M TWEE VERTOONINGEN r# a Am Ni uur Zoiuiim t) October^ om 7 um% ag Donderdag 8 October, om 7 uur, Zondag I I October, om 5 uur. onder leiding van den schrijver, P. DE MONT. Kaarten tc bekomen bij J. De Coster (In dv Groenpoorl) aan to fr. en S fr. Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Internationale Politiek - De Engelse/,e Muntkrisis. Op Dijnsdag 13 en Woensdag 14 October 1931 P1C EN ZIJNE GEZELLEN LA GRANDE ALARME Het groote noodsein) Landbouwbelangen Winteruur. MIDDENSTANDSBELANGEN in de Feestzaal ONS HUIS, Dreefatraat, opvoering van geeft de CINEMA CENTRAL ten voordeele van het Vrijwillig Pompierskorps onzer Stad. Men zal opvoeren LACHEN! LACHEN! LACHEN! Alsook den prachtfilm Prijzen der Plaatsen 7,50 fr., 5 er\ 3 fr. *-Mh«k»keilinK (R "r""-man n- 1862,54 Drukker-Uitgever Abonnementsprijs 3 maand ei. fr- 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVJ Handelar^ist^Aal^n^JOÖ^ Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. n In alle landen van de wereld men onder den indruk gebeur tenissen welke zich in Engeland voordoen. Ons inzicht is daarover enkele bijzonderheden mede te deelen weke geen de minste aanspraak kunnen maken op eene weten schappelijke uiteenzetting, maai die, naar wij hopen, onze lezers den toestand beter en klaarder rullen doen begrijpen De munt van Engeland in an- dere woorden het Engelsch pond was gekend als het stevigste geld van gansch de wereld. Engeland leefde, wat men alge meen noemt, onder het stelsel van den goudstandaard. Wat wil dit zeggen Ingevolge eene wet gestemd door het Engelsch parlement is de waarde van het engelsch pond vastgesteld op een zeker gewn ht in goud. Den geldelijken toestand Engeland was van dezen aard, nat iedere bezitter van engelsche pon den sterling, de zekerheid bezat altijd de tegenwaarde ut baar-goud te kunnen ontvangen Andere lan den leven ook onder het stelsel van den goudstandaard, bijvoor beeld Belgie en Frankrijk. Maar in feite was er een zeer groot verschil. In Engeland betaal de de bank van Engeland, de te- genwaaide der ponden m goud en kocht alle aangeboden goud op, altijd aan de waarde eens voor goed aan het pond gegeven. Voor den oorlog hadden bijna al de Nooiderlanden van Europa een zeer gezond muntstelsel en het meeste deel der menschen vonden dit zeer natuurlijk en hebben er zei Is nooit aangedacht hoe zulks in werkelijkheid in een staE Vele bezitters van bankbrieven «chijnen zelfs niet te weten dat pa- piarengeld, van zijn eigen, geen de minste waarde heeft. Bijgevolg zijn er andere factors die de waar de van het geld beinv oeden. Dc twee zoo niet uitsluitehjke, maar toch verre uit de bijzonderste zijn: de dekking in goud en het vertrouwen De gouddekking veronderstel len wij dat een Staat in zijne na tionale bank goudstaven in voor raad heeft die op de intei nationale markt eene waarde hebben van vijftig millioen franken. Iedereen zal begrijpen dat zoolang die Staat maar om evenveel bankbrieven in omloop laat komen, dit land en deze finantieele instelling altijd met open winketten aan alle aan vragen tot betaling onmiddehjk voldoening kunnen geven Tot voor den oorlog was zulks om zoo te zeggen het geval in En geland. De goudvoorraad verschil de maar weinig in waarde met de in omloop zijnde bankbrieven. Ge durende de vijandelijkheden is den toestand ve anderd en heeft men ook de verplichting,in goud te be talen opgehtven, in andere woor den,afgekondigd dat het pond niet meer onverandetlijk aan een zekci gewicht in goud beantwoorde. Na den ooi log is Engeland op die wet teruggekomen en in 1 .«2.» heeft het wederom de goudstan daard aangenomen. Wat is er nu gebeurd en waar aan is de huidige crisis toe /e schrijven. Wij zegden hooger dat de dek king der bankbrieven in goud sa men met het vertrouwen hoofdzaak lttV/1 O was. Welnu a) de dekking in goud was op verre na zoo groot niet nitt t dan eertijd». B) Groot Brittanie heeft eene groo te schuld tegenover Frankrijkde Vereenigde Staten van Amerika, Ne derland, Zwitserlandenz. Deze sommen heeft Engeland gebruikt voor de binnenlandsche noodwendigheden en ook wel om leeningen toe te staan aan vreemde landen en namelijk en inzonder- lijk aan Duitschland. "Sedert lang nu was er min of meer onrust in het buitenland no pens den Engelschen finantieelen toestand. De economische kiisis woedt er hevig, de begrooting sluit met een aanzienlijk te kort, ge schat op 120 millioen pond, of meer dan Iwintig milliards belgi* sche franks. Men vreesde algemeen dat de werkliedenpartij niet bij machte was dezen toestand te keer te gaan en de feiten hebben dit be vestigd. Duitschland sprong op krukken en daar men wist dat Engeland o-roote schuldvorderingen te goed had op Duitschland en deze in ge vaar waren, aarzelden de schuld- eischers van Engeland niet hun geld terug te vragen. Het vertrou wen was weg. Engeland moest dus ofwel beta len in ponden, of met ponden vreemde munten aankoopen, of wel betalen in goud. Men kan zich nu gemakkelijk inbeelden wat er dan geschiedt.Be- taalt men met goud dan verdwijnt de dekking en staat men voor pa pier welke niet meer gewaarborgd is. De laatste weken heeft Engeland millioenen ponden moeten terug keeren. De goudvoorraad werd duchtig aangesproken. Beroep op vreemde mogendheden, namelijk Amerika en Frankiijk bleef niet uit. Mair dit alles scheen niet te baten. Engeland kon het niet lan ger houden en deze we.?k sttmde het parlement eene wet beslissende dat de goudstandaard opgegeven was, in andere woorden, dat het pond niet overeen kwam met een VAST gewicht in goud. I)e gevolgen zijn vtr strekkend en niet te overzien, maar het is niet mogelijk daarover in dit arti kel uit te wijden. Wij willen er slechts nog een woord bijvoegen. Vele menschen vragen zich af: zal dit gevolgen hebben voor on zen lrank. Wij meenen zonder aar zelen te mogen antwoorden: Neen. Belgie hangt hoegenaamd van het pond niet af. .Onze goudvoor. aad is gelijk aan G7 ten honderd van de in omloop zijnde bankbrieven. De nationale bank bezit weu.ig ponden, dus verliest weinig of niets. Onze Regeering, met de groote banken, heeft tijdig ingegrepen en energieke maatregelen genomen, derwijze dat op't oogenblikdat wij schrijven, (Woensdagavond) alle paniekstemming in ons lancl be slist verdwenen is. Spectator. Bemesting der Wintergraangewassen In een vorig artikel zegden wij reeds dat, hoe minder stalmest in de vruchtaf wisseling gebruikt wordt, hoe hooger de eischen ter herstelling der vruchtbaarheid aan kunstmeststoffen worden, voorname lijk aan potasch. Niets natuurlijker inder daad de plant vergt voedsel, veel voedsel eender van waar dit komt, t zij van den stalmest, 't zij van de scheikundige mest stoffen. De graangewassen worden veel zonder stalmest, uiterlijk onder toepassing eener halve stal mest bemesting verbouwd. Te recht, omdat een stalmestbemesting het legeren in de hand werkt. Daarom toch mogen geen graangewassen nuchter ge zaaid worden, iets wat nog zoo vaak ge beurt dat is onzinnig. De potasch geeft een zwaar graan zeer meelrijk, stijf stroo, beter bestand tegen legeren zij vermeerdert de opbrengst, en verhoogt de hoedanigheid. Een flinke toegift van potasch blijkt ten huidige dage in alle gronden, zonder on derscheid, noodzakelijk. Inderdaad van natuurlijke reserver. aan potasch in den grond kan niet langer spraak zijn, ten ge volge der jaren langen verbouw van de meest uitputtende gewassen die dan nog meest altijd, spijtig genoeg verbouwd worden zonder, of zonder voldoende terug gaaf van potasch. De werking der potasch is op alle graangewassen duidelijk waar te nemen en zeer belangrijk, des te meer daar deze algemeen komen na aardappelen, beeten, klavers, welke alle sterk uitputtende ge wassen aan potasch zijn of na een ander graangewas, dat zelfs weinig of geen pot asch ontvangen had. De potasch bevordert de bladgroenver richting, bladgroenverrichting waardoor meer koolhydraat, dus meer zetmeel ge vormd wordt. Men vergete dit niet. 2) Moeten al de werkgevers die meer dan 5 werknemers hebben aangesloten zijn bij eene Compensatiekas. 3) Storten voor hun pensioen al die in September verjaren, zoowel die vrijwillig .storten als die moeten storten. Er wordt aan herinner dat, ter vol doening aan de koninklijke besluiten van 22 Februari 1026 en 13 September 1928, de tijd 60 minuten dient achteruitgezet in den nacht van 3 op t October e. k., te 3 uur. Voof 1 October 1931 1) Moeten de aanvragen binnen zijn van ahvie vermindering op grondbelasting kan bekomen wegens kinderzegen. Gezinsvergoedingen Er wordt aan herinnerd dat de werkge- vers die thuiswerkers in hunnen dienst hebben olwel handelreizigers en handels- vertegenwoordigers door verscheidene patroons aan den arbeid gesteld verplicht zijn hunne inschrijving te vragen bij de Bijzondere verrekenkas voor gezinsver goedingen ten bate der thuiswerkers als mede der handelsreizigers en der handels vertegenwoordigers in dienst van ver scheidene werkgevers De datums van inschrijving zijn als volgt bepaald Op 1 Juli 1981, ten laatste, voor de on dernemingen die meer dan 10 arbeiders in dierst hadden op 1 November 1930 Op 1 October 1931, indien het getal arbeiders, op den zelfden datum van 1 November 1930, hooger was dan vijf Op 1 Januari 1932, indien dit getal niet hooger was dan vijf. De vragen tot inschrijving moeten ge stuurd worden naar den maatschappelijke» zetel der Bijzondere Kas, 35a, Laeken. straat, te Brussel. Staatspensioenen De achterstalling van het 4* trimester 1931 der hierna genoemde pensioenen van den Staat, zijn betaalbaar op de volgende datums der maand October 1931: t Te beginnen van den 3, voor de pensioenen der gemeenteleeraars en onderwijzers eu voor de lijfrenten door het Germano-Bel- gisch gemengd scheidsgerecht verleend; Te beginnen van Jen 7, voor al de mili taire pensioenen en tegemoetkomingen welke uit den oorlog niet spruiten, en voor de renten verbonden aan Nationale Orden, die niet werden toegestaan voor oorlogs daden; Tc beginnen van den 10, voor de burger lijke en voorde geestelijke pensioenen; Te beginnen van den 15, voorde militaire en burgerlijke pensioenen der gebieden Eupen-Malmedy (Agentschapder Schatkist te Verviers). «h. C-<- GEDI

Denderklok | 1931 | | pagina 1