HI PLECHTIGE WIJDING Intronisatie van het Heilig Hart De oorlogsschuld in 't gedrang. BIJEENROEPING 1 Hl Vijfde Jaar Nr 27 Prijs per nummer 50 centiemen. Ninove 28 Juni 1951 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad Sint Afoysius College te Ninove. Zijne Excellentie Mgr. COPPIETERS. bisschop van Gent. BUR6ERSBANK VAN NINOVE Buitengewone Algemeene Vergadering Het Leerlingwezen. LEVE DE PAUS f rti||; Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE VOOR HET KANTON NINOVE P»gtch>ckrekening (R Luysterman n- 1862,54) Abonnement sprijs 3 maande: fr 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 d r nieuwe klassen door op Zoiula»: 28 Juni 1U31. Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone pe: regei J fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Zaterdag 27 Juni, te x uur 'savonds, AANKONDIGING DER FEESTEN. Cboraal door Tbebaanscbe Trompebfeen. Zondag 28 Juni, Te 10 uur SOLEMNEELE HOOGMIS in open lucht Sermoen door Zijne Excellentie Mgr. Coppieters. Te 8 uur's avonds, LUISTERRIJK CONCERI op de koer van 't College, door de Katholieke Harmonie van Ninove PROGRAMMA 1. G ala-M arsch 2. Chill Romano, openingstuk 3. Kinderspelen, karakterstuk 1. Goud en ZilverWeensche wals 5. Néro, openingstuk r',. Footballistenmarsch Aliier Ketel bey Vercauter Lehar Popy Bury. Alle oud-leerlinger\ erf vrienden van het College worden tot deze Feestelijkheden vriendelijk uit- genocdigd. In geval van slecht weder, zal de SolemneeSe Hoegmis raet Sermoen plaats hebben in de Dekanale kerk te 10 1/4 uur. Daarna wijding der nieuwe lokalen en plechtigheid der Intronisatie. Ras veertien dagen geleden schreven we onze verwondering over de woorden van oucDminister Vandervelde, op het congres der Duitsehe socialisten te Leipzig, en in 't begin dezer week hebt gij reeds allen gehoord van het voor stel door Mr Hoover, president van de Vereenigde Staten, de we reld ingezonden Alle landen, schuldeischers van Duitschland en schuldenaars van Amerika zou den gedurende één jaar, hnnne vorderingen en ook hunne beta lingen schorsen. Dit om de we- reldkrisis te keer te gaan en uit te vagen. Zouden de woorden van Mijnh. Vandervelde, door het voorstel van Mr Hoover een schijn van ge lijk krijgen Laten we dit even onderzoeken. Mr Hoover, door het feit dat hij aan Duitschland uitstel zou willen geven voor het betalen van zijn schulden aan benadeelde landen, zoowel als hij in naam van de Vereenigde Staten uitstel wil ge ven aan de landen die oorlogschul den te betalen hebben aan Ameri ka, bekend daardoor, stilzwijgen- derwijs, de rechtvaardigheid zoo wel als de noodzakelijkheid van verdere schadeloosstellingen door Duitschland te bezorgen aan zijn schuldeischers. Mr Hoover zou overigens geen inbreuk kunnen maken op de ver schillende internationale verdragen welke de regeling van de oorlog schulden hebben vastgesteld en waar telkens, zoo voor Frankrijk als voor België, deze rechtvaar digheid en noodzakelijkheid wer den uitgeroepen. Met welk recht zou Mr Vander velde daarover anders mogen be schikken en hoe zou hij, moest hij nog Minister zijn van Buitenland- sche Zaken, voor de Kamers, dit te kort, in de schatkist, van 782 miljoen franken, iwettigen We mogen gerust veronderstellen dat hij, in dergtiijk geval, mei het zelfde voorstel niet zou uitgepakt hebben. Trouwens, we zoeken te vergeefs in J.e Peuple in verband met het voorstel van Amerika, ook maar de minste melding van de woorden van Mr Vandervelde, doch vinden wc meer dan één op merking waardoor Mr Vandervelde in het ongelijk word gesteld. In zijn eenvoud, zoo schrijft L»Peuple zou de man van de straat kunnen veronderstellen dat het aanbod van de Vereenigde Staten, door al de belanghebbende landen met geest drift zou aanvaard geweest zijn. Maar zoo is het niet.»En verder Niemand zal betwisten dat, met den huidigen toestand van het budjet, België en Frankrijk er (aan de uitvoering van het voorstel Hoover) een harde slag zouden aan hebben.» Aldus blijft onze beweering juist dat het voorstel van Mr Vander velde in het nadeel was van zijn landen van zijn volk, uitsluitelijk in het voordeel v?n Duitschland. Laten we nu op het voorstel van Mr Hoover terug komen kan het zoo maar niet doodgewoon aange nomen worden. Waarom niet Dat willen we even onderzoeken. We zegden vroeger reeds dat Engeland er geen bezwaar zou in vinden de oorlogschulden te niet te doen, aangezien zijn finantieele balans daardoor on veranderd blijft: Italië zou er evenmin zeer weinig onder lijden daar het nagenoeg niets aan Amerika moet opbetalen van wat-het van Duitschlad ont vangt. Het gaat er heel anders om voor Frankrijk en voor België We kunnen de betalingen van Duitschland aanzien als voldoe ning voor oorlogschulden en voor herstel. Moeten we onze oorlog schulden, tijdelijk, niet meer beta len, dan kunnen we ook tijdelijk de vorderingen daarvoor missen. En we zouden er niets tegen heb ben indien het Amerikaansche voorstel de zaken aldus begreep. Maar indien we schorsing moeten toestaan van de algeheele beta lingen welkt we van Duitschland ontvangen, dan zijn we aan Mr Hoover geen dank verschuldigd voor het verlies van 782 miljoen dat hij ons daardoor zou doen op- loopen. Frankrijk schiet er 3 mil jarden bij in. Deze twee landen nu zijn eig geteisterd gewt.:-Dt door een oorlog die bt'de niet hebber, gewild en hebben dus een formeel recht op schadeloostelling. Hoe belangwekkend ook het geval van Duitschland zijn kan,en, heelemaal akkoord met het feit dat Duitsch- lands ondergang een nadeel zou zijn voor de Europeesche wereld (denken we om een diktatuur van Hitler, van Moskou of een andere) toch kunnen we niet aannemen dat het finantieel evenwicht van Frankiijk en Belgie zou moeten achteruitgezel worden voor dat van Duitschland. Des te meer daar in de na-oologsche periode elke vermindering van lasten door de Mogendheden toegestaan, in Duitschland gepaaid ging met een vermeerdering van uitgaven. We kunnen de onbetwijfelbare recht zinnigheid van Duitschland in dit geval, zooals in zoovele andere, niet aannemen. En we stellen met spijt vast dat Mr Hoover, J.ein vloed door de jammerklachten en het hulpgeroep van president Hin denburg, de belangen van Frank rijk en Belgie schijnt over het hoofd te zien en hunne rechten op herstel in 't gedrang brengt. Anderzijds, schrijft Lc Journal, ziehier wat Duitschlad door het aannemen van het vooistel zou bekomen Een netto winst van 10 miljarden franken. In andere woorden, dan wanneer alle lan den zouden te kampen hebben met een te kort, zou Duitsch land alleen een budjet genieten dat met winst zou sluiten, een zeer verminderde inwendige schuld hebben en daguren kennen met 2a 0/q vermindering; hetgeen beteekent een uiterst voordeelig standpunt voor commercieele en industrieele mededinging. Is het dat wat Amerika zoekt ls dat de uitkomst der dingen dat Belgie en Frankrijk in het on gelijk zouden gesteld worden om den finantieelen lees niet... den militairen opbloei van Duitsch land opnieuw te bekomen. Neen, neen, we kunnen niet aannemen dat deze onvoorwaardelijke maat regel mocht hij nog een heil- zamen invloed hebben op den (Samenwerkende maatschappij) Handelsregister Aalst n' 246 De Heeren aandeelhouders worden verzocht dc bij te wonen, die zal plaats hebben in de zaal van Mr Eligeen Van Cauwenberghe, Burchtstraat, nr Ninove, op Zondag 12 Juli a,.ten 3 uur zeer stipt, met volgende dagorde 1 Wijziging van art. 12 der siandregelen ten einde het te doen luiden als volgt r Het aantal leden is onbeperkt. De Beheerraad oordeelt vrij over het toekennen van aandeelen. Hij kan de onderschrijvingen van een zeker aantal aandeelen bevelen in verhouding met het gevraagde krediet. Na het treffen dezer beslissing zal de algemeene vergadering, om redenen die jjde Beheerraad zal aangeven, kortstondig worden ge schorst vooraleer tot het tweede punt van de dagorde over te gaan 2') Aanvaarding van het ontslag van den Beheerraad en van den Toe- zichtsraad. Benoeming van nieuwe Beheerders en Toezieners. DE BEHEERRAAD. eeonomischen toestand van de wereld, hetgeen nog niet bewezen is dienen zou tot bevrediging van de geesten. Laat ons hopen dat de regeeringen van Belgie en Frankrijk, onze rechten op herstel zullen doen erkennen, zonder daar om verzet te moeten aanteekenen tegen een tijdelijke ontlasting van de schulden die op Duitschland wegen. Vervolg Door samenwerking met de IVakschool zal ook de patroon beschikken over beter er meer onderlegde leerlingen, over leer lingen met meer iever en kennis van za ken, die de praktische uitwerking zullen begrijpen, en die weten zullen waarom ze op die of die manier hoeven te werken, waarop ze gedurende de uitwerking die- i.en te letten, en welke de oorzaken zijn van de gebreken die ze aan hun werk be speuren. Kn eindelijk zal de patroon zeil beter op de hoogte .worden gesteld van de moderne inrichtingen welke in zijn be- drijl de laatste jaren zij.i in voege ge bracht. Jlij zal van zijn leerling vernemen welke nieuwe machines in de vakschool worden gebruikt en besproken, welke de beste, de meest geschikte voor zijn werk- huis zijn, en door tusschenkomst van het Leerlingensecretariaat zal hij dan ook in de gelegenheid worden gesteld ter plaatse die rneckanieken te gaan bezichtigen. Zoo zal hij zelf op de hoogte blijven van den vooruitgang op technisch gebied, en zal misschien bij hem ook de prikkel ontstaan, zich tot de patroonsexamen voor te bereiden, iets wat metterdaad verplichtend dient te worden, willen we in de toekomst over voldoende geschool- de patroons beschikken. Dan zal ook wel bij liem de zucht naar boven komen mee te doen aan de prijskampen, en zal de prijskamp die om de vijl jaren door de Na tionale tentoonstelling van den Arbeid wordt ingericht bij onze Middenstanders een gunstiger onthaal vinden. Maar niet alleen voor den patroon, ook voor den leerling is een flinke overeen komst tusschen Vakschool en Leersecre- tariaat van 't grootste belang. Hoe sterke- ren band tusschen beide, hoe beter de leerling zal voelen, dat beide inrichtingen werken voor zijn welzijn en hoe meer hij zich tot de meewerkzaamheid zal aange trokken voelen. Hij zal bewuster worden van het groot belang eener flinke vakop leiding en zal zich meer verplicht zien te werken wanneer verschillende ooger. zijn vorderingen volgen en bekommerd zijn om zijn goede of slechte uitslagen. En stilaan zal hij ook in zich voelen op. wellen die mannelijke iierheidj geen onbe- duidende in de samenleving meer te we zen. Hij zal gevoelen dat hij, dank aan zijn werking en vorming in dejVakschocl en op 't werkhuis genoten, de kinder schoenen aan 't ontgroeien is en dat hij in den eeonomischen strijd van 't leven een behoorlijke plaats zal weten in te nemen. Dit alles, schoon in theorie, zal naar ons meening met taaien wii en werkzaam, heid van wege de Secretariaten gemakke. lijk te verwezenlijken zijn, en za! in prak tijk nog veel schooner wezen. Het zal troostend en aanmoedigend zijn voor de toekomst en zal van wege buitenstaanders goedkeuring en bewondering afdwingen. 2) Neven die stille innerlijke werking dient ook ons Secretariaat voor ruchtbaar heid te zorgen. Het moet door propagan da aktie het Leerlingwezen in Belgie ver spreiden Hiervoor vinden we genoegza me middelen, waarvan we enkel de bijzon derste zullen aanhalen. Vooreerst hebben we de I graadonder wijzers der Lagere School. Zij zijn het die door gedurigenomgang met de school verlatende kinderen, hun eigenschappen en voorliefde kennen. Zij kennende mate van'hun wilskracht en persoonlijken aan leg. Tot hen dienen we ons dus eersten vooral te richten, opdat zij met or.s mee werken zouden in de beroepskeuze van het kind. Zij kunnen in hun klas, in gemoede lijke taal tot de kinderen over hun toe komst spreken, zij kunnen het kind tot ernstig nadenken en rijp overleg brengen, zoodat het eindelijk zich getrokken voelt in volle vertrouwen met zijn meester zijn beroepskeuze te overwegen Dan ook kun nen zij in hun klas het werk van den leer tijd aan hun kinderen uiteenzetten, en hen een briefje van ons ontvangen ter hand stellen, waar kort en klaar de wer king is uiteengezet. Zij kunnen de kinde ren doen begrijpen, dat eens op stiel een nieuwe ontwikkelingsperiode voor hen aanvangt welke niet te onderschatten is, zoodat de leerlingen het werkhuis binnen treden met de volle overtuiging dat nu eerst de grondvesting voor hun verder be staan zal worden gelegd. Vervolgt. Onze lezers hebben in de laatste weken met droefheid en verontwaardiging gele zen welke wreede kerkvervolging tegen woordig A'oedt in Italië. In dien geweldi gen strijd tegen de katholieke aktie zoo duurbaar aan het hart van Zijne Heilig heid hebben wij met genoegen van dag tot dag in de pers kunnen volgen hoe de verschillende organisaties van ons land telegrams van meevoelen, diepen eerbied en onwankelbare trouw hebben gestuurd aan Zijne Heiligheid. Wij hopen dat deze beweging zie i in de eeiste weken nog zal ontwikkelen. Nochtans vestigen wij bijzonderde aan dacht onzer lezers op de aktie van com munie en gebeden voor den triomf van Kerk en Paus, op touw gezet door de Bonden van het H. Hart. Vooral op die wijze zullen wij getrouw blijven aan onze voorvadeilijke gehechtheid aan den H. Stoel. I 1 M mm DENDERKLOH EN -O- O 0— 'f:1 2 I - .t

Denderklok | 1931 | | pagina 1