PLECHTIGE WIJDING Intronisatie van het Heilig Hart Vrijgevigheid van Mr Vandervelde, Vijfde Jaar IW <2;> Ninove 14 Juni 19o1 Katholiek Vloamsch en Volksgezind Weekblad fit. LiYSTIÈtlMM-LilMtetl Sint Aloysius College te Ninove. Zijne Excellentie Mgr. COPPIETERS, bisschop van Gent, MIDBENSTANDSBELANÖEN Abonnenten van den telefoon OPGEPAST Landbouwbelangen Wedstrijd van Merriepaarden Bedevaart naar Lourdes Eucharistisch Congres te Rijssel. Over de Tentoonstelling van Schilderijen Alle oud-leerlinger\ eq vrienden van het College worden tot deze Feestelijkheden vriendelijk uit- genoodigd. VOOR HEIT Postcheckrekening (F.- Luysterman n 1862,54 KANTON NINQVt Handelsregister Aalst n- lt'93 Abonnementsprijs 3 maander. Ir. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. der nieuwe klassen door op Zondag 38 Juni 11131. o Te 10 uur SOLEMNEELE HOOGMIS in open lucht Sermoen door Zijne Excellentie Mgr. Coppieters. Te 8 uur 's avonds, LUISTERRIJK CONCERT op den koer van 't College, door de Katholieke Harmonie van iSTinove o- Een tiental dagen geleden kwam Mr Vandervelde, leider der socia listische partij in België, aan de spreekbeurt, te Leipzig, op het congres der cuitsche socialisten. Er werd natuurlijk gehandeld over wereldvrede de voorzitter der IIe Internationale vond er een bevredigende oplossing van het vraagstuk van herstelbij middel van het te-niet-doeq van de inter nationale schulden daarom moe ten we gelooven dat de wereldvre de. door Mr Vandervelde, wordt ingezien langs het prisma van de duitsche belangen en we zijn ook niet verwonderd over het sukses dat hij met zijn voorstel behaalde. Oppervlakkig bekeken, lijkt alles opperbest te zijn er is nog geen verstandhouding tusschen de na ties omdat de eene nog voor de andere moeten werken.de oorlogs- schuldenzijn duseen stronkeisteen, goed laat ze ons afschaften. Alle oorlogsschuld wordt vernietigd en niemand zal nog op de teenen moeten getrapt worden om zijn schuld te vereffenen, alle naties zullen weer met vrije handen mal kander te gemoet gaan op de we reldmarkt. Men weet dat de corlogsschul- den hoofdzakelijk moeten betaald worden aan Amerika. Engeland zou tegen de afschaffing geen be zwaar vinden het moet immers jaarlijks aan Amerika juist zooveel betalen dan het van Duitschland moet ontvangen. Dus geen moei lijkheid. Aldus gaat het niet voor ons. Door alle conferenties werd er kend dat wij, om de geleden schade, én door den oorlog, én door de bezetting, veel meer van Duitsch- land ontvangen, dan aan Amerika betalen. De verdragen van den Haag in 1921), hebben deze weder- keerige betalingen aldus vastge steld: Duitschland betaalt jaarlijks aan Belgie, gedurende zeven en dertig jaar, 115,000,000 goud marken, hetzij 989 miljoen franken Daarbij komt nog de som van 20,400,000 goud-marken, voor de terugname van de papier-marken, of 1 miljard HiS miljoen franken. Anderzijds, hebben wij aan de Vereenigde-Staten,een jaarlij ksche schuld te betalen van 383 miljoen franken. Daaruit volgt dat wanneer Mr Vandei velde voorstelt de oorlogs schulden als niei-bestaand* te aan zien hij doodeenvoudig 783 mil joen franken het verschil van hetgeen we moeten ontvangen met hetgeen wij te betalen hebben) uit onze schatkist verwijderd om i het applaus te oogsten van de duitsche socialisten. Mogelijk zit Duitschland erg ge nepen met de werkloosheid en de huidige krisis. Deze is overigens algemeen en zal niet opgelost wor- don met de finanties van Duitsch land te verbeteren ten andere i recht is recht en geleden schade moet hersteld worden. We vragen ons af wat onze werklieden wel zouden denken indien de schatkist, jaarlijks 783 miljoen rechten meer zou moeten hellen, om'teven hoe, maar toch op den geldbeugel van onze fabrikanten, handelaars en neringdoeners, welke dit alles zou den moeten terug inwinnen op hunne produkten en koopwaren, welke daarom des te moeilijker en des te min zouden verkoopen en eindelijk des te min werk zouden kunnen (geven aan ONZE werk lieden. We kennen een zware krisis en Mr Vandervelde vind het dan goed, zoo maar doodgewoon een cadeautje te doen van 783 miljoen aan zijn vrienden uit Duitschland! Dat vinden wij niet erg leuk. Wij hooren van alle kanten dat de middenstandsorganisatie met reuzenschre den vooruitgaat. In de meeste steden en gemeenten is. of wordt een middenstandsbond ingelicht en de middenstanders treden in groot ge tal in de gelederen. De nieuwe Encycliek i Quadragésimo Anno door Z. H. Pius XI uitgevaardigd zal op een bijzondere wijze de midden standsorganisatie komen bevorderen. Zij geeft heel de actie van den middenstand aan als het groot middel om het sociaal viaagstuk op te lossen en de opgewonden geesten der minderen te bevredigen de Encycliek immers betreurt de te groote concentratie der kapitalen en; eischt voor den mindere, dë gelegenheid stilaan op te klimmen in de maatschappij, om de toe komst der zijnen op doelmatige wijze te kunnen verzekeren. Dit is heel het m'ddenslandrprogr;:mma Het is te hopen dat alle geestelijke en wereldlijke sociale werkers de groote lei ding en vingerwijzing van den paus zullen volgen, en in dien zin hunne pogingen inspannen. De economische werking van den mid denstand gaat in den zelfden tempo voor uit, Wij zien hier voor ons hei bilar. dei- Onderlinge Middenstandsverzekering van Gent voor het jaar 1930. Zij heeft '2.000.000 fr. kapitaal. flet ontvangen premiecijfer beloopt 2.100.508.57 fr. De geregelde rampen 408.428.2b fr. De reserven werden gebracht op 449,716.22 fr. en een winstaandeel van 0 0/o werd aan de aandeelhouders uitge keerd. Dit organisme van den Middenstand is tot groote uitbreiding geroepen, en zal samen met de banken van deu midden stand een sterke steunpilaar hunr.er zoo schoone en noodzakelijke maatschappe lijke organisatie worden. NET NINOVE In de maand Maart heeft de régie der telefonen en telegrafen -jhuis aange kocht op de Graanmarkt om er de garsche instelling van telefoon en telegraaf, thans in de statie gevestigd, over te brengen. Sedert dien hebben ploegen van het be heer onophoudelijk gewerkt om onder- aarsche kabels aan te leggen. Deze liggen nu gansch de stad door. We zullen een gioot aantal draden en pijlen, bronnen van allerhande ongemakken, zien ver dwijnen. Op de goede werking van den telefoon zal dit dan ook zeer gelukkige gevolgen hebben, waarvan de abonnenten binnen enkele dagen de goede uitslagen alras zullen bemerken. Het overbrengen van het centraal kan toor van de statie naar de Graanmarkt zal plaats grijpen op Zaterdag 27 Juni. De openbare kabienzal in de statie blij ven. Het aannemen en bestellende tele grammen zal blijven geschieden in de statie. Het bureel van de Graanmarkt zal voor het publiek niet toegankelijk zijn. Onze lezers zullen wel begrijpen dat het overbrengen die vijf honderd abon nenten niet zal gaan zonder enkele onder brekingen of storingen, maar ,vij zijn over tuigd dat het beheer al zal doen wat in hare macht is om deze tot een minimum te herleiden en wij hopen dan ook dat leeds 's anderdaags den normalen dienst zal verzekerd zijn. De potasch op aardappelen. De aardappelteelt is ontegensprekelijk een der voornaamste teelten van den Bel gischen landbouw. In dezen tijd van krisis blijkt de aardappelteelt nog steeds een der meest, misschien de meest winstgevende teelt te zijn. De aardappel vergt een wel beredeneer de bemesting. Algemeen wordt in deze teelt een te overdadig gebruik gemaakt van stikstof te weinig fosforzuur, en zeker te weinig potasch wordt toegepast. De stikstof verzekert ja een weeldergen groei, doch die groei kan zoo weelderig wezen dat de stengels niet wederstaan aan de hevige regenvlagen en ten gronde ge slagen worden, zoodat deze zich niet terug kunnen oprichten, het zonnelicht en de zonnewarmte, het spelen van den wind belet worden tot op den grond door te dringen en dezen op te drogen, zoodat de uitslagen niet aan de verwachtingen be antwoorden. Geene bemesting welke ©p aardappelen zoo noodzakelijk blijkt als de potaschbe- mesting vrij algemeen wordt deze nog te zeer verwaarloosd. De potasch verzekert het hoog zetmeel- gehalte der knollen, zoowel als de orutto opbrengst zelf. Voor de aardappelen ter dieren voeding en den handel bestemd de hoedanig heid wordt in België ved te weinig be taald mag rnen gerust sylviniet-kaïniet gebruiken, in de verhouding van 1000 tot 1200 kgr. per hectare. Het zeilde geldt voor de bemesting met chioorpotasch. waarvan men 300 tot 100 kgr. zal ge bruiken. Voor zeer late toepassingen gansche bijzonder zware grond"n. geeft iren den voorkeur aan de zwavelzure potasch, 't zij insgelijks 300 tot -100 kgr per hectare, K. ALI. van Maandag 8 Juni, der omschrijving Ninove. Merrien van 1 jaren en meer, 13 paarden werden aangeboden, prijs, De Neyer Lucien, Santbergen. met Fanny, 5 jaar, schimmel, prijs. Van Paepeghem Jozef, Ninove. met Caline, 4 jaar, blond, prijs, Wynant Frans, Oultre. met Lena, 1 jaar, bruin, prijs, Maesfranckx F., Nieuwenhove. met Diane, 5 jaar, bruin, prijs, Torrekens, Wed. R., Appelterre. met Martha, 5 jaar, Baai. Mertieveulens van 3 jaar, 9 paarden werden aangeboden, prijs, Van Acker Pharildis. Ninove, met Agonne, blond, prijs, Goessens Philemon, Oultre. met Bertha, blonde, prijs, De Clercq Ch., Denderwindeke, met Margareta, bruin. Merrieveuletts van 2 iaar, 7 paarden werden aangeboden, prijs, De Vos Kmiel, Pollaere, met Elza, blond, prijs, Vanden Haute Cam, Ninove, met Florette, blond, prijs, Y'an Sinay Wed., Ninove, met Charmante, vos. prijs, De Wael, Gebr., Aalst, met Susen, grijs, prijs, Y'anden Berge G Meerbeke. met Azurette, bruin. Onder de Ilooge Bescherming cn onder het geleide van Z Hoogwaardigheid Mgr. Coppieters, Bisschop van Gent, zal de Zomerbedevaart van 't Bisdom Gent dit jaar plaats hebben van 3 tot 11' Au gustus. De bedevaarders die ic Lourdes tot de baden wenscheu toegelaten te worden moeten voorzien zijn van eene toegangs kaart. Om den overgrooten toeloop tot de baden te vermijden en de groote zieken in de gelegenheid te stellen regelmatig van de baden gebruik te maken, zullen vol gens de bevelen van de Hospitaliteit slechts deze personen tot de baden toege laten worden die voorzien zijn van eene speciale toegangskaart en die daarenbo ven drager zijn van een geneeskundig rap port van hun geneesheer. De bedevaarders die zulk eene kaart verlangen worden veizocht zich bij tijds te laten inschrijven, voorzien van het ge neeskundig certificaat, bij den gevveste- lijken afgevaardigden E. H. Hertecant, onderpastoor, Statiestraat, 36, Ninove. In 1881 hadden de Frar.sche katholie ken uit het Noorden het initiatief genomen een Eucharistisch Congres te houden te Rijssel, waarop zij uit de verschillende landen de vooraanstaande katholieken bij een riepen om een wereldhulde te brengen aan Jezus in het II. Sacuament. Deze eerste poging is het begin geweest van do indrukwekkende reeks van Eucha ristische Congressen, waarop vooral in de laatste jaren de aandacht van geheel de wereld werd getrokken, zocals te Rome, Amsterdam, Chicago,Sidney en Carthago. Op Zondag 5 Juli aanstaande wordt het Jubilee van die Congressen gevierd te Rijssel en alles wijst er op dat het schitte rend zai zijn. Men spreekt van 100 tot 150,000 deelnemers De vurigheid van de I'ransche katholieken is nog fel vermeer derd door het s'ctarisch beslu't van den Burgemeester van Rijssel, die het uitgaan van het Allerheiligste veruoden heeft. Aan de poorten van Rijssel, in de voorstand van La Madeleine zullen de plechtigheden plaats hebben, op geen 1000 meters van de statie van Rijssel. Het program behelst: Om 10 uur, Pon- tiiicalc s door Z. E, Pauselijken Legaat. Om 2 uur massaoptocht niet dotplechtig heden te La Madeleine. De Bonden van het H. Hart werden ook op dit Congres uitgeroodigd en wor den er verwacht vooral met afvaardigin gen en talrijke vlaggen. Een bijzondere trein rechtstreeks tot Rijssel, voorbehouden voor de bondsleden en tegen zeer verminderde prijzen zal in gericht worden.' Alle inlichtingen omtrent deze deelne ming kan men bekomen bij de Eerw.HH. Bestuurders der Bonden en bij de ijve. raars. Op t Stadhuis te Ninove Op Sinxendag las ik in DeDendcrklok a dat, in de zaal van t YHedegerecht, onze Stadsgenoot, Mijnheer Lucien De Dec ker, eene overzichtelijke tentoonstelling hield van eenige zijner schilderijen. Ik ging er heen, omdat ik belang stel in kunstzaken, en in 't bijzonder, wanneer het er gaat om de werken te bezichtigen van eenen stadsgenoot men kan dan schatten welken vooruitgang een jeugdig artiest doet en op welk peil hij zijn kunstvak gebracht heeft. Welnu, ik ben verwonderd uit de zaal gekomen, en ik moet den Heer De Dec ker geluk wenschen. Bravo, Lucien. Bravo Een groot getal schilderijen bewees mij dat de kunstenaar in alle vakken of tgeures» eene gewaardeerde bekwaamheid heeft verworven. Hij ziet goeden is met een dichterljk gevoelen bezield. Hij teekent wel en weet de waarde van een voorwerp doen te gel den zoowel in het landschap en 't portret als in de bloemen van dewelke hij de ziel kent -en de boomen, Hoe hij op korten tijd hierin zoo ge slaagd is weet ik niet, maar de vooruit gang welke hij gedaan heeft, op korten tijd, io van belang. Denkt eens Lucien heelt de bloemen lief en wou ze op t doek brengen met t penseelbij voelde lust voor het teeke nen en wou dus de weg banen in de Schil derkunst. YY'at moest hij dus doen Naar de teekerschool gaan Onmogelijk Het stadsbestuur heeft ze, na den oorlog afgeschaft? Misschien wel komt ze nog eens weer zooals de Mu ziekschool na een dertigtal jaren afwezig heid of congé Scholen afschaften vraagt het streven naar vooruitgang nochtans niet Lucien ging dus naar de Teekenschool van Anderlecht en deed, daar. zijne eer ste studiën. Nadien ging hij de lessen volgen der Akademie van Brussel en bekwam, en bekomt er nog, onder de leiding van den grooten kunstenaar, Mijnheer Bastien, zijn beste lessen. Ik ben overtuigd dat de Bestuurder der Koninklijke Akademie van Schoonc Kunsten zijn leerling met daad en raad aanmoedigen moet om op den goed geslaagden weg voorts te gaan. Niet zonder reden. lk heb gezegd dat de jonge schilder knap en behendig is hetgeen hij 't beste schildert is het landschap. Hij bekijkt de natuur met klaarziende oogen en geeft, met eene ware openhartigheid en juiste waaiheid weer, wat hij ziet en ontwaart. Hij is geen kubist m ur bemint het klas siek hij weet dat het kubisme eene mode is, eene mode die passeert, en dat do kunst, de ware kunst blijft. Daarom luis tert hij naar den Heer Bastien van wien men, overal, het groot Panorama van den slag aan den Yper bewonderd heeft. i m EN

Denderklok | 1931 | | pagina 1