11 Het werk van den Leertijd HET GEDING VAN ONZE HEER door 1'. I)lï MUM'. Vijfde Jan.* iv 35 Katholiek Vlaamsc/t en Volksgezind Weekblad iiSfSS.. K. LttYST6RliAN*I.IMA>lRl Marc. Van Petegem, Van 4 tot 12 October door Tooneeigilde HOOGER OP De Frontstrepen en Snvaliditeits-kwesties Het Moratorium der Herstellingen De Historische Processie Het 31- Internationaal Eucharistisch Congres, Prijs per nummer 30 centiemen. Ninovo *23 Oogst 1031 VOOR HET KANTON NINOVE Handelsregister Aalst tv 1093 Postcheckrekenin^ (R Luvsterrvin n- 1862,54) Abonnementsprijs fr. 1,00 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst Drukker-Uitgever .3 maandei. 0 maanden 1 jaar NINOVE NINOVE, Koeipoortstraat, 10, Nu dat de verlofdagen in de scholen aangebroken zijn, loopen er wis'en zeker merige ouders be kommerd over wat zij met hunne kinderen zullen aanvangen. Som migen onder hen, zijn om allerlei reden bestemd verdere studieën te voltrekken anderen zullen niet meer schoolwaarts keeren en zijn van daar uit geroepen om werk, bezigheid te zoeken. De fabrieken, de openbare werkplaatsen, de werkhuizen onzer ambachtslieden en de handel zullen elk, naar ge- laug de omstandigheden, verschei dene dezer jonge krachten in hun ne vesting" opnemen. Onze taak ligt nu niet om elke reeks afzon derlijk te behandelen maar, v. ij zoeken hier te spreken bijzonder over dezen welke haast zullen rang nemen in de ambachten en den handel. Immeis, voor hen werd van wege onze Belgische Regeering dit prachtige werk van den Leertijd ingesteld en uitge voerd door tusschenkomsï van de plaatselijke Leerlingsecretariaten, waaronder Ninove er ook één telt (zetel St-Jorishof, Statiestiaat) met een werkgebied dat zich uit strekt over al de gemeenten van het Kanton Ninove. Dit secretariaat behertigt de be langen van de leerlingen uit de verschillende beroepen, dooi tus- schenkomst van den Dienst van den Middenstand (Ministerie van Landbouw). Het stelt zich voor doel eene betere aanwerving van leerlingen te verzekeren voor de bedoelde beroepen en tracht te dien einde de praktijk te versprei den van de schriftelijke leerover eenkomst, gesteund op een pro gramma van te onderwijzen vak ken Deze overeenkomst wordt af gesloten, voor een duur van twee of drie jaar, tusschen vader en zoon, of tusschen broeders, of tus schen den vreemden werkbaas en den wettigen vertegenwoordiger van den leerling indien dezen nog minderjarig is Dergelijke overeenkomst ver plicht den meester, op huisvader lijke wijze, trapsgewijze en stelsel matig aan zijn leerling de beroeps kennis die hij bezit aan te keren volgens een aangenomen program ma, terwijl hij ook den leerling zal vergemakkelijken en aanbevelen om het bijwonen van een am- bachts- of avondschool of beroeps- leergangen. De leerling integendeel verplicht zich tot eerbied jegens zijn mees ter, zal zich onafgebroken toeleg gen op het verwerven van de aan te leeren vakkennis, zal zich on derwerpen aan het werkhuisregle ment en zal de bedrijfsgeheimen bewaren. Kortom deze overeenkomst be oogt de beroepsvorming van den leerjongen of het leermeisje en wordt docr de wederzijdsche ver bintenissen van beide verdragma kers, eene ernstige voorbereiding tot de bekwaarnheidsproef die elke leerling bij het einde van dit kon- trakt moet ondergaan.Dit beroeps examen loopt over de onderwezen vakken vervat in een programma, van theoretischen en praktischen aard, en dat,in aangeduiden vorm, opgesteld en onderteekend wordt, tezelfdertijd met de overeenkomst. Pe keurraad wordt samengesteld uit twee ambachtslieden van het z'-lfde vak, één afgevaardigde van het plaatselijk 1 eeilingsecretariaat en een opziener van het bevoegde Ministerie Dienst van den Mid denstand). Zoo de leerling slaagt in deze proef, bekomt hij, van Re- geeringswege, benevens een offi- cieele leerbrief ot diploma, eene mooie geldelijke premie die ver hoogt naarmate het aantal beko men punten en hem aldus gunstig helpen kan tot het aanwerven van vakboeken en gereedschappen Het Werk van den Leertijd is dus geroepen om flinke verbete ring te brengen in de beroepsbe kwaamheid maar al te veel ver waarloosd onzer ambachtlieden Het onderwijzend personeel van de lagere, nijverheids- en vak school hoeft zijne oogen gericht tot deze instelling de ambachts lieden, handelaars, ouders, leer jongens tn meisjes zuilen belang stellen in dit Werk, om inlichtin gen vragen op het Secretariaat, j ('s Zondags van i i tot lz uur) en dan krijgen de ambachten voor- j taan nieuwe jonge krachten met 1 etne flinke technische opleiding. Schrijver van lui Le^rli/igsecrclanaat van Ninove. den wij als zuiver saldo van de Herstelbe talingen ontvangen 83 mill oen goud- frank. In de huidige omstandigheden, zul len wij slechts op 31 miliioen fr. zuiver in komen mogen aanspraak maken. Het Mo ratorium zal ons diensvo'gens kosten 52 miliioen goudfrank of ongeveer 300 milii oen papierfranken. De-e som kan ons klein schijnen aan gezien zij rr.aar 3 o,o van onze algemeene Begrooting in beslag neemt. In feite ech ter, beteekent zij eene ernstige opoffering voor ons land. Weet ge wel dat men er dr 3(4 van or-ze militaire invalidideitspensi oenen kan mede betalen of het 1 [3 der oorlogspensioenen die jrarlijks in ons Budget voorkomen De fmantieele gevolgen van het Hoo ver plan mo-ten bijgevolg niet onderschat worden zij komen immers neer op eene vermindering der Staatsontvangsten en bemoeilijken als dusdanig het herstellen van het Begrootingsevenwicht voor het dienstjaar 1932. Dit kan wellicht een re der. te meer zijn om de Bestunrsnitgaven wat meer te besnoeien A. C. in de feestzaal ONS HUIS, Dretfstraat, Ninove, 4 opvoeringen van Het zal zeker niet te laat zijn, eens na te gaan welken terugslag het Hoover mo ratorium op onze htaatsfinancies zal heb ben. De tijd is immers gekomen om op de Begrootiug van 1932 te denken en te zien welke de mogelijke ontvangsten zijn en tevens de noodzakelijke uitgaven, binst het eerstkomend tinantieel dienstjaar. Welnu wat de ontvangsten betreft, biernopens mogen wij ons geen illusies maken. De economische crisis, die sedert geruimen tijd het Staatsinkonien aantast, blijft steeds voortduren. Anderzijds komt eene nieuwe crisis, deze namelijk der her stelbetalingen, nadeelig inwerken op de geldmiddelen van den Staat. Berekenen wij eeus hoeveel de vermindering var. die- nentwege kan bedragen Men weet dat het Young Plan ons voor de jaren 1930-34 eene annuiteit vergunt van omtrent 100 miliioen goud-mark of 125 miliioen goud frank. Daarenboven verleent ons de Markenovereenkomst var. 13 Juli 1929 eer.e annuiteit van 20 milii oen goud-m-k of 25 miliioen goud-frank. Uitmaakt dat wij jaarlijks zoo ongeveer 150 miliioen goudfrank van Duitschland mogen verwachten. Anderzijds moeten wij daarvan afstaan 1) omtrent 41 miliioen goudfrank aan de Ver. Staten krachtens de akkoorden van Washington 2) 4 miliioen goudfrank aan Groot-Brit- tanië, kiachtens de Akkoorden van Den Haag. Het Iloover-moratorium heeft voor ge volgde annuiteit van 125 miliioen goud frank te doen inkrimpen tot 0 miliioen goudfrank, zonder nochtans iets van de 25 miiiioen Ir., ons schuldig krachtens de Markenovereenkomst af te trekken. Voor 1932, zullen wij dus slechts 31 miliioen goudfrank ontvangen. Maar wij zullen ook voor een jaar ontslagen zijn van de 45 miliioen goudfrank die wij schuldig zijn aan de Vereenigde Staten en Engeland alsook van de 22 miliioen goudfiankdie wij aan laatsvermeld land moeten betalen als intresten van onze twee na-oorlogsche leeningen het Heropbouwingskrediet en de oorlogschuld van Belgisch-Congo. Kortom, zonder het Hoover-plan had- voor de Oud-Krijgsgevangen in Duite:bland - (ter op±.inT\mgetj»tdt.n\. Tusschen de oud-strijders van den grooten oorlog zijn zeker de krijgsgevangenen in Duitschland t meest beklagenswaardig geweest Hun lijden was zeer gre ot en tal rijk zijn ze ziek uit de balling schap weergekeerd. En helaas, de meesten genieten geen invali- diteits-pensioenen omdat zij den oorsprong hunner ziekte moeilijk kunnen doen bepalen, zooals de wet het voorschrijft Bovendien genieten zij ook niet van de wet der frontstrepen en de rente, alhoewel zij toch hunnen plicht tot het uiteiste kweten. Zïin ze niet in de eerste dagen j overmand, of wel gekwetst in de j gasthuizen of als dekking dienen» de van het achteruitwijkend; le- gtr, in de handen vin den vijand gevallen Zt hebben recht op eene morale eerherstelling en op minstens 3 frontstrepen. Bovendien vraagt het Nationaal verbond eene gevangen- streep zonder rente De belanghebbenden kunnen de noodige itilichtin hel maandblad nen Prijs per jaar zich te bevragen Bond Krijgsgevangenen, St. Jansplaats, 10, Antwerpen wekkende pest die gloeiend uur of Sint Antoiius vuur geheeten werd. Door de zoo talrijke verwoestingen be wogen, besliste Radbod, bisschop vati Doornijk ertoe een al gemeene bcetpto'. es cie tc doen. Deze had plaats o[ den dag dei l\i nis verheffing die volgde. De bisschop, de geestelijken, 'het volk namen er blootsvoets deel aan, de reliquieèn der heiligen dra- gei de, Na die openbare gebeden hield de kwaal op. Die vrome betooging werd de volgende jaren hernieuwd tot op onze dagen, en zoo trekt heden nog de processie van Onze Lieve Vrouw der zieken en van de Kruis- verheffeing door de straten van Doornijk. De precessie werd spoedig alom bekend en de vreemdelingen kwamen ze in over groot getal bewonderen. De overheden, de dekens van de am bachten, de lc.ten van de broedersschap, gezegd des Da noiseaitx in rijk ge waad, alsook de leden van de andeie broe derschappen, de vier burgerlijke gezel schappen. al de geestelijken van de stad zoowel wereldlijken als regulieren, namen deel aan de processie die met grooten luister optrok. Uie precessie bestaat dus reeds 839 jaar. Sedert eer.ige jaren heelt Doornijk aan dien alouden stoet zijn eigen aard terug geschonken en heeft hem een kunstvollen st napel gegeven, die zoo goed met die schoone stad overeenstemt. Heden telt de stoet meer dm 2 500 deelnemers, die vol gers de archiefstukken gekleed zijn. Het onderwerp der processie is de dank betuiging van het volk aan Onze Lieve Vrouw der zieken, voorgesteld door een aloud beeld uit de XIV' eeuw, een mees terstuk van de Doornijksche beeldhouw- schoo', dat in het portaal van de Kathe draal staat. liet vo k wordt voorgesteld door de ntgen parochies binnen de muren der stad, die de hulde brengen van den pa troon van de parochie, wiens leven voor gesteld wordt door een horderdtal groe pen. Al die groepen omringen antieke beel den en reliquieënkasten, terwijl de geeste lijken hun kostbare gewaden dragen. Grootendeels zijn die stukken voorwer pen uit museums, van onschatbare waar- unnen ineen verkrijgen in de, zooals het luisterrijk gewaad van Ka- ^i,nunnik Cottrel (XV 1' eeuw), de rehquieen- De kast van het ware Kruis, Byzantijnsch Fr. 0,00 Gewezen van Doornijk den 6 September 1931. Op Zondag 0 September aanstaande zal de groote Historische Processie van Door nijk haar 839 Jaariijkschen optocht doen. Men verwarre niet met den jubelstoet van 80 reliquieënkasten die op den 21 Juni laatstleden dcor de straten van Doornijk irokomhet 14. eeuwfeest te vieren van den Heiligen Eleuthenus, eersten bisschop van het aloude bisdom. De jaarlijksche processie van September is gansch verschillend in haar doel en in haar schikking alhoewel ze een even groo ten kunstvollen en schilderachtigen luister ten toon spreidt. Hier volgen eenige inlichtingen nopens die processie die acht eeuwen en half oud is. In 1U92 woedde er te Doornijk een vree- selijke besmettelijke ziekte. Volgens een toenmalingen kronieksemjver, Heriman, abt van Sint Martinus was het een schrik- Juweei (VIII' eenwi, de reliquieënkast en de kaars gezegd des Damoiseaux (1572) in zilveren snij- en drijiwerk, de reliquie ënkasten van Onze Lieve Vrouw (1205) en van den Heiligen Eleutherius (1247) enz. al deze stukken worden voor de om standigheid uit den vermaarden schat van de Kathedraal genomen en uit den bijzon deren schat van iedere der oude kerken van Doornijk, die zooveel iij*.e herinne ringen uit alle tijden bewaard hebben, Daarenboven, de processie is vol leven, want zij wordt opgeluisterd door koorge zang en gesclul van I hebaanschetrompel- ten. Treffend ij de indruk van dien gods dienstige» stoet die optrekt tc midd n van de bouwkundige omgeving der oude stad en de nienigie bedevaardeis en tociisten die elk jaar uit alle kanten van het land en van Frankrijk, komt toegestroomd, blijft onder den indruk van bewondering en op getogenheid. De processie verlaat de Kathedraal om 10 ure stipt. Zij komt er terug binnen om streeks 12 ure. In alle richtingen, zoowel voor het heengaan als voor het terugkeeren zullen spéiale treinen, trams en autobussen in omloop gebracht worden. Dublin Juni 1932. «Ierland, dierbaar Ierland, katholiek Ierland, land van geloof en van ec-r, held haftig en ongekunsteld, tevens zóó een voudig en grootsch I Schoen en groen Erin, land van p ëzij, van ruïnen van al tijd herlevende verwachtingen, ik groet U. gelijk een reiziger .van ver een schoon, geheimzinnig, in nevelen gehuld land be groet, al door een nachtelijken, opklaren- den droom. Ik groet U, gezegend land, met den vurigsten wensch dat uw volk, uw volk van deemoedige reuzen, betrouwvol en vroom zich weer moge verheffen, zich opnieuw vrij er» lier, groot en gelukkige moge gevoelen, onder het zoete juk var» Christus en den glimlach der Maagd, in uw lieven mantel art legenden en droo- men, o dierbaar en heilig Ierland Mei deze woorden gaf H. E. H. Dokt. Lamyj Prelaat van Tongerloo een korte samenvatting van hetgeen Ierland en ler- selie volk voor den geest roept. Die woor den bevatten niet de minste overdrijving, want wie eens Ierland mocht bezoeken onderging hij niet den diepen indruk van innige vroomheid, van eenvoudigen en ongekunstelden godsdienstzin P Het Eucharistisch Congres van 1932 zal dus plaats hebben in een heel ander kader dan verleden jaar te Carthago te midden van een Mahomedaansche bevol king. Alles wijst er op dat het dan o<5k in ongemeene pracht zal geschieden. Men mag zeggen dat de voorbereidingen kolos saal zijn. Als men de bureeien van het Congres binnentreedt, 8 Lower Abbey- street, niet ver van de beroemde Pillar en vooral als men het voorrecht heeft toe gelaten te worden tot het bureel van den algemeenen Secretaris, Mr. O'Realy, ver neemt men dat sinds meer dan drie jaar een geweldige propaganda werd onder nomen om dit congres te doen lukken. Deze propaganda werd vooral gevoerd bij de millioenen Ieren - uitwijkelingen, vorspreid in alle landen van de we~eld. Men kent de droevige toestanden die de landverhuizingen op groote schaal hebben veroorzaakt. Vooral in Amerika en Enge land zijn er duizenden Ieren en ook hon derden leische Priesters. Het Komiteit heeft een oproep geiicht tot geheel de bevolking om vanaf 1928 al die uitwijkelingen te bereiken en hen het wachtwoord te geven Komt niet naar Ierland, noch in 1929, ncch in 1930, noch in 1931, maar van nuaf aar spaart en zorgt ervoor dat gij met uw stamgenocten de onvergetelijke dagen meeleeft in Juni 1932. l'it wachtwoord werd geestdriftig beantwoord, en van de vijl werelddeelen zullen aanzienlijke delegaties komen van uitgeweken Ieren. De vele Iersche Pries ters die in Engeland werkzaam zijn heb ben ieder in hun kring van katholieken de propaganda geleid, spaarkassen ingericht en komen in dichte gelederen naar het Congres. Uit inlichtingen, bekomen op de bureel- en van de engclsehe spoorwegmaatschap pij, blijkt dat men voor hel vraagstuk slaat uit Engeland liet veevoer per trein, maar .ooral per boot te verzekeren van ^0 tot 90.000 congressisten. Het Komiteit beert met ongemeene klaarheid van blik het vraagstuk van het logement bestudeerd de capaciteit dtr hotels werd tot een maximum gebracht, zoodanig dat liet aantal bedden daar min stens verdubbeld wordt al de kloosters, collegts. pensionnaten worden gekwireerd en de Irish Free State stelde ook ter be- schikking van het Congres ai de lokalen der openbare scholen acht dagen vóór het Congres zullen de kinderen in buiten*

Denderklok | 1931 | | pagina 1