BI TWEE VERTOONINGEN Zondag l October, om 5 uur, Dinsdag 6 October, om 7 uur, Donderdag 8 October, om 7 uur, Zondag 11 October, om o uur, onder leiding van den schrijver, P. DE MONT. kaarten te bekomen bij J. De Coster (/n aan 10 fr. en 5 fr. Vijfde Jaar [Sk 41 Prijs per nummer 30 centiemen. R. LUY3TERMAM-LEIIAIRE Op Dijnsdag 13 en Woensdag 14 October 1931 PIC EN ZIJNE GEZELLEN LA GRANDE ALARME Het groote noodsein) Winteruur. De Belgische Boerenbond. in de Feestzaal ONS HUIS, Dreefstraat, opvoering van Ninovc 4 Oktober 1931 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad VOOR HET KANTON NINOVE Internationale Politiek - Overzicht ten voordeele van het Vrijwillig Pompierskorps onzer Slud. Men zal opvoeren LACHEN! LACHEN! LACHEN! Alsook den prachtfiln\ Prijzen der Plaatsen 7,50 Fr., 5 en 3 fr. Albert Cooreman. MIDDENSTANDSBELANGEN l - zjm£uhmeamimmsjimiaattxsai MunmiK'Mmam'' wwimm Postcheckrekenin^(RLuyst£rman^n^86^54^ Abonnementsprijs 3 maaridei. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst fr 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Verleden week lubben we voor al getracht de Engelsche muntkri sis te doen begrijpen. De laatste dagen hebben geene merkwaardige veianderingen me degebracht. Het is klaar dat het engelsche volk zich nog geene re kening geelt van de gevolgen, welke het opgeven van den goud standaard voor gevolg zal hebben. Verders schijnt het ook onbe twistbaar dat de regeering niet goed weet welke houding aan te nemen. Het stuur van Engeland is zeker in geene vaste handen. Wij hebben reeds een woord ge rept over de bijzondere oorzaken der krisis. De algemoene zijn een voudiger, en bevatten, ook voor ons, eene zeer strenge ks. Engeland heeft de laatste jaren boven zijne inkomsten geleefd. Het land heeft op tijd de onont beerlijke opofferingen niet kunnen doen. Wat nu geschiedt in Lnge- land bewijst dat men niet straffe loos al te zware belastingen op de enkelingen mag doen wegen. Als mm de fortuinen doet verdwijnen, kan de staat ze niet meer belasten en ziet hij zijn inkomsten vermin deren. Wij vragen niet beter dan ons te bed'iegen, maar wij hebben den indruk dat in ons land ook, de massa van ons volk, zich nog niet goed genoeg rekening geeft, dat de vette jaren voorbij zijn en we nu de magere beleven. Wij moeten ons ervan overtui gen, dat alle standen te breed heb ben geleefd en de tijd gekomen is, dat wij de werkelijkheid moeten durven onder oogen zien, en voor al naar het oude vlaamsche spreekwoord onze tering naar onze nering moeten schikken. Wij repten reeds een woord over de gevolgen der krisis voor de belgische munt. Wij komen daar niet op terug. Zeggen wij enkel dat men in s mmige kringen meent te weten dat Rusland niet vreemd zou zijn aan het tempeest welke over zoo veel landen is losgebroken. In 't kort zou men daarover meer kunnen hooren. Van verscheidene kanten vraagt men zich af, weike de gevolgen voor onzen handel en nijverheid zullen zijn. Het antwoord is nog al gemak kelijk om geven. Deze gevolgen zijn rampzalig Niet dat Belgie veel de engelsche mededinging te vreezen heetf welk het zakken van het pond zou kunnen vergemakke lijken, neen, maar de onmiddelijke gevolgen zijn doorslecht. Al de geleverde en niet betaalde koopwaren zullen de engelschen aan onze nijveraars betalen in pon den welke twintig tot 25 per hon derd minder waard zijn. Al de ge dane kontrakten zullen waarschijn lijk in dezelfde voorwaarden moe ten afgeleverd worden. I)e verliezen uit dien hoofde zul len zekeren vast verschillige hon- derde millioenen franks bedragen. Onze stad is ook zwaar getrof fen. Dt stekskens, garen en slet- senfabrieken doen allen groote za ken in ponden. Vet-chillende landen hebben het voorbeeld van Engeland gevolgd en dan ook den goudstandaaird, het zij tijdelijk, hetzij voor altijd op gegeven. Dit alles verscherpt de reeds bestaande krisis ten zeerste Indien de engelsche krisis vele andere zaken in de schaduw stelt, mogen wij toch niet vergeten, een punt van overwegend belang aan te stippen. Wij bedoelen de reis van de heeren Laval en Biiand, weder- keerig minister-voorzitter en mi nister van Buitenlandsche zaken van Frankrijk, naar Berlijn. Het bezoek is zonder noemens waardige voorvallen afgeloopen. Het duitsche volk heeft de beide ministeis zeer minzaam, ja, met groeten geestdrift ontvangen. De HH. Laval en Briand, heb ben ook een beleefdheidsbezoek gebracht aan den voorzitter Hin- derburg Te dier gelegenheid heeft men herrinnerd dat deze op de lijst stond der personen welke aan de verbondenen moesten uitgeleverd w xrden om gevonnisd te worden!! Wij moeten de beide fransche ministers over hun gebaar geluk- wenschen. Komt er geene overeenkomst en verstandhouding tusschïn de vol keren dan gaat Europa r.aar den ondergang en bereidt de beschaaf de wereld den weg van het bolche- visme. Die zulks niet ziet is blind. Over de prachtische gevolgen van het bezoek weet men tot hier toe weinig. Maar van nu af zijn vele vooroordeelen weg gevallen. De moeilijkheden tusschen Chi na en Japan, schijnen gelukkig bijgelegd. In Hongarie schijnt de toestand zeer sloht. Spanje kent nog altijd geen rust. Italië ook ziet zich ve* plicht bij zondere strenge maatregelen te telkens om 7 Ij2 uur's avonds, geeft de CINEMA CENTRAL O - nemen om zijne lira te bescher men. In Zuid-Amerika verkeeren en kele staten in zeer kritieke positie. Kortom, waar men ook zijne blikken richt, is de gezichteinder somber en jonker. Er wordt aan herinner dat, ter vol doening aan de koninklijke besluiten van 22 Februari 1326 en 13 September 1928, de lijd 60 minuten diert achteruitgezet in den nacht van 3 op 1 October e. k., te 3 uur. Bij het vei schijnen van het verslag van den Boerenbond over het die; sijaar 1930, wordt ens de gelegenheid aangeboden hier enkele beschouwingen aangaande deze instelling neer te schrijven. Zulks blijkt [ons des te meer gepsst, daar de Boerenbond, in 1330, zijn 4jarig bestaan bereikt heeft. De Boerenbond werd gesticht te Leu ven op '20 Juli 1890, hinst den scherpen crisistijd die onze landbouw toen door maakte. Zijne bijzonderste stichters wa ren Mr J. FL-lleput, F. Schollaert en priester Mellaerts. De Boeienbond is etn verbond van hoerengilden 507 gilden in 1913, 1228 in 1930. De hoerengilde is eene vereeni- ging van boeren en hoveniers of tuiniers het hoofd van het huisgezin staat opge schreven als lid op de ledenlijsten van de gilde en van den Boerenbond. In 1913 waren er aldus 53,000 gezindshoofden vereenigd en in 1930 bijna 128,000. De eerste ^paai- tn I.eenkas of Railtei- senkas werd gesticht in 1892 te Rillaer door priester .Mellaerts. Sindsdien is het aantal ervan voortdurend gestegen in 1913 telde men in het land 762 Ra ffeisen- kassan, in 1930 1518, waarvan er 1070 bij de Middenkredietkas vai. den Boeren bond zijn aangesloten. De Middenkrediet kas aanvaardt en belegt de gelden die de Spaar- en Leenk; ssen op overschot heb ben anderzijds staat zij hun de ncodige kredietopeningen! toe. Voor de plaatse- lijke kassen werkt zij bijgevolg als Verre kenkas. In 1913 beliepen de tiaar toever trouwde dtpost o's 10 millioen fr in in !930bedroegen zij omtrent 1,5 milliard. De Boerenbond wil de samenwerking der landbouwt rs op alle gebied, tlij bezit zijn Aankoopaideeiirg voorde samenaan- koop van mtststollen, veevoeders en land- beu wmachienen. Hij verzekert tegen brand, ongevallen, diefstal, enz., hij doet aan levensverzekering, hagelverzekering. vee- en paai denverzekering, enz, Al deze üfdeelingen samen, maken van hem de bijzonderste verzekeringsmaatschappij van het land. Op de vreemde markten richt hij den verkoop iii van boter, eiers, groenten, enz Hij houdt zich bezig met stichten van melkeiijen en veebonden. Ilij bezit een Station voor Plantenver edeling. verscheidene ontledingslabora- torir. en molens. Hij verleent zijne rrie- deweiking aan htt oprichten van land- bouvvavondschclen en tuinbouvvavond- scholen, van gewestelijke landbouwscho len en luinbcuwscholen voor jongens, ook nog aan het oprichten van lar.dbouvv-huis- heodafdeeür.gen en gewestelijke lar.d- bouw-huisgoualeergaigen voor meisjes. Hij organiseert studiedagen, voordrach ten, enz. Flij beschikt over een techni sche dienst, een dienst voor toezicht. Hij heeft zijn weekbladen en tijdschriften. Hij verdedigt den landbouwersstand bij de wetgevende zoowel als bij de bestuurlijke macht. En eindelijk, ais christelijke in stelling, zorgt hij voor het godsdienstig en zedelijk leven zijner Lden. Ziedaar, in korte trekken geschetst, de veelzijdige werking van den Boerenbond. De Boerenbond streeft dus naar ds vol ledige organisatie van den boererstand hij tracht zoo goed mogelijk al de behoef ten van de landbouwers te bevredigen hij breidt zich uit en past zich cnop- houdend aan de nieuwe omstandigheden aan hij beoogt aldus de sterkte, de ont wikkeling en de welvaart van ons Vlaam sche boerenvolk. Het leerlingwezen. In de provin cie Oost-Vlaanderen is een nieuw voordeel in 't verschiet. Wij hebben reeds meermaal gevv«z«n op de groote vcordeelen verbonden aan de leerovereenkomsten, afgesloten tus schen een werkbaas en zijn leerjongen of -meisje. Elkeen zal zich nog wel herin- ueren dat benevens de staatstoelage, die aan beide verdragmakers ten goede ko men, de leerling een diploma bekomt, wanneer hij in zijn examen slaagt, en zij ne ouders begunstigd worden tot zijn 18 jarigen ouderdom met de voordeden voorzien bij de Wet van 14 Oogst 1930 op dc Gezinstotlagen. L^ank aan de voetstappen, die heden daags door het Provinciaal Middenstands- secretariaat, te Gent, bij het Provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen worden aangewend, zal, volgens wij verleden week uit betrouwbare bron mochten ver nemen, welhaast de Provincie, op hare beurt, eene toelage verleenen, 't zij aan de kontraktanten, 't zij aan het Leerling secretariaat zelf om zoodoende recht- stieeks of onrechtstreeks, een nieuw be langrijk voordeel aan den leerling daar te stellen. Welke ouders zouden nog verwaarloe- zen een kontrakt voor hunne zonen of dochters, die een ambacht aanleeren, aan te vragen Welke ambachtsman zou nog een leerling in zijn werkhuis opnemen zonder met hem eene leerovereenkomst af te sluiten Welke leerjongen of leer meisje zou nog een stiel aanleeren zonder verzekerd te zijn de voordeden verbon den aan dergelijke kontrakten te Kunnen genieten Wellicht vinden wij zóó niemand meer! Daarom richten de belanghebbenden zich vrij tot het Leerliw>secretariaat vau Ni- uove wiens afgenaardigde zijn spreek uur houdt, 's Zondags,van 11 totj 12 uur, in t lokaal St. Jorisliof Statiestraat, 12. Ninove- Reeds 20 kontrakten werden in den loop van dit jaar onderteekend. Wie neemt Nr 21 DEHBERKLOK HET GEDING VAN ONZE HEER

Denderklok | 1931 | | pagina 1