BE .1 Eucharistische Dag te Nmove Kermis- en Eeuwfeesten 1930 Vierde Jaar iV 25 Prijs per miiiuner oO eentiemen. Katholiek Vlaamscii en Volksgezind Weekblad §t. LUV3TIRIIAN-LCIHAIRC EUCH. KRUISTOCHT PROGRAMMA Wat Belgie aan Oorlogschade Uitgaf. Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen VOOR HEIT KANTON NINOVE PogtcheckrekeningJj__Luj[StermanjiMJ[£2^S4) Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maande. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel I fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst.^ Er roert entwat in Vlaanderen. Vandaag is 't is Der derlteuw. Morgen in Brugge.... Vlaanderen heel en gansch wil zich toewijden aan Kristus-Koning Lijk het voor een Koning - en welk een Koning dan nog !!1 - betaamt stappen hier en elders de vreedzame legerben den, in dichte drommen door de VlaamscheGouwen, gewapend met hun rozenkrans, hun geloof en hun groote, schoone Liefde voor den God-Mensch. Het is feest t allenkaote en bo- ven die jubelende menigte, boven die heerlijke vlaggen en die zin rijke spandoeken, rijst machtig de Kristustiguur in d<- Heilige Eucha ristie Zondag jl. was 't de Dekanale E. K. dag te Ninove en inhaling van de nieuwe Vlag der afdeeling Ninove. Te dier gelegenheid had de de kanale leider, de E. H. Hertecant voor een groot&che plechtigheid gezorgd, flink op touw gezet en nog flinker uitgevoerd, die een waar reuzensucces heeft mogen boeken en die begon met ten wel geslaagden STOET, waaraan meer dan twintig paro chiën uit de Dekenij en 't omlig gende hebben deelgenomen. Laat ze maar zeggen wat ze willen, maar wanneer ik die talloo* ze kruistochterskens met vliegende vlaggen en mooie opschriften door vijftienhonderd kruistochterkens al zingen binnen Gods gewijden tempel. Het is nog nimmer ge beurd dat er stoelen en banken tc kort waren in onze heerlijke Kerk. 1 Maar deztn keer, Gode zij dank. om dit onverhoopt succes, moes ten er honderden sympathieke toe schouwers blijven rechtstaan. Och, het deed zoo goed aan, zoo troostend, die honderdkoppige kindermenigte te kunnen over- schouwen Sinite parvulos ad Me veni re Onze Lieve Heer zal tevreden geweest zijn Zondag, want zoo veel, zoo oneindig veei kinderen zaten ingetogen rond Zijn prach tig versierd Beeld dat tusschen licht en bloemen op een speciaal Altaar, als een Goddelijken Kin dervriend te prijken stond. Neen Vlaanderen vergaat nog niet. Vlaanderen blijft nog altijd het landeken van de vele wiegen - Goudank geen ledige - van de kroostrijke huisgezinnen die hun oud katholiek geloof nog niet heb ben afgezworen en op een dag als deze de overgave komen doen van hun reine kinderzieltjes. HET LOF, door Z. E. H. Kanunnik Vander Gheyn, werd door al die lieve kinderstemmekens ontroerend - mooi gezongen. Vooraf had de Z. E. H. Deken Poppe de nieuwe vlag plechtig ingewijd. En welke VLAG. e de straten onzer stad zag stappen, •1 zingend hun heerlijke liederen, met zilveren stemmekens, dan voelde ik hoe gelukkig we kunnen zijn deel uit te maken van die schoone gemeenschap onzer moe der de Heilige Kerk en te mogen behooren tot dit zelfde Roomsche Katholieke Geloof Bijna twintig minuten stapte de stoet in flinken pas en op rsjen van vier door de stede. De Koninklijke Harmonie van Ninove en de mu ziekmaatschappij van Denderhau- tem hadden hun medewerking verleend, waarvoor hun hier een flinke hulde zij gebracht, en lieten de mooiste stapmarchen dreunen. Alzoo ging het door de bijzonder ste straten naar de KERK die ditmaal veel te klein leek te zijn. Onder het vroolijk gebeier der feestelijke klokken trokken de Een Vlag die preekt uit haar eigen zelf. Een Vlag waarbij een sermoen niet meer noodig blijkt. Een Vlag die preekt tot de ziel, tot deze van de Kruistochters eerst en vooral, maar ook tot ons nog, ou deren van dagen, omdat ze ons wijst den eenig-veiligen weg naar de Kerk, naar onzen Plicht, naar onze ZielezaligheiaHet is een waar meesterwerk, in harmoni sche kleuren puik uitgevoerd en heei zeker een der mooiste uit on ze tallooze Vlaamsche Vlaggen- weelde. De Eerwaard# Pater De Coninck S J. wees er dan ook te recht op in zijn puik sermoen dat hij in van-eenvoud-ontroerende woorden zoo gepast ten gehoore bracht. Zelden hebben we een re denaar gehoord die zoo kinderlijk- naief spreken kon. En muisstil dat het was in die groote, ruime Kerk. Ze zaten te luisteren, die honderd tallen van kinderen en groote men- schen, natr het gewijde woord van den Eervvaatden Pater, die waar lijk den juisten, eigen toon wist te treffen en heel zijn talrijk auditori um zoo sympathiek wist te boeien, wanneer hij de beteekenis van den Eucharistischen kruistochter uit eenzette Knal die kinderen zon gen nadien een schoonen lofzang tot Kristus, Koning van de Maatschappij U eeren en U loven wij I! Na het lof, en om dezen heerlij ken dag waardig te besluiten had er in de prachtig-versierde zaal der Parochiale Werken een Opvoering van DE ROODE DAGERAAD plaats. Dit stuk, een geprimeerd 4 bijbelspel in verzen met voorspel en drie bedrijven van E. Pater Monstrey, werd In 1920 door de Katholieke Tooneelgdde van Turnhout De Dageraad met den eersten prijs bekroond. De opvoering zelf mag prachtig geslaagd heeten. En wat we heel zeker niet mogen vergeten te ver melden is dat «r, om wille van de talrijke belangstellenden, twee maal moest worden gespeeld. De Eerweerde schrijver had er aan gehouden dit feest door zijn tegen woordigheid op te luisteren en Hij drukte dan ook zijn tevredenheid over de vertolking uit. Al de speel sters, zoowel als de K. H. Herte cant die het werk had aangeleerd, verdienen heel zeker een pluimp- je. Wij vernemen daarenboven met genoegen dat een derde vertooning van dit waarlijk-schoon tooneel- stuk zal doorgaan, maai ditmaal voor de ouders der kruistochters en de andere inwoners onzer stad. Een HULDE ei\ eep DANK Deze enkele indrukken zou ik bezwaar lijk beter kunnen besluiten dan met hier eerst en vooral een warme hulde te bren gen aan de mannen van het Sint-Joris- straatje. 't Is wel mannen, 't Is puik. Gij hebt door Uw eznvoudig-schoone versie ring bewijs gegeven wat er kan bereikt worden, hoe klein men ook zij. Uw goe den wil, Uw puike medewerking om dien heerlijken Eucharistischen dag te doen lukken, verdienen ons aller waardeering. Daar mogen de andere wijten on zer stad voorzeker een voorbeeld aan ne men. Het is wel inwoners van het Sint- Jorisstraatje, wij herhalen het. Al zijt ge maar een klein straatje, al zijt ge maar weinig in getal, toch hebt ge al die moei lijkheden prachtig overwonnen. Uw straat je was mooi. was flink versierd en Onze- Lieve-Heer zal voorzeker Uw medehulp weten te waardeeren. Ook aan de verscheidene inwoners van gemeld Sint-Jorisstraatje die in de week vcor het leest zoo bereidwillig in de zaal hebben geholpen weze hier hulde gebracht. Ook zij verdienen het en onzen dank gaat dan ook in de eerste plaats naar hun. Bravo en dank ook de beide muzieken, de katholieke muziekmaatschappij, de Koninklijke Eendracht van Ninove en do muziekmaatschappij van Denderhautem. Het was voorzeker geen klein karweitje om in die stikheete zon al spelen door dc straten te stappen. Maar kom, 't is maar geleend aan Onze-Lieve-Heer en Hij zalU dit wederbetalen met woekerintrest, BESLUIT Bij zoo'n dagen als Zondag voelen we toch eens zoo goed hee dankbaar we den «AD NINOVE o Op Zondag 20 Juli, om 2 uur namiddag, aan den Doorn, SCHIETING met den Handboog aan twee wippen, ingericht door de Maatschapp. Concordia en St. Sebasttaan. Op Maandag 21 Juli, om 7,30 uur 's avonds in de Feestzaal Standaert, Geeraardsbergschestraat. GROOT KUNSTFEEST aan de bevolking kosteloos aangeboden door de Ninoofsche afaeeiing van het Rood Kiuis. Op Zaterdag 26 Juli, om 8 uur 's awonds. Bciaardcoocert met Thebaansche Trompetten en ?aog door Mr De Mette, beiaardier te Aalst en Mejuffer G. Delemarre en M. Alfons De Quick. Om 9,30 uur 's avonds, op Stadskiosk Uitvoering der Rubbenscantate van Peter Benoit, 400 uitvoerders, Bestuurder Mr F. De Geeter. Versiering van Stadhuis, Groote Markt en verlichting. Op Zondag 27 Juli, om 11 uur, PLECHTIG TE DEUM, in de Dekanale kark. Om 5,30 uur namiddag, cp Stadskiosk, GROOT KUNSTCONCERT door de Kapel van het 8« Linieregiment, Op Maaadag 28 Juli, van 10 tot 12 uur, Prijskamp voor hti Visschen met de handlijningericht door dc Dendervisschers. Om 2 uur namiddag, GROOTE RIJWIELKQERS Kermisprijs der stad voor Juniors 2000 fr. prijzen. Vertrek en aankomst aan het Stadhuis. Op Dinsdag 29 Juli, om 2 uur namiddag, op het Statieplein, Groote Kaatswedstrijd, ingericht door Bal-Op. Op Donderdag 31 Juli, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT en ZANGFEEST door Voorwaerts en Denderzonen. Bestuurders: HH. S'Jongers en Steppe, Op Zaterdag 2 Oogst, om 8,30 uur 's avonds op Stadskiosk CONCERT door de fanfaren Voorwacht Bestuurder H.Coppez. Op Zondag 3 Oogst, om 2 uur namiddag. Groote Historische Stoet door de groepen der stadswijken, 1000 deelnemers. Om 7 uur s avonds, op stadskiosk Tweede uitvoering der RUBBENSCANTATE. Om S,30 uur 's avonds Beiaardconcert met Thebaansche Trompetten. Heer moeten wezen omdat Hij ons liet geboren worden in dit schoone Vlaande ren. schoon door zijn kinderkracht, schoon door zijn diep-ingeworteld geloof. Het is een heerlijke dag. geweest, mid den feestelijke zon en veelkleurige vlag. gen, een dag die nog lang in het geheu gen van onze Eucharistische. Kruistoch ters en van onze menschen zal [geprent blijven, een dag, hopen we die veel vruch ten zal afwerpen over de stad, over de dekenij, over heel het Vlaamsche Land- Gode zij dank erom VIDl. De regeering heeft in het Parlement be langrijke cijfers afgekondigd betreffende de oorlogschadevergoedingen, welke ons land heeft uitbetaald. Het bedrag der oorlogsvergoedingen voor schade aan goederen en de daarmee verband houdende interesten, in baargeld betaald, beliep, op 31 Maait 1930, tot de som van 6,003 996,500.72 fr. Niet inbe grepen de betaling in titels. De Staat heeft heropgebouwd voor on geveer een miljard 430.380.000 frank. Men bezit geen statistieken nopens d: waarde der teruggaven gedaan in land bouw en in nij verheidsgebied. Volgens een nabijkomende raming be loopt het globaal bedrag van de vorderin gen tot herstel waarover nog geen eind beslissing is getroffen op ongeveer de som van 550,000.000 frank. Met inbegrip der aanvragen die waar schijnlijk zonder gevolg zullen blijven en de onlangs door de oud-strijders ingedien de aanvragen voor verlies hunner burger- kleederen, moet er nog definitieve uit spraak worden gedaan over 43,820 vorde ringen op een totaal tan 1,380,203 aan vragen. Einde April 1930 beiiep de opvorderin gen van den dienst van weerbelegging 55 miljoen 952,528 frank. voor Oost-Vlaanderen. Aan al de Vereenigingen werd in da tum van 5-6-1930 1Gestuurd een exemplaar van den omzendbrief opgemaakt door het Verbond van Ambachiswerktuigtn van Oost-Vlaan deren. Het Bestuur is ten dienste der Vereenigingen om hen allen meerderen uitleg over het werk te verschaffen. 2- Nogmaals werd de aandacht dér besturen getrokken op de Nationale Tentoonstelling van den Arbeid. Deze ten toonstelling, met prijskampen per beroep, zii om de vijf jaar ingericht worden, dus de volgende maal in 1935. De Kamer houdt ten gerieve onzer leden progamma's opgemaakt per beroep. Van nu af moet eene werking op tou v gezet worden op dat in 1935 talrijke deelname weze uit Oost-Vlaanderen. De eerste prijsuitrei king zal plaats hebben onder voorzitter schap van Z. M. den Koning in October aanslaande. De vereenigingen zullen-#p» de hoogte gebracht worden van den'*' datum en de schikkingen dezer plech- tigheid. -s Ten spoedigste moet de bijdrage aan de provinciale Kamer overgemaakt worden. Het Bestuur staat voor zeer groote inriebtings en bestuurskosten en iedere vereeniging moet het hare bitdra- gen om de Kamer leefbaar te maken en haar toe te laten vruchtbaar werk te verrichten. Men gelieve de stortingen te doen op postcheck n* 224711 (Prov. Kamer van Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen). 4' Eene commissie werd aangeroepen welke gelast is de bijzonderen vraag stukken die het bouwvak aanbelangen te bespreken. De vereenigingen die nog een afgevaardigde willen aanduiden moeten dit ten spoedigste doen. 5 De Gemeentebesturen werden ver zocht eene toelage te stemmen voor de Provinciale Kamer. Het Bestuur rekent op de leiders der vereenigingen om deze aanvraag te steunen. RKL01

Denderklok | 1930 | | pagina 1