B 1 Driemaandelijksche Algemeene Vergadering HET GEDING VAN ONZE HEER (loor P. DE MONT. 1 Katholiek Vlaamsen Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE ft. KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND, NINOVE Dimsdag 22 September 1931, om 7 1,2 uur 's avonds, de toepassing der nieuwe zegel en pensioenwetten. Van 4 tot 12 October door Tooneeigilds H00GER OP GANDHI.... Landbouwbelangen De Bonden van hst H. Hart Vijfde Jaar ftr 39 l'rijs per nummer 30 centiemen. Ninove 20 September 1931 1 Wal den Midden stand beleefl en een Middenstander moei welen We vernemen met ge noegen dat de heropening onzer scholen eer\ Prac*V tigen uitslag [heeft opgele verd. Meer dan twaalf honderd leerlingen) deze van het College niet inbegrepen, volgen de lessen van toe- gewijde meesters en mees teressen. Kristene Ouders het doet U eer aan- Eens worden uwe kin deren» uit dankbaarheid, uwen troost en uwen roem Pfutftheckrekeai""" 'R l.uvsterman n- 1362.540 Handelsregister Aalst n- IC93 Abonnementsprijs ;3 maandei fr- 4.00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 1», NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. in het lokaal ST. JORISHOF Statiestraat, met VOORDRACHT door Mijnheer Struyvelt, algemeen sekre- ris der Provinciale Midderstaniswerken te Gent, over Elk lid moet aanwezig zijn op deze belangnjke^v 1, Wettelijke verplichtingen. Familievertjocding. De pa troons, die loontrekkenden in hun dienst' hebben, moeten volgens de wet van 4-Oogst i 950, aanslui ten bij eene Compensatiekas vóór I Oktober 1931 indien zij meer dan en tot 10 personen weik ver schaften op 1 November 1930, en voor I Januari 193-2 indien zij als dan min dan S personen werk ver schaften, 2. Ouderdomspensioenen. Van af 1 juli 1931 is er verandering aan het bedrag der maandelijksche storting door den patroon en door den loontrekkenden. Het bedrag der maandelijksche stortingen wordt vastgesteld op den grond slag van het loon,dat aan den ver zekerden wordt betaald bij de eei- ste betaling van elke maand. 3 Vermindering van grondbelas ting 1931. - Aan de huisgezinnen die ten minste 3 kinderen heboen geteld wordt, op schriftelijke aan vraag van het gezinshoofd eene vermindering van grondbelasting, bedragende 7 0/Ovoor elk kind ten laste, met maximum van ZUU tr. per kind, toegestaan. I 1931 Zegelwetten. Vanaf 20 Juli zijn -wijzigingen gebtacht aan de toepassing van de over dracht-, weelde- en forfaitaire taksen, aan den taks op de werk- aannemingskontrakten en op het vervoer. 3 De Middenstander in zijne hoedanigheid van bedrijfsleider. I. Is verplicht volgens de wtt van 15 December 1872, volgende handels -oekeu te houden a) een dagboek, bj een bnevenafdiuk- boek en c) een invitarisregister. Daarenboven, volgens ae zegel wetten moet hij een inkomend- en een uitgaand factuurboek houden laat zich binnen de 2 maand van de inrichting eener nieuwe enderneming insclmjven op het Handelsregister, bij de HancJal" rechtbank, mits storting van 20 fr. voor recht. Zoo deze inschrijving buiten dit termijn gebeurt wordt eene beet van 80 frank geheven 3 zal, indien hij ten minste 5 werklieden in gebruik heeft, een werkhuisreglement uithangen, zooal» dit geregeld wordt door de wet van 16 Juni 1896, door deze van M Juni 1921 4. moet aan eiken werknemer die onder de toepassing valt der wet van 24 December 19o0 een loon boekje geven 5 moet er naar streven vol* gende hoedanigheden te beoetenen kundedar/kracht, moedwilskracht, inzien van het belang, groote lijnen vallen en besluitvaardigheid. 0. - De Middenstander in betrek met de beweging 1. - verleent zijne volledige me dewerking aan zijne vereeniging met a) hare werking te steunen en b) hare vergadering regelmatig bij te wonen 2- wordt lid van a) de Middenslandsmutualiteit die, naarmate haren groei, zal trachten hare diensten in te rich ten naar de maatschappelijke be hoeften van de ingeschreven per sonen die de stortingen van vrij en verplicht-pensioen verzekerden regelt en de pensioenkaarten van de werkgevers overmaakt aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas b) het Syndikaat voor den Aan koop van klein Getuig: dat hem, bij den aankoop van machienen, ko«- teloozen raad van een ingenieur, Staats- en provincietoelage en krediet bezo gt c) het Secretariaat van den Lee tijd waarbij hij met zijn leerjon gen (of leermeisje) eene schrifte lijke leerovereenkomst vooi twee of drie jaar afsluit dat hem en zijn leerling, in dit geval, Staats- toelage bezorgt dat vaklessen geeft of de inrichting dezer bevor dert. di het Nationaal Fonds van het Leerlingwezen dat steun verleent, die bij voorkeur gaat tot de jonge leerkrachten die in biizondeie om standigheden verkeeien, een moei lijk, kundig of verlaten ambacht aanleeren, en die door hun vlijt en oppassendheid bewijs geven van ware toewijding aan het ambacht dat ze aanleeren. -- Jaarljkscne beursen van 500 tot 1000 trank worden aldus verleend onder vorm van ecreleeningDeze beurs be hoort den begunsteling volkomen toe en nooit zal hij tot terugbeta ling aangezet worden, Alleen wil het benaming eereleening beteeke- nen, dat de leerling, wanneer zijne vermogens en de omstandigheden in het latere leven het hem toela ten op zijne beurt het Nationaal Fonds door giften zal steunen. 3. - wendt zich tot het Midden- standssecretarizat, 's Zondags van 11 tot 12 uur, in St. Jorishof, Sta- tiestiaat, Ninove, vcor welkdanige inlichtingen of raadgevingen die hij verlangt. in de feestzaal ONS HUIS, Dreefstraat, Ninov®, 4 opvoeringen van L)e ma hat ma is in Europa aange komen ot deel te nemen aan de con ferentie van de Ronde Tafel te Lon- den. Wie kent er Gandhi met VV ie zag hem nooit in karikatuur of photo Een ouderling, met ontvleescht geraamte, geschoren hoofd, een grooten bril op den beenderigen neus. die kromt tot voor den tandenloozen mond, gehutd in een dhoti indische national: dracht, met bloote boenen en geschoeid met sandaier, zoo komt Gandhi naar Londen om er de be landen van zijn volk bespreken met de machtige heerschers van het Britsche rijk Het verdient wel een weinig aand cht, en dat we ons zouden afvragen wie de vertegenwoordiger wel mag zijn van meer dan 200 miljoen Ind.ëis, waaruit zijn personaliteit is gevorm 1 en wat hem in de oogen van zijn „volk d-rgehjken v na sprong heeft gegeven. Gandhi is de afgezant van het indisch Congres van Allahabad. Men weet dal een machtige strooming bestaat om voor Indi* te bekomen dat het een vrij s'aat zou worden als Canada, onafhankelijk van het Engelsche bewind. Gandhi werd in de laatste jaren als de verpersoonlijking van die beweging. Men herinnere zich zijn beroemden optocht naar de zee al waar hij uit het zeewater een weinig zout wilde trekken dat aan de engelschen geen rechten zou moeten betalen, 'c W-s eene van veelvuldige uitingen van leid- Ujft verzet waartoe hij had bevel gegeven. Het gebeurde nochtans zooals met vele dergelijke bewegingen dat de schapen soms verder wilden dan den herder ééns liep Ghandi een blauwije op en zag zijn ster verbleeken. Hij moest ook rekening houden met heel belangrijke minderheden uit zijn land. De sterkste onder deze is zeker wel de islam. Het jongste indisch Congres werd gehouden op 1 Oogst 51 te Allahabad, alwaar Gandhi opdracht kreeg de rtis naar Engeland te onderne men om in het hart van 't Keizerrijk, te Londen, de nationale rechten te gaan ver dedigen. Oostersche figuur, midden onze wester- sche beschaving We willen daarvan ee nige trekken aanhalen de koe is een hei lig beest voor de Indiërs Zooels het de a Indiër pist, heeft Gandhidan ook beloofd geen melk te drinken doch de mahatma werd zekeren dag ziek en moest een ope ratie onderstaan wanneer hij nu aan de beterhand kwam beval de dokter hem melk te drinken. Gandhi dacht dat hij wel beiootd had geen koe melk te drinken, maar dat er geen spraak was van geiten- melk. Daarom zijn ook met hem te Lon den aangekomen, twee prachtige geiten! Gandhi houdt riet van Engeland het is zijn - vijand - maar met de Engelschen kan hij best op de baan zoo is het groo- telijks te danken aan den yoormaligen onder-koning van Indië, lord Hwin, dat Gandhi te Londen wil komen onderhen- delen. Voorde Indiërs wil hij de genees kunde van de oude indische genezers weer in voege brengen, maar hij-zelf liet zich opereeren, van appendicitis, door een en gelschen heelmeester. Men ziet dat dt tegenstrijdigheden in het leven van Gandhi niet ontbreken Men kan nog zoovele andere feiten Laat ons samenvatten en zeggen dat nij terzelfdertijd een profeet is en een poli tieker, een heiligen en een drogredenaar en dat de mystische leidzaamheid in hem gepaard gaat met de meest ontzettende gewetens-ontleding. Hoe kan dit alles saamgevoegd wor- Vergeten we niet dat de ondergrond van de Indische ziel te vinden ligt in de geloofsovertuiging. Deze van Gandhi kan men heel moeilijk omschrijven daar zoo vele stroomingen hunnen invloed hebben gehad op den geest en het gevoel van de zen Hirdoe, welke, van natuur uit, algo- dist blijkt onder de verschijnselen van veelgoderij. Gandhi is de zoon van een soort eerste minister van een prinselijk erf aan de westerkust. Hij was dus tamelijk wel be- goed en kon naar Engeland komen om er studieën te maken. Zijn eerste onderricht kreeg hij in een «College» waar zijn Hin- doesche overtuiging schipbreuk leed. Het ging zoover dat hij de koe de heilige ïoe - verachte 1 Een tijd nadien iwoar hij nochtans alle bedwelmende dranken af, alsook alle vleesch, en deed den eed van getrouwheid aan zijn vrouw. - e Londen was hij als arm student, zag er het gewoel en gejoel van de groote stad, de groote industrie, den overspannen ar- beid, hoe menschen en idealen worden gedood door de materiele beschaving en hij vloekte de moderre industrie. Later onderging hij den invloed van den Bijbel maar 't was voor hem een schat zonder sleutel. In Afrika raakte hij tot op den drempel van den protestantachen tempei, doch verder niet. Tolstoi kwam met hem in briefwiss ling en deed alle overtuiging voor christens geloofspunten inhemkwij nen. Gandhi droomde nog van Vaderland en Menschheid als van een godsdienst. Met die bagage van veelzijd'ge geloofs- indrukken keerde Gandhi naar zijn land terug en bestadigde dat het op hetzelve gebied zeer verdeeld was. Zijn formule luidde dus gemakkelijkalle geloof isgoed alle rivieren leiden ter z?e, alle godsdienst brengt tot Cod. En Christus stelt hij tus- schen Krishna en Mahomet. Moest zijn zending in Londen met wel slagen worden bekroond en aan Indië een zelfstandig leven worden verzekerd, wat zou Gardhi althans aanvangen om de een heid van zijn volk te bewericen, dat volk dat leeft in den geest van getrouwheid aan aartsvaderlijke gewoonten, caste-geest, en geloof in dé zielsverhuizing? Meer dan eens zegden w;j reeds dat het beste tijdstip voor de toepassing van de sylviniet-kainiet. zoowel als van ttaalslak en andere traagwerkende meststoffen, de Winter is. Meer dan eens ook zegden wij reeds, dat in den Belgischen landbouw nog altijd veel te weinig potasch gebruik, wordt, hoewel dit bestanddeel, meer dan elk ander, in de huidige voorwaarden, da opbrengsten kan verhogen en verbeteren, zoodat men de minste uitgaaf, de grooteta winst kan verwezenlijkt wordt. Wanneer de grond gestort wordt lata men bijgevolg naoit na een flinke dosis potasch ter volle diging van da stalmestbemesting toe to passen onder dan vorm van sylviniet kai- niet; men mag gerust 1.000 tot 1203 kgr. daarvan toedienen, zelf meer, al naar vol gens de varaiachtan van het gewas het welk het volgende jaar tal verbouwd wor den. De uitstrooiing geschiedt onverschil lig op het bloot land, of ap den uit ta spreiden stalmest, voor of na de omplee- giug. Men hoeft er volstekt niet voor ta vree zen dat er gedurende den Winter varlias aan potasch tal ontstaan; da wtrkifcg daar entegen sa! tengevolge deze vroegtijdige toepassing der sylviniot-kaiaiet zaer vsor- deeüg begunstigd wazen. Herfst- en Winterbeploeglngen. In den Herfst, en heel den 'Vinter, door, wordt op bloot land veel stalmest ondergcploegd. Algemeen wordt dat stor ten genaamd. Het is een uitmuntende doenwijze den stalmest gedurende het doode jaargetijde oppervlakkig onder te ploegen; daardoor wordt niet alleen de vruchtbaaiheid her steld, maar nog den natuurkundigen toe stand van den grond verbeterd. Naar het Euehariitiseh Congres van Dublin- Juni 1912 Da Bonden van h«st H Hart die nooit onverschillig zijn aan gebeurtenissen dia de hulde san Christus.Koning betreffen, zullen vanzelf belang stellen in den reuzen- triomf die toekomende jaar te Dublin, in Ierland voor het H. Hart wordt voorbe reid. Er bestaan zooveel asnkneepingspun- ten tusichen Ierland en ons Vlaamsche volk. Ierland is ons zoo sympathiek en we voelen ons aangetrokken voor dit landen zija volk. Daarenboven biedt het Sucharistisch Congres ons een buitenkansje om nader kennis te maken met het groene Erin, ons minder bekend tot nogtoe en xoe rijk aan afwisselend natuurschoon. De bedevaart der Bonden aal met *e« mailboot uit Ooetende vertrekken op Zen dag 19 Juni 1932. Langs Dover bereiksa wij Londen, waar men een anderhalve dag blijft voor het beseek der engelscho hoofd- etad. De reis wordt voortgeset lange Oxford, de beroemde univeraiteits stad met talrijke herineringen van godsdiensti- gen aard. Zoo komen wij te Dublin aan op Woensdag 21 Juni voor da opening van het Congres en sullen wij de plechtig heden kunnen bijwonen, vooral da slot vergadering ep Zondag 26 juni in Fhoo- nixptrk. Daarop volgt ean uitstap van 3 dagsn ongeveer 803 Kilometer» par autocar, door de schoonste straken van Ierland. Op Donderdag 30 Juni koeren wij terug langs Londen en Cantorbury tot Dover an Oostende, waar we rond den avond aan komen. Do prijs voor de geheele bedevaart is (alles inbegrepen 2750 fr Ongelukkig, gezien de overgroete maese verwachte congressisten duo reeds hun plaatsen sinds maanden hebbsn besproken, sijn er maar 160 plaatsen beschikbaar. Spoedige in- schijving is dus noodzakelijk. Het uitgebreid prospectus is te verkrij gen op het Sekretariaat voor de Bonden van het H. Hart, 15 Korte Schipstraat, Mechelen. O

Denderklok | 1931 | | pagina 1