De Denderklok Vijfde Jaar "\r 47 l'rijs per nummer 30 centiemen. f Katholiek Vlaamsch en Volksgezind Weekblad R. ILMYSTERMAH-LIMAiai* 99 Nsemt ö3n abonnement op DE DENDERKLOK en gi] zuit b&t u niet beklagen. Prijsslechts 13 Fr. per jaar. Over Lichamelijke Opvoeding MIDDENSTANDSBELANSEN Zij gaan niet fier meer STAD EN OMLIGGENDE A NO Ninove 22 November 1931 is een degelijk en zeer verspreid katholiek weekblad VOOR HET PosteheekrekeningR Luysterman ir 1362,54) KANTON NINOVE Handelsregister Aalst rr 1093 Abonnementsprijs 3 maandei fr. 4,00 G maanden 7,00 1 jaar 1 :,00 Drukker-Uitgever NINOVE, Koei poortstraat, 10, NINOVE Aankondigingen Gewone per regel 1 fr. dikwijls te herhalen vol gens overeenkomst. 11 Het verschijnt, zonder verhooging vsn prijs, op 8 bladzijden. Het geeft grondige artikels over godsdienst, handel, nijverheid, landbouw, economie. Het verdedigt zoowel de rechten van den werkman als die van den den bu'ger en den middenstander. Op aanvraag van het postbestuur, zullen wij in het begin der maand December de kuitarcien voor het abonnement 1932 doen ontvangen. Daar de postbode de kwitancien maar eenmaal aanbied, gelieft dus de bagatelle van I R fr. gereed te leggen, op dat zelfs de kinderen, wanneer de kwitarcie aangeboden werd, deze zouden kunnen voldoen. Wij rekenen op een goed onthaal. In orze tegenwoordigen tijd, zoo vol van overdreven sport, en andere verm.ken past het misschien wel hier eenige regels te weiden aan de kwestie der lichamelijke opvoeding der jeugd, die niettegenstaande de passievolle sportwoede, toch zoo zeer verwaarloosd wordt. Het is thans al sport en vermaak wat de klok slaat, in zekeren zin in zekere ma te is dit niet zoo slecht, oindat een volk dat aan sport doet, meestal een gezond volk is. Doch hoevelen onzer aankomelingen zijn er niet die met zekere bevoegdheid spreken over boksen, footbailen rijwiel enz. die te vinden 2ijn op alle sportvelden toch niet de minste zorg br-steden aan de ontwikkeling, de opvoeding \an eigen lichaam. Meestendeels wanneer aan de ouders gevraagd wordt of hun kind naar de turn zaal mag komen, kiijgt inen voor ant woord dat hun kleine geen tijd heeft, want dat hij moet leeren, dat zij moeten goed leeren, maar dat ze geen tijd hebben om een paar uren per week hunne jeug dige hersenen te laten rusten om ze door een gezonde oefening een afleidend en toch opvoedend tumspel eene kleine afwisseling te schenken en hun teer li chaam te sterken, dat is glad verkeerd. Wat doen dan de jonge snaken di:: toch deel maken van een turnkring en meestal in de klas ook de vlugsten zijn? verdient dat niet ean kleine overweging? Heeveel dezer jeugdige lichamen die gelijk de tere bloem door goede en aan houdende zorgen moeten gebracht worden tot een geleidelijke ontwikkeling, om eens in volle schoonheid te kunnen open- bloeien en al het heerlij e dat in hen is als een weldoende stroom te laten vloeien over hunnen medemensch. En hoe komt dit broze geheel tot vollen bloei? door eene verstandige opvoeding van den geest maar ook bijzonder van het lichaam, een gezonde geest in een gezond lichaam. Wat al schoons wa» al verheven zit er besloten in deze eeuwenoude spreuk. Is het dan toch zoo vreugdevol voor sommige ouders hunne kleinen op te proppen met eene zekere dos.s geleerd heid en hun jong lichaam door overtollig goesteswerk te knakken. Ja soms te mis vormen voor het gansche leven. Wordt dan niet een gansche toekomst gebouwd #p die voor hun tijd reeds afgetobde hersenen. Wij die op en top in de beweging staan, zouden door verbazende statistieken kun nen bewijzen hoevelen onzer jongens thans den weg der misvorming opgaan door de vei waarloozing der lichamelijke opvoeding Doch wij willen hier niet verder over dit alles uitweiden en hebben maar alleen getracht aan te toonen hoe broodnoodig het is onze kinderen te laten turnen, hoe groot een plicht het is voor onzs katho lieke ouders niet alleen voor het geeste lijk, maar ook voor het lichamelijk welzijn van hun dierbaar kroost te zorgen, in on zen tijd, waarin alles drijft en stuurt naar de ontaarding en te vroege verwelking, moeten wij onze blikken richten n3ar die bij uitstek zco nuttige jeugdvereenigin gen. Want daar en daar alleen wordt door bekwame leiders en bevoegde bestu ren met vadeilijke zorg gewerkt aan de verwezenlijking van ons indeaal een ge zonde geest maai ook een kern gezond lichaam. En wanneer de ouders dat zullen beseh fen en mede hand in hand te velde trekken legen den verderfeltjken invloed der tegen woordige heidensche vermaken. anr.eer zij de leiders en besturen zullen steunen met hunne telgen aan dezer goede zorgen roe te vertrouwen, dan zullen wij eens met fierheid mogen opkijken naar de jetitid \an heden, die weer zal geworden zijn, de bloem van ons ras, hun volk ten goed en de katholieke begit selen ten bate. Vervolgt Katholieke Middenstandsbond van Ninove. Op Vrijdag 27 November 19.31om 7 3[4 uur, iti 't lokaal St. Jorishof Statiestraat. Ninove, Driemaandelijksche Algemeene Vergaderir g, waarop M- J. Dosogne, bestuurder der Algemeene B:<r- gersbank te Gent, zal spreken over de fmantieele organisatie van den Midden stand Zondag 29 November U»31, deelname aan de groote provinciale Middenstands dag te Gent, gt-paard met de inhuldiging van het nieuwe banklokaal. Maandag 7 December 1931, om 8 1 2 uur 's morgends, in O. L. Vr. Kerk, ziel mis voor de afgestorvene leden. Zondag 13 December 1931, om uur 's avonds, in de feestzaal Ons Huis Dreefstraat, groot muzikaal koncert, met de medewerking van verscheidene vreem de kunstenaars. N. B. de leden worden langs dezen weg verzocht zoo talrijk mogelijk al deze plech tigheden bij te wonen en zijn hierom bij voorbaat dank gezegd. De Dinsdag Mark te Ninove Onze lezers zullen zich herinneren dat den 5 Oogst 1931, door beneerstiging van den plaatselijken Katholieken Midden standsbond, een smeekschrift, dragende 132 handteekens, aan het College van Bur gemeester en Schepenen werd overhandigd om doeltrtifende maatregelen te nemen tegen den ellendigen toestand veroorzaakt door de talrijke misbruiken op de weke- lijksche Dijnsdag-markt. Buitendien werd voor eene tweede maal door zelfde vereeniging bij het stedelijk bestuur aangeklopt en eindelijk verkregen dat na 12uuropgeene andere openbare plaatsen nog koopwaren zouden mogen aangeboden worden. Ons óunkens kunnen gemakkelijk rog gunstiger maatregelen getroffen worden en wel in den zin van het bewuste smeek- schr:ft. Immers deze week nochten wij be- statigen dat de beschikbare plaatsen op de Graanmarkt re-ds meer werden gebruikt om kramen op te slaan. En zie, met vol doening kon elk opmerken dat de lange rij marktkramers die zich wekelijks langs om meer begon uit te rekken, merkelijk ingekrompen was in de aanpalende straten Keu bewijs te meer dat hetgene beoogd werd door de onderteekenaars redelijk was en dat aan deze lratsten gemakkelijk vol- doining l.an gegeven worden, wanneer de goeJe wil er mede gepaard is en de gele- genheidsmarktkramers \an teemd- N ati onaliteit niet verwarren met vreemde marktkrameis a u. b. volledig geweerd woiden. I)c-ze laatste personen ontkomen maar al te gerust aan de betaling van allerhande belastingen, waaraan onze Bel gische beroepsüedtn voor belangrijke sommen onderworpen zijn en komen hun uit dien hoofde eene onwettige en onduld bare mededinging aanbieden. Als mannen die het goed men en met de welvaart van het land en zijner bevolking, scharen wij ons gerust aan de zijde van ue petiiiona- rissen, en koesteren met li en de hoop dat weldra volledige voldoening bekomen worde. Irnmets zij hebben pkch'.en tegen over den staat, de Provincie en de Stad en zijn redelijker wijze gesproken wellicht de eersten die er het gemakkelijkst aan voldoen wederleerig moeten zij kunnen aanspraak mvken op hunne rechten die maar al !e red-lijk zijn en zonder veel moeite door de Overheid kunnen verleend worden. Sekretariaat. Het Sekretariaat, ingercht door den Katholieken Middenstandsbond, in haar lo kaal, bij M* Victor De Peyter, Statiestraat, is open alle Zondagen voor.mi Jaag van 11 tot 12 uur. Al de leden mogen tr zich wenden tot het bekomen van aüe noodige inlichtingen welke bun aanbelangen, Open orief van de Provinciale Kaniers van Ambachten en Xeiingeu van Oost- Vlaanderen aan den heer Hoofdminister en den heer Minister van Landbouw en Mid dens: and. Hoogedele Heeren, Het Bestuur der Kamer van Ambachten en Neringen van Üost-Vlaanderen drukt de wettige verontwaardiging uit van gansch den Belgischen Mid lei stand teg n kelijke produkten der algemeene voeding, het graan uitgezonderd, aan meer dan tienmaal de waarde van vóór den oo'log verkocht worden. Hoe durft men dan de duurte dier ar tikelen aan den Middenstand aanwrijven Men zegge niet dat inkomrc-chten op boter en vlet sch de prijzen niet meikelijk doen stijgen. De perikwatie der rechten op de haver heeft de pi ijs der haver met 20 frank per honderd kilo doen vermeerderen. De kommissie van het duur leven heeft de kwestie van den kleinhandel onder zocht en heeft moeten het besluit tiekken dat dc prijzen van den kleinhandel niet overdreven waren en dat in veie gevallen de coöperatieven duurch r verkochten dan den Middensmrd. Kr blijft deze kommissie niets meer over dan de kw-fs'ie voor het vleesch te onderzoeken. Hier ook zijn we zeker dat de vleeschhouwcrs zullen gewroken wor den tegen hun belagers. De duurste stuk ken uit de beennouwerij worden slechts tienmaal zoo duur verkocht dan vóór den oorlog en we zien dat den afval, vel, bee- nen en vet veel minder verkocht worden. Voeg daarbij da groote kosten van huis- belastirgen en personeel die op onze been houwers diukken en we zullen moeten be sluiten dat hier nog eens geen overdreven winsten gemaakt worden. V\ ij moeten ais mandatarissen van den Middenstand tegen deze onrechtvaardige beschuldiging protest aanteekei en. We blij v en deze meening toegedaan dat alleen hei groot getal middenstanders ie prijzen j aan het laagst mogelijk gehalte kon brui- gen. De ekonomische wet van vraag en aan bod is daar om zulks te bewijzen. Zijn er veel middenstanders die de waar aanbie den, de prijzen moeten verminderen. Waar da middenslatideos uitgeschakeld worden of in kleine mate ku; nen tus- schemomen, vormen de coöperatieven of groo'handelaats, door kontrakt of in feite, een trust en houden de pi ijzen omhoog. De hooge prijzen van de stikstof, het bier en het brood, hebben voor gansch de wereld klaar getoond, dat men niet s raf- feloos een economische wet werken Na a le coöpenatits van socialisten, erz. zijn ten laaiste stonde de Wel vaart winkels met s'eun van den Boerenbond, nog eer.s een groot getal kleinhandelaars komen nïneeren. Welk resultaat levert zulks niet op voor de algemeenheid De 1 ens uu te i.- niet verminderd mag tegen- de lichtzinnige aanvallen van den Botrer- j Alleenlijk wordt de konkurreotie vermin de bond in zijn open brief verschenen dagbladen van Zondag S dezer. Inuien er een klas der bevciking sedert ettelijke jaren in benarde i toestand ver leert, is het de Middenstand. Langs alle kanten bestreden door orga- nisatits van werklieden, boeren en kapi taal, heeft hij, daarenboven den oorlog te doorstaan gehad, waaronder heel zijn handel stil gelegd werd, en de naoorlog sche geidschommelingen die zijn bezit steeds deden inkrimpen. De groote ekonomist Baudhruin heef: zulks getuigt in de Revue Générale Al die jaren waren voor de boeren gouden tijd waarin ze een ongehoorde winstper centage maakten. Om dit gezegde te staven hebben we maar de depositos der boeren bij hur. Middenkredielkas na te gaan die volgens het laatste jaarverslag vanden Boerenbond een milliard vierhonderd milüoen be droeg. Het maakt voor elk dec honderd achten twintig duizend famdiën bij den Boerenbond aangesloten, nog meer dan honderd duizend frank. Kn hoeveel boeren werden eigenaar van hunne hofstede Daartegenover stel len wij het groot getal faillissementen on der den Middensta.d, en het onnoemelijk getal geproletariseerde!!. Is het dus behoorlijk in die omstandig heden, Hoogedele Heeren, dat de Boe renbond desteen werpt naar den Midden stand en zich durft vergelijken aan werk- looze arbeider^om van den Staat op den rug van het gemeenebest protectiemid- delen te bekomen. N'a deze algemeene beschouwing willen we de beschuldiging tegen den Midden stand van nabij onderzoeken. De meeste produkten van den landbouw worden door ganrch Belgie rechtstreeks aan den verbruiker verkocht op wekelijk- sche markten. Zoo aardappelen, boter, eieren, groenten, zelfs geslagen vleesch. Welnr wat zien we Dat al deze noodza- derd, met groot gevaar voor de toekomst, Ondertusschen vermeerdert de proletari sche met werkloosheid en last voor de al. g< nieenheid V óór en oorlog w s het goedkoop leven in België spreekwoordelijk. Dit was de periode van den Middenstand. Wij zijn zoo vrij, Hoogedele Heeren Ministers, een beruep le doen op uw rechtvaardigheidszin om den Midden stand tegen zijn aanvallers te steunen en het algemeen welzijn door dc solidariteit van al -le standen der maatschappij te be vorderen. en 't verworderd ons geenszins. Thans komen we voor een oogenblik terug op onsschiijven in het eerste artikel over Wat doen zij met de Jeugd We zeg den onder meer dat, in de kleine stad de menschen zich allen bezig hielden met den dagelijksclien slenter van het leven en met de kleine voorvallen bij geburen en kennissen. Dat is verkeerd. We moeten ook al eens uitzien naai gedachter.stroomlngen, naar sociale en godsdienstige bedrijvig heden. Ons doel was, de aandacht van de kristene bevolking te trekken op wat er gaande was met de social.stische jeugd en er op te wijzen dat er juist die gebruiken en methoden ingeburgerd vverde welke wij allen afkeuren wanneer wij ze in praktijk zien gesteld door de Soviets. Ginds gebeuren zoon zaken onder min bedekten vorm, dat is waar, maar dezelfde gebruiken en dezelfde methoden moeten noodzakelijk uitloopen op dezeltde gevol gen. De onvermijdelijke gevolgen doen ons afschrikken. We komen daarop terug. Voor alle weldenkende menschen weze het nuduidelijk datde ontstichting,de ont- kristeging onzer jeugd, werkelijk in de bedoeling ligt van de socialistische propa ganda. Zooals vroeger de liberale finan- tiewtreld en liberale priesterhaat, samen met de daersistische scheurmakers, het socialisme hebben uitgebroeid zoo nu ook, zulien de socialisten de bakermat zijn van het communism. Of het hun tegenlacht of niet, zoo zal het zijn, zoo is het reeds. Daar waar geen godsdienstzin, daar waar geen hoogere princiepen aan de basis liggen van een programma, daar geldt slechts één ïegel en één wetSteeds meer en nog aiiijd meer Waar houdt dat op? Waar zou het moeten ophouden Nergens. Waarom zou dat moeten ophouden Om geen de minste reden. Daarin ligt vooralle bur gers het gevaar, ook en meestal VOOr de werklieden. We moeten dus, ieder in zijn sfeer, verzet aanteekenen tegen die amoreele gebruiken en doenwijzen, niet uit haat of vijandschap, maar uit mede lijden met de kinderen en uit plichtbesef tegenover de maatschappij. Misschien zijn er lezers die zich afvra gen of ons laatste artikel geen tegenspraak meer kende vanwege de socialisten Och kom we hebben er niet de minste tegenspraak van gehoord. Antwoorden nevens de gestelde vraag, schrijven over wat niet aanbelangt, teksten vervalschen daar was de correspondent der socia'is- tische gazet heel sterk in. En leest nu en oordeel Op li Oktober 1.1. schreven zij als volgt ....wanneer men ons met oneerlijke middelen bestrijden wil, dan laten wij ook onze tanden zien en verder Dus, Mijn- wij verwachten uw ander vergift en zullen dan zoo vrij zijn ook onze mailing ie sckSeH en nog .de tijd is voorbijon gestraft lulligheid naar iemands hoofd te werpen omdat hij socialist is vV ij wier pen geen vuiligheid, wij disenteerden over pi inciepen en over feiten. Ziet thans wat er verleden week te lezen stond Uw gepraat k m! ons niet hoog en daarom gaan we met gedurig over en weer schrijven. Uw gazetje zou er anders wel goed bij va ren, deuk ik d. Als wij dus aan u nog ni.is human verdienen, dan is het tcchte dom om onzen geest wat in te spannen om u te antwoorden Kostelijk, niet waar Vergelijkt eens die teksten, beste lezers. In een maand tijds, zoo verschillend. En dan die twee laatste, zie daar hebben we oprecht veel genoegen aan beleefd. Er staat nog wat anders over halven half-overtuigden, bedoelen ze dat we ook zoo smakelijk venden. Er is voorzeker gisting inde so cialistische partij. De ultras, de halven,... dan zijn er zeker nog puren En 'de halvenen de ultras of communisten, ze maken het niet pluis aan de socialistische leiders. Dat kunnen we, heel duidelijk rapen uit de artikels bizonder uit het laatste vau den socialistische correspondent. Zij vreezen de natuurlijke uitkomst der din gen. Het is een doorn in hunnen voet maar waarom toch zouden ze niet beletten dat deze veider in hun vleesch zou priemen En dat kunnen ze nochtans Maar Maar We komen daarop een andere maal terug.. Tot dan moeten we de socialisten dank zeggen dat ze ors in de gelegenheid hebben gesteld te doen uitschijnen hoe juist wij, aangaande de S. J. W. hadden geoordeeld. Zondagdienst der Apothekers. Apotheek open van Mijnheer DE RUYVER. Beverstraat Priesterlijke benoeming. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. Mgr. Coppieters, den Zeer Eerw. Heer Jos. Walters, pastoor der Bijloke te Gent, benoemd als Pastoor-Lóeken van Ninove. Wij ^erzoeken onzen nieuwen Herder de eerbiedigeen harte! jke gelukwenschen der redaktie te willen aanvaarden. De plechtige aanstelling zal heel waar sc'nijnhjk plaats hebben den Zondag December, aanstaande. 6 Been gebroken. Eenige kinderen waren aan het spelen in inopbouwd zijnde huizen op het Nie- persveld, op eens viel het 7jarig zoontje van Albert Van den Meersche, in een der kelders, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. X "WK" in

Denderklok | 1931 | | pagina 1