11 Jfluziek- en TooneelaVond DE OVERKANT Hoe zij lezen en oordeelen. Vijfde Jaar iV 4T> l*rijs per nummer 30 centiemen Winove 8 November 1951 Katholiek Vlaamseh en Volksgezind Weekblad H. LUYSTSRMAIt-LeMAIinE Verbond der Katholieke Vlaamsche Padvinders. en J0HAN ALS RENTENIER Z. E. H. POPPE MIDDENSTANDSBELANGEN Landbouwbelangen KLOKKEKLANKEN. VOOR HET Poatcheckrekening fR Luysterman n- 1862,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst n- 1093 Abonnementsprijs 3 maander. fr. 4,00 6 maanden 7,00 1 jaar 13,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koeipoortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. tM.lÉÉiii AFDEEL1NG NINOVE. o in de Feestzaal. St. Jorisstraat, 'op Zondag1 1£5 November 1931, te 7 uur, met medewerking der Symphonic Excelsior, onder leiding van den heer F. De Geeter. ER WORDT OPGEVOERD: Het gekend tooneelspel drama in 3 bedrijven, van L. Post en F. Van Duinen luimige klucht in één be lrijf van W. Kranzhoff. I)e kaarten worden ten huize aangeboden. Groot-Vicaris voor de Sociale Werken Z.H. Sxc. Mgr. Coppieteis heeft twee Groot-Vicarissen benoemd Z. E. H. Claeys, professor van 't Groot Seminarie, en Z. E. H. Poppe, deken van Ninove Aan beide Hoogeerw Heercu biedt De Denderklok zijn oprechte en eer biedige gelukwenschen en ver hoopt voor hun beiden etn lange en vruchtbare loopbaan in de ad ministiatie van ons zoo belang ijk bisdom. E. H. Grootvicaris Poppe zal onder andere de sociale werken in zijn bevoegdheid hebhen. Deze benoeming zal in de Mid denstandsmiddens met een waar genoegen ontvangen worden. Als Deken van Ninove wist Groot vicaris Poppe, de sociale wei ken te doen bloeien, en zijn bezorgdheid strekte zich uit tot den Midden stand zoowel als tot. de andere standen. Onze leden vergeten niet welk deel de gewezen heer Deken nam in den Provincialen Midderstands- dag en vlaggewijding van Üe Sin- xendag van dit jaar. Hoe hij op het laatste oogenblik den verhinderden redenaar verving en in eene prach tige improvisatie de beteekenis der vlag in de Christent- Sociale orga nisatie en Katholiek leven van een parochie afschilderde. Hoogeerw. Heer Poppe is gebo ren den 8 Maart 1875. Hij verwierf te Leuven den titel van doctor in wijsbegeerte en te Rome den titel van Baccalaureus in Godgeleerd heid. Hij was leeraar voor de philoso- len in 't Klein Seminarie te St. Niklaas Supeiior van het College van Roii-e en sedert 11E25 Deken te Ninove. In die drij bijzondere ambten wist de nieuwe Grootvicaris al de gaven van geest en hart kwistig en graag te schenken en kende er niets dan vrienden, Wij zijn er van overtuigd dat Grootvicaris Poppe naar het voor beeld van zaliger Mgr. De Baets, zijn beste krachten zal wijden aan den bloei der Christelijke Sociale Werken, opdat de verschillige standen, sterk vereenigd in chris telijke solidaiiteit, één groote christelijke familie zouden uit maken, de beste waarborg en vrij waring van 't christelijk leven in ons bisdom Begrootingsjaar 1932.... in het zet- duiveltje In ons blad van verleden week heeft het zetduiveitje, onderdtze hoofding, wellicht eene andere uitdrukking aan onze mee ning willen ge/en met de ietter N te laten wegvallen in het wooid standsgenoden dit op de 4de laatste lijn voorkwam, om aldus stadsgenootev te maken, en een te bekrompen beteekenis zou geven aan liet uitgedrukte gedacht. Onz lezers zullen wel de nooiige wij ziging zei* willen aanbrengen en met ons ue hoop uitdrukker, om liet zetduiveitje uit onze persen welhaast eens voor altijd te zi n verwijderen. Het Leerlingwezen. In de provincie Oost Vlaanderen is een vit uw voordeel in 't verschiet. Op 1 Oktober 1 1. kon ons blad dit heuglijk nieuws reeds officieel afkondigen. Verleden week .heeft o-s Provinciaal Ge- stuur dit bericht bekrachtigd en met ge noegen drukken wij het kort artikel af dat De Middenstand-Burgersblad» van Gent, verleden Zondag, in zijne kolommen liet verschijnen In zitting van het Provinciaal Bestuur werd een eerste stap gedaan tot steun aan den Leertijd bij Ambachten en beringen. Er werd aan de secretariaten van den Leertijd eene som per kontrakt toegekend en er werd eene toelage gestemd voor het Nationaal Fonds van het Leerlingwezen. De gestemde bedragen zijn niet hoog vergeleken met de sommen die geschon ken worden aan andere instellingen, doch het Provinciaal Bestuur van Üost-Vlaan deren, niettegenstaande den financieelen toestand, heeft willen toonen dat de orga nisatie van den Middenstand en inzonder het werk van den I ezrtijd dient gesteund te worden. Het princiep is gesteld en we zijn er gelukkig om.. Hulde aan onze afgevaardigden in de Bestendige Deputatie, en bijzondere hulde aan onze ilinke Middenstandsgroep in den Provincialen Kaad. Op onze beurt, herhalen wij onze toe juichingen aan het adres van de katholie ke vrienden uit den Provincialen Kaad van Oost-Vlaanderen. Voorwaar, een flin. ke stap ten gunste van de maatschappij. Groote Provinciale Middenstands dag te Gent. Op 29 November e. k zal de Oost- Vlaamsche Middenstand feest houden te Geut, bij gelegenheid der inhuldiging van het nieuwe bankiokaal. De Fteelwijzer vermeldt H. Mis, stu dievergaderingen over it fiscaliteit fa- milievergoedingen en kredietwezen Inhuldiging van het nieuwe lokaal, Ban ket, Feestvergadering en Kunstuitvoering in den Minardschouwburg. De Middenstandeis die op 29 November vrij zijn, trekken naar Gent om deel te nemen aan deze feesten. Katholieke Middenstandsbond van Ninove. Gemeeneverkiezingen 1932 Katholieke kiezers waakt op uw stemrecht Raadpleegd de kiezerslijst Opgepast voor het stemrecht uwer echt- genooten en ouderlingen De nieuwe kiezerslijsten liggen ter in zage onzer vrienden bij den Sekretaris der katholieke Vereeniging M. Victor Cassi- man Edm. Dedeynstraat, alsook in Ons Huis», Dreefstraat, en in het lokaal van Kathoü hen MiddenslandsbondSt-Jorishof Statiestraat. Sekretariaat. Het Sekretariaat, ingericht door den Katholieken Middenslandsbond, in haar lo kaal, bij M Victor De Ley ter. Statiestraat, is open alle Zondagen voormiddag van 11 tot 12 uur. Al de leden tnogen er zich wenden tot het bekomen van alle noodige li lichtingen welke hun aanbelangen, Aanpassing der potasch op de soorten van gronden In princiep kunnen al de potaschmest- stoffen van den handel met voordeel op onverschillig welke Belgische gronden toe gepast worden. Evenwel kan in betrek tot die gronden voorkeur gegeven worden voor de verschil- lige potasch meststoffen, zoodat in sommi ge gevallen de eene boven de andere di voorktur zal verdienen. De sylviniet voor de lichte en de zand achtige gronden, immers de ruwe potasch- zouten vermeerderen het vasthouder d ver inogen van water inde lichte groiden, zoodat deze bijgevolg minder aan droogte zullen te leiden hebben. Vooral wanneer zij bij sterke dosis tos- gepast worden hebben de ruwe potaseh- zouten tevens ten neiging, ten minste tij delijk, de doordiingbaarheid van dengrond te vtrminderer, wat wederom ais een voordeel voor hun gebruik op lichte gron den mag aanzien worden. De cliloorpotasch en de zwavelzure po tasch daarentegen oefenen geen invloed uit op de doordi ingbaarheid van den gror d zoodat zij de bepaaldelijk geschikte po- taschmeststofien zijn voor de zware gron den. Het gebruik der verdichte potaschmest stoffen worat aanbevolen op kalkarme gronden, omdat zij een geringere uitloo- ging van kalk veroorzaken dan de ruwe zouten. Aan het verlies van kalk dient evenwel geen uitsluitend belang toegekend te worden, aangezien het op onze gronden noodzakelijk blijft regelmatig een kalkbe- mesting toe te passen. Aan de onbeleefdheid van een tegen spreker kan men gewoonlijk de mate van zijn ongelijk meten. Er. de woede ver blindt al zoo zeer als de liefde. We konden best dsze twee vaststellin gen doen, toen we in de vtrloópen week een oogslag mochten werpen in de krant welke aan de socialistische gesijndikeer- den het verstandelijk voedsel zou moeten brengen voor geestesrijpheid en zcljbe- wiistheid it. We beklagen in alle rechtzin nigheid, de werkende klasse, waar de godsdienstigheid nog diep ingeworteld is om aan zulke lektuur onderworpen te zijn. Vooreerst een paar opmerkingen aan- gaande de meer dan vrije metbode welke de correspondent van het socialistisch weekblad 1 uldigt om de teksten van zijn tegenstrevers te lezen. Hoe zij lezen Wat wij schreven Op deze twee vervaischte teksten en ook nog op een andere die we straks zul len aanhalen bouwt de correspondent van het socialistisch weekbiad een zeer voornaam en vriendelijk artikeltje om ons te zeggen dat wij, katholieken, schuld dragen aan deze geschapen toestanden en dat de socialisten, wanneer ze iets in richten, alles, tot in de kleinste puntjes weten te regelen en te schikken. Goed Laat ons een oogenblik uwe stelling aannemen 1) Wanneer, zooals u schrijft, het nu werkelijk zoo is dat allen ondereen liggen....» enz., dan herhalen we, kracht dadiger dan ooit dat de openbare zedelijk heid er mee gemengd gaat om aan zulke toestanden een einde te stellen, en dat de socialistische leiders een verschrikkelijke verantwoordelijkheid dragen wanneer zij aar.-elkaar-vreemd-zijnde kinderen in der gelijke omstandigheden samenbrengen. Als het waar is wat de socialistische ga zet schrijft, dan 2ijn de socialistische lei ders publieke bedervers. 2) Dat gij aan ons geen uitleg schul dig zijt, dat nemer, we graag aan maar dat gij er u daarom niet zu't toe leenen, ken baar te maken welke voorzorgen door u genomen worden om de godsdienstige en zedelijke opvoeding van de kinderen, die u, in de S. J W. worden toevertrouwd, te doen eerbiedigen, dat nemen we niet aan De zaak is veel te gewicht'g om ook maar den sc ijn te laten dat die vcorzorg niet wordt genomen. Maar wij herhalen dat niemand bij u de verantwoordelijkheid daarvan zal ne men noch lan nemer. Kn omdat het aldus gaat, zeggen we nog eens dat uwe praktijken en methoden in zake S. J. W. rechtstreeks leiden tot communism. Dat stoort u niet Inderdaad, wij le zen in uw gazetje: - Als dat communisme goed verstaan is, zijn wij volledig ak. koord want Mr het soci disme wil door evolutie komen tot socialistische staats- inlichting, waar natuurlij* ook kapitaal zou bestaan, maar niet in handen van eenige winsthongeringe kerels zooals het in het huidig stelsel het geval is.» We laten thans die zonneklare pro gramma verklaring over eko. omisch so cialisme terz jde om terug te komen tot het eerste punt van deze zinsnede ove rigens alléén in verbind met ons artikel aangaande de Jeugd. i) Als dat communisme goed verstaan is, zijn wij volleuig akkoord» Zoo, zoo Zoudt u ons soms niet willen zeggen wat goed begrepen communisme is En na melijk op gebied van godsdienst en mo raal Het breken van alle bestaande wetten, roof en moord en brand als gewone over tuigingsmiddelen gebruikt, alle gods dienstgedachte uitgeroeid, publieke eer baarheid onder de voeten getrapt, het fa milieleven en het huiselijk gezag verbro ken, deugd en eer als nietswaardigheden beschouwd, de ontucht als godin op den troon gezet, is dat misschien goed begre pen communisme 1 We zullen dan maar antwoorden zooals gij zelf deedt, in uw gazet Merci Misschien was het reeds een staaltje van die welbegrepen-communistische op voeding, dat we dezen Zomer te zien kre gen in Laioche waar de socialistische kin deren eener vakantiekolonie onder de oo- gen hunner socialistische bewakers, met steenen, een Christus-beeld aan stukken wierpen. Wat schrijft gij dan Wij willen de jeugd niet ontkristenen, wel integen- deel 2 Huichelaars en pharizeeërs Waar zijn zij onder u die durven uitpakken met hunne godsdienstige overtuiging En als gij zelf geen ziertje godsdienstigheid in u hebt, hoe zoudt ge dan als verdedigers kunnen optreden, van die gevoelens bij anderen Huichelaars en pharizeeërs Gelukkig voor ons, zijt ge't nog op een onbehen dige manier, want in een zelfde artikel spreekt gij u meer dan eens tegen. Straks geeft ge u uit als kampioenen van de gods dienstovertuiging maar eerst roemt geer op de meis es uit onze patronages te trek ken om ze in uwe S. J. W. in te lijven. Bij u krijgen ze waarschijnlijk betere be grippen over den catechismus. Huichelaars en pharizeeërs die u in een wit kleedje hult om lichtgeloovige, niet voldoend-ingelichte menschen tot u te trekken die den moed niet hebt met uwe gedachten in zake godsdienst en mo raal uit ie pakken, zeker als ge zijt dat, eens die menschen in uwe netten gevan gen, de omgeving en uw taktiek het ove rige zuüen doen. paai tegen juist en daartegen alleen hebben we gestreden en zullen het steeds doen. Kristene menschen mogen bij u niet aansluiten, kristene ouders mogen u hun ne kinderen niet toevertrouwen. Uwe ver klaring staaft ons nog in dit gezegde gij wilt er communisten doen uitgroeien. Arbeidsongevallen In den Moniieur beige van 30 October is den tekst verschenen van de samenge- oidende wetten betreffende de vergoeding der schade voortspruitende uit de arbeids ongevallen. Dit bescheid, dat de weften van 24 De cember 1903, 3 Augustus 1926, 15 Mei 1929, 30 December 1929 en 18 Juni 1930 samenordent, zal door het Bestuur van het Staatsblad onder den vorm van bro chure uitgegeven worden. De belanghebbenden kunnen, van Dins dag 3 November af, deze brochure beko men in het verkoopbureel van den Moni- Uur beige, 40, Leuvensche straat, Brussel. Tweetalige tekst. 2 frank stuks. De schriftelijke gedane bestellingen worden tegen terugbetaling opgestuurd. Doodelijk Werkongeval te Leuven De werkman Matheyssens, die in de liftschacht aan den arbeid was, werd aan gebeukt door een plots omboogstijgenden lift e i het hoold verplettetd. De ongelukkige was op den slag gedood. Hij was 27 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Autovoerder Gedood Op de baan van Kumpst naar Waerloos stond de autvoerder Bogaerts, van Brussel te werker, aan het ac'nterlicnt van de auto van zijn patroon. Op zeker oogenblik werd Bogaerts door een auto gestuurd door \V. die bekende dat zijn zicht alles behalve goed is, aangereden en ten gronde ge smakt, Wanneer men den ongelukkige wilde ter hulp komen, had hij seeds opgehouden te leven. Het parket van Antwerpen kwam Woensdag ter plaats. Een echtelijk drama In de vroege ochtenduren zoovvat om 9,30 werd Geeiaadsbergen in opschudding gebracht door een revolverdrama. Van Gudenhove L., wonende Pachter, straat te Geeraardsbergen leefde in onmin met zijn echtgenoote. Meermalen had hij aangedrongen bij zijn vrouw om weer sa men te wonen doch de vrouw weigerde. Woensdagmorgen nu kwamen ze elkander tegen in de Brugstraat, en na een kleine woordenwisseling vuurde Van Ouden- hove op zijn vrouw 2 kogels af. Zij werd getroffen in het linkeroog en de kin De dochter werd het lid van den wijsvin ger afgehuurd Moeder en dcchter werden ter plaats verzoigd en de vrouw zal haar oog denke lijk verliezen. Twee gebrekkelijke meisjes aange reden Een jammeilijk ongeluk heeft zich te Dendermonde voorgedaan. Een auto, toe- O Op Vrijdag 27 November 1931, om 7 3[4 uur, in 't lokaal St. Jorishof Statiestraat, Ninove, Driemaandelijksche Algemeene Vergadering, waarop M J. Dosogne, bestuurder der c Alg meene Bur- gersbank te Gent, zal spreken over de c fivanlirele organisatie van den Midden stand i i De kamers der meeste werkersgezinnen zijn Iedereen weet dat in goed bezet en meisjes meest alle werkmansge- slapen op eenzelfde ka- zinnen de kamers goed iner, enz. In een woord bezet zijn, dat gewoon- die katholieke Mr be- lijk de jongens in een weert dat allen onder- zelfde Uamer slapen en een liggen gelijk in een de meisjes in een an- konijnennest en.... iets dere. dat nitt en deugt na tuurlijk, denkt hij. Wij vinden het ge meen, schurftig, en ten i,B.' Geen groot bezwaar hoogste onzedelijk, 6. M- aH, 1 nochtans daar waar het r, dat gij in een week- - „u. blad.... dierft schrijven br0ers of 8eldt dat liet geen groot be- en w.a™e" de °"d"S zwaar is dat broers en om2>chtig te werk gaan. zusters samen slapen. fc

Denderklok | 1931 | | pagina 1