BE SCHOOLSTRIJD HET GEDING VAN ONZE HEER door P. l)E MOM'. Vijfde Jaui iV 38 Prijs per nummer 30 centiemen Nfnove 13 September 1931 Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE R. LlYSTIBtiAM-tLlMiAliKI Liberale-Socialistische aanslag op de vrijheid van het onderwijs. Het verloop der Economische Grisis. Spasiale identiteits en prioriteitskaart Van 4 tot 12 October door Tooneelgilde H00GER OP De Pauselijke Maand Intentie De Triomftocht van den Cirkuskoning KLOKKEKLAHKEN. Postcheckrek^ingQR Luysterman n- 1862,54) Handelsregister Aalst n- 1C93 Abonnementsprijs 3 maandei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. In onze vorige artikelen hebben wij erop gewezen, hoe e: geloopen wordt in al de wijken van de stad om kinderen te bedelen voor de oi- ficieele scholen. Van naburige dorpen, Okegem. Voorde, enz. wordt ons konde ge maakt dsit alle middelen, geld, velos, enz.gebruikt worden, om de kinderen uit de vrije scholen te trekken en ze naar de officieele te doen gaanH Het zal ook eens dienen onder zocht welk belang- politiek of per soonlijk sommigen welke niets met het onderwijzend personeel te maken hebben er aan halen, om zulke geweldige propaganda te voeren voor het officier 1 middel baar onderwijs. Daar komen wij later op terug nu spreken wij bijzonder van het verbazend feit waarmede de socia- litische-liberale meerderheid in de Cornissie van Openbare Onderstand de kroon zet op haar werk van dwang en onverdraagzaamheid in dezen hatelijken schoolstrijd. Noch min noch meer, hebben die heerende kinderen van het weezen- huis willen dwingen de vrije school te verlaten om naar de o/Jicieele le wor den gezonden. Deze beslissing is genomen in de vergadering der C.Ö. O. van Vrij* dag i deztr waarvan de dagorde was 1Begrooting. 2) Verschillende. Niemand had durven denken dat onder dat onschuldig woordje verschillende zulk een snoode aanslag schuilde op de vrijheid van het onderwijs. Een zoo belangrijk punt kan men toch niet aan het dagorde schrijven onder de vage benaming van verschillende Het is noodig er bijzonderlijk op te drukken dat de kinderen van het weezenhuis de scholen blijven be zoeken waar zij ingeschreven wa ren als zij in 't weezenhuis zijn aanvaard. Zoo is er een kind dat naar de gemeenteschool ging en dat natuurlijk deze blijft bezoeken. De vrijheid van onderwijs was dus, van katholieke zijde, ten volle eerbiedigd. Waarom zou diezelfde vrijheid aan de kinderen die altijd een katholiek onderwijs hebben gekregen, thans ontnomen wor den De Heer Felix De Clercq. welke uit de|stad was,woondedie fameuze vergadering niet bij en aldus ging de schandige stemming over dit kapitaal punt door zuodra hij, echter, bij zijn thuiskomst die zware feiten vei nam zondt hij on- derstaanden protestbtiei naar den Voorzitter der C. O. O. Ninovc, den 10 September 1931 Aan den Heer Edgar De Coster Voor :iiter der C. O. U. Geachte Heer V out sitter, Ik verneem dat gij btcB gegeven hebt dc kinderen van het We. zenkuis uit de vrije tekolen ie trekken om te te verplichten naar de gemeenteschool le gaan dit als gevolg $ats een besluit genomen door de meerder heid in de vergadering der C. O. O. van Vrijdag laatst. Ais Hi dei C. O. O. protesteer ik ten zeerste tegen ilen aanslag op de vrijheid ven 'hel onderwijs. Ten eerste omdat het besluit niet op regel matige manier is genomen aangezien dit punt niet op de dagorde stond, welke luidde Begrooting en verschillende. Ten tweede cmiat het streng door de wet verboden is,en in tegenstrijd met de omzend brieven van den Heer Minister Janson, de macht van de C. O. O. ie misbruiken om hatelijke dwangmiddelen uit te voeren. Wordt dat bevel zonder verwijl niet inge trokken dan zal ik mij verplicht zien tem klacht in te dienen bij de bevoegde overheid ont dat macht misbruik te beletten. Inlusschen bui ik U geachte Heer Voor zitter mijne beleefde groeten. Eene klacht tegen deze beslissing der C O. 0. is ook met de meeste spoed aan de bevoegde overheid gezonden. In hunnen haat tegen de Gods dienst hadden de felle wijsneuzen, welke de socialistische politiekers dwingen dezen schoolstrijd te voeren, zich alleen gesteund op ar tikel 78 der wet van iO Maart 1925 op de Openbaren Onderstand welke zegt De C O. is aangesteld als voogd van al de hinderenzij wijst een har er leden aan als voogd,, terwijl de overige leden den voogdij raad uitmaken.» Maar zij hadden vergeten dat art 73 bestaat, luidende als volgt Nimmer echter mag er eenig on- derscheid gemaakt worden in gods- dienstig wijsgeerig o[ politiek op- zicht.» Dit artikel wordt op bijzonder klare wijze toegelicht door een Ministeriele Omzendbrief van den Heer Janson, van 7 Juni 19*28, waarvan men afschrift op het Stadhuis kan vinden en die zegt «l)ie handelwijze is rechtstreeks in strijd met de beginselen waarop de wet van 7 Mei 1888 gesteund is. Die wet verbiedt inderdaad het verleenen van steun aan de armen te doen afhangen van het zenden der kinderen naar de bepaalde scholen Zij heeft voor doel te belletten dat men behoeftige ouders zoude kunnen dwin gentegen hun verlangen in, hunne kindereu eer in eene openbare dan in eene private school te plaatsen of om gekeerd. De wetgever van 1888 is er dus om bezorgd geweest aan de arme huisvaders de vrijheid te waarbor gen om hunne kinderen te doen onderwijzen in de scholen naar hun keuze. Wij steunen ten volle op deze woorden welke de wet uitleggen en bindende kracht hebben en we beantwoorden deze daad van hate lijtcen schoolstrijd, door socialisten en liberalen gesteld,met onze oude leuze Zij sullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind...! Voor Vrijheid en Reeht Het bulletijn van het Instistunt der Economische Weienschappen der Hoogeschool van Leuven komt weerom te verschijnen en M.L.H. Dupriez onderzoekt, als naar ge woonte,den economischen toestand van ons land, bij middel van de laatste gekende statistieken. Daar uit leidt hij een paar besluiten af die wellicht onze lezers kunnen aanbelangen. Sedert onze laatste kroniek, schrijft M.L.H. Dupriez, heeft de scherpe tinantieele krisis, die in Midden-Europa uitgebroken is een nieuwe slag gebracht aan de internationale economische con- jonctuur en de inzinking heeft in verscheideue landen nog toegeno men Aldus is het echter niet ge weest in Belgie, waar de periode van zakenstilstand voortgezet werd sommige teekens onzer economische bedrijvigheid zijn nog meer gedaald, onder den in vloed der buitenlandsche gebeur tenissen, terwijl andere teekens, die minder met het buitenland in verband staan, ccne merkelijke verbetering daargesteici hebben. In deze omstandigheden is het moeilijk samenhangende voorspel lingen te doen eenerzijds, in het binnenland neemt de gezondwor- ding toe. en de eigenlijke econo mische voorwaarden die aan de basis liggen eener geleidelijke zakenherneming worden van maand tot maand bevestigd an derzijds blijft de internationale omgeving algemeen slecht zoodat iedere gevoelige verbetering er door geremd of vertraagd kan worden. Evenwel meenen wij niet dat zij bij ons nog eene algemeene verzwaring der krisis zou kunnen teweeg brengen, tenware nieuwe en belangrijke panieken in het buitenland uitbarstten. Wat nu de mogelijkheden van eene herneming betreft laat de kennis van het verleden toe er bij te voegen dat een begin van zelf standige herleving, midden van de depressie mogelijk is, wanneer de binnenlandsche voorwaarden er toe gunstig zijn maar deze herleving zal zich niet op regel matige wijze ontwikkelen, zoolang de omliggende landen geen bete ren weg ingeslagen zijn A. C. welke aan sommige oorlogsinvalieden wordt afgegeven Kr wordt besloten een speciale iden titeits- en prioriteitskaart af te geven aan de oorlogsinvalieden, waarvoor vaststaat dat hun verwondingen of gebrekkigheden voortkomen, 't zij van een tusschen 1 Augustus 1914 en 30 September 1019 voorgekomen feit, in een eenheid oi dienst welke werkdadig aan de oorlogsverrich tingen van het gemobiliseerd leger heeft deelgenomen, zij wegens gevangenschap hij den vijand, en die tot een van de vol gende g oepen behooren Eeiste groep: de groote oorlogsinvali den (100 t. h.), die de bij de wet van 13 Mei 1929 bepaalde speciale pensioenver- hooging genieten Tweede groep de groote oorlogsinva liden, metten minste 00 t. h. invaliditeit in de feestzaal ONS HUIS, Dreefstraat, Ninove, 4 opvoeringen van wegens verlies van een onderlid of van zijn verrichtingen, die moeilijk kunnen staan. Voor de twee bewuste groepen heeft de kaait hetzelfde formaat als de kaart van eenzelvigheid en inschrijving m de bevol kingsregisters. De voor de invaliden der eerste groep (wet van 13 Mei 1929) bestemde kaart, is met roode en zwarte letters op geel karton bedrukt, waarop met laurierbladeren be kranste helmen in 't geelbruin geprent staan. De voor de invaliden der tweede groep bestemde kaart, is met zwarte letters op oranjekleurig karton bedrukt, waarop met laurierbladeren bekranste helmen in 't geelbruin geprent staan. Op een der ge deelten van den voorkant staat het wapen van het Kijk. Deze kaarten worden door bemiddeling van het Ministerie van Landsverdediging afgegeven, op aanvraag door de belang hebbenden tot het bestuur der militaire pensioenen, Galilée'aan, 3, te Brussel, ge richt. Deze aanvraag moet de volgende ge gevens vermelden 1* Hun verblijfplaats 2' Hun beroep 3' De taal waarin zij hun kaait willen opgemaakt hebben Nederlandsch, Fransch, Duitsch Een foto voor identiteitskaart, ongeveer 4 4 centimet groot; dient bij de aanvraag te gaan. De houders van een dezer twee specia le identiteits- en piioriteiiskaarten genie ten de faciliteiten, de voordeelen en, eventueel, de prioriteitsrechten inzake doorlating of bediening, welke hun door de Staats-, provincie- en gemeentebestu ren, de publieke en private diensten wor den verleend. Over 't algemeen, worden al de Bel gische burgers verzocht aan den houder van de speciale kaart in alle omstandighe den de prioriteit inzake doorlating en be diening te verleenen. De missie-intentie voor de maand September mag zeker onder de belangrijk ste van geheel het jaar gerekend worden, omdat zij ons gebed vraagt voor de oplei ding der Chineesche jeugd. Zij luidt im mers: Hidden moeten wij voir de Katho lieke scholen in China. De school is wellicht, r.a de familie, de sterkste factor in de maatschappij, omdat van de leerkrachten een invloed uitgaat die diep en blijvend inwerkt op de ziel der toehoorders, In een land als C hina, waar ten huidige d-ige zooveel omvergeworp-n wordt door het steeds oprukkende Com munisme, rnoet de Kerk, meer dan gelijk waar elders, geholpen worden in haar op /oedende taak. In een land als China, met een oude en sterke bescha ving, moet de kerk ook, door behendig he:d en veel opofferingen, de Christelijk- beschaving in de ziel van den jonge Chi nees prenten en ze door hem doen hoog achten. Zoo moet onze bede ten hemel opstij gen en voor de meesters en voor de leer lingen dei Katholike scholen in het Chi* neesch missiegebied, opdat wij van God den bloei van die inrichtingen zouden be- korren. De missionarissen, beter dan gelijk wie, hebben het belang van de scholen in dat onmetelijk land begrepen, en het is dan ook te zeggen op vele plaatsen hun eerste en bijna eenigste werk geweest de verla ten kleine kinderen op te zoeken om ze te onderwijzen in de katolieke leer, Waar zij na lastig werk hun missie steviger heb ben ingericht, blijf hun voornaamste be zigheid nog altijd de opvoeding der jeugd. Dcch ongelukkig hebben zij met zware moeilijkheden te kampen en wordt hun werk heel dikwijls door de woestheid der inboorlingen vernietigd, Van het grootste belang is ook het Katholiek hooger onderwijss van de Chi neesche jeugd, omdat daar intellectueen gevomrd worden, die later hun volk zullen moeten leiden volgens de wet en het ver langen van de H. Kerk. Aan die meer ontwikkelde zal men dan wellicht vragen strijdend op te treden in hoogere middens waar de missionaris geen toegang heeft. Daarom ook moet men in het Katholiek hooger onderwijs van de Chineesche Jeugd niet alleen ervoor zorgen dat zij een dege lijke wetenschapgelijke vorming krijgt, doch ook een diepen Katholieken invloed ondergaat, om aldus gewapend alle antie- katholieke aanvallen zegevierend af te slaan. Bidden voor de Katholieke scholen van China, is bidden voor de toekomst van dit land. Bidden voor den bloei en den vooruitgang van de Katholieke scholen in China, is bidden voor den uitbreiding van Christus' Rijk in dit millioenen land waar nu Satan heersc'nt door het Communisme en de burgeroorlog. En wie zou een gebed met zulk een edel inzicht kunnen weigeren, wanneer het ge vraagd wordt door den Vader van alle Katholieken, die steeds door zijn woord den wil van Christus uitdrukt: alle men- schen tot Zich te trekken. gaat zijnen gang. In al de stsden van België, die hij bezocht heeft, bekwam hij een grooten bijval. De goede inrichting «n het buitengewoon programma van Mr Gleich gaat alle voorgaande cirkussen te boven. j Met reden wordt Mr Gleich De Cir kuskoning genoemd en zijne cirkus heeft het recht den naam te dragen van De Grootste Cirkus der wereld En hoe heeft hij dat alles gedaan Dit is zijn geheim Op tien jaar tijd is hij van rondreizende muziekant de Cirkus- koning geworden en de Internationale Cirkus Gleich staat nu aan het hoofd van alle zulkdanige inrichtingen. Gleich heeft een cirkus gebouwd die voor hem eene stad is en waarin men al de natiën drr j wereld en eene menagerie zonder weerga vindt. j Binnen enkele dagen zal de Internatio nale Cirkus Gleich hare tenten te Aalst opslaan en men zal kunnen bcstatigen dat rnen niet te veel geboft heeft. 2000 Kajotsters leden van de Kristene Vrouwelijke Arbei dersjeugd zijn teruggekomen uit Rome waar zij hulde brachten aan den opvolger van den H. Petrus, aan de nagedachtenis van Leo XIII en aan Pius XI, de Paus der Katholieke Aktie Op Zaterdag 5" September werd deze i groep in plechtig verhoor ontvangen door Zijne Heiligheid. Geen twijfel oi de ge loofsbelijdenis van twee duizend onzer jonge arbeidsters zal een groote voldoe- doening wezen voor den H. Vader die steeds bekommerd is met de volledige toepassing van de princiepen door Faus Leo XIII afgekondigd ten bate van den werkman. DENDERKLOK

Denderklok | 1931 | | pagina 1