HI Wat doen zij met de Jeugd? Missienieuws. h Vijfde Jaar N* 43 Prijs per nwrnmer 30 centiemen. Ntnove 18 Oktober 1031 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad ft. LIIVSTlBli^Ni-LlSiAtRi Het taalgebruik in het Middelbaar Onderwijs. HENGSTENKEUR1NG Landbouwbelangen Voor de huismoeders. 8 der omschrijving Ninove van 13 October 1931. im^,wr9T'>"'^r -m •^sg^LFm PogtcheckrekitningfR- Luysterman n- 1362,54) VOOR HET KANTON NINOVE Abonnementsprijs li maander. fr- 4,00 Ci maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. Vóór veertien dagen heb .en wij» er onze lezers willen op wijzen dat de gemengde uitstapjes van de so cialistische jeugd een groot zede- 1 ijk gevaar opleveren en dat de zoogezegde sexueele opleiding door de socialisten gegeven, recht- streeks moet brengen tot commu nism. Thans bedoelen wij een andere zijde van die jeugdbeweging de bezoeken aan vreemden. We heb ben allen gehoord of gezien dat de socialistische jeugd van Kortrijk een bezoek bracht aan deze van Ninove en dat deze laatste aan de eerste een wederbezoek deed. De vriendschapsbetrekkingen werden nauw aangesloten aangezien de Kortrijkers vóór een drietal weken terug zijn gekomen om een vlag te schenken aan de jeugdgroep van Ninove. Feest werd er riet gehou den omdat het seizoen te ver ge vorderd was maar het wordt aan- kondigd tegen aanstaande lente. Die jongens en meisjes worden bereidwillig door partijgenooten opgenomen en geherbergd. Dat is toch maar een kleine daad van so lidariteit en we meenen dat de par tij aan hare gastvrije leden geen de minste overdreven geldelijke offers zal vragen, dat alle voorzor gen dus genomen worden opdat deze gebruiken zouden mogen du ren Zeer wei. Doch vragen we, werd de eerste, de bisonderste voorzorg wel genomen De verze kering van moraliteit Twee woorden om ons nader te verklartn. Iedereen weet dat in meest alle werkmansgezinntn de kamers goed bezet zijn, dat ge woonlijk de jongens in een zelfde kamer slapen en de moisjes in een andere. Soms gebeurt htt wel dat kleinere jongens en meisjes samen slapen zelfs daar waar anderen ook hun bed hebben. Spijtig ge noeg dat het alzoo moet gebeuren omdat meestal de plaats ontbreekt. Geen groot bezwaar nochtans daar waar het broers of zusters geldt en wanneer de ouders omzichtig te werk gaan. Heel anders doet de zaak zich vóór wanneer vreemde lingen moeten geherbergd wor den. We hebben reden te over om te vreezen dat onvoldoende, ja zelfs, dat geene voorzorgen ge nomen worden vanwege de leiders van de jeugdgroepen opdat de ze delijkheid ten beste mogelijk in acht genomen worde. Eens de kinderen in hunne huis vesting aangenomen vallen ze on der de regels en gewoonten van dat huis met uitsluiting van alle andere. Mogen we voorop zeggen dat deze volstrekt gelijkend zullen zijn aan wat de kinderen thuis zien Hetl dikwijls, neen Het kan best gebeuren en het gebeurt, dat kinderen van geloovige, kriste- ne ouders, aanlanden bij ongods dienstige menschen. De ge woonten en zeden van dit huis zijn niet deze van het kind, wanneer het thuis is. Zedelijk geórdende kinderen kunnen ontvangen wor den in een huisgezin die er wat vrijer regels op nahoudt. Er zar aanstoot zijn op het gevoel van de eersten. Het omgekeerde kan zich ook voordoen, In elk dezer gevallen zijn de gevolgen slecht 't zij voor dezen die ontvangen, 't zij voor dezen die geherbergd worden. Voegen we daarbij dat vooraleer slapenstijd komt hetgeen, naar we gezien hebben, soms heel laat is, ten minste voor de oudsten, de gelegenheid zich her ft voorge daan een of meer potten bier te drinken. Zonder te beweren dat de princiepen van Vandervelde niet zouden in acht genomen wor den. mogen we toch zeggen dat het herberg bezoeken, alleen den toestand, die we vermoeden, kan erger maken. Wie zou derhalve een verant woordelijkheid willen dragen of kunnen dragen Niemand. We gaan over tot een meer be paald feit. Wie zegt ons dat de lei ders er aan dachten het noodige te doen opdat godsdienstige kinde ren hun Zondagplicht zouden ver vullen Wordt daaromtrent een inlich ting genomen Worden de men- schen bij wie de kinderen vernach ten verwittigd Wordt het noodi ge gedaan opdat tie wil van de ou ders in dergelijk geval eetbiedigd weze Wit neemt die taak op zich Ol zullen de socialisten be kennen dat de rangtn hunner jeugdatdeelingen gevuld zijn met kinderen die heidensch worden op gevoed Lezers, overweegt Wat men er ook van zegge, niet uit afgunst doen we die opmerkingen, m iar wel uit overtuiging dat het plicht is voor katholieken de aandacht van het publiek te trekken op doenwijzen en gewoonten die lei den tot ontstichting en ontkriste- ning van de jeugd, die leiden tot communism Laten we de socialisten deze drie voorzorgen zien nemen 1 afzonderlijke groepeering van jon gens en meisjes 3) in geval van vernachten alle maatregelen tref fen welke zeden, zoowel als ge zondheidsleer vereischen 3) be kommernis om de godsdienstige verplichtingen van de leden. Wij verzekeren dat wij hunne jeugd- groepeering, in dit geval, en als dusdanig, niet meer zullen te be strijden hebben dan b. v. heunn fanfare of hunne tummaatschap pij. Tot zoolang, zullen we het pu bliek er op wijzen dat hunne doenwijze smaad en afkeer verdient. Donderdag namiddag heelt de Lands- raad der liberale partij over het taalge bruik in het Middelbaar onderwijs be raadslaagd. Het verslag en de stellingen van Ferw. Pater Ruiten, die de verslag gever is der Senaatskommissie, diende t«t grondslag der bespreking. Het komt op het volgende neer. c 1. In elk studiejaar worden per week ten minste vier uren gewijd aan het onder wijs in een tweede taal. Bij de keuze van de tweede taal laat de minister van Kun sten en Wetenschappen zich leiden door den wensch van de betrokken huisvaders. 2. Op aanvraag van de gezinshoofden met samen ten minste tien kinderen per studiejaar, wordt aan die leerlingen, bui ten den kursus bedoeld in de vorige bepa ling, een grondig onderwijs gegeven in de tweede of in de derde landstaal. Het aantal lesuren, hieraan gewijd, zal onge veer gelijk zijn aan een derde van den volledigen lessenrooster der algemeene leergangen. 3. De minister kan, afgaande op plaat selijke omstandigheden en namelijk door rekening te houden met het taairegiem, van kracht in de vrije scholen uit de streek in het programma het onderwijs schrijven van een tweede landstaal, zooals voorzien is in de eerste bepaling. 4. In het Brusselsche wordt het Fransch verplicht onderwezen in de scholen of af- deelingen met Vlaamsch regiem, het Ne- derlandsch in die met Waalsch regiem. In elk studiejaar worden ten minste vier uren per week hieraan gewijd. 5. Op aanvraag var. de gezinshoofden uit het Brusselsche, met samen ten minste tien kinderen per studiejaar, wordt aan die leerlingen, buiten den kursus bedoeld in de vorige bepaling, een grondig onderwijs in de tweede of in de derde landstaal ge geven. Het aantal lesuren, hieraan gewjd, zai ongeveer gelijk zijn aan een derde van den volledigen lessenrooster der alge meene leergangen. Door Waalsche liberalen werd bezwaar aangevoerd onder meer tegen de derde bepaling. Zij vreezen de mogelijkheid van willekeur van wege den minister, die machtiging zou bekomen op, ten einde de mededinging van een vrije school te keei te gaan, het aantal lesuren in de tweede taal in Wallonië te verhoogèn tot ongeveer een derde der algemeene leergangen. Die mededinging meenen zij, kon wel eens enkele een voorwendsel zijn om, in een Waalsche school die het Nederlandsch als tweede taal koos, een uitgebreider tweede taalonderwijs op te leggen. Andere liberalen en vnoral de Fransch- gezinden in Vlaanderen vragen dat het Fransch in Vlaanderen verplichtend tot een derde zou worden opgevoerd. Na eer.e verwarde bespreking werd de volgende dagorde aangenomen met alge meene stemmen en 7 onthoudingen De vergadering keurt iedere wetge ving goed die de ongelijkheid op taalge bied tusschen de twee streken doet ophou den, het facultatief onderwijs van de 2e landstaal veizekeit en ook toelaat dat een zeker getal familievaders een grondige en praciische studie van de taal kunr.e vragen zonder dat inbreuk worde gedaan op de taalvrijheid van de meerderheid. Laat volledige vrijheid aan de liberale mandatarissen bij vaststelling der rroda- liteiten van het onderwijs in de tweede taal. Is van meening dat het officieel onder wijs geen schoolprogramma moet in voeren indien het niet toegepast wordt in het vrij onderwijs. Onthielden zich onder meer: M. M. Pirenne, Lippens, de Kerchove de Den terghem, Amelot, Carpentier, Braun. De liberale mandatarissen die deel ma ken van de Senaatscommissie zullen de formuul, door deze commissie opgesteld, goedkeuren. Al de ministers waren op de vergade ring aanwezig. Uit dit paar voorbeelden blijkt dat een gewoon normale hulpbemtsting nagenoeg tweemaal zooveel potasch dan fosfoorzuur bevat Zulks bewijst dat wanneer de land bouwer zijn toevlucht tot de samengestel de meststoffen neemt het noódzakehjk blijkt een sterke verhouding potasch te vereischen. Moesten wij andere voorbeelden aan halen, wij komen steeds tot eten zelfden uitslag. Bijgevolg altijd tot een merkelijk grootere hoeveelheid potasch dan fosfor- zuur, en zeker meer potasch dan stikstof. Hengsten van .3 jaar. 22 paarden werden aangeboden. 1' prijs, Van Keckhoudt R., Erembo- degem, met Albion, bruin. 2' prijs, Van Feckhoudt R., voornoemd met Etonnant, bruin Hengsten van 4 jaar en meer. 17 paarden werden aangeboden. 1 prijs Van E<ckhoudt R. Erembode- gem, met Avenir, 1 jaar, vos. 2'ptijs, Steppe Henri, Appelterre, met Louis d'Or, 5 jaar, vos. 3. prijs, Van Feckhoudt R., Frembode- gem, met Victorieux, 4 jaar, vos. De liberale groep besprak ook enkele minuten de landbouwkrisis. Zij aanvaard de eene motie waarin verklaard wordt dat zij iederen maatregel aannemen die geen afbreuk maakt op de vrijhandelsgezinde politiek der liberalen. Eene lichte perekwatie der rechten op vleesch en boter kan eehter aanvaard worden. Samengestelde meststoften Samengestelde kunstmeststoffen, door de landbouwers onder den naam van chi- miks of composes gekend, zijn meststolten welke tevens stikstof, fosforzuur en pot asch bevatten, dus een volledig voedsel voor de plant. Een goede samengestelde meststof b.v. voor graangewassen wordt gevormd door mengeling van 150 kgr. zwavelzuur am moniak, 000 kgr superfosfaat, en 300 kgr chlocrpo'.asch aan 40 t.h. Dergelijke sa menstelling bevat bijgevolg 30 kgr. stik stof, ongeveer 80 kgr. fosforzuur, en 120 kgr. potasch. Voor aardappelen bestaat een goede hulpbemesting uit 300 tot 400 kgr. zwave zuren ammoniak, 600 tot 800 kgr. superfosfaat, en 300 tot 400 kgr. zwa velzure potasch, bevattende GO tot 80 kgr. stikstof, 80 tot 100 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr. potasch. Druivenmoes Laat drie honderd grammen suiker in een halven liter water gedurende eenige minuten koken voeg er dan een zeer dun ne citroenschil bij enkel het geel, zonder wit Voeg hierbij een kilo afgetroste druiven en laat zachtjes stoven gedurende een twintigtal minuten. Giet in een kom en laat verkoelen. Druivenconfituur Tros druiven af en doe ze in een ketel met een weinig water. Laat koken tot zij zich gemakkelijk laten verpletteren en giet ze in een vergiet op een teil geplaatst. Druk met een stamper de druiven door het vergiet zoodat enkel de vellen en de zaad jes overblijven; meet dan het vocht en laat dit koken met zeven honderd vijftig grammen suiker per Lter sap Laat dit sap koken tot siroop de schuimspaan met een glanzende, geleiachtige laag bedekt. Doe dan in polten en sluit den volgenden dag zooals voor de andere confituren. Druiven Op Brandewijn Tros de druiven af en doe ze in bokalen giet er dan een liter witten brandewijn of goeden tafeialcool over, in de verhouding van een liter per kilo druiven gewogen na het zuiveren, Sluit luchtdicht en laat acht dagen trek ken op een frissche plaats, van tijd tot tijd de bokaien schuddende, teneinde de diu;- ven den alcool goed te vermengen. Laat na dit tijdverloop honderd vijttig grammen suiker met twee deciliters water per kilo vruchten koken; laat eenige malen doorkoken en doe er de druiven met het sap hij; laat weer even doorkoken en giet terug in de bokalen. Laat verkoelen, stop zorgvuldig en ge- biuik eerst een maand nadien. Nog een missionaris gevangen genomen in China. Sjang-hai (China) Fen telegram van Han-kou meldt dat E. P. Pieter Turk, van de missie Kic.how, gevangen genomen is. Kichow ligt in het Apostolisch Vicari aat Han-kou, Hoe-Péi provincie, toever trouwd aan de Italiaansche Franciscanen. De Apostolische Vicaris, Z. F.xc. Mgr. Massi, vermelde onlangs in een brief de vreeselijke ellende die er heeischt in de overstroomde streken en hoe de bat dieten en de communisten van den toestand mis bruik maken om gemakkelijker te plunde ren. Altijd de Chineesche bandieten en Communisten, Rome De vreeselijke overstroomingen in China trekken sedert weken ieders aan dacht. Nochtans mogen we de bandieten en de communisten niet vergeten die hun stieltje voortzetten. Van verschillende kanten komen klachten van missionarissen toe, die zich erg beklagen over de wreed, heid van de oproerlingen of... van de re gelmatige troepen. Want dikwijls zijn roovers en regelmatigen akkoord. Men moet niet rekenen op de hulp van de ee- nen om beschermd te worden tegen de anderen, maar ze allen vreezen. En als ze mekaar niet verstaan, moeten de men schen maar de gevolgen dragen van hun dagelijksche schermutselingen. Op de locale overheden mag niet gere kend worden ofwel 2ijn ze onmachtig, of kijken oogluiken i toe, of erger r.og, zijn ze akkoord met de bandieten. Het eenige beschermingsmiddel dat nog bestaat tegen deze voortdurende bedreiging is de los- prijs, voor zoover het nog een zeker mid del is. Het evangelie bij de Zoeloe's ESHO\VE( Zoelaud, Zuid-Afrika): Gedurende de laatste jaren maakt het Geloof snelle vorderingen in het Aposto lisch Vicariaat Eshowe. De Benedictijnen van St Odilus die er bij hun aankomst maar een handje vol katholieken aantrof fen, hebben er nu 3 000 en zullen vveldra dat getal overschrijden. Maar er zijn nog 300.000 heidenen te bekeeren cn twee moeilijkheden maken het bekeeringwerk lastig. Eerstens de algemeene crisis: hoe nieuwe posten en kapellen gebouwd, cate chisten betaald als men overal klachten hoort over den tijdsnood. De protestant- sche propaganda maakt het ons eveneens lastig, zooveel te meer daar ze over ruime fondsen beschikt. Zoo liet onlangs een ze kere Jan Keyter 200.000 pond sterling na voor de Hervormde Kerk van Nederland die meer dan 00.000 aanhangers telt in het Vicariaat Het vervoer per vliegtuig in de Mis- sielanden. ROME: Het vervoer per vliegtuig in de missielanden ontwikkelt zich snel en kan de grootste diensten bewijzen aan de mis sionarissen. In Augustus 1931 werd de eerste Siameesche luchtlijn geopend, die een afstand aflegd van 805 km. De lijn gaat van uit Khorat, op 204 km. van Bangkok vanwaar men gemakkelijk per spoor kan komen). De vlucht heen en terug is ieder week verzekerd van Khorat naar Udorn en naar Oaknom-Phanom, dicht bij het bisdom Laos. Nu kan men van uit het bisdom Bangkok het bisdom Laos bereiken in anderhalven dag voor 1500 Fr. Vroeger duurde die reis bijna een maand. Ieder dag kar. men zelfs een persoonlijk vliegtuig huren voor 5.5CO Fr. er. in een dag van Bangkok naar Hakhorn- Phanom heen en terug vliegen. Siam heeft ook een wekelijksche luchtdienst met Europa. Stilaan dringt men in Afrika door. Un- langs vloog een vliegtuig over Belgisch Üebangi. En de negers aan 't praten over dien giooten witten vogel, den "Ziki" van de Congoleesche legende, die blanken in zijn buik droeg; Niet ver van daar, te Basankoesoe in B. Congo, is eindelijk de Pepo de lang verwachte vogel is aange- komen. Sedert jaren bereide men luchtsta tions voor, voor een luchtverbinding tus schen Leopoldstad en Stanleystad. Nu is het plan verwezenlijkt en sedert April gaat de dienst door. De negers waren venukt over den Pepo Zoo heeten ze hun kin deren die omtrent dien datum geboren zijn ze zeggen: ik ben getrouwd, of die is ge storven vier dagen cf drie weken voor de aankomst van den "Pepo". De missionarissen ook zijn gelukkig. Z Ezc. Mgr. Grison, Apostolisch Vica.ii van Stanleystad in de streek werkzaam sedert 1897, toen hij door den laatsten bandiet van Garcia Moren uit Ecuador ge jaagd werd die vroeger 51 dagen noodig had om van Leopoldstad naar Stanleystad te gaan, heeft dien afstand per vliegtuig afgelegd in drie dagen. Het vliegwezer. zal zeker groote diensten bewijzen en geld sparen aan de missionarissen. De prijzen zijn hoog maar de afstand is zoo vermin derd, dat alle kosten van logies, als we het zoo mogen noemen, vermeden worden. Veel tijd winnen ze er zeker ook uit. Blijft nog het probleem van het levens- middelenvervoer, dat tot nog toe gedaan werd per kano, auto of moto, of met dra gers doorheen wilde streken. I I is r8 ra "i

Denderklok | 1931 | | pagina 1