PLECHTIGE WIJDING Intronisatie van het Heilig Hart Studiedag en Vlaginhuldiging Vijfde Jaar Nr 23 Prijs per nummer 30 centiemen. Ninove 31 Mei 1931 katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. LltYSTgRMAN-LiMIAIRE Sint Aloysius College te Ninove. Zijne Excellentie Mgr. C0PPIETERS, bisschop van Gent, van den Katholieken Middenstandsbond van Ninove. MIDDENSTANDSBELANGEN Alle oud-leerlingei\ er\ vrienden van het College worden tot deze Feestelijkheden vriendelijk uit- genoodigd. VOOR HET KANTON NINOVE PosUheekrekening (R Luyst^rman_n^8£2^4) Abonnementsprijs 3 maande». fr. 4,0() 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVF, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst nf 1093 Aankondigingen Gewone per regel L fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. nieuwe klassen door op Zondag* 28 Juni 1931. o— Te 10 uur SOLEMNEELE HOOGMIS in open lucht Sermoen door Zijne Excellentie Mgr. Coppieters. Te 8 uur 's avonds, LUISTERRIJK CONCERT op den koer van 't College, door de Katholieke Harmonie van Ninove o— Op 2* Sinxendag verliep in de I beste stemming dezen heugelijkep I dag. Van 's morgends vroeg kwa men t allen kante de vlaggen reeds te voorschijn en er heerschte wel haast een feeststemming in gansch het center van de stad. De eerste bezoekers kwamen toe met den trein van 10.37 uur en de commis sarissen kregen het zoohaast druk om de belanghebbenden naar de lokalen te brengen waar de sectie vergaderingen moesten doorgaan. We zullen aanstaande week mei- ding geven over de besluiten van deze vergaderingen 't Was bijna half één wanneer de vergaderingen een einde had den genomen, pas den tijd om zich naar den keizer te spoeden waar een honderd tal Middenstan ders broederlijk gingen aanzitten voor het banket. De voorzitter M. Ph. Van Dries- sche, wegens familieaangelegen heden belet, werd vervangen door Mr. R. Luysterman, bestuurlid. Rechts van hem namen plaats de Z. E. H. Poppe, pastoor-deken, de Heeren volksvertegenwoordiger Van Ackere, voorzitter van den provincialen Middenstandsbond, Alu Van Hecke, hoogleeraar te Leuven, Cam, Struyvelt, secie- taris van den provincialen bond, L. Blondiau, ondervoorzitter van den Middenstandsbond van Ninove Links zaten dt Heeren J. Storme, hoogleeraar te Gent, Dr. Prové, voorzitter van de Koninklijke Har monie «Eendracht» en Blanchaert advokzat te Gent. Verder nog de Voorzitters van de Sectievergade ringen waaronder M Fordeyn van het Ministerie van Binnenlandsche zaken en Landbouw, de inleiders en verslaggeveis samen met de Voorzitters onzer afdeelingen tn de bestuurleden van den Midden standsbond van Ninove. Ue Z. E. H. Deken zegt het Benedicite en iedereen laat het xich nu goed smaken. Wanneer de Z.E.H. Deken de eerste toast uit spreekt aan den Paus, staat de gansche zaal recht. Aan den Pans, plaatsvervanger van Christus en- Ko ning. onze kinderlijke genegenheid en algeheele onderworpenheid niet alleen voor wat de nadien der 11Kerk b< - treft maar ook nog in zalee wenken en wenschen van den Pans (toejuichin- gen). Mr. Van Ackere dronk op het j heil van den Katholieken Midden- j standbond van Ninove en wensch- te deze geluk met zoo'n schoone dag Niet zonder reden wees de Heer Van Ackere op de 'moeilijk heid van het in leven houden van een Middenstandsbond en het in richten van een Studiedag. Hij melde dan ook volgaarne de ver dienster. van onzen Voorzitter en den onverdroten ijver van den se- kretaris Mr. Marc. Van Petegem (ovati.*). Zoo n dag meet weerklank vinden in de middenstandsbeweging van de gansche provincie.» Mr Van Ackere werd warm toegejuicht De spreekbeurt was nu aan Mr. Paul Avoux die ons den broeder- groet bracht van de KristeneWerk- lieden Meermaals had de Midden- stand hun een blijk gegeven van zijne welwillendheid en daarom hadden de Kristene Werklieden er aan gehouden op ons feest verte genwoordigd te zijn en straks met een belangrijke groep en vlaggen in top, in den stoet te gaan. Mr. Avoux werd haltelijk toegejuicht wanneer hij ons de verzekering gaf dat de beste betrekkingen lus- schen de 2 standen nog nauwer en nauwer zouden worden. Eindelijk dankte Mr. Raymond Luysterman al de aanwezigen op het banket en verontschuldigde de Heeren'Van Driessche. voorzitter, Senator De Clercq en Rollier, pro vinciaal griffier. I>e Stoet. Te 2.30 uur stoud de Koninklij ke Harmonie paraat voor den op tocht.Tal van vrienden gingen aan- sluiten, we bemerkten een puike deelneming van den Kristen Werk- liedenbond, defanlarevan Okegem nam plaats in de rangen, voorop stonden, veelkleurig en prachtig ontplooiend, de vlaggen te wappe ren. Onzen Voorzitter, Mr Phil. Van Driessche, nam althans plaats in den stoet en rond hem de hoo- gergenoemde voorname personen. De stoet ging over Groote Markt, Graanmarkt. Koepoort- en Dreef- strant naar de Statiestraat waar we stil hielden voor het lokaal. De nieuwe vlag werd toen ze in den stoet plaats nam met handgeklap begroetwé stapten nu verder naar de kerk. Vlngwijding Bovenaan in de middenbeuk, rechts, namen plaats do genoodigde personaliteiten, links, het bestuur van den Middenstandsbond en der afdeelingen. De vlag stondvooraan in hetHóog- koor, alwaar de Z. E. H. Deken ce ritueele wijding deed Vervolgens beklom hij den kansel.verontschul digde de Z.E.H. Joos, provinciaal bestuurder, die verwacht was om in de kerk te spreken en, voorde vuist, deed een pracht g sermoen. Uwe vlag is no- g hare plooien zijn breed genoeg om alle katholieke Middenstanders te om vatten, zij moet de vlag worden van alle katholieke Middenstanders Gi j doet goed u te vereenigen voor de belangen van uwen stand, al de de standen moeten zich vereenigen en ik wensch dat ge samen eeu macht zoudt uitmaken die in het teeken staat van de kristene begin selen Indien zin sprak de Z. E. H. Deken en zijne woorden vonden weerklank in onze harten. Nogmaals trokken wij. na het Lol', feestelijk door de stad. langs de Biezestraat. Beverstraat, Graan markt, Despauteerstraat, Edm. De Deynstraat, Statie- en Preefstraat naar het lokaal van den Kristen Werkliedenbond, voor de Feesstzitting De lieer Van Driessche verzocht de Z. E II. Dekeu van Ninove en de Heeren Van Ackere, hoogleeraar Storme, senator De Clercq, hooglee raar Alb. Van Hecke, Cam. Struy velt. Raym. Luysterman, Marcel Van Petegem en Paul Avoux, met hein plaats te nemen op het ver hoog. Vervolgens hield hij de ope ningsrede en bracht een welkom- groet aan al de aanwezigen. Heel bijzonder bracht hij hulde aan Mr Van Ackere om dezes verdienstelijk werk in de Kamer ten bate van den Middenstand (applaus). Ilij verleen de dan het woord aan Mr Marcel Van Fetegem die met eene ovatie werd begroet. Aanstaande week zullen wij breedvoerig handelen over de verslagen uit de sectiever gaderingen en het verslag over de werking van den boud van Ninove. Mr Van Heckp: (warme toejui chingen) wijst er op dat de beteeke- ïiis van dit feest niet alleen moet gezocht worden in uitingen van de zen dag, maar veeleer in alles wat er voorheen werd gedaan,in het ver dienstelijk werk dat vroeger reeds werd afgelegd en houdt van de katholieke gemeenschap. Spre ker dankt de Kristen Werklieden die nogmaals hunne feestzaal ter be* schikking stelden, spreekt dan van den Kerum Novarumbrief en de on derrichtingen van den grooteu Paus Leo XIII. Hij wijst er op dat de Middenstanders maar al te lang hebben gewacht de vereeniging te huldigen en te streven naar het herworden van de schoone gilden uit de Middeleeuwen. Mr Van He cke brengt dan hulde aan onzen Voorzitter, aan MrLuysterman, aan den Schrijver, aan het Provinciaal Verbond, aan dezes Voorzitter (ovatie) en Secretaris, Mr Stryvelt (lange ovatie) en eindelijk aan onze Vlag. Pflijft getrouw aan uwe Vlag zegt Mr Van Hecke, en ver wijst nog naar de woorden van den Z. E. H. Deken; aldus handelende, verzekert hij dat we zullen zijn zuiver Katholiek en zuiver Vlaamsch. Mr Van Hecke doet nog een warmen oproep tot de jeugd opdat ze in georganiseerde kringen haar plaats zou innemen in de Middeu- standsbeweging. Aan allen zegt hij nog den plicht de Maatschappelijke belangen te behartigen door tub schenkomst van Maatschappelijke inrichtingen en trekt de aandacht op onze pers. Om tc sluiten zegi Mr Van Hecke zijn beste verwach tingen. Heer Senator I)l Clercq (toejui chingen) drukt zijn genoegen uit op deze vergadering te zijn en er het woord te voeren. Het belang van de Middenstand in de samenleving lijkt hem overmate gewichtig als schakel in de maatschappij tusschen de werklieden en de hoogere burge rij en als machtige katholieke groep uit dewelke talrijke en uitstekende krachten geboren worden. Iiij wenscht den bond van Ninove ge luk om zijn pogen tot groepeering van al die krachten. Met zijn ge kende welsprekendheid geeft den beer Senator ons dezen drievoudi- gen raad, onverpoosd te ijveren voor vereeniging en eendracht; niet gemakzuchtig te leven maar opof feringsgeest aan den dag te leggen; om invloed te hebben in openbare besturen en parlement de ge- weuschte wetsontwerpen of aanvra gen te overleggen en in behoorlij ken vorm op te maken en dan sterk dooi' de vereeniging deze voor te dragen, verzekerd als we zijn dat we, mits te kloppen en blijven kloppen, onvermijdelijk zullen ge hoord worden. De Feestredenaar hoogleeraar en advokaaf Stormf. komt nu aan de beurt. Met zijn gemakkelijke en gezonde stem,, zijn rijkbegaafde en zachtgolvende taal, wint hij zoohaast de beste symphatie, Mr Storme spreekt alras over de jeugd Noodzakelijk moet deze zich ver eenigen voor den economischen strijd. Verkeerd zou het zijn te meenen datVlaamsch idealism met dergelijke bekommernissen niet kan gepaard gaan. Of zijn de beste Vlaamscht Leiders niet gesproten uit den Middenstand. De werke lijkheid moet ingezien worden en het leven is daar, onbekend en on zeker. Mr Storme spreekt nog over sommige politieke aangelegenhe den waar we aanstaande week, met het verslag der sectievergaderin gen nog zullen over handelen. Mr Storme wenscht -ons geluk met onze nieuwe vlag die in het teeken staat van St. Jozef, waar lijk een Middensfander die met een klein kapitaal, voor eigen rekening zijn bedrijf uitoefende. Rerum No varum ligt ook voor ons neerge pend. Wat is Rerum Novarum ten zij een programma van harmo- nieuse samenwerking van de stan den in de maatschappij. Mocht de Middenstand zich aldus inrichten, overal, dan zou het aanschijn van de wereld ver nieuwd worden Mr Storme wordt langdurig toegejuicht. Vooraleer de vergadering uiteen gaat, worden al de deelnemers en allen die iets bijdroegen tot het wellukken van dezen dag, namens den Middenstandsbond, bedankt voor hunne welwillendheid en hiermee werd dit feest geëindigd. Dienst van den Middenstand. Be noeming van een nieuwen bestuurder Ffeer Ingenieur A. Van Caille, geboren te Oostende in 1882, werd als opvolger van den heer H. Lambrechts aangeduid. De Middenstand Burgersblad van 2-1 Mei 1.1. besluit een artikel toegt weden aan dezen ailerbestcn keus gedaan door Minister Baels Van bij de eerste kennismaking ife i) men vol sympathie voor den nieuwen bestuurder die bezield met taaien ijver en rechtzinnigen opofferingsgeest zijn beste krachten wil wijden aan den Mid- denstand. Wij roepen hem van harte toe Wel- kom en goed heil Wij zullen graag aan zijne zijde staan. Wij zijn er van overtuigd dat de Dienst van den Middenstand onder zijn o wijs beleid de verhoopte uitoreiding zal nemen, tot heil van gansch onze ge- liefde beweging. De Katholieke Middenstandsbond van Ninove, op zijne beurt, verwacht de beste uitslagen van den heer Bestuurder A. Caillie en wenscht dat hij vele jaren moge doorbrengen in zijn nieuw ambt. Ouderdomspensioenen der Werk lieden. Nieuwe toepassing: vanaf 1 Juli 1931 Het Barema der bijdragen van den pa troon en van den werkman ligt ter be schikking van de belanghebbenden op ons secretariaat, St. Jorishof, Statie straat. Ninove alwaar de belanghebben den er kunnen kennis van nemen 's Zon dags van 1 tot 12 uur. Gezinsvergoedingen. Wet van den 4 Oogst 1930. Bijdragen artikel 43 bepaalt deze bij dragen op 0,65 ir. per dag werkelijk gele- verden arbeid door een man, en 0,35 fr. per dag werkelijk geleverden arbeid door eene vrouw. Vergoedingen Naar luid artikel 18 zijn maandelijksche vergoedingen vastgesteld als volgt voor het eerste kind 15 fr., voor het tweede 20 fr., voor het derde 40 fr., voor het vierde70 fr. en vanaf het vijfde 100 fr. per kind onder de 11 jaar. Artikel lij voegt hier aan toe De ge- zinstoelagen worden tot hun achttiende jaar behouden ten bate van de kinderen die om dagcursussen van beroeps- en algemee onderwijs te volgen, geener- lei beroep uitoefenen, alsook ten bate i) van hen, die gebonden zijn door een leercontract. waarvan het afsluiten door de regeering erkend wordt en de uitvoe- ring onder haar toezicht staat. Inwerkingtreding der wet-. Een Ko ninklijk Besluit van 8 Oktober 1930 regelt de inwerkingtreding der wet, zoodoende dat de onderworpen werkgevers zich die nen aan tc sluiten vóór 1 Juli 1931, ten laatste, indien zij aan meer dan 10 perso nen werk verschaffen vóór 1 October EN

Denderklok | 1931 | | pagina 1