SPIRITISME Meer Christelijken Levensdurf Ninovc 4 Januari 1931 Prijs per nu miner 30 eentieinen DAVIDSFONDS Afdeeling Ninove Voordracht met Demonstratie over Naklank van hot landelijk Eucharistisch Congres KUNSTZIJDE KLOKKEKLANKEN OOGEN OPEN Na Kerstmis en Nieuwjaarsdag. Aankondigingen Gewone per regel 1 fr dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. overdaad aan stikstof vooral gepaard met gebrek aan fosfoorzuur en potasch is nadeelig. Om in de teelt van gelijk welke graangewassen te gelukken, is dus op de eerste plaats eene overvloedige fos- fo-potaschbemesting noodzakelijk. De graanvelden zijn gezaaid geworden, doch wij vragen ons af, hoeveel land bouwers voldoende fosfoorzuur en po tasch gebruikt hebben. Wie derhalve verwaarloosd mocht hebben deze mine- nale bemesting toe te passen strooie bij eerstkomende gelegenheid van 100Ü tot 1200 kgr. slak of 800 tot 1000 kgr. su perfosfaat uit, en minstens 1500 kgr. sylviniet-kainiet of 100 kgr. chioorno tasch per hectare, 't is geen kilogram te veel. Die uitstrooiing mag heel den Winter door geschieden, bovenop, en znl in elk geval voor einde Februari toegepast geworden zijn. In die om standigheid zal 200 tot 25U kgr. ammo- niaksuliaat zeker niet als overdreven mogen aanzien worden, op voorwaarde, dat die bemesting voor halt Maart toe gediend werd. Onze bemestingen zijn eerder te gering vooral de fosto - potaschbemeslingen wij herhalen wat wij reeds zoo dik wijls schreven veel fosforzuur, en vooral veel potasch, en dan hoeft men geene vrees te koesteren eene flinke dosis ammoniaksulfaat toe te passen hoe steiker doch evenredig de bemes tingen, hoe hooger de opbrengsten; Doch tijdig toepassen weze immer de boodschap. Intensiever. naoorlogsche ziekte welke moet verdwij nen. In een woord, de Kunstzijdespinncrijen zullen voor eenig doe' moeten hebben, op de voordeeiigste wijze allerbeste Kunst zijde te leveren. Rn aangezien deze nijverheid rog jong is, worden er alle dagen verbeteringen aan kwaliteit en werkwijze gebracht. Dus deze fabrieken, welke de meest gevraagde soorten Super Fiscose, Hem berg en Acetaatzijde in de beste voor waarden zullen kunnen leveren mogen de toekomst gerust te gemoet zien want goede waar aan voordeelige prijzen zal altijd verkocht worden. En nu op Finantieel gebied, wat gaat tr met de aandeelen der Kunstzijdenijver heid gebeuren Kiesche zaak. want profeet spelen is altijd gevaarlijk, maar zoowel als wij vroeger zonder aarzelen verklaarden dat de Kunstzijdenijverheid niet zal verdwij nen,mogen wij toch ook zeggen dat goede waarden zooals Tubize en Fiscose moéten verbeteren. Maar in welke mate en wan neer zullen de vele menschen vragejn, welke .hunne zuurgespaarde centjes narr de Tempel der Ontgoocheling» hebben ge- dregen. Dat zal de toekomst alleen uitwij zen want daar kan niemand op antwoor den. Maar wat wel vast en zeker is, dat moest die oudi en wijze Chinees welke zich beroemd gemaakt heeft met de sprepk Als eene scko-onc vrouw U aanspreekt glim lacht en ga wen weg voorts)- nu nog moest leven hij zoude heel zeker zeggen Als.een financier V aanspreekt om U rijk té maken, glimlacht en antwoordt dat gij geen geld hebt. Zondag 1 1 Januari 1931, om 6 1/2 uur 'S avonds, in de zaal ONS HUIS, Dreef, door Hoogleeraar Dr A. IIESSEMANS, der Hoogeschool van Gent. O christen mensch, wiens ziel, door het Doopsel uit God herge- boten, moet huizen in een lichaam dat rondtrekt in een ongewijde wereld, houd op, hoog en fie;uw goddelijke waardigheid, en ga niet kruipen angstig en slaafsgebukt onder de gangbare mode van niet- christelijke levensleuzen. Wees toch u zelf, weeschristen,steek uw christelijk leven hoog uit boven het zuiver-materialistisch, enkel- natuurlijk, niet-christelijk leven. In zijn eersten herderlijken brie* roept de Aartsbisschop van Ut recht de geloovigen op tot meer christelijken levensdurf durven beleven, dat we gelooven Wanneer de christenmoed ont breekt, de'durf om als christen te leven, verlaagt de christen zich en daalt af van het goddelijk leven naar het gewoon menschelijke, uit het bovennatuurlijk naar hetzui- ver-natuurlijk leven, van het gees telijke iin het materialistische lo ven dan verloochent hij in zijn leven het leven en de leer van Christus, dan verslapt hij zijn ge loofsleven en zal hij, naar mate hij dieper en meerder malen afdaalt, allengs zijn gelooi zelfs geheel ver liezen. In plaats van anderen op te heffen gaat hij afdalen tot hen en maakt hij zich meer en meer gelijk aan hen, in plaats van zich meer en meer gelijk te maken aan j Christus, wiens leerling en volge ling hij moest zijn door zijn Doop- I sel en zijn Vormsel. Dat is de christen met naam alleen, die na- tuurmensch werd met den natuur- mensch, wereldling met den we- reldling, aardschgezind met de aardschgezinde, stolmensch met den stofmensch. Bij het overzien van de groote gebeurtenissen, welke in het afge- loopen jaar hebben pbats gehad, blijft het Landelijk Eucharistisch Congres van Mechelen nog altijd een uitzonderlijke plaats innemen, om reden van de eensgezinde en zoo schitterende medewerking van al de christen-voelende harten van ons land. Na de vluchtige maar geestdrif tige dagbladartikels wordt ge wacht naar het Herinneringsal bum en meer dan eens werd de vraag gesteld wanneer verschijnt het Het Algemeen Sekretariaat van het Congres deelt ons mee, dat dit rijk geïllustreerd gedenkboek' in de eerste helft van Januari ver schijnt, Het zal een fijne uitgave zijn waarin men tal van bijzonderheden zal vinden en heerlijke fotos over deze onvergetelijke dagen. Het formaat 20 X van ^eze blad zijden met talrijke illustraties in koperdiepdruk, maakt dat het zon der twijfel in ieders bezit zal ko men en, zoo hopen wij, prijken op de tafels van spreekkamers of sa lons. De herinnering aan een groote gebeurtenis wordt door zulke uit gave levendig gehr-uden. De gewone uitgave kost 2 fr. de luxe uitgave op bijzonder zwaar papier, met sierlijk couvert 5 fr. De bestellingen worden gedaan op het Algemeen Sekretariaat, 16, Korte Schipstraat, Mechelen. De reeds ontvangen bestellingen zullen uitgevoerd worden rond 15 Januari. Uit orzen weg we zijn hier Schoon gewasschen en gekamt, tóet glacé handschoenen en onzen pitalaire aan, biede wij ons dees week voor onze i chtbare en allerliefste lezeressen en vrienden lezers aan. om hun bij het begin van 't Nieuwejaar onze wenschen toe te sturen van Zalig en gelukkig Nieuwjaar. Wij wenschen aan allen veel voorspoed en al 't geluk dat ons arm tranental kan geven.,.. En ook dat het nieuwe jaar hijn zaüg moge zijn voor hun geestelijk en godsdienstig leven.... En verders wenschen wij onze gehuw de vrouwkens, 'n gehoorzame ventaan de meiskens die geerne zouden trouwen, spoedig nen haiven trouwboek. Voor 't vrouwvolken 't algemeen wenschen wij dat de mode van 't koit haar niet zou ver anderen, want anders zouden de meeste nog vaische tressen moeten dragen en met valsche papilotten moeten loopen, wij wenschen hun dat de mode van hoeden, paletots en korte rokken zich kontent zou stellen met vier seizoenen per jaar in plaats van 25 zocals het nu is, verders dat de klepers van ons vrouwkens die nu al zoo hard als leer en onverslijtbaar zijn, nog een beetje meer zouden klepperen en vooral als er wat goed te doen is voor on ze schoone kristelijke sociale beweging, Voor de mannen wenschen wij wat meer het laatste woord thuis, en een beet. je meer actie in 't huisgezin.... een beetje veel meer werk als verleden jaar en een beetje veel minder moeten gaan stempe len. Wij wenschen ook dat onze mannen wat meer naar hunne vergadering zouden gaan, dat ze zich niet alleen zouden bepa len met lid te zijn, maar ook propagan disten voor 't goede. Onze jongens en meisjes wenschen wij eene goede keus voor hunnen ievenstaat, braaf en gehoorzaam thuis, een voorbeel dig en onbesproken leven een zuiver hart en een zuivere ziel, omdat ze zauden mo gen zijn den oogappel en de vreugd hun ner ouders. Aan al ónze organisaties veel groei en bloei, zoo in ledental als in innerlijke waarde. Zalig en gelukkig Nieuwjaar. De kamer is o idertusschen in verlof gegaan tot 13 Januari en de senaat trapt het deze week af tot den 20. Wij wenschen hun beiden voor 1931 vruchtbaar en sociaal werk. Te Brussel heeft een bankier een an deren bankier do. dgeschoten en dan zijn eigen van de wereld geholpen met een De t ViNGTifeME Siècle verwittigde zijn lezers enkele dagen geleden tegen sommige illustraties die deze laatste tijden met geweldige reklame worden gelan ceerd. Bedoeld waren vooral Detective Enquêtes en Onderzoeken Het ware wensciielijk dat er een alge- mee' e werking tegen die ongezonde, ze nuwschokkende bladen werden gevoeid. De kerstviering werd in een dezer bla den herdacht op deze weerzienwekkende wijze een man dte zich drie poignards in de keel stecki als hoogt-punt van nachte lijke kerstfeesten eigen in Montniattre Ook van katholiek vlaamsche zijde moet een ah tie worden op touw gezet te gen verscheidene illustraties, hier in 't vlaamsche land uitgegeven, en die bezig zijn een heel verkeerde opvatting te ge ven, aan de jeugd vooral. De ouders wezen gewaarschuwd. Het gevaar is grooter en het kwaad erger dan vele het meenen. v\ e komen daar later nog wel ee. s op terug omdat het hier gaat over een persvraagsiuk, dat met betrek kit g op o ze overtuiging en de katholieke moraal, van buitengewoon belang is en dat vlak in het oog moet worden gezien. Christen, wanneer gij den chris- teliiken levensdurf mist, zult gij <le wetten van Christus IN HET HUWELIJK ontduiken, eerst in het geheim, later in het openbaar; dan zult gij in de maatschapp j bewegen volgens zuivermensche- lijke overeenkomsten, gebruiken en gewoonten DAN ZULT GIJ UW SOCIAL LEVEN zonder hoogere levensbeschouwing u scharen bij hen, die u op aarde het meeste bieden dan zult gij uwe kinderen ook met voorbijzien van hun hoogere belangen, opvoeden en plaatsen daar, waar zij naar menschelijke berekening, maat schappelijk het hoogst zullen stij gen dan zal de vrouw zich zelve en de moeder haar kind met of tegen goedvinden van den echtge noot en vader kleeden, halstar- rig en eigendunkelijk naar over- heerschende mode en niet naar wil en wensch van Paus en Bisschop pen, al geeft zij ook velen ergenis en berooft zij zich zelf, haar eigen kinderen en zoovele anderen toch zeker van het kleed der zedigheid waarmede onder christenen de kuischheid eerbaar wordt gedekt en kostelijk getooid; dan zal OUD ÉN JONG ONTSPANNING ZOEKEN langs vrije banen, ook al worden daar de leliën der on schuld geknakt en de schijnschoo- ne vruchten der ondeugd met bit teren nasmaak aldaar geeten. Over de heele wereld ging de Kerst nacht open als een zegen. Hoog in de lucht en diep ir, de harten weerklonk de engelenzang Glorie aan God in den Iloc- ge en vrede of aarde aan ailtn die zijn van goeden wille. Over heel de wereld gingen de nieuw- jaarswenschen van hart tot hart, van le-

Denderklok | 1931 | | pagina 1