Het konflikt tusschen het Vatikaan en het Fascisme. STA!) NINOVE Koninklijke Handboogmaatsehappij Si-Sebasliaan ZONDAG 49 JVL1 1934, ten 4,45 uur Huldebetooging, ien 2,50 uur Jubelscliieting' ter eerc van den lieer EMIEL WACHTELAËR. w r Vijfde Jaar Nr 50 Prijs per nummer 50 centiemen. Niïiove 19 Juli 1951 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Et. LiïSTIRiïAM-LIliAIIBI Jaarfeest van her Geoiestelijk Verbond van het Davidsfonds aalstdendermonde-ninove, Op ZONDAG 19 JULI 1931, MIDDENSTANDSBELANGEN I i Aller\ als eer\ man naar Ninove pnQtphp.akrflkenii.tr <R Luysterman n- 1862,54.) Handelsregister Aalst n- IQ93 Abonnementsprijs 3 maander. 'r- 4,00 6 maanden ,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. o Zooals we het v oeger hebben belootd, kunnen we thans het om standig PROGRAMMA me'edeelen, van het FEEST dat te Ninove wordt op touw gezet, door het Gewestelijk Verbond van net Davidsfonds. De inzet zooals het betaamt ligt vast in een Mis voor afgestorven leden en weldoeners van het Davidsfonds, te .1 1/2 u., in de Dekanale kerk. Het gelegenheidssermoen wordt gepredikt door den Z. E. H. Deken Fierens, van Sint-Jans-Mo lenbeek. Na deze plechtige Mis, dit is rond 1 uur, bezoek aan de kerk en hare kunstschatten, onder leiding van bouwmeester Jules Birmant. In den namiddag, om 3 1/2 uur Feestzitting in Ons IInis, Als spreker treed op, Heer Professor Bouweraerts, Voorzitter van den Katholieken Landsbond. En om 4- 1/2 uur, dan een puik Kunstconcert. Mevrouw Rombaut-Uten, kunstzangeres uit Aalst, zingt uit haar prachtig repertorium, en de gunstig gekende Symphonie Excelsior onder leiding van Heer Edmoxd Crins, laureaat van het Conservatorium van Gent, zal haar beste stukken ten gehoore brengen. Davidsfondters en belangstellenden die dag is uw Feestdag. Verleden week hebben we de valsche aantijgingen van de Fas cisten weerlegd met de teksten van den jongster. Pauselijken we- reldbrief. Thans moeteu we het derde deel van den brief samenvat ten en de lessen welke de Paus ons geeft, laten uitschijnen. Uitalhetvoorgaar.de is geble ken dat het niet de katholieke ak- tie is welke door de fascistische geweldpolitiek werd bedoeld maar wel het afrukken van de jeugd aan het leergezag van de Kerk. Waar om zouden de Congregatiën van Onze Lieve Vrouw en de Patro naten vervolgd geworden zijn Overigens Mussolini zelf heeft het uitdrukkelijk verklaart. Men herin- nere zich wat we in ons blad van 3 Juli schreven Alles in den Staat, niets buiten den Staatniets tegen den Staat die wooiden sprak Mussolini tot een specie al corres pondentvan Le Journal, en voegde er aan toe het kind van zoohaast het leeren kati, behoort aan de Staat, aan hem alleen Daartegenover stelt de Paus, de kristelijke leer Vooreerst heeft ieder ziel het recht zich het volvnaakste geestelijk goed aan te schaffen (d.i de geestelijke volmaaktheid na te streven) en bovendien dit goed aan anderen mee te deelen. Daarom is het dat de Kerk gaarne strijdt voor de vrijheid van de gewetens, wat niet hetzelfde is als da gewetensvrijheid. Hier komt thans het leergezag van da Kerk in werking. Gaat en onderwijst alle volkeren zijn de woorden van Christus.Aan al deze zielen met een vrij geweten moet de leer van Christus voorgehouden worden maar bijzonder aan de kleinen die als t ware uit een god delijk instinkt, in Mij gelooven aan wie het rijk der hemelen is voorbehou den waarvan de bcwaarsengcleu altijd het aanschijn van den Hemel- schcn Vader zien. In een woord de kleinen zullen de geliefkoosde disoipelen zijn van de Kerk Laat de kleinen tot mij komen en wil ze niet tegenhouden Voorzeker, zegt de Paus verder, wil de H. Kerk, de rechten van den Staat niet ontkennen, maar in de fascistische bedoeling ligt het, over het kind van uit de jaren van zijn prilste jeugd tot het man ge worden is, een Staatsmonopoleum in te richten dat zoowel tegen de naluurrechten van de familie strookt, als tegen de bovennatuur lijke rechten van de Kerk. En zoo iets, is openlijk aan de Jeugd den weg versperren tot Christus ver mits haar den weg versperd wordt naar de Kerk. Waar is nu de scheidingslijn voor de opvoeding welire de Staat zal bezorgen en deze waarover de Keik moet waken Men stelt de zelfde vraag als men zegt welk is het einddoel van den Staat In zich, is dit, noodzakelijkerwij ze begrensd in het natuurlijke, het wereldsche en het tijdelijke. Daar entegen ligt het einddoel van de Kerk in het eeuwige,het hemelsche het bovennatuurlijke. Aan dit laat ste moet al het overige dat als be weegreden kan gelden voor het menschelijk doen en laten, onder geschikt zijn. En de Kerk gaat haar maddaat niet te buiten wan neer zij in de zielen de eerste be ginselen stort en de onmisbare ele menten tot het bovennatuurlijk leven de Sakramentenj bezorgt noch evenmin wanneer zij tot dit leven opwekt en wanneer zij de methode en de middelen aanwendt welke zij daartoe goed oordeelt om de kristenen te brengen tot het apostolaat in een georganiseerde en verstandig uitgebaate samen werking. Aldus is de katholieke aktie, het apostolaat, door Chris tus zelf gewild. Doch hier stuiten de fascistische en de kristelijke opvattingen aller meest tegen elkaar. In zijn boek De leer van het frjhme en zijn plaats in de geschiedenis heeft de huidige Minister van Rechtswezen in Italië, Alfredo Rocco, het eerst, de thesis vooruitgezet dat de be perkte menschelijke groepeeringen bestonden zoowel als biolsgisch feit dan als sociale eenheid. Van daar uit dat de Natie een opzichzelf staande inrichting moet hebben om ie doeleinden te bereiken welke aan zijn specie, eigen zijn. Dezelfde schrijver zegt\nog Het fascisme oordeelt nog dat de maatschappij het doel is en de enkeling het middel het leven van de maatschappij komt er ten slotte op neer den en keling te plooien, als een werktuig van de sociale doeleinden. De formule dus van het fascistisch nationalisme is de enkeling voor de gemeenschap. Tot hiertoe treffen we nog niet de verklaring van Mr Mussolini Alles voor den Slaat Ziehier hoe we lot daar komen. Een ander schrijver Giuliano, verklaart dood eenvoudig dat de natie, goddelijk is. Waarom Omdat ze de samen vatting is van het universeele en het individueele, omdat ze in zich besluit het laatste waarom van ons recht en van onzen plicht. Ja, maar waarom is de natie dit alles Men blijft het antwoord schuldig. Welke is dan toch die bovenzinnelijke eenheid aan de welke den enkeling onderworpen is en die geen rekening houden moet noch met het natuurlijk ein de van den menseti noch met de rechten hem toegekend om tot dit einde te komen Geen zorg daar om. Men wil alleen zeggen en men komt er toe te zeggen dat de Itali- aansche natie goddelijk is en... de natie dat is den Staat met een hoofdletter j. Aldus vervaardigt de fascistische leer een nieuw wezen de Staal - Natie Laat ons in doodgewone taal zeggen dat fascis me en Italië, in de oogen van de fascisten natuurlijk, één en dezelf de zaak is. Om zijn politieken vorm recht te houden, maar steunende op een theorie die ten onrechte aan de Natie alle recht toekent op den en keling en de Natie met den Staat vereenzelvigende, zegt Mussolini Alles voor den Staat, niets buiten den Staat, niets tegen den Staat... En wat zegt de Katholieke leer. In zichzelf vind de mensch zijn einddoel, omdat hij een ziel heeft Dat einddoel is het eeuwig leven: anderzijds de mensch is gemaakt om in gemeenschap te leven, dat gemeenschapsleven ech ter is tijdelijk vermits het verbro ken wordt door den dood. Dit tij delijk ieven, dit gemeenschapsle ven zal daarom aldus ingericht zijn dat het dienstig weze voor het beieiken van het einddoel van ieder mensch. De mensch leeft in gemeenschap maar de gemeen schap zorgt voor hem. Alle dagen zien we dit verwe zenlijkt voor onze tijdelijke goe deren. We verwachten van de ge meenschap dat zij ons het gemak en de hulp zou geven om dit tijde lijk goed te bemachtigen. Doet zij het niet dan verkiezen wij dikwijls met een ander gemeenschap tc le ven dat is de geschiedenis van de uitwijking Wij katholieken heb ben bovendien nog als plicht te zorgen dat de gemeenschap waarin wij leven zich hierom bckreune dat wij gemakkelijk ons geestelijk wel zijn zouden zoeken en verwezen lijken. Omdat de fascistische staat die plicht niet meer wil erkennen is hij in kon likt gekomen met het Kerkelijk gezag en daarom schrijft de Paus in zijn vvereldbrief de ver oordeeling van alles wat in de fas cistische leer en in het fascistisch programma tegenstrijdig is met de katholieke leer. En, de Paus ver stopt het niet, daardoor heeft Hij een dienst bewezen zelfs aan de fascistische partij. Immers zoo zegt de Paus «welk belang kan de partij er aan hebben, in een katholiek land als Italië er gedachen op na tc houden, of een handelwijze te voeren welke niet stroken met de katholieke beginselen. Eens toch komt het ge weten van de volkeren, zoowel ais dit der enkelingen, tot het bewust zijn en zoekt opnieuw de wegen die het eens verlaten heeft. Zijne Heiligheid schrijft nog een en ander over speciaal ilaliaansche aangelegenheden en sluit dan Zijn brief met Zijn vertrouwen uit te drukken in God en ons allen tot dat vertrouwen en het gebod aan te ma nen. Om deze enkele beschouwingen te sluiten willen wij nog een vraag stellen Hoe komt het toch dat Mussolini thans zoo scherp tegen do Katholieke Kerk gekant staat (dan wanneer hij pas een jaar geleden met het Vatikaan dat schoon ver drag heeft aangegaanop eigen ini tiatief, en waardoor hij aan denPaus én zijn vrijheid éu zijn heerschappij als Torst heeft opnieuw mogelijk gemaakt. We kunnen alleen antwoorden dal het overdreven Nationalisme ham tot daar heeft gebracht. Vele ka tholieken hier te lande loopen blin delings over tot overdreven nation alisme. Tot hen moeten we roepen»: Geeft acht en werpt u niet zooals de Paus zelf zegt in die heidensche Staatsaanbiddingwelke door de En- cyhliek is veroordeeld. In de nachtvergadering van Vrijdag avond, 3 Juli, sprak volksvertegenwoor diger, Fr. Van Ackere, eene schoone redevoering uit ten voordeele van den Middenstand en waarvan hier het bijzon derste deel volgt De heer Minister van Landbouw zal mij toelaten te wijzen op twee punten die begrijpelijkerwijze de aandacht van de georganiseerde Middenstanders gaande maken. Ten eerste, de geringheid van kaders die het Middenstandsambt uitmaken. Ten tweede, de nog stelliger gering, heid van het budjet van het Middenstads- ambt. We zijn verschrikt wanneer we deze cijfers vergelijken het budjet van het Ministerie van den landbouw 87,634.11? fr. het budget van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid 083.780,798 fr het armzalig bedrag van het ambt van den Middenstand 3,717,750 fr. En nochtans vertegenwoordigen de Middenstanders ten minste het vierde van onze gansche bevolking. Ik acht het overbodig de hoedanig heden van deze categorie van onze me. deburgers te kenschetsen, ik zal mij alleen veroorloven dat de Middenstand het grootste aandeel betaalt in de verscheide ne belastingen en taksen die moeten ge heven worden om het bestuur van het land mogelijk te maken. Ware het, Mijnheer de Minister, niet mogelijk met wat meer rechtvaardigheid te werk te gaan en vooreerst de Alge- rneene DirecMe van het ambt van Midden stand te herstelleu en nadien de buiten diensten te volmaken door het stichten van provinciale opzieners. Wij dringan aan opdat op den kortst mogelijken tijd zou overgegaan worden tot de benoeming van een korps van raadgevers voor de ambachten en nerin gen in buitendienst. Daardoor verwezenlijken we slechts de aanpassing aan de ambachten en nerin gen van een initiatief van de Belgische regeering die den 30 Juii 1908 een korps van Staatsagronomen welne de beste uit slagen oplevert en een bewijs daarstelt van de onontbeerbjkheid van deze be ambten die in rechtstreeksche verbind'"'" staan met de belanghebbenden en eld s een brug slaan tusschen de theoretische bestuurders van de verscheidene diensten eenerzijds en practische opbouwers van onze economische werkers anderzijds. Ik zal ook vragen, en mijne vraag vergt niet de minste uitgave voor het budget, dat het Ministerie van Landbouw voortaan Ministerie van Landbouw en Middenstand s zou genoemd worden. I i 1 i ;.iSW& "T. 'mzjl

Denderklok | 1931 | | pagina 1