BI Davidsfonds - Afdecling Ninovc kunst aan den ijzer DE HOEKSTEEN 1 Weet gij 1 1 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Maandag 16 Februari 1931, om 7 1/2 uur 's avonds, Bij den Pauselijken Wereldbrief, door M. Van Hoeok. Milicianen dsr klas van 1928 De bestuurovereenkomst Katholieken en Nationalisten Provincie Oost-Vlaanderen De Werkloosheid in België Apostolaat ter Zee Ons prinsesje op wandel Vijfde Jaar Nr 6 Prijs per nummer 30 centiemen, Nkiove 8 Februari 1931 R. LMYSTIRIMAfli'LBlMIIINE rr\ de zaal ONS HUIS, Dreef, VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN door den heer JUL. PLATEAU. Landbouwbelangen VOOR HET KANTON NINOVE ^^,9P Aal3[ n._io93 PogteheckreKening (R luystarman n 1862,541 - Abonnementsprijs 3 maandei. fr- 4,00 6 maanden 1 »00 1 jaar 13,00 Drukker-U ïtgever N INOVE, Koei poortstraat. 10, NINQVE^ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. OVER Het schoonst opgevatte gf bouw, dat niet rust op een sterken grond» slag, zal niet bestand zijn te^en den tijd. Het zal bij den minsten storm ineen storten als een kaar tenhuisje en niets zal ervan over blijven dan een puinenhoop. De schoonst-gedroomde maat schappij, het heele samenstel van onze wederzijdsche levensverhou dingen is zoo'n ideaal-schoon be doelde bouw, doch getimmerd op een wankel fundament, indien niet de hoeksteen de familie op hechten grondslag staat gevestigd Het is nu juist de familie, die in dezen tijd, fel is aangetast gewor den. Het is of de kwalen, die zich hebben neergeworpen op de enke lingen, in verhoogde mate. met verdubbelde kracht en alle te zaam, den sterksten wortel der maatschappij hebben aangetait. En waar de wortel ziek is, zal ook de plant ziek worden. Met recht en reden mocht dan iemand schrij ven, dat men de doodsklok mocht gaan luiden over onze samenle ving, wanneer de familie ter dood staat opgeschreven. De statistieken en de dagehjk- sche bevindingen hebben uitgewe zen, hoezeer de kwestie van de familie, een vraagstuk is van de zen tijd hoe de ontbindende krachten de haardsteden hebben ontwricht het gezag der ouders hebben vernield den eerbied der kinderen vergooid de huwelijks opvattingen hebben verminkt en ontaard hoe ze het woord kin derzegen hebben geschrapt uit de taal, nadat ze het hadden ver schopt uit het leven hoe de aller eerste natuurplichten, koel en cy nisch, met de voeten worden ge treden hoe de heele structuur van de maatschappij werd onde, - mijnd, omdat de hoeksteen ontbrak. Daarom is de wereldbrief van de Paus over het christelijk huwelijk van dezen tijd, door zijn diepte en om vang, door zijn aangrijpende ver woording, een der meest-beteeke- nisvolle documenten, waardoor de Opperherder Zijn verantwoorde lijkheid tegenover de Hem toever trouwde kudde opneemt. Elke zin eruit bewijst, met welk een gewe tensvolle zorg de Paus de moderne moeilijkheden, die b. v. geboren worden uit den socialen nood en de crisis in Zijn uiteenzettingen be- trekt. Dat de aangegeven geneesmid delen alleszins niet zijn in den zin van een zoogezegd-moderne op vatting noch van een revolution- naire onverwcpir.g ook niet van een oogluikende toegeeilijkheid, zal in sommige middens wel als een bewijs van enggeestige onver draagzaamheid worden geschol den. Wij, Katholieken, weten dat de- zt wereldbrief, ook al is hij hard om hoeren, geschreven werd in naam en ifi opdracht van Christus, in naam der eeuwige Waarheid en Wijsheid en Goedhtid. Daar is geen uitkomen aan. In den geest moeten we dit pau selijk document lezen en aanhoo- ren. Wanneer dit document wordt beleefd, dan zal, ook menschelijker- wijze, het ontstellende vraagstuk van de familie hoeksteen der samenleving zijn opgelost. Mocht deze wereldbrief toch bij duizende en nog duiztnde exem plaren in ons land in ons vlaamsche land worden ver spreid Ook te onzent moet het geweten worden wakker geschud, want het vlaamsche land, dat im mers op zijn blazoen den eeretitel mocht dragen gezegend land der kinderen en voor kinderen is dien adelbrief aan het ontadelen. De toekomst van ons volk staat op het spel. katholieken er aan, zij die alleen machti ger zijn dan liberalenen socialisten samen, den invloed die hun rechtmatig toekomt, te behouden. Met de nationalisten even als met de socialisten zijn de onderhande lingen meermaals afgesprongen. Wij zetten dtn toestand zakelijk uiteen en willen dan ook wijzen op de praktische moeilijkheden. Men begrijpt goed dat even welke com binatie, vrienden en tegenstanders had.De katholieken hebben 42 provinciale leden de fronters acht, de socialisten 2o en de liberalen vijftien. Rekent en telt Weigeren 17 katholie ken kartel te sluiten met de socialisten o. acht katholieken samen te gaan rnet de fronters-r.ationalisten dan was elk-dezer oplossingen te niet. Wij willen of kunnen voor het oogen- blikin geene bijzonderheden treden, maar het is genoeg geweten dat over enkele maanden 12 provinciale leden stelselma tig weigerden met de fronters te besturen. Maar de onredelijkheid der socalisten, de noodzakelijkheid van de krisis op te los sen, een ruimer en gezonder inzien der werkelijkheid hebben vele vooroordeelen doen verdwijnen, derwijze dat bij de stemming van den vertegenwoordiger der nationalisten slechts twee katholieken zich onthouden hebben. De vier katholieken werden elk met 4b stemmen gekozen. Wij hebben de stelligste oveituiging dat zulks de min slechte oplossing is. Zeker en vast. zijn wij uitgesproken te. zenstanders der fronters op talrijke pun- ten, maar onder godsdienstig oogpunt deelen velen onder hen onze overtuiging De groote massa onzer kiezers zou niet begrijpen boe wij zouden samengaan met de socialisten en hun twee vertegenwoor digers in de bestendige deputatie geven alswanneer de nationalisten ens de hand reiken en zich met een tevreden houden. Daarenboven hebben wij de stellige verbintenis dat zijde toelagen voor het vrij onderwijs onder eiken vorm, zullen 9temmen. Het is ook niet slecht dat die partij eens voor de verantwoordelijkheid zou ge plaatst worden. Toekomende week zullen wij enkele andere punten van belang wat nader toe- lichten. met ammoniak sulfaat, enz. Bij de suikerbeetenteelt dient men ook doelmatig te werk te gaan goed zaad gebruiken, op practische manier bemesten en de oppervlakte aan deze teelt besteed niet verminderen. Zoo doende zult ge voor uw eigen voor deel werken en ook ten bate van eenieder. DIXI. De milicianen der klas 1928 en de uit gestelde van vroegere klassen van het automobiel - vervoerkorps moeten birst het jaar 1931 eene terugroeping ondei- gaan van een termijn van zes weken. De terugroeping zal geschieden in zea tijd vakken waarvan de vijf eerste zullen plaats hebben op de volgende dutums 9 Maart, 13 April, 18 Mei, 22 Juni, 2< Juli. De milicianen zijn verzocht aan den bevelhebber van het automobiel-vervoer - korps binnen de vier dagen te laten weten welk tijdstip hunne voorkeur zou hebben. Er zal hun voldoening gegeven worden, in de mate der mogelijkheid. tusschen IN DE Onze lezers hebben zeker en vast, door de dagbladen vernomen dat, na lange maanden crisis, men er eindelijk in ge slaagd is eene volledige bestendige depu tatie samen te stellen. Het is algemeen geweten dat door een toevallig en onverstaanbaar samengaan der liberalen, socialisten en rationalisten- fronters de katholieke deputatie tot altre den gedwongen was geweest. Volgens de regels der politiek had de oppositie 1 et bestuur der provincie in han den moeten nemen. Zulks is niet gebeuld. Intusschen was het in onze provincie een warboel zonder voorgaande, Alle combinaties wierden uitgedacht en vooruitgezet om tot eene oplossing te ko- men. Het samengaan met liberalen was ui gesloten om verschidige reden maar hoofdzakelijk ter ooizake der fanatieke houding van den liberalen leider den heer Van Impe. Van de toepassing der algeheele Even redige Vertegenwoordiging wilden de par tijen niet weten. Daarenboven hielden de Raad aan onze landbouwers. Wanneer men de huidige prijzen der landbouwprodukten onderling vergenjkt, stelt men onmiddellijk vast dat tarwe en rogge weinig winstgevend zijn, en d^t onze suikerbeeten ook weinig opbrengen. Daaruit vloeit voort dat onze landbou wers die teelter verlaten om zich meer toe te leggen op veeteelt en eiervoortbrengst. Er valt vols'rekt niet aan te twijteien, dat die takken van het landbouwbedrijf de grootste winsten afwerpen, en wij zijn de eerste om te zeggen, landbouwers kweekt varkens, brengt melk en boter voort, en houdt veel kiekens. Maar men mag ook niet vergeten dat elk land dient te zorgen voor het voedsel van zijn bevolking, en vooral voor tarwe, rogge en suiker, voedsel van allereerste noodzakelijkheid. De wereldvoortbrengst van tarwe is groot men schat ze op nagenoeg 900 miljoen zakken, en voor de suiker over treft ze 39 millioen ton. Nochtans kunnen wij onze bevolking slechts gedurende drie maanden per jaar voorzien van brood- meel. Wellicht zal men antwoorden dat zulks voldoende is, aangezien er veel tarwe wordt ingevoerd uit de Vereenigde Sta ten, Rusland enz. Dat is zoo, maar daar voor zijn er schepen noodig, want het graan komt van over zee, en bij de minste moeilijk heden of verwikkelingen is er te kort, omdat de invoer ophoudt. Welk ge vaar De tarweteelt heeft tot heden in België een uitgestrektheid van 17''.000 hectaren. Zorgt er voor landbouwers dat deze op pervlakte niet vermindere, maar ver- meerdere, en tracht de opbrengsten nog te vei hoogen door het gebruik van goed zaiizaaë, het zorgvuldig bewerken van den grond, en het doelmatig bemesten met minerale elementen als superfosfaat, ijzerslak, sylviniet, chloorpoUsch en ook Een program van openbare werken akkoord tusschen de Ministers, Woensdag morgen had in het ministerie van financies een nieuwe vergadering plaats voor het bespreken van een pro gram van openbare werken, ten einde zooveel werkloozen mogelijk bezigheid te verschaffen. Waren aanwezig minis ters Houtart, Van Caenegem, Baels en Heyman M. Dedroog, vertegenwoor diger van den minister van vervoer een hooger officier, vertegenwoordiger van den minister van landsverdediging M. Seulen, kabinetsoverste van den minister van financies. Elk der betrokken ministers had een bijzonder program van werken opgemaakt waaruit men een keus deed van de drin gendste en noodigste werken. De kosten ervan werden onverwijld berekend. De aanwezige ministers hebben zich vol komen t'akkoord geste'd. Het voorgeno men program van werken zal nu nog aan het onderzoek van den ministerraad voorgelegd worden. Men voorziet onder meer de uitvoering van werken betreffend de bouwnijverheid, waarin men 15,000 volledige en 10/KK) gedeeltelijke werkloozen telt. Er zullen voorts werken uitgevoeid worden namens het ministerie van vervoer, namens het j departement van binnenlandsone zaken en volksgezondheid en namens het minis terie van landsverdediging, waardoor aardewerkers, beton- en cementwerkers, metsers, enz. aan den arbeid zullen ge steld worden. Voor werken waarin gemeenten en provincies belarg hebben, zal bij die ge meenten en provincies aangedrongen worden op onmiddellijke uitvoering Het uitgebreid program zal kunnen verwezen lijkt worden zonder zijn toevlucht te ne men tot nieuwe kredieten, maar zekere posten van het budjet zullen waarschijn lijk na onderzoek door den naasten ministerraad, gewijzigd worden. dat een der hoofdzaken om onze kath. peis te doen winnen aan in vloed is onze bladen steunen en er voor aanwerven Weet gij dat er zeer velen zijn misschien gij-zelf aan wie dat moet worden herhaald en nog herhaald Weet gij dat het hoofdzakelijk de schuld der katholieken is dat de pers onzer tegenstrevers zoo n bestaan heeft Weet gij dat de katholieken millioenen uitgeven aan de niet- kath. pers Weet gij dat de Paus Pius XI zei In iedere katholieke familie een katholiek blad.... Nu een vraag- 1 je WAT DOET GIJ Wanneer men, nu twee jaar geleden, hoorde spreken van het eerste internatio nale congres van reeders en zee lieden te Geneve, stond de aandacht tel gespannen. Het kwam uit dat het voor de verschillende staten erg ontnuchterend was vast te stellen, hoe onvoldoende hun wetgeving voor de zeelieden was. Nist enkel voor de staten, ook voor de katho- lietcen vas deze bijeenkomst als een ver wittiging. De kath. verslaggever te Geneve, Heer Arnou, moest verklaren dat de kath. lan den voor de zeeliedenmissie en zeelieden- zorg, pover figuur slaan tegenover de pro- testantsche, bizonder Engeland, Scandi- na /ie, Duilschland. Deze bevinding moet ons geweten scherpen en ons aanzetten om den voor sprong van de protestanten in te loopen en voorbij te streven. Deze wil schijnt zich nu in kath. middens door te zetten. Verleden jaar greep een congres plaats te Liverpool, waar de verschillende kwesties te berde kwamen met betrekking op de zeelieden-zorg van kath. standpunt uit. Frankrijk heeft reeds heel wat gegeven, Engeland, Nederland, Duitschland zien hun organisatie groeien met den dag. In ens land is eindelijk ook de werking los gekomen. Prachtig werk werd te onzent reeds geleverd voor de binnenvaart-scheepslie- den, b. v. de schippersscholen te Hobo ken,' Brugge en Klein-Willebroeck, enz. Doch de eigenlijke zeelieden hadden om zeggensniets althans practisch en daad. werkelijk. Dit was werkelijk een bescha mend en schrijnend te-kort. Wanneer we bedenken dat Antwerpen een wereld haven niets, maar absoluut niets had van kath. zijde, buiten het t Ndako Yn Bisu Tehuis voor Negers en wanneer we dan gaan denken aan de ontzettende gevaren waaraan de zeelieden staan bloot gesteld, dan kunnen we dit te-kort min of meer meten. Daar is nu verandering aan het komen, dank aan het werk Stella Maris do benaming van het Apostolaat ter zee te onzentonder leiding van den E. H. Aalmoezenier Bogaars, Dolfijnstraat, 23. Antwerpen). Reeds is deze flinke aalmoezenier hij was jaren lang in Amerika en heeft een heel stuk van de wereld bereisd -kranig aan het werk geschoter. Hij ving aan met de vlottende- bibliotheken Tientallen van boekenkasten zijn op zee frissche, boeiende lectuur voor zeelui. De statistie ken getuigen van het groote nut dezer eerste werking. Urets die anders endeloos voortslepen, vliegen nu voorbij door aan trekkelijke en vormende lezing Van welk een moreele kracht dat is, zal elkeen be grijpen. Doch dat is enkel een aanvang. Het werk zal organisatorisch groeien en er moet komen en flink, up-to-date tehuis voor de zeelieden in onze vlaamsche me tropool. Dit werk zal daadkrachtig worden ge steund door allen, die beseffen welk een invloed ten goede ervan kan uitgaan. En dat ziet iedereen. Het ware wtnschelijk dat de ouderswier jongens op zee varendit werk leerden keil' nen en in verbinding traden met dtn Ant- werpschen AalmoezenierDeze zal hun, ook voor den vreemde, inlichtingen ten bate hunner jongens, in andere havens kunnen geven Stella Maris de Ster van het apos- tolaatslicht strale over geheel ons zeeva rend volk 1 V' Een dezer dagen gingen kroonprins Leopold van België en zijne gade met hunne twee kindjes, prinses Josephine en prins Boudewijn naar een photo- graaf, om een familieportret te laten maken. Maar op het oogenbljk dat men de groep wilde samenstellen, bemerkte men dat 'de kleine prinses daar niet was. Het drie-jarig prinsesje han van een oogenblik onoplettendheid gebruik ge maakt om op de straat te loopen en alleen een wandelingsken te gaan doen. Men kan zich de verrassing voorstel len welke door die vaststelling veroor» denderklok -O—

Denderklok | 1931 | | pagina 1