zeker niet steunen zal op ernatige gronden. Maar 't is nog niet alles. De aldus vastgestelde kategorie van vrouwen moe- ton dan ongetrouwd wezen.Eilacio 1 Is dat geen kaakslag aan alle ernstige huisvrou wen Kan iemand met gezond verstand volhouden dat omdat een vrouw gehuwd ia, zo ophoudt mooi t# wezen En waar blijft dan trouwens de zedelijke schoon heid van hot moederschap bij de gehuwde vrouw Maar kom, dat is een paragraaf die we een beetje verder zullen onderzoe ken. Alzoo staan we dan feitelijk zoo verre dat de schoonheidipiijskarnp alleen prac- tiach uitgeschreven wordt voor ongehuw ds meisjes tusschen zestien en vier en twintig, waarvan de ouders niet zoo nauw kijken,of die zalf alle bedeesdheid hebben afgeschud. En wat gebeurt er nu met deze catego rie Kan het in deze afdeeling van vrouwelijke elemen'en nu waarlijk tot een degelijke schifting komen Een paar minuten nadenken zullen ons aan stonds wijzen op het onmogelijke daarvan. Immers deze schifting wordt gedaan vol gens de ingestuuide portretten. Nu weet iedereen van ons toch genoeg dat niet alle aangezichten, niet alle personnages (i photogénique zijn, om een kineraato- graphische uitdrukking te bezigen, zoodat het best kan gebeuren dat de mooiste vrouw uit den hoop der inzenders minder photogénique is dan een minder mooi en aldus door de schifters op een lagere plaats wordt gerangschikt. Deze uitkiezing volgens portret kan aldus bezwaarlijk ern stig wezen. Komt daatbij nu ook nog de bevoegd heid van den jury, We gaan terug niet doen aan haarklieverij,maar waar steunen de juryleden zich op om te beweren dat ze wel degelijk bevoegd zijn om over die mooigheid te oordeelen en te beslisten We kennen allemaal genoeg het spreek woord De gustibus et coloribus non dis- putandum of in deugdelijk Vlaamsch Over kleuren, over smaak, of over de schoonheid van een vrouw, hoeft niet ge redetwist. En om dan een laatste argument te stellen tegen den ernst van een dergelijke inrichting hoevan we maar de uitslagen na te gaan die reed» gepubliceerd werden in vroeger-uitgeschrevenschoonheideprijs kampen. Hebben de laatste tijd de bladen (de Hollandsche \ooial) niet gewezen op het feit dat Miss Holland bijvoorbeeld absoluut niet het type was van het Hol landsche meisje r>Trouwens sla even de lijst op der naman van da verscheidene (i Koninginnetjes en ge zult verbaasd staan hoe weinig hun namen rasecht zijn, zoodat het al bezwaarlijk kan ge handhaafd worden dat in de laatste dagen de bekroonde lufïertjes werkelijk typen waren van liet ras waarvan ze tot schoon heidskoningin werden uitgeroepen. Nog andeie argumenten zouden ons leiden tet het vaststellen van dan be- lachelijken kant dezer kampen, maar laat ons nu liever een» nagaan hoe het gesteld is met de van deze zaken. Het loopt in 't oog dat om in een badkostnum voor etn jury uitsluitend uit mannen beslaande, te komen para deéren, er reeds etne zekere afwezigheid van schaamtegevoel moet bestaan bij de juffer die op de estrade verschijnt. Wij willen er ons van onthouden hier in bijzoi derheden te treden over deze condiiiosme qua-non tot deelname aan dergelijke prijskampen. Vraag aan gelijk we van onze ernstigedeftige, eerlijke burger- of werkmeisje» om in dergelijk tenue op een scère te komen staan en als oogenkest te dienen voor een stel toeschou wers van diverse pluimage en het ant woord zal boekdeclen spreken voor wat betreft d»n geestestoestand van deze meisjes die voor zoo 'n demonstratie wel te vinden zijn Wanneer we daarenboven weten hoe broos reeds en hoe zwak de vrouwelijke eer op onze dagt-n is, weet men genoeg hoeveel gevaar er aan zoo'n tentoonstel ling kan verbonden zijn. Voor ons krisie- tene menschen staat het nu buiten kijf dat wie het gevaar bemint er door vergaat, zoo dat we het als een plicht dienen te be schouwen op dit gevaar, opdien onzede- lijken kant der schoonheidsprijskampen te wijzen. En we hebben bet hierboven reeds ge zegd: Waar blijft dan de zedelijke schoon heid van het moederschap, wanneer een moeder niet kan, met mag meedingen aan zoo'n wedstrijd Kunt ge U iets edeler, iets echt-mooier, iets suoliemer indenken dan de schoonheid van het moederschap Weegt dat niet op en in welken graad dan nog tegen alle andere lichamelijke schoonheid 1 Jin wat gebeurt er dan al niet na de bekendmaking van den uitslag De ke- tiingtn krijgt aanzoek op aanzoek van deze firma, van geene theaterdirecteur, van een andere filmexploitatie en wat weet ik nog al, alles tot uitbating van de ijdelheid der tentoongestelde en tot bevrediging van den zucht naar zinnelijkheid bij het publiek. Nog veel andere dingen «ouden we over deze schoonheidsprijskampen kunnen me- dedeelen en aan het gezond verstand onzer lezers onderwerpen. Het weze met bovenstaande reed» genoeg. Een paar minuten van ernstig nadenken zullen daa renboven genoeg volstaan om ons te doen besluiten tot de tweevoudige conclude die we bovenaan deze bijdrage hebben ge steld nl. dat wedstrijden tot het bekro nen en het uitkiezen van do mooiste vrouw, ten earste belachelijk en tea twee de onzedig zijn. Dat onze Vlaamsche Meisjes er zich van houden.dat ze bewaren de schoonheid van hun ongeschonden vrouwelijke eer, dat ze weten er beseffen dat hun lichamen tempels zijn van den Heiligen Geest en dat ze dan ook al die prullen maar over laten aan andere exemplaren van het vrouwelijk geslacht, waarover de gewijde schrijver en redenaar niet meer kan zeg gen dat ze zijn De sterke Vrouw van hun land, van bun ras. Ebh pbr Vier. zwierd op zee en utroemeu en rmerep, en te hebben geschokt over bergen en ravij nen, door boaschen en pleinen. Men moet niet toeteren om zijn aan komst te melden, het lawaai in 't dorp duidt genoeg aan dat er iets bijzonder op gang ia. Ook staat heel het personeel van de missie te wachten, en word ik er ver welkomd. Slot, W e danken van harte den heer Dokter H. voor het verhaal van zijne reis en ho pen binnen kort nieuws te ontvangen over de streek en de inwoners van zijne nienwe verblijfplaats. De Redaktie. Reisindrukken uit het dagboek vtn onzen stadsgenoot, den heer Dr H. Vervolg. 13 OCT. Na de hooemis, vertrek uit Katako-Kom- be. Op 15 kim. van daar, 't was dan 9 u., arret fixe. De moteui draait rog wel maar onmogelijk om de auto nog voort te krijgen. De chauffeur probeert om het on geluk te herstellen, en 's middags zit ik daar nog Geen hoop meer om te reparee- ren ik stuur voor zooveel ik me kan doen verstaan, een iooper naar Katako, terug met een briefje om mij te komen halen, of een auto te sturen om voort te rijden. Ondertusschen was de chef van het dorp mij de eer komen bewijzen en aandoen, van me 5 eieren aan te bieden, (de beleefdheid hier eischt, dat 't geen man aangeboden wordt, betaald wordt iets wat ik nog niat wist) Rond 3 uur vol gens loffelij ke gewoonte begint het te don deren en te weerlichten. Er bleef me niets anders te doen dan de vriendelijke uitnoo- digmg van de chef aan te nemen en in zijn huis schuilirg en gastvrijheid te ge nieten. In negerl nd kan mm zich allicht doen begrijpen m-t gesten Die chef was in de rouw en daarom dan ook van 'thoofJ tot de voeten nc inger dik ingesmeerd met een kosmetiek van olie en zwart hout- asche. zoodat hij niet zwarter niet meer kon zijn. Waarlijk men zou er met geene tang durven naar pakken hebben Als het 5 1/2 was zat ik er nog,.,, Gaat de pater om mij niet komen Voor alle zekerheid, vang ik den terugweg aan per tipooi me door de chef aangeboden .t.t.z in nen draagstoel. Ik was nog geen 10 min. ver alt de pater van Katako komt aam ebold per moto. Wat was er gebeurd? heel simpel de tweede auto gestuurd om me voort te voeren was ook in panne gevallen. Dan maar vsn achter op de mo to en zoo terug. 14 OCT. Gelukkig is er nog een derde auto in Katako, en met die, hoop ik wel in Tshum- be aan te landen, het geen dan ook ge beurd is. Hoe komt het dat daar zoo krotters van autos zijn Er zijn in heel de streek maar 4 transporteurs, met te zamen 20 au tos üp dees oog«nblik is 't seizoen van de katoen, en moeten de autos maar ka toen geven, om alles zoo op kort mogelij ke tijd te vervoeren. Natuurlijk dan op 't einde \an 't seizoen, komt er ne moment dat er vee! sloot vallen. Om 11 uur zie ik tusschen de palrnboo- men roode dakpannen blinken in de gloed van de middagson, en enkele minuten na dien bollen we door het dorp van Tshum- be. Wat een geluk te mogen afstappen, en te mogen zeggen dat men nu thuis, komt na drie maand lang te hebben rondge- Veivolg. I. De Heerschende Utopie De psendo- volksprinciepen, te Moskou in praktijk gesteld botsen tegen eene algemeene volksverach ting. De arbeidersgezindheid is onbetwistbaar- anti-Sovietisch en anti- communistisch. Er grijpen weliswaar grootsche volksbetoogingen plaats ten gun ste van het huidige regiem. Dit is slechts huichelarij, komedie op groote schaal. Deze die weigeren aan die zooge zegde betoogingen deel te nemen, zien zich hunne syndikale kaart ontnomen, in andere woorden zij worden tot den honget snood veroordeeld. De Russische arbeider de lie veling van het regiem trekt op onzen huidige dage het derde van voor den oorlog. Er dient neg gezegd dat Rusland 2 Tï\il- lioen werkloozen telt. Het stakingsrecht den gan-» schen wereld toegekend, wordt in Rusland verboden. Meer nog, de werkstaker wordt er aanzien als een oproermaker, met ai de snoo- de gevolgen dezer benoeming. Indien door zijn dagelijksch zwoegen de landbouwer zich iets oi wat verbeterd, wordt hij als een dief aanzien, en aan duizenden gespecialiseerde kwellin gen blootgesteld. De boer. de eenige regelmatige opbrengende macht, wordt onder zware takslasten verpletterd, en bizonder onder de verdoken lasten, schuilende onder de koopwaren der Staatsmonopool De kommunisten vellen twee maal hetzelfde dier, zeggen de russische boeren. Op het oogenblik dat alle landen het oog hebben gericht op de op voeding der kinderen de man nen van morgen loopen er in Rusland millioenen benden jonge vagabonden. Het socialistische Rusland telt 5 millioer\ weezen, waar nie mand zich om bekommert. Doorbladert de geschiedenis van alle volkeren op alle tijdstippen. Geen enkel# maal zult ge lezen dat millioenen kinderen ouderloos, zonder dak en zonder eten het snoode bestaan zijn ingezonden. Toch, op een blad leest men de ze wraakioepende feiten. Op het blad der twintigste eeuw, de eeuw der klassieke beschaving, de eeuw van wetenschap en voor uitgang. Het ware overbodig, de gruwe lijke tooneelen die zich op gods dienstig gebied afspelen, hier breedvoerig te beschrijven. lederen dag lezen wij de beul- sche maatregelen dor de Soviet- ten tegen den godsdienst genomen Kerken worden ontheiligd, priester gevangen genomen en vervolgd, geloovigen worden met massa's vermoord. De weeklacht der martelaren, heeft echter de wereld ontroerd. Katholieken en Protestanten, al deze in wiens hart eene godsdiea- stige princiep leeft, hebben zich laten bewegen De Russische Zon verspreidt hare laatste stralen, in den purperrooden gloed der Wee ster - Kimme. Na Robespierre kwam Napoléon na Staline misschien de vreedzame herleving. Fulgis. Voer jaarsbemesting op Wintergranen. In de voorjaarsbemesting der winter granen komt alleen nog eene toepassing van stikstof in aanmerking. Immers phosphoorzuur en potasch met ten minste de helft van de vereischte hoe veelheid nitraat, zijn reeds bij het saaien toegepast. Die vroegtijdige aanwending heeftop d# planten een heilramen invloed. Gewassen die in hun eerste groeiperiode gebreuaan voedsel lijden, sullen dit ver lies nooit inhalen, en het rechtstreeksch gevolg daarvan is minderwaardige op brengsten. 'i Is als een plant teer en jong is dat z* de meeste zorgen vergt Ten andere menigvuldige proeven op granen aangele d. hebben klaar bewezen dat de toepassing der meststoffen bij ket saaien altijd de beste uitslagen opleveren. Perceelen die maar stikstof alleen in het voorjaar ontvingen konden de verloren tijd niet meer inwinnen. Nu doet de volgende vraag zich voort Welke stikstofmeststen zullen we in het voorjaar gebruiken traagwerkende of snel werkende Hier moet eerst en vooral rekening ge houden worden dat de aan te wenden meststoffen moeten kunnen dienen als dek- mest. Traagwerkende zijn bijgevolg hier aiet op hunne plaats, omdat omzettingen van stikstotvormen alleenlijk in den bodem geschieden met de medehulp van verschil lende factoren. Ten andere die omzettingen in nitrite he stikstof vragen tijd, en 200 komt hunne werking maar op een tijdstip waarop het weder ook voor den groei gunstig is. Zoo wij snelwerkende stikstofmeststen gebruiken dus nitriscne gelijk het Soda- nitraat. dan doet dit groot voordeel sich voor, dat de planten veel vroeger uit hun nen winterslaap wakker geschud worden. De wasdom herneemt dus spoediger, of schoon het weder nog niet meehelpt. Zeker is het dat we met stikstof opgraan- gewassen voorzichtiger moeten te werk gaan dan wel op hakvruchten. Om de juiste hoeveelheid te bepalen moet rekening gehouden worden van de vruchtbaarheid van den bodem, de varié- teit ei stand van het gewas. In de graanteelt is het van belang ste vige halmen en schoone aren te bekomen. Het legeren moet tegengewerkt worden, en dit kan bekomen worden deor eene oordoglkundige bemesting. Als het graan valt is het in de meest ge vallen toe te schrijven aan te weinig phos phoorzuur of potasch of te laattijdige tee- passing van stikstof. Wilt ge schoone oogsten bekomen geeft aan uwe graangewassen de gewenschte voedingsstoffen. Als bemestingsformule per Ha. mag men voor rogge o( tarwe de volgende hoe veelheden gebruiken. 400 tot 600 Kgr. Supra of super. ho3phate. 100 tot 2 0 Kgr. Chioorpotaech. 150 tot 300 Kgr. Soianuraat de helft bij het zaaien, en de helft hesl vroeg in 't voorjaar. H. B. BENDERHLOK ■■minui Jrrmiw^-nrnr—

Denderklok | 1930 | | pagina 1