BE Davidsfonds -- Afdecling Ninove HET VLAAMSCHE LIED Kindermisdaden en Oudersschuld. Wijlen Pater Verbist. Propaganda Propaganda Prijs [ter numtner 30 centiemen. Vijfde Jaai Katholiek Vlaamseh en Weekblad LOYSTERMAN-LEMAIRE Zondag 1 Maart 1931, om 6 1/2 uur 's avonds. VOORDRACHT MET UITVOERINGEN De Christen Middenstand naar Rome. Politiebladen. In den Schoot der Ware Kerk Landbouwbelangen irj de zaal ONS HUIS. Dreef, door kunstzanger ARN. DE MUNNYCK. Heldentenor VOOR HEX KANTON NINOVE Postcheckrekening (R Luysterman 11 1862,54; Abonnementsprijs 3 maandei. 6 maanden 1 jaar Handelsregister Aalst n- 109S fr. 4.00 7.00 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat. 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per rege! 1 fr. dikwijls te herhalen vol- erftrss nvereenkomst. o- Algemeen Inkonipri jK 1 O fr. De kinderdiefstallen welke le~ genwoordig overal uitlektenwer pen weer eens te meer een schril licht op de wantoestanden onzer moderne maatschappij. Het z-.l, hopen we. nu vele ouders een rem zijn op den gemakktlijken slenter gang, waarmee ze door het leven gaan, zonder eenig of heel weinig besef van den plicht, dien ze ten opzichte van de opvoeding hunner kinderen hebben. Is het niet afschuwelijk, onge looflijk zelfs, een bandietenbende van negen- of tienjarige schel men De feiten hoe nuchter bekeken ook. vormen een vreeselijke aan klacht. Kinderen die pas komen kijken, die men in het onschuldig geluk hunner jeugd waant, vormen een bende met een aanvoerder aan het hoofd, een onder-chef en eenigt leden nemen andere namen aan hebben reglementen stellen er een eer in dat ze bandielen zijn en ste len. Waarom Behoefte aan geld kunnen dergelijke kinderen nog niet hebben groote hartstochten, drank en ontucht, kunnen geen motieven zijn voor kwajongens van negen jaar. Is het stelen dan hun hartstocht zelf Och, in elk kind leeft een avon tuurlijke geest, een drang om zich op den voorgrond te kunnen plaat- sên voor de meeste kinderen zal dit een prikkel in de goede rich ting zijn, omdat ze verstandig ge leid worden hier is die avontuur lijke geest een vloek geworden, uit deze kinderen zijn volslagen ban dieten gegroeid, die stelen om te stelen. Waarom zal een kind van ne gen jaar anders sigaren stelen, en ze naderhand weer weggeven geeft op het leven dat ze alleen kennen Is een reeks misdaden en straffen dan zijnj er nog eene soort boekjts waarvan de hoofd- persoonbandiet steelt voor een g ed doelen steeds vrij uit loopt, en lacht met de politie, zwakken en armen beschermt, enz. enz Kan het anders, dan dat zooiets op een kinderge st werkt Sensatielectusr uitgeplozen misdaden, fotos er bij en minuti euze griezelbeschrijvingen, on noodige bijzonderheden en toelich tingen en dat in bladen, die zoo gezegd voor het huisgezin bestemd zijn en de kinderen ook in handen j vallen. Dit zijn de drie groote oorzaken, i nitt alleen van kindermisd ijven, maar oo van misdrijven van vol wassenen. Wie herinnert zich die ware moordrnanier van den Duss ldorf- schen vrouwenmoordenaar, toen eiken dag de sensatiepers bijzon derbeden gat omtrent, de misdrij ven door den Gek met de Groene Oogen gepleegd gangen var het kind, en een lei- denj stillekens aan, in de goede richting. i Maar daarvoor moet er liefde zijn, liefde en toewijding. Wat zoudt gij ouders er van denken, indien uw negenjarig kind voor den politie-officier stond en daar onbewogen vertelde, dat het van tijd tot tijd als het geld noodig had, het lichte uit uw geldbeugel Dat het deel uitmaakte van een bende, die zich tot plicht stelde haren moed te bewijzen door veel vuldige diefstallen Dat kalmweg antwoord gaf op de vragen van den 'politie-officier, en hem alle bijzonderheden met een zekere fierheid uiteenzette En zegt dan niet Och dat manneken, dat zijn z'n kameraad jes die hem zoo gemaakt hebben thuisis het altijd een braaf kereltje. Neen, gij zijt de schuldigen. Gij hebt dat kind op vei keerde paden gebracht gij hebt er ten misdadiger, een dief van gemaakt; gij hebt zelf die misdaad begaan gij hebt gestolen en u zal verant woording worden gevraagd. Laat het voor vele ouders een les zijn, en een waai schuwend vooibeeld, deze wrakken van kin deren. Natuurlijk komt een kind er uit zichzelf niet toe om te steien, en hier is het in het geheel geen raadsel, wat de onmiddellijke oor zaken zijn geweest Film, detec- tieven-lectuur, sensatieberichten Het is nog onbegrijpelijk, dal er niet meer kindermisdrijven zijn. De film, die met groote moralen rondvent en op de dikke trom slaat, maar eerst de finessen van de misdaad tot in de puntjes laat zien... Detectieven-lectuur, die voor kinderen uiterst gevaarlijk is en ze plaats in een wereld waarin uit sluitend bandieten en defectieven zijn, en hen een verwrongen kijk Maa als dit de oorzaken zijn en schrijvers van sensatiebeiichten en slechte lectuur mede schuldig zijn aan de kindermisdrijven, de hoofd schuldigen zijn de kinderen zelf niet maai de opvoeders Ouders indien ge, tenminste, dien naam wilt waardig zijn op u rust die heilige taak op te voe den gij ,kunt menschen voimen er. gelukkig maken gij hebt kin deren. die ge leiden kunt en in het leven brengen om er mêe te vech ten en te overwinnen maar gij zijt misdadig uit luiheid, uit ge makzucht Een moeder die haar kind naar cinemas stuurt meestal uit ge- uwakzuchi om thuis van den last af te zijn is schuldig aan de ver wording van het kind. Ouders die nitt weten wat hun kinderen lezen, omdat het hun te veel moeite is na te gaan wat ze in handen hebben, en het wel weten en maar laten begaan omdat ze dan stil zijn, zij., de eenigen die de schuld van latere misdaden te d a- gtn hebben. Er schijnt in onzen na-oorlog- schen lijd een groote categorie menschtn te zijn die absoluut geen verantwoordelijkheidsgevoel meer bezitten en bedroevend weinig be sef hebben nopens den heiligen ouderplicht, die allerminst bestaat in het afrossen der kinderen, maar een zorgvuldig nagaan is van de De Landsbond van den Christen Mid denstand van Belgie bestaat 10 jaar, en mag zich in een ledental van 30,000 ge zinshoofden en 235 tonden verheugen. Om dat lOjarig bestaan en dien gesia- digen groei ie vieren richt het Algemeen Secretariaat, Mechelen, tn de Hoofdraad van den Landsbond een jubelreis in naar Rome, waar ook de Christen Middenstand zal deelnemen aan de internationale plech- tit heden ter herdenking van Return Xovarum Vertrek op Vrijdag 8 Mei over Zwitser land, den Simplontunnel, het Meer Mag- giore en Genua. Verblijf te Rome 5 volle dagen deel- neming aan de Leo XlII-hulde, Plechtige Heilige Mis door Z. H. den Paus en au diëntie bij den H^. Vader. Terugk-er over Florentie, Venetie, het heerlijke meer van Lugano, het Vierwoud- stedenmeer en Luzern aankomst te Brussel 20 Mei. Rei9 van 12 d^gen, de schoonste welke men tusschen Biussel en Rome beleggen kan. In 3e klasse 2900 fr., in 2e klasse 3250 fr. Ook de huisgenooten onzer leden Mid denstanders en burgers mogen deelnemen. Inlichtingen en inschrijvingen op het Algemeen Secretariaat, Statiestraat, 43, Mechelen F Met wel te begrijpen voldoening laten wij aan alle missievrienden weten, dat het kostelijk overblijfsel van den Z.E.H. Theophiel Verbist, stichter der welbe kende missiecongregatie O. H. M. van Scheut, te Ching - Wang - Tao China aan boord van den Katnboye Lloyd Royal Beige) werd ingescheept. De steamer Kambove heeft in het begin van Februan 1931 de chir.eesche kuster verlaten, vaart door het Panama kanaal, en wordt met de eerste dagen van Mei te Antwerpen verwacht. Zoo als velen reeds weten, vertrok Z. E. H. Th. Verbist den 25 Augustus 18d5 naar China, na het Missiehuis van Scheut gesticht te hebben Hij werkte met on verdroten ijver gedurende drie jaren op het lastig missieveld, en stierf op vijf- en-veertig jarigen ouderdom^ te Lao Hu- Kow, een der armste dorpen van heel China. We vernemer nemen met groote vol doening dat de politiebladen en Detecti vetijdschriften geweerd werder uit alle stationskiosken. Proficiat. Naar we hoorden blijven de uitgevers van deze ellendige lectuur aardiingen en werd aan de mandatarissen een exemplaar goed u'tg-ko/en verzonden om te bewijzen dat het toch eigenlijk riet zoo erg is. Alle weldenkende menschen hebben hun oordeel geveld, en dat is onverbidde lijk. Nu dit feit de ap.nuacht nog eens op de pers heeft getrokken, weze het van onzen kant een gelegenheid om met rieuwe kracht te ijveren voor onze katholieke bladen. Bij hun besch uitingen over het schrijven van Z. E. den Kardinaal Over- lijden van Gen. Bernheim hebben de niet katholieke bladen hun hart kunnen ophalen. Kath. Lezers, denkt daaraan. Door de zorgen van het Secretariaat der Bonden van het H. Hart werd zoo juist uitgegeven de tekst der Encycliek van Z. H. den Paus over het chiistelijk Huwelijk, waaiaan toegevoegd is de Vas tenbrief van ons Episcopaat geschreven naar aanleiding van het grootsche, pause lijke document. DIT BOEKJE MOET BIJ HUIZEN DE EN BUIZENDE EXEMPLAREN WORDEN VERSPREID. Het is een uitnemend goede opvatting van de uitgevers, de brochure te hebben gesioken in een keurigen omslag en door de typographische verzorging het ie heb ben gemaakt tot een schoon boekje Van buitengewone ook is, het aanbrengen van ondertitels en verbindingsteksten, waar door de gedachtenlijn die loopt door de Ercycliek, zeer klaar wordt belicht. Een dezer laatste dagen hoorden we een rare opmerking Er is teel geen cor respondentie dit zoo onvolledig wordt gele xen als de brieven van den Paus en de Bis schoppen, s Wel komen deze documenten in meest al de kath. bladen, wel worden ze van drn predikstoel afgelezen, doch dan blijft het al te dikwijls bij een eendigsindrul omdat de tekst niet wordt bewaard tu omdat hij niet in zijn heele diepte en om vang door de toehoorders wordt verwerkt. Daarom is het al zco'n practische uit werking van de Bonden van het H Hart, bij middel van een blijvende, schoone, en handige en voor de ercycliek waar van sprake spotgoedkoope brochure, 's Pausen woord te doen binnendringen in alle huisgezinnen. We meenen ook te weten dat het t ver langen is van Z. Em. den Kardinaal en hunne Hoogw. de Bisschoppen een UL TRA-MASSA VERSPREIDING te zien verwezenlijken van onderhavige brochu re. Het gaat daarin immers, om wat ge noemd mag worden DE HOEKSTEEN VAN DE SAMENLEVING, in een tijd waarop die hoeksteen aan het wankelen wordt gebracht door allerlei moderne dwalingen over het Huwelijk- Dat deze pauselijke Encycliek zooveel ophef maakte en in zeer vele kringen OP SCHUDDING verwekte, om de streng- doorgevoerde beginselen en te gelijkertijd om de inachtname van de moeilijkheden die zich in dezen tijd van geestesverwar- ring, van zedelijke misbegrippen en mate- rieelcn nood voordoen, dat alles bewijst hoe juist de Paus getast heeft naar een wezei sbestanddeel van de moderne ont reddering en ONOMWONDEN het recht der Waarheid i.eeft verdedigd en hoog gehouden. V\ anneer we lezen over de hooge waardeering van het huwelijk en het we zen ervan, dan vatten we welk de welda den ervan zijn kinderzegen en kinder- zorg, huwelijkstrouw sacramenteele waarde en teeken van genade. Tegenover die gevolgtrekkingen steige ren op de valsche leerstellingen vaneen verheidendschte beschaving die de hei ligheid van het huwelijk vertrapt, het we zen van het huwelijk miskent, kinderze gen, huwelijkstrouw en sacramenteele waaide verguist. En krachtig worden daarna de midde. len aangeduid om het huwelijk in eere te herstellen volgers het goddelijk plan dat de maatstaf is van alle herstel door de kerk de vertolkster der goddelijke wet ten in samenwerking met de opvoeders, de vereenigineen, particuliere hulp en waar deze niet volstaat de tusschen- komst van den staat tot her phloei van het gezin. Zoo treffend teekent de omslag van de brochure de beteckenis van de Ercycliek. Over het titelblad teekent een KRUIS zijn zegenend gebaar en daarachter rijst een triomfant-lijke. ZON. Het is het sprekende symbrol van het licht dat door het Kruis en de Kerk wordt uitgestraald. Waarop onze dagen het dwaallicht van de Sovjet-ster meer en meer wil doordrin gen, moeten wij met klaarder oog op- schouwen naar het Licht dat van de Kerk uitglanst. DE PAUSELIJKE ENCY CLIEK IS EEN HEERLIJKE STRAAL VAN DAT LICHT. Moge dan door een ONONDERBRO KEN PROPAGANDA dit boekje zijn weg vinden naar alle geesten, naar alle harten op de levenswaarheid ervan door allen moge worden gekend en nageleefd. De brochure 64 bl. kost slechts EEN frank. In het Kollege van den H. Lorenzo d.i Brindisi, van de Paters Capucienen, te Ass'sië. werd verleden Zondag de angli- kaansche dominee en professor L'oyi Bruden Holsappie plechtig in de Katholie ke Kerk opgenomen. De bekeerling is doktor van de Uni ver siteit van Yale en Oxford en was langen tijd dominee in de Vereenigds staten, In den wereldoorlog was hij aalmoezenier in het Amerikaansch leger. Door naarstige studie en veelvuldig verblijf in de bede vaartplaatsen van Italië, voorai te Asaisk gevoelde, hij zich ten slotte gedrongen om katholiek te worden. Hij werd daarop door den rector van het Kollege van den II. Lorenzo, den Eerw. Pater Cunibertus, voorbereid op het ontvangen via het H. Doopsel. In de handen van Pater Curi- bertus legde de bekeerling zijne geloofs belijdenis af. Wanneer hij het H. LToopsrl en de H. Kommunie ontvangen had. dien de Mgr Nicolini, Bisschop van Assïsie, nem het H. Vormsel toe. Bezigheden in Februari 1. Tijdens de korte maand moeten de landbouwers de omploegingen der ak kers, bttgoiuicü in Januari voortzetten. Inderdaad in Februari worden de gron den voorbereid voos de teelt van vroege aardappelen, wortelen, vlas haver, enz. Potaschzouten en fofoorzuurvetten wor den ondergewerkt, en een drietal weken voor het planten ol zaaien zal men d« voorgeschreven hoeveelheid ammoniak- sulfaat uitstrooien gewoonlijk 200 tot 300 kgr. pier hectare 2. Rogge en gerst staan in de velden zeer flauw en zonder eenige groeikracht Verwaarloost niet ze eea zweepslag te geven door het toedienen van 75 tot 100 kgr. ammoniaksulfaat. Uw moeite zal ruimschoots beloond worden. 3. Verstandige landbouwers vergeten hunue boomgaarden nietdeze worden toch zoo dikcwijls stiefmoederlijk be- handeid. Wil men fruit en gras ot hooi bekomen dan dient et bemest geeft dus 5tX) tot 600 kgr. superfosfaat. '303 tot 3ÖO kgr. chloorpotasch en 200 tot 300 kgr ammoniiksulfaat per hectare. Na het uitstrooien van die vetten, den boomgaard eens goed eggen, is zeer aan te prijzen 4. Het oogsnblik is insgelijks aange broken o:n de weiden te bemesiei. Aan weilanden waarop de dieren gegraasd hebben zal men per hectare 200 tot 250 kgr. superfosfaat 10J kgr. chloorpo tasch en 100 kgr. ammoniaksulftat toe- i dienen Zijn het weiden die afgemaaid w ;r- den dan dient de hoeveelheid meststof fen verhoogd te worden Men zal aan deze per hectare 300 tot 400 kgr. super- DK8DERKL0K O

Denderklok | 1931 | | pagina 1